SmacAT mam Jongeren-KVP te Leiden vierde geslaagd haar zilveren lustrum T Feestavond r. k. korfbalclub „Crescendo" te Leiden 10 Miljoen van Leidse Veiling op feestelijke vergadering herdacht Nehroe bij president Eisenhower Ars** - tentoonstelling werd door burgemeester geopend Indonesische regering wankelt MAANDAG 17 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Goede plannen voor toekomst Gezellig: en stijlvol hebben de Jo-K.V.P.-ers van Leiden zaterdag avond in „Het Gulden Vlies" hun tweede lustrum gevierd. De op komst van de leden had nog wel wat beter kunnen zijn; de Jó'-K.V. P. te Leiden telt thans 60 leden en daaryan had nog niet de helft ge hoor gegeven aan de oproep van het bestuur. Hoogtepunt in het pro gramma was het piano-recital van de begaafde Joop Stokkermens, die het vorig jaar eind-examen deed aan het conservatorium te Den Haag en nog steeds les heeft van de begaafde Joop Stokkermans, die Pas. De jonge Stokkermans heeft een verbluffende vingervaardigheid ontwikkeld, de meest virtuoze nummers komen zonder mankeren onder zijn vingers uit. Daarnaast legt hij getuigenis of van veel ta lent en een smaakvol muzikaal in zicht. Aan het begin van de avond sprak de voorzitter van de Jo-K.V.P., af deling Leiden, de heer M. B. v. d. Klugt, een feestrede uit. Hij verwel komde mej. M. N. J. Noordman, lid van de K.V.P.-fractie in de raad, wethouder S. Menken, de Jongeren Kring Commissaris, Jan van Zonne veld, de kringvoorzitter C. Deeren- berg, A. C. H. Speel, penningmeester van de K.V.P., afgevaardigde van de Leidse Kaj otters Frans O verdijk en allen, die van hun belangstelling voor deze avond blijk gaven. De aanwezigheid van vele senioren was voor hem het bewijs, dat de Jo- K.V.P. furore maakt. Spr. gaf ver volgens een summier overzicht van 10 jaar Jo-K.V.P., 10 jaar, die ge markeerd worden door perioden van voor- en tegenspoed. De tijden van voorspoed lagen altijd in de maan den, die aan de verkiezingen vooraf gingen, maar nóg waren deze niet voorbij of er viel een domper op de activiteit van de Jo-leden. Deze gang van zaken is begrijpelijk, maar ieder voelde dat hier verandering in moest komen; men begreep, dat de meest actieve leden gekoppeld moesten worden in z.g. werkgroepen. De actie van deze werkgroepen is één van de belangrijkste onderdelen in het leven van de partij geworden. Ook de Jo- K.V.P. heeft daar oog voor gehad en een kern van politiek geïnteresseer de jongeren kwam geregeld bijeen om bepaalde facetten in het politieke leven intern te bespreken. Spr. ging vervolgens over op een terugblik van de activiteiten in het afgelopen jaar; hij memoreerde in het bijzonder de samenwerking, die is gegroeid tussen de afdelingen Warmond en Leiden, een samenwer king die zich o.m. uit in de samenstel ling van het jeugdparlement, waarin jongeren van beide gemeenten zit ting hebben. Spr. herinnerde voorts aan het jongeren-appèl in april van dit jaar te Wateringen. Leiden was hier goed vertegenwoordigd. Ook de acties 056 en de befaam de boottocht over Kaag en Brasem waren een succes. Tenslotte richtte de voorz. een blik op de toekomst. Hij stelde vast, dat de werkgroep van de „Jo" op volle toeren draait; men is hard op weg naar de hon derd leden, een bewijs, dat dit jaar op de verkiezingen geen inzinking in de werkzaamheid van de jonge ren in gevolgd. In de toekomst, aldus de heer v. d. Klügt, zult u zeker van ons ho ren: de activiteiten van de Jo-K. V.P. zijn nu al gericht-op de ge meenteraadsverkiezingen in 1958. Spr. leidde vervolgens de pianist in, die het muzikale gedeelte van het programma voor zijn rekening zou nemer». Goede keuze. Joop Stokkermans had met wijs heid zijn programma voor deze avond gekozen: hij leidde de belangstellen de luisteraars via lichtere muziek naar hoogtepunten in de klassieke pianoliteratuur. Al dadelijk bleek bij zijn eigen fantasie over een Iers volksliedje, dat hij, naast over een door-en-door geschoolde techniek ook over een levendige verbeeldings kracht beschikt. Zijn harmonisering doet prettig aan, zijn moduleren is stijlvol. De verrassend goede techniek van Joop Stokkermans kwam tot uiting in een vederlichte toucher, in 'n goede hou ding en beheerst pedaal. Minder ge slaagd vonden wij de fantasie over een operathema van de pianist zelf, en de fantasieën in de trant van com ponisten als Bach, Mozart, Beetho- viering maken. ven, Rachmaninov. De jonge pianist heeft de opdracht, die hij zich had gegeven, te gemakkelijk opgevat. Bij de improvisatie over een thema in de geest van Bach misten wij bij voorbeeld het contrapunt die ken merkend is voor deze componist, bij Debussy bleek misschien wel het duidelijkst welk een onmogelijke taak de pianist zich had opgelegd. Maar daar stonden de vele glashel dere interpretaties van Chopin (Ma zurka's), Mendelssohn, Saint-Saens en Liszt (Mephisto-wals) tegenover. Niet te vergeten het vuurwerknummer „Viva Navarra" van Laregia, dat Stokkermans ook eens voor de radio in het Steravond-programma heeft uitgevoerd. Forum-dansant. De avond werd voltooid met een forum-dansant, een vinding van de Jongeren Kring-commissaris. Tussen dans en prettige kout door voerden enigen het woord. Zij feliciteerden, ieder op zijn eigen wijze, de jongeren K.V.P. met zijn voorspoedige groei, haar veel heil en zegen voor de ko mende tien jaar toewensend. Het waren mej. Noordman en de heren J. van Zonneveld, C. Deerenberg en Speel. Om twaalf uur moest de voor. zitter een eind aan deze Zondagavond hing in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg bij „de Overdekt" een groen-wit-zwarte vlag, met in de middelste baan een even eens groene C. Dat is de eerste letter van „Crescendo", de bekende ge mengde rooms-katholieke korfbalclub te Leiden. Gisteravond was er weer een feestavond, die vooral in het te ken stond van de aspiranten. Voorts waren aanwezig vele oudere leden en de ouders. Voorzitter Th. Huigsloot opende de avond, maar droeg, nadat hij een pro pagandistisch woordje had gesproken over de krantenactie, de leiding van de avond over aan de heer Spijkers, voorzitter van de feestcommissie. Hierna traden vijf charmante, in ma trozenpakjes gestoken, jonge meisjes voor het voetlicht. Eerst met een aar dig liedje en daarna met het dansje: Tién kleine voetjes. „U liegt!" Vervolgens zou de sketch ,,U liegt!" worden voorgedragen, maar eerst sprak rector L. P. M. Vester, geeste lijk adviseur. Hij hqopte, dat zijn praatje niet met opzet voor de sketch was gepland. Spr. wees erop, dat „Crescen do" zeven jaar geleden met veel moeite uit de grond is gestampt, en dat deze club nog steeds in 't bisdom Rotterdam, maar ook in dat van Haarlem en van Utrecht, uniek is. Dat wil dus zegen een gemengde, katholieke korfbal club. Spr. herinnerde eraan, dat het hem bij de betreffende in stanties veel moeite gekost had om de oprichting van de club te bewerkstelligen. Maar juist om- dat kortbal 'n by uitstek hoffe- maaJ- dat,het Probleem dan onder- lij'ke sport is, is deze sport'n goe- de gedegenheid om 't samenspelen tussen jongens en meisjes te be vorderen. In het bijzonder is die mogelijkheid er op de trainings- De algemene ledenvergadering, die de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloe- menveilingvereniging „Leiden en OmstrekenG.A. op vrijdag 14 dec. in café-rest. „Den Burchthield, droeg een enigszins feestelijk karak ter. Juist op die dag had namelijk de omzet over het lopende jaar het be drag van 10 müjoen bereikt, hetgeen reeds bij het binnengaan van de ver gaderzaal tot uitdrukking kwam door het uitreiken van een surprise aan alle leden. De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette in zijn openingswoord alle aanwezigen in het bijzonder de ere voorzitter, de ere-leden en de ver tegenwoordiger van de Coöp. Boeren leenbank, van harte welkom. Met grote vreugde deed hij mededeling van het feit, dat heden de mijlpaal van 10 miljoen bereikt was en me moreerde, dat de omzet, die vóór 1940 nooit meer dan 1 miljoen bedroeg en in de periode 19451950 steeds rond de 5 miljoen schommelde, daarna ge leidelijk en regelmatig was gestegen, dank zij de grotere intensivering in de teelt en de steeds stijgende vraag naar onze produkten in het buiten land. Hij huldigde de voorgangers, die het aangedurfd hadden de zware lasten op zich te nemen door met weinig geld een veilingbedrijf op te zetten, dat tenslotte tot een dergelijk resultaat geleid heeft en sprak de hoop uit, dat dit resultaat wel een mijlpaal, maar geen sluitstuk zou zijn. Aanknopend aan de uitgereikte surprise, waarbij ook een chocolade letter V. was, deelde hij mede,dat deze V betekende Vreugde, Vrede en Voorspoed, maar ook Volharding, Vr;endschap en Victorie. Hierna werden de leden, die in 1956 overleden waren, de heren M. W. v. Paridon, P. Volwater en J. v. d. Lubbe, staande herdacht. Huishoudelijke agenda. Na lezing van de notulen en het afdoen van verschillende andere pun ten van de agenda, volgde de hoofd schotel, de bestuuresverkiezing. De hiervoor gehouden stemming had als resultaat, dat de heren B. v. Vliet en L. Snoeker, die periodiek aftredend waren, hun mandaat met grote meer derheid vernieuwd zagen. De heer J. L. v. d. Post, die niet herkiesbaar was, werd als lid van de Raad van oezicht opgevolgd door de heer N. J. v. Schie. Voorts werd het bestuur uitgebreid met 2 leden, de heren J. P. B. v. d. Pool en M. L. Hageman als vertegenwoordigers van de spruiten- en uientelers. Alle gekozenen namen hun benoeming aan, waarna de voor zitter het uittredende lid van de Raad van Toezicht, de heer J. L. v. d. Post, dankte voor het goede werk, dat hij in zijn zittingsperiode verricht had. Vervolgens werd de begroting voor 1957, na uitvoerige toelichting door de voorzitter, door de vergadering goedgekeurd, waarna nog een zeer geanimeerde rondvraag volgde. Hierna sloot de voorzitter deze zeer druk bezochte vergadering met een woord van dank voor de opkomst en voor de prettige geest, waarin de be sprekingen gehouden waren. W. J. G. VAN DER HEYDEN KERKMEESTER. De bisschop van Rotterdam heeft tot kerkmeester van de St. Petrus parochie te Leiden benoemd de heer W. J. G. van der Heyden, Kamerlingh Onneslaan 15 te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Wilhelmus Theo- dorus, zn van L. C. J. A. Volkers en J. Th. van Griensven; Hendrik, zn v. H. Molman en J. A. de Graaf; Ber- nardus Cornelis, zn van J. P. Baak en W. Q. Borst; Mar ja Catharina, dr van J. Zuurmond en C. M. Langezaal; Maria Johanna Theresia, dr van M. van der Loo en M. J. Th. Janssen; Thomas Benjamin, zn van D. A. de Leeuw en H. J. Lijbers. Overleden: S. Kijk in de Vegte, man, 42 jaar. avonden. Op avonden als deze, zo besloot rector Vester, verste vigt men zeer zeker >'e noodzake lijke onderlinge band, kan men het ledental opvoeren en meer dere onmisbare donateurs wer ven. St. Nicolaas uit IJmuiden teruggeroepen. Vóór de pauze gaven een groot aan tal leden, voor het merendeel aspi ranten, acte de présence in een vijftal zonder meer geslaagde sketches. Na afloop van de pauze was er de prijs uitreiking van de verloting; vervol gens kwam onder het zingen van een toepasselijk lied St. Nicolaas binnen, die als excuus voor zijn late komst meedeelde, dat hij tussen de pieren van IJmuiden naar Leiden terugge roepen werd. Enige extra stoute en extra zoete kinderen moesten of móchten voor de goedheiligman néerknielen. Onder hen was ook een senior-lid, de heer L. van Kesteren, die van Sint een klein geschenkje mocht ontvangen als beloning voor zijn traininigsarbeid bij de aspiranten, jaren. Forum. Hierna nam 'n drie man sterk forum achter de tafel en de microfoon plaats, om vragen van ouders te be antwoorden. Het interessantste vraag stuk was wel of men niet voor onpar tijdige, neutrale scheidsrechters kan zorgen. Zelfs in de eerste klas korf bal worstelt men met dit probleem. En men kan met moeite nog een scheidsrechter vinden. Komend jaar april begint men een nieuwe oplei dingscursus, en de LKB hoopt nu vangen zal zijn. Na 'beantwoording der vragen was er een gezellig samenzijn. Men kan zich als lid voor Crescen do opgeven bij dhr. Spijkers, Stieltjes straat 14 te Leiden. LUSTRUM-FEESTAVOND „OUDERZORG—DE RIDDER" Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van de personeelsvereniging „OuderzorgDe Ridder", werd zater dagavond in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond georgani seerd, die dank zij de grote belang stelling en het gebodene zeer zeker is geslaagd. Nadat de voorzitter, de heer G. J. Diezeraat allen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd zo wel voor als na de pauze een gevari- gerd programma afgewerkt dat de talrijke aanwezigen zeker kostelijk heeft vermaakt. Arie Westgeest als conferencier bijgestaan door Henny Chouffour, Doreni en partner, de acrobatenigroep de Wacom's en The Three Rallyes zorgden voor een vlotte afwerking, keurig werk en vaak ko mische verwikkelingen. Al met al een avond waarop deze personeelsvereniging met trots kan terugzien. Leidse Agenda DINSDAG 18 DECEMBER. Genootsch. Nederl.Engeland. „The stately homes at home". De Doelen 8 uur nam. KAB. St. Petrus-Lodewijk. Klaver- jasavond. Kleine Burcht. 8 uur nam. KAV Stad. „De glimlach van het Kerstkind". St. Antoniusclubhuis 8 uur nam. Kath. Gerepatrieerden. Mevr. Bou- dens van Heel, over vrijetijdsbeste ding in huiselijke kring. Leonardus- huis 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO. Be- ginoursus R.K. Lyceum 8 uur nam. K O-filmstudiekring Tempi Nos- tri. Casino. 9.15 uur nam. Abonnementsvoorstelling: „De Gro te Liefde" Ned. Comedie. Schouw burg, 8 uur. „Con Amore" Weihnachtsoratorium. J. S. Bach. Stadsgehoorzaal 8 uur nm. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driésltm Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider Lammeschansweg 4, tel 23553; Apo theek. Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. 25 JAAR BIJ GEM. SOCIALE DIENST TE LEIDEN. Met enige feestelijkheid werd heden morgen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst het feit herdacht, dat de heer M. Mussert jr. 25 jaar aan deze dienst verbonden was. De directeur van de dienst, de heer Krist, sprak woorden van waardering tot de jubilaris. Hij herinnerde aan het feit, dat de heer Mussert, die thans de vertrouwensfunctie van kas sier bekleedt, zijn loopbaan bij de Sociale Dienst als jongste bediende was begonnen. Als blijk waar waardering over handigde hij de j'Ubil-arsi een enve loppe met de gebruikelijke gratifi catie van de gemeente. De adjunct-directeur van de dienst, de heer E. A. M. Pleij, die vervolgens sprak, wees op de buitengewone wijze, waarop de heer Mussert altijd de hem toevertrouwde functies heeft verricht. Als voorzitter van de personeelsver eniging ten slotte, sprak de heer J. C. Tielenburg, die de jubilerende ambte naar een vulpen overhandigde. Mevrouw Mussert werden bloe men aangeboden. FEESTAVOND ACCORDEONVERENIGING D.V.V. De Leidse accordeonvereniging D.V.V. vierde zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal haar 27e jaarfeest. De voorzitter, de heer F. Zwanenburg kon een nagenoeg geheel gevulde zaal van harte welkom heten. In het bij zonder verwelkomde hij de wethou der van O. K. en W., de heer Van Schaik, en vele andere genodigden, waaronder de heer L. Timmerman beschermheer van D.V.V. Spr. zei onder meer,, dat de accordeonver. na een periode van vele moeilijkheden nu weer met groot enthousiasme op bloeide. Na dit officiële gedeelte kwam de revue „Met muziek door het leven" voor het voetlicht met al lereerst de straatmuzikant, die een potpourri van zeemansliedsjes bracht. Hierna trad op de bekende accordeon virtuoos Johnny Meijer, die eerst twee klassieke en daarna met een potpour ri bekende melodieën de zaal in liet galmen en waarbij de aanwezigen x.it volle borst meezongen. De balletgroep van mevrouw Ann TerhaarPasman bracht enkele mooie dansen ten to nele die werden beloond met een gul applaus. De toneelvereniging D.O.S. bracht een leuk toneelstuk, dat door de aanwezigen op hartelijke wijze werd gewaardeerd. Na da pauze traden de A. en B.- groep in verenigingsverband op o.l.v. van dirigent, de heer W. van Strien. Zij brachten enige nummers ten ge hore, die zeer goed werden uitge voerd. De componist van de werken was het D.V.V.-lid, de heer J. Op- tendrees. Een langdurig applaus door de aanwezigen was de beloning voor hun spel. De zeer geslaagde avond werd be sloten met een gezellig dansje o.l.v. van Ant. Groot met dansmuziek van The O. K. Rythme Stars, o.l.v. de heer F. J. J. Houps. De accordeonvereniging Door Vriend schap Verenigd D.V.V. kan terug zien op een zeer geslaagde avond. f/r LEIDSE ADVENTS- en KERST ACTIE VOOR KRO-MICROFOON. De K.R.O. heeft zaterdagavond "aan dacht besteed aan de kerst- en ad- ventsactie, die door vertegenwoordi gers van enige Leidse kerken wordt gevoerd. De reporter Ben Brans heeft een vraaggesprek gehad inet twee K.A.-leden uit Leiden en Oegstgeest en deze werd uitgezonden in de ru briek „Echo van de dag". Hierin kwam ter sprake de leuze, die bij deze actie wordt gebruikt „Kerstfeest is Ghristusfeest": door de vele wereldlijke en heidense gebrui ken gaat de hoogheid van het kerst feest verloren. Bijzondere aandacht werd ook besteed aan de actie „Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn". Zoals bekend is het de bedoe ling, dat ieder die kerstfeest gaat vieren op eigen gelegenheid in eigen omgeving zoekt naar eenzamen, die hij in de intimiteit van het gezin kan binnenhalen. Leidse Universiteit Dinsdag 18 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. E. C. U. van Doorn, geboren te Middelburg en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Vrijdag 21 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. J. R. Clifford Koek van Breugen, geboren te Den Helder en thans wonende te Driebergen, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap. Dinsdag 18 december a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat mr. E. Polis, geboren te Amsterdam en thans wonende te Scheveningen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II mevr. E. R. Mulder-Roodenburg te Leiden en de heren H. Alberts te Den. Haag, F. C. Boersma te Vlaardingen, B. Buis te Hengelo, B. H. A. Dezentje te Den Haag, N. Kosten te Leiden. J. L. Stam te Goes en Tan Tek Tjie te Leiden. In de komende dagen vraagt de katholieke actie te Leiden ook de bijzondere aandacht van alle Chris tenen voor de oude testamentische O antifonen, die het verlangen naar de komst van de Verlosser benadruk ken. Op de voorpagina van dit blad, op de plaats van „Ihet korreltje", zal iedere dag één O antifoon worden geplaatst tot en met 23 december a.s. De K.A.B. wijk St. Petrus en St. Lodewijk houdt a s. dinsdagavond een klaverjasavond in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, aanvang 8 uur. Er is ook een sjoelwedstrijd voor da mes. Men kan zich als deelnemer op geven bij C. J. v. Leeuwen, Lange- brug 79. Mooie prijzen zijn voor de kaarters beschikbaar. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". In verband met het feit dat er en kele wijzigingen gekomen zijn deelt het bestuur van de r.k. bouwvakar beidersbond „St. Joseph" mede, dat de verzilvering der bonnen voor de Kerstdagen en Nieuwjaar als volgt zal plaats vinden: dinsdag 18 decem ber en vrijdag 21 december van 7.30 tot 9.30 uur; zaterdag, 22 december van 35 uur; donderdag 27 decem ber van 7-309.30 uur. Vrijdag 28 december a.s. om 8 uur komt in de „Kleine Burcht" Hans Velu vertellen over zijn reis achter het IJzeren Gordijn. O.K.O. Leonardus-parochie. In tegenstelling met hetgeen in het O.K.O. blad is vermeld, staat de klaverjaswedstrijd op a.s. woensdag avond open voor alle donateurs van O.K.O. Zeven afgewezen. Voor het amanuensisexamen, dat op 28, 29 en 30 november en op 12, 13 en 14 december in het Kamerlingh Onnes Laboratorium en de Gemeen telijke H.B S. te Leiden werd afge nomen, zijn geslaagd de heren: J. Bevaart, Rotterdam, P. de Leeuw, Groningen, I. Kramer, Baarn en C. L. Sloof, Vlissingen. 7 Candidaten moesten worden afgewezen. Bezoek van groot belanr geacht Premier Nehroe van Indië is giste ren in 'ashington aangekomen voor tt Grote belangstelling De traditionele wintertenstoonstel- ling van het kunstgezelschap „Ars" Aemula Naturae" werd zaterdagmid dag onder zeer grote belangstelling door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot in de Lakenhal geopend. De heer J. van Wessem, directeur van de Lakenhal, sprak het welkomstwoord en getuigde van zijn grote waarde ring voor „Ars", waar met grote toe wijding kunstgevoel wordt ontwik keld en tot uiting komt. Hij wees op de typische band, die in de loop der jaren tussen „Ars" en de Lakenhal is gegroeid, omdat de Lakenhal aan „Ars" de gelegenheid biedt naar bui ten te treden. Het genoegen was wederkerig, zo als uit de woorden van de voorzitter van „Ars Aemula Naturae", de heer J. B. Volkersz, bleek. Deze dankte de heer Van Wessem voor diens waarde volle adviezen en grote sympathie. Een apart dankwoord richtte spr. tot de burgemeester, die de tentoonstel ling zou openen. Groot jaar. Burgemeester Van Kinschot her innerde aan het grote jaar, dat de La- OEGSTGEEST L.T.B. De L.T.B. hield vrijdag j.l. zijn ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer H. Kuipers. Behandeld werd de beschrijvings brief voor de alg. Bonds jaarvergade ring van 17 december te Haarlem. De vergadering ging akkoord met •het voorstel van het bestuur, geza menlijk met de afd. Warmond L-T.B. en de L.T. J. en L.T.M. Oegstgeest' en Warmond een oogstdankdag te orga niseren en wel op 9 jan. a.s., kerke lijk voorm. te Warmond, feestelijk 's avonds te Oegstgeest in gebouw St. Willibrord. Nadere mededelingen aan de leden volgen per circulaire. Geb.: Antonius Gerardus Maria z. van A. C. Kea en B. C. Hooijmans; Willem z. van M. Verhagen en S. de Feyter. Overl.: J. E. Kroon, 76 jaaar. Ondertr.: A. M. Winkelmolen, 30 jaar, Leiden, en H. M. Meijer, 31 jaar; A. J. J. Vreeburg, 26 jaar, Leiden en M. C. Pieck, 24 jaar. Getr.: H. C. Leeuwenburg en G. van Diggele; H. J. Roest en M. Brussee. kenhal thans gaat sluiten. De Rem- brandt-herdenking, bracht, dank zij de heer Van Wessem, de grote Rem- brandt-tentoonstelling naar Leiden en een restauratie van enkele Laken hal-zalen, bracht een fris element in het statige oude gebouw. Vooral voor tentoonstellingen van meer moderne kunst achtte burge meester Van Kinschot dit belangrijk. Met enkele woorden besprak de bur gemeester vervolgens de tentoonstel ling, waar nieuwe „Ars"-facetten te bewonderen zijn en waar ook de „oude school" vertegenwoordigd is. Nadat de burgemeester uiting had gegeven aan de verbondenheid, die bestaat tussen Leiden en „Ars", ver klaarde hij Je tentoonstelling voor geopend. Hierna begaven de aanwe zigen, onder wie wij o.m. wethouder J. C. van Schaik opmerkten, naar de zaal, waar de tentoonstelling, die tot 6 januari a.s. te bezichtigen is, haar eerste bezoekers ontving. besprekingen met president Eisenho wer, die vier dagen zullen duren en die van het grootste belang worden geacht voor de toekomstige samen werking tussen Indië en de Verenig de Staten. Sinds het Brits-Franse optreden in Egypte heeft zich een snelle toena dering tussen deze twee grote mo gendheden afgetekend. Na erop gewezen te hebben dat In dië en Amerika „zoveel gemeen" heb ben, zei Nehroe bij zijn aankomst, dat hij naar de Verenigde Staten was ge komen om met president Eisenhower besprekingen te voeren „op een be langrijk en misschien kritiek moment in de geschiedenis". „Uw bezoek aan Washington", antwoordde Nixon, die Nehroe op het vliegveld verwelkom de, „is om verschillende redenen van het grootste belang. Wij staan voor een beslissend moment in de geschie denis". Tijdens zijn verblijf van enkele uren in Londen op doortocht naar Washington, heeft Nehroe een onder houd van drie kwartier gehad met premier Eden. Hij wilde bij zijn vertrek uit Lon den geen bijzonderheden over dit on derhoud meedelen. Evenmin wilde hij iets meedelen over de besprekin gen, die hij met Eisenhower zal voe ren. „Wij hebben geen agenda. Maar het is duidelijk dat wij onze inzichten zullen uitwisselen ten aanzien van de grote wereldproblemen", aldus Nehroe. Vandaag reist Nehroe met Eisenho- wer naar de boerderij van de presi dent in Gettysburg. Ontevredenheid in brede kring gemeen streven aan de dag. om zich vastbesloten te verzetten tegen Soe- karno's wens, de democratie vrijwel te likwideren door de bestaande par tijen op te heffen. Het dagblad „Keng Po" gaf zaterdag in een hoofdartikel te kennen, dat president Soekarno, die kortgeleden een bezoek heeft ge bracht aan communistisch China, een regering volgens het Chinese patroon zou willen hebben, waarin hij zelf de rol van Mao Tse Toeng zou willen spelen. Minister Roeslan Abdoelgani werd zaterdag voor de derde maal in deze week door de procureur-generaal, Soeprapto, verhoord in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldi ging, betrokken te zijn in een corrup tieschandaal. Het verhoor duurde niet minder dan vijf uren. Twee grote Indonesische regerings partijen, ,de Masjoemi en de Nahda- toel Oelama, hebben op een bijeen komst van vertegenwoordigers der regeringspartijen 't ontslag van 'tka- binet-Sastroamidjojo geëist. Hun eis, die gesteund werd door enige kleine re regeringspartijen, komt voort uit dc ontevredenheid over de huidige re gering, die niet opgewassen is geble ken tegen de huidige moeilijkheden. Deze moeilijkheden zijn: de conflic ten in het leger, de toenemende vij andigheid tussen de regeringspartijen, en de „verloren st: jd tegen de cor ruptie", waarbij de zaak tegen de van omkoping beschuldigde minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoel gani, een grote rol speelt. Dc meeste van de ontevreden partijen wensen een nieuw kabinet onder Mohammed Hatta, die veertien dagen geleden als vicé-president is afgetreden. In de gematigde mohammedaanse Masjoemi-partij zijn stemmen opge gaan voor het onmiddellijk terug trekken van de vijf Masjoemi-minis- ters uit het kabinet: hierover heeft de partij nog geen besluit genomen. De orthodox-mohammedaanse Nahdatoel Oelama schijnt voorlopig nog niet zo ver te willen gaan. Op de bijeenkomst der coalitie-partijen trad wel een al- Marktberichten ROTTERDAM, 17 dcc. Vee. Aan- voer 2597 stuks vee, waarvan 1623 koeien, 974 varkens. Prijzen: vette koeien 3.05—3.20; 2.90—3.00; 2.802.90; varkens 2.001.98 1.94. Vette koeien aanvoer ruim, han del redelijk, prijzen als vorige week, prima's boven notering; vette ossen aanvoer groot, handel tamelijk, nie1 geheel prijshoudend, afloop minder.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3