SeftzidóeSoii/fcatit Kadar schijnt steviger in het zadel te zitten De Britse troepen trekken zich terug uit Port Said Aftocht uit Egypte De eerste vonnissen van het standrecht Sabotage daden in de Oekraïne NACHTELIJK GEVECHT MET ZELFMOORDCOMMANDO'S Op één dag 26 bomaanslagen MET FRISSE MOED DE SLAG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13985 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Op het Hongaarse platteland blijft het onrustig. Het lijkt echter, dat de regering Kadar zich langzamerhand meer meester voelt van de situatie. Zaterdag is de eerste Hongaar na een standrechtelijk proces ter dood gebracht. In westelijke diplomatieke kringen verwacht men, dat de Hongaarse pre mier Kadar deze week een belangrijke politieke verklaring zal afleggen. Hoewel de Hongaren over het algemeen weinig goeds verwachten, doen toch geruchten de ronde, volgens welke de rechtervleugel van de commu nistische partij met de partij van de kleine boeren tot overeenstemming zou zijn gekomen over de vorming van een coalitieregering binnen een „patriot tisch front". RUSSISCHE DESERTEURS NAAR DE HONGAREN OVERGELOPEN STAKINGEN GEëINDIGD? De stakingen in Boedapest schij nen te zijn geëindigd. Russische tanks en infanterie zijn bezig vele duizenden vrijheidsstrij ders in te sluiten, die het verzet nog volhouden in de oostelijke provincies van Hongarije. De Weense correspondent van het Westduitse nieuwsbureau DPA heeft bericht, dat volgens een Hongaarse „vrijheidszender" nationalisten Rus sische troepen na zware gevechten uit de^ongeveer 100.000 inwoners tel lende stad Miskolkc in Noordoost- Hongarije hebben verdreven. Deze zender deelde mee, dat er aan beide zijden mortieren en artil lerie zou zijn gebruikt en dat de Russische luchtmacht zware aanval len op verzetslieden zou hebben ge daan in het gebergte ten noorden van Miskolkc. In de streek houden Hongaarse verzetslieden, gesteund door deserteurs uit de Russische troepen en „vrijheidsstrijders uit Slo wakije" zich staande. Russische deserteurs bij de Hongaren? Het Engelse zondagsblad „Obser ver" berichtte gisteren, dat zich op grote schaal Russen bij de verzets strijders voegen in Hongarije. In totaal zouden vijftienduizend AFBETALINGEN Deeds twee jaar geleden is men van overheidswege een onderzoek be gonnen naar het euvel der afbetaling, en verder dan rapporten is. men fei telijk nog niet gekomen. Het schijnt nu echter dat met het rapport van de S.EJR. de phase van het onderzoek is afgesloten en dat staatssecretaris dr. Veldkamp over niet al te lange tijd een wetsont werp de afbetaling betreffende aan de Tweede Kamer zal kiunnen aan bieden. Het rapport van de S.E.R. is intussen weer in zichzelf verdeeld. Dit valt eigenlijk te betreuren', al moet men de gorte waarde erkennen van het democratisch recht tot eigen op vatting. Daartegenover echter sfcaat, dat het gebrek aan eenstemmigheid, zoals zich dat reeds meermalen in de S.E.R. heeft gedemonstreerd, af breuk doet aan de waarde van, het advies van het 'bedrijfsleven. Hoe is het nu met dat rapport van de S.E.R. De S.E.R. verwerpt op praktische gronden een vergunningstelsel voor afbetalinigsbedrijven en wil in- plaats daarvan de lichtvaardige verkoper op afbetaling strafbaar stellen. Die lichtvaardigheid wordt volgens het rapport van de S.E.R. dan aan wezig geacht, als de kopers zich in al te grote schulden blijken te steken, wat de verkoper zou moeten voor komen door vooraf naar zijn finan ciële draagkracht te informeren. Dit is naar onze mening onjuist, want al is de verkoper dan ook act teraf strafbaar, ornaat hij daarnaar niet heeft geïnformeerd, het kwaad is intussen geschied. De kopers hebben teveel hoöi op hun vork geladen en de gevolgen daarvan zijn altijd erg. Het ware o.i. yeel beter de verko per op straffe te verplichten van te voren te informeren naar de finan ciële draagkracht van de aspirant- koper. Dat is in ieder geval 'beter dan maar af te wachten of de aspirant kopers zich niet te zwaar zullen be lasten. Het betreft hier intussen de tegenstelling tussen twee standpun ten. Het ene standpunt heeft meer oog voor de economische mogelijk heden van het afbetalingssysteem en wenst daarom minder straffe maat regelen te nemen, het andere wil vooral de grote sociale nadelen zwaar laten wegen en helt dus over tot een dieper ingrijpende regeling. De vraag is nu welke van beide as pecten l het economische of het sociale het zwaarste zwegen. Voorop staaf, dat ook de S.E.R. wel tot dé conclusie komt, dat aan afbetaling grote sociale gevaren zijn verbonden. Het is echter goed ook kennis te nemen van het rapport, dat door de Wiarai Beekman Stichting over dit onderwerp is uitgebracht. Beide ko men tot de conclusie dat verkopers, die regelmatig op lichtvaardige wijze afbetalingsovereenkomsten plegen af te sluiten, strafbaar moeten worden gesteld. Om dit te voorkomen zouden maat regelen moeten worden getroffen. De S.E.R. is het over deze maatrege len niet eens geworden. De grootst mogelijke minderheid was hier van mening, dat verbieden van de colportage'de enige mogelijk heid is. Een kleine meerderheid was echter van mening, dat men de col portage aan een vergunning zou moeten binden. Nu zou een algemeen verbod, dat de grootst mogelijke minderheid van handelaren treffen, want ook deze zouden door een verbod van colpor tage, dat is: demonstratie aan huis, worden getroffen. In het rapport van de Wiarda Beek man Stichting heeft men nu naar een tussenweg gezocht tussen een alge meen verbod en het handhaven van de huidige onbevredigende toestand, waarbij welbespraakte colporteurs de mensen aan huis van alles kunnen aansmeren n' en déplaise hun finan ciële positie. Men heeft er dit op ge vonden: demonstratie aan huis moet worden toegestaan, maar de eigen lijke overeenkomst moet later in de winkel of op het kantoor van de ver koper warden gesloten. Dan hebben de aspirant-kopers in ieder geval nog enige tijd van bezinning, voordat zij tot aankoop besluiten en behoeven zij niet direct thuis al een formulier te tekenen, waarin zij zich met handen en voeten binden. P en ander punt is hier de bereke- ning van rente en kosten. Die zijn in de huidige situatie niet laag en bewegen zich zo rondom de 10%. Ook hier is de S.E.R. weer uiterst voorzichtig. Zij wil deminister alleen de mogelijkheid, maar niet de ver plichting geven een maximum voor te schrijven. Waarom niet? In vele gevallen ligt dat percentage nu zo hoog, dat ook de reklamekosten, de kosten van colportage en van het in nen van de aflossingen 'hierdoor wor den gedekt. Het schijnt ons redelijk, dat de verkoper die voor eigen risico neemt. Er zijn hier bovendien kartel, afspraken, die zeker ongeldig zouden moeten worden verklaard. Intussen is er nu over de afbetaling genoeg gerapporteerd. Het wachten is nu op de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, die nu eindelijk met enige snelheid een regeling tot stand zal 'brengen. Russen, voornamelijk zijn gedeserteerd. Snel recht. Zaterdag zijn de eerste standrecht processen in Hongarije gehouden. Het eerste slachtoffer hiervan was Janos Soltesz uit Miskolkc, die schuldig zou zyn bevonden aan het verbergen van wapens en onmiddellijk daarna is op gehangen. DE VLUCHTELINGEN. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn 959 Hongaren over de Oos tenrijkse grens gekomen. Zaterdag overdag passeerden 192 vluchtelingen de grens. Twee westelijke journalisten, die uit Hongarije uitgewezen zijn, Erich Waha van Associated Press en Richard Kilian van de Londense Dai ly Express verklaarden zondag bij aankomst in Wenen, dat zij onderweg maar weinig Russische tanks hadden gezien. Zij ontmoetten slechts één controlepost, niet ver van de grens. Het „Nepszabadsag" heeft zondag gemeld, dat van de 84.000 onder grondse arbeiders van de kolenmij nen er thans nog 40.000 tot 45.000 over zijn. Amerika zal vier miljoen dollar ter beschikking van Oostenrijk stel len ter verlichting van de last, die dat land te dragen heeft gekregen door de komst van de vluchtelingen uit Hongarije. Amerika had al een miljoen dol'lar voor de vluchtelingen gegeven. De onlusten in Polen De bevelhebber van de Poolse mi litie, generaal Dobieszak, heeft in een zondag gepubliceerd vraaggesprek ge zegd, dat de wanordelijkheden Stettin, Bydgoszoz, Breslau en ande re grote steden een politiek karakter hebben aangenomen, dat de Poolse communistische partij en de regering in hun betrekkingen met de Sowjet- Unie zeer in verlegenheid heeft ge bracht. Straatschenders en misdadige ele menten hebben gebruik gemaakt van de „hoge levenstemperatuur", die Polen op het ogenblik heeft, aldus de generaal. De straatschenders waren het werktuig van degenen, die ten eigen bate anarchie wilden veroor zaken en de democratisering, waar voor het volk zo hevig heeft gestre den, wilden tegennhouden. Generaal Dobieszak oefende kritiek op de rechtbanken, die volgens hem te mild zijn. De helft van de mannen, die enige tijd geleden iemand van de militie hadden mishandeld, werd slechts voorwaardelijk veroordeeld. ERFENIS VAN DE MARCINELLE- RAMP. Lijk van Ned. ingenieur. Te Marcinelle zijn in de Bois du Cazier op een verdieping van 1035 meter nog twee lijken ontdekt. Het betreft hier dat van de Nederlandse ingenieur Jan Stroom en van de Fransman Marceau Caillard. Terreur in Algerië Algerijnse rebellen hebben dit weekeinde een gezin van acht perso nen levend verbrand. Het gezin, een mohammedaanse moeder uit Medrissa met haaf zeven kinderen, had opstandelingen in huis gehad, die na een gevecht met Franse troepen hun gewonden verzorgden. De leider van de troep vreesde dat de vrouw had vernomen waar de re bellen zouden heengaan en besloot het gezin te doden. Allen werden in een schuur gesloten en daarna werd de schuur in brand gestoken. Elf Franse soldaten zijn in de buurt van Tablat in een hinderlaag gelokt en gedood. De kapitein wordt ver mist. Vermoedelijk is hij ontvoerd. Overal in Algerië heerst het terro risme. In Algeriers zelf stormden re bellen met revolvers gewapend een café binnen, doodden een Franse stu dent en verwonden twee andere Franse studenten. Zendingspost door Papoea's overvallen Volgens het te Sydney verschijnen de blad „Mirror" hebben inboorlingen van Nieuw-Guinea op grens tussen het Australische en Nederlandse ge- Gisting onder Russische studenten Oekraïnse partizanen hebben tus sen 12 en 18 november in het Rus- sisch-Hongaarse grensgebied enige vitale spoorlijnen opgeblazen, ver sperd of ondermijnd. Verscheidene Russische militaire treinen werden tot ontsporing gebracht. De partizanen wisten het treinver keer zo te ontwrichten, dat de Russen hun versterkingen voor de strijd in Hongarije via Roemenië moesten lei den, verneemt United Press van de bied, twaalf mensen gedood bij een overval op een zendingspost. Onder de slachtoffers zouden twee Ameri kaanse zendelingen van de „Chris tian and Missionary Alliance" zijn. De moord zou hebben plaatsgevon den bij de Wisselmeren. De groep zendelingen was kortge leden per vliegtuig naar dit gebied gebracht. Het vliegtuig zou vernield zijn. Een vliegtuig is naar de Wissel meren onderweg om de toestand te onderzoeken. De echtgenote van een zendeling heeft de bijzonderheden meegedeeld. zijde van westelijke inlichtingendien sten. Er zouden in de wouden van Kar- patho-Oekraïne en omgeving duizen den Oekraïnse partizanen opereren. De partizanen genieten de volledige steun van de plaatselijke bevolking, die grotendeels uit boeren en hout hakkers bestaat. Het Russische ministerie van trans port en de Rusische geheime politie hebben een commissie van onderzoek ingesteld, die de arrestat;: van enige honderden Oekraïniers bevolen heeft. Volgens de „Leningrad Prawda" hebben studenten aan de universiteit van Leningrad colleges verstoord door „herwaardering van waarden" te eisen. Ook andere Russische dag bladen maken melding van gisting onder studenten, o.a. in de Oostzee landen. Volgens het blad „Sowjet Litou wen", een orgaan van de communis tische partij in Litauen, zou een hooggeplaatst communist hebben verklaard, dat de onrust onder de studenten in dez® Oostzee staat pro porties heeft aangenomen die aan straatschenderij doen denken. Over eenkomstige berichten zijn ontvan gen uit Estland en Letland. In de straten van Port Said heeft zaterdagnacht bij maanlicht een ware veldslag gewoed. Britse tanks en infanterie werden ingezet tegen Egyp tische zelfmoordcommando's 'die een Britse majoor in een hinderlaag ge lokt en vermoord hadden. De gevechten duurden vier uur. Volgens Egyptische kringen zijn min stens dertig Egyptenaren gedood. Na de strijd trokken de Britse militairen zich volledig terug, binnen een met prikkeldraad afgezette „inschepingszone", die ongeveer een zesde deel van de stad omvat, met inbegrip van de haven. Bij het aanbreken van de dag droegen zij de rest van de stad over aan het politielegertje van de Ver. Naties. OOK AANVALLEN OP UNO- LEGER. Egyptenaren hadden in de loop van zaterdag 26 aanvallen gedaan, niet alleen op Britse en Franse militairen, maar ook op patrouilles van de inter nationale politiemacht der Ver. Naties De Britse bevelhebber in Port Said, luitenant-generaal Stockwell, had verklaard, dat zijn troepen tot actie zouden moeten overgaan, als d Egyptische aanvallen voortduurden. Nadat Britse tanks de aanval wa ren begonnen, dreunde gedurende enige uren het geschut van de tanks, ratelden machinegeweren en klonken geweerschoten. Tanks reden door de straten, troepen slopen door de ver raderlijke stegen, schietend op guer rillastrijders, die vuurden van de da ken en uit schuilplaatsen. Op zoek naar terroristen. Eerder op de dag waren bijna dui zend Egyptenaren samengedreven door Britse troepen, die op zoek wa ren naar terroristen. Zaterdagavond laat waren de Egyptenaren op 250 na weer losgelaten. Deze 250 vielen bin nen de leeftijd voor militaire dienst. Generaal-majoor Burns, opperbe- Premier Eden is teruggekeerd van zijn drieweekse vacantie in Jamaica. Bruinverbrand en uitgerust kwam velhebber van de politiemacht der V.N. in Egypte, heeft bij de Egypti sche autoriteiten een krachtig protest ingediend tegen aanvallen, die in Port Said op Noorse en Zweedse pa trouilles der politiemacht zijn ge daan. Er vielen bij deze aanvallen geen doden of gewonden. Egyptische politie toegelaten. De commandant der Brits-Franse strijdkrachten in Port Said, generaal Stockwell, heeft ermee ingestemd dat 350 Egyptische politiemannen dinsdag naar Port Said komen om de plaatse lijke politie te versterken. „Als zij zich goed gedragen" zullen twee da gen later nog 350 politiemannen toe gelaten worden, zei Stockwell. De Egyptische politie in Port Said telt op het ogenblik 800 man. Stockwell verklaarde, de Egyptena ren toe te laten op verzoek van de U.N.-politie. Men verwacht dat de laatste Brits-Franse troepen niet voor donderdag zullen vertrekken. Radio-Caïro verklaarde zondag, dat de Egyptische regering alle verant woordelijkheid voor de gebeurtenis sen in Port Said afwijst. „De Egypti sche autoriteiten hebben deze week politietroepen naar de ótad willen sturen, maar de Britse militaire auto riteiten verzetten zich daartegen". hij aan op London Airport, war-r bij Opklaringen Gedurende het weekeinde bewoog een zeer diepe oceaandepressie lang zaam in noordoostelijke richting langs de Faroer. De luchtdruk in het cen trum bedroeg tijdelijk ongeveer 950 mb. Boven dé Middellandse Zeege bied en Oost-Europa bleef de lucht druk echter hoog, waarbij in Noord- oost-Siberië zelfs barometerstanden van even boven 1050 m'b voorkwa men. Tussen de beide grote druksyste- men stond over een zeer brede zóne een krachtige tot stormachtige zuid westelijke luchtstroming, welke zach te oceaanluoht tot diep in Rusland bracht. De vorst werd daarbij terug gedrongen tot in Noord-Finland en in Rusland tot voorbij Moskou. In ons land steeg de temperatuur tot voor de tijd van het jaar zeer hoge waar den. In Limburg werd 14 graden ge meten. In De Bilt was zondag het daggemiddelde van de temperatuur 12 graden, hetgeen 10 graden boven normaal is. Het depressie gebied begint nu in diepte en omvang af te nemen terwijl een hogedrukgebied op de oceaan zich in de richting van de Golf van Bis- caje uitbreidt. Dit heeft tot gevolg, dat de windkrachten bijna overal af nemen en wat minder zachte lucht naar West-Europa wordt gevoerd, Een laatste randstoring van het depressie- gebied bevond zich maandagmorgen bij de ingang van het Engelse Kanaal. Deze zal tamelijk snel, vergezeld van regen, naar Scamdinavië trekken, de S.E.R. voorstond, ook de bonafide luidt de grootste persconferentie, die ooil ogi hei viieg *eld is gehouden. ortnd door de pers in zoals de officiële verklaring waarna opklaringen zich ook onze omgeving zullen uitbreiden. DE TERUGTOCHT UIT SINAÏ. „Deze week zullen de Israëlische strijdkrachten in het gebied van Si nai zich verder terugtrekken", zo heeft generaal Burns, de opperbevel hebber van de internationale politie macht, zondag te Lydda verklaard na afloop van een bespreking met de Is raëlische opperbevelhebber, generaal Mosje Dajan. In afwachting daarvan zal het Zuidslavische contingent van de V.N. niet verder oprukken dan vijftig km van het Suezkanaal, de af stand waarmee de Israëliërs akkoord zijn gegaan. Het Zuidslavische persbureau Tan- jug heeft zondag uit Caïro gemeld, dat de Israëlische strijdkrachten blij ven doorgaan met het vernielen van wegen, spoorlijnen en andere objec ten op het schiereiland Sinaï. Dit was gebleken bij de jongste opmars van Zuidslavische eenheden van de poli tiemacht van de Verenigde Naties. Dit nummer bestaat uit 11 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te J AANHOUDEND ZACHT t Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later 5 ook plaatselijk opklaringen. Ma- tige, tijdelijk krachtige zuidwes- j telijke wind. Aanhoudend zacht. f 18 Dec. zon op 8.46; onder 16.31; maan op 17.45; onder 9.04. Hoogwaterstanden 18 Dec. v.m. 3.30; n.m. 3.45. Het weer in Europa STOCKHOLM lioht bew. 8 C. OSLO half bew. 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 10 ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA lioht bew. zwaar bew. regen geheel bew. regen lioht bew. licht bew. on bew. lioht bew. lioht bew. ha'f bew. on bew. mist on bew. zwaar bew. motregen nevel nevel onibew. Wijsheid, voortgekomen uit de mond des Allerhoogsten, die reikt van het ene uiteinde der aarde tot het andere, die alles met kracht en toch met zachtheid ordent; kom om ons de weg der voorzichtigheid te leren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1