^eVveia^coi4/tmu f^v~l De toestand in Hongarije lijkt op een chaos Rusland beschuldigt de V.S. van inmenging o.a. in Hongarije VOLGENS NEHROE ZIJN ER 25.000 HONGAREN GEDOOD Meer en betere samenwerking in Navo Gevraagd wordt om uitrusting met atoomwapens EEN, TWEE, DRIE, HUPl - DE DIJK OVER £en fiati'uigin aC& peettante Joden, Britten en Fransen in Egypte m VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 f JT 0 B 48ste JAARGANG No. 13983 Directeur: C. M. HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j wil met atomen schieten j Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. wf2.35 p. mnd. f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertentie»: 17 et. p. m.m Telefoontjes f i.50 Duizenden arbeiders uit Boedapest hebben gisteravond besloten voor onbe paalde tijd in staking te gaan, tenzij de voorzitter van decentrale arbeiders raad van Boedapest, Sandor Racz, wordt vrijgelaten. De geweren van de Hongaarse politie en de Russische soldaten trotserend, hebben de arbeiders het werk weer neergelegd enkele uren nadat een staking van 48 uur beëindigd was. Door de nieuwe staking zijui bijna alle fabrieken in de industriële wijk van de stad lamgelegd. Het rapport van ambassadeur Menon DOEN DE RUSSEN HET ZELF? De toestand in Hongarije is nu zo chaotisch dat de Russen naar ver luidt het bewind g.eheel in handen hebben genomen en in feite de ma rionetten-regering van Janos Kadar vervangen. Enige honderden Hongaarse solda ten en politiemannen hebben de elektriciteitsfabriek Bejolannis bezet, waar de voormalige voorzitter van de centrale arbeidersraad, Racz, en zijn assistent Sandor Bari werkten. Racz en Bari werden dinsdag ge arresteerd, toen zij een uitnodiging van de regering aanvaardden voor nieuwe onderhandelingen in het door Russische - tanks omringde parle mentsgebouw. Hun arrestatie gelijkt op de ontvoering van de voormalige premier Imre Nagy, toen deze op 23 november de Joegoslavische ambas sade verliet met de belofte van een vrijgeleide. De stakers worden gepaaid. Radio-Boedapest heeft verklaard, dat gisteren in het hele land over het algemeén meer arbeiders aan het werk waren dan op enige andere dag sedert 23 oktober. De regering-Kadar heeft verder la ten bekendmaken dat de arbeiders die nu met volle kracht aan het werk gaan, hun salarissen over november voor 80 procent uitbetaald zullen krijgen. De balans van de destalinisatie Het centrale comité van de Russi sche communistische partij komt be gin volgende week bijeen ter bespre- kind van het destalinisatieproces met het oog op de gebeurtenissen in Po len en Hongarije, verneemt United Press. Het zal de eerste voltallige ver gadering van het centrale comité zijn sinds maart van dit jaar, toen het comjté besloot, uitvoering t« ge ven aan het inzicht dat er een eind moet worden gemaakt aan de Stalin- cultus. Ondanks de verslechterde interne toestand van de Sowj et-Unie ver wachten Russische diplomaten geen terugkeer tot de stalinistische poli- DE GUERILLA IN PECS. In het mijngebied van Pees (Zuid- Hongarije) zijn de afgelopen dagen minstens 300 Russische soldaten in gevechten met vrijheidsstrijders ge dood. Dit heeft een Hongaarse arts, die gisteren uit Boedapest naar Oos tenrijk is gevlucht, aan United Press meegedeeld. De strijd tussen Russen en verzets lieden bereikte in het gebied van Pees pas kortgeleden een hoogtepunt. Toen het standgerecht werd afgekon digd „zwermden de vrijheidsstrijders bij honderden uit de heuvels om de Russen aan'te vallen, Volgens som mige schattingen waren hier 4000 op standelingen in een leger verenigd", zei de dokter. INLICHTINGEN VAN NEHROE. Minister-president Nehroe heeft in het hogerhuis van India verteld, dat Hongaren en 7000 Russen om het le ven zijn gekomen. Hij had deze in lichtingen ontvangen van de Indiase ambassadeur in Boedapekt, Menon, en zijn speciale afgezant, dr. Khos. De diplomaten berichtten, dat lij delijk verzet de gevechten op grote schaal had vervangen. Menon rap porteerde: „De sfeer in Hongarije is te vergelijken met de tijden van bur gerlijk verzet tegen Britse overheer sing destijds in India. De Hongaarse revolutie is zonder twijfel een natio nale beweging, waaraan de meerder heid van de arbeiders heeft deelge nomen. Degenen, die de Russen be schrijven als reactionairen en bui tenlandse elementen, speelden een slechts kleine rol. De verwoestingen zijn hartverscheurend". Nehroe verklaarde, dat hij grond van deze berichten het Russi sche ingrijpen onvoorwaardelijk moest veroordelen. Uitgeweken. Volgens het Oostenrijkse onafhan kelijke blad „Die Presse" is generaal Bela Kiraly, die onder het bewind van premier Nagy commandant van Boedapest was, donderdag naar Oos tenrijk uitgeweken. Steun uit Poznan. Op een vergadering van> metaalar beiders te Poznan is donderdag ge- eist, dat de Russische troepen zich uit Hongarije terugtrekken en dat er naar dat land een politiemacht van de V.N. wordt gezonden, zoals dat ook in Egypte is geschied. Voorts eisten de arbeiders vrije verkiezin gen in Hongarije. Zij veroordeelden de politiek van de regering-Kadar en de wegvoering van Hongaren. PAASIKJVI OVERLEDEN. De vroegere Finse president Juho Paasikivi is vrijdag in Helsinki op 86-jarige leeftijd overleden. Het rapport der Wijze Mannen „Het rapport van de „drie wijze mannen" dat gisteren eenstemmig is aanvaard, heeft een einde gemaakt aan de nauwe begrenzing van de ac tiviteit van de Navo. Tot dusverre is er buiten het militaire terrein wei bij de gevechten in Hongarije 25.000nig coördinatie tussen de vijftien lan- Voor de Ver. Naties De Sowjet-Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Wasily Koeznetsof, heeft woensdag in de agendacommis sie van de Ver. Naties verklaard, dat de Amerikaanse „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden" van de Oost-Europese landen zó groot is geworden dat zij een ernstige bedrei ging voor de vrede vormt. Hij legde deze verklaring af tij dens een debat over het Russische verzoek om op de agenda een punt te plaatsen aangaande deze „inmen ging" en „ondermijnende activiteit" jegens de communistische landen. De. agendacommissie besloot de Al gemene Vergadering aan te bevelen Rusland voorgestelde agendapunt. Ook de Ver. Staten zelf stemden voor; alleen de Dominicaanse repu bliek stemde tegen. Het voorgestelde agendapunt luidt: „Klacht van de Sowjet-Unie over de inmenging van de Ver. Staten in de binnenlandse aangelegenheden van Albanië, Bulgarije, Tsjecho-Slo- wakije, Hongarije, Polen, Roemenië en de Sowjet-Unie en hun ondermij nende activiteit tegen deze landen". Op voorstel van de Deense afge vaardigde Lannung beval de commis sie aan, de kwestie te verwijzen naar de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering. De Sowjet-Unie stemde tegen dit voorstel, omdat de zaak volgens Koeznetsof zó urgent is, dat er een volledig debat in de eerstvolgende voltallige zitting van de Algemene Vergadering over gehouden moet worden zonder verwijzing naar een tiek van vóór het 20ste partijcongres, een debat te openen over het door of andere commissie. Donderdagochtend hebben twee bokken van een bekende Amsterdamse rederij, de „Jumbo" met een capaciteit van 125 ton en de „Reebok" met een hefvermogen van 90 ton, een zandzuiger uit het Noord-Hollands kanaal, anderhalve kilometer ten zuiden van Alkmaar, over de dijk heengetild en in een aan de landzijde van die dijk gegraven kanaaltje neergezet. Op het einde van dit kanaaltje zal de zuiger beginnen met het winnen van zand dat zal worden opgespoten op het industrie-terrein dat ter plaatse voor de gemeente Alkmaar in aanleg fs. De kuil die na de zandwinning ontstaat, zal worden gevuld met bagger uit het Noord-Hollands kanaal De foto toont de zandzuiger hangende tussen hemel en aarde. den geweest. Daarin is nu defititief een bres geslagen". Dit zei donder dagavond minister Luns op een pers conferentie in de Nederlandse ambas sade in Parijs over het verloop van de bespekingen van de Noordatlantische Raad. Hoewel minister Luns met nadruk verklaarde goede hoop te hebben, dat de resultaten van de conferentie zulllen leiden tot de door Nederland voorgestelde politieke consultatie ■tussen de Navo-landen, maakte hij 'n voorbehoud. „Pas in de practijk zal 'moeten blijken, hoe de aanvaarde re gelingen zuilen werken". Als een van de grote winstpunten van de conferentie noemde nr. Luns ook het feit, dat er tussen de Verenig de Staten en Euiopese landep een nieuw besef is ■gekomen van de gro te onderlinge verbondenheid der wederzijdse be^ngen „De uiteenlopende reacties in Ame rika en in West-Europa na de gebeur tenissen in het Midden-Oosten zijn weer grotendeels rechtgestreken", verklaarde hij. ATOOMWAPENS VOOR DE NAVO. Minister Luns zeide voorts in ant woord op vragen, dat het niet bekend is, hóe de Amerikaanse regering staat tegenover de wens van een aantal West-Europese landen, waaronder Ne derland dat de Navo-strijdkrach- ten zullen worden uitgerust met tak- tische atoomwapens. De Amerikaanse delegatie heeft zich hierover nog niet uitgesproken en aangenomen kan worden, dat er verschil bestaat tussen hetgeen de Amerikaanse regering no dig en nuttig oordeelt en hetgeen zij kan doen. De kwestie van de bewapening van de Navo-strijdkrachten met tak- tische atoomwapens is donderdag middag op de vergadering van de Noord-atlantische raad, ook aange roerd door de Nederlandse minister van oorlog, ir. Staf. Minister Staf legde er de nadruk op, dat het met het huidige peil van de Navostrijd- krachten noodzakelijk is, dat zij wor den uitgerust met taktische atoomwa pens. Op de vergadering van donderdag middag hebben de ministers voorts 'n rapport aangehoord over de militaire kracht van de Sovjet-Unie. De in dit rapport genoemde cijfers over de Rus sische trijdkrachten zijn niet bekend gemaakt. Wel werd medegedeeld, dat het volgens dit rapport niet mogelijk is, te bevestigen of te ontkennen, dat het militaire apparaat van de Sowjet- Unie inderdaad met 2 miljoen man is verminderd, Bepaald onjuist is het volgens dit rapport te stellen dat de potentie van de Russische strijdkrach ten is verminderd. Deze is in tegen deel groter geworden o.a. door uit rusting met atoomwapens. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles liet een waarschuwend geluid horen om de Navo-defensie niet geheel te laten rusten op atoomwapens. Hij gaf de verzekering, dat de Ame rikaanse troepen in Europa zullen blijven gestationeerd. Wel zeide hij, dat de Amerikaanse regering ver wacht, dat de West-Europese landen wat het conventionele van de Navo- defensie betreft, meer en meer zelf de kosten zullen gaan dragen. Koningin Elisabeth n van Engeland was petemoei van het zoontje van haar vriend lord Porchester. We zien de vorstin hier, terwijl zij de baby de S4. Paul's kerk in Londen uitdraagt na de doopplechtigheid. Links lord Porchester. Te somber beeld? Dr. Mahmoed Fawzi, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag in Washington mee gedeeld, dat er in Egypte om deug delijke redenen van publieke veilig heid 1.573 Britten, Fransen en Joden geïnterneerd zijn. Hij zei ook dat slechts 280 staatloze Joden bevel hebben gekregen te vertrekken. Fawzi zei, deze verklaringen te verstrekken om, wat hij noemde „een erg somber en verontrustend beeld, dat in het buitenland is afgeschilderd over Joden, Fransen en Britten in Egypte", te verdrijven en merkte op, dat er in Egypte 66.000 Joden, 11.000 Britse onderdanen en 7.000 Fransen wonen. Van dit aantal zijn 740 Fran sen, 713 Britten en 120 Joden geïn terneerd. Tegen niemand van hen hebben regering en volk geweld gebruikt en evenmin zijn hun eigendommen ge- confiskeerd, aldus Fawzi. De Franse delegatie bij de V.N. heeft inmiddels bekendgemaakt, dat zü de Algemene Vergadering van daag (vrijdag) of zaterdag wil vra gen de Franse ontwerp-resolutie in zake de Franse onderdanen in Egyp te te behandelen. In deze ontwerp resolutie wordt Egypte uitgenodigd, zijn verplichtingen jegens deze on derdanen na te komen. Voorts wordt secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht, door het zenden van waar nemers of op een andere wijze er op toe te zien, dat Egypte dit ook werkelijk doet. De woordvoerder van de Franse delegatie verklaarde over inlichtin gen te beschikken, dat de achtdui- zijd Fransen vóór achttien decem ber uit Egypte zullen worden gezet. Aanslag op Britse officier. Een Egyptenaar heeft gisteren in Port Said een blad met broodjes, waartussen een granaat verborgen was, naar de auto van een Britse öffi- cier gegooid. De granaat ontplofte onder de auto en de Brit werd ge wond. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel wind Het zeer onbestendige weer heeft nog niet zijn hoogtepunt bereikt.» Op de oceaan volgen de depressie elkaar in een snel tempo op en de snelheid, waarmee zij zich verplaatsen, is uit zonderlijk groot. De belangrijkste de pressie voor het weer van morgen I nadert met een snelheid van onge veer 60 km per uur het zeegebied tussen Schotland en IJsland. De luchtdruk in de kern was vanmorgen 955 mb. Het koufront ervan zal van avond en vannacht vergezeld van re gen het gehele land passeren, en de wind zal weer tot krachtig of hard en langs de kust tot storm tussen zuidwest en west aanwakkeren. In de temperatuurverdeling komt over het algemeen niet veel verande ring. Een nieuwe oceaandepressie is Newfoundland gepasseerd en zal HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL WIND. Aanvankelijk regen, later op klaringen maar ook enkele ver spreide buien. In het binnen land krachtige tot harde zuid- westelijke wind, langs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering in tempera- i tuur. 15 Dec. zon op 8.44; onder 16.31; maan op 14.47; onder 5.51. Hoogwaterstanden 15 Dec. v.m. 1.—; n.m. 1.25. Het weer in Europa Eden naar Londen terug Sir Anthony Eden en zijn echtge note zijn donderdag per vliegtuig van Montegobay op Jamaica naar Londen vertrokken. Zij hebben een vakantie van drie weken op het eiland doorgebracht. Hun werd uitgeleide gedaan door de gouverneur van Jamaica en ande re bestuursambtenaren. De burge meester van Montegobay overhan digde de Britse premier twee siga rettendozen van porcelein en een gramofoonplaat met inheemse volks muziek. Voorts gaf hij Eden een kist sigaren van het merk „Churchill" mee, met het verzoek deze te over handigen aan sir Winston. Lady Eden kreeg een boeket gladiolen. STOCKHOLM sneeuw 0 C. OSLO onbewolkt —3 KOPENHAGEN regenbui 1 3 ABERDETN zwaar bew. 4 DUBLIN geheel bew. 9 LONDEN gehee1 bew. 7 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 6 PARIJS zwaar bew. 8 BORDEAUX nevel 8 GRENOBLE mist 3 NICE onbewolkt 5 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT zwaar bew. 6 MüNCHEN zwaar bew. 5 ZüRICH half bew. 0 GENéVE onbewolkt 3 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN licht bew. 6 INNSBRUCK mist 1 ROME geheel bew. 11 MALLORCA onbewolkt 5 Korreltje Men kent een mans geduld, als hij in nood is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1