De begrotingsvergadering van Wassenaar eiste meer tijd dan in het vorige jaar Nader onderzoek in kwestie van keuringsdienst voor vee en vlees Politie nog steeds n probleem Onbestendig KVP verontrust over de houding B en W inzake de Alchoin-school DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 DE LETDSE COT TRA NT PAGINA 2 Gemeenteraad Alphen De Alphensc gemeenteraad kwam gisteravond bijeen. De open plaats door het overlijden van de heer P. Verdonk werd ingenomen door de heer A. Angenent. Incompleet was het college door absentie wegens ziekte van weth. A. J. Dekker en de raad wegens ziekte van de heer Ph. H. Rogaar en verhindering van drs. G. Goedhart. De heer v. d. Meent herinnerde 4iet college er aan, dat de ouders erop rekenen, dat de nieuwe te stichten openbare school niet „ergens" maar in de omgeving van de Ruisdaelstraat zal worden gebouwd. De voorz. zeg de hem dit toe. De heer Gesman constateerde, dat de kosten van het van de heer N. Goedhart aan te kopen perceel grond •achter dé Van Reedestraat, ter dem ping van de onwelriekende sloot daar, een kwestie waarover met de eigenaar aanvankelijk moeilijk een overeenstemming kon worden be reikt nu wel hoger liggen, maar het verheugde hem toch, dat thans de sloot kan verdwijnen. De voorzitter lichtte toe, dat de hogere kosten gebaseerd zijn op het feit, dat bij nader inzien gebleken is, dat méér bomen moeten worden gerooid dan aanvankelijk in de be groting was opgenomen. Woubrugseweg. De heer v. d. Meent deelde mee, dat de directie van de dakpannen- en kleiwarenfabrieken v.h. D. v. Oordt en Co aan de Woubrugseweg, van welk bedrijf hij procuratiehouder is, voornemens is, die weg te voorzien van een gesloten wegdek. Dit als ge volg van de onlangs met de gemeen te plaats gehad hebbende ruiling van gronden. Als uitvloeisel van het ge sloten wegdek, klopte iets niet in het voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Woubrugseweg, en wel de om schrijving, dat de N.V. als onder houdsplichtige het gedeelte weg zal blijven onderhouden overeenkomstig hetgeen de wegenlegger daaromtrent bepaalt. In bedoelde bepaling wordt gesproken van onderhouden door middel van steengruis, koolas enz., hetgeen, aldus de spr. in de gegeven omstandigheden niet te pas komt. De voorzitter van de raad toonde zich dankbaar voor de betere wijze waarop de directie bedoelde weg bruikbaar wil maken. Bij het voorstel om het ARC-voet- balveld aan de Oranje Nassausingel opnieuw te egaliseren en van een behoorlijke grasmat te voorzien, daar een gedeelte van het veld, daar waar voorheen een sloot heeft gelegen, on. bruikbaar is gewwden, waarmede ƒ4200.gemoeid zal zijn, vroeg de heer Ruyssenaars beter toezicht op de uitvoering om herhaling te voor komen. De heer Geerlof wjjt dit euvel aan ondeskundigheid van de uitvoerders en informeert of de ge meente voldoende toezicht op het werk van de Ned. Heidemaatschappij heeft uitgeoefend. Het lijvig voorstel tot wijziging van de bouwverordening werd op voorstel van de heer Honout, daarin bijgestaan door de heer Gesman e.a., teruggenomen, nadat wethouder Deerenberg daartegen geen bezwaar had gemaakt en weth. Hijman ermee had ingestemd. De heer Ruyssenaars verklaarde zich accoord met het instellen van een ouderraad voor het openbaar on derwijs, mits de raad ervoor waakt dat hij geen klachtenbureau wordt. POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. boek om postzegels of kaarten te verzamelen, 6. meisjesnaam, 8. Europeaan, 10. karakter, 12. graanelevator, 13. staatsbedrijf (afk.ï, 14. voorvoegsel, 16. waterstand (afk.), 17. jongen, 18. bijwoord, 20. vogel, 21. muziek noot, 23- bijwoord, 25. koppelriem voor jagershonden. 27. ik (Lat.), 20. gem. in Gelderland, 30. lange lat. Verticaal: 1. wandeldreef. 2. bloei - wijze, 3. insekt, 4. maand van het jaar, 5. kurk, 7. halsdoek, 9. groente, 11. de dondergod bij de Germanen, 12. gehard ijzer, 15. zot, 18. lusthof, 19. vis, 21- deel van de mond, 22. zoon van Jacob, 24. voorstad van Baden-Baden, 26. eikenschors ,28. oude Egyptische zonnegod. Oplossin? morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. boer, 4. Waal, 8. elk, 10. are, 11. es, 12. een 14. Mn, 15. adres, 17. plei ter, 19. Sneek, 21- ar, 23. sul, 24. re, 25. nog, 27. moe, 28. stap, 29. pier. Verticaal: 1. beek, 2. Ols, 3. E.K., 5. Aa, 6. arm, 7. lens, 9. serieus, 12. Edens. 13. netel, 15. als, 16. sek, 18. gans, 20. teer. 22. rot, 24. roe, 26. ga, 27. mi. Keuringsdienst. Vervolgens hield de raad zich lan ge tijd bezig met het voorstel tot wijziging van de heffingsrechten t.o.v. de keuringsdienst voor vee en vlees in de keuringskring Alphen a. d. Rijn. Tussen de regels door is in dit voor stel te lezen dat de keuringskring met een tekort zit; hoe groot wordt niet" vermeld. „Bij invoering van de voorgestelde (verhoogde) tarieven wordt de hogere opbrengst van keur lonen", aldus delen b. en w. de raad mee, „op basis van het aantal slach tingen en de invoer van vlees, over 1955, geraamd op ƒ7000.per jaar, zodat ook dan nog geen sluitende exploitatie kan worden verkregen"; tot zover het voorstel van het Al phens college. De heer Gesman wilde wel weten hoeveel het tekort eigenlijk wel pre cies beloopt. Hij zeide zeer onaange naam getroffen te zijn door medede lingen in de Nieuwkoopse gemeente raad van 6 oktober, waar wel cijfers op tafel zijn gelegd. De heer Mark man had namelijk verklaard, dat het nadelig saldo van de vleeskeurings dienst Alphen a. d. Rijn over het dienstjaar 1955, aanvankelijk be groot op 6.340.in werkelijkheid byna tweemaal zoveel bedraagt, n.l. 11.298.82. De heer Markman noem de voorts de vleeskeuringskring een dictatoriaal systeem waartegen wei nig te doen is. Verder zei hij dat de dienst oneconomisch wordt beheerd. De heer Gesman drong bij het col lege en bij de raad er op aan, te in formeren naar de gronden waarop de heer Markman in Nieuwkoop tot de twee laatste kwalificaties is geko men. De heer v. d. Meent, daarin bij gestaan door de heren Ruyssenaars, Geerlof, Slootjes en wethouder Nij- man, stelde voor eerst het rapport van onderzoek naar de efficiënte wer king van de onderscheiden gemeen telijke diensten, waartoe destijds een crediet is verleend, af te wachten. Dan komen de raadsleden vanzelf ook de juiste cijfers van de Vleeskeu ringsdienst te weten. De heer Slootjes drong aan op ver krijgen van het rapport vóór de be grotingszitting van de raad. Benoemingen. De raad benoemde de heer M. J. Straasheim te Moerkapelle tot hoofd van de openb. school Oudshoornse- weg, afdeling g.l.o. in de vacature wegens overplaatsing van de heer J. Schrijvershof als hoofd van de openb. school voor g.l.o. aan de Java. straat. Tot gedelegeerde in het bestuur van de woningbouwvereniging „Sint- Joseph", in de vacature ontstaan we gens het overlijden van de heer P. Verdonk werd benoemd de heer A. Angenent; tot plv. lid van de com missie van bijstand voor de water en lichtbedrijven in de vacature ont staan door de benoeming van de heer L. C. Slootjes als lid van die commissie, werd benoemd de heer J. v. d. Lee; de heer J. P. J. Rozestra- ten te Aarlanderveen werd herbe noemd als lid van het bestuur van de Stichting tot exploitatie van het Dorpshuis van Aarlanderveen; de heer W. Geerlof werd herbenoemd tot lid van het bestuur van de Stich ting „Oud Alphen en omgeving"; mevr. Houtman-van der Schee en de heer A. F. Ruyssenaars werden her benoemd tot bestuursleden van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken. Het had voor de hand gelegen, dat in de vacature in dit bestuur, ontstaan door het overlijden van de heer P. Verdonk, diens opvolger in de raad, de heer A. Angenent werd gekozen. De heer Geerlof stelde hier voor echter de heer Brokaar als can- didaat, die dan bij benoeming zou bedanken als lid van de commissie van toezicht voor de Water- en Lichtbedrijven. De heer v. d. Meent kon zich hiermee niet verenigen. Hij meende, dat Aarlanderveen niet mocht worden uitgesloten in de dienst sociale zaken. Het voorstel van de heer Slootjes om de voorziening in de thans door het bedanken van de heer Brokaar ontstane vacature in de comm. voor de W.- en L.-bedrijven op te schor ten tot de volgende raadsvergadering, 'opdat men gelegenheid zal hebben de juiste candidaat daarvoor aan te wijzen, vond geen steun bij de ove rige raadsleden. Wethouder Deeren berg, de voorz. van bedoelde com missie vond het trouwens niet ver antwoord dat een dergelijke belang rijke commissie zolang onvolledig be zet blijft. Hierna werd de heer An genent gekozen. pen, die in het voorlopig verslag en de memorie van antwoord aan de or de waren geweest. Slechts een enkele keer ontwikkelde zich een, wat men zou kunnen noemen, principieel de bat. De gemeenteraad van Wassenaar wegens ziekte van de burgemees ter onder voorzitterschap van mr dr J. Hazenberg heeft gisteren on geveer 10 uren gesteed aan de behan deling van de begrotingen voor 1957. Terwijl in vorige jaren een morgen en een middagvergadering gewoon lijk ruim voldoende bleken om niet alleen de begrotingen, maar ook nog een reeks andere agendapunten af te handelen, was er gisteren bovendien een avond-vergadering nodig, terwijl de overige agendapunten niet eens meer aan de beurt kwamen, maar aan de orde zullen komen op een ex tra vergadering de volgende week woensdag. Van het houden van algemene be schouwingen werd, traditie getrouw, afgezien. De begrotingsbehandeling beperkte zich tot het punt voor punt aan de orde stellen van de onderwer- Financiële problemen. Alleen mr dr W. F. van Gunsteren (Prot. Chr.) bracht in het algemeen de begrotingspositie ter sprake. Hij wees erop, dat de gemeente Wasse naar in het klein voor dezelfde pro- Jiagióche ütand ftij. olifanten .Voor men het kon verhinderen, vatte het dekzeil vlam van de oli- fantenstal. In een oogwenk was de ruimte gevuld met rook en vonken, het stro onder de dieren begon te smeulen, stukken brandend zeil doek vielen hen op de rug. Luid trompettend rukten de dieren aan hun kettingen. Men wierp hen nat te dekens over de rug, terwijl men met man en macht trachtte hen los te maken. Frieda, de grootste en sterkste van de vierentwintig wist zich met inspanning van heel haar titanenkracht te bevrijden. Nog een paar anderen konden zich, overdekt met zware brandwonden, in veilig heid stellen en toen was het te laat. Sarassani, hun toegewijde meester, die huilde als een kind en de nagels tot bloedens toe in de palmen van zijn handen drukte, moest het aan zien dat enkele van zijn lievelings dieren in de vlammen hun einde vonden. Op ditzelfde moment trachtten de geredde dieren, die in het wilde weg hadden rondgehold, zich terug te storten in de vuurzee om hun achtergebleven kameraden te helpenslechts met de groot ste moeite konden zij worden weer houden. Zo vertelt het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het Circus". De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven het voor u: boeiend en afwisselend u belééft die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus! Voor slechts 2.50 kunt u het kopen bij uw joomboterleve- rancier, of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. Denkt u eraan, duidelijk uw naam en volledig adres te vermelden U krijgt het album dan per om gaand toegezonden, onder rembours Met leuke pentekeningen en ruimte voor prachtige kleurplaten en foto- reprodukties die u gratis krijgt voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er een aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! (Advertentie) Djilas veroordeeld De rechtbank in Belgrado heeft Milovan Djilas, voormalig vice-pre sident van Joegoslavië, veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. De rechtbank veroordeelde Djilas wegens „activiteit tegen de staat ge richt". Djilas heeft artikelen tegen het communisme in Rusland en de satellietlanden, maar ook in Joego slavië geschreven in bladen in het Westen. Het proces tegen Djilas duurde slechts één dag. Djilas was op 10 november gearresteerd. Een buitengewoon actieve depres sie, die woensdag in noordoostelijke richting tussen Schotland en LJsland doortrok, bereikte in de avond haar grootste ontwikkeling. De druk in de kern bedroeg toen iets minder dan 940 mb. Aan de Schotse noordwest kust heeft een orkaan gewoed, op de Noordzee was het stormveld wat min der intensief. Vanmorgen begon de depressie langzaam op te vullen. In middels was er een randstoring van de zuidpunt van Groenland met een snelheid van ongeveer 100 km per uur de Oceaan overgestoken om op de Britse eilanden hagel- en onweers buien te veroorzaken. De met deze randstoring meestromende arcrische lucht is tot op grote hoogte zeer koud en zal ook in ons land onstabiliteit tonen. Voor het weer van vrijdag moet rekening worden gehouden met een ook al zeer actieve depressie. Deze is afkomstig uit Amerika en is de oceaan al opgetrokken. Vanmorgen agize ongeveer ten zuiden van Groen land. In het komende etmaal zullen de bijbehorende fronten de Britse eilan den passeren en mogelijk ook al ons land bereiken. Het weer blijft dus onbestendig. KOUDEKERK Verkoop pastorie aan Groene Kruis. Nu de kerkvoogdij der Herv. Gem. de vereiste toestemming der hogere kerkelijke colleges verkregen heeft op de verkoop van de pastorie, kan de verkoop doorgaan. Het Groene Kruis, dat hier een flink gebouw in krijgt, zal zich verheugen over deze 'centraal gelegen post. Schaaknieuws. De Koudekerk- se schaakclub heeft ter gelegenheid van Sinterklaas, een gongwedstrijd georganiseerd. De uitslagen luiden als volgt: Groep 1: H. Boelee le prijs; J. Colijn 2e; H. v. Vliet 3e; J. C. v. Egmond 4e en G. de Wit 5e. Groep 2: E. Dorepaal le prijs; R. Geerlof 2e; J. de Wit 3e; A. Hooge- veen 4e en G. Snatersen 5e. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Gebè Clasina Sophia Petronella d. v. A. J. de Jong en A. K. Goede- gebuure. Eldert z. v. C. J. Radema ker en M. C. Vreeken: Wilhelmus Martinus Cosmas, z. v. W. P. v. Wet ten en J. W. v. d. Ploeg. Marinus Abram z. v. J. Cofc en J. P. v. Dijlce. Ondertrouwd: Arie Schellinger hout 32 J. te Alphen en Maria Jaco- mijntje Meijer 26 j. LARPERAAR K.A.V. Voor de viering van het St. Nicolaasfeest zijn de leden der K.A.V. afdeling bijeen gekomen in café Huigsloot. De goede opkomst be wees wel dat de dames prijs stelden op een gezellig avondje. Een vrolijk muziekje bracht er al spoedig de ge wenste stemming in. De avond werd doorgebracht met kruisjassen en sjoelen. Voor de dames die de beste resultaten behaalden waren er prijs jes. Bij het kruisjassen waren zes prijzen die door loting werden toe gewezen. Het resultaat was: le prijs mevr. VersluisVianen, 2e pr. mevr. Poel wijkHeemskerk, 3e pr. mevr. van KesselSassen, 4e pr. mevr. Touw-s-v. d. Jagt, 5e pr. mevr. v. d. HoornKouwenhoven, 6e pr. mevr. v. d. Zwaanv. d. Voorn. Bij het sjoelen was de uitslag: le pr. mevr. Versluis—Sassen, 2e pr. mevr. Baak- Kouwenhoven, 3e pr. mevr. Blom Hoogervorst. Te snel ging deze geslaagde en ge zellige avond voorbij. Toen het klok je van gehoorzaamheid had geslagen heeft de presidente mevr. Ottov. Beyeren B. H. de dames aangespoord om ook op de nog komende bijeen komsten getrouw op te komen. TER AAR Onderlinge Broeiglasverzekering „De H.E.T.A." Voor de 27e maal hield gisteravond de Onderlinge Broeiglasverzekering „De H.E.T.A." de algemene leden-j aarvergadering. In café Bos te Papenveer waren de leden bijeengekomen om de resulta ten der exploitatie over het afgelo pen boekjaar te vernemen, en tevens om andere punten der agenda waarvan voorgestelde statuten-wij zigingen het belangrijkste was te behandelen. De vergadering werd door de voorzitter de heer A. Hijdra geopend met een welkomstwoord en de wens dat de vergadering vrucht bare besprekingen zou opleveren. Door de secretaris-penningmeester de heer N. A. Hoogervorst werden rekening en verantwoording en jaar verslag voorgelezen. Allereerst het financiële overzicht. De balans gaf in activa en passiva een totaaltelling van 38.143,18. De verlies en winst rekening 6619 63. De glasvoorraad bedroeg per 30 sept. j-1. 4607,13. Het totaalbedrag der schaden beliep 4041,57. Hiervan kwam 3637,42 voor rekening van de herverzekering en 404,15 voor eigen rekening. Op premiën werd een winst geboekt van 4742,95. Op glas 910,91. Het waar borgfonds is 21.243,70. De verze kerde belangen bedragen: vast glas 1.269.899,—, los glas ƒ214.029,—, lijsten en casco's f 104.586,Brand- verz. 86.049,Totaal verzekerd bedrag 1.674.563,Vorig jaar was het verzekerd bedrag 1.406.567,—, zodat er een vooruitgang geboekt werd van 267.996, Uit het jaarverslag bleek dat de verzekering thans 336 leden telt. Er vonden 150 bijschrijvingen plaats. Met voldoening werd vastgesteld dat bijna de gehele glasuitbreiding in de Veenstreek verzekerd werd bij de H.E.T.A. De glasuitbreiding voor kas sen en warenhuizen was het sterkst in Ter Aar, van platglas in Roelof- arendsveen. Het aantal schadegeval len beliep 149. Door de voorzitter werd het ac countantsrapport voorgelezen. Dit luidde alleszins gunstig. Met algemene stemmen werd aan de penningmees ter décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden N. van Eijk, M. v. d. Jagt en D. C. v. Har ten met vrijwel algemene stemmen hërkozen. Vervolgens werden een zestal artikelen van de statuten voor wijziging in behandeling genomen. Het betrof in hoofdzaak een aanpas sing aan thans geldende eisen, om dat de geldende formulering min of meer verouderd was. Het bestuur zal een onderzoek instellen inzake verzekering tegen vliegtuigschade. Omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was kon in deze vergade ring geen besluit betreffende de wij ziging genomen worden. Bij de rond vraag werden enkele vragen gesteld ter informatie over technische aan gelegenheden. Hierna sluiting. Direct hierna volgde een tweede vergadering. Na de opening kwam opnieuw de voorgestelde statutenwij ziging aan de orde die met algemene stemmen werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag werd me degedeeld dat de H.E.T.A. in Roe- lofarendsveen ruim 50 leden heeft. Ook kwam nog een vraag aan de orde betreffende bedrijfsrisico. Met een dankwoord voor de vlotte en za kelijke besprekingen sloot de voor zitter deze tweede vergadering. W0UBRUGGE KW 124 VERMOEDELIJK VOOR KERSTMIS TE WATER. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal nog voor de kerstdagen op de scheepswerf De Dageraad de tewaterlating geschieden van de kot ter-tra wier KW 124, gebouwd in op dracht van de Katwijkse reder M. Kuyt. De hoofdafmetingen bedragen resp. 30 x 6.80 x 3.50 meter. blemen staat als de minister van fi nanciën en hij betoogde dat ook Was senaar zich beperkingen zal moeten opleggen wat de „consumptie*' en de bestedingen betreft. Dr. J. N. van den Houten (WD) voegde daaraan toe, dat, zodra de mogelijkheid zich voor doet, de straatbelasting, die verleden jaar gehalveerd werd, geheel ge schrapt zal moeten worden omdat dit onrechtvaardige belasting is. Mr van Gorcum (PvdA) was dit niet met hem eens. Wat hem betreft zou deze belasting weer op het vroe gere peil teruggebracht kunnen wor den. Nadat vrij uitvoerig aandacht was besteed aan de behoefte aan voor lichting door de gemeente, met name over het uitbreidingsplan en de aan koop van de landgoederen, stond de raad geruime tijd stil bij het hoofd stuk „openbare veiligheid", met name bij de verkeersproblemen in de ge meente. Mr L. G. Hortensius (Prot. Chr.) vroeg naa. de mogelijkheden van de uitbreiding van het politie korps, desnoods voor rekening van de gemeente zelf. De heer A. C. Duyve- stijn (KVP) informeerde naar een tijdelijke oplossing van het ruimte gebrek op het politiebureau en deed de suggestie, om de twee autoherstel- plaatsen, die de gemeente bezit, tot een geheel te combineren om op die wijze tot meer ruimte en tot een eco nomischer werkwijze te komen. De heer L. G. Oosterling (Prot Chr.) was van mening, dat het Rijk extra behoort bij te dragen in de kosten van de surveillance op de Rijksstraat weg en de heren H. L. J. van Dillen (KVP) en mr A. van Vuure (VVD) vestigden de aandacht op de gebrek kige huisvesting van de politie op de post aan de Schouwweg en vroeg b. en w. het plan voor een nieuw te bouwen brandweergarage daar zo te wijzigen, dat er ook meer ruimte voor de politie gevonden zou kunnen worden. Deze laatste suggestie zal door b. en w. nog nader worden be zien. Verkeersprobleem. Over de moeilijkheden, die het steeds intenser wordende verkeer in de gemeente oplevert voerden vele raadsleden het woord. Mr van Gor cum wees op de grote betekenis van de provinciale weg no. 1, die het ver- keef op de tamelijk smalle traverse Kerkdam—van Zuylen van Nijevelt- straat zal kunnen ontlasten en op de wenselijkheid van een nieuwe weg, die zal aansluiten op de Bezuiden- houtseweg in Den Haag en achter langs het Kerkehout en het Dieren park zou moeten uitkomen op de Rust en Vreugdlaan. De heer van Bemmelen pleitte voor verbeteringen op de voor voetgangers onbegaanbare Katwijkseweg en de heer Duivestijn drong aan op spoed wat de verkeers lichtinstallatie op het kruispunt Den Deyl aangaat. Voorzitter Hazenberg zegde toe, dat van de verschillende opmerkingen door het college goede nota zal wor den genomen. De heer van Dillen sprak er zijn bevreemding over uit, dat verbete ringen in het zwembad, die enige tijd geleden zo urgent waren, nog steeds niet uitgevoerd zijn. Wethouder Hazenberg antwoordde, dat deze verbeteringen, op verzoek van de raad, onderworpen zijn aan het oordeel van enkele deskundige instanties. Dr W. F. van Gunsteren voor zitter van het bestuur van het sport- fondsenbad deelde mede, dat in de afgelopen periode het bezoek aan het bad ongunstig is beïnvloed door de slechte zomer en door het polio-ge vaar. Niettemin, zo voegde de heer Hazenberg eraan toe, is het bezoek cijfer nog 23 hoger geweest dan in dertijd geraamd was, terwijl het ver lies nog geen 1 groter blijkt te zijn dan men aanvankelijk voorzien had, tegenover een stijging van de lasten met 27 Hüisvesting. Na de korte middagpauze kwam al lereerst de huisvesting aan de orde. De heren A. C. Duyvestijn en mr C. A. van Gorcum spraken hun teleur stelling uit over het feit, dat de voor genomen bouw van 128 woningwet woningen door de Wassenaarse Bouw vereniging nog niet begonnen kon worden, omdat bij de aanbesteding de prijs veel te hoog bleek te z'jn, ter wijl het gevaar bestaat, dat dit con tingent op 31 december a.s. verval len zal. De heer W. Boender (PvdA) zocht de oorzaak van deze vertraging in een gebrek aan activiteit van de bouwvereniging. Dr J. J. M. Veraart (KVP) stelde daartegenover, dat de vereniging met allerlei moeilijkheden te kampen heeft gehad en mr van Vuure wees erop, dat de vertraging buiten de schuld van de bouwvereni ging is ontstaan. De heer Oosterling weet de hoge bouwprijs aan onder linge afspraken tussen de inschrij vers. Uit de uitvoerige beantwoording van de sprekers door wethouder Th. J. M. Rees van den Ende bleek, dat er inderdaad door de Wassenaarse Bouwvereniging in veel sneller tem po gewerkt had kunnen worden. Spr. had evenwel goede hoop, dat het nog gelukken zou, het contingent van 128 woningen voor de gemeente te be nouden. Ook aan andere facetten, de huis vesting betreffende, o.m. de behoefte aan woningen in de huurklasse van 6095 per maand werd aandacht besteed. Sport en recreatie. Dr. J. N. van den Houten (VVD) pleitte krachtig voor het aanstellen van een deskundig ambtenaar voor sport- en recreatie-zaken. Wethouder K. Huibregtse antwoordde, dat in de kringen van de sportverenigingen in Wassenaar aan zulk een functionaris geen behoefte werd gevoeld en de heer Van Bemmel verduidelijkte, dat men in deze kringen bevreesd is voor het verlies van eigen zelfstandigheid en dat men liever het geld, dat zo'n ambtenaar zou kosten, zelf aan sport- belangen besteedt. -Een langdurig debat ontwikkelde zich naar aanleiding van opmerkin gen van de here.n Duyvestijn en Van Bemmelen over het beleid van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. De heer Duyvestijn stelde vast, dat er op „sociale zaken" een te veel aan formalisme heerst en te weinig be grip bestaat voor de werkelijke om standigheden, waarin steunzoeken- den zich bevinden. Spr. noemde en kele voorbeelden, om. over het toe kennen van reisvergoedinigen aan ouders van kinderen, die een blo.- sohool bezoeken en over het verhalen op familieleden van soms kleine steunbedragen. In de gemeente Voor burg, aldus spr., is men in deze op zichten veel soepeler. De heer Van Bemmelen stelde vast, dat het bij maatschappelijke zorg in de eerste plaats gaat om de juiste mentale instelling ten opzichte van elk individueel geval. De heer Oosterling sloot zich bi deze opmerkingen aan. Wethouder Rees van den Ende bestreed de me ning, dat er te formalistisch gewerkt zou worden. Dhr J. J. M. Veraart, voorz. van le KVP-fractie in de Wassenaarse ge meenteraad, heeft gisteren bij de be handeling van de gemeentebegroting in duidelijke bewoordingen de aan dacht gevestigd, op een zwakke plek in het onderwijsbeleid van het colle ge van b. en w., 't beleid n.l. ten aan zien van de Alc'.vinschool, een r.k. school voor lager montessori-onder- wijs, tot de stichting waarvan in maart j.l. door de raad besloten werd. Zowel wat de stichting van een nood gebouw betreft, waaraan deze school een directe behoefte heeft, als in ver band met de definitieve vestiging van het schoolgebouw, heeft het college van b. en w. een onbegrijpelijk stand punt ingenomen. In maart werd door de raad beslo ten, medewerking te verlenen aan de stichting van deze school in het zui delijk deel van de gemeente. Terwijl er volgens het college van b. en w. in héél Wassenaar-zuid geen plekje te vinden was waar een nood-school gebouwd zou kunnen worden en vier terreinen, die door het schoolbestuur aangewezen waren als onaanvaard baar waren afgekeurd, bood het ge meentebestuur de school in het dorp, in de Kerkstraat n.l. een stuk grond aan, waar te zijner tijd de definitieve school zou kunnen worden gevestigd. De heer Veraart merkte op, dat de school met een terrein in het dorp niet geholpen is. In het raadsbesluit wordt uitdrukkelijk het zuidelijk deel van de gemeente genoemd. Ves tiging in het dorp zou dus in lijn rechte str" i met dit bf sluit zijn. Bo vendien: de Alc vinschool vindt hrar „verzorgingsgebied" in het zuidelijk d :1 van de gememte en vestiging daar is ook met het oog op de sprei ding van de scholen over Wassenaar noodzakelijk. Geen motivering. Wat de plaatsing van ei nood- school betreft -"erkte de heer Ver aart op, dat alle vier de suggesties va het schoolbel. uur zonder meer v: de hand zijn gewezen, zonder na dere motivering. Het wil er bij mij beslist niet in, aldus spr., dat er in Wassenaar-zuid geen terreintje te vinden is, waarop een schoolgebouw van vier lokalen geplaatst zou kun nen worden. Met de meeste klem drong spreker er bij het college op aan, alsnog op de kortst mogelijke termijn met het schoolbestuur in overleg te treden over het verlenen van de medewer king, waarop het recht heeft krach tens het raadsbesluit. Mr C. A. van Gorcum (PvdA) toon de zich niet onwelwillend tegenover het betoog van de heer Veraart, maar stelde enkele vragen over het aantal Haagse leerlingen en over de' speciale methode van onderwijs. De heer A. J. van Bemmelen (KV P) wees hem erop, dat dit soort zaken niet aan de orde is. De lager-onder- wijswet vraagt zich niet af, waar de leerlingen vandaan komen of welke didaktische methode gevolgd zal wor den. Wethouder K. Huibregtse (PvdA) antwoordde, dat het in Wassenaar zuid praktisch onmogelijk is, een ter rein voor de stichting van een school te vinden en verzekerde, dat het niet de bedoeling van het college is, tegen deze school te ageren. Nadat nog in tweede instantie over dezè aangelegenheid gesproken was en de heer Veraart zijn vraag her haald had of b en w bereid zouden zijn tot een nieuw gesprek met het schoolbestuur, beantwoordde voorzit ter Hazenberg namens het college de ze vraag bevestigend.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2