De Commandopost is het zenuwstelsel van de Bescherming Bevolking De BB: Waarom en hoe? Vanuit Oud-Poelqeest worden de bescherminqsdiensten qeleid PHILIPS Jnfraphil' België maakt 'n onbesuisd gebruik van bevoegdheden" 3 Huizer Jehova-getuigen beleden voor rechtbank hun genootschap Minimumprijzen hadden weer veel voeten in de aarde DINSDAG 11 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 In een aantai onder deze titel reeds eerder verschenen artikelen geeft het Hoofd Bescherming Bevolking van de A-kring Leiden, de Heer S. W. Hagedoorn, de Commandant van de Leidse Brandweer een overzicht van de door hem geleide organisatie. In dit slotartikel vindt de behande ling plaats van de commandopost en het B.B.-verbindingssysteem. Men zou de commandopost het hart en het verbindingssysteem, het ze nuwstelsel van de Bescherming Be volking kunnen noemen. Zijn deze organen niet in goede waaraan een bericht doorgegeven dient te Worden. De mogelijkheid bestaat echter dat door beschadiging aan het kabelnet de telefoonverbindingen geheel of ge deeltelijk uitvallen. Voor dit geval, doch ook als aanvulling op de tele foonverbindingen, wordt beschikt over de nodige radioverbindings-ap- paratuur: mobilofoons en portofoons. Zijnde telefoon- en radioverbindingen volledig bezet, dan kunnen ook nog berichten uitgaan via de motorordon nansen, die ook gebruikt kunnen wor den, wanneer het gaat om een bericht conditie of functioneren zij niet zoals het behoort, dan zullen de BJ3.-li- chaamsdelen niet of slechts gebrekkig kunnen functioneren. Vanuit de B.B.-commandopost, die ondergebracht is op de buitenplaats Oud Poelgeest, wordt de Zelfbescher ming en worden de Overheidsdien sten geleid door de B.B.-staf. Deze staf wordt gevormd door het Hoofd B.B. en de Commandanten en Hoof- ccn der ondeischeideen diensten. Bij het zich voordoen van een cala miteit, dieui die staf, via meldingen van verschillende instanties, in de kortst mogelijke tijd een zo volledig mogelijk beeld te verkrijgen van het gebeurde om daarna onverwijld tot de meest doeltreffende inzet van de direct bschikbare eenheden te komen en om te weten in welke mate bij stand van buiten de kring aange vraagd dient te worden. Men' kan zeggen dat de staf „blind" moet werken; men is zelf niet ge tuige van hetgeen in het rampgebied geschiedt; men wordt ingelicht door de binnenkomende meldingen. Deze meldingen worden op een grote plat tegrond van het beschermingsgebied „geplot", d.w.z. het rampgebeuren wordt middels verschillende symbo len uitgezet op de kaart. Het op deze kaart ontstane beeld vormt do ba sis voor de door de stafleden te ne men maatregelen en te geven op drachten. Het is duidelijk dat het bij deze werkwijze zaak is dat de berichten uit het rampterrein snel en onver- "minkt de staf bereiken en dat op drachten en bevelen van de staf dui delijk en snel doorgegeven worden aan de voor actie gereed staande onderdelen en eenheden. Slechts een perfect werkend verbindingssysteem kan deze werkwijze mogelijk maken. Aan de opbouw van de verbindings dienst, voor wat betreft materiële uit rusting en personeelsbezetting en -opleiding, wordt dan ook al)e aan dacht besteed. Gebruik wordt ge maakt van telefonische, radio-teJe- fonische verbindingen en motoror donnansen. Uit ervaringen, opgedaan in de vo rige oorlog is wel gebleken dat, zelfs bij hevige bombardementen, waarbij veel ravage aangericht wordt, de be proefde verbinding via de telefoon in vele gevallen, tegen de verwachting in, bruikbaar blijft. Daarom vormt de telefoon nog steeds een belangrijke factor in het B.B.-verbindingssysteem, vooral de z.g. inductor of rechtstreek se telefoonverbindingen, dat zijn ver bindingen, waarbij men, zonder ge bruik vin de kiesschijf, direct ver binding kan maken met het punt, Verbindingen: het zenuwstelsel van de organisatie. te zenden naar een punt dat noch telefonisch noch via de radio bereik baar is. Het bij de Verbindingsdienst inge schakelde personeel: telefonisten, cen tralisten, mobilofonisten, poxtofonis- ten en plotters, heeft een grondige opleiding ontvangen en wordt in trai ning gehouden om op volle paraat heid te blijven. Drie en een half jaar is de B.B. nu hier ter plaatse in opbouw en met een zekere tevredenheid kan terug gezien worden op de vorderingen, die in deze periode gemaakt zijn. Het feit dat het mogelijk was om op 26 mei van dit jaar een werkelijkheids oefening van grote allure te houden, vormt hier wel'het bewijs van. Deze oefening, Oefening 556, was in zeker opzicht en krachtproef voor de or ganisatie en zij heeft buiten het feit dat zij voor een deel van de organisa tie een goede oefengelegenheid ge boden heeft, het nut gehad dat nage gaan is kunnen worden op welke punten de B.B., zoals deze voor de kring „Leiden" opgezet is, nadere cor rectie behoeft. Nu is in de verhandelingen „De B.B.; waarom en hoe" steeds gespro ken over bombardementen en oor logsrampen. En dit is welbewust ge daan, want hiervoor is de B.B. ook in eerste instantie opgezet en hierop zal zij ook, voor wat betreft materi ële uitrusting en opleiding van per soneel gericht dienen te blijven, Het zich voordoen van de water snoodramp, aie in 1953 Zuid-West-Ne derland zo zwaar getroffen heeft, heeft echter naar voren doen komen dat er voor de B.B. ook grote moge lijkheden liggen bij het zich voor doen van vredesrampen. Een van de grootste moeilijkheden bij de hulp verlening bij de februari-ramp was wei het ten enen male ontbreken van goede verbindingen met de getroffen gebieden. Het over het gehele land vertakte, thans aanwezige B.B.-ver- bindingsnet kan in deze van veel be lang zijn. Voorts is het door het be staan van de B.B. mogelijk geworden dat in zeer korte tijd mankracht in georganiseerd verband en uitgerust met het benodigde materiaal voor hulpverlening beschikbaar is. 1 ij de februari-ramp ontbrak het stellig niet aan bereidwilligheid om te helpen en door hen is ontzettend veel en goed werk gedaan, doch dit had nog effectiever kunnen zijn, als op treden in georganiseerd verband mo gelijk was geweest. Gehoopt wordt dat hetgeen in dit en vorige artikelen met betrekking tot de Bescherming Bevolking mede gedeeld is ertoe heeft mogen bijdra gen om het waarom en hoe van de B.B. in een duidelijk licht te stellen, om de B.B. meer bekendheid te ge ven. Onbekend maakt onbemind. Moge dan de grotere bekendheid met de zaken van de B.B. ertoe leiden dat de organisatie, waarbij tenslotte een ieder belang heeft, zich mag verheu gen in een steeds toenemende be langstelling en symphatie van de in woners van deze kring of liever nog dat van hen daadwerkelijke mede werking ervaren wordt. We weten dat de wolken aan het internationale zwerk ontstellend snel kunr.en opkomen en dat het daarom zaak is om, nu wij daar nog toe in de gelegenheid zijn, weloverwo gen een gedegen organisatie op te bouwen, die steeds een zodanige graad van paraatheid heeft dat aan alle zich plotseling voordoende even tualiteiten het hoofd geboden kan worden. JlunneC öia%t in ap ciicuöttein Juist op het moment, dat de circus- trein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Messina een tunnel in. Er ontstond een pa niek. Hulpgeroep weerklonk in het donker olifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de domp teur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onderdelen^ van de nieuwe tent, bleken zwaar bescha digd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oogverbliAdend weerlicht en een kletterend geweld van hagelstenen. Als men aan voor tekenen geloofde, kon het niet er ger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en Napijn Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij napijn na net trekken van tanden of kiezen, spierreumatiek, spit, verstuikingen, steenpuisten, verkoud heid. (Advertentie) Vakgroep Tuinders L.T.B. zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiende en afwisse lende geschiedenis van het circus van voor onze jaartelling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het, Circus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleu renplaten. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw room- boterleverancier of rechtstreeks be stellen bij het Kantoor „Roombo- teralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het al bum dan per omgaande toegezon den, onder rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende fotoreprodukties, die u gratis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zon dag! (Advertentie) Verschillende voorstellen kregen de tuinders van de L.T.B., gisteren voor hun algemene jaarvergadering te Haarlem hijeen, weer te behande len, en met name kwam ook de ex port aan de orde. Daarbij liet voor zitter Jacques Groen harde woorden vallen, toen'hij zeide: „België maakt een onbesuisd en onbehoorlijk ge bruik van de bevoegdheden, die dit land krachtens het met Nederland ge sloten landbouwprotocol zijn openge laten. Voor een verdragspartner is deze handelwijze niet fair. Een eco nomische unie kan op deze manier nooit tot stand komen". Ter verklaring zij medegedeeld, dat in het landbouwprotocol, dat in 1947 met België gesloten werd, een aantal artikelen voorkomt, dat voor de Nederlandse tuinbouw niet te aanvaarden is. Er is een lijst van land- en tuinbouwartikelen, waar van de invoer in België niet is geli beraliseerd. Door de Belgische hou ding van export-subsidies kan men er niet in slagen hierin verbetering te brengen. Medegedeeld werd, dat het Landbouwschap zich met een schrijven tot de regering heeft ge wend over de door de Belgische re gering gesubsidieerde druivenexport uit dit land. De export van Neder landse druiven wordt daardoor be dreigd, daar Engeland en Duitsland geen belangstelling aan de dag leg gen voor druiven uit Nederland. Het Landbouwschap dringt er bij de re gering op aan, stappen te onderne men, die opheffing van deze Belgi sche bepalingen tot gevolg kunnen hebben. Minimumprijzen. Enige discussie veroorzaakte het vraagstuk van de verhoging van de minimumprijzen voor tuinbouwpro. ducten. Het bestuur van de vak groep-tuinders was van mening, dat dank zij de gedurende de laatste jaren gunstig voortgezette reserve vorming in vele productenfondsen het mogelijk is de minimumprij zen op te trekken zonder verhoging van de heffingen. Het bestuur waar schuwde evenwel tegen te hoog op trekken van deze minimumprijzen, omdat hiervan een teelt-stimuleren de werking uitgaat, die ongewenste teeltverschuivingen tot gevolg kan hebben. De heer Koop (Rotterdam) bepleitte een verhoging van de mi nimumprijzen. De afdeling West- Friesland had hetzelfde voorgesteld. Van de zijde van het bestuur werd evenwel deze suggestie afgewezen, omdat de regering indien zij hier op zou ingaan tevens gedwongen zou worden zich in te laten met de prijsvorming in de tuinbouw en dus met het minimumprijzensysteem. De tuinders willen dat zelf'blijven rege len. Deze minimumprijzen gelden in het bijzonder de teelt van vroege aardappelen. Het bestuurslid, de heer Wijs (O'bdam), wees er op, dat deze teelt zeer riskant is. In Brabant kan men bij voorbeeld de vroege zand- aardappelen goedkoper telen, heer Jong (Lutjebroek) vond het redelijk, dat de vroege aardappelen dan uitsluitend geteeld moeten wor den, daar waar dit het meest rende rend is, teneinde regelingen als de voorgestelde-tot een minimum te be perken. De voorzitter/-zegde toe, dat het bestuur in deze kwestie bij het Céntraal Bureau zal aandringen re kening te houden met de naar voren gebrachte wensen. Tuinbouwonderwijs. De heer Groen gaf vervolgens een uiteenzetting van het tuinbouwon derwijs in het gebied van de L.T.B. Er zijn thans twee hogere scholen: een christelijke te Broek op Lan- gendijk en een katholieke te Leid- schendam, die leerlingen na het zes de leerjaar mogen aannemen. Wan neer dit tuinbouwonderwijs wette lijk geregeld is, zal er vermoedelijk een negenjarige leerplicht komen, gekoppeld dus aan het lager onder wijs. De drie laatste jaren dienen dan bij voorbeeld te worden door gebracht op een nijverheids- of tuin bouwschool. Hier zal dan ook alge meen vormend onderwijs worden ge geven. De commissie, welke deze za ken voorbereidt, heeft reeds een in terim-rapport aan de regering ge zonden betreffende de bouw van scholen. Hierin wordt voorgesteld de kosten van nieuw- of verbouw voor taan ten laste van het Rijk te laten komen. De Kamer zal deze zaak be handelen bij de begroting van Land bouw. Wellicht zal nog vóó Kerst mis de regering zich in haar rnemO' rie van antwoord hierover uitlaten. e contractteelt, vooral voor de conservernindustrie, maakte eveneens een onderwerp va;, ampele discussie uit. Het vakgroepbestuur had er reeds op gewezen, dat het alle stap pen zal ondernemen 6m het verle nen van extra-teeltvergunningen ten behoeve van de verwerkende indus trie tegen te gaan. Het bestuur van de vakgroep is van mening, dat deze industrie door middel van teeltcontracten met tuin- 700.000 KLANTEN VOOR ALG. OUDERDOMSWET. Wanneer met ingang van 1 januari a.s. de Algemene Ouderdomswet in gaat, zullen ongeveer 700.000 Neder landers van deze wet gaan profiteren. Bij de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam was reeds ongeveer de helft geregistrerer, t.w. 150.000 „Noodwet-Drees-trekkers" en 200.000 die van andere sociale wetten een uit kering ontvingen. Hierbij komen vol gende maand ongeveer 350.000 „nieu welingen". Een grote boerderij brandde gisteren te Barsbeek, gemeente Vol lenhoven, door nog onbekende oor zaak geheel uit. De veestapel kon worden gered maar 50 ton hooi en verschillende landbouwwerktuigen gingen verloren. De brandweer wist de aangrenzende boerderijen te be houden. De verwoeste hoeve was in Jn In Hoger Beroep Begin dit jaar werd te Huizen een gemeenteverordening van kracht, waarin het verboden wordt op zondag brochures, kranten e.d. gratis of tegen betaling aan te bieden, of de lezing daarvan aan te bevelen. De Jehovagetuigen in Huizen wa len ondanks dit verbod toch doorge gaan met het propageren van bijbel lezing en het te koop aanbieden langs de huizen van hun tijdschrift „De Wachttoren", waardoor zij een proces kregen en enige tijd geleden door de kantonrechter werden veroordeeld tot 15.boete. Gisteren verschenen zijn in hoger beroep voor de Amsterdamse recht bank, waar zij betoogden, dat deze gemeenteverordening in strijd was met de grondwet, die vrijheid van godsdienst garandeert. De officier stelde, dat de grond wet spreekt over „het in volkomen vrijheid belijden van godsdienst", maar dat in dit geval geen sprake is van „belijden", omdat buiten staanders erbij betrokken worden. Voorts spreekt de grondwet van kerko-pnontscban' en volgens de of ficier vormen de getuigen van Je hova geen kerkgenootschap doch een secte. De drie gedaagden en hun verde diger konden zich met deze ziens wijze niet verenigen. Zij vonden, dat men 'n godsdienstige overtuiging ook tegenover buitenstaanders kan „be lijden', en dat de Jehovagetuigen te zamen aan alle eisen voldoen, die ge steld worden aan een kerkgenoot schap. Een van de beklaagden meende, dat wanneer men in Huizen des zon dags geen bijbel meer ter lezing mag aanbieden, dezelfde situatie is ont staan als in Rusland. De rechtbank zal op 2<0 december a.s. uitspraak doen. BENOEMING WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN URK. De commissaris der koningin in de provincie Overijssel heeft de heer L. A. Verburg, burgemeester van IJsel- muiden, met ingang van 11 decemb 1956 belast met de waarneming van het burgemeesterschap der gemeen te Urk. Zoals bekend is de burge meester van Urk dezer dagen gear resteerd ders allereerst moet trachten binnen het bestaande tuinbouw-areaal haar behoefte te dekken, voordat wordt overgegaan tot het uitgeven van bij zondere teeltvergunningen voor deze contractteelt. De afdelingen Voor schoten en Katwijk brachten ter ver gadering nog naar voren, dat de kwa liteit van het geteelde ronduit min derwaardig zou zijn. Brandstof. De precaire brandstoffenposïtïe m ons land doet zich ook in de tuinbouw gevoelen, daar kaskwekers (bloemis ten en groententelers) moeilijkheden hebben, omdat hun voorziening en bevoorrading geschiedt op basis van de voorafgaande jaren. De afdeling Amsterdam had nog gewezen op de moeilijkheden, die dit voor de kwe kers oplevert, die dit jaar voor het eerst gaan stoken. Ook geldt dit bij voorbeeld voor hen, die overgescha keld hebben op oliestook, omdat dit arbeidsbesparing betekent. Het be stuur was evenwel van mening, dat op centraal niveau geen mogelijkhe den aanwezig zijn met enige kans op resultaat stappen in deze te doen. Er bestaan nu eenmaal officiële regelin gen inzake de brandstoffenvoorzie- ning. In dergelijke gevallen verdient het aanbeveling plaatselijk en indivi dueel te trachten een oplossende re geling te treffen. De heer Groen werd bij de be stuursverkiezingen herkozen als vakgroep-voorzitter. De bestuursle den P. Schipper (Zwaag) en J. Vol- gering (Langeraar) werden eveneens herkozen. Als lid van het hoofdbe stuur van de L.T.B. werd tenslotte herkozen de heer P. Schipper, die de fruitkwekers representeert. De heer M. Nysten uit 's Herenhoek keert niet meer in het vakgroepsbestuur terug, omdat zijn afdeling nu naar de N. C.B. is overgegaan vanwege de over gang van Zeeland naar het bisdom Breda. Algemene vergadering Bloembollencultuur PIANIST LIET GEZIN IN DE STEEK Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de 41-jarige café-pianist U.W.W. uit Heerlen twee maanden gevangenisstraf opgelegd, omdat hij zijn echtgenote en vier kinderen in de steek had. gelaten en zijn gezin gedurende zes jaar het noodzakelijke levensonderhoud had onthouden. Ver dachte was destijds door de Haarlem se rechtbank tot zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld. De officier van Justitie bij het Gerechtshof had bevestiging van dit vonnis gevraagd. De echtgenote van de pianist had tijdens de behandeling van de zaak voor het Hof verteld voor grote financiële lasten te staan. Bij haar eigen bescheiden inkomen uit kamer huur behoefde zij steun van de dienst voor sociale zaken. In 1950 had W. zijn gezin onverzorgd achtergelaten en het in huis aanwezige geld mee genomen. Ook na de scheiding in 1952 had de vrouw nooit één cent als ali mentatie ontvangen. Verdachte was, naar hij zeide, tot dit alles gekomen cmdat hij in financiële moeilijkheden was geraakt door zijn te geringe in komsten. Met algemene stemmen is gisteren cp de vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem gehouden, besloten accoord te gaan met het voorstel van het hoofdbestuur om medewerking te verlenen aan de grote Internationale Tuinbouwten toonstelling, die in 1960 te Rotterdam wordt gehouden. Dat accoord werd zonder enige discussie verkregen niet 1333 voorstemmers. Er waren geen tegen- of blanco stemmers. In zijn toelichting op het voorstel had het bestuur naar voren gebracht, dat het de vraag was geworden, of men nabij de Keuken- en de Lin- naeushof toch nog de Flora in Heem stede zou moeten houden. Men acht te het welslagen twijfelachtig en de kans om aan de grootse expositie te Rotterdam deel te nemen mocht niet voorbij gegaan worden. Bovendien is de dreiging aan wezig, dat ons land op het gebied van tuinbouwtentoonstellingen ach ter raakt. Wat bij voorbeeld Duitsland op dit gebied presteert, stelt alle ten toonstellingen, die tot dusver in Ne derland zijn gehouden, in de schaduw. Als belangrijkste tuinbouw-export- land van Europa moet Nederland ook op dit gebied in de voorste rijen blij ven. Om dit te bereiken aldus de toelichting van het bestuur moet de gehele Nederlandse tuinbouw sa menwerken. Daarom heeft men het oog laten vallen op de grootse expo sitie te Rotterdam, die in 1966 zal worden gehouden, mede omdat in dat jaar „Bloembollencultuur" honderd jaar bestaat en het vierhonderd jaar geleden is, dat de tulp voor het eerst in Nederland werd gekweekt. Vlotte afwerking. De overige voorstellen van de agen da konden betrekkelijk vlot worden afgewerkt. Met 784 stemmen voor, 608 stemmen tegen en 2 stemmen blanco werd het voorstel aangenomen om het Handelsreglement zodanig te wijzigen, dat retourgoed mag worden teruggezonden binnen vijf werkda gen na het aflopen van de reclame- I termijn. Met 1212 stemmen voor, 202 tegen en 22 blanco ging de vergade ring vervolgens accoord met het voorstel van de afdeling Lisserbroek om er bij het Productschap op aan te dringen om de minimumprijzen van tulpen en narcissen te verhogen zó dat ze niet te veel onder de produk- tieprijs komen te liggen. Het voorstel werd echter met dien verstande aan genomen, dat ter vaststelling van de produktiekosten eerst een desbetref fend rapport van het Landbouw Eco nomisch Instituut wordt aangevraagd en dat op grond daarvan nieuwe binnenlandse minimumprijzen aan het Productschap worden geadvi seerd voor het seizoen, volgend op het zojuist aangevangen seizoen. De minimumprijzen hadden in het algemeen nog al wat voeten in de aarde. Dat bleek bijvoorbeeld tijdens de rondvrenf. toen er dien a een uitvoerige discussie ontstond naar aanleiding van verschillende schrifte lijke vragen. Daar was met name de idee om de gewijzigde minimumprij zen voor de export, zoals voorgesteld door de Bond van Bloembollenhande laren, een jaar op te schorten en zulks te verzoeken aan de minister. Ruim een uur was er nodig om de diverse kwesties uit de doeken te doen, misverstanden uit de weg te ruimen en verkeerde denkbeelden recht te zetten. Herziening nodig. De voorzitter stelde nog eens na drukkelijk, dat het hoe dan ook hoog tijd werd om die minimumprij zen voor de export te herzien. Door verschillende practijken werd name lijk de goede faam van Nederland in gevaar gebracht. Hij herinnerde er bij voorbeeld aan, hoe vele vaste klanten in het buitenland de vastgestelde prij zen moeten betalen, maar met lede ogen moeten aanzien, hoe avonturiers, vaak hun buren, de bollen tegen het eind van het seizoen tegen een veel goedkopere prijs krijgen. Dat zet kwaad bloed aldus de voorzitter en de belangen van het vak worden geschaad. Een der afgevaardigden noemde dit argument van de voorzitter zonder grond, in die zin, dat de door hem bedoelde manipulaties nog niet aan de orde waren, toen de nieuwe prijs regeling op stapel werd gezet. Vol gens hem had eerder de bedoeling ge speeld, dat men de concurrentie en de vrije handel wilde elimineren en een super-dirigisme wilde invoeren. Kiezen of delen. De voorzitter bracht daarop te ber de, dat iedere soort zoveel variëteiten heeft, dat er voldoende speling over blijft om vrij te handelen. Het ver zoek aan de minister om de prijsrege ling een jaar op te schorten achtte hij inopportuun. Dat zou wel geschikt zijn, als door een ministeriële op schorting automatisch de oude rege ling weer van kracht zou zijn. Dat is echter niet het geval. De minister kan alleen zijn goedkeuring aan de nieu we regeling onthouden, en dan begint de procedure weer helemaal opnieuw. Op die manier worden de vastgestel de prijzen vee1 te laat bekend, het geen de doodsteek voor de export zou zijn. Niemand mag zo betoogde hij het risico nemen de gehele zaak op losse schroeven te zetten. Dat is dus een van de eerste vruch ten van de Publiekrechtelijke Be drijf s Organisatie, zo werd er uit de vergadering geroepen. Het werd een even spannend als interessant debat, vooral toen ook de procedure-kwestie aan de orde kwam. Maar het ziet er niettemin naar uit, dat de nieuwe regeling minstens voor één jaar van kracht zal zijn. Aan de hand van de opgedane ervaringen, kan men dan een volgend jaar altijd endeweov zien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8