Huisvestingscomité organiseert pakkettenactie voor de jeugd Nederlandse geeft weekblad uit in Canada SWE ET G&POI?4£ Vier premietabellen voor de ouderdomswet Pluimveehouders zijn prestaties van Koninklijke belangstelling voor „Le Misanthrope ontevreden over de de kip in 1056 Vrees voor oorlog verhoogt de belangstelling voor emigratie TELEVISIE Romantiek liep groot risico door gouddorst van werkster DINSDAG 11 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 De eerste miljoen gepasseerd Aan de hand van bevindingen en ervaringen, die de presidente der kinderuitzending binnen het Huis vestingscomité, mevrouw Van Iersel- De Vink uit Tilburg vorige week tij dens een vierdaagse reis door Oos tenrijk opdeed, heeft het r.k. Huis vestingscomité te Den Bosch, dat gistermiddag met 37,38 zijn eerste miljoen overschreed, besloten naast de reeds bestaande activiteiten voor de Hongaarse vluchtelingen enige nieuwe projecten ten uitvoer te leg gen. Naast geld ook kleding. „Voor mijn Hongaarse vriend" luidt de naam van een pakketten- actie specifiek voor de jeugd. Deze eerste nieuwe actie van het huisves tingscomité, dat het uitvoerend or gaan is van de plicht van iedere ka tholiek om in de kerk de caritas te beoefenen, roept de schoolgaande jeugd op een pakket voor een Hon gaars leeftijdgenootje te maken, waarin hoofdzakelijk dingen, die de maker van het pakket op deze leef tijd ook graag zou ontvangen, of die erg nodig zijn. Het huisvestingsco mité denkt bij het samenstellen van deze pakketten bijvoorbeeld aan sok ken of kousen, ondergoed, vlees of groenten in blik, chocola en cacao. Voor een vereniging of een groep uit een bepaalde stad of een bepaald dorp oppert het verder het idee de gaven dezer jeugd in uniforme dozen te verpakken. Vanzelfsprekend schrijft iedere jongen en elk meisje duidelijk op het pakket voor welke leeftijd en welk geslacht hij dit pak ket bestemt. Naast de reeds zo milddadig ge geven financiële steun, middels wel ke het huisvestingscomité in zo korte tijd zonder propaganda de miljoen bereikte, vraagt een volgende actie het oudere katholieke volksdeel drin gend om zendingen kleding niet of weinig gebruikt echter daar deze anders niet verzonden kan worden. De zendingen kleding wollen on dergoed, wollen heren en dames truien, pollovers, herencostuums en luiers alsmede de jeugdpakketten van de actie „voor mijn Hongaarse vriend" wacht het huisvestingscomi té gaarne in op zijn adres Hekellaan 6 te Den Bosch. Tenslotte heeft het huisvestings comité honderdduizend gulden vrij gemaakt voor de aankoop van lin nengoed, kleding en niet aan bederf onderhevige levensmiddelen. Het eerste miljoen- Voor een indruk hoe reeds een ge deelte der gelden der Nederlandse katholieken zijn besteed, volgen hier enige specificaties. Afgezien van de honderdduizend gulden van de derde nieuwe actie ontving de internatio nale Caritas te Wenen reeds enige weken terug 160.000 uit Den Bosch. Morgen vertrekt een tweede wagon met 500 pakketten voor de jeugd 25.000), 375 dekens (ad ƒ25,—), 30 balen met goede kleding, veertig complete bedden. 200 paar nieuwe schoenen, en losse levensmiddelen vanuit Den Bosch met bestemming Wenen. Een groot deel van de gel den wordt verder besteed aan de ver zorging van de Hongaren in Neder- land. Mevr. Van Iersel stelde zich ter plaatse op de hoogte. „Het is onbe grijpelijk, dat men in Oostenrijk bij zo'n aantal vluchtelingen dit pro bleem zo goed opvangt", aldus mevr. van Ierselde Vink uit Tilburg. „Op het ogenblik wijden zich nog prima krachten aan het werk, maar allen zijn zij uit hun werkkring uitgebro ken en moeten hier spoedig weer in terugkeren". De internationale Ca ritas verricht bovenmenselijk werk: verzamelt goederen, richt opname centra in, voert de zogenaamde Gast- hofaktion, die de vluchtelingen tij delijk in kleine hotelletjes onder brengt om hen bij het nemen van een beslissing naar welk land te emigreren niet te overhaasten. Voorts leidt de Caritas Internationalis een fonds dat de vluchtelingen in staat stelt zich in Oostenrijk te vestigen, brengt in de nacht Oostenrijk bin nenkomende vluchtelingen tijdelijk onder in hotels en bij particulieren, om een zo effectief mogelijke hulp te verlenen fungeert mej. Elsbeth Klompé, een zuster van de minister van maatschappelijk werk, in We- 1 nen sinds kort als tussenpersoon tus sen de Caritas en de Nederlandse Caritas in de persoon van het huis vestingscomité. „Want op het appèl van de internationale Caritas mag de Nederlandse Caritas niet ontbre- ken" aldus mevrouw Van Iersel. i Mevrouw Laura Schippers vloog in 1952 van den Haag naar Canada. Een jaar na aankomst begonnen Mevrouw Schippers en haar man „De Nederlandse Courant voor Canada" uit te geven. Dit blad is nu het voornaamste Nederlandse nieuwsblad in Canada. Mevrouw Schippers rookte na de bevrijding voor het eerst Sweet Caporal. „Ik vind het leuk, dat zenu weer in Nederland te koop zijn" zegt zij „ik geniet er zelf ook zo van". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland. CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent Kleine zelfstandigen betalen minder Het ministerie van Financiën heeft thans de premietabellen voor de ouderdomswet bekendgemaakt. Zij geven aan hoeveel iedere werknemer na 1 januarie 1957 verschuldigd is aan premie voor de algemene ouder - domsverzekering. Men onderscheidt vier soorten ta bellen, te weten de coördinatietabel len, waarbij voor de vaststelling van de premie en loonbelastingbedragen reeds rekening is gehouden met de premies voor de sociale verzekerings wetten. Vervolgens de gewone tabellen voor verzekerden van de algemene ouderdomsverzekering (A.O.W.), die gelden voor die werknemers die niet aan alle voorwaarden van de coördi natietabellen voldoen. Dan de gewone tabellen voor ver zekerde A.O.W., met premiereduktie, die gelden voor hen, die voor hun 65e jaar gepesisioneerd zijn en dus toch premie voor A.O.W. verschul digd zijn. Degenen onder hen, die een laag bedrijfs- of ondernemingspensioen genieten, kunnen veelal reductie krij gen op deze premie, die normaal 6.75 procent van het inkomen bedraagt. Voorts zijn er de gewone tabellen voor werkende niet-verzekerden, die ouder zijn dan 65 jaar en dus geen premie meer verschuldigd zijn. Er is geen tabel opgemaakt voor de genen, die jaarlijks een aanslag ont vangen voor de inkomstenbelasting. Hun premie zal 6.75 procent bedra gen van het inkomen, tot een bepaal de grens, die nog niet is vastgesteld. Kleine zelfstandigen beneden een bepaalde inkomensgrens zijn geen premie verschuldigd en daarboven tot een bepaald maximum een ge reduceerde premie. Toelichting. In een toelichting van het minis terie wordt uiteengezet, hoe zij die hun premie per aanslag krijgen op gelegd, de hoogte van hun premie kunnen bepalen en hoe de regeling voor kleine zelfstandigen luidt. - De coördinatietabellen moeten ver plicht worden toegepast door werk gevers, wier werknemers verzekerd zijn ingevolge de ziektewet, het zie- kenfondsbesluit, werkloosheidswet en kinderbijslagwet. De coördinatietabel len gelden ook voor de werknemers, wier inkomen de zogenaamde wei standsgrens van zesduizend gulden overschrijdt. Zij kunnen nog wel de kinderbijslag ontvangen. De na 1 januari 1957 van werkne mers ingehouden premie ouderdoms wet moet door de werkgevers gelijk tijdig met de ingehouden loonbelas ting worden afgedragen» aan de ont vanger der directe belastingen. De premie moet ingehouden wor den van alle werknemers van 15 jaar en ouder, maar jonger dan 65 jaar. Zij wordt geheven over het loon dat voor de loonbelasting in aanmerking wordt genomen. Behalve het weke lijks of maandelijks loon, behoren daar dus ook bij de overuren, gra tificaties, tantièmes, fooien, loon in natura enz. VERZORGING NABESTAANDEN VERZETSSTRIJDERS IN NED.-INDIë. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Weiter, heeft aan de minister van maatschappelijk werx de volgen de vraag schriftelijk gesteld. „Kan de minister mededelen in welk stadium de behandeling ver keert van de verbetering van de fi nanciële omstandigheden van ie na bestaanden van gevallen verzetsstrij ders in het voormalig Nederl.-Indië, waaromtrent de voorganger van de minister mededelingen heeft gedaan op blz. 12 van de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer, nopens hoofdstuk XII a van de begroting voor 1956?" Wel kwantiteit, maar onvoldoende kwaliteit De resultaten van de pluimvee houderij in 1956 zijn, wat prijs en afzet van eieren betreft, maar zeer matig geweest, zoals zaterdag bleek op de in Utrecht gehouden jaarver gadering. De uitbreiding van de pluimvee stapel in 1956 tot 4,7 miljoen kippen is volgens de voorzitter te sterk ge weest. Het aantal henkuikens is dit jaar met 22,7 procent gestegen en de produktie op de geregistreerde be drijven is van 3,75 miljard eieren m 1955 opgelopen tot 4,2 miljard. De produktie voor 1957 wordt geschat op 4,5 miljard. In 1956 heeft de eier- produktie voor het eerst de vier mil jard overschreden. Ofschoon de produktie per hen zeer goed is geweest, vroeg meri zich af, of de opvoering van de produktie niet te zeer gaat ten koste van de constitutie der kip en van de kwa liteit van het ei. Alle aandacht moet worden gericht op de gezondheid van de dieren en het zou aan te ra den zijn, dat de fokkers en de ex porteurs hierover overleg gingen plegen. De eierprijzen lagen, met gemid deld 13 cent, iets beneden 1955, het geen onbevredigend genoemd werd. Voor de rentabiliteit van de bedrij ven is een gemiddelde jaarprijs van 13,2 cent nodig. Import van eieren uit Argentinië naar West-Duitsland en ook een aanbod van Polen op der zelfde markt hadden een nadelige invloed op het prijsverloop. Te weinig poeliers. Het verbruik van Nederlands slachtpluimvee in eigen land is nog Gisteravond woonden H.M. Konin gin Juliana en H.K.H. prinses Beatrix in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag een voorstelling bij van .,Le Misanthrope", gegeven door het juist uit Engeland gekomen Franse ge- zelschal van Madeleine Renaud en Jean-Louis Barrault. De Koningin was gekleed in een blauwgrijs organ - zatoilet, prinses Beatrix in een licht blauw satijn toilet. Aanwezig waren in de stampvolle zaal 'voorts talrijke leden van diplomatieke missies, leden van het personeel van het Konink lijk Huis, de echtgenote van de mi nister van O., K. en W. en vele ver tegenwoordigers van dat ministerie. Na afloop der voorstelling uitte men tijden? een receptie van de Fran se ambassadeur en diens echtgenote algemeen de wens, dat dit gezelschap ons land vaker zal bezoeken. steeds te laag. Dit is voor een deel te wijten aan te weinig afzetmoge lijkheden, omdat tot op heden alleen slachtpluimvee kan worden gekocht bij de poelier en er maar één poelier is op de 20.000 inwoners. Men sprak de hoop uit, dat de bemoeiingen van het procjuktschap er toe zouden lei den, dat binnenkort althans diep vriespluimvee op veel meer plaatsen verkocht kan worden. Met ingang van september 1957 zal aan de landbouwhogeschool te Wageningen een leerstoel komen, speciaal voor de pluimveeteelt. Voorts ligt het in de bedoeling van de overheid te komen tot- een on- derzoëkingsinstituut speciaal' voor pluimveeprodukten. Edaard van Beinum, doctor honoris coüsa Maandagmiddag is de heer Eduard van Beinum in de aula van de gemeente lijke universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Prof. dr. M. W. Woerdeman, de rector magnificus van de gemeentelijke universiteit, overhandigde de heer Van Beinum (rechts) de doctorsbul, waarvan de foto een beeld geeft. HOOFDPRODUKTSCHAP AKKER BOUW PROD UKTEN VERGADERT. Op donderdag 13 december om 14.30 uur zal een openbare vergade ring worden gehouden van het be stuur van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten in het kantoorgebouw Stadhoudersplantsoen 12, te Den Haag. Geagendeerd is o.m. «en bespreking van het integratie rapport-Spaak. De boeren blijven De internationale toestand van de laatste maanden heeft veel Neder landers enthousiast gemaakt voor emigratie. In de maand november waren er tweemaal zoveel aanvragen als het vorig jaar november en de emigratie-centralen maken zich be zorgd over het feit, dat velen de emi gratie als een vlucht gaan bezien. Tot en met november hebben zich in 1956 48.836 Nederlanders voor emigratie aangemeld; hiervan zijn er tot nu toe 28.485 vertrokken. Het vorige jaar bedroeg het aantal aanmeldingen in de overeenkomstige periode 45.322, terwijl er 27.380 per sonen vertrokken. De belangstelling voor Canada is aanzienlijk gestegen: Er vertrokken dit jaar 13.325 personen naar Canada (het vorig jaar 8.272). Naar Austra lië emigreerden dit jaar 13.157 Ne derlanders, ruim 8000 minder dan in de elf maanden van 1955, toen er 21.280 uit Nederland naar Australië gingen. De emigratie van personen uit grote steden en administratieve beroepen wordt steeds groter, ter wijl de emigratie van personen uit de Onbekend grondbezit kostte slechts geld Verrassing in de Harskamp In een hui? van de Harskamp kwa men tot voor kort met de regelmaat der klok aanslagen voor waterschaps lasten en grondbelasting binnen, die even prompt betaald werden omdat de aangeslagene kennelijk niet wist waarvoor deze belasting diende; in Nederland betaalt men wel meer mys terieuze belastingen. Toen het gezinshoofd van dat huis echter overleed en de erfenis onder de kinderen verdeeld werd, begon men nieuwsgierig te worden naar de grond van deze belasting en een onderzoek op het kadaster bracht aan het licht, dat het gezin al die jaren een stuk grond in eigendom heeft gehad, zonder dit te weten. De moeilijkheid is nu, dat een ander al die tijd gemeend heeft, dat dit stuk grond zijn eigendom was; hij heeft daar zelfs een huis op laten zetten en van het feit, dat hij geen belasting aanslagen kreeg heeft hij nooit sla peloze nachten gehad. Deze eindeloze nachten zullen nu echter dubbel en dwars ingehaald worden, want de kadaster-ambtena ren hebben beloofd een intensief on derzoek in te stellen om tot een op lossing te komen. agrarische sector steeds kleiner wordt. Ruim 50 procent van de emigran ten in 19,49 kwam voort uit agra rische beroepen. In 1956 was dit slechts 6 pet. Deze afneming wordt toegeschreven aan de remmende invloed, die jonge vrouwen uit de plattelandsbevolking hebben op de emigratieplannen van hun echtge noten. EIEREN DAALDEN IN PRIJS. Niet alleen daalden de prijzen van de eieren sterk in de afgelopen tien dagen, maar tot vreugde van de huisvrouw was deze prijsdaling tot nog toe blijvend. De grootste soorten zijn thans 2 cent goedkoper, terwijl in de meeste zaken de kleinere eieren zelfs drie cent lager zijn geprijsd. Het ministe rie van Landbouw noemde als voor naamste oorzaak van deze verlaging van de prijzen, de verminderde ex port naar West-Duitsland, waardoor de Nederlandse exporteurs vrij ster ke concurrentie te duchten hebben van de Denen. PRIESTERS ALS „BABY SIT". Wanneer de Amerikaanse zende lingen aan boord van de „Japara met hun gezinnen naar de kerkdienst gaan, betrekken de missionarissen, die aan boord zijn, de wacht in hun hutten om daar gedurende de kerK- dienst als „baby-sit" op de jongste spruiten van de Amerikaanse zende lingen te passen. De passagierslijst van de „Japara", die onderweg is van Rotterdam naar Indonesië, vermeldt alleen maar na men van missionarissen en zendelin gen. GANGETJE 12 Twee havenarbeiders te Rotterdam gedood Twee ton stalen pijpen vielen uit strop In de Lekhaven te Rotterdam heeft zich gistermiddag omstreeks drie uur bij het laden van een binnenschip een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan twee havenarbei ders, terwijl een derde licht werd ge wond. De slachtoffers waren de 43-jarige G. en de 25-jarige P., beiden uit Rotterdam. Arbeiders, waren bezig een hijs ijze ren pijpen, die een gezamenlijk ge wicht hadden van 2500 kilo in het binnenschip „Vios" te laden. Op on geveer tien meter hoogte boven het schip gleden de pijpen uit de strop, drukten de houten luiken van het schip in en kwamen op de twee ha venarbeiders terecht, die op slag wer den gedood. Hun stoffelijke over schotten zijn naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd. De derde arbeider, de 49-jarige Van Z., eveneens uit de Maasstad, werd niet ernstig gewond en kon naar huis worden gebracht. Karei de Grote krijgt een ruiter standbeeld te Nijmegen. In zijn eer ste begrotingsvergadering heeft de raad gisteren met 28 te jen 9 stem» men dit voorstel dat door b. en w. was ingediend, aangenomen. Negen jaren geleden beleefde een Haags meisje 'n min of meer droevig verlovingsfeest, want op deze gewichtige dag raakte zij op onverklaarbare wijze haar pas-gekregen ring kwijt. Met een nieuwe ring werden de rijkelijk stromende traantjes echter gedroogd en het meisje vergat in haar vreugde over de herstelde schade zelfs aangifte bij de politie te doen. Dezer dagen vond de Haagse recherche de ring echter bij een opkoper en yverig begon zij te speuren. Het kon natuurlijk, dat de liefde bekoeld en de ring vol komen rechtmarig verkocht, was maar toen de politie de ver koopster opgespoord had, kwam de justitie in actie. Een 42-jarige vrouw, die 9 jaar geleden in het huis van het meis je werkster was, bleek de ring op die gedenkwaardige dag ont vreemd te hebben. Zij had de ring 9 jaar lang in haar bezit ge houden en eerst dezer dagen was zij tot verkoop overgegaan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7