£ddóe£oti/fcci/rit Fel verzet weer opgelaaid in Hongarije Volgens gerucht zou Malenkof in Boedapest zijn Boedapest door Russische tanks geïsoleerd Noordatlantische Raad te Parijs bijeen Assemblee staat thans voor de beslissing Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 11 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13980 De V. N. kat en de hete KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN paprika-brei Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 S>e apueCyet aan katdinaai Qüffin BELGRADO KEURT ARRESTATIE VAN ARBEIDERSRADEN AF De guerilla-strijd is in Hongarije weer opgelaaid. Uit vele plaatsen worden gevechten gemeld. Volgens sommige berichten zou een Russische divisie in de heuvel ten noorden van Boedapest slag' leveren met ongeveer tien duizend vrijheidsstrijders. In Pees vechten minstens tweeduizend ver zetslieden tegen de Russen. Door een ring van Russische tanks en kanonnen is Boedapest afgesloten van de rest van het land. Volgens in Wenen ontvangen berichten was het in Boedapest zelf gister avond betrekkelijk kalm, maar niemand wordt tot de stad toegelaten. STAKING IN BOEDAPEST. Radio-Boedapest heeft voor het eerst op de door de arbeidersraad van Boedapest afgekondigde algemene sta king gezinspeeld door de Hongaarse spoorwegambtenaren - te verzoeken „onmiddellijk het werk te hervat ten". De dagbladen zijn maandagmorgen niet verschenen in Boedapest, zodat de bevolking slechts door de radio de afkondiging van de staat van beleg heeft vernomen. Ook de telefoonver bindingen zijn nog niet hersteld. Een delegatie van mijnwerkers uit de stad Slagotarjan in het noorden Dollars voor Djakarta boter aan de galg De Verenigde Staten hebben him hulpprogramma voor Indonesië be perkt, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. „Amerika geeft ons thans slechts de helft van de hulp die wij dit jaar had den verwadht", aldus de woordvoer der, Suwito. Suwito noemde de Amerikaanse maatregel „in tegenspraak" met' de Amerikaanse politiek die erop is richt, de vriendschap van de neu trale landen te winnen. In ndet- Indonesdsche diplomatieke kringen te Djakarta is men van oordeel dat de redevoeringen die president Soekarno na zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en communistische China heeft uit gesproken, de Ver. Staten hebben doen inzien dat de beloofde hulp „lboter aan de galg' zou zijn. Soekarno zei destijds o.a. in de communistische landen meer te heb ben geleerd in de westerse democra tieën. Soekarno ging zelfs zo ver, voor te stellen, „sommige methoden" van de communistische landen over te nemen. KEERPUNT VAN DE V.N. r\E VERENIGDE NATIES staan voor een beslissend keerpunt in hun ontwikkeling. Zullen zij zich kunnen handhaven als een instru ment voor het behoud van vrede en van het recht in deze wereld, zoals de opzet is weest, of zullen zij afzakken tot een middel, waarvan de slimste regerin gen zich weten te bedienen om hun politiek te bevorderen, terwijl de brutalen er zich geen zier van aan trekken? Ieder gezagsorgaan komt op een ze. ker ogenblik voor de noodzaak te staan, dat zij haar gezag moet tonen op straffe van gezagsverlies. Zo'n ogenblik is thans aange- 0 broken voor de Verenigde Na ties, nu zij zich gesteld zien voor het probleem-Hongarije. Theo retisch is de keus niet moeilijk. Vrij wel unaniem is de hele wereld van gevoelen, dat een dergelijke inmen ging als Rusland zich veroorlooft in Hongarije, ontoelaatbaar is en een schending betekent van de heiligste rechten van de mens, waarop het Handvest van de Verenigde Volken is gebaseerd. Maar in de practijk komt het hierop neer, dat men geen hand heeft om een vuist te maken, dat men geen wereldoorlog wil ris keren, dat men niet het leven van miljoenen wil opofferen om het le ven van enige duizenden te sau veren. Maar wat wèl gedaan kan worden, is: in onomwonden taal z'n me ning zeggen, duidelijk maken, dat men van een dergelijk optreden niet gediend is. Wanneer daar consequen ties aan verbonden zijn, welke on aangenaam zijn (zoals het verbreken van diplomatieke betrekkingen, het opzeggen van handelsaccoorden, het uittreden van sommigen leden) dan is dat te betreuren, maar onvermij delijk. Het andere alternatief is zelfmoord. Wij vrezen, ("at de naties niet eens gezind zullen zijn en zullen berus ten in hun eigen ontbindingsproces. van Hongarije heeft aan westelijke verslaggevers medegedeeld, dat daar zaterdag tachtig ongewapende Hon gaarse burgerdemonstranten door de politie waren doodgeschoten. MALENKOF AANWEZIG? In Boedapest deed gisteren hard nekkig het gerucht de ronde, dat de Sowjet-vice-premier Malenkof vrij dag en zaterdag j.I. opnieuw de Hon gaarse hoofdstad heeft bezocht dinsdag alweer terug zal komen. Dat zou dan naar de mening van waarnemers geschieden om Kadar te helpen het hoofd te bieden aan de staking. Zij herinneren eraan, dat het eerste bezoek, dat Malenkof zou hebben ge bracht, samenviel met een onbuig zame houding van Kadar's-regering tegenover de arbeiders en dat zijn tweede mogelijke bezoek vlak aan de ontbinding van de centrale arbei dersraad vooraf ging. Volgens het zelfde onbevestigde bericht heeft Ma lenkof besprekingen gevoerd met Zoltan Tildy, voorzitter van de partij der kleine boeren en minister van staat in Nagy's voormalige kabinet. In Wenen beschouwd men de offi ciële ontbinding van de arbeidersrr den en de nieuwe arrestaties van arbeidersleiders als een laatste wan hopige poging van de Hongaarse re gering om de macht van de raden te vernietigen. Als de Hongaarse regering hierin niet slaagt, zouden de Riussen wel eens openlijk de macht in handen kunnen nemen om te trachten de orde in het land te herstellen. Radio-Belgrado noemde maandag avond het besluit van de regering- Kadar om de arbeidersraden te ont binden „een ernstige slag voor het Hongaarse socialisme". Het radio station legde de nadruk op de grote populariteit, die de arbeidersraden bij het Hongaarse volk genoten. „Zij waren het aldus radio-Belgrado die de arbeiders ertoe kregen weer aan het werk te gaan en zij vormen de enige werkelijke macht in Hon garije". COMMUNIQUé VAN HET IVW Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft een be roep op de arbeiders in de wereld gedaan hun solidariteit met de col lega's in Hongarije opnieuw te de monstreren. Het IVW heeft het niet raadzaam geacht een algemene oproep tot een stakingsactie te doen. Het wordt aan de afzonderlijke landen overgelaten, welke actie zij willen ondernemen om uiting te geven aan him sym pathie met Hongarije. DUIZEND HONGAREN NAAR_ NOORWEGEN. Duizend Hongaarse vluchtelingen zullen in Noorwegen worden toege laten. Het Storting heeft gisteren met algemene stemmen een bedrag van een miljoen kronen beschikbaar ge steld voor hun overbrenging. Hongaren wilden niet in Frans kamp Driehonderd verontwaardigde Hon gaarse vluchtelingen hebben maandag het kamp, waar zij bij Valdahon (Frankrijk) in waren ondergebracht een ongebruikt militair kamp verlaten en zijn naar Zwitserland vertrokken. Tevergeefs bezwoeren de Franse autoriteiten aan de ingang van het kamp, toch te blijven. IV'et medeneming van het zeer wem ge, dat zij bezaten, lieten de Hongaren het kamp achter om in Zwitserland een beter onderkomen te vinden. Grote Drie weer bij elkaar In Parijs is vandaag de Noord-At lantische Raad bijeen gekomen in een conferentie, waarin zal worden ge tracht de breuk tussen Amerika ener zijds en Engeland en Frankrijk an derzijds te herstellen. In NAVO-kringen te Parijs maakte men zich gisteren enigszins ongerust over berichten, dat Engeland er naar zou streven zijn NAVO-strijdkrachten te beperken. Engeland zou de minis terraad van de NAVO ervan willen verwittigen, dat de slagen, die de Suez-crisis aan de Britse economie toebrengen het land zullen dwingen India spaart de kool en de geit Zestien landen, waaronder Neder land, hebben maandag bij de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties een resolutie ingediend, waarin de Sowjet-Unie verantwoor delijk wordt gesteld voor het bloed vergieten in Hongarije en nogmaals wordt aangedrongen op onmiddellij ke terugtrekking van de Sowjet- troepen uit Hongarije onder toezicht van de Verenigde Naties. De resolu tie is in krachtige bewoordingen ge steld. In deze resolutie wordt erop ge wezen, dat de Hongaarse autoriteiten niet zijn ingegaan op het aanbod van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, zich 16 december naar Boedapest te bege ven. Verder wordt gezegd, dat de ge beurtenissen van de laatste tijd „dui delijk de wil van het Hongaarse volk hun vrijheid en onafhankelijkheid te herkrijgen, hebben aangetoond". De Amerikaanse vertegenwoordi ger Lodge verklaarde, dat nu al het andere is mislukt, de Algemene Ver gadering de „plechtige climax" heeft bereikt en onder ogen moet zien, dat wordt gestemd over een veroordeling van de Sowjet-Unie wegens haar op treden in Hongarije. De permanente Nederlandse ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft er' aan herinnerd, dat de Algemene Ver gadering sedert het einde van okto ber niet minder dan zeven resoluties heeft goedgekeurd, waarin er bij de Sowjet-Unie op wordt aangedrongen af te zien van gewapend optreden en welke vorm van ingrijpen in de bin nenlandse aangelegenheden van Hon. garije ook. „Nu is voor deze Alge mene Vergadering de tijd gekomen in klare taal te zeggen wat zij denkt over wat de Sowjet-Unie in Honga rije doet". Water- en melk-resolutie. De afgevaardigde van India, Me- non, deelde mede, dat hij, na over leg met de afgevaardigden van de Aziatisch-Afrikaanse groep, de door de V.S. en de andere landen inge diende ontwerp-resolutie niet kon steunen, omdat deze geen construc tieve methode aangaf voor het op lossen van de moeilijkheden. Hij was van oordeel, dat de Alge mene Vergadering secretaris-gene raal Hammarskjoeld opdracht moest geven, met de Russische en de Hon gaarse regering in onderhandeling te treden door tussenkomst van de afge. vaardigden van deze landen bij de V.N. Voorts zou Hammarskjoeld on verwijld de mogelijkheid van een reis naar Moskou moeten overwegen, teneinde met de medewerking van alle betrokken partijen spoedig een regeling tot stand te brengen. Mede namens de delegaties van Indonesië, Birma en Ceylon diende de Indiase afgevaardigde een ont werp-resolutie van deze strekking in, terwijl hij tevens amendementen in dezelfde zin op de zestienmogend- heden-resolutie voorstelde. Nadat de afgevaardigden van De nemarken, de Philippijnen, Spanje en Canada zich hadden uitgesproken voor de ontwerp-resolutie van de zestien landen, waarin de Sowjet- Unie wordt veroordeeld, werd het debat verdaagd tot vandaag. tot een radicale herziening van de Britse defensieverpliohtingen. Een gevolg zou misschien zijn dat het Britse Rijnleger met vijftig procent wordt ingekrompen. Deze strijdmacht omvat momenteel tachtigduizend man. Wellicht zouden leger en luchtmacht worden samen gevoegd „tot een gestroomlijnde aan het atoomtijdperk aangepaste dienst". Verdere besnoeiing van de strijd macht in West-Duitsland staat vol gens sommige ter gëlijk aan meldt United Press. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren in Parijs besprekingen gevoerd met zijn Engelse collega Sel- wyn Lloyd en zijn Franse ambtge noot Christian Pineau. Op deze be sprekingen schijnt een grote mate van overeenstemming te hebben be staan. Volgens Amerikaanse kringen heeft Dulles bij zijn besprekingen met Lloyd en Pineau erin toegestemd zijn invloed bij Egypte aan te wenden, opdat het Suezkanaal met de grootst mogelijke spoed wordt vrijgemaakt. Hij zou er echter ook bij Lloyd en Pineau op hebben aangedrongen de besprekingen met Egypte over de toe komstige exploitatie van het kanaal te hervatten onder auspiciën der Ver enigde Naties en onder voorzitter schap van Hammarskjoeld. Zwitsers rijden weer op zondag De Zwitserse regering heeft het zondagsrijverbod, dat sinds 18 nov. van kracht is, ingetrokken. Het verbod heeft het verkeer op de grote wegen op vier achtereenvol gende zondagen in het gehele land zo goed als stil gelegd. Ook in het bui tenland geregistreerde wagens vielen eronder en de Zwitserse toeristenin dustrie heeft er krachtig tegen ge protesteerd. Met tiep wandetCyfl cfoed af Een dezer dagen stond (ook) in Amerika een straaljager in brand. De piloot trachtte zijn machine te landen tussen de twee op de foto zichtbare huisjes in. Dat lukte. En juist voordat de tanks met kerosine in brand vlogen en ook de huisjes in vuur en vlam zetten, drukte hij op de knop van zijn schietstoel en vloog zijn veiligheid tegemoet. Het enige wat hij er van overhield was een flinke stomp tegen zijn neus, maar daarmee was hij ook de enige „gewonde" die er viel. Dit ongeval met goede afloop gebeurde in Inglewood in California, dicht bij Los Angeles. Mgr. William Godfrey, die door Paus Pius Xn benoemd is tot opvolger van kardinaal Griffin als aartsbisschop van Westminster. Men verwacht, dat de 67-jarige kardinaal verheven zal worden tot lid van het college van kardinalen. Aanvaardde majoor steek-penningen? Drie arrestaties Het 490 ton metende schip „Goo- te"van de Rotterdamse, rederij P. A. van Es, en Co. kwam in de afgelo pen nacht als 20.000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnen. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Merwehaven. Aanhoudend zacht Over de gehele breedte van de oceaan heeft zich nu een krachtige straalstroom ontwikkeld, waarin op ongeveer 5000 meter hoogte windsnel heden van 150 tot 1'80 km. per uur worden gemeten. Deze straalstroom breidt zich nog naar het oosten uit, waardoor de kans, dat oceaanstoringen tot het Noord zeegebied doordringen, toeneemt. Vanochtend bevond er zich in het zeegebied tussen IJsland en Groen land een lagedrukgebied, dat in zijn centrum een barometerstand ver- toomde van 952 mib. Het koufront van deze depressie naderde toen ons land, hetgeen plaatselijk regen veroorzaak te. Verder op de oceaan ontstond in dit koufront een kleine storing, die een zuidelijker koers volgt dan voor gaande depressies en in de richting van Ierland trekt. Deze nieuwe sto ring zal morgen het weer in Neder land beïnvloeden en waarschijnlijk opnieuw enige regen brengen. Op de westelijke oceaanhelft be vindt zich een volgende depressie, die ook in oostelijke richting trekt. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de wind in onze omgeving over wegend in de zuid-west-hoek zal blij ven, en de aanvoer van zachte lucht voortduurt. De temperatuur blijft daarom de eerstkomende dagen boven normaaL 12 Dec. v.m. 10.10; n.m. 10.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM motregen 2 C. OSLO mist —1 KOPENHAGEN geheel bew. 6 ABERDEEN onbew. 3 DUBLIN licht bew- 6 LONDEN motregen 9 AMSTERDAM geheel bew. 8 BRUSSEL geheel bew. 6 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE nevel 2 NICE licht bew. 7 BERLIJN geheel bew. 6 FRANKFORT regen 5 MüNCHHN geheel bew. 3 ZüRICH nevel 2 GENèVE mist 1 LOCARNO zwaar bew. —2 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK geheel bew. —2 ROME geheel bew. 5 MALLORCA onbew. 7 Korreltje Het leven wordt niemand in eigen dom, alleen maar in bruikleen gege ven. Een majoor uit Den Haag, die be last was met de leiding van leger- aankopen uit materiaal-dumps in het buitenland, is dezer dagen aangehou den onder verdenking van het aan nemen van steekpenningen. Twee handelaren, die eveneens ver dacht werden steekpenningen aan vaard te hebben en in ruil daarvoor voorrang te hebben verleend aan be paalde buitenlandse leveranciers, zijn eveneens aangehouden, doch na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. De majoor is ingesloten in de ma rechausseekazerne te Leiden. De ma rechaussee stelt thans een onderzoek in naar de omvang der malversaties. Vliegtuig nog steeds vermist Het Canadese vliegtuig, dat sedert zondag met 59 passagiers en een be manning van drie wordt vermist, is nog niet teruggevonden. Het toestel is verdwenen in een bergachtig gebied ten oosten van Van couver, nadat één der vier motoren was uitgevallen. De opsporing, waar aan achttien vliegtuigen deelnemen, wordt belemmerd door laag hangen de wolken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te g 11.15 uur). g I ENIGE REGEN. Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige re- g gen. Matige tot krachtige, langs g de kust tijdelijk harde zuid- g westelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. 12 Dec. zon op 8.41; onder 16.30; maan op 13.16; onder 2.16. Hoogwaterstanden

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1