Opmerkelijke tentoonstelling te Leiden „Eiland"-sprookjes kwamen tot leven in de Leidse Burchtzaal Academie toont belangstelling voor fotografie als kunstvorm Weer een trawler bij „Boot-Leiden" te water Residentie-orkest VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 In de Leidse Zeeheldenbuurt is na de oorlog: iets gaan leven, dat voort gekomen is uit burgerzin en dat uitgegroeid is tot een sprankelende de monstratie, wat samenwerking vermag. De speeltuinvereniging „Ons Eiland" is een eiland van sprookjes gewor den voor de vele tientallen kinderen, die 's zomers op schommels en glij banen de buitenlucht happen en 's winters in het clubhuis een sfeer vinden, die kunst en plezier tot een onafscheidbaar geheel smeedt. De geschiedenis van het clubhuis zal in de komende maanden eén geluk kig einde vinden; vele jaren heeft men plannen gemaakt, die voorzichtig beetje bij beetje tot werkelijkheid konden worden gebracht. Thans zo deelde gisteravond in de grote zaal van De Burcht voorzitter B. Broers me de is voor de vorstperiode het Eilandenhuis onder de kap gekomen en Koning Winter zal de voltooiing dus niet meer kunnen vertragen. Charmante avond (vangenheid kwam Kok Penseel, als In de Burchtzaal waren gisteravond .yertfjUen vele honderden sympathisanten van ,rT „Ons Eiland" tezamen om te genie ten van het resultaat, dat tijdens vele oefenmiddagen door ballet- en toneel- groepjes bevochten is. De kinderen zelf komen bij „Ons Eiland" aan het uks voor U.K.S. voor klankvolle omlysting. en zusjes, die spoedig daarna op een uiterst smaakvol aangekleed toneel verschenen om hun verhaal van het to verhaas je, de rovers en de politie man zelf te vertellen. Tussen de be- woord en de leidende hand der oude ren bevroedt men slechts achter de schermen. Na een charmant Bloemendansje door kleuter-ballerina's, volgde een zwevende Nimfendans door grotere „kleuters" en het slot van dit wol- kerige optreden werd gebracht door 6 meisjes, die 10 jaar lang een kunst-uiting op hun eiland gevon den hebben en die thans hun af- scheidsdans dansten. Op verzoek van de voorzitter zweefden zij tweemaal op de tonen van Strauss over het toneel en hun definitieve afscheid bestond uit dankwoorden met bloemen aan de dames A. Ver biestSchalawein, E. SievanHooi donk en Broers voor de leiding en steun, die zij de 10 jaren van hen hebben ontvangen. Intermezzo. Laten wij niet spreken van een dis sonant, maar het optreden van „Mees ter Sachs" was zacht uitgedrukt in kwaliteit niet evenredig aan de tijd die men daarvoor uitgetrokken had. Naast het bekoorlijke spel der kinde ren vielen zijn vaak gezochte grappen (na 12 jaar nog schimippartij op Duit sers houden, lijkt ons alweer zacht uitgedrukt weinig origineel) be paald Uit de toon. Het toneelstuk in drie bedrijven „Het Toverhaasje" bracht de juiste sfeer echter weer in de zaal. Met benijdenswaardige onbe- Leidse Universiteit Geslaagd voor het kandidaats exa men Ned. Recht mej. A. C. Rueb te Velp, mej. R. A. van Holthoon te Wassenaar en de heren K. F. P. Lan- gemeijer te Maastricht. E. Aardema te Den Haag, E. J. Müller te Amster dam, S. W. C. Schmeithorst te Am- setrdam, F. Brandt Corstius te Lei den, H. J. Lems te Rotterdam en Ch. J. A. Manders te Alblasserdam; voor het doctoraal examen Ned. Recht de heer L. C. Bosch van, Rosenthal te Leiden. TONEEL VOOR DE LEIDSE SCHOOLJEUGD. In het kader van de esthetische vorming van de schooljeugd, worden op woensdag 12 december a.s. in de Schouwburg te Leiden een, tweetal toneelvoorstellingen gegeven voor leerlingen van de openbare en bijzon dere scholen voor g.l.o., b.l.o. en v.g.l.o. Door de Stichting „Nieuw Jeugd Toneel" zal worden opgevoerd „De Beer en de Pasja" van E. Scribe, to neelspel in 2 bedrijven. omlijsting. Met deze geslaagde avond heeft „Ons Eiland" met zijn vele groepjes en medewerkers(sters) de faam, die deze vereniging in Leiden heeft, be vestigd en verstevigd. ST. ANTONIUS EN ST. NICOLAAS NOG STEEDS GOEDE VRIENDEN. In de wereld der .heiligen heerst geen contramine, geen afgunst, maar zonder vrees voor tegenspraak mo gen we zeggen, dat ook in de ver wereldlijkte weergave een bijzondere eenstemmigheid bestaat tussen St. Antonius en St Nicolaas. De afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café. en restaurant geëm ployeerden „St. Antonius" en de hei lige man uit Spanje zijn sinds jaren goede vrienden. Die vriendschap bleek ook gisteren weer doordat de afdeling „Kindervreugde" van St. Antonius met St. Nicolaas op bezoek ging bij de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, waar de goede Sint twee uur doorbracht temidden van de kinderen, die op alleraardigste wijze voor een hartelijke ontvangst zorgden. Door verschillende kinderen of groepjes van kinderen werden heilwensen uitgesproken of voor- drachtjes gedaan, waarover St. Nico laas zijn grote voldoening uitsprak. Natuurlijk ontbraken ook de ca deautjes niet. Hele manden vol wer den aangesleept, waarbij ook tal van geschenken van de familie der kin deren, die alle door St. Nicolaas werden overhandigd. Een bijzonder woord van dank wil len wij namens Moeder Overste en de zusters richten tot alle weldoeners, die „St. Antonius" en „Kindervreug de" weer in staat stelden zoveel blij heid te brengen in die jonge kinder harten, die toch al zoveel vreugde moeten missen. En daarbij denken we niet alleen aan de finantiële steun, maar ook aan het werk, dat de afde lingssecretaris, de heer Joh. M. v. Asperdt, zich altijd voor het St. Ni- colaasfeest geeft. St Nicolaas stelde zich niet alleen tevreden met de uitreiking van de vele geschenken, hij bezocht daarna ook de verschillende afdelingen der kinderen, waar pakjes allemaal reeds aan een nauwkeurig onderzoek wa ren onderworpen.en waar het dus een drukte was van jewelste. Na het bezoek aan het Sint Jozef huis bezocht St. Nicolaas nog ver schillende zieken en daaronder ook bejaarde zieken, waarbij er een was, die" al tientallen jaren aan het ziek bed gekluisterd was. Gisteravond was „St Antonius" met het comité „Kindervreugde" bij- IN LEIDEN wordt van vandaag af een opmerkelijke tentoon stelling gehouden. Uit de activiteiten, die het pren tenkabinet van de Leidse universi teit de laatste jaren ontplooit, blijkt, dat men in Leidse academi sche kringen de waarde van de fotografie als kunstuiting zodanig acht, dat zij een plaats krijgt in de kunstgeschiedenis. Het is de overtuiging van de hoog leraar-directeur van dit kabinet, prof. dr. H. van de Waal en deze overtuiging draagt hy ook uit in de colleges, die hij geeft dat een foto. graaf esthetische kwaliteiten in zijn onderwerpen kan herkennen en die in waarneembare vormen in de foto vastlegt. En hieraan ontleent hij de conclusie, dat een kunsthistoricus re den heeft aan te nemen, dat er on der fotografieën kunstwerken zijn en dat een fotograaf kunstenaar kan zijn. In een tentoonstelling, die twee jaar geleden in het Leidse prentenka binet werd samengesteld, kreeg de bezoeker een overzicht van stijlver anderingen, die in de loop van hon derd jaar fotografie hadden plaatsge. vonden. Het bleek, dat men de foto's chronologisch kan catalogiseren, om dat iedere foto het cachet van een bepaalde tijd draagt. Ook aan deze ervaring ontleende men het recht aan de fotografie kunstwaarde toe te kennen. I ATER zijn er in het oude kabinet aan de Kloksteeg exposities ge weest van Nico Jesse (Vrouwen van Parijs) en wijlen Pim van 06. Giste ren bezochten wij een nieuwe ten toonstelling: werken der leden van Nederlandse Fotografen Kunst kring, een boeiende tentoonstelling, die een duidelijk inzicht geeft in het veelzijdig talent, van de leden van deze kring. De kring wordt gevormd door kernleden en aspirantleden; zeer strenge selectieproeven worden toegepast. Ieder jaar dienen de le den vijf foto's in te zenden en uit dit materiaal wordt een tentoon stelling opgebouwd. De foto's, die men in hei Prentenkabinet te Lei den aatreft, zijn van de laatste twee jaren. Interessante experimenten met ab. stracte vormen in de fotografie, die door technische middelen worden be reikt, zagen wij van Frans Vink uit Den Haag. Steef Zoetmulder (Rot terdam) stuurde enige afdrukken van opnamen, die abstract zijn en toch aan concrete beelden zijn ont leend. Ook door inzendingen van an dere leden der kring kan men vast stellen, dat het abstraheren van con crete beelden nog immer favoriet is bij de jonge fotografen. ^OORTS vindt men op deze expo sitie gevoelig menselijke foto's van de hand van Lies Wiegman (Amsterdam), Victor Meeussen (Den Haag), Ed. van Wijk (Den Haag). Een fotoreportage met vaart van een paardenmarkt maakte Martien Cop- pens te Eindhoven. Namen van an dere inzenders zijn o.m. J. H. den Boestert uit Voorburg, Cas van Os te Rotterdam, Carel Vogel te Am sterdam, M. Woldringh te Leiden de kring) en Max (voorzitter van Koot te Parijs. De tentoonstelling blijft tot 31 de cember a.s. te bezichtigen. (Foto: Max Koot, Den Haag). een in café De Kroon, het bijeen komst-centrum van de afdeling, waar de heer W. Bergers en zijn echtge note de leden steeds met evenveel hartelijkheid ontvingen. Aangezien de heer Bergers, ook na zijn aftre den als lid der afdeling, in de St. Ni- colaas-tijd nog steeds een trouw An- tonius-aanhanger is, heeft de afde ling het koperen huwelijksfeest van het echtpaar Bergers aangegrepen om haar erkentelijkheid te betuigen voor de sinds jaren in velerlei vorm ondervonden steun, waarvoor dezer zijds hartelijk dank werd gebracht. Derde in een serie Om half tien vanmorgen werd op de werf „De Hoop" van de gebr. Boot N.V. aan De Zijl te Leiden de „Vlaardingen 121, Willem", bestemd voor de rederij Kwakkelstein te Vlaardingen, te water gelaten. Dit was de derde in een serie trawlers, die door de gebr. Boot wordt ge bouwd en het "34ste schip dat bij deze werf aan het water werd toe vertrouwd. De werf toonde weer het gebrui kelijke beeld van belangstellenden, die met spanning het moment af wachtten, waarop het schip onder een scherm van schuim zijn element in het haventje aan De Zijl opzoekt. Onder hen waren de firmanten van N.V. Boot, de directeur van de rederij, de heer D. Kwakkelstein met zoon en dochter en de heren Tuutler en Kloos namens de scheepvaartin spectie. Een incident, dat aan het plechtige moment enige vrolijkheid verleende, werd veroorzaakt door een fotograaf, die, menend tegenover het schip een geschikte plaats voor een foto gevonden te hebben, door een koude douche en hoge golven werd overspoeld. De trawler VI. 121, heeft de vol gende maten: lengte over alles 40,25meter, breedte 7.60 meter en holte in de zijden 3,80 meter. Het schip is uitgerust met 'n 750 pk. Deutzdieselmotor en een hiulpmotor voor aandrijving van de hydrauli sche trawlinch van 250 pk. De eigenaar van het schip, de rede rij Kwakkelstein, beschikt over 11 schepen voor de visvangst. De trawlers van „Kwakkelstein" dringen door tot de 60e breedtegraat, cLi. tot boven Schotland. Het schip zal worden uitgerust met radio-tele foon. Na de tewaterlating werd- de kiel gelegd voor een nieuwe trawler in de serie. geerde gisteravond het Residen tie-orkest in een mooi en door de tal loze bezoekers zeer gewaardeerd pro gramma. Wat Van Otterloo en 't zeer getrainde orkest deden dwingt tot diep respect. Pittig en gaaf klonk de suite uit de muziek bij „Der Bürger als Edelmann" van Richard Strauss. Deze suite, die ongemeen charmant aandoet, is voor 't orkest in kamer bezetting geschreven, wat voor de spelers een zware taak betekent om de voorname prachtig opgebouwde interpretatie van de dirigent aan te voelen en tot klinken te brengen. Hoezeer het orkestij ensemble hierin slaagde bleek wel uit de spontane ovatie, welke men aan van Otterloo en 't orkest bracht. Deze betrok'con- certmeester Olof in het huldebetoon, Het spel van de solist, de Ameri kaanse violist Stanley Weiner, in het concert van Tschaïkowsky in D. gr. t. op. 35, was van vereiste technische vaardigheid en meermalen streek hij een prachtige cantabile streek. In dit concert, dat zoveel schenkt aan me lodie, rhythme en klank, gaf Weiner het volle pond aan veeleisende violi- stiek. Hij streefde ook naar het geven van muzikale inhoud, maar niet al tijd gelukte dit zó, dat men door een uitzonderlijk expressief musiceren, van de eerste tot laatste toon, onge meen verrast werd. De orkestbegelei ding bood een fraai relief. F EN ONGEMENE MUZIKALE ver- rassing was 't laatste grote werk op deze avond: De symphonie „Ma- this der Mahler" van Paul Hinde- mith, welke de componist schreef, ge troffen door het beroemde Isenheimer drieluik van de de middeleeuwse schilder Matthias Grünewald. Het is een boeiende orkest-triptiek: het soe pele, sierlijke „Engelkonzert" het suggestieve „Grablegung" en het he vig dramatische laatste deel „De ver zoeking" dat wordt onderbroken door een zuivere melodie, die bijzon der de aandacht trekt. Dan volgt een boeiend fugato, waarin zich de gre goriaanse hymne „Lauda Sion" mengt en dat bekroond wordt door een alles overstralend „Alleluja". 't Was een vertolking op zeer hoog artistiek niveau. De leiding, die Van Otterloo gaf, het omvattende werk zonder partituur (dus uit 't hoofd) di rigerend, was breed gespannen en hoogst muzikaal. De fijne détails wa ren beheerst maar innerlijk geladen, tot in bijzonderheden voorgedragen en passend in de vormgeving. Het orkest reageerde bewonderenswaard gedurende het gehele concert op de intenties van de waardige dirigent, die met vermijding van overdrijving de dramatische bewogenheid op zo hevige maar natuurlijke wijze heeft gerealiseerd, zodat het geheel groots en overtuigend was. J. KORTMANN. Ongeloof weerhield de goede Sint niet Cabaret voor militairen Hoewel de soldaten van de Leidse Koksschool naar verluidt gewei gerd hebben in Sinterklaas te gelo ven, heeft deze versmade man hun Sacrament des Altaars worden her toch een gezellige avond bezorgd, die gisteravond in de cantine van de Doë- lenkazerne onder buitengewoon grote belangstelling van de militairen ge schiedenis werd. Nadat adjudant o.o. J. Nieuwen- stein de avond geopend en het ge- i beert er een half uur uit te breken, zeischap van Henk Bukman welkom geheten had, kwam een non-stop ca baretprogramma over het voetlicht, dat de aanwezigen vele uren in de beste stemming hield. BENOEMING TE LEIDEN. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is te rekenen van 1 oktober 1956, be noemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de neus. keel- en oorheelkunde dr. G. de Wit. „VRIENDENKRING. De dames-leden van de Vrienden kring ter ere van het Allerheiligst innerd aan het Aanbiddingsfeest in „Verbum Dei", Plantage 16 op zater dag 9 dec. a.s. Men wordt beleefd verzocht een half uur te. komen bidden bij het Al lerheiligste. De aanbidding is vanaf 's morgens 10 uur tot 'g middags half zes. Al is het een moeilijke dag, pro- Leidse Agenda De grappige „Drie Snapshots", die aan alle denkbare-mondaccordeons de nam. meest onverwachte tonen wisten te i JOKVP-krin_ Leiden. H. v. Ruiten ontworstelen, vonden een waardige I (Gouda) over: Jonge mensen en jon- 1 ge volkeren. In den Vergulden Turk". collega in Ans Petit, die met haar charme en kunstfluit aller harten in de zaal samensmolt. Joe Andy voerde als tempo-jong leur stoute staaltjes uit en vooral zijn „Vliegende-schotel-nummer getuigde van grote behendigheid. De „Drie Hadorys" deden lachsalvo's door de zaal rollen, Ans Meyer bracht te za 8 uur nam. Sempre Crescendo Lustrumviering. Mozartconcert. Camerata Academica o.l.v. prof. dr. B. Paumgartner, m.m. van G. Sieber, piano en J. Stolijn, ho bo. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. ZATERDAG 8 DECEMBER. Sempre Crescendo Lustrumviering. met Henk Bukman geslaagde mpi?t ™1'V'A J SA0t'j]" schetsjes en Janus Oost speelde ach ter de piano, met accordeon en in de schetsjes een allesomvattende roi. De luide reacties uit de zaal toon den aan, dat de militairen de gift -an de onbestaanlare Sinterklaas op zijn juiste waa.de aisten te scha.ien. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Theodora Eli sabeth, dr. v. Th. H. J. J. Janssen en E. Stol; Paul Richard, zn. v. J. J. Felix en M. C. C. Brouwer; Gerrit, zn. v. A. van der Heiden en H. Ver steeg; Suzanne Hendrica Catharina Maria, dr. v. R. Th. Koopman en G. F. M. Th. Koenders; Wil'helmina Ja- coba, dr. v. J. Houwaairt en W. de Best; Tjeerd Klaas Cornells, zn. v. W. G. de Vries en E. J. H. M. Schil der. Getrouwd: J. A. van den Broek en M. v. Bohemen; F. Bakker en L. Hollebeek; K. Olde en C. van Erkel; C. A. van den Oord en J. C. H. Nag- tegaal. J. H. B. Boom en A. Hille- brand; A. van der Steen en E. J. Bodiijn; P. S. G. den Hollander en E. R. van der Linden; J. van Eyk en M. E. J. J. Spier. k Medewerking door H. W. A. v. Oordt, Concertzaal Kurhaus, Scheveningen 8.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. „S hal" Ned. legermuseum „Gen. Hoeffer" Lustrrmtentoonstelling „Pro Patria t/m 16 december op werkd. 105 u.; zondags van 15 uur. BIOSCOPEN. De films van de week van 7—14 dec. zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekmrd: Casino: „Doctor at sea", en „De ro de schoentjes",, alle leeftij den. Lido: „Drum beat", 14 jaar Luxor: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden. Trianon: „Gevechtsklaar", 14 jaar. 14 jaar. Rex: „Johnny Concho", 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7