Koningin was zoek Militairen langer kerst en nieuwjaarsverlof binnenkorFTnvoer van kinoervelammingsserum Hoe 'n autorijder rijdend zuinig kan zijn met benzine Verschillende verbeteringen aan de Rijksstraatweg te Wassenaar Proefobjekt Rijswijk won duizenden manuren DINSDAG 4 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hoewel het zondagsrijverbod voor de koninklijke familie niet geldt, vond Koningin Juliana zondag j.l., dat zij geen onnodig gebruik van ihaar auto moest maken en daarom stapte zij met haar hofdame op de fiets, toen zij naar de kerk in Baarn wilde. De fiets werd gestald en de re chercheur, die de bewaking van de koningin had, bleef nauwlet tend in de buurt Toen de kerk dienst afgelopen was en de ko ningin weer op haar fiets stapte, reed de rechercheur op gepaste afstand achter de beide dames aan. Het weer was echter heerlijk en de koningin vond het ken nelijk jammer om het herfstzon netje meteen weer achter de vensterruiten weg te sluiten. Daarom maakten de beide dames een gezellig rondrit je door de Baarnse bossen, dat -uitmondde in het bosje van IJsendijke. Hier wist de hofdame de weg niet meer, maar de koningin bleek beter met de plaatselijke toestand op de hoogte en via een klein paadje kwamen zij weer op bekend terrein. De rechercheur arriveerde enkele ogenblikken later ook bij het 'bosje, maar op het kleine paadje was hij niet bedacht. Daarom beleefde hij enkele be nauwde ogenblikken, doch een voorbij ganger gaf hem zijn ge moedsrust terug. Toen de recher cheur voorzichtig vroeg, of de voorbijganger soms 2 dames ge zien had, kreeg hij ten antwoord: „Ja, hoor, de koningin en een hofdame zijn juist langs dat paadje weggefietst". Met een zware plof rolde het pak van des rechercheurs hart en zo licht als een veertje toerde hy het kleine paadje langs. Ter besparing van brandstof Verwacht wordt, dat over enkele dagen een legerorder zal verschijnen, waarin regelingen worden getroffen voor het kerst- en nieuwjaarsverlof van de militairen .Voor de dienst plichtigen en beroepsmilitairen bij 's avonds, om op donderdag 3 janu ari na 6.59 uur 's morgens terug te keren. De dienstplichtigen en het beroeps- personeel bij depots, scholen, in oplei ding en op cursus vertrekken op za terdag 22 december na 5 uur 's mor gens en zij hebben onafgebroken verlof tot woensdag 2 januari, na 6.59 uur 's morgens. Onder de dienst plichtigen bij de depots bevindt zich depots, bij scholen, in opleiding, dan dan ook de groep welke dezer dagen wel op cursus, zal dan een verlof j voor eerste oefening in dienst zou vastgesteld worden van tien dagen. Dit verlof is langer dan normaal. Hiermede wordt tevens een brand stofbesparing beoogd. De parate troe pen krijgen een iets langer verlof dan vorig jaar, o.a. omdat kerstmis dit jaar op dinsdag en woensdag valt. Het grootste deel van de parate troepen krijgt kerstverlof. Het ver trekt op vrijdag 21 december na 6 uur 's avonds en moet donderdag 27 december na 6.59 uur v.m. terugkeren. Het tweede deel van de parate troe pen krijgt nieuwjaars ver lof en ver trekt op vrijdag 28 december na 6 uur BESTEMMING OVERSCHOT BEGROTING PROVINCIALE STATEN ZUID-HOLLAND. In hun algemene beschouwingen over de begroting voor 1957 van pro vinciale staten van Zuid-Holland, hebben vele leden voorgesteld de ver hoging der opcenten op de grondbe lasting van 50 op 60, die in 1946 werd ingevoerd weer ongedaan te ma ken. Zij zijn van mening, dat nu de be groting ieder jaar een batig saldo ver toont <in 1952 1.400.000,—1953 860.000,—, 1954 430.000,—, 1955 ƒ1.000,000,— en in 1956 ƒ633.000,—) het tijdstip gekomen is de opcen ten op gebouwd en ongebouwd terug te brengen van 60 op 50. Vele andere leden waren echter van mening, dat het inopportuun is, thans de belas tinginkomsten van de provincie te verkleinen. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.00 Voor de kinderen. AV RO: 20.30 Filmpremières en film surprises. 21.00 Klokslag Negen, thril ler. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 10.05 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.05 Mensen en minuten, hoorsp. 12.05 Gever, mu ziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Zigeunerkwint. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PTT op pad. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gram. 15.00 Conc. v. d. jeugd. 15.45 Gram. 16.00 St. Nicolaasfeest in de Jordaan. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Gram. 18.30 Viool, orgel, clavecimbel en cel lo. 18.45 Spectrum v. h. Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgel- conc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Sinterklaas- program; 21.05 Barcelona Zandblad, hoorspel. 21.50 Gevar. progr. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 De Ontbijtclub. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijt- club. 8.50 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Idem. 1..30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.10 Idem. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz. Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Corresponden tieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Caus. 18.45 Bezoek aan een kindertehuis. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 De le gende van St. Nicolaas. 21.35 60 ex tra minuten voor boven de zestig. 22.35 Ritm. strijkork. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Espe ranto. Gevraagd: tolken Hongaars-Nederlands Het Nederlandse bedrijfsleven staat voor de moeilijke taak de gevluchte Hongaarse werknemers, die hier te lande in het arbeidsproces worden ingeschakeld, binnen de kortst mo gelijke tijd in de verschillende bedrij ven in te leiden. Hiervoor is onont beerlijk dat in elk van deze bedrij ven een Hongaarse tolk aanwezig is. De Hongaarse verenigingen in Ne derland zouden het op prijs stellen, indien allen die zowel de Hongaarse als de Nederlandse taal mgdhtig zijn, en ook in ander opzicht voor deze functie geschikt zijn, als tolk zouden willen optreden. Naar het zich laat aanzien, zullen de verschillende bedryven bereid zijn de werkzaamheden van de tolken financieel te honoreren. Tevens zal -yan geval tot geval al het mogelijke in het werk worden gesteld om voor hen, die in een bedrijf werkzaam zijn, een regeling te treffen zodat hij noch zij zelf, noch hun werkgevers hierdoor enig financieel nadeel zullen onder vinden. Het contactadres voor het zich aan melden als tolk in Nederlandse be drijven is mevrouw K. Stiefelhagen Janicsek, Van Gaesebekestraat 53 te Voorburg. HONGAREN GAAN AAN DE SLAG. Negentien ongehuwde Hongaarse vluchtelingen, die een tijdelijk on derdak hadden gevonden in Wijk aan Zee, zijn vandaag in de hoofdstad aangekomen. Onder hen bevinden zich twee luitenants-kolonel, een pro fessor, een apotheker, studenten, tech nici en arbeiders. Zij zullen tewerk worden gesteld bij een papierfabriek. Voorlopig zullen de Hongaren wor den ondergebracht in huize St. Aloy- sius aan de Elandsstraat. Het reeds enkele jaren bestaande r.k. Amsterdams Comité Vluchtelin genhulp zal naar een definitieve be huizing voor hen uitzien. Rotterdamse Helihaven uitgebreid Nieuw Sabena-materiaa] De Sabena, de Belgische lucht vaartmaatschappij, die nu reeds en kele jaren helikopter diensten onder houdt, o.m. tussen Brussel, Antwer pen en Rotterdam, heeft nieuwe toe stellen in gebruik genomen. Bij de ingebruikneming van de on langs vergrote Helihaven aan de Katshoek, in het centrum van Rot terdam, landde gisteren de eerste van deza toestellen op dit helikopter- terrein. De vluóht werd meegemaakt door de Belgische minister van het ver keerswezen, de heer E. Anseele en de burgemeester van Antwerpen, de heer L. Craeybeckx. Zy werden wel kom geheten door burgemeester G. E. van Dalsum van Rotterdam, die in zijn begroetingswoord zeide te hopen, dat de Sabena matig zou blijven in haar uitbreidingen omdat hij vreesde voor het verdere bestaan van het raadhuis. De eerstvolgende uitbreiding van het Sabena-net zal de mogelijkheid openen om, via een overstapje in Brussel, Parijs per helikopter te be reiken. Bij de aanvang van deze dienst in maart a.s. zijn twee aanslui tingen gepland. Later, in de zomer, vijf. De nieuwe helikopters bieden plaats aan twaalf passagiers. Deze zitten in twee coupé's tegenover el kaar, precies als in de trein. De tot nu toe gebruikte wentel wiek kon acht personen vervoeren. Sint was in de wolken Zyn drukke werkzaamheden hier te lande verhinderden St. Nicolaas niet, om even van zijn trouwe schim mel af te stijgen en in een stalen KLM-vogel naar Rome over te wip pen. Wegens de situatie in het Mid den-Oosten zijn de vliegvelden bij Damascus en Cairo niet geschikt, om voor bemanningsleden van de KLM als pleisterplaats te dienen op het vermoeiende traject RomeKarachi. Daarom verblijven thans in Rome meer KLM-ers dan normaal. De haer J. A. 'Bach, directeur vlieg- produktiegroep van de KLM, vertrekt daar morgen heen, vergezeld van de heer E. W. Poth, chef van de inde ling, die het Sinterklaaspak zal aan trekken. Behalve velerlei presentjes nemen ze ook een langspeelplaat met ingeblikte Sinterklaasliedjes mee. Misschien zingen onze kleinkinde ren wel: „Op de hoge, hoge wol ken, vliegt de bisschop met zijn knecht". Het repertoire veroudert zo langzamerhand. Tankverbod voor Duitsers De inspecties Enschede, Almelo en Oldenzaal van de dienst invoerrech ten en accijnzen hebben een maatre gel genomen tegen de Duitsers, die gewoon zijn benzine te tanken in ons land, waar de prijs veel lager is dan in hun eigen land. De maatregel is zondag j.l. van kracht geworden en houdt in dat Duitsers, die binnen vijf tien kilometer van de grens wonen niet meer benzine mee naar hun land mogen terugnemen dan zij bij zich hadden, toen zij bij de douane aankwamen, met dien verstande, dat een hoeveelheid van tien liter vrij is. De douane zal bij terugkeer de inhoud van de tanks der auto's meten. Het ligt in de bedoeling binnenkort de belemmeringen uit de weg te rui men, die tot nu toe ingevolge de wet op sera en vaccins de import van vaccin tegen kinderverlamming on mogelijk maken. Bovendien heeft de regering van deskundige zijde voor stellen ontvangen om in Nederland tot produktie van een vaccin over te gaan. Dit deelt minister Suurhoff mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De minister geeft in dezê memorie een overzicht van het aantal geval len van kinderverlamming in 1955 en 195:6 in Nederland en enkele an dere Europese landen. Cijfers. In Nederland kwamen vorig jaar per 100.000 inwoners 4,48 gevallen voor en dit jaar tot en met de 38ste week 14.2. Voor België waren de overeenkomstige getallen 11,07 en 6,62; voor Luxemburg 1,62 en 13,96; voor Frankrijk 4,28 en 1,53; voor Zwitserland 18,65 en 11,65; voor Duitsland 5,75 en 3,27; voor Schot land 11,78 en 3,62; voor Ierland 2,67 en 6,25; voor Engeland 16,47 en 5,43 voor Denemarken 1,60 en 0,34. DE KIN D ER VERLAMMIN G In de week van 18 tot en met 24 november j.l. zijn opgegeven 20 ge vallen van kinderverlamming met en 5 gevallen van kinderverlamming zonder verlammingsverschijnselen en 2 gevallen van kinderverlamming zonder nadelige aandoeningen. Van de opgaven van kinderverlam ming met verlammingsverschijnse len zijn er uit Zuid-Holland twee, en wel beide uit 's-Gravendeel. Kinder verlamming zonder verlamming kwam ook in de provincie Zuid-Hol land voor, n.l. 1 geval in Den Haag. Terwijl in 1955 gemiddeld per dag 25.000 voertuigen van de Rijksstraat weg gebruik maakten, mag voor 1956 worden aangenomen, dat het ge middelde thans tegen de 30.000 loopt, aldus delen b. en w. van Wassenaar mede in de memorie van antwoord bij de begroting voor 1957 naar aanlei ding van vele vragen van raadsleden over de verkeersproblemen op deze weg. Het ongevallencijfer op de Rijksstraatweg is in 1956 10 hoger dan in 1955. Verschillende verbeteringen van de moeilijke situaties op deze weg heb ben de aandacht van b. en w. gehad. Bij de Rijkswaterstaat zijn plannen ingediend voor een verkeerslichten installatie op het kruispunt Den Deyl en voor een waarschuwingssysteem bij ongevallen door middel van licht bakken, die vanuit het politiebureau kunnen vorden bediend. Over de fi nanciële aspecten van deze plannen wordt op het ogenblik onderhandeld; een beslissing kan spoedig tegemoet- gezien worden. Proef wordt voortgezet Met het doorwerken op het proef object te Rijswijk (Z.-H.), waarvoor van rijkswege subsidie werd ver leend, zijn in de periode van novem ber 1955 tot en met april 1956 rond 16.500 manuren gewonnen. Deze uren zouden als verleturen gegolden heb ben, indien geen speciale maatrege len getroffen waren om het door werken mogelijk te maken. Dit blijkt uit een tussentijds verslag, dat dezer dagen aan de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid over de proefnemingen is uitgebracht, zo deelt men ons van de zijde van het mi nisterie mede. Speciale voorzieningen. In het gewonnen aantal uren werd uiteraard niet de vol'j produktie be reikt, doch ongeveer 80 pet. daarvan. Daar staat tegenover, dat door de getroffen maatregelen bepaalde werk zaamheden, o.m. het binnenschilder- werk, in een vlotter tempo konden worden uitgevoerd dan anders mo gelijk zou zijn geweest. Naar schat ting werden daardoor nog eens 3.000 manuren gewonnen, die vrijwel ge heel opwegen tegen het bedoelde pro- duktieverlies van 20 pet. of 3.300 manuren. Het aanbrengen van de extra voor zieningen, zoals de verwarming, het plaatsen van schaft- en werkruim ten, etc. vergde ongeveer 2.500 man uren. Afgezien nog van het feit, dat deze voor de helft betrekking hadden op ongeschoolden, werden zij uit an deren hoofde ruimschoots gecompen seerd. Het aantal arbeiders op het werk varieerde van 100 tot 130 man. Tij dens de strenge vorst van februari 1956 liep dit terug tot omstreeks 20. Twee dagen na afloop van deze vorst periode waren er evenwel reeds meer dan 90 man weer aan het werk. Op bouwwerken, waar geen speciale voorzieningen waren getroffen, kon den de werkzaamheden eerst gerui me tijd later worden hervat. Produktiewinst. De proefneming strekt zich uit over twee winterperioden en zal der halve in de komende winter worden voortgezet. Zij richtte zich in de eer ste periode op het zoeken naar tech nische en economische mogelijkheden ter bevordering van het doorwerken op de bouwplaats Lij minder gunsti ge weersomstandigheden. Er werden maatregelen getroffen om niet alleen het vorstverlet, maar ook het min stens zo belangrijke regen, en licht- verlet te bestrijden. Een volledige opheffing van deze verletten is bij de proefneming niet nagestreefd. Het is opmerkelijk, aldus het ministerie, dat ondanks de beperkte doelstellin gen en het feit, dat de afgelopen winterperiode zich kenmerkte door een relatief geringe regenval en vrij langdurige vorst, reeds een belang rijke produktiewinst werd behaald. Het proefobject inRijswy'k (Z.-H.) omvatte een complex van 288 in aan bouw zijnde woningen van twee en vier bouwlagen. Een tweede complex van 256 woningen, waarvan de bouw destijds nog moest beginnen, werd later bij de proefneming betrokken. Belangrijke plannen. De Rijkswaterstaat werkt op het ogenblik plannen uit voor een totale herziening van het weggedeelte tus sen Viaduct en Deyl; in het komende jaar zal met de uitvoering van de plannen een aanvang worden ge maakt, aldus b. en w. Voor het kruis punt bij Den Deyl zijn bij Rijkswa terstaat plannen in studie, om het verkeer in oostelijke richtinto om Den Deyl heen te leiden. Deze plannen worden op korte termijn uitgewerkt. Daarbij zal dan tevens de mogelijk heid worden bezien van een uitbrei ding van de parkeergelegenheid in deze omgeving. De zeer ongunstige plaats van het bezincstation op de hoek van de Rijksstraatweg en de Lange Kerkdam, dat het uitzicht ern stig belemmert heeft de aandacht van b. en w., die zullen blijven aandrin gen op verwijdering van het station. De zaak is bij de Rijkswaterstaat in behandeling. Verbetering van de gevaarlijke bocht in de weg bij dè Maaldrift is volgens de Rijkswaterstaat thans moeilijk uit te voeren. De wegver- nauwing is aangegeven met rode re flectoren en in de wegas zijn z.g. kat- tenogen aangebracht. Plannen voor voetgangerstunnels op het kruispunt Den Deyl zijn voor lopig terzijde gelegd in verband met de voorgenomen omleiding van het verkeer. B. en w. hebben plannen ingediend voor een verkeerslichteninstallatie bij het gevaarlijke kruispunt Rijksstraat weg-Rozen weg. Over de mogelijkheid van het verbieden van linksafslaan bij het Viaduct zijn besprekingen ge voerd met de Haagse politie. Binnen kort worden voorstellen verwacht, die aan de minister van verkeer waterstaat kunnen worden voorge legd. Over het eventueel invoeren van een maximumsnelheid van 50 of 60 km op de Rijksstraatweg, voorzover binnen de bebouwde kom gelegen zullen pas mededelingen gedaan kun nen worden, als nadere uitvoerings voorschriften zullen zijn verstrekt. Op een vraag van enkele leden, of bij het Kerkehout soortgelijke voor zieningen getroffen kunnen worden als bij de v. d. Oudermeulenlaan (verkeerseilandjes met afrijstroken voor afslaand verkeer) antwoorden b. en w., dat dit praktisch onmogelijk geacht moet worden. Dit punt heeft echter de volle aandacht van Rijks waterstaat. Meerdere riadsleden bly'.en van mening te zijn, dat hét gebod tot het voeren van stadslichten op verlichte wegen, beter omgezet kan worden in een gebod voor het voeren van ge dimde lichten. B.- en w. antwoorden, dat op het verlichte deel van de Rijksstraatweg zonder bezwaar met stadslichten ge reden kan worden. De Minister heeft het stadslichtengebod ingesteld en b. w. kunnen zich daarmee vereni gen. Bovendien hebben destijds meer dere raadsleden op een dergelijke maatregel aangedrongen. Iedere weggebruiker wordt in de huidige periode van benzineschaarste voor de vraag gesteld of zijn motor voertuig wel een zo zuinig mogelijk gebruik van deze schaarse brandstof maakt. Door het nemen van eenvou dige, doeltreffende maatregelen kan men het benzineverbruik van de auto of motor tot een economisch verant woord niveau terugbrengen, wat niet alleen een directe kostenbesparing voor de auto- of motorbezitter zal betekenen, te meer indien de ben zineprijzen binnenkort aanzienlijk zouden worden verhoogd doch daarnaast is er naar de mening van de A.N.W.B. een redelijke kans dat de weggebruikers op deze wijze zelf kunnen voorkomen dat andere maat regelen van overheidswege zullen moeten worden genomen, die veel in grijpender zijn dan het zondagsver bod. De Bond meent dan ook, dat het in het algemeen belang is, om enige aan wijzingen te geven op welke wijze men het benzineverbruik tot het hoogst noodzakelijke kan beperken. Het verdient dan ook aanbeveling na te gaan of reizen welke normaal per auto worden gemaakt wellicht tijde lijk per trein kunnen worden uitge voerd. Voorts zal het raadzaam zijn om de snelheid waarmee men gewoonlijk rijdt te beperken, daar een grote snel heid een daarmee evenredige lucht- weerstand tengevolge heeft, wat van de motor een groter arbeidsvermogen vraagt, dus een groter brandstofge- bruik. De A.N.W.B. ziet als gemiddelde snelheid voor personenauto's 70 km per uur als een modus tot een zo gun stig mogelijk benzineverbruik. Daar naast zal men tevens door deze snelheid in staat gesteld bruusk remmen en fel accelereren zo veel als mogelijk is met het oog op de veiligheid moeten voorkomen, daar deze handelingen een sterk verhoogd benzineverbruik tengevolge hebben, Een stugge veer onder het gaspe daal kan wellicht helpen deze snel heid aan te houden, waarbij de moge lijkheid niet wedt uitgesloten méér gas te geven, wanneer dit uit veiljg neidsoverweginger. noodzakelijk blijkt Bovendien raadt de A.N.W.B. be zitters van motorrijtuigen aan om de motor opnieuw te laten afstellen, daar door een juiste afstelling van het ont stekingstijdstip, de afstand van de on- derbrekerpunten, de bougie-eléctro- den, klepspeling en carburator een besparing van enkele procenten van (het totaal benzineverbruik "kan wor den verkregen. Zeer weinig auto's blijken in de praktijk aan de gestel de normen te voldoen, is de ervaring van de Bond. - Het aanbrengen van kleinere sproei ers in de carburator kan eveneens een besparing geven, doch dit mag alleen dan gebeuren, wanneer de af stelling van de ontsteking e.d zeer goed is geregeld, niet met hoge snel heden zal worden gereden, en de mo tor niet zwaar „belast" wordt door vracht. De Bond raadt dan ook aan om kleine sproeiers alleen in overleg met de dealer in de carburator te laten monteren. Voorts dient men de banden spanning van de wagen iets hoger dan normaal te kiezen, hetgeen geen nadelige gevolgen voor dit materiaal zal hebben. Het komt nog al eens voor. zo is de A.N.W.B. uit zijn onderhoudskeurin- gen gebleken, dat de remschoenen langs de remtrommels slepen, het geen tot gevolg heeft dat de wielen altijd enigszins geremd worden in hun loop. Bij een eenvoudige controle kan blijken dat zy inderdaad vry lo pen. Controle van het feit of de wie len goed sporen, en juist zijn uitgeba lanceerd, kan eveneens tot gunstige resultaten leiden. Zeer belangrijk acht de A.N.W.B. een aanpassing van de weggebruiker aan de situatie van dit ogenblik, door wijziging van zijn rijstijl. Vol gas op trekken en zeer snel rijden, kost veel benzine, en het komt tevens de ver keersveiligheid niet ten goede. De Bond adviseerd dan ook om een zuinig benzineverbruik te bevor deren door bij het rijden in lage ver snellingen niet fel op te trekken, ge matigd het gaspedaal te „bespelen", en zo veel mogelijk iri een hoge ver snelling te rijden en dan niet harder dan ongeveer 70 km per uur. Wanneer de weggebruikers geza menlijk kunnen besluiten tot een be perking van het benzineverbruik tot het hoogst noodzakelijke, kan wellicht voorkomen worden dat ernstiger maatregelen het verkeer en het ver voer aan banden zullen leggen, aldus de A.N.W.B. Bakkersoorlog Apeldoorn in In Apeldoorn is een bakkersoor log ontbrand, die wel bijzonder in het voordeel is van de portemonnaie van de Apeldoornse burgerij. Twee ba'kkers hebben vorige week bekend gemaakt, dat zij het brood in het ver volg vijf cent goedkoper zouden gaan leveren en als reactie daarop hebben de overige bakkers, waarvan de meesten samenwerken in de coöpera tieve centrale bakkerij „De Halm" aangekondigd, dat zij nu het brood tien cent goedkoper gaan leveren en dat zij bovendien in verscheidene za ken de banketbakkersprodukten te gen sterk gereduceerde prijzen ver krijgbaar zullen stellen. De samen werkende bakkers hebben deze te genactie ingezet na overleg met de drie werknemersorganisaties. In overleg met het ministerie van Economische Zaken, aldus deze bak kers, zijn de tot nu geldende prijzen zo laag mogelijk vastgesteld, zelfs zo laag, dat in feite van een lonende ex ploitatie geen sprake is en het bijna ondoenlijk is de werknemers een behoorlijk loon uit te betalen. Bo vendien zijn sinds de vaststellein v. d. prijzen, de prijzen der grondstoffen nog aanzienlijk gestegen. Volgens de samenwerkende bakkers is de door de twee vakgenoten aangekondigde prijsverlaging een grove aantasting van de goede naam van de gehele Apeldoornse bakkersstand, omdat de indruk wordt gevestigd, dat de prij zen te hoog zouden zijn en de bak kers hoge winsten zouden maken. Het personeel van de gezamenlijke bakkers heeft zijn instemming met de tegenactie betuigd. Ondeugende Sinterklaas Dezer dagen maakte een Hengelose politie-agent zijn judolessen ten- nutte tijdens de arrestatie van een lastige klant, een wielrijder, die blijk baar teveel borrels achterover had gewipt. Hij wilde de rnan ook maar eens op „het bureau" laten rondkij ken, nu hij te diep in het glaasje gekeken had en tegen het devies in: „Geen alcohol bij snelverkeer", toch op zijn staden karos was gestapt. Ros en zijder beide in de volkswagen, waarin de agent surveilleerde, mee nemen ging niet. Maar juist kwam St. Nicolaas in eigen persoon voorbij, en in zijn ruime slee was wel een plaatsje voor de dronkeman over. De goedheiligman deed zijn naam echter geen eer aan, want hij reed zo snel de wielen maar draaien konden naar het huis van de arres tant, in plaats van naar het bureau te rijden. Maar de politie is niet mis, de man kwam toch nog in de zak, pardon in de bak terecht. Eigenbelang zal de agent er wel van weerhouden hebben, om in een ruk door ook de Sint achter een ijzeren raampje te zetten.... TEL. 2180 (K1726) KORTE golf Bij „De Waarheid", het commu nistisch dagblad op de Prinsengracht te Amsterdam, zijn in de nacht van zondag op maandag weer twee rui ten-ingegooid. 400 pakjes sigaretten had een machinebankwerker, werkzaam op een sigarettenfabriek in Den Haag, verstopt in mouwen en broekzakken toen hij dezer dagen bij een interne controle werd aangehouden. De man, die bekende reeds eerder op deze wijze sigaretten te hebben ont vreemd, werd aan de politie overge geven. De Paus heeft benoemd tot Rid der in de Orde van de H. Gregorius de Grote Ir. H. Ledune, direkteur-ge- neraal van de „Association Coopera tive Zélandaise de Carbonisation" te Sluiskil, wegens zijn verdiensten op sociaal, caritatief en cultureel ge bied. Op slag gedood werd gistermid dag omstreeks een uur een 17-jarige kantoorbediende, die op de hoek van de Vijzelstraat en de Keizersgracht te Amsterdam onder de aanhangwa gen van een vrachtauto raakte. Het slachtoffer kreeg de wielen van de wagen over zich heen. Wilt U iets weten? Vraag: Wordt het Pint Nicolaas feest ook gevierd in Zwitserland? Antwoord: Naar ons beste weten, wordt het Sint Nicolaasfeest in Zwit serland niet gevierd en ligt daar, zo als u reeds veronderstelde, het accent op het Kerstfeest. Vraag: Mogen honden nog als trek dier gehoudeh worden? Zo ja, wor den er nog vergunningen voor afge geven? Antwoord. De honden die nog als trekdier gehouden worden, mogen nog als zodanig dienst doen. Er wor den echter geen nieuwe vergunningen meer afgegeven, tot het houden van trekhonden. Vuurvreetster kreeg benzine-tekort De ontwerpers van de benzinedis tributie-regeling in Engeland hebii»n geen rekening gehouden met de be hoeften van de 18-jarige vuurvreet ster Priscilla Birt en de vindingrijk heid van lieden die met alle geweld veel in auto's willen rijden. Priscilla de vuurvreetster heeft enkele Londense ambtenaren, belast met de behandeling van aanvragen van benzinebonnen, in verlegenheid gebracht met haar verzoek of men haar vier-en-een-halve liter benzine per maand wilde toewijzen. Nee, niet voor een auto, een scooter of zelfs maar een bromfiets, zei zy, maar voor haar werk op de planken. Zij legde uit dat zij per voorstelling een glas vol met benzine nodig heeft. De ambtenaren zullen proberen een oplossing voor haar te vinden. Zij staan ook voor een probleem hoe zij het gaatje zullen dichten waardoor rijlustigen kans zien aan een dubbel rantsoen benzine te komen. Die lieden kopen er eenvoudig een stokoud wa gentje bij. Dat bezit geeft hen recht op een rantsoen benzine extra. Nie mand kan nagaan of zij die benzine werkelijk voor dat oude karretje ge bruiken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6