Min.Cals is gematigd optimist over de klasse-indeling komende jaren 1957,1961 en 1962 zijn „crisis-jaren" REGERING OVERWEEGT t Binnenkort schriftelijk examen voor 600.000 Ned. bromfietsers 68 Hongaren, op weg naar Canada, toefden enkele uren op Schiphol In november werd veel geld uitgegeven DINSDAG 4 DECEMBER 1956 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Onderwijzerstekort in 1969 geheel opgeheven In het rapport „De verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onder wijs" werd gesteld dat de beoogde verlaging van de leerlingenschaal volle dig gerealiseerd kan zijn, hetzij op 1 januari 1967, hetzij op 1 januari 1969. Thans blijkt uit een volledig herziene berekening, dat deze conclusies onver kort kunnen worden gehandhaafd. Aldus minister Cals in zijn vierde on derwijsnota aan de Tweede Kamer. In het kweekscholenplan werd voor 1 januari 1966 een korps geraamd van in totaal 65.000 onderwijzers. Rekening houdend met de verlaging der leerlingenschaal en de verlenging van de leerplicht zou men komen op een korps van ruim 66.000 onderwijzers. Dit verschil heeft geen praktisch effect op het kweekscholenplan. BELANGSTELLING VOOR U.L.O. Hoewel de toeloop tot de kweek scholen de laatste jaren zeer bevre digend is, zal het voorlopig nood zakelijk blijven de opleiding tot on derwijzer met kracht te stimuleren. Alleen dan zal het mogelijk zijn een voldoende aanbod van onderwijzers voor de toekomst te waarborgen. De minister zegt, dat vooral de maatre gelen welke er toe kunnen bijdragen de studie te bevorderen voor de ak ten, die voor het U.L.O. nodig zijn, zijn bijzondere aandacht hebben. Hij hoopt daardoor er aan te kun nen medewerken, dat binnen het ge raamde tijdsbestek de zo noodzake lijke verlaging van de leerlingen schaal kan worden verwezenlijkt en dat in het bijzonder de moeilijkhe den, die de groei van het U.L.O. mede brengt, ondervangen kunnen worden, LEERLINGEN. Bij de bespreking van de te ver wachten aantallen leerlingen bij het gewoon en het voortgezet gewoon la ger onderwijs worden geen aparte berekeningen uitgevoerd voor jon gens en meisjes, aangezien, de ver houdingen tussen de beide geslach ten practisch constant is. Het effect van de naoorlogse ge boortegolf hij het V.G.L.O. zal zijn hoogtepunt hebben bereikt in het cursusjaar 19571958. Daarna zul len de aantallen leerlingen vrij snel afnemen, totdat zij, van onge veer 1964 af, althans tot 1970, een vrij constand beeld gaan vertonen. Het totaal aantal geraamde leer lingen bij het G.L.O. en V.G.L.O. voor 1957 bedraagt 1.511.300. Dit aantal daalt tot 1.444.400 in 1964 en blijft daarna tot 1970 (1.444.500) ongeveer constant. Het geraamde aantal leerlingen bij het B.L.O. bedraagt op 1 januari 1957 in totaal 44.300. Behoudens een vrij snelle toeneming van het aantal leer lingen tot 1961 (49.400) het jaar waarin vermoedelijk het effect van de geboortegolf bij het B.L.O. zijn Gezien de zeer vele ongelukken, waarbij bromfietsers betrokken zijn, en de enorme vlucht, die dit vervoers middel in de laatste jaren gemaakt heeft, overweegt de regering thans een rijbewijs voor bromfietsers in te stellen, een gedachte, die bij alle verkeersbonden veel instemming ont moet. Daar het echter onmogelijk moet worden geacht om de ruim 600.000 bromfietsers, die Nederland momen teel rijk is, aan een praktisch examen te onderwerpen, gaan de gedachten voorlopig uit naar een schriftelijke v.x^ I test van de verkeersregels, daar ge- hoogstT"punt^heeft beriekt"— ziet ccnstateerd is, dat deze voor zeer vele men verder een langzame toeneming I bromfietsers slechts uiterst vage be- Als de klassedelers worden ge deeld op de geraamde aantallen leerlingen, dan ontstaan de ver- ei' aantallen onderwijzers. Deze aan.allen zijn per 1 januari 1957 voor het V.G.L.O. 42.800; voor het B.L.O. 3.100; voor het U.L.O. 6.650; in totaal dus 25.550 onderwijzers. Dit totaal aantal stijgt tot 54.450 in 1961. Daarna daalt het enkele jaren en eindigt in 1970 met een totaal van 54.000. Op grond van deze aantallen is het vrij eenvoudig de jaarlijkse uitbrei dingsbehoefte vast te stellen. De bepaling van de jaarlijkse ver vangingsbehoefte is minder eenvou dig, aldus de nota. zijn, hoewel een tendens tot stijging niet kan worden ontkend. Deze stij ging is in 1955 evenwel sterk afge remd. Opmerkelijk is, dat bij het U.L.O., ondanks de „zuiging" van het V.H.M.O., het vervanggingspercenta- ge in 1599 hetzelfde was als in 1956. De behoefte aan nieuwe onder wijzers wordt voor 1957 geschat op 4300; dit cijfer daalt tot 3.350 in 1962, daarna stijgt het langzaam tot 3.850 in 1970. Het rechtstreekse aanbod van on- onderwijzers kan voor 1 januari 1957 worden gesteld op rond 300, voor 1958 op 2.700 en voor 1959 op 2.250. Voor 1 januari 1966 kan ©en aanbod voor leerlingen die aanvan- den geraamd. Ziekenfondspremie verplichte verzekering De premie van de (verplichte) zie kenfondsverzekering zal waarschijn lijk voor het volgend jaar 4.2 percent blijven. De Sociaal Economische Raad heeft de minister van Sociale Zaken in deze zin geadviseerd al dus de „Volkskrant" en deze zal vrijwel zeker dit advies volgen. Geruime tijd geleden heeft een meerderheid in de Ziekenfondsraad als haar mening uitgesproken, dat de verhoogde verzekeringskosten zouden nopen tot een premieverhoging van 4.2 tot 4.6 pet. Een minderheid (de vertegenwoordigers van het bedrijfs leven) meende daarentegen, dat een premieverhoging van 0.2 percent (dus tot 4.4 pet.) voldoende zou zijn om de groeiende lasten te kunnen dragen. Bij nader inzien matigde de Zie kenfondsraad in zijn geheel zijn als noodzakelijk beschouwde premieverhoging tot 0.2 percent. De meerderheid sprak zich toen dus uit voor een premie van 4.4 percent en de I minderheid voor een van 4.2 percent, kelijk een andere functie bij het onderwijs of buiten het onderwijs hebben bekleed, of die terugkomen uit militaire dienst, dit wordt voor 1957 geraamd op 1.300, voor 1958 op 1.500 en voor 1959 op 1.750. Uit de geraamde behoefte aan en het geraamde aanbod van onderwij zers blijkt dat de behoefte en het aanbod voor 1957 gelijk zijn. Voor 1958 is een overschot van 300 ge- Behoefte. schat Voor 1959 zal, naar raming het j aanbod 300 lager zijn dan de behoefte. In de jaren 1950 tot en met 1955 De potentiële overschotten stijgen blijkt het verloop van de vervan- daarna van 800 in 1960 tot 9.000 in gingspercentages vrij wisselvallig te 1966 en vervolgens tot 14. 550 in 1970. dat wil zeggen: voor handhaving van „;„x x- „ölrc. I de oude premie. Thans ziet het er Wat betreft het niet rechtstreeks ^at d minderheid met aanbod van onderwijzers, dit is het st v'an de Sociaal Economische sas*z?Jseraj&isrK w-* «w- ter i Sociale Zaken gelijk zal krij- Groepen van 100 Voor 1970 is het totaal aantal leer lingen bij dit onderwijs geraamd op 52.000. MEER MEISJES NAAR U.L.O. Het aantal leerlingen voor het U.L.O. voor 1 januari 1957 wordt ge raamd op 182.900. Als gevolg van de geboortegolf zal 1962 een topjaar zijn. Van 1966 af is dan weer een langza me stijging van het aantal leerlingen te zien, die wordt veroorzaakt door de te verwachten vrij lang aanhou dende toeneming van de belangstel ling bij de meisjes. Het aantal U.L.O. leerlingen voor 1962 geschat op 268.800 daarna daalt dit cijfer tot 257.100 in 1965. Het aan tal leerlingen voor 1970 is geraamd op 262.700. ONDERWIJZERS Bij de ramingen van de behoefte aan onderwijzers zullen de klassede lers constant worden gehouden op het huidige peil: bij het G.L.O. en V.G.L.O. op 35,3; bij het B.L.O. op 14,4 en bij het U.L.O. op 27,6. grippen zijrn. De officiële commissie, die zich mo menteel met dit vraagstuk bezig houdt, acht het wel noodzakelijk, dat deze examens onder goede controle gehouden worden en men overweegt om school- en verenigingsgebouwen aan te wijzen, waar de brommers in Middenstandsexamen Legpenning voor de beste kandidaten Voor het middenstandsexamen al gemene handelskennis 1956 slaagden dit jaar met de hoogste cijfers mej. H. Hol uit Geldermalsen en de he ren A. P: Verhoeven uit Amsterdam en B. P. Bos uit Utrecht. Namens de minister van Economische Zaken is hun een bronzen legpeenning uitge reikt. Aan het middenstandsexamen algemene handelskennis 1956 namen in totaal 19.318 kandidaten deel, van wie er 11.308 of behaalden. groepen van 100 aan de test onder- worden. Op deze wdjze hoopt men de brom fietsers meer begrip bij te brengen voor hun gedrag op de weg en de „spelregels", die het mogelijk maken, dat de rechten van iedere weggebrui ker tot uiting kunnen komen. Tuinbouw vreest kolenschaarste De kolenvoorziening in de tuin bouw geeft aanleiding tót ernstige ongerustheid. De bevoorrading van de tuinbouw en ook van de bloem kwekerijen onder warm glas verloopt niet in alle opzichten zoals het ge wenst is. De vrees bestaat, dat er een ernstig tekort zal ontstaan, zodra er strenge vorst komt en naast de algemene kolenschaarste ook het ver keersprobleem nog een rol gaat spe len. De afdeling groenteteelt van het landbouwschap, in samenwerking met de afdeling bloemkwekerij, heeft het bestuur van het Landbouwschap hier op attent gemaakt De afdeling groen teteelt isi gemachtigd om, zodra dit nodig zou zijn, op korte termijn stappen te nemen. Aan tuinders wordt geadviseerd om ook zelf alle moeite te doen tij dig zo goed mogelijk bevoorraad te worden. Melkhandel te Haarlem werd gister gesaneerd Negen doen niet mee Met ingang van gisteren is de melk- sanering in Haarlem en naaste omge ving ingevoerd. 230 Melkslijters heb ben zich aangesloten bij de coöpera tieve vereniging van melkhandelaren, die de sanering heeft voorbereid; er zijn bijna driehonderd wijken vormd. Negen Haarlemse handelaren heb ben zioh afzijdig gehouden van deze sanering en een groep gevormd. Zij hébben ook maatregelen getroffen die op een sanering gelijkt: een klant die naar ihet oordeel van een z.g. vrije handelaar te ver weg woont, wordt verwezen naar een collega. Eén van deze handelaren heeft gis teren aan een melkfbedrijf gevraagd meer melk te mogen ontvailgen dan gewoonlijk. Dit is hem geweigerd. Hij is van plan een kort geding bij de president van de Haarlemse recht bank aanhangig te maken. Met de deun, in zee yevatCen Dit houten „prefab"-huis, uitgerust met een „vliegende kamer", die negen meter voorbij de laatste pijler uitsteekt, won een prijs bij een huizen- ontwerpwedstrijd in Chicago. Het bouwsel moge er niet zo solide uitzien, het heeft toch maar twee Amerikaanse orkanen zonder een schrammetje doorstaan, en dat wil toch wel wat zeggen. Wij vinden het geen onaardig idee voor onze badplaatsen: zo van de voorkamer het water in! "Wil naan fpritn a'c1 verreweg de meesten der vluchte- V IJ yfdn .VCruy^ d.o lmgen, die vannacht anderhalf uur Hongarije bevrijd is' Voor een groep van ruim 60 Hon gaarse vluchtelingen ziijn vannacht op Schiphol de bittere herinneringen aan het doorstane leed iets verzacht, toen zij in het restaurant getracteerd werden op kippensoep, Hongaarse goulash met rijst, ijs, fruit en koffie. De groep kwam kort na midder nacht met het eerste speciale door de Canadese regering gecharterde toestel van de „Canadian Pacific Airlines" uit Oostenrijk op Schiphol aan. Be halve de 61 volwassenen werd de reis gemaakt door zeven nog zeer kleine kinderen. Het betrof de eerste van vijf spe ciale vluchten, waarbij in totaal meer dan 300 Hongaarse vluchtelingen van Oostenrijk naar Canada zullen wor den gebracht. De internationale spanningen heb- I ningen waren hiervoor verantwoor- ben tot gevolg gehad, dat er bij de delijk. Ook de St. Nicolaasaankopen verschillende spaarbanken in novem- hebben hun tol geëist. pet. het diploma ber flinke ontsparingen werden ge boekt. Maar niet alleen deze span- ,£fïanö uatythet weet aaa% de hauianahhen> Gedurende de wintermaanden zal door het K.N.M.I. een weerbericht uitgegeven worden, dat speciaal bestemd is voor de bouwvakken. Drie maal daags zal voor ons land, dat hiertoe in zones verdeeld is, een bericht- wor den opgesteld. Onze fotograaf toog op de eerste dag, dat deze regeling van kracht werd naar Nieuw-West in Amsterdam waar hij een metselaar knipte, die, voor zijn arbeid te beginnen eerst het bericht opnam, om te zien „of het de moeite loont". Bij de Rijkspostspaarbank werd f 19,5 miljoen ontspaard. Er werd f 42.9 miljoen ingelegd en f 62,4 mil joen terugbetaald. Tot dusver is er dit jaar f 173,3 miljoen gespaard te gen f 133,5 miljoen in 1955. Het te goed van spaarders bij de Rijkspost spaarbank bedroeg eind november f 1870 miljoen. In Amsterdam werd f 2,39 miljoen meer opgenomen dan ingelegd, in Rotterdam f 1,15 miljoen en in Den Haag f 1,76 miljoen. De Spaarbank te Rotterdam geeft een zelfde beeld. Hier bedroeg de ontsparing f 2,62 miljoen. De cijfers van inleg en terugbetaling bedroegen resp. f 5.45 en f 8,07 miljoen. Sinds 1 januari 1956 werd hier f 11.35 miljoen gespaard. Eind november was aan 409.009 inleggers f 177.088.000 ver schuldigd. De leerlingen van 382 scho len spaarden f 88.000. In 175 bedrij ven werd f 74.000 gespaard. De directie van de Spaarbank voor de stad Amsterdam wijst erop, dat ondanks een stevige ontsparing van f 1,37 miljoen het aantal nieuwe re keningen aanmerkelijk is gestegen, Er werden hier 2161 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven en 776 inge trokken. Eind november waren 276.740 boekjes ln omloop tegen 257.690 eind november 1955. De inleg bedroeg in november f 4,69 miljoen en de terugbetaling f 6,07 miljoen. Het spaartegoed bedroeg eind novem ber f 146,41 (v.j. f 131,17) miljoen. Bij de Nutsspaarbank té 's-Graven- hage werd in november f 3,12 miljoen ontspaard, waardoor het tegoed van spaarders is teruggelopen tot f 178,83 miljoen. Ingelegd weTd f 7,53 miljoen en terugbetaald f 10.65 miljoen. Bij de Nutsspaarbank te Groningen werd in November f 2.16 miljoen in gelegd en f 2.45 miljoen terugbe taald. Eind november bedroe t-et aantal spaarders 120.690 met een te goed van f 98,28 miljoen. op Schiphol verbleven, waren jonge ongehuwde mannen, in leeftijd va riërend van 20 tot 30 jaar. Slechts drie van hen waren getrouwd en hadden hun vrouwen en kinderen bij zich. Enkele anderen werden verge zeld door een zuster. Bijna allen v/aren zij circa twee a drie weken geleden uit Hongarije naar Oostenrijk gevlucht; van de 61 volwassen waren er 50 uit Boedapest afkomstig. „Wij mogen in Canada blijven, in dien we dat willen", vertelden ze, „maar de meesten van ons zijn van plan naar Hongarije terug te keren, indien ons land tenminste bevrijd zal worden. Als dat niet gebeurt, dan blij ven wij in Canada". „VERENIGING VRIENDEN VAN VEERE". Op initiatief van dr. mr. W. Hu- genholtz, advocaat en procureur te Leiden, zal zaterdagmiddag 8 decem ber in het stadhuis te Veere de „Ver eniging Vrienden van Veere" worden opgericht. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, heeft zich bereid verklaard het ere voorzitterschap der vereniging op zich te nemen. De „Vereniging Vrienden van Vee- bedoelt een historisch genoot- Hulp uit Nederland aan Hongaren in Oostenrijk Aan het eind van de afpelopcn week heeft 't Nederlands Rode Kruis zeven wagons levensmiddelen verzon den naar het Internationale Rode Kruis in Wenen. Daaronder waren drie wagons margarine als resuPont van de actie die in Friesland werd ge voerd, een wagon appelen van ue vereniging van groente-exporteurs en twee wagons met rijst en vlees, die het. comité Amsterdam Helpt Hon garije ter verzending aanbood. Begin vorige week werd een wa gon tarwebloem verzonden, benevens oip maandag en dinsdag telkens drie wagons met 3.000 bedden. Deze bed den zijn hier te landen aangekocht door de intendance van het Neder land Rode Kruis voor rekening van het ministerie van binnenlandse za ken in Oostenrijk, er zullen nog 2.000 stuks volgen. In het begin van deze week zullen de „Pan American Airways'* nog 5 ton koffie en 1.5 ton thee naar Oostenrijk vervoeren als resultaat van de activiteit van het comité Amster dam Helpt Hongarije. Het Jeugd Rode Kruis heeft ruim 1.300 geschenkpakketten, ter waarde van 11.000 verzonden voor de jon geren die in de vluchtelingenkampen in Oostenrijk verblijven. BELONING NAAR PRESTATIE OOK BIJ HET RIJK? De regering heeft dc plannen tot invoering van de z.g. „meritrpting" schap te zijn, dat zich gaat bezig voor het rijkspersoneel in studie ge houden met de historische studie van nomen. Zeeland in het algemeen en die van Veere in het bijzonder. Voorts ligt het in de bedoeling dat de leden van de^vereniging een- of tweemaal per jaar enige dagen in Veere zullen samenkomen om zich Hierdoor zal het te zijner tijd mo gelijk zijn over te gaan tot een z.g. „verfijnd systeem" van beloning naar prestatie. De rijksambtenaar zal bij invoering van dit systeem boven zijn normale te verdiepen in de historie van deze wedde een toeslag in geld ontvan oude Zeeuwse zeestad. NEDERLAND HAMSTERDE van 1 tot maximaal 10% van zijn jaarwedde. Zoals bekend is de merit-rating onlangs reeds ingevoerd bij de pro vinciale Utrechtse elektriciteits maatschappij. (Tel.) De politierechter te A mr. L. de Blecourt, heeft de 30-jarige gedetineerde Surinamer E. E. C. W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek wegens het in bezit hebben van 80 gram Indische hennep. Van dit verdovende goedje worden de z.g. marihuana-sigaretten gedraaid. De verdediger, mr. W. Huygens, ging in> zijn pleidooi in oc wat hij noemde de „bijzonder moeilijke uit zonderingspositie van de kleurling in een westerse maatschappij". „Eeuwenlang zijn de negers door de blanken onderdrukt en mishandeld", aldus de raadsman. „Onbewust komt de kleurling nu in opstand tegen de wetten van het westen, die het eens hebben mogelijk gemaakt dat al die ellende over hen werd uitgestort". „Het is nu de gelegenheid", zo ver volgde mr. Huygens, „om te tonen dat de Nederlandse rechter deze ver schoppelingen met concideratie be handelt". „Ik heb nooit iets anders eedaan"', was hierop het antwoord van mr. de Blecourt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5