LëUTaGAT &>ymwAD 'n Merkwaardige carrière van 'n Amerikaanse vrouw Hulp gevraagd aan de Katholieken in Leiden en omgeving gfvfstïgde en vertrokken personen in en uit leiden f\eh Mevrouw Glare Booth-Luce ambassadrice Italië haar tweede vaderland OMGEVING DINSDAG 4 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 R.K. Huisvestingscomité 's Bosch I^atholdeken van Leiden en omgeving, namens het R.K. Huisvestingscomité komen we uw hulp vragen voor het volgende: Op gezette tijden ontvangt dit comité transporten Oostenrijkse kinderen, kinderen van vluchtelingen, die reeds langer in Oostenrijk wonen. De ouders zijn keurige mensen,, maar die vooral door een te klein inkomen, niet in staat zijn, de kinderen te geven wat ze nodig hebben. Ze hebben het ook hard nodig, om eens 3 maanden in een andere omgeving te komen. Er staat nu een transport klaar van 150 jongens en meisjes van 512 jaar. Door de grote drukte, veroorzaakt door de aanwezigheid van de Hongaarse vluch telingen, is het Huisvestingscomité niet in staat, direct voor de plaatsing te zorgen. Moeten nu deze kinderen in Oostenrijk blijven? Wat een teleur stelling zou dat zijn. Moeten we ook de Oostenrijkse kinderen niet helpen, het kleine Oostenrijk, wat bovenmenselijk veel deed en nog doet voor de Hongaarse vluchtelingen? We hopen, dat u het vertrouwen, dat wij in de Katholieken van Leiden en omgeving stelden, niet beschaamt. Wij hebben direct gezegd: „Dat komt in orde". 't Gaat dus om het plaatsen voor 3 maanden van 150 jongens en meisjes van 512 jaar. De kinderen zijn door de artsen onderzocht en doorgelciht. Ze komen hier in de ziekenfondsen van de a.s. pleegouders, zijn de pleeg ouders niet verzekerd, dan wordt toch door ons het pleegkind verzekerd. Dus risico's zijn er niet. Wilt u zich zo spoedig mogelijk opgeven aan onderstaande adressen, liefst schriftelijk of telefonisch. (De kinderen komen begin januari!). Kath. Sociaal Bureau, Plantsoen 25, tel. 20503. mevr. v. SpanjeDe Boer, Xamerlimgh Onneslaan 24, tel. 25309; mevr. v. Welyv. Deene, Breestraat 12, tel. 20123; voor Alphen aan den Rijn en omstreken: J. van Gils, Con- radstraat 35, Alphen aan den Rijn. Katholieken van Leiden, en vooral ook van de omgeving, wij rekenen op U. Gevestigde personen van 22 t/m 28 nov. A. Lepelaar en fam., installeur, Haven 34. J. M. Malgo-Schouten en fam., Plant soen 55. R. Voorhorst en fam., arts, Plantsoen 87. H. van Echten en fam., Muldersstraat 31. M. Kühr en fam., rijks ambtenaar, Ch. de Bourbonhof 33. W. M. M. Thieme en fam., Nieuwe Rijn 8. J. de C. Thomas en fam., huisschilder, Mul dersstraat 57. S. de D. Lekatsas en fam., huisschilder. Muldersstraat 49. H. J. W. Mols en fam., apprêtuurleider, Oude Singel 84. J. van Drie en fam., straat maker, Hoflaan 16. H. van der Meer en fam., techn. ambtenaar. Gerrit Kastein- str. 13. J. L. van der Raad, hulp i. d. huish., Decimastr. 26a. T. A. van Nierop, Witte Singel 85. A. P. Kühr, elektriciën. Lammenschansweg 76. J. H. Vonk, Hoge Morsweg 21. M. J. H. A. v. d. Linden, Maredijk 87. M. Peet-Van As, Gerrit Kas- teinstr. 33. J. M. Huese, Vreewijkstr. 10. A. C. Cramer, Witte» Rozenstr. 22. E. K. Tuinstra, maatsch. werkster. Jan van Goijenkade 44. J. Bekooij, houtbewerker, Pr. Wilhelminastr. 16. J. P. Koerten- Splinter, Hoge Rijndijk 44. A. J. Bierman, autorijschoolhouder, Oude Rijn 54. A. v. Vredendaal, ass. bedrijfsleider. Heems- kerkstr. 82. W. E. M. Padberg, verpleeg ster, Leeuwerikstr. 11. M. J. Verschoor, Rapenburg 87. C. Pelsmaekcr, Balistr. 59. B. Pelsmaeker, Balistraat 59. J. W. F. Verver, drukker, Javastraat 36. M. A. Harders, Witte Singel 98. A. W. van Moorsel, Breestr. 73a. J. M. van Weele, Fruinlaan 9. J. J. E. IJssel de Schepper, Rapenburg 83. A. Schoonhagen, spoor wegarbeider, Lijsterstraat 4. P. van Egmond. los arbeider, a.b. Haarlemmer vaart. J. Wielsma, stuurman, Modder- manstr. 5. I. E. Omolo, Haarl.str. 216. E. N. ter Beest, Lombokstr. 53. A. F. Chris tiansen. predikant, Leeuwerikstraat 33. J. C. Heemskerk, employé BPM, Hya- cinthenstr. 16a. S. Cossu, granietwerker, Storm Buysinghstr. 27. M. Zimmerman- Christiaan, Muldersstr. 34. M. I. Morel, heilpedagoge, Witte Singel 96. Y. R. Wolff. Kort Rapenburg 2. M. G. Smink, cheffin boekbinderij, Witte Singel 82. J. F. Visser, Roodborststr. 53. C. H. van der Linde, laborante. Lijsterstr. 4. H. Taffijn, arb. schoonmaakbedr., Julianakade 4. A. A. M. C. Jacobs, Boshuizerkade 1. A. Schoehuijs. kraandrijver, L. Rijndijk 11. M. Jacobs, gem.ambtenaar, Drie October- straat 29a. M. F. Halbertsma, Rapen burg 83. W. F. W. Devilee, gasfitter SLF, Merelstr. 43. R. O. Fuchs, Rapenburg 79. C. M. Onderwater-Leuven, v. Limb. Sti- rumstr. 21. J. J. Beuk, stoker I KM, Vliet 27. J. van de Kasteelen, bediende grote vaart, Burggravenlaan 96. A. Riet kerk-Heemskerk, Lage Rijndijk 20. H. Peet. agent v. politie, Gerrit Kastein- straat 33. J. Wiedemeijer, scheepswerk- tuigkundige, Lijsterstr. 7. L. C. van der Werf, lerares M,0 Zeemanlaan 23. E. J. v. Dijk. vertegenwoordiger, Haagweg 30. Jhr. A. R. Ph. Boddaert. Rapenburg 12. Vertrokken personen van 22 t/m 28 nov. J. Lokkerbol en fam.. Dillenburger straat 16a. Rotterdam, Wateringhestr. 11a. J. H. v. Dijk en fam.. Lage Morsweg 100, Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 405. J. Rem ming en fam.. Irenestr. 18a, Ver. Staten v. Amerika. P. M. Thorn en fam., Fred, v. Eedenstr. 37. Geldermalstn, Pr. Mau- ritsweg 4. J. Paddist en fam., Bronk- horststr. 51, Noordwijk. Q. v. Ufford- straat 87. J. E. v. d. Krol-Bragelé en fam.. Temminckstr. 43. Eindhoven. Wes- tenbergstr. 26. E. A. Pijnacker Hordijk- Schwing en fam., Lorentzk. 9, Nijmegen, Marialaan 107. J. Zantman-Bekooij en fam.. Warmonderstraat 14, Den Helder, Meidoornstr. 138. C. J. Faas en fam., Zoeterw. Singel 39. Den Haag, Banka- straat 105. J. J. v. d. Lugt en fam.. War- monderstr. 8, Hilversum, Rozenstr. 31. O. H. Brouwer en fam., Boerhaave- laan 19, Den Helder, J. Verfailleweg 106. E. K. Smit en fam., Heemskerkstraat 80, Amsterdam, Roggeveenstraat 24 III L. IJzerman-Van Gorkum en fam., Anna Paulownastr. 29. Hazerswoude, Zonne- veldstr. 18. R. Geiler en fam., Stieltjes- str. 39, Den Haag, Veenendaalkade 486. J. C. Schalker en fam., Witte Singel 8. Haarlem. Parklaan 3. J. J. Keizers, Noordeinde 2a, Den Helder, Buiten haven 5. J. A. Guleij, Utr. Jaagpad 2c, Vlaardingen, Schiedamseweg 171. I. de Buck, de M. v. Streefkerkstr. 25, Den Haag, Badhuisweg 69. H. M. A. de Grijs, Druivenstr. 44. Apeldoorn, Hoofdstr. 61 R. A. J. Mees, Witte Singel 71, Gro ningen, Hondsruglaan 20. E. J. Koops, Roodborststr. 3. Groningen, Troelstra- Laatste Berichten Zowel het Turkse ministerie van buitenlandse zaken als het departe ment van defensie hebben de berich ten van radio-Moskou, als zouden er twee Turkse bataljons naar Irak zijn gezonden,tegengesproken. De minister van defensie, Semi Er-1 gin, verklaarde, dat Irak geen bui tenlandse troepen nodig heeft. SINT NICOLAASFEEST BIJ BEJAARDEN „HAAGWEG. KWARTIER". De buurtvereniging „Haagweg- kwartier" heeft gisteravond in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Westerkwartier", Ten Katestraat, een Sint Nicolaasfeest aan de ouden van dagen uit het Haagwegkwartier gegeven. Even 8 uur heette de voor zitter, de heer S. C. H. Schroder, de dames en heren, die aan de autotocht voor ouden van dagen deelnemen hartelijk welkom. Het deed hem ge noegen, dat de buurtvereniging „Haagwegkwartier" dit Sint Nico laasfeest aan de ouden van dagen kon aanbieden en wenste hen een ge noeglijke avond toe. Daarna gaf hij het woord aan de conferencier, de heer Polanen, die met zijn gezel schap met vrolijke accordeonmuziek de stemming er weldra in bracht. Wat heeft men gelachen om leuke schetsjes zoals „Het hoefijzer" en de aardige leuke liedjes. De bejaarden werden getracteerd op koffie met ge bak, speculaaspoppen en andere ver rassingen. Zij keerden zeer voldaan huiswaarts. BIOSCOPEN. De films in de week van 30 nov. 7 dec. zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Mens durf te leven", alle leeftijden. Lido: „Zolang er vrouwen zullen zijn", yolwassenen. Luxor: „Het trottoir" 18 jaar. Trianon: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 18 jaar. Rex: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar. SPORT laan 40h. T- A. Tan. Kloksteeg 13a, Indo nesië. G. J. Schuil-Griffioen, P. de la Courtstr. 70, Warmond, Klaas Hennepoel- polder (Molen Elisabeth). A. C. Alblas, Witte Singel 90. Bergen N.H.. Maesdam- merlaan 7. I. Oppenheim, Rijnsburger- weg 161, Ver. Staten v. Amerika. R. A. Lopulalan, Leeuwerikstr. 3, Indonesië. A. Groen. Javastraat 1, Leeuwarden, 5e Ve- gelingdwarsstr. 16. A. J. van der Meij, Haagweg 178, Warmond. Sweilandstr. 59. W. A. van der Linden, Haagweg 54, Arnhem, Bergstr. 25. A. de Feij. Da Costastr. 74, Duitsland. G. v. d. Rroft- Gottenbos, Rijnzichtstr. 1, Warmond, Dorpsstr. 49. I. S. Ramakers. Narmstr. 42, Lisse, Hereweg 469. H. H. Vermond- Baars, Alexanderstr. 49, Leiderdorp. Doeslaan 37. G. Knibbe, Willemstr. 26, Gouda. Fred. Hendrikstr. 53. K. C. M. v. d. Elshout, Bakker Korffstr. 6, Leid- schendam, Veurschestr.weg 94. D. Schu- rer, Meerhof 17. Oegstgeest, Floralaan 49. H. A. Blaauw-De Wit. Zeemanlaan 49, Den Haag, Pijn Hordijkstr. 2. J. F. Van wegen-Kluivers en fam.. Kam. Onnes laan 17, 's-Hertogenbosch, Hadewijck- str. 32. P. J. v. d. Wateren-Linschooten, Jan v. Goijenkade 19, Amsterdam, Burg. v. Leeuwenlaan 34II. J. M. Wesselingh, Rijnsburger weg 10, Heemstede. Rich. Strausslaan 8. E. J. Coret, Lammen schansweg 167, Oegstgeest, De Kempe- naerstr. 43. M. van Leeuwen, Ooster straat 35, Den Helder, Buitenhaven 5. Het stond slechts met enkele woor den in de krant, een simpel berichtje: mevrouw Clare BoothLuce, de Amerikaanse ambassadrice in Italië, heeft haar ontslag aangevraagd. Met groot leedwezen heeft president Eisenhower dit ontslag, begin 1957, aanvaard. Met leedwe,zen, inder daad, want de thans 53-jarige me vrouw Clare Booth-Luce kan terug zien op een welhaast weergaloze car rière. In tegenstelling met de meeste Europese diplomaten, stamt Cla.V Booth,Luce uit een eenvoudig gezin in New York. Zij voelde zich aange trokken tot de journalistiek en ont wikkelde weldra zulke grote talen ten op dit gebied, dat zij in 1933 di rectrice werd van een groot vrou wenblad. In datzelfde jaar leerde ze haar tegenwoordige echtgenoot kennen, de bekende uitgever Henri Luce, eigenaar van twee der belangrijkste Amerikaanse weekbladen, „Time" en „Life". In 1935 trad zij met hem in het huwelijk en dat werd het be gin van een succesvolle carrière. In de politiek. Zij begon zich met de politiek bezig te houden en daarin bleek zij over nog groter talenten te beschikken. Haar welsprekendheid en haar goed doorzicht brachten haar in de volks vertegenwoordiging, doch ondanks dat bleef zij de journalistiek trouw. In 1939 doorkruiste zij als reporter voor „Life" de wereld. Vervolgens reisde ze naar Europa, China, Indië en Afrika. In 1942 werd zij oorlogs verslaggeefster van de „Time" en schreef over de strijd in Birma en Assam. In 1943 trok zij met de Amerikaanse legers mee naar Italië, dat haar tweede vaderland zou wor den. Ze verbleef er geruime tijd, schreef haar ervaringen over dit land en ging van het land houden. Dat de Amerikaanse hulp aan Ita lië zulk een grote omvang kreeg was hoofdzakelijk aan haar te danken. Mevrouw Clare Booth-Luce leerde Eisenhower kennen en werd een warm partijganger van hem. Weldra was zij een invloedrijk lid van de re publikeinse partij, met het gevolg, dat zij ambassadrice werd van de Verenigde Staten in Rome. De eerste maal dat een vrouw zo'n belangrijke post bezette. In April van het jaar 1953 kwam ze in Napels aan en haar ontvangst was een bloemencorso met rozen en een weergaloos feest. Hogere waarden. Intussen had echter een grote ommekeer in haar leven plaats ge vonden. In 1944 vond haar enige dochter de dood bij een auto-ongeluk. Door dit grote verlies trok mevrouw Clare zich geheel uit de wereld te rug en staakte alle activiteit. Deze afzondering gaf haar de gelegenheid na te denken over de hogere waar den van het leven en dit leidde er toe, dat zij zich in 1946 tot het katho licisme bekeerde. Deze bekering bracht in haar leven een diepe ver andering teweeg. Een bekend ambas sadeur zei eens van haar: „Twintig jaar geleden was Clare BoothLuce als een diamant: mooi, schitterend en koud, Nu is ze mooi, schitterend en menselijk". In haar geloof vond ze inderdaad de nodige kracht om' het leven weer te aanvaarden en haar taak opnieuw op te nemen. Meen niet dat mevrouw Clare zo maar door de Italianen als ambassa drice werd aanvaard. De Italianen voelden zich in hun zuidelijke trots beledigd. „We zijn de Amerikanen te min om ons een man te sturen", zei den ze. Ook de journalisten schre ven kwaadaardige brieven over haar. Maar de overstromingen van de ri vier de Po, kort na haar aanstelling, gaven haar de gelegenheid het hart van de Italianen voor ich e win nen. Nauwelijks kwamen de eerste berichten over de ramp binnen of z<j organiseerde met een mannelijke hand de hulp aan de geteisterde ge bieden. Ze mobiliseerde .iet leger en de luchtmacht, die in Europa lagen gestationeerd en in een minimum van tijd werden kleding, voedsel en geneesmiddelen voor een waarde van twee miljoen dollar uitgedeeld in de getroffen gebieden. Zo veroverde mevrouw Clare Luce de harten aller Italianen. Maar ze deed meer. Misschien komt het door het verlies van haar enig kind, maar ze begon zich ten zeerste voor de weeskinderen te interesse ren. En thans schrijven haar uit alle delen van Amerika elke week 21 kin deren, die ze heeft geadopteerd en nog steeds door haar worden onder houden. Maar ook in Italië heeft ze een bijzondere zorg voor de arm- sten en de misdeelden. Gemiddeld ontvangt mevrouw Luce duizend brieven per week. Op de meeste brieven antwoordt ze per soonlijk; een enkele keer worden ze door haar secretaresse beantwoord. Ook de brieven om hulp blijven zel den onbeantwoord. Nu gaat mevrouw Clare Booth Luce haar post verlaten. President Eisenhower betreurt het ten zeerste. Maar met hem ook het hele Italiaan se volk, want zij was een populaire figuur geworden. Maar de jaren, die haar nog resten wil ze voor zichzelf houden. Met Henry Luce vormt' ze een ideaal paar en tussen hen bestaat een echte liefde. Het is ook door haar in vloed, dat hij zich tot het katholicis me bekeerde. ST. NICOLAAS EN „DE MEIERTJES". Als een stuk drijfhout werden wij gisteravond door de Sinterklaas- vloed, die de Leidse toonbanken omspoelt, meegesleurd. We moesten nog een geschenkje kopen, zo'n dingetje van een paar gulden, een „petit-rien" zoals men dat in Frank rijk pleegt te noemen, maar we heb ben na enige stormlopen op het vak, waar het kostelijke kleinood zich bevond, het hoofd in de schoot gelegd. We hebben ons de rest van de avond onbloedig gehouden met 't be studeren van de kooplustige menigte. „Het lijkt wel of ze het voor niks ge ven", zei een omvangrijke dame, die in de hoek tussen de afdelingen spoor treinen en schietgeweren bekneld was geraakt. Haar rake opmerking werd niet naar volle waande genoten, ieder streefde naar verre doelen. In de Sint Nicolaastijd neemt de strijd om het bestaan weer zijn meest primitieve vormen aan. Geheel in tegenstelling tot de al truïstische intenties, die de goede bis schop van Mira bezielden, bewerken de stervelingen elkaar met de ellebo gen. De drie groepen. In de stroom van pakjesdragers op de straten, in de burchten der mid denstand en in de warenhuizen heb ben wij drie categorieën menen te ontdekken. De lieden, die nog niets hebben en vrezen, dat alles op 5 dec. zal zijn uitverkocht, de mensen, die bijna geslaagd zijn, en waarbij de St. Nicolaaskoortis aanmerkelijk is ge daald, en de goede „sight-seeërs", de lui, die met een geamuseerd lachje, het gedoetje aankijken, gerust in het besef, dat zij alles hebben: van kleine Pietje tot oudtante Klasien toe. Gisteren wandelden wij 'n eindje met een echtpaar uit de laatste categorie op. „Ons kan niets meer gebeuren", zei de heer des huizes, „Ik heb half novemlber al gezegd, Mien, zeg ik, laten we op tijd zijn". En we zijn op tijd". Zijn vrouw beaamde het met trotse hoofdknikjes. Tot zij ver stijfd bleef staan. „De Meiertjes", fluisterde zij. „We zijn de Meier tjes vergeten". In twee seconden tijd verplaatsten de gelaten van 't echtpaar zich van categorie drie tot categorie één. Zij waren gevaarlijke koortslijders ge worden en stortten zich zonder meer in het strijdgewoel met gloeiende hoofden. Later vonden wij hen bij de afdelin/g galanterieën. „Heeft u dit niet in cerise?", zei mevrouw, vermoeid, alsof zij de ellen de van de gehele wereld op haar schouders moest dragen. Meneer snoot zijn neus. „ALS IK GROOT BEN". Sinterklaas kwam op de kleuter school en alle kindertjes waren in de grote zaal bij elkaar. Nadat eerst een liedje gezonden was, werden de kinderen bij de Sint geroepen, die hun deugden en ondeugden oplas uit een heel dik boek. Van Jacöb, een kleine, watervlugge krullekop met grote, zwarte ogen stond opgetekend, dat hij zijn pap niet had opgegeten en dat hij altijd de meisjes plaagde. Niet in het minst toonde de kleine berouw over zijn wandaden. Bij het horen van het vonnis, stond hij wat te draaien, de handen op zijn rug en een uitdagende, brutale blik gericht op het gelaat van de Sint, waarop zweetdruppels begonnen te parelen. „Ik zal mijn pap opeten", beloofde het knaapje. Reeds gleed er een glimlach over het gelaat van de goede heilige, die meende dat hij terrein gewonnen had, toen Jakob erop liet volgen: „En als ik dan niet meer aan Leidse Agenda DINSDAG 4 DECEMBER. St. Eloy. Adviesavond. Geb. Chr. Soc. Belangen. 7.308.30 u. nam. WOENSDAG 5 DECEMBER. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Diepzee-show Waaggebouw. 2 uur half zes. Strooiavond. DONDERDAG 6 DECEMBER. Sinterklaas. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Sinterklaasavond. Caba ret Henk Buckman. Doelenkazerne half acht nam. VRIJDAG 7 DECEMBER. Ambtsaanvaarding dr J. R. von Ronnen. Rede Groot Auditorium. 4 u. nam. JOKVP-krin^ Leiden. H. v. Ruiten (Gouda) over: Jonge mensen en jon ge volkeren. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in de Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. „Start V". Sted. Mus. „De Laken hal" tot 10 december. Ned. legermuseum „Gen. Hoeffer" Lustrumtentoonstelling „Pro Patria" t/m 16 december op werkd. 10—5 u.; zondags van 15 uur. Sinterklaas geloof, kan ik lekker wel meisjes pesten!" Leidse spaarbank. In de maand november 1956 werd er bij de Leidsehe Bank ingelegd 1.008.188 en terugbetaald 1.405.011. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 247 en het aantal afbetaalde boekjes 213. „Kneusjes" in Leiden. Voor het Leids verkeer is het gis teren een dag van „kneusjes' ge weest. De politie maakte zeventien processen-verbaal cp ïfaar aanlei ding van aanrijdingen, die materiële schade tengevolge hadden. Schip zat vast. Op de spoorlijn LeidenUtrecht is gistermiddag van 16.04 tot 16.25 u. vertraging ontstaan. Zij werd ver oorzaakt door het feit, dat de bruig bij de spoorwegovergang Haagweg niet gesloten kon worden: een schip had zich hier vastgevaren. In aanvulling op de uitslagen van de konijnententoonstelling van LPKV in Oud Hortuszicht te Lei den vermelden wij, dat de heer Th. J Belt met drie Vlaamse Reuzen, ko nijngrijs, twee, rammen en één voed ster behaalde: twee maal zeer, zeer goed en één maal zeer goed. SPIEKER. STEUNT „SANCTA VERONICA" Men schrijft ons: De bijeenkomst van Sancta Vero nica is a.s. donderdag 6 december op St. Nicolaas. Een zéér gunstige dag! St. Nicolaas zal zich zeker niet on betuigd laten jegens de dames van Sancta Veronica, die 't gehele jaar in de weer waren, voor haar minder oedeelde R.K. stadgenoten. De bijeenkomst is in „In de Vrolycke Arke", Pieterskerkkoorsteeg 15, bo ven, van half drie tot 5 uur nam. In de schoen van Sancta Veronica 'n grote maat is voor allen plaats. Klaargekomen hemdjes en broek jes en wat dies meer zij, leuke trui tjes en bloesjes, gloednieuw uit de winkel. En is de Sint nu te moe, om nog inkopen te doen: geld is ook zéér welkom. Van verwachting klopt ons hart! Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Antonius Maria zn van W. F. Aniba en M. E. J. Th. Korver. Marianne dr v. B. J. Kerk vliet en C. M. Hollebeek. Johanna Maria Wilhelmina dr van P. Mieloo en R. H. Riethoven. Arie zn van A. den Haas en A. van der Plas. Anton Daniël Hans zn van F. W. Leeman en W. R. Volbeda. Anny dr van H. Th. v. Berkel en J. Stokkel. Humphry Ray zn van W. van Hek en H. G. A Vaessen. Constance Margaretha Ma ria dr van A. van Loon en C. Kalk- hoven. Overleden: P. A. Zirkzee, man, 64 jaar. Gehuwd: F. W. Kluge en B. Haase. N. W. van Duijvenbode en W. J. Hu- ner. Leidse Universiteit FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR. PROF. VOGELENZANG. Bij koninklijk besluit is verlof ver leend tot het aannemen van de on derscheiding ridder in de orde van openbare gezondheid te Frankrijk aan prof. dr. E. H. Vogelenzang, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Lei den. OLYMPISCHE SPELEN DE ZWEMWEDSTRIJDEN. De einduitslag van de 400 meUr vrije slag heren luidt: 1. en olympisch kampioen Rose (Austr.) 4 min. 27.3 sec. (Nieuw ol. record). 2. Yamanaka (Japan) 4.30.4. 3. Breen (V.S.) 4.32.5. Het oude olympisch record stond sedert 1952 (Helsinki) met 4 min. 30.7 sec. op naam van de Fransman Boi- teux. ZESTIENDE IN DE FINALE 100 M. RUGSLAG HEPEN. De wedstrijd tussen de Duitser Miersch, de Nieuw Zeelander Hur- ring en d" Fransman Coignot om een plaats in de halve eindstrijden 100 meter rugslag heren is gewonnen door de Duitser in de tijd van 1 min. 6.8 sec. PAT MCCORMACK OL. KAMPIOENE SCHOONSPRINGEN. De Amerikaanse Pat McCormack heeft de gouden medaille voor het schoonspringen (dames) gewonnen. De zilveren medaille is gewonnen door de Amerikaanse Jeanne Stu- nyo. De Canadese Irene Mcdonald veroverde de bronzen. DE ZEILWEDSTRIJDEN. Bij de zeilwedstrijden te Port Phil lip Bay s Zweden na v> races zeker van de gouden medaille in de 5.5 me ter klasse, ciie beschouwd kan wor den als de „Blauwe wimpel" van Je olympische zeilerij. Lars Thorn voer de de „Rush V" voor de derde maal naar de zege, maar niet zonder ver woede tegenstand van de Amerikaan se „Rush IV", bestuurd door Viktor Sheronas Het was een boeg-aan- boeg-duc gewonnen door Zweden met 2 sec. verschil. Zweden leidt nu (5 beste prestalies uit 6 races) met 4727 pnt. voor de Ver. Staten 3648 en Australië 3523 p. In de Starklasse boekte de taliaan Agostino Straulino zijn tweede zege, dank zij de prachtige stuurmans kunst, die hem driemaal de wereldti tel bezorgde, benevens de gouden medaille te Helsinki. In een span nende finish, waarbij hij elk zuchtje wind benutte, ging Stravlina 13 sec. voor de Amerikaan Herbert Williams over de lijn. De Ver. °taten leiden nu met 4997. Daarna komen de Ba- hama's met 4520 en Italië m t 4469 pnt. Bij de Sharpies vochten N. Zeeland en Australië wederom een wedstrijd uit om de leidende plaatsen. N. Zee land won de race, 28 sec. voor Austra lië, maar in het algemeen klasse ment staan de twee landen gelijk met 5172 pnt. In de Drakenklasse leidt de Deen se boot „Tip", met nof 1 race voor de boeg, met 4844 pnt voor Zweden 4418 en Gr. Brittannië (de „Bule Bottle" van de hertog van Edinburg) 3464 De 28 -jarige Deen P?ul Elvstroni boekte in de Finjollenklasse voor de vierde maal een overwinning. De Amerikaan John Marvin, een van zijn grote rivalen, volgde hem an nabij, maar tenzij de Deen, de meest prominente figuur in deze regatta morgen heel erg onfortuinlijk is, wordt een derde olympische gouden medaille zijn deel. TAFELTENNIS Scylla. De uitslagen der compe titieteams van de tafeltennisver. „Scylla" waren als volgt; Sinterklaas was „Scylla" welgezind getuige de resultaten. Het damesteam won van Wibo 3 met 7—3. Bij de heren kwam het tweede niet verder dan een ge lijk spel tegen DOS 4, maar Scylla 3 en ook het vierde team wonnen met 6—4 resp. tegen DSS 2 en Assumy 2. Het vijfde maakte zelfs 8—2 tegen PTT 3, terwijl Scylla 6 de kroon spande met een 100 zege op Ce- busta 3. NOORDWIJK ERNSTIGE AUTOBOTSING. Gisteravond te ongeveer half ze ven had op de Herenweg, even voor de de defensiegebouwen, een zeer ernstige botsing plaats tussen een autobus van de N.Z.H.V.M. en een vrachtwagen beladen met zakken kunstmest. Gelukkig liep deze aanrijding zon der persoonlijke ongelukken af. De bus, waarin zich geen passagiers be vonden, komende uit de richting Noordwijk, moest op het aangegeven punt een tegenligger passeren. Op dit moment zag de buschauffeur plotse ling een wielrijder zonder enige ver lichting voor zich en om deze te ontwijken, gooide hij het stuur naar links, met het gevolg, dat hij niet de man met de fiets raakte maar met een hevige slag de zijkant van de vrachtauto in elkaar drukte. Het ge volg was, dat de vrachtauto op de tramrails terecht kwam, terwijl de bus aan de andere zijde over de greppel heen in het weiland ver dween en ook deerlijk gehavend was. Het is een wonder, dat beide chauf feurs er zonder letsel zijn afgeko men. De politie, welke spoedig aan wezig was, zorgde er voor, dat het verkeer kon doorgaan, zonder ver dere complicaties, terwijl enkele grote kraanwagens de obstakels wegsleepten. Marktberichten LEIDEN, 4 dec. Vette varkens. Aanvoer 226. Notering lichte varkens 170184. slagersvarkens 190198: zeugen 175185. Handel vlot. ROTTERDAM. 4 december. Vee. Totaalaanvoer 3018 stuks. Weektotaal 4650. 420 vette koeien; 824 gebruiks vee; ÏOO vette kalveren; 183 graskal- veren; 761 nuchtere kalveren; 100 varkens; 269 biggen; 81 paarden; 2 veulens; 260 schapen of lammeren; 18 bokken en geiten. Vette koeien 304320, 290300, 280—290; vette kalveren 300—320, 280300, 260280; graskalveren 440, 350, 250; nuchtere kalveren 60, 55, 45; j biggen 60, 50, 40; slachtpaarden 235, 215, 200: schapen 135, 110, 100: lam meren 130. 110, 95; melk- en kalfkoei- en 1100, 950, 725: varekoeien 800, 700. 600; vaarzen 775, 675, 475; pinken 540, 440, 340. Vette koeien aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen als gisteren; vette kalveren, aanvoer iets ruimer handel goed, prijzen constant; gras kalveren, aanvoer even kleiner, han del tamelijk, prijshoudend; nuchtere kalver-en aanvoer iets groter, handel redelijk, niet geheel prijshoudend; biggen aanvoer als vorige week, han del flauw, prijzen met moeite te hand- jhaven; slachtpaarden aanvoer kor ter, handel redelijk, beste jonge paar den ruim prijshoudend, verder on veranderde prijzen; schapen aanvoer iets kleiner, handel kalm, le kwa liteit iets stijver in prijs, verder voor al niet hoger; lammeren aanvoer iets I kleiner, handel kalm, le kwaliteit iets stijver in prijs, verder vooral niet hoger; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveran derd; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveran derd; varekoeien aanvoer iets klei ner, handel tamelijk, prijzen stabiel: vaarzen aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen onveranderd; pinken aanvoer als vorige week, han del flauw, prijzen onveranderd. BODEGRAVEN, 4 dec. Kaas, Aangevoerd 36 partijen. Notering le kwal. 2.40—2.45; 2e kwal. 2.35— 2.39: extra kwal. 2.50. Handel redelijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3