©eCöidieGotifiawX Engeland en Frankrijk trekken hun troepen terug Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 4 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG Engeland en Frankrijk incasseren hun nederlaag Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 AANPASSING DER PENSIOENEN I'VE aanpassing der ambtenarenpen- sioenen heeft in de Tweede Ka mer haar beslag gekregen. De be slissing is gevallen ten gunste van de aanpassing. Dit is geschied ondanks het feit, dat ambtenarenorganisties de voorge stelde regeling tot aanpassing van de pensioenen aan het algemene ouder domspensioen een aantasting van ver kregen rechten achten, omdat tegen over de kortingen op de pensioenen geen voldoende meerdere rechten worden geschapen. Het zijn met name de lagere amb tenaren, die er niet op vooruitgaan. De in dienst zijnde ambtenaren, die thans reeds onder de pensioenwetten vallen zien hun toekomstige aanspra ken gekort tot maximum 80 pet. van het bodempensioen, terwijl hun pre miebij drage hetzelfde blijft. Voor hen die op 1 januari of later in ambtelijke dienst treden zou het nog slechter geworden zijn, indien mi nister Struycken bij de behandeling in de Tweede Kamer deze niet had gelijk gesteld met de reeds in dienst zijnde ambtenaren, zodat nu ook zij, die straks in dienst treden, voorzover hun salaris de 7000 niet boven gaat, in plaats van de 5lA pet. pensioenpre mie, een maximum van 165 premie zullen betalen. De regering is intussen niet verder gekomen dan het argument, dat de aanpassing noodzakelijk is om te voorkomen, dat het totale pensioen inkomen, dus het ambtelijk pensioen vermeerderd met het algemeen ouderdomspensioen, het laatstgenoten arbeidsinkomen zou te boven gaan. Nu steekt er wel iets in de argu mentatie, welke de heer Welter in de Tweede Kamer heeft ontwikkeld te gen de zienswijze van de regering. Pensioen is uitgesteld loon, zo zeide hij, aantasting van het pensioen is dus aantasting van het loon. In het argument, dat zonder een aanpas sing het pensioeninkomen in oneven redige verhouding zou komen te staan tot het arbeidsinkomen vond hij geen enkele sociale of zedelijke grond, daarentegen achtte hij het stellen van het inkomen uit kapitaal Genomen verlies Engeland en frankrijk heb ben hun verlies genomen en gis teren meegedeeld, dat zij hun troe pen uit Egypte -zullen terugtrekken. In 't algemeen wisten we dat reeds; want met de terugtrekking was al een aanvang gemaakt. Maar wat we nog niet met zekerheid wisten, was, of de Fransen en Engelsen niet be paalde voorwaarden zouden stellen; of zij bijv. niet het tempo van hun te rugtocht afhankelijk zouden stelldn van de mate, waarin de troe- 0 pen der Ver. Naties him taak zouden kunnen overnemen. Wij weten thans, dat de Engelsen en Fransen heengaan onverwijld en on voorwaardelijk. De enigen, die zich in Engeland daarover verheugen, zijn de Labour- mensen, die de merkwaardige men taliteit kunnen opbrengen om zich te verkneukelen in de nederlaag van hun eigen land tegenover Nasser. Aan conservatieve zijde, overheerst bitterheid jegens Amerika, dat de En gelse politiek in de Ver. Naties de doodsteek heeft toegebracht. Teke nend voor de stemming is de sarcas tische vraag van één der Lagerhuis leden, of de Verenigde Staten thans toestemming zullen geven, dat Eden van Jamaica teruggehaald wordt. De Fransen hebben nog niet veel gezegd, maar zij zijn met dit resul taat van hun gezamenlijke actie nog minder tevreden dan de Britten. Eén ding is evenwel duidelijk ge bleken: het bondgenootschap van West-Europa met Amerika moet no dig eens cp de helling, want dat schip is lelijk lek. Naar verluidt heeft de Belg Spaak een ernstig onderhoud gehad met Eisenhower, waarin hij de Amerikaanse president onder het oog heeft gebracht, dat als de Ame rikanen zich op een dergelijke ma nier blijven stellen achter de Ver. Naties, zij de consequenties daarvan wel moeten overwegen. De Ver. Na ties vormen n.l. een politiek lichaam, waarin de gekleurde volken een wel haast overheersende rol zijn gaan spelen en men kan er staat op ma ken, dat zij hun positie daar zullen uitbuiten. Of recht en redelijkheid daarmee gediend zullen zijn is een vraag, waarop wij geen optimistisch antwoord kunnen geven. Wij kunnen vrede hebben met deze gang van zaken in het Midden-Oosten, als de Ver. Naties niet louter nega tief elke vorm van militaire interven tie veroordelen, maar nu ook verder gaan en een positieve bijdrage le veren ter oplossing van de moeilijk heden aldaar. En op de tweede plaats, als de Ver. Naties met Amerika aan het hoofd nu ook even "tellig op liun stukken blijven staan tegenover het gewelddadige ingrijpen van de Sov jet-Unie in Hongarije. Er is nog wel enig /erschil tussen het optreden van de Engelsen en de Fransen in Egypte en het optreden van de Russen, die niet eens aan waarnemers van de Ver. Naties wil len laten zien wat er precies gebeurd is er nog gebeurt in Hongarije. In elk geval zijn er geen honderdduizend Egyptenaren uit hun land wegge vlucht. boven het inkomen uit arbeid zede lijk en sociaal onaanvaardbaar. *70 eenvoudig en simpel is de zaak nu echter ook weer niet. Stelt men het aldus, dat hier van de ziekte van de anti-cumulatie sprake is, zoals dertig jaar geleden, dan zou men met het hele geval gauw hebben afgerekend. Dit argument gaat ook nog op, als men spreekt van een ongelijke rechts bedeling. We moeten dan altijd den ken aan de parabel uit het evangelie, waarin de Heer spreekt van de ar beiders in de wijngaard, waar de laatst aangekomene evenveel krijgt als de eerste. „Is uw oog boos, omdat ik goed ben?" Waarom zou men iemand in zijn pensioen korten, omdat een ander van bepaalde voordelen geniet. Daar steekt iets van jalouzie in. Maar er zijn ook nog andere argumenten, die meer aanspreken en die de regering in de schriftelijke voorbereiding van deze wetsontwerpen niet heeft aan gevoerd. Gaat men namelijk van het stand punt uit, dat men eenmaal verkregen rechten niet mag aantasten, dan kan men met dat argument accoord gaan, maar dan mag men de regering ook geen eisen stellen, indien later blijkt, dat door de waardedaling van het geld de gepensioneerden veel minder krijgen dan vroeger, toen zij hun premie betaalden met veel waarde voller geld, bedoeld was. Maar, aldus redenerend, beschouwt men de Staat weer als een verzekeringsmaatschap pij, die zich van een waardevermin dering van het geld ook geen sikke pit aantrekt en eenvoudig uitbetaalt wat overeengekomen is. Een bedrag in guldens. Dat die guldens intussen in waarde zijn gedaald is haar zaak niet. Maar dan zouden daarvan de reeds gepensioneerden de dupe wor den en ;ou hier het adagium moeten gelden: summa jus, summa injuria, wat zeggen wil, dat dan het hoogste recht in het hoogste onrecht ver keert. Men moet er zich dan niet blind op staren, dat mét de optrekking der pensioenen, welke met de aanpas sing gepaard moest gaan, de reeds gepensioneerden waren gebaat, want wie zal zeggen, hoe later, als de nu werkenden worden gepensioneerd, het pensioen door een of meer waar dedalingen van de gulden eruit zal zien. Heeft men dan het standpunt ingenomen van geen aantasting van verkregen rechten dan zou de rege ring zich daarop dus kunnen beroe pen, zo zegt men, om de mindere waarde van het pensioen te laten zo- als het is. /"VOK deze redenering is intussen weer niet absoluut. Want wat ju ridisch geldt voor een verzekerings maatschappij, geldt nog niet ipso facto óók voor de Staat. Deze heeft voor haar ambtenaren ook nog morele plichten en dat maakt de beoorde ling al weer moeilijker. Wat voor een verzekeringsmaat schappij geldt, geldt nog niet voor de Staat. Wat de Staat betreft dient men namelijk niet van een verzekerings basis maar van een verzorgingsbasis te spreken. Indien de Staat werkelijk de zorg voor de ambtenaren-pensioenen op deze laatste basis plaatst, dan kan men o.i. zuiver objectief gezien op het standpunt staan, dat er geen verkre gen rechten mogen worden aange tast, maar het subjectieve standpunt, dat de Staat welwillend inneemt, laat dan ok andere interpretaties toe. En wij menen, dat dit nu is ge beurd. De vluchtelingenstroom uit Hongarije Maandag zijn slechts 926 vluchte lingen uit Hongarije in Oostenrijk aangekomen, aanmerkelijk minder dan de voorgaande dagen. Maandag is de 110.550ste Hongaarse vluchte ling Oostenrijk binnengekomen. En kele vluchtelingen verklaarden, dat het moeilijker werd Hongarije te ont vluchten. Dr. E. Ronald Walker van Austra lië heeft de Assemblée der v.n. me degedeeld, dat zijn regering heeft besloten het aantal Hongaarse vluch telingen, dat in Australië zal wor den opgenomen, te verhogen van 3000 tot 5000. Alle Hongaarse vluchtelingen in Zuid-Slavië, die naar Hongarije terug willen, zullen tussen 7 en 9 december gerepatrieerd worden, aldus een be richt van het Zuid-Slavische pers bureau Tan joeg. Zij die niet terug willen, zullen „overeenkomstig hun wensen" worden behandeld. In de kampen van Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk groeit de vrees dat zich onder hen leden van de ge vreesde geheime politie bevinden, die met bedreigingen pogen uitge wekenen tot terugkeer naar Honga rije te bewegen. Daarbij zou de oude tactiek wor den toegepast van bedreiging met represailles tegen in Hongarije ach tergebleven familieleden. Het is uiter mate moeilijk deze berichten na te gaan, omdat degenen, die aldus .be dreigd zijn, te bang zijn om te pra ten. Vast staat dat in een kamp even buiten Wenen twee kampbewoners door hun medebewoners afgeranseld zijn, omdat zij de tactiek van de ge heime politie hadden toegepast. Een ,,dtaant" aan een PW ONVERWIJLD EN ZONDER VOORWAARDEN TE STELLEN Engeland en Frankrijk hebben beslpten hun troepen onverwijld en on voorwaardelijk uit Egypte terug te trekken. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gisteren tijdens een rumoerige zitting van het Lagerhuis bekendgemaakt. Op hetzelfde ogenblik deelde minister Fineau dit mee in de Franse Nationale Vergadering. De sobere bekendmaking betekent, dat Engeland en Frankrijk gebogen hebben voor de wil van de Ver. Naties. Selwyn Lloyd noemde geen datum, maar in Londen verluidt, dat de te rugtrekking waarschijnlijk nog vóór Kerstmis voltooid zal zijn. Er zijn geen voorwaarden gesteld. Het enige dat naar een voorwaarde zweemt, is de mededeling van Lloyd, dat de geallieerden de overtuiging hebben, dat de opruiming van het Suezkanaal zal beginnen zodra dit technisch mogelijk is. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld hoopt dat de Brits-Franse troepen reeds half december zullen zijn vertrokken. Hij streeft er naar, dan ongeveer 5000 militairen van de politiemacht der Ver. Naties in Egypte te hebben. Mededelingen van Selwyn Lloyd en Pineau VOOR EEN SNELLE AFTOCHT. Engeland en Frankrijk hebben hun gemeenschappelijke opperbevelheb ber, generaal Keightley, opdracht ge geven, een snelle en onvoorwaardelij ke aftocht van de Engels-Franse In antwoord op een vraag zei Lloyd, dat Eden volledig instemt met het maandag bekendgemaakte beleid. Later heeft de regering een motie ingediend voor het debat over het Midden-Oosten, dat woensdag en strijdkrachten in Egypte ten uitvoer I donderdag gehouden wordt. te brengen en de bijzonderheden te regelen met de bevelhebber van het pólitieleger der Verenigde Naties, ge neraal Burns, zei Selwyn Lloyd. Slechts enkele Engelse bergings schepen zullen in Egypte achterblij ven voor de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal. De comman dant van 't V.N.-politieleger heeft het verzoek gekregen, de verantwoorde lijkheid voor de schepen te aanvaar den. Hetzelfde geldt voor enige Fran se vaartuigen. Namens Burns heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, die verantwoor delijkheid aanvaard. STORMACHTIG LAGERHUIS. De Lagerhuiszitting was uitermate stormachtig. Telkens weer werd Lloyd, toen hij poogde verslag uit te brengen over de besprekingen met Hammarskjoeld en Pineau, overstemd door de socialistische oppositie. Socialistische Lagerhuisleden lach ten ironisch, toen Lloyd zei van oor deel te zijn, dat de Brits-Franse actie er zeer toe heeft bijgedragen de voor waarden te scheppen voor het maken van vorderingen in de richting van oplossing van alle problemen in het Midden-Oosten. Lloyd zei verder, dat door het in grijpen van Groot-Brittannië en Frankrijk een plaatselijke oorlog is geëindigd en uitbreiding ervan is voorkomen, terwijl bovendien de ma te van invloed van de Russen duide lijk is geworden. Het is nu, aan de Verenigde Naties ervoor te zorgen een goed gebruik te maken van do gelegenheid, die haar door het Brits-Franse ingrijpen werd geboden, aldus Lloyd. Toen Lloyd plaats nam, werd hij door conservatieven toegejuicht, ter wijl de socialisten luid op zijn aftre- I den aandrongen. Een vooraanstaande spreker van de conservatieve „Suezrebellen", lAmery, verklaarde: „Wij allen ver- I oordelen hartgrondig de rol, gespeeld door de Verenigde Staten en de op positiepartij, en een handjevol leden van deze zijde van'het Huis (de con servatieven) door ons te brengen tot de vernederende terugtrekking, die de minister van buitenlandse zaken zojuist heeft bekendgemaakt. Hierin wordt verklaard, dat het La gerhuis de politiek van de regering, zoals deze door de minister van bui tenlandse zaken op 3 december is uit eengezet, steunt. Verwacht wordt, dat de socialisti sche oppositie dinsdag een amende ment met kritiek op de regering zal indienen. FRANKRIJK BERUSTEND. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau heeft in de Nationaie Vergadering soortgelijke verklarin gen afgelegd als Selwyn Lloyd in het Lagerhuis. Het Brits-Franse besluit om Egypte te ontruimen, is volgens Reuters cor respondent Harold King in de Franse Nationale Vergadering met berusting en teleurstelling maar zonder verba zing ontvangen. In diplomatieke kringen te Parijs wordt de Frans-Britse beslissing om zich uit Egypte terug te trekken be schouwd als te betekenen, dat Enge land en Frankrijk voortaan de volle dige verantwoordelijkheid voor de handhaving van de vrije vaart door het Suezkanaal aan de Verenigde Na ties over laten en dat zij de Verenig de Naties rechtstreeks verantwoorde lijk stellen voor de voltooiing van de werkzaamheden om het kanaal weer bevaarbaar te maken. DE ISRAëLISCHE ONTRUIMING, (n Israëlische legerkringen is maan dag verklaard, dat de ontruiming van een vijftig km brede strook Egy-tisch grondgebied ten oosten van het Suez kanaal, met inbegrip van de strate gisch belangrijke Mitla-pas, door de Israëlische strijdkrachten is voltooid. Waarnemers te Jeruzalem zijn er van overtuigd, dat de Israëliërs een belofte van generaal Burns, de op perbevelhebber van de internationale politiemacht, trachten te verkrijgen, dat zijn troepen en niet de Egypti sche de door de Israëliërs ontruimde posities op Sinaï zullen bezetten. Op een speelplaats in New York heeft men deze grote rioolbuis neergelegd, die in alle eenvoud een „droom" van een stuk speelgoed vormt: je kan er opklimmen, waarbij de pijp ogenblikkelijk verandert in een ontoegangelijke berg; ie kan er met je fiets doorrijden, waarbij de driewieler omgetovenl wordt in een sneltrein, die door een berg raast, je kunt er alles mee doen, wat je kinderfantasie je ingeeft Fatale fout In een ziekenhuis te Skolpje in Joe goslavië zijn twintig kinderen om het leven gekomen, doordat hun niet op de juiste wijze streptomycine toege diend was. Van nog dertien kinderen onder de twaalf jaar is de toestand kritiek. Reeds vijf dagen zijn vooraan staande Joegoslavische doktoren in de weer om te proberen het leven van de kinderen te redden. Het blijft zacht In de algemene luohtdrukverdeling komt boven West- en Noord-Europa en het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan weinig verandering. Verschillende storingen trekken van het zeegefoied ten zuiden van New Foundland in noordoostelijke richting naar de omgeving van IJs land cn vervolgens over Midden- Scandinavië naar de omgeving van Finland. Een hogedrukgebied, dat maar heel langzaam in betekenis afneemt, blijft zich uitstrekken van het Alpenge bied over Frankrijk en de Golf van Biscaye tot bij de Aizoren, Tussen de depressies en het hoge drukgebied voeren krachtige zuid- iDemandttatieö aaat „Hetenigde j\Catie&" De Russische hulp aan de Arabische staten heeft de verontwaardiging van vele Israëlieten gewekt en leden van een Joodse studentenvereniging hebben dan ook betogingen gehouden voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Zij reikten pampletten uit waarin drie eisen waren vervat: Israëls souvereiniteit over een ongeschonden staat,' neutralisering van het schiereiland Sinai en een aandeel in de controle over het Suezkanaal. De New Yorkse politie greep pas in toen de studenten trachten een Russische vlag te verbranden. Op de foto ziet men twee studenten die de Russische partij-secretaris Kroestjef en de Egyptische president Nasser verbeel den terwijl hun mening over de Verenigde Naties niets aan duidelijkheid tc wensen over laat. westelijke tot westelijke winden zach te en vochtige lucht naaT West- Europa. Hierin komen temperaturen voor van omstreeks 10 graden. In het algemeen komt in deze lucht veel bewolking voor, waaruit plaat selijk wat regen of motregen valt, maar or bevinden zich ook enkele gebieden met opklaringen in. De kans op regen of motregen is echter tot woensdagavond zeer ge ring, daar de oceaanstoringen nog op grote afstand van ons land blijven. De gemiddelde temperatuur blijft ver boven normaal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's weer (Geldig van dinsdagavond tot j J woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). I AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen; overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. 5 Dec. zon op 8.33: onder 16.32; maan op 10.42; onder 19.42. Hoogwaterstanden 5 Dec. v.m. 5.10; n.m. 5.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onibew. 1 C. OSLO sneeuw 0 KOPENHAGEN regen 2 ABEJRIDiEEN geheel bew. 12 DUBLIN geheel bew. 9 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM geheel bew. 9 BRUSSEL geheel bew. 10 FARIJS geheel bew. 9 BORDEAUX geheel bew. 7 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZURICH MUNCHEN GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mallorca nevel onbew. regen geheel bew. regen regen nevel half bew. regen motregen onbew. onbew. Korreltje Ziekte drukt, voelt men beter. maar gezondheid

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1