m 100 Jaar „H. Cunera" herleelde in bijeenkomst van twee uur f Ürnst en luim wisselden elkaar ar van de H. Cunera, vergelijkings materiaal voor het werk, dat door PHILIPS „Infraphil" Hoofdonderwijzer J+W* H* Boogmans ontving de onderscheiding Pro Ecclesia Nieuwe-Wetering gaf de Hongaren een weldadigheidsavond MAANDAG 3 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Herdenking in St. Lidwinahuis te Leiden r? a 11 11 i de aan het leven in dienstbaarheid Het eeuwfeest van het liefdewerk van de H. Cunera te Leiden werd i de sticht*n8 wordt gedaan. zaterdagmorgen feestelijk voortgezet in „Huize St. Lidwina". In onze cou rant van zaterdag j.l. heeft U reeds over deze levendige bijeenkomst kun nen lezen. De bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen en zijn secretaris E. E. F. Guljé behoorden tot de genodigden, die de vriendelijke gelegen heidswoorden van de vele sprekers beluisterden. Veel belangstelling Naast degenen, de het woord voer den en die in dit verslag nog ge noemd worden, waren daar o.m. mgr. Th. M. Beukers, oud-voorzitter van de stichting, pastoors en andere geestelijken van Leiden, de wethou ders E. Jongeleen en S. Menken, ver tegenwoordigers van het r.-k. school bestuur te Leiden, mr. H. R. Goud smit en mej. W. Th. A. Laken namens de voogdijraad, de chef van de afd. onderwijs te Leiden, mr. dr. J. M. Roosenschoon, de gemeentelijke in specteur van het onderwijs, de heer B. Zwanenburg, Rijksinspecteur van het l.o., de heer J. Machielsen, de algemeen overste van de Congregatie, zuster Jacobi, de zusters en het leken- personeel van de scholen en inrich ting, die tot de stichting behoren. Het bestuur had aan een aparte tafel plaats genomen. Vermeldenswaard is nog, dat ook de K.R.O.-microfoon in de zaal stond opgesteld voor het vast leggen van een korte reportage, die in het programma van de dag zou worden uitgezonden. De heer O. Hettinga, het hoofd van de St. Pancratiusschool aan de Bree- straat, leidde' de sprekers in en de stukjes, die door de leerlingen van de scholen en instellingen van de H. Cunera werden opgevoerd. Tijdens de bijeenkomst in Huize St. Liduina wenste mgr. Jansen de voor zitter van de jubilerende „H. Cune ra" geluk. Op de achtergrond de oud- voorzitter van de stichting, mgr. Th. M. Beukers. Liefdewerk. Na de voorzitter van de stichting, de heer J. Lijten, van wiens rede wij in de courant van zaterdag j.l. uit voerig verslag gaven, werd het woord verleend aan mr. J. Schouten, die sprak namens de minister van Justi tie. Hij legde bijzonder de nadruk op de betekenis van 100 jaar werken in het belang van de jeugd. Het geheim van het succes van deze stichting ligt in de aanduiding liefdewerk. Hij moreerde de goede verstandhouding die steeds tussen zijn ministerie en de stichting heeft bestaan. In het bij zonder wees hij op het prachtige werk dat door zuster Accursia in het St. Liduinahuis wordt verricht. Aan de stichting wenste hij een spoedige op lossing van het probleem van „De Voorzienigheid" aan de Hogewoerd. De allerkleinsten voerden ver volgens met ontwapende, kinder lijke charme een dansje uit. De heer J. Goud. die sprak namens de minister van O. K. en W., ontleen- De meisjes van het Liduinahuis speelden vervolgens op eenvoudige instrumenten onder leiding van de heer E. van Niekerk een gedeelte uit de ouverture tot „De Kalief van Tijd van eeuwfeest. De heer W. P. M. Haring betrad vervolgens het spreekgestoelte. Hij stelde vast, dat het een tijd is van eeuwfeesten. Dit is te begrijpen, want 100 jaar geleden vond er op sociaal gebied in Nederland een omwenteling its. Daarnaast werd in 1853 de bisschoppelijke hiërarchie hersteld. Na er aan herinnerd te hebben, dat het werken voor de pioniers op so ciaal gebied zeer moeilijk was en dat het dus zeker niet past laatdunkend op hun werk neer te zien, sprak hij van het mooie .werk, dat door de stichting verzet wordt. Van nabij kan hij als logé van het St. Liduinahuis vaststellen hoe diep het vormend werk van de zusters in de harten van de kinderen doordringt. Hij dankte bestuur en medewerkers namens de geestelijkheid van Leiden. Gemakkelijk plannen maken. Wethouder J. C. van Schaik begon met een citaat, dat tot 1870 teruggaat: „Het is gemakkelijk plannen te maken voor een school, het verwezen lijken van het plan is moeilijker". „Dit gezegde, aldus de wethouder, „is nog altijd actueel". Hij had dit in aanmerking genomen de grootste lof voor de aktiviteit die de stichting vooral na 1945 heeft ontplooid. In dit verband noemde hij met name het voorbeeldige werk, dat pastoor Beu kers als voorzitter gedaan heeft. Hij noemde de opzet van het St. Liduina huis uitstekend. Toen het buitenge woon lager onderwijs in de gemeente uitgebreid moest worden, heeft hij de leidinggevenden aanbevolen kennis te nemen van het werk, dat in dit huis wordt verricht. „Met grote ijver, zo vervolgde spr., heeft het bestuur zich achter nieuwe plannen geplaatst. De verwezenlijking zal nu niet meer zo ver verwijderd zijn". De leerlingen van de St. Pan cratiusschool aan de Breestraat, die deel uitmaakt van „het liefdewerk van de H. Cunera", brachten hier na een bezienswaardig schouwspel: paardendressuur. Uit de mond van- de opperstal-spreekmeester noteer den wij nog de verzuchting, dat de oude school aan de Breestraat maar niet branden wil. Spierstijfheid Philips „Infraphil" topprestatie! PHILIPS „Infraphil" bi] de sport: grotere prestaties, eneller fitl met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. Adam. De heer F. van Kan voerde het woord namens het personeel, het be stuur dankend voor alles, wat het in het belang van het katholiek onder wijs te Leiden gedaan heeft. Spr. wees erop, dat hij de „Adam van de Cunera-stichting" is: het eerste man nelijke personeelslid, dat werd aan genomen. Een duidelijk bewijs, van de voorzichtigheid van het bestuur, -"at 86 jaar gewacht heeft deze stap té zetten. Intussen is het niet bij deze man gebleven. In het vervolg van zijn speech betoogde hij, dat de scholenbouw bovenaan staat op de bladzijde van de zorgen en moeilijk heden van het bestuur. Mocht er nog eens zulk een uit breiding van de gebouwen komen, dat het bestuur over. een eigen kamer kan beschikken, dan zou het personeel het op prijs stellen, dat voor zijn rekening een stuk van de outillage zou worden aangekocht. Een bedrag in couvert hiertoe reikte hij aan de voorzitter over. Mr. J. de Haas, voorzitter van het katholiek verbond voor kinderbe scherming, dankte vervolgens voor het werk dat de stichting in het be lang van het verwaarloosde kind heeft gedaan. „100 Jaar Cunrea-stichting" was de titel van het geestige spelletje, dat door de kinderen van de St. Barbara- school gebracht werd. Een prestatie: 100 jaar Cunera in 7 a 8 minuten. Tijdnood. Tenslotte hoorden wij nog korte toespraken kort wegens het ge vorderde uur: het was inmiddels over tweeën geworden van de zeereer- waarde heer J. J. A. Starrenburg, di recteur van „De Voorzienigheid" te Amsterdam, die zei, dat de congre gatie de stichting van liefdewerk zoals te Leiden ondanks de nood zaak tot inkrimping het langst zal laten voortbestaan (applaus), drs. J. W. J. Wiertz, namens het r.k. school bestuur te Leiden, de heer N. B. M. Vreeburg, namens de afdeling Lei den van de katholieke onderwijzers vereniging, de heer P. Veltman, hoofdbestuurslid van de r.k. bond voor leerkrachten in het B.L.O, mej. J. M. C. Righart van Gelder, namens de katholieke kleuteronderwijzeres sen en drs W. Mürkoster, namens de LISSE (De Engel) Nieuwe pastoor benoemd Tot pastoor van de parochie van de H. Engelbewaarders aan de Beekbrug te Lisse is benoemd de zeereerw. heer P. E. J. Bottelier. Paulus Engelbertus Johannes Bot telier werd geboren te Halfweg 19, januari 1903. In 1928 werd hij priester gewijd en benoemd tot kapelaan te Wasse naar (H. Willibrord). Daarna werd hij benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) en vervolgens tot kape- ZILVEREN JUBILEUM IN STOMPWIJK De dag van het 25-jarig jubileum heten namens het oudercomité en van het hoofd van de r.k. jongens school St. Gerardus Majella te Stomp- wijk, de heer J. W. M. Boogmans, werd zaterdag ingezet met een plech tige H. Mis, voorafgegaan door „Veni Creator". Tijdens de H. Mis zongen de leer lingen onder leiding van de heer F. Cappendij'k de meerstemmige Mis van Moortgat. 's Morgens kwamen de leer lingen bij elkaar in het gymnastieklo kaal om hun hoofd op eigen wijze te huldigen en te feliciteren. Namens de leerlingen werd de jubilaris een elek trisch scheerapparaat aangeboden en mevr. Boogmans kreeg bloemen. De receptie, die om 2 uur zou be ginnen in het Blesse Pasrd, moest om voor ingewijden begrijpelijke reden iets later beginnen. Ruim een kwar tier na de vastgestelde tijd kon de heer A. J. Luiten, de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen welkom tevens de genodigden, onder wie pas toor Sistermans, kap. v. Zijl, burge meester H. Banning en wethouder De Ruyter en de inspecteur van het L. O., de heer Duchateau. Toespraak pastoor. Als eerste spreker nam pastoor J. D. Sistermans het woord, die van me ning was, dat de j ubilaris als hoofd van onze school een waar r.k. hoofd van onze school is en hem als het ware beschouwt als zijn tweede kapelaan. Met waarheid kan ik getuigen, dat ik als pastoor nimmer tevergeefs een beroep op hem heb gedaan, waarvoor m'n dank. Ondanks meningsverschil len heeft er toch altijd 'n goede samen werking bestaan. U bent altijd een hechte steun geweest met hart en ziel. Naast de arbeid op school hebt u zich ook op andere gebieden zeer verdienstelijk gemaakt. Wij zijn dan ook allen dankbaar en huldigen u van ganse harte voor uw onvermoeid werken. Bij vele ge legenheden hebt u als spreker na mens vereniging of parochie geschen ken aangeboden en het was moeilijk voor u een passend geschenk te vin den waaruit onze waardering vol doende zou blijken. Wij zijn hierin naar \^ij hopen ge slaagd en juist hedenmorgen kwam het bericht, dat het Z. H. de Paus heeft behaagd u de onderscheiding „Pro Ecclessia et Pontifice" toe te kennen. Na voorlezing van de oor konde verzocht pastoor aan mevr. Boogmans de onderscheiding die in allerijl uit Rotterdam gehaald was, te willen opspelden. Zeer geroerd nam de jubilaris de ondierscheiding aan, waarna de heer Th. v. d. Meer met dank voor de lief devolle bijstand aan haar man be toond mevr. Boogmans bloemen aan bood. Met een krachtig „Bravo" was het de jubilaris die zijn vrouwen in de welgemeende hulde deed delen. Burgemeester spreekt. Mej. Rutv. d. Bosch begeleid docr Jos Suyten zong hierna het „Ave Ma ria" van F. Crauwels. Vervolgens nam burgemeester Banning het woord, die de jubilaris namens het gemeentebestuur feliciteerde met zijn hoge onderscheding en tot vreugde van de jubilaris kon mededelen, dat de nieuwe jongensschool er komt. De inspecteur van 'het L.O., de heer Duchateau benadrukte dat het niet veel voorkomt dat een hoofd 25 jaar in de zelfde gemeenschap zijn taak vervult. Het bijzondere hiervan is, dat een hoofd van de school in een kwart eeuw zijn stempel kan druk ken op een hele generatie, wat een zwaardere verantwoording betekent. De heer C. Boer sprak namens het Fanfaregezelschap Juliana, waarvan de jubilaris voorzitter is en bood hem sigaren aan naast de muzikale hulde die „Juliaija" tijdens receptie bracht. De heer F. Cappen- dijk sprak namens het onderwijzend personeel enkele korte woorden en kwam tot de conclusie dat er moei lijk een onderwijzer te vinden is die de jeugd een warmer hart toedraagt dan jubilaris. Zuster Leeonie hoofd van de R.K. meisjesschool bracht met een klas meisjes een zangstukje en bood een boekwerk aan. De heer D. Muusers, hoofd te Zoe- terwoude sprak namens de oud-on derwijzers en als persoonlijke vriend die waardeerde dat de jubilaris het zijn personeel nooit moeilijk heeft gemaakt doch wilde er op wijzen, dat de jubilaris door zijfci grote plichtbetrachting het wel moeilijk voor zich zelf maakte. En grote kist sigaren was de dank van de oud-on derwijzers. Een dochter en zoon van de jubila ris speelden vervolgens enkele stuk jes vierhandig piano uit de bundel Pièces Mélodiques van Anton B. Dieibelli. Sprekende namens oud-leerlingen en ouders bood de heer M. v. Haaster de jubilaris een radio aan en hoopte dat de jubilaris nog lang zal mogen blijven werken voor de jeugd en de toekomst van Stompwijk. Dankwoord. Tot slot sprak de jubilaris een kort dankwoord, waarin hij zijn erken telijkheid uitdrukte voor de pause lijke onderscheiding. „Het duizelt me gewoon", zo sprak de jubilaris, „en vergeef mij dus wanneer ik iets of iemand vergeten mocht hebben". Hierna kreeg men gelegenheid de jubilaris persoonlijk geluk te wen sen. Er wordt, nogmaals op gewezen dat hedenavond een herhaling plaats heeft van de operette- en toneeluit voering van de kinderen t.g.v. het jubilé. Ouders en oud-le~ -1mgen zij' op deze avond van harte welkom. Cupertino-stichting, waarvan hij voorzitter is. Tussen de bedrijven door za gen wij nog veroeeluing van het lied van „de drie jongtam- boers" door leerlingen van de St. Catharinaschool, en de St. Barba ra-Ulo-school (twee hoogste klassen) zong „Sub tuum" van Schoite„ „An den Mai" van Mo zart en „Sehnsuioht nach den Bergen" van Abt. De liederen werden zuiver gezongen onder leiding van de heer H. Rijnbeek. Alvorens de gasten zich te goed de den aan het koud buffet, dat door de zusters van het tehuis voortreffelijk was verzorgd, sprak de heer J. Lij- ten een dankwoord. Receptie. Onmiddellijk aansluitend aan de besloten receptie rond het middag uur, werd een ontvangst gehouden, door zeer velen werd bezocht. Naast een grote schare belangstellen den, die zich door persoonlijke banden mot „St. Cunra" verbonden vóelen, kwamen gemeenteraadsleden van de K.V.P.-fractie, afgevaardigden van onderwijzers-organisaties en van het organisatieleven in zijn rijke schake ringen. In een gezellige sfeer kabbelde gedurende ruim anderhalf uur de stroom van gelukwensen door de zaal en rond vier uur stapten nog steeds nieuwe groepjes het „St. Liduina-ge- bouw" binnen om de zusters en het bestuur de hand te drukken. laan aan de Haarlemse kathedraal, welke functie hij 12 jaar waarnam. Op 15 juni 1951 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Maassluis. Gedurende de 5H jaar van zijn pastoraat aldaar heeft pastoor Botte lier het jeugdwerk opgericht. De kerk, een „een schuilkerk" van histo rische en artistieke waarde, werd voor een gedeelte opnieuw gepoly chromeerd. Pastoor Bottelier vond het prettig naar Lisse te gaan, naar de overwe gend katholieke bollenstreek Maassluis is slechts voor één-tiende katholiek maar de kerk zou hij v/el mee willen nemen. In Maassluis had hij een goede tijd gehad, met veel medewerking en samenwerking, ook met 9 plaatselijke protestantse predikanten. De parochie is betrekkelijk klein, maar de plan nen tot uitbreiding en nieuwbouw zijn in volle ontwikkeling. Scheidende pastoor. Pastoor H. C. A. Roelvink, die thans gaat rusten, is GO jaar. Hij werd be noemd tot pastoor van de parochie van de H. Engelbewaarders op 7 sept. 1949. Tijdens zijn pastoraat is er veel vernieuv/d in de kerk. Voor de jeugd beweging had hij grote belangstelling en hij hield zeer veel lezingen, die met humor waren gekruid. De pas toor bouwde een nieuwe kleuter school en leverde een belangrijk aan deel bij de vernieuwing van het verenigingsgebouw. Zaterdagavond stond het Culturele Wetering, uitgebreid met een tolk en Centrum te Nieuwe Wetering in het administrateur, is reeds samenge- middelpunt van de belangstelling, t steld. een bezet parkeerterrein, een eivolle zaal. Alle aanwezigen voelden zich voldaan er getuigen van te mogen zijn op welke wijze de gemeenschap Nieuwe Wetering aan de mooiste ge voelens van haar grote hart gestalte weet te geven. De bekende toneelvereniging „Wil len is kunnen" van dit dorp gaf on der leiding v. d. heer M. Spring in 't Veld n.l. een opvoering van het toe passelijk getitelde toneelstuk „De Verschoppeling", ten bate van Hon garije. De strekking van het stuk achten iu bij onze lezers genoegzaam be ert omdat dit door hetzelfde ge zelschap reeds enige malen in de dorpen onzer gemeente is vertolkt. De muzikale omlijsting werd op voortreffelijke wijze verzorgd door het bekende Nieuweweteringse gui- taarensemble. Onder de aanwezigen merkten wij op het voltallige college van B. De burgemeesters stellen zich voor de gelden, welke in betrokken ge meenten worden bijeengebracht, te storten in de gezamenlijke Rijn- streekkas, teneinde de opname van deze gezinnen geheel uit particuliere fondsen te kunnen bekostigen. De ge zinnen zullen volledig worden geïn stalleerd en in hun gezinsverband geheel in onze gemeenschap worden opgenomen. De Rijnstreek, waaronder Alke made, heeft dus een positief en con creet doel in zijn onstuitbare drang en welbegrepen plicht tot hulpverle ning aan dit getergde, ontrechte, ge plunderde en vermoorde volk. De burgemeester verheugde er zich in dat het particuliere initiatief in zijn gemeente vaardig werd en dat in deze zin te Nieuwewetering de victorie kon beginnen! Hij sprak daarbij de hoop uit dat dit lichtende voorbeeld door vele verenigingen en met dames, verschillende raadsleden instellingen in zijn gemeente zou een vertegenwoordiger van het Mi-1 worden gevolgd, waardoor hij in nisterie van Maatschappelijk Werk staat zou zijn Alkemade een groot en?i 'aandeel te doen nemen in deze on- °peJl^ middellijke en doelmatige hulo. Ook de baten van deze avond met garderobe, opbrengsten buffet en een verloting met een keur van prachtige prijzen, ook door de Nieuweweterin- gers bijeengebracht, zijn door de or ganisatoren onder leiding van M. Spring in 't Veld ter beschikking ge steld van de burgemeester. De totale opbrengst kon daarom tot het onver wachte bedrag van 524.60 worden opgevoerd. Toen het spel en de verloting wa ren beëindigd, besloot een gezellig bal deze bij uitstek geslaagde welda digheidsavond. burgemeester Kolfschoten deze avond, waarbij hij het niet nodig oor deelde in dit gezelschap weer te ge ven op welke wijze het Hongaarse volk was getroffen. Hij achtte het een voorrecht met alle aanwezigen in ons vrije vaderland nog in staat te zijn voor deze slachtoffers iets ter verzachting van het schier onherstel bare leed en onrecht te kunnen on dernemen. Dit kan zich, volgens spr. niet alleen bepalen tot collecten e.d., zodat de burgemeesters van een 10- tal gemeenten in de Rijnstreek heb ben besloten na overleg met een vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen hier te lande voorlopig tenminste 3 volledige Hongaarse gezinnen ge heel te adopteren en deze onder te brengen in het daarvoor door de be trokken NH-Diaconie beschikbaar gestelde Huize „Voordorp" te Leider dorp. Bovendien zullen zovóel moge lijk tijdelijke Hongaarse vluchtelin gen aldaar worden opgevangen. Een beheerscommissie voor dit ge bouw, waarin naast de gemeenten Aiohen a. d. Rijn en Leiderdoro ook -Uken^e is vert^genwoor^'^d in de persoon van dr. A. v. <L Bijl te Oude Verborgen „teveel" De heer A. G. Verhaaff te Arnhem heeft vrijdag een afge broken haarkam in een fles ge pasteuriseerde melk aangetrof- gen. De melk uit de fles was reeds voor de helft opgegaan, toen het stuk kam er in werd ontdekt. De heer Verhaaff heeft de keuringsdienst van waren van de vondst in kennis gesteld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6