Vlees hooit erbij Hongaarse middelbare school in Oostenrijk voor Ned. rekening Vluchtelingen vonden arbeid Teleurgestelde bakker beslechtte echtelijke ruzie met bijl TWEEDE AUTOLOZE ZONDAG Professor duwde zijn wagen en voorkwam een bekeuring Doorzichtige camouflage Boetes van f 10,- tot f 500,- voor overtreding van het rijverbod Nederlands schip leed in zware mist schipbreuk op de Noordzee MAANDAG 3 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Koningin bij Nationaal Comité Aantrekkelijk voorstel Zaterdag: heeft de Koningin een vergadering bijgewoond van het da gelijks bestuur van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk in Amsterdam; de Koningin was ver gezeld van haar particuliere secre taresse, mej. mr. M. de Jong. Tijdens de vergadering liet de Koningin zich uitvoerig voorlichten omtrent de taak van het nationaal comité, de resultaten der tot nu toe gevoerde actie en de wijze van be steding der gelden. Het besluit werd genomen aan de Nederlandse fede ratie voor vluchtelingenhulp in Den Haag, die als uitvoerend orgaan van het Nationaal Comtié optreedt, op nieuw een bedrag van 100.000 over te maken ter dekking van de kosten, verbonden aan de huisvesting en voeding der Hongaarse vluchtelin gen in ons land. Dubbel doel. Voorts besloot de vergadering om uit de gelden, die op giro 999 zijn ont vangen, wederom een bedrag van een half miljoen Oostenrijkse schillingen ter beschikking te stelden van df vertegenwoordiger v. d. -ioge commis saris der Verenigde Naties voor d( vluchtelingen in Wenen. Een uit Oostenrijk ontvangen aan bieding om voor Nederlandse rekening over te gaan tot het in richten van een instelling van mid delbaar onderwijs voor jonge Hon garen, werd aan de hand van een voorlopig rapport uitgebreid bespro ken. Besloten werd aan enkele Oos tenrijkse en Nederlandse deskundi gen opdracht te geven op zeer korte Vakwerk voor vaklui Voor de 158 ongetrouwde Hon gaarse jongemannen, die op 't ogen blik op „WSsterduin" te Wijk aan Zee logeren, is met de grootste voortvarendheid werk gezocht. Het eenvoudigste zou geweest zijn om hen allen op een der grote be drijven in de IJ-mond tewerk te stellen, maar dit zou niet voor allen de meest geschikte werkkring heb ben betekend. De directeur van de stichting voor maatschappelijk werk in Noord-Holland, de heer C. Lijn zaad, heeft ernaar gestreefd hen zo veel mogelijk in het eigen beroep te doen plaatsen. Zo kwam een maat schoenmaker bij een maatschoenma kerij te Uitgeest terecht, de N.Z. Hollandse Vervoermaatschappij te Haarlem zag zijn staf uitgebreid met 14 technici, en 2 liftbouwers werden bij een Haarlemse liftenfabriek met open armen ontvangen. Zo is voor alle jongelui een zo geschikt moge lijke werkkring gevonden; zij zullen voorlopig nog in Wijk aan Zee blij ven wonen. Aetherkianken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA NTS.: 20-30 Journ. en weeroverz. 20.4522.15 Filmprogramma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtba ken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.50 Gram. 14.00 School radio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrou wen van het land. 14.40 Ge var. prgr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken verlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: H. C. Bijvoet; Het K.N.M.I. en de waterstaat. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V-U.: J. J.-- van der Laan: Nieuw Guinea in de Pacific. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Adventszang. 21-35 Strijkkwart. 22.15 Kamerork., koor en sol. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. I termijn een uitgebreid en becijferd rapport voor te leggen aan het be stuur van het Nationaal Comité. Aan de voorbereiding van dit rapport wordt thans met spoed gewerkt en binnen een week kan over het pro ject een beslissing worden verwacht. Het aantrekkelijke van het pro ject, dat niet alleen een oplossing voor een deel der actuele noodsitua tie wordt geboden, omdat onmiddel* lijk een aantal kinderen een redelijk tehuis krijgt, doch dat tevens dit pro ject op langere duur een invloedrijke bijdrage zal blijken te zijn om aan een aantal Hongaarse meisjes en jon gens een behoorlijk democratische scholing te verzekeren. Op de vergadering werd de ver wachting uitgesproken, dat in Neder land, en met nam? in de kring va het middelbaar onderwijs, voor dit plan grote belangstelling zal be staan. Omstreeks 12.15 uur beëindigde de Koningin het werkbezoek. geb geel 'n ROLLADE ol 'n fijne ROOKWORST! Hoe 'r ook zij Help Uw slager U vlot te bedienen door te bestellen: 's morgens vóór 9 uur en voor Zaterdag op Vrijdag Publikatle van de verenigde slagers in Leiden en omstreken ffitand in het JCuxhauó Politie overmeesterde dronken woesteling Een 63 jaar oude poffertjes-bakker uit de Rotterdamsestraat te Den Haag had onenigheid gehad met zijn vrouw, die daarom drie weken ge leden van hem was weggelopen. Op verzoek van de man, die het huwe- HILVERSUM II, 291 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Lichte muz. 11.40 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en trom pet. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13-20 Metropole-ork. 13.55 Koersen. 1400 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18-15 Piano spel. 18.30 Op u komt het aan! 18.40 Dansmuz. 18.55 Paris vous parle* 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Muz. caus. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20-05 Gevar. propr. 22.15 De Ant woordman. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat.23.00 Nieuws 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.35 23.55 Gram. Wellicht geleerd door de snelle be rechting, die enkele zondagsrijders deze week ten deel viel, is het aantal overtreders gisteren nog lager ge weest dan vorige week. In Amsterdam raakte een verte gen woordöger, die vertelde door de gladheid van de weg opgehouden te zijn, z'n auto kwijt, benevens kwam een auto met buitenlandse kenteken bewijzen op het politiebureau terecht, omdat de politie de bestuurder niet vrijgesteld achtte. In Den Haag werden twee auto mobilisten met een bekeuring verrijkt en in Rijswijk werd de list van een Uitbreiding van het zondagsrijverbod? Op het ministerie van Economische Zaken wordt momenteel overwogen het zondagsrijverbod uit te breiden tot motorrijtuigen, die dieselolie, pro- paangas en petroleum als brandstof gebruiken. Organisaties van personenvervoer hebben aan de min. een telegram ge zonden, waarin zij verzoeken aan auto bussen, die gebruikt worden voor tourwagenritten en ongeregeld ver voer ontheffing te verlenen, omdat voor elke rit ministeriële toestemming toch al vereist is en dus niet ge vreesd behoeft te worden voor onma tig brandstofverbruik. NOG 288 POL. DELINQUENTEN IN NED. GEVANGENISSEN. Op 1 november jl. waren er nog 139 politieke delinquenten gedeti neerd die tot tijdelijke vrijheidsstraf fen veroordeeld waren. Hierbij wa ren 14 Duitsers. 149 Politieke delin quenten waren tot levenslang ver oordeeld, van wie 15 Duitsers. "Tot einde 1957 zullen 90 tijdelijk gestrafte delinquenten in aanmer king komen voor voorwaardelijke in vrijheidstelling, in 1958 20. en 1959: 10. Minister Samkalden, die deze cijfers aan de Tweede Kamer mee deelt, meent dat de mogelij khedc\ om uitlevering te verkrijgen van de uit Breda ontsnapte gedetineerden voorlopig zijn uitgeput. zondagsrijder, die zijn auto ter camou flage van gasflessen had voorzien, door de politie ontmaskerd. In Utrecht ving de politie bot. Daar stond zondagmorgen te drie minuten voor vijf een hoogleraar met zijrn auto voor de gesloten spoorwegbomen te wachten, enkele honderd meters van het universiteitsgebouw. De pro fessor was in de nacht van een pro motiediner uit Zeeland teruggekeerd en door de mist misleid en kon eerst om kort voor vyf uur in de Domstad aankomen. Nog zou hij tijdig de uni versiteit bereikt hebben, doch de spoorbomen versperden hem de laat ste hondierd meter. Toen de klok vijf uur sloeg, gin gen de spoorbomen open, maar de stralende glimlach van de politie, die met het beruchte boekje klaarstond, veranderde in een ongemakkelijke grijns, toen de professor uit zijn auto stapte, z'n vrouw achter het stuur deed plaatsnemen en zijn wagen de laatste honderd meter naar de uni versiteit voortduwde. Daar heeft de hoogleraar met zijn gezelschap enkele uren gebivakkeerd, waarna een gewaarschuwde relatie, in het bezit van een Mercedesdiesel, hem kwam ophalen. lijk nog eens onder ogen wilde zien, waren ze gisteren opnieuw bij elkaar gekomen. De man trachtte zijn vrouw bij die ontmoeting te overre den bij hem te blijven, maar kreeg geen voet aan de grond. Ten einde raad werd besloten, de boedel te verdelen: de man nam de meubels en de vrouw mocht haar kleding meenemen. Toen de vrouw zich bukte om haar kleren uit een kast te halen, sloeg de poffertjes- bakker haar op het achterhoofd met een bijl. De vrouw bekwam een ga pende hoofdwonde. Ze wilde vluch ten, maar werd door de man gepakt en op een bed gegooid, waar hij haar poogde de wurgen. De vrouw wist uit zijn greep te ontsnappen en ren de luid gillend de straat op. Van dat ogenblik maakte de poffertjes-bak ker gebruik om er van door te gaan en zijn leed in een kroeg te gaan ver. drinken. De recherche arresteerde hem in het café. Elders in de stad bedreigde een vijftigjarige arbeider zijn vrouw, die haar toevlucht zocht bij de politie. Toen twee agenten poolshoogte gin gen nemen troffen zij de man, staan de boven aan de trap van zijn wo ning. Hij zwaaide hevig met twee bijlen. De politiemannen trotseerden de dreiging en kwamen met getrokken pistool de trap op. De woesteling, die een stevige borrel op had, trok zich terug in een kamer, waar hij ten slotte na een hevige worsteling door de agenten werd overmeesterd. VERDACHTE VAN MOORD IN DE le HELMERSSTRAAT VRIJGELATEN. Gisteren is op last van de officier van Justitie te Amsterdam wegens ge brek aan bewijs in vrijheid gesteld de 29-jarige ziekenverpleger J. G. F,, die op 11 sept. j.l. was gearresteerd. F. werd ervan verdacht in augustus van het vorig jaar zyn buurman, de Zaterdagnacht rukte de Haagse brandweer met groot materieel uit naar het Kurhaus, waar brand was. Het viel allemaal gelukkig nogal mee. waar schijnlijk door een defecte neonbuis was de daklijst gaan branden. Op de foto zien we de brandweerlieden hoog en droog bezig met het blussings- werk. 44-jarige H. G. in de le Helmcrsstraat te Amsterdam te hebben vermoord. Deze zaak heeft indertijd sterk te aandacht getrokken, omdat het slacht, offer onder vreemde omstandigheden in zijn woning werd aangetroffen. Een van zijn onderhuurders vónd hem met beide handen vastgebonden en met een wond aan het hoofd, onder een kleed vei*borgen. Een geldkistje lag open in de kamer en alle laden bleken doorzocht te zijn. Grensgevallen Van ƒ20 tot ƒ500 varieerden de straffen die de economische politie rechter te 's-Hertogenbosch gisteren heeft opgelegd aan twaalf personen uit het arrondissement 's Hertogen bosch, die j.l. zondag het rijverbod hebben overtreden. De zwaarste straf kreeg een arts uit Mierlo, die in Eindhoven naar een voetbalwedstrijd was gaan kijken. Hij grondde zijn verweer op het argu ment, dat hij terstond zijn patiënten moest kunnen bereiken, wanneer hij voor een dringend geval werd weg geroepen, waarop de politierechter echter antwoordde: „Dan had u hele maal niet naar de wedstrijd moeten gaan en u toch zeker niet buiten uw Alle opvarenden veilig te Rotterdam Zaterdagavond om kwart over elf is volgens het Duitse radiostation Norddeich-radio in de Noordzee op de route naar Borkum het 199 ton metende Nederlandse schip „Cobri" in een dichte mist in aanvaring ge komen met 't Panamese schip „Ma ria Dolores,, (1776 ton) De „Cobri" zou op nog niet juist bepaalde plaats gezonken zijn, maar zijn voltallige bemanning is door de Panamees aan boord genomen. De „Maria Dolores" die op weg is naar Houston in Texas arriveerde afgelopen nacht in Hoek van Holland. Toen hedennacht de schipbreuke lingen te Rotterdam aan boord van de „Maria Dolores" meerden, bleek slechts én hunner een lichte hoofd wonde te hebben, die volgens een arts volkomen ongevaarlijk is. Ove rigens bevonden de opvarenden de 27-jarige kapitein H. E. v. d. Brink uit Hilversum, stuurman E. v. d. Brink, Hilversum, kok H. Meeren- donk, Breda, machinist J. E. Jensen, Amsterdam, de matroos M. Groen, Spijkenisse, wiens eerste reis dit was en matroos W. v. Maurik, Hol landse Rading zich in goede wel stand en zij allen waren vol lof over de verzorging aan boord van de „Ma ria Dolores". De kapitein vertelde, dat het zicht op 't moment van aanvaring bijzon der slepht was. Het schip werd ge troffen onder de waterspiegel, en zonk na enkele minuten. Toch zag men kans de reddingsboot te strijken en in volkomen rust, zonder de min ste paniek, zagen de opvarenden kans over te stappen. Nadat zij enige tijd in de mist hadden rondgedob berd, waren zij door de Panamees ontdekt, die hen aan boord genomen had. De kok vertelde, dat de aanvaring een volkomen verrassing was voor de opvarenden, die zich allen op het dek bevonden. Het Panamese schip doemde als het ware plotseling uit de mist op en beet zich ter hooegte van luik-twee in de „Cobri" vast. Het Nederlandse schip werd enkele minuten door de Panamees meege sleurd, raakte toen los en maakte onmiddellijk zwaar water. De kapitein, die op de brug stond en geen juist idee van de schade kon krijgen, liet uit voorzorg onmid dellijk de reddingsboot strijken, het geen de opvarenden waarschijnlijk het leven heeft gered. Zonder enige paniek zo vertel de de machinist, konden de opva renden op de reddingssloep over stappen en een kwartier later zat men al in de warme hutten van de Panamees; de „Cobri" lag toen reeds op de bodem van de Noordzee. woonplaats moeten begeven". Toen de arts daarop meende, dat hij 's zondags recht op een verzetje had, kostte hem dit de kwalificatie „a-sociaal". Ook de officier van ju stitie vond, dat deze verdachte ge brek had aan sociaal gevoel. Hij eiste 500 boete subsidiair twee maanden hechtenis; het vonnis luidde con form. Te haastig. Een andere arts uit Sint Michiels gestel, was met zijn auto naar de kerk gereden in de mening, dat hij onbeperkte vrijstelling had. Maar hy had op deze zondag geen zondags dienst en als pas gevestigde arts geen patiënt, waarvoor een drin gende oproep mogelijk zou zijn. Voor hem luidde eis en vonnis ƒ200, subs, een maand hechtenis. In verscheidene gevallen was men naar de kerk gereden Om gebrekki- gen en ouden van dagen erheen te brengen. In de loop van deze week hebben de betrokkenen de vergun ning hiervoor ontvangen. Maar de rechter betoogde, dat men niet op de beslissing vooruit had moeten lopen en deze personen kregen boetes van 20 en 40. Twee verdachten, die 's nachts ge werkt hadden en geruime tijd op een openbare vervoermiddel zouden heb. ben moeten wachten om zich naar huis te begeven, kregen de raad de volgende keer toch maar te wachten, en een veroordeling van 75 tot ƒ100. Artsen-probleem Een speciale studie vereisen de gevallen van de artsen, die met hun auto naar het artsencongres in Utrecht zijn geweest. Men betoogde, dat artsen hun auto, ten alle tijde bij de hand moeten hebben, omdat zij voor spoedgevallen weggeroepen kunnen worden. Het artsencongres meende men als beroepsbezigheid te kunnen aanmerken en niet als ont spanning. De rechter vond het een moeilijk geval en wilde een principiële uit spraak uitlokken, waarom de artsen veroordeeld werden tot 10 boete. SCOOTERRIJDER VERONGELUKT. Zaterdagavond is op de Vleutense- weg te Utrecht een 30-jarige scoo terrijder uit Utrecht dodelijk veron gelukt, toen hij bij liet passeren van een auto de x-and van een vluchtheu vel raakte en tegen de grond sloeg. Zijn 24-jarige duopassagier, eveneens uit Utrecht, kreeg een zwdre hoofd wond. BIJ KORPS RIJKSPOLITIE: 500 VACATURES. Minister Samkalden heeft meege deeld, dat bij het korps rijkspolitie op het ogenblik 500 vacatures be staan. In zijn memorie van antwoord aam de Tweede Kamer over de be groting van Justitie schrijft de minis ter, dat het onderzoek, dat bij het korps zal worden ingesteld naar de factoren die de toetreding tot het korps zouden bemoeilijken, nog niet is begonnen. Hoewel dit onderzoek bij de gemeentepolitie nog niet ge heel is beëindigd, is de bestudering van de reeds beschikbare resultaten thans in 'n zodanig stadduim gekomen, dat zeer binnenkort een begin kar worden gemaakt met het onderzoek bij het korps rijkspolitie. De sterkte van dit korps bedroeg op 1 oktober van dit jaar 6069 hoofden. In de perio de van 1 januari 1956 tot 1 oktober 1956 verlieten 158 man de dienst, ter wijl in deze periode 162 man werd aangesteld. Aan de opleidingsschool van de rijkspolitie zijn thans 67 leerlingen in opleiding, die per 1 januari 1957 en 83 leerlingen die per 1 juni 1957 bij het korps zullen worden ingedeeld. Naar het zich laat aanzien zullen op 1 januari 1957 bij de opleidings school ongeveer 100 nieuwe leerlin gen worden toegelaten. De minister is van oordeel, dat de politiedienst ten plattelande zich niet leent om mede door vrouwen te wor den uitgeoefend op de wijze zoals dit 'bij enige gemeentelijke-politiekorpsen gebeurt. De minister merkt op, dat 'bij de gewesten van het korps rijkspolitie 5 vrouwelijke officieren werkzaam zijn voor de behandeling van zaken, de kinderpolitie rakende. Een 78-jarige wielrijder te Apel doorn merkte gisteren op het kruis punt Regen tesselaanZwolle weg Emmalaan te laat een personenauto op, werd door dit voertuig gegre pen en op slag gedood. HONGAARSE STUDENTENPAARTJES TROUWDEN In Zeist is zaterdagochtend het hu welijk voltrokken tussen vier paren naar Nederland uitgeweken Hongaar se studenten. De foto geeft een beeld van het moment, waarop in het Zeis ter stadhuis achtvoudig het ja-woord in het Hongaars klonk. Geheel links de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, die het huwe lijk geheel in het Hongaars vol trok. De bruidjes hadden hun boe ketten gekregen van de Commissaris der Koningin in Utrecht, .mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5