Minister komt toekomstige ambtenaren tegemoet Geen tegemoetkoming voor de laagst bezoldigden Belastingontwerpen zijn nagenoeg compleet In Zeeuws vluchtelingenkamp vond gisteren een pijnlijk incident plaats Protest tegen verhoging invoerrecht op benzine Weinig dikke gladiolen op veiling ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KAMER AANVAARDT PENSIOENONTWERPEN De Tweede Kamer heeft gistermid dag de pensioenontwerpen voor de ambtenaren aanvaard, nadat minister Struycken zich bereid had verklaard de premie voor het gezinspensioen <5y2% tot een maximum van ƒ165 bij een pensioengrondslag van 7000) ook te doen gelden voor na 1 januari aa. aan te stellen ambtenaren. De minister verklaarde, dat de regering niet kan voldoen aan de wens om het percentage per dienst jaar voor de lagere salarissen om hoog te brengen. Ten aanzien van de weduwen- en wezenpensioenen is de regering reeds overgegaan tot een concessie. Verder kan zij echter niet gaan, aldus de minister. Er werd alleen hoofdelijk gestemd over het ontwerp tot aanpassing van het overheidspensioen aan de alge mene ouderdomswet. Dit werd aan vaard met 94 tegen 9 stemmen. Te gen waren de C.P.N., de S.G.P. en de heer Welter van de K.V.P. De overige ontwerpen werden z. h. st. goedgekeurd. De minister verklaarde, dat de voorgestelde verbeteringen, de schat kist 47 miljoen gaan kosten. Over de bezwaren tegen de aan passing van het pensioen aan de al gemene ouderdomswet zei spreker, dat de overheid wetten mag wijzi gen, dus ook de pensioenwetten, in dien de noodzakelijkheid daartoe blijkt. Men moet niet spreken van aan tasting van rechten. De beginseluit spraak is gevallen in het debat over de algemene ouderdomswet, zeide spreker. Eindrapport. Voorts deelde de minister mede, dat het eindrapport der staatscom missie-Van Poelje over de pen sioenen in de loop van volgend jaar kan worden verwacht. De regering gevoelt niets voor de suggestie een aparte regeling te scheppen voor de onderwijzers. Dit zou consequenties met zich meebren gen voor andere groepen. Aan de staatscommissie-Van Poelje zou spreker de gedachten doorgeven de kinderbijslag voor kinderen ouder BLOED UIT IERLAND ZELFDE ALS BLOED VAN UTRECHTSE BABT. In het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Roode Kruis te Amster dam is gisterochtend na een mini- tieus onderzoek naar de aard van de bloedgroep van de baby, die in het Utrechtse kinderziekenhuis op een transfusie van de bijzondere bloed groep ligt te wachten, vastgesteld, dat dit bloed geheel overeenkomt met de zeldzame variant, die de landbouwer in Ierland heeft afge staan en direct per vliegtuig naar ons land is opgezonden. Na dit onderzoek met het positie ve resultaat is het bloed opgezon den naar Utrecht. dan 21 jaar en die nog studeren te laten „doorwerken". Terugbrenging van het pensioen- verhaal van 3 op 2 pet. voor het spoorwegpersoneel zou volgens spre ker een salarisverhoging betekenen. De bewindsman gevoelde daar niet voor. Algemeen belang. „Ik begrijp wel", zei de bewinds man, „dat de ambtenarencentrales nog meer willen maar de overheid is nu eenmaal een bijzondere werk gever. Zij moet ndet alleen denken aan haar ambtenaren, maar ook aan het algemeen belang". De minister legde er nog de na druk op, dat geen enkele ambtenaar met dit complex van maatregelen er op achteruitgaat. Integendeel, is er veel verbeterd. Vele van de niet vervulde wensen verwees de minister dan ook voor nader overleg en studie maar de staatscommissie-Van Poelje. Nadat de minister een nota van wijziging had ingediend, waarbij ook de toekomstige ambtenaren van de voordelige premieregeling voor het gezinspensioen zullen profiteren, keurde de Kamer de ontwerpen goed. Minister Hofstra: tarief ongehuwden behoeft herziening De ontwerpen voor nieuwe wetten op de inkomstenbelasting, de loonbe lasting, de vermogensbelasting, de vennootschapsbelasting en de divi dendbelasting zijn nagenoeg gereed. De algemene herziening van deze wetten is naar haar aard geen plan voor belastingverlaging. Bij deze herziening zullen dan ook, uitgaande van een gelijkblijvende to tale belastingdruk, de budgettaire ge volgen van belastingverplichtingen op bepaalde punten moeten worden afgewogen tegen compenserende be lastingverhogingen elders. Onder de huidige conjuncturele omstandighe den, welke tot belastingverhogingen nopen, zal ook van op zichzelf wense lijke belastingverlagingen voorshands moeten worden afgezien. Reumabestrijding gaat op wieletjes Opbouwend initiatief Ter gelegenheid van haar zestig jarige jubileum heeft de Nederland se Aannemers- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland te Amsterdam, 60.000 ter beschikking gesteld van de Nederlandse Vereni ging tot Rheumabestrijding. Dit geld wordt bestemd voor het mogelijk maken van „mobiele physische the rapie". Bij de daarvoor in aanmer king komende thuisv^rpleegde rheu- mapatiënten, die niet kunnen reizen naar een behandelinrichting, kan nu behandeling met massage, oefenings therapie en physische therapie aan huis worden gegeven door een mas seur die met een eenvoudige bestel auto, voorzien van de benodigde ap paratuur deze patiënten zal bezoeken. Hedenmorgen zijn bij het kantoor van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding te 's Graven- hage de auto's met inhoud gestart. Het geldt voorlopig nog een proefne ming op kleine schaal; de provincies Zeeland en Groningen zijn als werk terrein uitgekozen. Dit deelt minister Hofstra aan de Tweede Kamer mee in zijn Memorie van Antwoord over de begroting van het departement van Financiën voor 1957. Minister Hofstra is van mening, dat het tarief van de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden herzie ning behoeft. Hij acht het evenwel niet verantwoord een dergelijke be lastingvermindering te verwerkelij ken onder de huidige omstandighe den, die tot een beperking van de be stedingen nopen. Wel is hij bereid, zodra de omstandigheden zich wijzi gen aan zo'n herziening een hoge ma te van prioriteit te geven. De minister zegt voorts, dat verla ging van de progessie van de inkom stenbelasting thans niet in overwe ging kan worden genomen. Omtrent een voorziening met be trekking tot de mogelijkheid tot her kapitalisatie bij naamloze vennoot schappen heeft de minister nog geen standpunt bepaald. Hij zegt echter toe, dat hij aan dit belangrijke onder werp op korte termijn bijzondere aan dacht zal geven. 13 Hongaren verlieten Biggekerke uit protest Een pijnlijke situatie is gisteren ontstaan rond het kamp Biggerkerke op Zeeland, waar ruim honderd Hon gaarse vluchtelingen donderdag een tijdelijk onderdak vonden. Van deze Hongaren hebben 13 gistermorgen, in groepjes van 9 en 4, het kamp verla ten, omdat, volgens hen, inrichting, voeding en verwarming beneden de maat waren. Sterk krijgt men de in druk, dat er onder het transport, dat woensdag te Biggekerke arriveerde, één opposant is, die de overige 12 allen jongemannen - heeft opgeruid. De eerste 9 vluchtelingen, die het kamp verlaten, liftten naar Middel burg, waar zij op het politiebureau belandden. Ijlings ter assistentie ge roepen tolken wisten een gesprek mo gelijk te maken met de stedelijke autoriteiten en het slot was, dat de Hongaren tijdelijk in hotels en pen sions ondergebracht werden. De groep van vier, die later het kamp verliet, nam de trein naar Ber gen op Zoom, met als doel Utrecht te bereiken, waar volgens hen de toestand veel beter was. Geen kaartjes. In Bergen op Zoom werden zij omdat zij geen kaartjes hadden uit de trein gezet en opgevangen door Roode Kruis-mensen. Deze hebben via tolken met de mensen gesproken en dit had tot resultaat, dat de men sen weer de trein terug namen naar Middelburg, waar ook zij een tijdelijk onderdak vonden in hotels. Inmiddels was een vertegenwoordi ger van het ministerie van sociale zaken naar Zeeland vertrokken om daar contact op te nemen met provin ciale autoriteiten. Het kamp, dat voor dien bestemd was voor Nederlandse had. arbeiders, die te ver van huis wonen om op en neer te reizen, heeft be perkte voorzieningen. Vooral het .feit, dat zij in onverwarmde vertrekken op strozakken moesten slapen heeft het ongenoegen van de groep oppo santen gewekt. Niet begrepen. In Utrecht was hen beloofd, dat zij naar een plaats zouden gaan, waar zij helemaal op verhaal zouden kun nen komen. Toen zij na een ver moeiende autobus-rit in het onver warmde kamp aankwamen, begon nen enkelen bezwaren te maken. De volgende morgen bleek, dat zij de broodmaaltijd van de vorige avond voor de helft als ontbijt hadden moe ten bewaren. Velen hadden dit niet begrepen en het gemis van een ontbijt heeft enkele vluchtelingen tot open lijk verzet gebracht. Afkeuring. Inmiddels is uit een voorlopig on derzoek wel gebleken, dat de meeste Hongaren in het kamp de houding van het groepje ten zeerste afkeuren. Ook de jongemannen, die de moeilijkheden veroorzaakt hebben, is hun houding niet te zwaar aan te rekenen. Z(j behoren tot het laatste transport vluchtelingen, dat naar Nederland is gekomen en velen van hen hebben een verschrikkelijke tijd achter de rug. Daarom zijn zij uiterst zenuw achtig en wantrouwend. Dit gevoegd bij de taalmoeilijkheden, maakte hen een grage prooi voor de. oproer kraaier, die reeds in Utrecht grote verhalen vertelde over zijn belevenis sen in Hongarije en de overdaad, die hij in Oostenrijkse kampen genoten Prins Bernhard opende radarsysteem van de Nieuwe Waterujeg Alvorens het nieuwe radarproject officieel te openen bracht Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan Radar- blokpost 1 te Hoek van Holland, waar een gesprek plaats vond met 'n binnenkomend schip. De burgemeester van Rotterdam, mr. E. van Walsum, kijkt belangstellend toe. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VLEESWARENINDUSTRIE VERPLICHT GESTELD. Op verzoek van de organisaties van werkgevers en werknemers in de vleeswarenindustrie heeft de minister van Sociale Zaken met ingang van 1 december 1956 de deelneming ver plicht gesteld in het Bedrijfspen sioenfonds voor de Vleeswarenindus- trie~voor de mannelijke werknemers van 18 tot en met 64 jaar, werkzaam in deze bedrijfstak, met uitzondering van bepaalde categorieën, zoals lei dinggevend hoger technisch en ad ministratief personeel en reizigers. Aan dit pensioenfonds zullen ver moedelijk ca 3500 werknemers deel nemen. Met dit pensioenfonds is het aantal pensioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioen fonds verplicht is gesteld, gestegen tot 20. Markt was lustelozer De in Centraal Overleg samenwer kende wegverkeers- en -vervoersor ganisaties A.N.W.B., K.N.A.C., E. V.O., N.O.B., Wegtransport F.N.O.P. en K.N.V.T.O. hebben in een adres aan de Tweede Kamer krachtig stel ling genomen tegen het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine tot 24.25 per 100 liter cn de daarmede gepaard gaande verhoging van de motorrijtui genbelasting voor dieselauto's. In het adres wordt erop gewezen, dat na de verhoging de invoerrechten op benzine ruim 56 pot. van de ver koopprijs zullen bedragen, terwijl al le andere minerale brandstoffen van invoerrechten zijn vrijgesteld en ook overigens het gebruik van energie (gas, elektriciteit) aan geen enkele bijzondere heffing is onderworpen. De belasting van dieselauto's wordt onbillijk goacht, omdat op het ge bruik van dieselolie voor locomotie ven, scheepsmotoren en stationaire motoren geen enkele belasting drukt. Dat na de drastische verhoging met meer dan Jj pet. de benzineprijs in Nederland nog lager zal zijn dan in andere landen zoals de Memorie van Toelichting vermeldt kan door Olieprodukten duurder op 1 december De oliemaatschappijen hebben zich genoodzaakt gezien de verkoopprij zen van hun produkten terstond te verhogen. In overleg met de minister van Economische Zaken zal deze ver hoging voor de voornaamste produk ten met ingang van 1 december 1956 bedragen: autobenzine 1,6 cent per liter, petroleum 2,25 ct. per liter, gas- olie en huisbrandolie 2,35 cent per li ter, stookolie 34.50 per 1000 kg. De oliemaatschappijen zeggen ter toelichting dat de sluiting van het Suezkanaal en de verminderde be schikking over olie uit het Midden Oosten voor West-Europa een tekort aan aardolieprodukten hebben doen ontstaan, dat zich nog geruime tijd zal doer, gevoelen. Alle inspanning is er momenteel op gericht om dit tekort tot redelijke proporties terug te brengen. Daardoor worden aan de beschikbare tanker- vloot zeer hoge eisen gesteld. Dè aan voer van olie en olieprodukten uit andere gebieden, vraagt bijzondere voorzieningen op korte termijn. Dit brengt mede, dat de aardolie-indus trie zeer aanzienlijke extrakosten heeft moeten maken, aldus de olie maatschappijen. Hongaren in ons land aan de slag B(j de directie voor de arbeids voorziening waren heden in totaal 808 aanvragen van werkgevers ont vangen met circa 4250 arbeidsplaat sen voor Hongaarse vluchtelingen. Verscheidene van deze aanvragen gaan vergezeld van toezeggingen voor woonruimte. Centraal Overleg niet als argument voor de verhoging worden aanvaard, daar voor een juiste beoordeling van het prijsverschil het gehele complex van belastingen en de levensstan daard in die landen in beschouwing dienen te worden genomen; in België en Luxemburg was bijv. in 1955 het gemiddelde loonpeil resp. 37 pet. en 75 pet. hoger dan in Nederland. Voort meent Centraal Overleg, dat het in Benelux-verband eerder op de weg van de Regering had moeten lig gen om te trachten België en Luxem burg te bewegen hun tarieven terug te brengen tot het in 1950 als gemeen schappelijk overeengekomen tarief van 16,65 per 100 liter, dan thans het Nederlandse tarief op te trekken tot het zoveel hogere Belgische. Afgevraagd wordt of het uitgangs punt van het wetsontwerp wel uit sluitend de financiële nood is en of daarbij iet tevens de gelegenheid te baat wordt genomen om „coördine rend" op te treden met het oog op de enkele dagen geleden aangekondigde verhoging der spoorwegtarieven. Lissese bollenveilingen hebben niet te klagen over de aanvoer. Zowel de HBG als de Hobaho hadden de af gelopen week dikke catalogi. Opmer kelijk was het wel, dat er in ver houding weinig veertienen in voor kwamen. De handel was wat minder levendig dan verleden week en de prijzen van de meeste soorten waren wat lager. Vooral Sneeuwprinses maakte weer een flinke duikeling. Daarentegen gingen soorten als Nieuw Europa en Lavender Dream weer om hoog. Veertienen van Nieuw Europa gin gen grif weg voor 9.50 per 100, ter- v*ijl Lavender Dream zielfe nog boven 10 liep. Duur was ook Paul Rubens. Mooie veertienen van deze variëteit werden afgedrukt op 7.50 per 10<0 en twaalven van deze variëteit wer den met 6.CO tot 6.80 ge,waardeerd. M.S. „STRAAT MADURA" TOCH BAANHOEKBRUG GEPASSEERD. Gistermiddag heeft Nederlands sterkste bok, de „Heracles" weer een overspanning uit de Baanhoekbrug in Sliedrecht gelicht om de doorvaart van een zeeschip mogelijk te maken. Dank zij de gunstige weersomstan digheden verliep alles vlot. Omstreeks drie uur gleed de „Straat Madura", het grootste vaar tuig dat ooit deze brug passeerde, tussen de pijlers door, waarbij het ter weerszijden nauwelijks twee me ter speling had. Er werd veel ge vergd van de stuurmanskunst van de kapiteins van de .Engeland, de Noordpool" en de „Chili", 3 slepers van Piet Smit jr.. die bij dit moeilijke transport waren ingeschakeld. Omstreeks drie uur was de 7200 ton metende „Straat Madura" de brug gepasseerd. Het schip zette koers naar Rotterdam, vanwaar het volgen de maand zal uitvaren voor een proeftocht. Koningin bezoekt Hilversums sanatorium Montgomimery noteerde voor beste kwaliteit veertienen ook boven 10 per 100, terwijl twaalven graag 9.50 opbraohiten. Met Sneeuwprinses ging het weer -bergafwaarts: mooie veer tienen kon men in het laatst der week kopen voor 2.50 per 100. Abu Has san, die dit seizoen nu niet bepaald uit voorraad leverbaar is, werd op hoge prijzen afgedrukt Veertienen kwamen niet voor, maar zelfs twaal ven konden grif 12 en 13 per 100 opbrengen. Totpsoore vond kopers voor 8 en 6.80 per 100. Met Johan van Konijnenburg bleef het naar wen6 lopen, 9.20 voor veertienen en 8 voor twaalven, zijn prijzen waarvoor men wel gladiolen kan telen, als men een goed gewas rooit. Beste veertie nen van Jo Wagenaar zagen we ver kopen voor 5.90 tot 6.20 en twaal ven voor 5.20 tot 5.70. Veertienen van Philippo'6 Memory brachten 5.65 op, twaalven 4.65 en tienen 2.40. Wat veertienen van Pactolus veranderden van eigenaar voor 4.50 per 100, maar Mrs. Mark's Memory kocht men niet voor een beetje. Veer tienen draaiden rond 7.50 per 100 en twaalven rond 4.70. De kleinere maten waren over het algemeen, niet duur en van een „gou den" jaar zal voor de meeste gladio- lenkwekers stellig geen sprake zijm. In plaats van zondagsrijoerbod Horeca: „Verbied rijden buiten provincie" Het bestuur van het bedrijfschap Horeca heeft besloten de regering te verzoeken om een noodzakelijke be perking van het benzineverbruik in plaats van door een zondagsrijverbod te verwezenlijken door de bestuur ders van motorvoertuigen te verbie den zich met hun voertuig buiten de provincie van registratie te begeven behoudens aantoonbare noodzaak in verband met bedrijfs- en andere be langen, zoals goederen- en personen vervoer. Voor zondagen zou als regel geen ontheffing moeten worden ver leend. Indien mogelijk, zou volgens het bedrijfschap overwogen kunnen wor den op werkdagen het motorverkeer tot de aangrenzende provincies uit te bereiden. T.a.v. buitenlands motorver keer dient een uitzondering te wor den gemaakt. Het bedrijfschap meent dat deze maatregel gemakkelijk zou zijn te controleren door het verplicht aan brengen van kentekenen op de voor ruit. De maatregel zou minstens even veel benzine besparen als een zon dagsrijverbod, zo meent men. Het bedrijfschap heeft vastgesteld dat op de eerste zondag, dat het ver bod gold, in de steden het bezoek aan Horecabedrijven gemiddeld 5o pro cent is teruggelopen en 86 pet. daar buiten. Willy Rozenboom, een negenjarig patiëntje van sanatorium „Zonnestraal" biedt H.M. de Koningin tijdens haar bezoek aan het sanatorium enkele geschenken aan, die vervaardigd zijn door patiënten van het sanatorium. Het bezoek aan het sanatorium was een onderdeel van het bezoek dat HJM. vrijdag aan Hilversum bracht. DIENST is dienst! De eerste overtreders van het zondagsverbod zijn gisteren voor de rechtbanken versche nen en onder en bevond zich ook een Rotterdammer. Deze verklaarde, dat hij zijn auto voor dienst gebruikt had en dat hij toestemming daartoe had. „Ik moest een coaster van le vensmiddelen voorzien, edelacht. bare", legde de nan uit, en de rechter scheen onder de indruk te komen. „En waaruit bestonden die levenemiddelen dan wel?", vroeg de officier van justitie belang stellend. Het was de Rotterdammer aan te zien, dat het onderzoek een voor hem ongewenste richting uitging. Moedig antwoordde hij toen: „Twee broodjes en een karbo nade".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5