Meerderheid Tweede Kamer kan „aanpassing" aanvaarden Creme PufF' De ambtelijke pensioenen Bezwaren tegen hogere premie voor lagere ambtenaren Voorstel tot herziening van onderwijssalarissen Radarsysteem Nieuwe Waterweg in bedrijf gesteld VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gezinspensioen en premieregeling De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de wetsontwerpen, waarbij de amb telijke pensioenen, (ook de militaire en spoorwegpensioenen) worden verhoogd met een algemene toeslag ter vervanging van vroegere toesla gen en worden aangepast aan de op 1 januari a.s. in werking tredende algemene ouderdomswet. Tegelijk daarmee zal een nieuw stelsel van premieberekening worden ingevoerd. Deze wetsontwerpen leiden tot een aanmerkelijke vereenvoudiging en tot een belangrijke materiële verbetering van de pensioenen. De heren Blom (P.v.d.A.), v. d. Zan den (K.V.P.-) en Smallenbroek (A.- R.) konden zich met de voorgestelde korting van het ambtelijk pensioen i.v.m. de algemene ouderdomswet verenigen. De heren Beernink (C.- H.) en Ritmeester (V.V.D.) vonden aanpassing moeilijk te verteren, maar wilden de invoering van de A.O.W. op 1 januari niet in gevaar brengen. De heren Weiter (K.V.P.) en ds. Zand (S.G.P.) verklaarden zich principieel tegen, omdat zij hierin een aantasting zien van verkregen rechten- In het algemeen sprak de Kamer zich uit voor de toekenning van een algemene toeslag op de pensioenen en de invoering van het nieuwe stel sel van pensioenberekening, doch op enkele punten uitte men bezwaren of maakt men reserves, vooral ten aan zien van het voorgestelde g.ezinspen- sioen, het weduwen, en wezenpen sioen. Bezwaren tegen premieregeling gezinspensioen. De heer BLOM (P.v.d. AS vond het immoreel, dat ambtenaren, die binnen de wachttijd van tien jaar uit dienst treden, hun pensioen jaren verliezen. In het particuliere be drijfsleven zou men dit niet kunnen doen, omdat men dan op de spaar en pensioenfondsenwet stuit. Spr. betreurde het, dat de rege ring het maximum van de eigen pen sioenen ook voor de lagere ambte naren op 70 procent van de pen sioengrondslag stelt. Voor de mid delbare en hogere ambtenaren bevat deze wet een verbetering, voor de lagere ambtenaren valt er echter een verslechtering te constateren. De heer Blom betreurde het, dat de beperking van het verhaal van de pensioenbijdragen voor het gezins pensioen over de eerste 7.000 van de pensioengrondslag ƒ5H procent tot een maximum van 165 uitslui tend betrekking heeft op het reeds in dienst zijnde personeel, en dat de toekomstige ambtenaren daaronder niet zijn begrepen. Waarom moet de ene ambtenaar voor zijn gezinspen sioen veel meer per jaar betalen dan een ambtenaar in gelijke rang, die voor 1 januari 1957 in dienst trad? De ambtenaar, die na 1 januari 1957 in dienst treedt, moet volgens het voorgestelde wetsontwerp de volle 1y2% betalen. De zesde groep.... De heer VAN DER ZANDEN (K. V.P.) sloot zich in vele opzichten bij de heer Blom aan. In de nieuwe pen sioenberekening gaan vijf groepen er op vooruit, de lagere ambtenaren moeten daarentegen een hogere pre mie gaan betalen. Een verbetering noemde de K.V. P.-afgevaardigde, dat het weduwen- pensioen, dat afgeleid is van grond slagen tot en met S 5.ÖOO, zal gaan bedragen 5/7 gedeelte van het pen sioen waarop de overleden echtge noot aanspraak had. Hij vond het een bezwaar dat het gezinspensioen tot 70 procent is beperkt gebleven. Ook de heer Van der Zanden vroeg minister Struycken met klem de ambtenaren, die na 1 janu&ri 1957 in dienst treden dezelfde premie te berekenen als de in dienst zijnde ambtenaren. Onrechtvaardig. De heer WELTER (K.V.P.), die aankondigde dat hij niet namens zijn fractie sprak, verklaarde zich tegen de voorgestelde aanpassing van ver kregen rechten, die volgens hem een achterstelling van de arbeid bij het kapitaal betekent. Het was volgens hem een ernstige sociale oimecht- vaardigheid, dat de overheid een ambtenaar, die een overheidspensioen en het bodempensioen van de A.O. W. ontvangt, kort, terwijl iemand die inkomen uit kapitaal heeft plus datzelfde bodempensioen, geen kor ting ondergaat. Tabellen. De heer SMALLENBROEK (A.- R.) vreesde, dat het wetsontwerp, waarbij de pensioenen met een al gemene toeslag wor Jen verhoogd, moeilijk uitvoerbaar zal zijn. Bij de de lagere publiekrechtelijke organen, waarvoor deze rijksrangen niet repre sentatief zijn. Daardoor zijn allerlei bepalingen ontstaan, die moeilijk uit voerbaar zullen blijken te zijn. De tabellen zijn eenvoudig niet na te rekenen. De heer Smallenbroek hoopte, dat de staatscommissie-Van Poelje een meer leesbare en hanteer bare pensioenwet zal ontwerpen. De heer Smallenbroek zag in de aanpassing van de ambtelijke pen sioenen aan de A.O.W. geen aantas ting van verkregen rechten. Niemand wordt er minder van. Ook in de der tiger jaren werden pensioenen ver- la .d- Indien men pensioenen prin cipieel onaantastbaar acht, moet men ook tegen dit wetsontwerp stemmen. De motivering van de regering, dat het algemeen belang aantasting van pensioenen rechtvaardigt, kon de heer Smallenbroek echter niet over nemen. Hij erkende dat het algemeen een rol kan spelen, maar hoofd norm moet zijn, dat de gerech tigheid wordt gediend. Aanpassing. De heer BEERNINK (C.-H.) be treurde het, dat de regering de aftrek op het ambtelijk pensioen in verband met de invoering van de algemene ouderdomswet niet op 1.5 procent, maar op 2 procent heeft gesteld. Ove rigens vond hij met de heer Weiter de aanpassing van de pensioenen een moeilijk te verteren zaak. Toch moet verband met het feit, dat de ouderdomswet I januari a.s. ingaat en de pensioen verhogingen niet lan ger kunnen wachten, de aanpassing worden geslikt. Spr. was het met de heer Blom eens, dat een automatische aanpas sing aan het salarispeil in de pen sioenwetgeving dient te worden op genomen, overeenkomstig het advies de staatscommissie-Van Poelje. Dan kunnen de ambtenaren rekenen op een waardevast pensioen, aldus de heer Beernink. De premiecompen satie zou de heer Beernink in de pensioengrondslag willen opnemen. Bij lage pensioengrondslagen is er geen gevaar, dat de activiteitswedde wordt benaderd. HJj vroeg of de re gering op dit punt een wijziging wik de aanbrengen. Ook spr. bepleitte de premierege ling voor het gezinspensioen voor de oude ambtenaren te doen gelden voor de nieuwe ambtenaren. Jammer. De heer RITMEESTER (V.V.D.) von het jammer, dat de optrekking van de pensioenen gelijk komt met de algemene ouderdomswet. Wij zul len nog tot 1959 of 1960 moeten wachten totdat de nieuwe pensioen wet, waaraan de staatscommissie- Van Poelje bezig is, bij de minister raad zal zijn ingediend. Is de regering van plan tot die tijd geen enkele verdere optrekking van de pensioenen te overwegen? Alles wordt duurder. Binnenkort zal wel licht weer een aantrekking van de salarissen plaats hebben. Dan zullen de pensioenen toch ook moeten vol gen, aldus de heer Ritmeester. Waar om neemt de regering het advies van de staatscommissie niet over en be houdt zij zich het recht niet voor een optrekking van de pensioenen bij al gemene maatregel van bestuur tot stand te brengen? De heer Ritmees ter was het niet eens met de regering, die vasthoudt aan optrekking bij de wet. De heer ZANDT (S.G.P.) maakte ernstig bezwaar tegen de aanpas sing van de pensioenen aan de alge mene olderdomswet. Iedere korting noemde hij een schromelijke inbreuk op de rechtvaardigheid. De ambtena- ren hebben weinig recht op hun hele pensioen. De overheid kort wel haar ambtenaren, maar elke gefortuneer de kan zonder enige korting het bo dempensioen ontvangen. Minister Struycken zal hedenmid dag de Kamer antwoorden. Luisterbijdrage gaat omhoog De luisterbijdrage zal worden ver hoogd met 2.50 a ƒ3.— per jaar. Minister Cals, die dit meedeelt in zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de be groting van O., K. en W., zegt dat de luisterbijdragen 5 miljoen meer moeten opbrengen. De verhoging zal tussen 2.50 en 3.komen te liggen, omdat er ruim twee miljoen radiotoestellen zijn. De luisterbijdrage bedraagt thans 12. per jaar. De n)inister zegt voorts, dat hij voor volgend jaar blijft vasthouden aan maximaal 12 zenduren per week voor de televisie. Hij acht dit geen belemmering voor de toeneming van het aantal kijkers. In oktober telde Nederland rond 86.000 televisietoestellen. De NTS verwacht voor volgend jaar 120.000 apparaten. In 1960 zal dit aantal waarschijnlijk zijn ge groeid tot 400.000. Minister Cals deelt mee dat er nog een minderheidsadvies komt van de radioraad over de kwestie van de commerciële televisie. Het advies van de meerderheid heeft mr. Cals thans rnog in studie. Een bromfietser, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij Apel doorn tegen een boom reed, is giste ren in het ziekenhuis te Apeldoorn aan de opgelopen verwondingen overleden. MIN. CALS KONDIGT AAN In onderzoek is op welke wijze de schoolgelden verder kunnen worden afgeschaft, aldus deelt minister Cals mede in zijn memorie van antwoord op de begroting van O., K. en W. De minister is echter van oordeel, dat bij dit onderzoek, evenals bij het uit breiden van het aantal beurzen en andere geldelijke tegemoetkomingen, de verantwoordelijkheid van de ouders voor de opvoeding van hun kinderen niet uit het oog mag wor den verloren. Het tekort aan docenten bleef vol gens de minister een moeilijk pro bleem. Dat een onvoldoende beloning van de docenten één van de belang rijkste redenen van het tekort zou zijn, kon de bewindsman niet onder schrijven. Van onvoldoende beloning kan z.i. niet worden gesproken, al meent hij dat de salarissen van en kele groepen.voor een verbetering van beperkte omvang in aanmerking komen. De resultaten van de spoedcursus sen voor onderwijzer zijn bevredi gend. Van de 1853 cursisten zijn er slechts 30 niet voor het examen ge slaagd. Het uiteindelijk rendement van de cursussen bedraagt 95 pro cent, De kosten beliepen bijna 5,7 miljoen. Schoolhoofden. Een regelingsvoorstel tot herzie ning van de onderwijzerssalarissen is opgesteld, aldus de minister. Dit voorstel zal zeer binnenkort in de bijzondere commissie voor georgani- Door het oog van de naald Vermomd als een oude vrouw, kletsnat van de regen en bedekt met modder, zo is mevrouw Puskas, de echtgenote van de beroemde Hongaarse voetballer Ferenc Puskas, met haar vierjarige dochtertje Anika bij Nickelsdorf uit Hongarije Oostenrijk binnengesmokkeld. Het eerste wat de uitgeputte vrouw J11UCU1J„deed toen zij de.vrijheid had bereikt, was het voeren van een telefoon opstelling van de tabellen voor de gesprek met haar man, die met de ploeg van Honved een toprnee maakt door algemene toeslagpercentages is uit- j Spanje. Het is mogelijk, dat het gezin in Italië zal worden Vpreni<r«I, y het voetbalteam daar aan een toernee begint. De foto toont mevrouw Puskas i dien zal één met haar dochtertje, ca aankomst in Wenen, algemene toeslagpercentages is gegaan van representatieve rijksran gen, maar er zijn talloze functies bij seerd overleg voor het lager onder wijs aanhangig worden gemaakt. Hierbij zal ook aandacht worden besteed aan de positie van de school hoofden. Plannen voor een uitbreiding van het aantal instellingen van hoger on derwijs, meer speciaal voor de stich ting van een universiteit te Rotter dam zjjn nog in studie. CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's crème make-up basis en poeder in één! Creme Pull (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDE8TRAAT 5. AMSTERDAM (Advertentie) Concertgebouw. Dat wordt dan te vens een televisie-uitzending van wege de K.R.O. Men zal dan ook vi sueel worden ingelicht over de gang van zaken bij een zo ingewikkelde zaak als een S.U.S.-actie. De rar"/j van de K.R.O. zal het meer voorbe reidende werk doen. JONGETJE KROOP IN BIETENSNIJMACHINE. Het vijfjarig zoontje van de land bouwer W. uit Dinxperlo is ernstig gewond doordat het in een bieten- snijmachiene kroop, waarna het zusje de machine in werking stelde. De kinderen waren op de deel aan het spelen. Het jongetje kroop in de machine. Een kleiner zusje draaide toen de machine aan, waardoor het jongetje met zijn voetjes in de mes sen verward raakte. Op het hevige geschreeuw van het kind kwamen de moeder en een dienstmeisje toelopen. Zij schakelde de motor uit en draaide de machine terug, waarna het kind kon worden bevrijd. Met ernstige verwondingen aan de voeten werd de kleuter in een ziekenhuis in Doetinchen opgenomen, ziening van electrische apparaten, In de doelen zit zestig pet. voor kath. jeugd Organisator Bergers weer vindingrijk Wanneer op 1 december a.s. de der de SUS-actie is gestart met een bal lonattractie voor de jeugd van Ne derland, zal men spoedig ervaren, dat ook Je grote mensen die de ondernemingszin van organisator A, M. Bergers uit Rotterdam nu wel voldoende kennen wederom ruim schoots aan hun trekken kunnen ko men. Er zijn opnieuw mooie Kan sen met hoge prijzen en men steunt door de luttele prijs van een lot niet minder dan negen doelen. Die negen te begunstigen organisa ties zijn: de stichting Helpende Han den, de Sint Maartensklinieken te Nijmegen, het B-koloniehuis „Sint Goedelieve", de katholieke vrouwe lijke jeugd, de B.E-groepen van de katholieke verkennersbeweging, d$ Katholieke Actie, het katholieke bu reau voor studie en research, het Kaski en het Wit Gele Kruis voor minder untwikkelde gebieden. Evenals vorige keren komen er vijf trekkingen tijdens de actie en wel op zaterdagen 12, 19 en 26 ja nuari en 2 en 9 febrauri 1957. Niet minder dan f 200.000 aan belasting vrije prijzen zijn beschikbaar, waar onder vijf woonhuizen, of woon schepen of goederen ter waarde van 20.000 per stuk; verder 5000 andere prijzen waaronder scooters en rijwie len, textiel en wasmachines, kippen en paarden, en ook televisietoe stellen. Onmiddellijk na iedere trek king verschijnt een trekkingslijst, die op alle verkoopadressen in ons land (het zijn er duizenden) gratis te raad plegen zijn. In alle plaatsen en paro chies zijn thans SUS-comité's geves tigd, terwijl bovendien in de vier gro te steden enige duizenden winkeliers zijn ingeschakeld. Gedurende de looptijd van de derde SUS-actie wer ken volgens de heer Bergers ruim 20.000 mensen mee. De voorverkoop tijdens d" actie zal huis aan huis zijn; daarna volgt op zondag 23 december de (kerkver- koop. Slechts twee pastoors in hei land hebben hun medewerking ge weigerd. De loten zullen een gulden kosten voor yijf coupons. Met iedere coupon trekt men mee naar een woonhuis en duizend andere prij zen. Een enkel lot geldt voor de vijf trekkingsavonden. In elke provincie zullen ballonnen worden opgelaten en wel op 15 de cember. De burgemeester van de ge meente waar de eerste ballon binnen komt mag een vacantie van veertien dagen toezeggen aan een verpleeg ster van een wilkeurige Kruisver eniging. Om twaalf uur Nieuwjaars nacht worden aan alle kazernes en ook aan de ziekenhuizen in ons land lo ten verspreid; ook daaraan zijn at tracties verbonden. In een oplage van 2.700.000 wordt in elk gezin een toe passelijke krant verspreid, waaraan niet slechts een geheim maar ook e n belangrijk bedrag aan prijzen is ver bonden. We hebben nog vernomen ,dat iedere re winnaar van een woning boven dien van een firma een moderne naaimachine zal ontvangen. Boven dien zal één woningprijs worden i aangevuld door een complete voor- VRAGEN OVER LEESBOEKJE VOOR KATHOLIEK ONDERWIJS. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijckevorsel, heeft de minister van justitie de volgende vragen gesteld over de inhoud van een leesboekje voor het Katholiek onderwijs, vanaf een scheerapparaat tot en met j Heeft de minister kennis geno- een televisietoestel. j men van het verhaal betreffende een De bovengenoemde trekkingen„Jodenjongetje", voorkomende op zullen op vijf plaatsen geschieden, blz. 96, 97 en 98 van het derde deeltje waarvan één in het Amsterdamse van het „Nederlands taalboek voor de r.k. lagere school", 34ste druk, ge schreven door B. L. van Maasland en uitgegeven door L. C. G. Malmberg, te 's-Hertogenbosch? 2. Is de minister van oordeel, dat hier het vermoeden bestaat van strijdigheid met het in artikel 137d wetboek van strafrecht gestelde ver bod om zich in een geschrift in bele digende vorm over een groep van de bevolking uit te laten en om zodanig geschrift te verspreiden? Zo ja, wil de minister dan bevorderen, dat voor melde uitgave zo spoedig mogelijk wordt gestaakt, de reeds ver spreide boekjes worden teruggeno men en daartoe, zo nodig, tot justi tiële inbeslagneming wortd overge- PRO ECCLESIA BIJ „R.K. KINDERUITZENDING". Gisteravond heeft prof. Th. Zwart kruis van het seminarie „Hageveld" het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt aan de heer Th. Kalkho- ven hoofdbestuurslid van de Katho lieke Kinderuitzending in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. De onderscheiding werd hem ver leend voor zijn verdiensten in het werk der Katholieke Kinderuitzen ding. Prins Bernhard opende per portofoon Na bezichtiging, van de radarblokpost in de semafoor te Hoek van Holland en het aanhoren van enige redevoe ringen aan boord van het m.s. „Eras mus", dat aan de Spido-ponton ge reed lag om naar Rotterdam te varen, heeft Prins Bernhard aan boord van dat vaartuig, waarop zich meer dan 250 gasten bevonden, de portofoon bediend en een gesprek gevoerd met de blokpost Hoek van Holland. Daar mee was het radarsysteem voor de Nieuwe Waterweg officieel in bedrijf gesteld. De directeur van het loodswezen 4e en 5e district, B. A. W. Beijen, gaf een toelichting op de opgestelde ap paratuur. Prins Bernhard toonde zich zeer geïnteresseerd voor deze apparatuur, die tot dé modernste van deze tijd behoort. De opening. Na afloop van de bezichtiging be gaven de prins en de autoriteiten zich weer aan boord van de „Eras mus", waarop zich reeds ongeveer 250 genodigden bevonden. Het schip zette daarna koers naar Rotterdam, om onderweg nog contact op te ne men met de zes andere radarposten. Tijdens deze vaartocht werd door een aantal sprekers het woord ge voerd. In aansluiting hierop verzocht bur gemeester Van Walsum Prins Bern hard in een gesprek per portofoon met de chef-radarwaamemer L. Blok van de post Hoek van Holland het radarproject voor de Nieuwe Wa terweg officieel te openen. Om kwart over twee werd de „Erasmus" aan de kade te Rotter dam verwacht. VERPLICHTSTELLING BEDRIJFS PENSIOENFONDS VOOR DE VLEES WARENINDUSTR IE. Op verzoek van de organisatie van werkgevers en werknemers in de vleeswarenindustrie heeft de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid met ingang van 1 decem ber 1956 de deelneming verplicht ge steld in het bedrijfspensioenfonds voor de vleeswarenindustrie voor de mannelijke werknemers van 18 tot en met 64 jaar, werkzaam in deze be drijfstak, met uitzondering van be paalde categorieën, zoals leidingge vend hoger technisch personeel, ad ministratief personeel en reizigers. In dit pensioenfonds, dat te 's-Gra- venhage is gevestigd, zullen vermoe delijk' ca. 3500 werknemers deelne men. Met dit fonds is het aantal pen sioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelne ming in een bedrijispensioenfonds verplicht is gesteld, gestegen tot 20.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7