^eCelddc(Eoti/tatit Arbeidersraad onderhandelt met Hongaarse premier Kadar Geoliede Amerikaanse politiek in Egypte Amerika hanteert de oliespuit Tienduizenden Hongaren reeds gedeporteerd Medan door overstroming getroffen SWEATERS 4.30 Amerika waarschuwt het Midden-Oosten Terugtrekking der troepen wordt „gesmeerd1* Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13971 l Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ 17,— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 et. p. mm Telefoontjes f 1-50 Leden van de arbeidersraad te Boedapest hebben donderdagavond een onderhoud met de Hongaarse minister-president, Kadar, gehad. De arbei dersleiders zeiden nu een definitief antwoord van Kadar te willen hebben op drie van hun eisen. Deze zijn: 1). Oprichting van arbeidersraden in elke onderneming om de leiding in handen te nemen, 2). opheldering over de zaak van oud-premier Imre Nagy en 3). toestemming voor het uitgeven van een eigen dagblad. Een lid van het bestuur van de arbeidersraad van Boedapest zei, dat de arbeidersraad de laatste vreedzame regeling kan treffen aangaande de eisen van de arbeiders. „Indien wij niet slagen, verliezen de arbeiders hun vertrouwen in ons. Dit is de beslissende bespreking van onze onder handelingen". Verder deelden arbeiders mee, dat zij blijven bij hun acht eisen, die zij aan Kadar hebben gesteld. Deze eisen behelzen herstel van Imre Nagy als minister-president, terugtrekking van de Russische troepen en vrije verkiezingen. Hulp voor de vluchtelingen in Oostenrijk MALENKOF NIET IN BOEDAPEST, den. Gevreesd wordt, dat de leerlin- ~gen zijn gedeporteerd. Een woordvoerder van de persaf deling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heelt ge zegd dat de berichten in de buiten landse pers over de aanwezigheid van de oud-premier Malenkof in Boeda pest „volkomen uit de duim zijn ge zogen". De woordvoerder gaf niet aan, waar Malenkof zich dan wel be vindt. De vroegere premier heeft zich namelijk sedert 10 november niet in het openbaar laten zien. Op die dag zag men hem op een communis tische jeugdbij eenkomst in Moskou. Reizigers, die donderdag in Wenen aankwamen, hebben verklaard, dat Boedapest er nog steeds uitziet als een belegerde stad. De Russen hou den streng de hand aan het uitgaans verbod. Bij de Zwitserse legatie is woensdagavond een auto met vier in zittenden, die kort na het ingaan van het uitgaansverbod nog op straat reed, door een Russische tank be schoten. Drie inzittenden kwamen om het leven, de vierde werd ernstig gewond. Radio-Boedapest maakte donderdag een regeringsdecreet bekend, waarbij amnestie wordt verleend aan alle Hongaren die na 23 oktober het land illegaal verlaten hebben. Deze men sen zullen niet vervolgd worden als zij vóór 31 maart 1957 terugkeren. DE DEPORTATIES. Volgens Hongaarse spoorwegfunc- tionarissen zijn er in tolaal 36.000 tot 38.COO Hongaren per trein naar de Sowjet-Unie vervoerd. Alleen via de lijn MiskolcUthely zouden al 24.000 personen, van wie negentig procent tussen twintig en vijftig jaar oud, zijn gedeporteerd. Naar verluidt geeft de Russische militiare bevelhebber Cegled speciale passen uit om „betrouwbare com munisten" tegen arrestatie door de Russen of de geheime politie en de portatie te vrijwaren. Ook de arbei ders te Boedapest, die het werk heb ben hervat, krijgen dergelijke pas sen. Volgens uit Boedapest ontvangen berichten hebben de Russen op 24 november te Magymezoe Utea der tig leerlingen van de plaatselijke mu ziekschool als „gijzelaars" aangehou- Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat de regering onderhande lingen over de terugtrekking van de Russische troepen zal beginnen, „wanneer de politiemacht sterk ge noeg is om elke poging tot een tegen- revolutie te verijdelen". Volgens het radiostation „heeft de bevolking vertrouwen in deze politie macht en werkt zij met haar samen". Woensdagavond had radio-Boedapest nog gemeld, dat de mijnwerkers te Borsod het werk hadden neergelegd, juist omdat zij de politie niet ver trouwden. HULP AAN DE VLUCHTELINGEN. De secretaris-generaal van de Ver. enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, en de waarnemende hoge commissa ris voor de vluchtelingen, James Read, hebben aan de regering van de 79 leden van de volkerenorganisatie, alsmede aan West-Duitsland, Japan, Zuid-Korea, Monaco, San Marino, Zwitserland, Vaticaanstad en Zuid- Vietnam, dringend om hulp verzocht voor de Hongaarse vluchtelingen. Voor het onderhoud van de vluch telingen in Oostenrijk zal in de ko mende zes maanden zeker 16.5 mil joen dollar nodig zijn. Een Oostenrijkse gendarme heeft donderdag te Eisenstadt aan de Hon gaarse grens meegedeeld van een Hongaarse grenswachter te hebben gehoord, dat Russische soldaten bezig zijn op anderhalve kilometer afstand van de Oostenrijks-Hongaarse grens nabij Lutzmannsdorf in een strook grondmijnen te leggen. Spanning in Albanië? Volgens geruchten, die thans te Bel grado de ronde doen, hebben zich in de laatste tijd in Albanië inciden ten voorgedaan, welke mensenlevens hebben gevergd. Zo zou de politie, zonder vooraf gaande waarschuwing, hebben-gescho ten op arbeiders, die betoogden voor de verstrekking van hout en steen kool, waarbij ruim twintig betogers om bet leven zouden zijn gekomen. Een. Tsjeohoslowaakse student, die een vakantiereis door Albanië maakte, zou eveneens bij een incident zijn gedood. Verscheidene honderden Albanese Joden zouden hebben verzocht het land te mogen verlaten. Volgens de zelfde geruchten zou er in de Al banese hoofdstad Tirana een zekere spanning heersen. In de afgelopen dagen zouden in het gehele land ar restaties zijn verricht. Voorts zou de Albanese communistische partij een nieuwe propagandacampagne zijn be gonnen, waarbij vooral Zuid-Slavië 't moet ontgelden. Volgens andere berichten zijn en kele weken geleden een twintigtal boeren gearresteerd in verband met toenemende ontevredenheid in drie dorpen in het noorden van Albanië. Leuke Dames Alle moderne kleuren NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten DE SINT EN PIET HOUDEN AUDIëNTIE l Advertentie). VELE DODEN Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, en honderden omliggende desa's zijn donderdag door een zware overstroming getroffen. Medan staat voor tweederde onder water en het leven in de stad is totaal ontwricht Volgens berichten, die vrijdagoch tend in Djakarta zijn ontvangen, heb ben zeventien mensen het leven ver loren. Gevreesd wordt echter, dat het aantal doden veel hoger zal zijn. De ramp is veroorzaakt doordat de Deli-rivier buiten haar oevers is ge treden als gevolg van de buitenge woon hevige regens van de laatste dagen. Vrijdagochtend regende het nog steeds in Medan. In vele delen van de stad staat het water een meter hoog en het is mogelijk, dat het riog verder stijgt. Het zwaarst zijn de desa's langs de weg van Medan naar Belawan getroffen. Ooggetuigen in Medan, waarmék de ANP- correspondent in Djakarta een telefoongesprek voerde, vertel den, dat enige van de dessa's aan deze weg zo onverwacht door de water massa's werden overvallen, dat hen niets anders restte dan voor hun le ven te bidden. In Gelungar zijn volgens de be richten zes personen omgekomen. Een aantal huizen bezweek onder de druk van het kolkende bruine wa ter, dat met grote snelheid in J~ richting van de zee stroomde. In twaalf distrikten rondom Medan hebben honderden stuks vee de dood gevonden. Een aantal Nederlandse tabaksondernemingen en velden met gewassen staan geheel onder water. Het hoofd van de politie in de residentie Langkat, R. Jusuf, is ver dronken, toen hij trachtte de bevol king van de dorpen nabij Binjei, 30 km. ten zuiden van Medan, te be wegen hun woningen te verlaten om te worden geëvacueerd. De boot, waarmee hij over de ondergelopen velden voer, sloeg om. Churchill reikt prijs letterkunde uit Sir Winston Churchill, zelf een auteor van betekenis, heeft in het huis van sir Roderick en lady Jones in Hyde Parkgate te Londen de eerste uitreiking verricht van de Duff Cooper-herdenkingsprijs, die ten deel viel aan Alan Moore Mead, schrijver en oorlogscorrespondent, voor zijn boek „Gallipoli". De letterkundige prijs van 200 pond sterling zal jaarlijks worden uitgereikt ter herinnering aan lord Norwich, beter bekend onder zijn pseudoniem Duff Cooper, een oud vriend van sir Winston. Spanning rond Syrië Elke bedreiging van de onschend baarheid van het grondgebied en de politieke onafhankelijkheid van Tur kije, Pakistan, Irak en Perzië zal door de Amerikaanse regering als buiten gewoon ernstig worden beschouwd. Aldus een donderdag gepubliceerde bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoge ambtenaren in Washington zeiden, dat de door president Eisen hower en minister Dulles goedgekeur de verklaring bedoeld is als waar schuwing, dat de Verenigde Staten De taak der Verenigde Naties-troepen Jlójae en £ai ap ui&ite bij- Mediae Deze foto laat zien hoe Tsjoe en Lai, de premier van communistische China, van een kleine Indiase jongen een groot boeket bloemen kreeg toen hij var een twar.''daags staats5'-' -rrh ap.ri India in de hoofdstad New Delhi ariveerde. Rechts naast de CYr"^ fndi?se r" Y 'i .Y-.? har lal Nehroe. De dele gatie met Tsjoe en Lai aan het hoofd kwam un Cambodja, waar men z.a e~n verbleef van een goodwill-bezoek. Amerika is bereid onmiddellijk een plan voor noodleveranties olie aan West-Europa uit te voeren, zodra Engeland en Frankrijk verklaren hun troepen uit Egypte te zullen terugtrekken. Dit is gisteren in Washington vernomen. Bezorgdheid over de groeiende anti-Amerikaanse gevoelens schijnt geleid te hebben tot hèt besluit van de Amerikaanse regering om niet te wachten op de feitelijke terugtrekking van de Brits-Franse troepen, maar genoegen te nemen met een verklaring over het voornemen tot de terug tocht. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren in het Lageruhis laten doorschemeren, dat de Engelse en Franse troepen „in gedeelten" uit Egypte zullen vertrekken, in evenredigheid met het binnen komen van de politietroepen der Ver. Naties. In Washington verluidt dat de strijdkrachten van Engeland en Frankrijk binnen twee of drie weken uit Egypte zullen verdwijnen, indien de Ver. Staten de verzekering willen ge ven, dat zij er in de Ver. Naties op zullen aandringen, dat nu werkelijk een oplossing gevonden wordt voor de kwesties tussen Suez en Israël. DE DENEN ALS „BUFFERS". De opperbevelhebber van de poli tiemacht van de V.N. generaal Burns, en de Britse bevelhebber in Egypte, generaal Stockwell, zijn donderdag te Port Said overeengekomen, dat eenheden van de internationale poli tiemacht in het gebied van het Suez- kanaal een „buffer" zullen vormen tussen de Britse en de Egyptische troepen. Hedenochtend hebben zij het nie mandsland tussen de Britse en de Egyptische strijdkrachten ten zuiden van Port Said bezet. De Canadese minister van buiten landse zaken, Pearson, heeft donder dag in het Lagerhuis in Ottawa ver klaard, dat op het ogenblik overwo gen wordt of de taak van .de VN-troe- pen in Egypte uitgebreid moet wor den tot bewaking van de grenzen van Israël met Syrië en Jordanië. Dit is echter een moeilijke kwes tie, zo verklaarde de minister aar aanleiding van vragen in het lager huis, omdat de VN-troepen aanvan kelijk bedoeld waren voor toezicht op het bestand in Egypte. HET S UEZ -KANAAL. Een VN-woordvoerder maakte don derdag te New York bekend, dat Nederlandse en Deense bergingssche pen op weg zijn naar het Suezkanaal om onder auspiciën van de V.N. op- ruimingswerk te verrichten. De woordvoerder zei voorts, dat dit een eerste maatregel is in af wachting van voltooiing van de plan nen om met behulp van de V.N. het kanaal van obstakels te zuiveren. Geen vrije keuze in Polen De Poolse „titoïstische" partijleider Gomoelka heeft gisteren de Poolse „verkiezingscampagne" geopend met de verklaring: „Er zal in dit land voor de burgerlijke partijen geen vrijheid zijn". Gomoelka voegde er de belofte aan toe dat „de omvang van de democra tisering steeds groter kan worden, mits de bourgeoisie en de reactionai ren haar niet uitbuiten". Gomoelka, eerste secretaris van de Poolse communistische partij, sprak op een bijeenkomst van 3000 „politie ke activisten", die de campagne zul- len uitwerken voor de parlementaire verkiezingen op 20 januari. Gomoelka veroordeelde elke ge dachte dat de politieke veranderingen in Polen zouden kunnen leiden tot een terugkeer van het „kapitalisme". Ons programma dient voor de op bouw van het socialisme met onze eigen krachten en op onze Poolse wijze". „Politici zonder politiek komen naar mij toen en zeggen, dat er voor hen geen vrijheid is. Wij kunnen alleen zeggen dat er geen vrijheid zal zijn in dit land voor burgerlijke partijen". achter de vier Mohammedaanse lan den staan. Eerder waren berichten ontvangen over Sowjetinfiltratie in Syrië en bedreiging van Dak. De Turkse waarnemende minister van buitenlandse zaken Ethem Men- deres en de secretaris-generaal van het Turkse ministerie van buitenland se zaken Nuri Birgi zijn donderdag te Londen aangekomen, waar zij, vol gens gewoonlijk welingelichte krin gen, met Britse ministers van gedach ten zullen wisselen over de toenemen de communistische invloed in Syrië. De twee Turkse staatslieden, die het afgelopen weekeinde uit Istan bul waren vertrokken, hebben eerst twee dagen te Parijs besprekingen ge voerd. Britse woordvoerders bij de Ver. Naties verklaarden, dat de wapen leveranties van de Sowjet-Unie en andere communistische landen aan Egypte en Syrië tot nu toe ongeveer 1.8 miljard gulden hebben belopen. Alleen al naar Syrië zijn ten minste honderd middelzware tanks vervoerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina s HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot za- 2 terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen, plaatselijk 2 voorafgegaan door sneeuw. Aan- vankelijk weinig wind, later ma- J tige tot krachtige en aan de kust 2 well5cht harde wind tussen zuid- 2 west en noord-west. Vannacht i op de meeste plaatsen lichte S vorst. Morgen temperaturen en- 2 kele graden boven het vriespunt. 2 1 Dec. zon op 8.28; onder 16.34; maan op 7.29; onder 16.03. Hoogwaterstanden 1 Dec. v.m. 2.25; n.m. 3. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel —6 C. ÜSl O mist 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 W eersverslechter ing Het lagedrukgebied boven Scandi navië is de laatste 24 uur snel op gevuld. Boven Zweden ontstond zelfs een rug van hoge druk. In verband met deze ontwikkeling boette de noor delijke stroming boven het Noordzee gebied belangrijk aan kracht in. Wel voerde ze gisteren nog onafgebro ken onstabiele polaire lucht aain, waarin ook de afgelopen nacht nog op verscheidene plaatsen buien ont stonden. De buien werden afgewis seld door flinke opklaringen. Plaat selijk in het binnenland daalde hier door de temperatuur tot even bene der het vriespunt. Vandaag overheersen de opklarin gen, maar voor morgen wordt op nieuw een weersverslechtering ver- wacht. Deze hangt samen met een depressie, die donderdagochtend de zuidpunt van Groenland bereikte en morgen waarschijnlijk de Noorse kust dicht zal naderen. De fronten van deze depressie dringen de eerstko mende 24 uur het Noordzeegebied binnen en zullen vervolgens Neder land passeren. Dit zal aanleiding ge ven tot regenval, plaatselijk waar- 'n Goede herder scheert zijn scha- sohijnlijk voorafgegaan door sneeuw, pen; hij vilt ze niet. ABERDEEN DUBLIN AMSTERDAM LYh HEN BRUSSEL PARIJS BORLEAUX GRENOBLE NIHE BERl IJN FRANKFORT MnNt HRN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA geheel Lew. geheel bew. lioht bew. onbew. bnüew. onbew. onbew. zwaar bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. sneeuw mist zwaar bew. vrijwel onbew. geheel bew. sneeuw zwaar bew. licht bew. 1 Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1