2)e ftjidaeSott/fccmt Zijn er Franse tanks in Port Said aangekomen? Jordanië wil het verdrag Engeland verbreken met INDIA WIL ER HARING OF KUIT VAN HEBBEN zich aan de zijde van Syrië Schaart Politiemacht wordt steeds groter Kadar wijst arbeiderseisen van de hand KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13969 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redaet'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. man Telefoontjes f 1.50 India heeft gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York een onverwijld onderzoek door de V.N. geëist naar berichten dat de Franse strijdkrachten in Port Said versterkt worden met tanks. Egypte deed een beroep op de Ver. Naties om krachtig op te treden tegen Engeland, Frankrijk en Israël, tenzij deze landen definitief meedelen wan neer zij denken hun troepen van Egyptisch grondgebied terug te trekken. De voorzitter van de algemene vergadering heeft meegedeeld, dat Ham- marskjoeld gevolg zal geven aan het verzoek van India en Egypte om te onderzoeken of de berichten over een nieuwe ontscheping van Franse tanks te Port Said op waarheid berusten. Wanneer gaan Britten en Fransen eruit? VERGISSING. De plaatsvervanger van premier Eden van Engeland, R. A. Butler, heeft gisteren verklaard, dat „ieder die meent, dat Engeland zijn troepen volledig uit Egypte zal terugtr' kken", zich vergist. In een interview niet het Ameri kaanse weekblad Newsweek zei But ler verder: „Wij zijn bereid met de Ver. Naties samen te werken, maar ook in hun houding dient wijziging te komen. Het gaat niet om de batal jons, maar het gaat om de geest van de overeenkomst. Wij moeten er zeker van kunnen zijn dat zij overeengeko men taken zullen uitvoeren." Butler merkte voorts op, dat de Ver. Staten tegen Engeland gemanoeu vreerd hadden. „Als zij (de Ver. Sta ten) doorgaan met dit manoeuvreren tegen ons, dan zullen zij elders mis schien vertrouwen kunnen winnen, maar het zou hun bij ons wellicht vertrouwen kosten", zei Bytler. UIT PORT SAID. Volgens Reuter zijn dinsdag weer Britse militairen uit Port Said terug getrokken. Drie Canadese transport vliegtuigen hebben een Indisch con tingent overgebracht van Napels naar Aboe Soeweir, waardoor de sterkte van het politieleger van de Ver. Na ties in Egypte is gestegen tot 1.400 man. Franse tegenspraak. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag de berich ten, volgens welke een Frans tank regiment in Port Said aan land is ge gaan, met nadruk tegengesproken. GEEN UITWIJZINGSBEVEL? Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdagavond te Londen bekend gemaakt, dat volgens een medede ling van de Zwitserse regering aan de regering te Londen Egypte officieel geen algemeen uitwijzingsbevel met betrekking tot de Britse onderdanen heeft afgekondigd. De Britse woordvoerder zei, dat er desalniettemin een groot aantal be wijzen zijn, dat de Egyptische politie veel Britten bevolen heeft het land te verlaten. Optreden tegen de Joden. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevr. Golda Meir, heeft de voorzitter van de Algemene Ver gadering der V.N. verzocht de Egyp tische regering te vragen op te hou den met haar „onmenselijke politiek" jegens de Joden in Egypte. Zij zegt, dat volgens dinsdag ont vangen berichten alle Joden, die niet de Egyptische nationaliteit bezitten, in aanmerking kunnen komen voor onmiddellijke deportatie. Joden, die na 1933 de Egyptische nationaliteit hadden verkregen, zouden deze '-er- liezen en worden gedeporteerd. „Het aantal personen, dat hierbij betrok ken is, is naar men gelooft meer dan 30.000". De gedeporteerden, van wie sommigen reeds ©p verscheidene plaat sen in Europa zijn aangekomen, wer den gedwongen vrijwel al hun bezit tingen achter te laten, aldus de brief. Voorts zou beslag zijn jelegd op de Joodse ziekenhuizen in Cairo en Alexandrië, waarbij de zieken werden verwijderd en de medische staf gear resteerd. 25 DODEN BIJ LUCHTRAMP Voor de tweede maal binnen zes maanden is er een vliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij verongelukt. Gisteren stortte er bij Caracas een passagiersvliegtuig neer met 25 man aan boord. Niemand heeft het ongeluk overleefd. Het toe stel stond op het punt om te landen. Het had een reis zonder tussenlan ding volbracht van New York naar Caracas. Bij het vliegveld van de Venezolaanse hoofdstad vloog het tegen een in wolken gehulde berg top op, op nog geen drie kilometer van het eindpunt. In juni is er een toestel van de zelfde maatschappij verongelukt, dat ter hoogte van New York in de At lantische Oceaan stortte. Daarbij kwamen 74 mensen om het leven. EDEN „VEEL BETER". Uit Oracaibessa, het vakantieoord op Jamaica, waar Eden thans vertoeft, wordt vernomen, dat de Britse pre mier zidh reeds „veel beter" gevoelt Jordanië heeft aangekondigd, zijn verdrag van 1948 met Engeland te zul len verbreken en het terugtrekken van alle Britse troepen uit het land te eisen, zo heeft de premier, Soeleiman al Nabloesi, voor een juichend parle ment te Amman medegedeeld. Hij verklaarde tevens, dat de jaarlijkse financiële bijdrage van Engeland (zonder welke de Jordaanse economie in elkaar zou storten) vervangen zal worden door steun van Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië. Jordanië zou met deze landen tevens nauwere politieke, economische en culturele betrekkingen willen vestigen. Bovendien zal Jordanië „de mogelijkheid bestuderen", diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie en „andere mogendheden" aan te knopen. Dit laatste krijgt bijzondere betekenis tegenover de ontwikkelingen in Syrië, waar de invloed van Rusland thans overheersend is en waar bijna dagelijks wapens uit de communistische landen arriveren. Financiële steun van Arabische staten FELLER DAN VERWACHT. Met deze verklaring van premier Nabloesi, die veel fellér is dan werd verwacht, heeft Jordanië thans defini tief de kant van Syrië gekozen in het scherpe conflict tussen dit land en het naburige Irak. Irak en Syrië beschuldigen elkaar thans over en weer van inmenging in eikaars binnenlandse aangelegen heden. Volgens waarnemers is het Groter en groter wordt de V.N.-poIitiemacht in Egypte, waar de troepen de diverse stellingen van de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten in nemen, die geleidelijk door deze strijdkrachten worden verlaten. Voorshands hebben de mannen het gelukkig niet druk met oorlogshandelingen, moge het zo blijven! De bovenste foto toont leden van 't Noorse contingent, die ver frist terugkeren van een duik in de Middellandse Zee bij Port Said, waar zij in hun vrije tijd onder het wakend oog van minder gelukkige collega's mogen zwemmen. De onderste foto toont leden van het Noorse contingent, die luisteren naar een toespraak van generaal-majoor Edson Burns, de Ca nadese opperbevelhebber van de politietroepen (voorgrond links). de bedoeling van de Russen, die in Syrië thans vaste voet hebben ge kregen, de Iraakse regering van gene raal Noeri ten val te brengen. Gene raal Noeri bracht Irak in het weste lijk georiënteerde Bagdad-pact, waar van ook Turkije, Perzië en Pakistan lid zijn. Unie met Syrië. In zijn verklaring voor het Jor daanse parlement zei Nabloesi, dat Engeland het verdrag van 1948 tot wederzijdse bijstand „naar de letter en de geest vele malen geschonden had". Hij zou daarom ook eisen, dat de Britten hun luchtmachtbases in Mafrak en Amman en hun compagnie infanterie en bataljon tanks in Aka- ba zouden terugtrekken. Voor het verlies van de jaarlijkse Britse subsidie van ruim 120 miljoen gulden zou Jordanië, zo meende de premier, door Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië worden schadeloos gesteld. De premier kondigde verder aan, dat Jordanië een economische unie met Syrië zou aangaan. In het geschil met Israël nam Nabloesi een onver zoenlijk standpunt in: „Nooit zullen wij met dit land vrede sluiten". RUSSISCHE WAPENS IN SYRIë. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln, heeft dinsdag te Washington meegedeeld, dat de Sow- jet-Unie is doorgegaan met het zen den van militaire goederen naar Sy rië, hoewel de Verenigde Naties zich eerder deze maand hebben uitge sproken tegen invoer van wapens in het Midden-Oösten. Lincoln zei, dat de Syriërs Russische lichte wapens, vrachtauto's en andere goederen ont vangen, maar hij wist niet of er ook groter oorlogsmateriaal, zoals straal jagers, naar Syrië wordt gezonden. Treinontsporing eiste 143 mensenlevens Bij Ariyaltur in India is een expressetrein van de „Zuidelijke Spoorwe- I gen", die op weg was naar Tutticorin, bij het passeren van een brug over de Marudaiyar-rivier ontspoord voor een groot gedeelte in de rivier te recht gekomen. Bij de ramp kwamen 143 reizigers om het leven en werden vele anderen gewond. Men schrijft de ontsporing toe aan het feit, dat de spoordijk aan beide zijden van de brug door hevige regens was doorweekt. Deze beide foto's geven een beeld van de ontstellende ravage. Hongaarse vertegen woordigers bij de V.N. De Cubaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Nunez-Portuondo, heeft gisteren verklaard, dat de Algemene Vergadering moet overwegen of „de delegatie die zegt de Hongaarse rege ring te vertegenwoordigen" uit de vergaderzaal moet worden verwij derd, omdat Hongarije de resoluties van de Algemene Vergadering niet nagekomen is. De Cubaanse afgevaardigde vroeg om een onmiddellijk verslag van de secretaris-generaal over de vorderin gen die gemaakt zijn met de uitvc?- ring van de resoluties inzake Hon garije waarin terugtrekking van de Russische troepen, beëindiging van deportaties en toelating van V.N.- waarnemers in Hongarije werd ge- eist. Nunez-Portuondo sprak namens de Argentijnse delegatie. Zuid-Afrikaans besluit. De Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Louw, maakte gisteren bekend, dat Zuid-Afrika Men geeft ze toch niet op De onderhandelingen tussen Hon gaarse arbeiders en de regering-Ka- dar hebben geen resultaten gehad. Een woordvoerder van de arbeids raad van groot-Boedapest heeft ver klaard, dat Kadar alle eisen van de raad heeft verworpen. Kadar zou slechts het inwilligen van één eis van de arbeiders willen overwegen, n.l. het verlangen om een eigen pers te hebben. De regering-Kadar verliest geen tijd bij het toepassen van haar nieu we harde politiek. In het gehele land vinden arrestaties van vrijheidsstrij ders plaats. De arbeidersraad van Boedapest heeft een protest gepubliceerd tegen de radiorede, die Kadar maandag avond heeft gehouden. De ontstemming over Kadar's re de beïnvloedt echter niet de mening van de raad, dat het werk moét /or den hervat in het belang van het Hongaarse volk. De raad is verder niet van plan zijn eisen op te geven ondanks de har dere politiek van Kadar. In zijn radiorede deed Kadar o.m. een felle aanval op Imre Nagy. Hij be schouwde Imre Nagy overigens niet als „blijvend verbannen". Vluchtelingen. Vandaag zullen waarschijnlijk in totaal vierduizend Hongaarse vluchte lingen Oostenrijk verlatexi om naar d landen te gaan, die hen willen opne men. Dit is dan de eerste dag, dat waarschijnlijk meer vluchtelingen Oostenrijk verlaten dan er binnenko men. Kard. Mindszenty bijna in de val Het perscentrum van de Katholieke Actie in Italië meldt, dat de Russen 4 november hebben getracht kardi naal Mindszenty te arresteren. Hij had een geheimzinnig telefoon tje gekregen, dat prémier Naigy hem in het parlementsgebouw wilde spre ken. Toen hij met zijn auto op het plein voor dit gebouw kwam, maak ten Russische pantserauto's aanstal ten hem te omsingelen, aldus dit be richt. De kardinaal gaf zijn chauffeur opdracht snel weg te rijden. Uit een huis tegenover de Amerikaanse lega tie verzocht hij toen telefonisch de Amerikaanse zaakgelastigde om gast. vrijheid, wat hem werd toegestaan. voortaan slechts door een „symboli sche delegatie" bij de Ver. Naties ver tegenwoordigd zal zijn. De Zuid- Afrikaanse regering heeft dit besluit genomen uit protest tegen de „voort durende inmenging van de Ver. Na ties in de binnenlandse aangelegenhe den van de Zuid-Afrikaanse Unie" (de apartheidskwestie). Zuid-Afrika zal echter wel lid blijven van de vol kerenorganisatie en zijn financiële bijdrage blijven leveren. Stakingen in de Sowjet-Unie? Het partijloze Parijse avondblad „France Soir" meldt in een bericht uit Stockholm, dat er onlangs twee stakingen ir. de Sowjet-Unie zijn ge weest. Het blad, dat Zweedse diplomatie ke kringen aanhaalt, zegt dat de ene staking in een grote fabriek van ko gellagers in Moskou was. De di.ee- teur had een maatregel getroffen, die neerkwam op een loonsverlaging De arbeiders hadden een protestverga dering gehouden en hadden Kroest- sjef, de partijsecretaris, naar de fa briek willen laten komen. Er kwam een hoge functionaris en na een on derzoek was de maatregel ingetrok ken en de directeur ontslagen. De andere staking was in een wa penfabriek in de buurt van I "oskou. Er was een waarschuwingsstaking ge houden als protest tegen de lage lo nen! Onbestendig weer In de algemene circulatie is sinds gisteren weinig verandering gekomen. Boven Scandinavië bleef de lucht druk laag, terwijl het gebied van ho ge luchtdruk nabij de Azoren zich eveneens wist te handhaven. Wel nam het Scandinavische lagedrukge bied iets in betekenis af, als gevolg waarvan de zware stormen boven het Noordzeegebied gingen liggen. Een kleine storing, die zich gister ochtend boven het westelijk deel van de Oceaan bevond, trok met een ge middelde snelheid van 100 km per uur naar Europa en bereikte vanoch tend Noordoost-Frankrijk. Ze ver oorzaakte daar tamelijk langdurige regenval, terwijl ze bij ons de buiïg- heid deed toenemen. Achter de storing komt opnieuw een krachtige tot stormachtige noord westelijke stroming tot ontwikkeling, die zich ook tot het Noordzeegebied zal uitbreiden. Er vindt dan her nieuwde aanvoer van onstabiele po laire lucht plaats, waarin morgen vrij veel buien, mogelijk zelfs hagel of natte sneeuwbuien zullen ontstaan. Het weer behoudt dus een onbesten dig karakter. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Geldig van woensdagavond t tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUHG WEER. Veranderlijke bewolking met i nu en dan regien-^ hagel-, of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige, maar langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Vrij koud met vannacht in het binnen- land plaatselijk temperaturen om j het vriespunt. 29 Nov. zon op 8.25; onder 16.36. Maan op 5.09; onder 14.53. Hoogwaterstanden 29 Nov. v.m. 0.40; n.m. 1. Het weer in Europa De weerrap<porten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 7 C. OSLO sneeuw —5 KOPENHAGEN half bew. 2 ABERDEEN onbew. 1 DUBLIN regenbui 3 LONDEN onbew. 6 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL regen 6 FARIJS regen 10 BORDEAUX zwaar bew. 10 GRENOBLE regen 5 NICE licht bew. 5 BERLIJN geheel bew. 5 FRANKFORT regen 5 MüNCHEN regen 4 ZüRICH regen 8 GENèVE half bew. 7 LOCARNO licht bew. —2 WENEN geheel bew. 6 INNSBRUCK nevel 3 ROME motregen 12 MALLORCA zwaar bew. 7 Korreltje Door al te grote wijsheid wordt men vaak 'n nar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1