OUD» NIEUW In Boedapest zijn 100.000 mensen laatste weken dakloos geworden LICHTU/EEK Beperking van bestedingen op drie fronten 'n Utrechts knaapje gaf zijn elektrische spoortrein weg De geest draagt Gods stempel DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 RAPPORT VAN SER-COMMISSIE: De premie ouderdomsvoorziening Mogen wordt de plenaire zitting gehouden van de Sociaal Economi sche Raad, waarin het rapport aan de orde komt van de commissie voor de bestedingen, die erin geslaagd is een unaniem advies samen te stellen over het vraagstuk van de bestedingsbe perking, welk advies in de loop van de zomer door de regering werd ge vraagd. In het algemeen wordt in het rap port voorgesteld de bestedingen op drie fronten te beperken: de over heid, het bedrijfsleven, en de ver bruikers, elke sector tot een bedrag van ongeveer twee a drie honderd miljoen gulden. De commissie van bestedingen, waarin ditmaal de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisa ties zonder hun loondeskundigen zit ting hadden en die onder voorzitter schap staat van de heer Twijnstra, de voorzitter van het Nederlands ver bond van werkgevers, is de vorige week erin geslaagd een principieel akkoord tot stand te brengen. Allereerst werd onderzocht wat er gebeuren moet, met het oog op de invoering van de algemene ouder domswet van 1 jan. 1957. De pre mie voor deze wet zal 7 procent van het huidige premieplichtig loon of 6 driekwart procent van het op 1 januari te verhogen premieplichtig loon (de loongrens wordt dan ge bracht op 6.900) zijn. Ieder de helft. Door de afschaffing van de vereve ningsheffing op 1 januari a.s. is het niet nodig een compensatie te zoeken voor de volledige 7 procent. En deze afschaffing brengt mee, dat de werk gevers hiervan 4,6 procent gecom penseerd krijgen. Er blijft dus 2,4 procent over. De SER-commissie stelt in haar rapport voor, de werkgevers en werknemers ieder de helft voor hun rekening te doen nemen. Wanneer de SER dit rapport aan vaardt en overeenkomstig aan de re gering adviseert en wanneer de rq_: gering dit advies overneemt, is dus op 1 januari 1957 een verhoging van de richtlijnen van ongeveer 5,8 pro cent van het premieplichtig inkomen te verwachten waarbij nog moet wor den afgewacht, of dit percentage van 5,8 procent als uiterste limiet is ge steld, dus inclusief afronding naar boven, die bij de toepassing van de richtlijnen in de verschillende be drijfstakken gewoonlijk wordt toe- Huurverhoging. Aangenomen mag worden, dat de SER de regering zal adviseren de huurverhoging uit te stellen tot 1 juli 1957. De SER-commissie stelt in haar rapport voor, de regering te advise ren de politiek van prijsstabilisatie ook na 1 januari 1957 krachtig te handhaven. Voorts wordt instemming betuigd met de voorgenomen maatregel van de regering om de investeringsaftrek voor nieuwbouw geheel en voor de aankoop van machines gedeeltelijk af te schaffen. Niet gelijktijdig. Ten aanzien van de afschaffing van de subsidies op melk en suiker, de verhoging van bijzonder invoer recht van benzine, en van de accijns op gedistilleerd, alsmede van de we derinvoering van de omzetbelasting op suiker wordt geadviseerd, deze maatregelen niet gelijktijdig op 1 januari aanstaande doch geleidelijk te doen ingaan. Dit zou voor de over. heid een verlies aan inkomsten be tekenen, dat op 25 a 40 miljoen wordt geschat. Dit bedrag zou moe ten worden gevonden of door bezui nigingen bij het rijk, of door verho ging van de directe belastingen, het zij van de inkomstenbelasting, het zij van de vennootschapsbelasting Het advies van de SER-commissie bevat ten aanzien van deze mogelijk, heden even duidelijke richtlijnen. Geld blijft nodig voor hulpverlening „Het wordt een langdurige kwestie deze hulpverlening en men overweegt dat straks iets gedaan zal moeten worden aan massale verstrekking van voedsel door centrale keukens, voor namelijk in Boedapest, in verband met de toestand, waaarin daar de elektriciteits- en gasvoorziening ver keren. Berekend is, dat per dag 150 a 200 ton voedsel nodig zal zijn en voor de bereiding daarvan zal men aangewezen zijn op veldkeukens en keuken-units". Dit vertelde de verte genwoordiger van het Nederlandsche Roode Kruis bij het Internationale Roode Kruis te Wenen, de heer J. Geijsman. In Boedapest is een centrale bloed- FLITSEN VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN Werkelijkheidszin I die hij in de hal van het vluchtelin- Aan de poort van de Utrechtse gencentrum te Utrecht exposeert, Jaarbeurs stond gisteravond een klem jochie. Hij stond er al een hele tijd en viel niet op tussen de aan- en afrij dende Rode Kruiswagens, die goede ren aanvoeren voor de Hongaarse vluchtelingen. Zijn verkleumde handen omklem den een grote doos, waarin een elek trische trein, compleet, met transfor mator. „Het is het mooiste wat ik heb", zei hij, „maar een Hongaars jongetje mag het van me hebben". Hij heeft het gisteravond zelf mogen geven aan een Hongaars joch, dat er bijzonder blij mee was. BIJ DE KONINGIN. De ruim 600 Hongaarse vluchte lingen, die, momenteel in de Jaar beurshallen te Utrecht vertoeven, zul len vanmiddag een busrit maken en onder meer een bezoek brengen aan het paleis Soestdijk. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard enkele Hongaarse vluchte lingen op het bordes van het paleis te begroeten. De andere Hongaren zullen voor de koningin defileren. BUNGALOWS. Op initiatief van de Herv. predi kant te Garderen, heeft de kerkeraad der Hervormde Gemeente aldaar be sloten een terrein van 10 ha beschik baar te stellen voor de bouw van bungalows voor de Hongaarse vluch telingen. Met medewerking van de autoritei ten zullen hier voorlopig twee bun galows gebouwd worden; de moge lijkheid bestaat, wanneer hiertoe de toestemming verkregen wordt, dat er nog meer bungalows gebouwd wor den. HONGAARSE KRANT. De Hongaarse studenten, die tot de drie Hongaarse vluchtelingentrans- porten behoorden en thans in het conferentie-oord „Heerewegen" Zeist zijn ondergebracht, hebben het eerste Hongaarse tijdschrift in Ne derland het licht doen zien. Het heet „Magyar Szo" (het Hongaarse woord). Het tijdschrift heeft ten doel een contact te leggen tussen de vluchte lingen onderling, terwijl het voort; een beeld wil geven van de Neder landse mentaliteit, aard en levens wijze, waardoor de vluchtelingen zich gemakkelijker kunnen aanpassen. In de volgende aflevering van „Magyar Szo" zullen artikelen wor den opgenomen van Simon Carmig- geit, Godfried Bomans, Antoon Coo- len, Hella Haasse, Pierre Dubois, A. den Hertog en Ben van Eysselstjjn. Sandor Varga schrijft enkele inlei dende woorden ter begroeting na mens de Hongaren die reeds in Ne derland wonen. HERENIGD. Dank zy foto's, die een Utrechtse gistermiddag weer 'n Hongaars echt paar verenigd. Een jonge Hongaar van ongeveer 20 jaar, keek gistermiddag met be langstelling naar de foto's van vorige vluchtelingengroepen, toen hij op een der foto's zijn vrouw herkende. Di rect vervoegde hij zich met een aan tal tolken bij de administratie van het Rode Kruis. Het bleek dat zijn vrouw met het tweede transport was meegekomen en in het vakantiecen- trüm „Herperduin" te Ravenstein is ondergebracht. De jongeman, Mihaly Weisz, had samen met een groot aantal vrien den tegen de Russen gevochten. Toen zij zonder wapens kwamen te zitten, werd de vlucht genomen. Zijn vrouw wilde niet meegaan, omdat zij bang was voor de Russen, die overal de weg naar de vrijheid bewaakten. De jongeman, die geen keus had, is toen alleen gegaan en na veel omzwervingen in Wenen aangekomen. Daar werd hij inge deeld bij de derde groep die naar Nederland ging. Zijn vrouw was inmiddels op haar aanvankelijk be sluit teruggekomen, naar Oostenrijk gevlucht en bij het eerste transport naar Nederland terechtgekomen. DANK. De Hongaarse vluchtelingen, die deel uitmaken van het zondag aan gekomen transport, hebben gister avond telegrammen van dank ver zonden aan de Koningina de minis ter-president en de burgemeester vrn Utrecht. AANPASSING. Bij vele Nederlanders bestaat mo menteel de neiging om de Hongaarse vluchtelingen in de watten te leggen en van de veronderstelling uit te gaan, dat het beste nog niet goed ge noeg voor hen is. Dit is een begrijpelijke reactie, maar men dient niet te vergeten, dat deze mensen ingeschakeld moeten worden in de Nederlandse economie. Zij zullen dan een goed bestaan kun nen verdienen, maar de luxe, waar mede men de Hongaren momenteel wil omgeven, zouden zij weer moeten ontberen, hetgeen een teleurstelling zou worden. Daarom worden de woonoorden, die van zeer tijdelijke aard zijn, uiterst sober gehouden. Overal wer ken selectie-ploegen onder hoogspan ning en men hoopt, dat men binnen de kortst mogelijke tijd tot spreiding over zal kunnen gaan, zodat iedere Hongaar zijn eigen plaats in de Ne derlandse economie, met alle voor rechten en plichten daaraan verbon den, zal kunnen innemen. Dit deelde de heer Visser, hoofd voorlichting van het departement van sociale zaken gistermiddag mede, toen hij een rondgang leidde langs de vluchtelingenkampen in Limburg, Brabant en Zeeland. bank opgericht, waarheen het Inter nationale Roode Kruis bloedplasrna vervoert en vanwaaruit de ziekenhui zen worden bevoorraad. Voorts is een klein pharmaceutisch centrum ingericht voor Hongaarse pharma- ceuten en artsen; de medicamenten zijn voorzien van opschriften in de diverse landstalen en van gestencilde Hongaarse teksten, zodat een ieder direct weet, wat voor geneesmiddel het is. Geen epidemie. Een Deense arts die vrijdag j.ï. uit Boedapest in Wenen terugkeerde, deelde mede, dat volgens een ruwe schatting, in de Hongaarse hoofdstad vijftien a twintigduizend woningen verwoest zijn, hetgeen betekent, dat circa honderdduizend personen dak loos zijn. De gezondheidstoestand noemde de arts niet verontrustend; er heerst geen epidemie van kinder verlamming. Wel is er gebrek aan melk, boter, zout en vlees. Enorme sommen. In Wenen waren tot en met vrijdag j.L uit Nederland aangevoerd goede ren voor een waarde van een en een kwart millioen gulden, met een totaal gewicht van 250 ton. Binnenkort wor den nog vier trucks van het Neder landsche Roode Kruis in Wenen ver wacht. De hulpverlening, die enorme som men vergt, moet doorgaan. Als straks Hongarije eenmaal goed toegankelijk zal zijn, zal men pas precies weten wat er nodig is voor de hulpverle ning. WORDT UTRECHT DOORGANGS CENTRUM VOOR VLUCHTELINGEN NAAR ENGELAND? De gewestelijke commandant van het Roode Kruis te Utrecht, dr. A. Vrij landt, heeft de regering, 't hoofd, bestuur van het Nederlandse Roode Kruis en de federatie voor vluchte lingenhulp aangeboden het opvang centrum in de Jaarbeurshallen te Utrecht te bestemmen voor door gangscentrum voor vluchtelingen, die in Engeland zullen worden onderge bracht Een vluchtelingencomité in Enge land heeft zich bereid verklaard, elke dag 700 vluchtelingen op te nemen. Het transport van Oostenrijk naar Engeland vergt van de toch al zo ver moeide vluchtelingen te veel om de reis in één keer te maken. Daarom wil men thans deze vluch telingen eerst enkele dagen in Utrecht verzorgen, voordat het transport door gaat naar Engeland. Men beraadslaagt thans over dit initiatief, waarachter zich alle Rode Kruishelpers en helpsters geschaard hébben. Instuif rendez-vous ten bate van Hongaarse jeugd Ten bate van de Hongaarse vluch telingen zullen op zondag 9 december a.s. 30.000 leden van de gezamenlijke „Instuiven", in samenwerking met Philips gramofoonplaten-industrie, bijeenkomen op een Nationale Instuif Rendez-Vous. Dit Rendez-Vous vindt plaats in de Jaarbeurshallen aan de Vredenburg te Utrecht, van 's morgens 11 tot des avonds zes uur. De Instuifleden hébben zich ten doel gesteld, om met Kerstmis aan ten minste 1000 gevluchte Hongaren een groot en praktisch Kerstpakket aan te bieden. Door deze samenkomst wil men alle Instuif-jongeren duide lijk miaken, dat jong Nederland de Hongaren dient op te nemen in hun eigen wereld als een daad van naas tenliefde en begrip. Het programma voor het Rendez- Vous luidt: plechtige Hoogmis, brood, je uit de vuist, ontvangst van de Hon gaarse jongeren, Monstershow gepre senteerd door befaamde artisten van Philip's gramofoonplaten-maatschap- pij en een groot bal met medewer king van twee radio-dansorkesten! Voor deelname persoonlijk of in groepsverband, kan men zich opgeven bij de volgende adressen: secretariaat Instuif „R.K. Jong Leiden": D. Jah- sen, Meeihof 19, teL 24623; B. D,. M. van Leeuwen, Bred er odestraat 35; tel. 21018; mej. E. Devilee, Da Costastraat 50, tel. 20135. Directe aanmelding dringend gewenst. IN DE In de lichtweek reiken de tijden van Philips II en Philips' gloeilam pen-industrie elkaar de hand. Het oude krijgt nieuwe glans door moderne hulpmiddelen. Er zijn bur gers, die het verfoeien, omdat zij vinden, dat twee niet gelijke groot heden bij elkaar zijn gebracht, maar ons doet dit weekje van verlichting toch wel prettig aan. Neem nu eens de Morspoort. Het is een complete verrassing op een donkere avond on verwacht voor dit verlichte eerbied waardige monument te staan. De „mannen van Crèvecoeur"zoals zij in de speeclijes van de notabelen aan het begin van de lichtweekge noemd worden, zijn bekwame suiker bakkers. Zij weten met hun lampjes van een kwaadaardig bolwerk een bruidschat te maken. Zo ook bij de Morspoort, die eenvan de meester werken van het S.L.F.-team te Leiden is geweest. De morspoort heeft bovendien het geluk aan de Morssingel gelegen te zijn. Zij krijgt daardoor nog een be spiegelend karakter. Al zou u het op de foto niet dade lijk zien, maar deze Hogewoerdspoort is niet echt. De afwezigheid van diepte in dit kunstgewrocht van de lichtweek, dat bij het Plantsoen is opgericht, maakt, dat u er niet om heen kunt wandelen, zonder het „bedrog" door te hebben. Opzij is de poort zelfs voor de niet-aandachtige beschouwer een gaaswerk met lamp jes, maar in vóór of achteraanzicht herleeft een stuk geschiedenis van Leiden. (Foto's: De Leidse Courant.) 12de Herdenking rede prof Cleveringa Schakels Voor de 12de maal kwamen gister middag. hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten van Leiden in de Pieterskerk bijeen om te herdenken, dat op 26 november 1940 prof. R. P. Cleveringa zijn be roemde college hield, waarin hij zijn protest uitsprak tegen de schorsing van de Joodse hoogleraar Meyers. De rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, bracht bij de inlei ding van deze herdenkingsbijeen komst dit beroemd geworden colle ge in herinnering. Hij schilderde de tijd, die volgde en het slot van het openlijk optreden der Leidse univer siteit. Toch, zo sprak prof. De Boer, was de redevoering van prof. Cleve ringa geen fel verwijt, zoals dit uit gesproken is in deze november - maand tegen het Russisch optreden in Hongarije, maar door deze histo rische woorden kreeg men de zeker heid, dat de geest" zou zegevieren over het brute geweld. De rector- magnificus besloot zijn inleiding met een beschouwing van deze geest, die het bewustzijn had en heeft het stempel te dragen van God-zelf. Vrijheid vereist. Prof. dr. B. A. v. Groningen be lichtte de taak der universiteit en zette uiteen, dat iedere generatie, iedere individu een schakel is in de keten van wetenschap, die aan de Leidse universiteit gesmeed is en i wordt. Een universiteit behoort ech ter vrij te zijn, omdat het zoeken naar waarheid een werk der vrijheid is. De strijd, die in 1940 en ook nu weer gevoerd wordt tegen bruut ge weld, moet in meer rustiger tijden gevoerd worden tegen lauwheid; de hoogleraar vroeg zich af, welke strijd het zwaarst is. Contact Als laatste spreker voerde prof. mr. K. Wiersma het woord, die de taak van de universiteitsgemeenschap op het vormende vlak schilderde. Prof. Wiersma was van mening, dat via meer geleide disputen het con tact hoogleraarwetenschappelijke stafstudent verinnigd zou kunnen worden. Tot slot nodigde de rector-magnifi cus de vele honderden aanwezigen uit het laatste couplet van het Wil helmus te zingen. In de avonduren werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal een forum gehouden. Leidse oud-alumni in Hilversum bijeen Voor de elfde achtereenvolgende keer werd gisteren de jaarlijkse bij- eenkomst voor Leidse oud-alumni ge houden in het Palace hotel te Hilver sum. Onder de ongeveer honderd aanwezigen bevond zich evenals het vorige jaar koningin Juliana. In zijn openingswoord vroeg de voorzitter van het comité oud-studen ten voor Het Gooi, dr G. van Beuse- kom, o a. aandacht voor het mr C. van Vollenhoven-fonds, dat dringend aanvulling behoeft om een daadwer kelijke steun te kunnen zijn voor de vele noden vna de Leidse academi sche samenleving. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door prof. mr F. M. baron van Asbeck, hoog leraar in het volkenrecht en de in ternationale politieke geschiedenis over „de juridische aspecten van het Suezkanaal vraagstuk", door mej. J. A. Scheltema, ab-actis WSL, over „de verantwoordelijkheid van de ge zelligheidsvereniging", en door dr A. Brouwer, docent in de paleontologie over „verleden, heden en toekomst van onze kust". Op deze voordrach ten volgden levendige discussies. Ook tijdens de lopende maaltijd had men gelegenheid met elkaar van gedach ten te wisselen. De avond werd be sloten met het gezamenlijk zingen van het Io Vivat. LEIDSE BRIDGE-CLVB „DDS". De eindstand van het 2e deel der parencompetitie luidt als volgt: Groep zwart: 1. Parmentier-v. d. Voort 229.58. 2. Mevr. Becker-Baggen 216.66. 3. v. d. Meer-De Meyier 213.55. 4. Mw. v. Zijp-v. Noort 212.71. 5. Hr, Mw. de la Court 206.46. 6. Kasteleyn-Brouwer jr. 199.79. 7. Hr.,. Mw. Lautenbach 193.33. 8. Dames Viner-v. d. Meer 192.29, 9. Hr., Mw. Kuilman 190.84. 10. Verboog-Brou- wer 186.88. 11. Dames v. Ingen Schenau -Rijnbende 184.38. 12. Hr., Mw. Krul 173.54. .Groep groen: 1. v. Berge Henegouwen- Rijnbende 222.07. 2. Hr.,~ Mw. Eichham 220.90. 3. Dames Verboog-Brouwer 218.43. 4. v. Leeuwen-Eyndhoven 217.73. 5. Hr., Mw. v. Heusden 209.89. 6. Mw. den Hol der-partner 202.24. 7. Ds. Guldemond- Aalbersberg 200.46. 8. Plouvicr-Lange- meier 195.79. 9. Ds. Verstraaten-Nagcl 195.44. 10. Mw. Reekers-D. Reekers 193.36 11. Ds. Sels-v. Alphen 192.77. 12. Ds. v. Rooyen-Valk 190.73. 13. Ds. v. Berge Heneg.-Landraat 172.43. 14. Hr., Mw. Lancel 167.78. De nos. 1, 2 en 3 van de groep groen wisselen nu van plaats met de nos. 10, 11 en 12 van de groep zwart.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7