Gemeenteraad Koudekerk GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Internationale status voor de Gaza-strook Brits plan voor Europees vrijhandelsgebied DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 De raad van Koudekerk kwam gis teravond in openbare zitting bijeen oJ.V. burgemeester J. P. de Herder. Het verzoek van de heer H. Lekx om schadevergoeding voor het door de gemeente in gébruik genomen wei land, bestemd voor de woningbouw, en de bouw vam een O.L.-school over de jaren 1956 en 1957 kon de raad aanvaarden. De heer Lekx zal per jaar 400 ontvangen voor een opper, vlakte van 1 ha. Het bestuur van de kaasdaigcommis- sie KoudekerkHazerswoude ontving een sulbsidie van 15 voor aankoop van prijzen. Het Groene Kruis zal de subsidie van 900 verhoogd zien tot 1250 per 1 jan. 1957. En in ver band met de aankoop van de pasto rie der Herv. Gemeente zal het Groe ne Kruis van de gemeente een uit kering ontvangen van 5000. Het krediet rekening-courant met êe Bank van Ned. Gemeenten over 1957 werd vastgesteld op 50.000. De raad verstrekte voorts een voor schot aan de bouwvereniging „Goed VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad komt bijeen op vtrijd'ag 30 november a.s. des avond om 8 uiur. In behandeling komen de navolgende voorstellen: hulpverlening aan invaliden en min- dervaliden; aanschaffing van een be stelauto en twee gereedschapswagens ten behoeve van de gemeentebedrij ven; aanschaffing van een reinigings- auto en. een zanastrooier ten behoeve van de reinigingsdienst; verbetering •Vim de verwarming en de verlichting van de zaal van het Ambachtshuis, kosten f 850; reparatie van de cen trale verwarming vain het raadhuis, kosten 1750; voorstel tot uitbrei ding van het Burg. Rerkhicutpark, kosten 1.150; beschikbaarstelling van een aanvullend krediet, groot 142.735 voor de bouw van de 107 woningwetwoningen, 3 garages en 2 winkels in de Vüetwijk en tot onder handse gunning van deze bouw aan het Aannemersbedrijf de Lange en Van der Plas te Oegstgeest. Bestelauto en gereedschapswagens. B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot aanschaffing van een be stelauto, merk Volkswagen 6.460 en twee gereedschapswagens, kosten 2.4010, ten behoeve van de gemeen tebedrijven. Do gemeentebedrijven beschikken thans over een motor carrier en een tweetal handwagens. Het gereedschap moet bij het begin en het einde van het werk, dat in uit voering is, naar de opslagplaats wor den gereden, wat een tijdrovende" werkwijze is. De motorcarrier is bo vendien versleten. In verband met uitbreiding van de gemeente, waar door ook de taak van de bedrijven in omvang is toegenomen, willen 'b. en. w. overgaan tot een meer efficiente be drijfsvoering en stellen daarom voor over te gaan tot de aankoop van een bestelauto met twee gereedschaps wagens, welke aan deze bestelauto kunnen worden gekoppeld. De totale kosten bedragen 8.860. Ambachtsavondtekenschool bestaat 80 jaar. Dit jaar bestaat de Am bachtsavondtekenschool „Voorscho ten" 80 jaar. Dit is een jubileum, dat niet onopgemerkt dient te blijven. In het nieuwe verenigingsgebouw aan de Pr. Marijkestraat zal op 8 december a.s. een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken van de leerlingen en oud-leerlingen, o.a. prachtig tekenwerk van leerlin gen uit de vorige eeuw. Iedereen kan deze tentoonstelling bezoeken* 's Avonds vindt in dezelfde zaal een herdenkingsplechtigheid plaats, waar na een vrolijk blijspel zal worden opgevoerd door een Haags Amateur toneelgezelschap. Lourdes-avond. Voor een ieder, die meer over Lourdes wil weten be staat er thans een mooie gelegenheid een goede film over Maria's genade oord te zien. Het is de film „Lourdes en zijn Wonderen" van George Rou- quier. De opbrengst van de entree gelden is bestemd voor de missie. De film wordt vertoond in het R.K. Bondgebouw aan de Leidseweg don derdagavond om 8 uur a.s. Wonen' ten behoeve van de niet door •het rijk geaccepteerde kosten betref fende de bouw van 14 woningwetwo ningen. Het voorschot is groot 2.^2.42 tegen een rente van 4% en een looptijd van 43 jaar. Voor het complex van de in aan- bouwzijde 18 woningen werd aan de woningbouwvereniging een voorschot verleend voor grondaankoop van 28.785 en bouwkosten 232.446. Maatschappelijke zorg. Benoemd werden de heren N. P. Slegtenhorst, J. D. Corts, H. v. Dried, W. A. v. du Dool en in de vacature E. A. Bloemen de heer S. Kouden- burg als leden-eoummissiie tot we ring schoolverzuim. Als lid gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg werd gekozen de heer C. J. Zuydiwijk. Nadat aangeboden was de begro tingen waterleidingbedrijf en gemeen. te-begroting 1957, werden tot leden van de commissie van onderzoek aan gewezen de raadsleden P. Geerlof, H. Heemskerk en P. v. Hemert. KATWIJK Doorlichting. Het comité bevol kingsonderzoek op t.b.c. deelt ons mede, dat de voorbereidende werk zaamheden voor de doorlichting op 4 december kunnen beginnen. Het eerst komen de scholen te Katwijk aan Zee aan de beurt, daarna, tot 14 dec, de bevolking van Katwijk aan Zee. Tussen 14 en 28 december wor den de foto's onderzocht en op 28 de cember zullen de vissers en andere zeevarenden in de gelegenheid wor den gesteld aan het onderzoek deel te nemen. Op 2 januari wordt de doorlichting hervat en voortgezet tot maandag 14 januari. Op 15 januari is Katwijk aan den Rijn aan de beurt, waar het onderzoek op dinsdag 22 januari wordt beëindigd. Het aantal aanmeldingen is minstens evengroot als bij de vorige doorlichting. N00RITWIJK Zondagmiddag had een aanrijding plaats in de zeer gevaarlijke en on overzichtelijke bocht aan de Gooweg bij Huize „Colorania" tussen een dienstbus HaarlemDen Haag en de politieauto, waarin gezeten waren de hoofdinspecteur van politie en de agent J. Huibers, welke controle uit oefenden op het zondagsrijverbod. Bij achtervolging van een in de rich ting Noordwijkerhout rijdende auto kwamen de politie-auto en de bus in deze onoverzichtelijke bocht plotse ling tegenover elkaar en zijn vermoe delijk door het natte wegdek bij het afremmen tegen elkaar gebotst. Zo wel de hoofdinspecteur als de agent Huibers liepen lichte verwondingen op, welke verbonden werden door de doktoren Kruyt en De Beer. Beide wagens liepen tamelijk veel mate riële schade op. N.K.J.B. Onder auspiciën van de N.K.J.B. werd gisteravond een gezellige avond gehouden in het Juvenaat voor jongens en meisjes boven de 17 jaar, waarvoor een grote belangstelling' bestond. De organisatie van deze avond was door het N.K.J. B.-bestuur tot in de puntjes verzorgd. Als hoogtepunt van deze avond was wel het optreden van de telepaath en goochelaar Vanesco uit Zandvoort. Deze artiest liet sterke staaltjes zien op het gebied van telepathie en goo chelen. Tot slot van deze uitstekend geslaagde avond werd nog een dans je gehouden onder de muzikale lei ding van de heren P. Verhoeven, C. Zoet en G. Steenvoorden. ROOROWIJKERHOUT VER NIEUWE PAROCHIEZAAL IN GEBRUIK GENOMEN. De ?aal voor de buitenkerkelijke bijeenkomsten der parochianen van St. Victor, die sinds enkele jaren da nig in verval was geraakt, is onder de enthousiaste en stimulerende lei ding van kapelaan Donkers in een nieuw gewaad gestoken. In enkele maanden tijds hebben timmerlieden, electriciens, schilders en anderi am bachtslieden uit de parochie hgt ge bouw een ware metamorfose; doen ondergaan. Zaterdagavond heeft de jeugd bo ven 17 jaar met een in alle oprichten geslaagde balavond de nieuwe zaal in gebruik genomen en zondagmid dag was het de beurt aan de jonge ren. Ook diverse ouders gaven van hun belangstelling blijk. In zijn openingswoord wees kape laan'Donkers er op, dat de zaal nog niet geheel klaar was. Het toneel moet nog gerestaureerd en de gar- deripbe moet nog geheel in orde ge maakt worden. Donateurs en dona trices, giften in de bus bij de kerk en collectes op verjaardagen en feest jes zijn nog van harte welkom. De jeugdbeweging zal weer geheel moe ten worden opigebouw-d, uitgaande van wat er nog bestaat als Vrienden kring, congegratie en Maria-garde. Klassieke muziek in De Instuif. Zondagavond heeft De Instuif zich gewaagd aan een prijzenswaardig en bijzonder geslaagd experiment. Door de heer Postma werd een avond ver zorgd, gewijd aan klassieke muziek. Na een korte inleiding waarin hij en kele grondbegrippen omschreef en een overzicht gaf van de verschillen de tijdperken als de Renaissance; De Rococo, de Weense klassieken, de Ro mantiek en de Modernen, werden en kele muzieknummers per grammo foonplaat ten gehore gebracht. De platen met de bijbehorende appara tuur waren door de heer Caris be schikbaar gesteld. Loterij Kath. Thuisfront.. De opbrengst van de loterij-verkoop ten bate van het Kath. Thuisfront aan de kerkingangen bedroeg 944,98. WASSENAAR Dodelijk ongeval Gisteravond omstreeks half zeven is op de Rijkssti'aatweg, ter hoogte van de Van der Oudermeulenlaan, de 49-jarige vertegenwoordiger F. J: Pe ters uit Wassenaar dodelijk veronge lukt. De heer Peters passeerde in de rich ting Leiden in zijn volkswagen met vrij grote snelheid voor hem rijdend verkeer en merkte vermoedelijk te laat een kleine grijze personen-auto op, die voor hem uit reed. Hij remde krachtig, zijn auto slipte en botste tegen een boom. Met ernstige ver wondingen werd hij overgebracht naar de St. Ursulakliniek, waar hij kort na aankomst overleed. De volks wagen werd voor onderzoek in beslag genomen. De bestuurder van de an dere auto en eventuele getuigen wor den verzocht, zich zo spoedig moge lijk met de verkeerspolitie te Wasse naar in verbinding te stellen (tel. K 1751—3333). NIEUWVEEN Voor de ouden van dagen. In de zaal Bosman werd de tweede avond gehouden ten behoeve van de uit- gaanskas voor de ouden van dagen van Nieuwveen. Evenals de eerste avond, was de belangstelling ook nu zeer groot. De kaarten waren uitver kocht. Nadat de voorzitter de heer L. van Vliet, de aanwezigen welkom had ge heten, werd de film vertoond, ge maakt tijdens de uitgaansdag van de afgelopen zomer. Daarna werd met groot succes door de toneelclub „De Naamlozen" uit Leimuiden opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Polly Perkins". ZEVENHOVEN Auto te water Gistermorgen kwam vermoedelijk door de gladheid van de weg en mede ook doordat een der banden sprong, een tankwagen van „De Producent" uit Aardam in de door het dorp lo pende ringvaart van de Nieuwkoop- se polder terecht. De chauffeur kwam er met de schrik en een paar natte voeten af, terwijl de tank en diverse kratten met flessen in het water lagen te drijven. Een kraan wagen van de fa. De Rooij uit Nieuw koop wist na enige ploeteren de wa gen, welke geheel onder water was weggezakt en waaraan enige schade was ontstaan weer op de kant te krijgen. Vertrokken perionen van 15 t.m. 21 nov. A. J. Ensink en fam., de L. de Kanter straat 11, Indonesië. A. W. Verhoefen en fam., a/b Langegrt t/o 198, Rotterdam, Schie-Schiekanaal. J. M. Sinke en fam.. Witte Rozenstr. 10a, Goes, M. D, de Grootstr. 108. H. van den Berg en fam., Magd. Moonsstr. 30. Leiderdorp. W. de Zwijgerlaan 4. P. Hogendoorn en fam.. Plantsoen 47, Oegstgeest, Pr. Marijke- laan 6. D. J. van Dijke en fam., Hof- laan 26, Nieuwerkerk Z., Weststr. 20. M- H. G. Vrolijk-Küzer en fam., O. Rijn 8, Oegstgeest, P. Heinlaan 2. J. W. Kok en fam., Schelpenkade 37, Alkmaar. Nassau- laan 5. S. Voorbergen fam., Boshuizer- kade 62, Alkemade. Essenweg 1. P. Breu- ning en fam., Rijn- en Schiekade 20, Velsen. v. Lenneplaan 54. G. Alberda en fam., Mariënpoelstr. 41, 's-Gravenhage, Fred. Hendriklaan 39. J. C. Riemersma en fam.. Rapenburg 78, Oegstgeest. Pr. Marijkeln 12. B. C. L. Starmans. Maars- mansteeg 14, Gilze ca., Oranjestr. 6. A. Starmans-Van Hagen, Lindestr. 28, Gilze ca. Oranjestr. 6. O. J. A. Calmeijer, Pa pengracht 28, 's-Gravenhage, Delistr. 24. N. W. Prins, Rapenburg 49. Voorburg, Herenstr. 142. H. M. L. Oudendijk. Ra penburg 79, Den Haag. IJsclubweg 0. J. M. van Gurp, Noordeinde 2a, 's-Herto- genbosch, Ophoviuslaan NW 413. F. L. Kohier, Hogewoerd 19, Heerlen, Station straat 4. C. Minderman. Lijsterstr. 33, Den Haag, Joh. v. Hoornstr. 30. S. E. J. Krüger, Temminckstr. 45, Gr.-Brittannië. N. Lans, Melch Treublaan 70, Groningen Luthe Nieuwstr. 1. H. van Wel. Magd. Moonsstr. 30. Leiderdorp, W. de Zwijger laan 4. W. Kaltner, v, Oldenbarneveld- str. 42, Rijswijk Z.H., Haagweg 15. M. Hagenaars, Haarlemmerstr. 145a. Ouder- Amstel, Plataanstr. 4. J. A. van Hoef- laken. a/b Morssingel t/o 3, Libië. J. K. L. Eradus, De Goejestr. 4, Leidschen- dam, J. Röntgenlaan 20. K. F. Gunning, Breestraat 14, Den Haag, v. d. Aastr. 62. C. J. Warnaer, Pieterskerkhof 34, Den Haag, Meppelweg 847. P. Beunder, Bakh. Roozenboomstr. 24, Wassenaar, Sant horstlaan 22. M. H. v. Henegouwen-Keu- nen. Stieltjesgtr. 5, Leiderdorp, M. P. Splinterlaan 51. J. N. Hannaart, Tous- saintkade 31, Den Haag, Koninginne gracht 83b. C. P. Hartog, Paviljoenshof 8, Tholen, Oude Landsestr. 23. J. R. van Tuijn, Nieuwstr. 47. Ver. Staten van Amerika. J. T. T. de Groot-Jansen, Su- matrastr. 44a, Deventer. L. Zandstr. 11. N. Alberts-van Ek, Pr. Frederikstraat 10, Zoetermeer, Meerpolder 15a. J. Folmer, Hoflaan 26. Nieuwerkerk Z.. Weststr. 20. E. Groenewegen, Zoeterw. Singel 74, Rotterdam. Mathenesserlaan 483b. H. G. A. Jansen Klomp, Wasstraat 15, Hellen- doorn, Grotestr. 224. C. A. Mossel, Heren straat 117. Oegstgeest, Duinzichtstr. 12. C. J. L. Stibbe, Witte Singel 85, Den Haag. Ten Hovestr. 21. L. Merens, Witte Singel 85, Den Haag. Wagenaarsweg 5. H. Dorpema, Witte Singel 8, Den Haag, Tomatenstr. 295. J. C. Messerschmidt- Huizen. Dijkstr. 2, Alkmaar, Spieghel- str. 33. C. G. Cromberge, Morsstr. 62-64, Den Haag, E. Staasstr. 4. A. E. Hennus, Rapenburg 121, Hilversum, Albert Park straat 24. I. Zwart, Meerburgerstr. 5, Den Haag, v. Boetzelaerln 71. M. C. Boelstra- van der Stok. Roodenburgerstr. 55, Den Haag, Jaarsveldstraat 6. C, W. Jansen, Morsweg 2, Leiderdorp, Spanjaardsin 12. Gevestigde personen van 15 t.m. 21 nov. L. van Sluis en fam., onderwijzer, Gerard Brandtstr. 14. D. Koekebakker en fam., publicist, Zoeterwoudse Singel 11. J. A. Dezentje en fam., Muldersstr. 17. E. Ofner en fam., handelsempl., Witte Singel 70. A, Riedijk en-fam., werk meester. Gerrit Kasteinstr. 35. C. van Vliet-Schmidt en fam.. Lammermarkt 5. J. Offereins, broodbakker, Drie October- straat 22a, D. I. E. U. Boeke, soc. werk ster, Joh. de Wittstr. 52. J. W. Bakker, winkelbediende, Hogewoerd 140. H. van der Veen, taalkundige, Warmonderweg 47 C. A. Slimmers, steno-typiste, Witte Ro- zenstr. 35. H. P. Verhoef, R.K. priester, Hogewoerd 140. J. S. Dubeck, dessina- teur. Breestraat 3b. K. L. Pfeiffer, dir.- ass. bouwbedrijf. Breestr. 125. J. Gouwen- tak, Oosterstraat 2. J. Wierfnga, Witte Singel 10. J. G. M. Komman, Plant soen 51. W. A. de Vriendt. W. Singel 97. S. Smael, Kneppelhoutstr. 47. P. de Groot, Hoge Morsweg 28. G. Bielsma, verpleeghulp. Rijnsburgerweg 10. J. J. C. M. Komman, Joh. de Wittstr. 2. S. B. Colpa, Jan v. Goijenkade 32. D. M. D. Steegh, tandarts-ass., Steenschuur 2. M. Hartevelt, Langegrt 212. J. S. S. Hoog stad. linnenmeisje, Anna v. Burenhof 67. M. C. A. Vodegel-Houthoff, Zoeterwoud- sesingel 67. V. I. Boekhoudt, Boerhaave- laan 47. A. v. Platerink-Jager, Marnix- straat 23. G. Assendelft-Vonk, St. Jacobs- gracht 1. G. H. M, van Grieken, Lorentz- kade 9. A. J. van Houten, Jan v. Goijen kade 40. E. G. M. Ris, verpleegster, Rijns burgerweg 10. N. Diekhuis, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. A. W. Brands, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10. A. v. Soest, twijner, Blansjaarspoort 17. D. J. Happee Rapenburg 51. M. Philippus, Haagweg 38. P. J. Dengah-Pronk, kantoorbediende. Boisotkade 8. A. van den Ende, Witte Singel 65. E. G. Dekker. Haarlemmer str. 56. F. H. Claus, hulp i. d. huish., Rijnsburgerweg 26. M. van der Laan, dienstbode, Rijnsburgerweg 50. A., J. Schoneveld Contst. Huygenslann 49. M. van Rooijen, banketbakker, de Mey 'vian Streefkerkstr. 40, Jvr. J. A. Feith, Groe» hovenstr. 12. M. R. Vitters, steno-typiste, Hoge Rijndijk 177. D. J. Noest, stuur man, Hoge Rijndijk 177, C. van Heeren. med. analiste, Hugo de Vriesstr. 78. M. P. van der Schaaf, advocaat, Rooden burgerstr. 62. H. Harland, boekbinder, De Genestetstr. 78. D. E. Hattink, secre taresse. Oude Singel 78. F. D. Noest, H. Rijndijk 177. L. Gorel. adsp. v. politie, Evertsenstr. 52. J. Blokzijl, fotograaf, De Genestetstr. 14. L. H. van Ophuysen, 1.1. bankwerker, Lammenschansweg 76. A. M. van Rooijen, de Mey van Streef- kerkstr. 40. J. M. Gelgrim, twijner, Hof- laan 34. H. C. Smit, directeur zieken fonds, De Laat de Kanterstr. 18. NEDERLANDS OPVANGCENTRUM IN OOSTENRIJK? Tussen de Nederlandse en Oosten rijkse autoriteiten zijn onderhande lingen gaande om op korte termijn voor Nederlandse rekening in Oosten rijk een groot opvangcentrum voor de Hongaarse vluchtelingen in te richten. De financiële consequenties zouden voor rekening komen van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk, dat de kosten zou willen bestrijden uit de gelden, die op giro 999 zijn bijeengebracht. MEENEMEN VAN BENZINE NAAR BUITENLAND. Met ingang van 25 november is, zoals men weet, de uitvoer van alle aardolieprodukten, dus ook van ben zine, onderworpen aan een uitvoer vergunning. Slechts kleine hoeveel heden zijn hiervan uitgesloten. Dit komt er volgens de KNAC op neer, dat de douanier naar eigen inzicht kan handelen. Bij het beoordelen van de hoeveelheid die buiten de tank om mag worden uitgevoerd, zal de ambtenaar zijn beslissing mede baseren op het reisdoel en het ben- zinegeruik van het desbetreffende motorrijtuig. OEGSTGEEST Mej. V. Sprey slaagde te Utrecht voor het candidaatsexamen Spaanse taal en letterkunde. Wilt U iets weten? Vraag: Het adres van de heer Bak ker, die donderdag j.l. voor de Leidse Expogé een lezing over hulpverle ning Hongarije gehouden heeft. Antwoord: Rozendaallaan 54, Velp; telefoon K 8302—2556. Vraag A.Z.: Ik wil in Spanje gaan werken. Kunt u mij adressen geven en een adres waar ik de taal kan le ren? Antwoord: Hiervoor dient u zich te vervoegen op het Gewestelijk Ar beidsbureau in uw woonplaats. Ook kunt u uw licht eens opsteken op het Spaanse consulaat te Amsterdam, Oranje Nassaulaan 20. Voor het ne men van lessen in de Spaanse taal verwijzen wij u naar de adressen voorkomende in diverse telefoongid sen. Vraag Abonnee: Hoe verwijder ik kachelglansvlekken uit een yersey- japon? Antwoord: wij raden u aan de vlek ken eerst te betten met sop van syn thetisch wasmiddel en daarna, moch ten de vlekken nog niet geheel ver dwenen zijn, voorzichtig betton met terpentine. Vraag G v. d. H.: In mijn yersey- truitje maisgeel zitten 2 inkt vlekken, hoe moet ik deze verwijde ren? Antwoord: door de behandeling die u hebt toegepast hebt u reeds enig re sultaat bereikt. Wij raden u aan de vlekken nu nog eens te behandelen met sop van synthetisch wasmiddel. Altijd goed naspoelen met schoon wa ter. Zonodig kunt u uw toevlucht ne men tot wolblank. (Ook weer naspoe len). Inktvlekken kunnen roestvlek ken worden, daarom geen scherpe middelen gebruiken. De rijke weduwen van Eastbourne Voor de rechtbank te Eastbourne is maandag de 57-jarige uit Ierland afkomstige arts John Bodkin Adams verschenen, die van onregelmatighe den ten aanzien van de testamenten en crematies van een aantal rijke be jaarden te Eastbourne wordt beschul digd. Hij werd onder borgstelling van 2.000 pond (ruim 20.000 gulden) voor lopig in vrijheid gesteld. Op twintig december wordt het proces voortge zet. Dr. Adams, die gedurende vele ja ren arts te Eastbourne is geweest, zou ten aanzien van zeven van zijn patiënten, vijf vrouwen en twee man nen, recepten hebben vervalst en op grond van de onjuiste verklaring, dat hij geen geldelijk voordeel van hun dood had, vergunning hebben gekre gen om de stoffelijke resten van deze zeven mensen te laten cremeren. Het betreft hier de geruchtmaken de zaak van de rijke weduwen te Eastbourne, die onder verdachte om standigheden overleden. Egypte bereid tot vredesregeling De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi, (die zich op het ogenblik te New York bevindt), heeft voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat Egypte bereid zou zijn over een EgyptischIsraëlische vre desregeling op lange termijn te spre ken binnen het kader van de Ver. Na ties, nadat „de invasiestrijdkrachten" Egypte zullen hebben verlaten. Fawzi zei, dat zn' regeling „de vol ledige erkenning van ae rechten van het Arabische volk van Palestina" zou moeten inhouden. Dit slaat blijk baar op de Arabische vluchtelingen uit Palestina, van wie er velen thans leven in de zogenaamde Gaza- strook in Egypte, die op het ogenblik door Israël is bezet. Tegelijkertijd wees de uitgever van een invloedrijk Egyptisch dagblad erop, dat Egypte wellicht zou toe stemmen in de een of andere vorm van een V.N.-status of internationale status voor de strook van Gaza. De uitgever, Moestafa Amin, van bet „Cairo nieuws', zei, dat „Egypte niet het beheer over de strook van Gaza wenst te behouden". Er zou een regeling moeten komen voor Gaza en voor „andere plaatsen", die door 900.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina zijn bewoond. Amin, van wie bekend is, dat hij in nauw contact staat met president Tien miljoen voor V. N. troepen De Algemene Vergadering, van de Ver. Naties heeft maandag een eer ste bedrag van tien miljoen dollar beschikbaar gesteld voor de V.N.- troepen In Egypte. De vergadering machtigde de se cretaris-generaal, met 52 stemmen tegen negen (Sowjet-blok) bij der tien onthoudingen, een voorlopig fonds tot dit bedrag te stichten. Secretaris-generaal Hammarskjoeld had, toen hij om het geld voor de V.N.-troepen vroeg, verklaard, dat het geld uitsluitend voor het inter nationale leger gebruikt zal worden en niet voor andere werkzaamheden, die de volkerenorganisatie mogelijk nog op zich zou nemen. (Hierin zag men een verwijzing naar de kosten voor de vrijmaking van het Suez- kanaal). De Sowjet-Unie, India en verschei dene Latijns-Amerikaanse landen maakten in het debat, dat aan de stemming voorafging, krachtig voor behoud ten aanzien van bijdragen aan de kosten van vrijmaking van het kanaal. De Sowjet-afgevaardigde, Sjepilof, zei, dat de kosten als gevolg van de aanval van Engeland, Frankrijk en Israël niet door andere landen ge dragen dienen te worden. Na de stemming werd de verga dering verdaagd tot dinsdagmiddag. Loze vissertjes De Noorse marine onderzoekt rap porten van vissers over de geheimzin nige gedragingen van Oostduitse trawlers voor de Noorse kust. Zij zouden foto's maken van de gehele kustlijn en ver binnen de driemijls- zöne komen. De schepen zouden bovendien ab normaal grote bemanningen aan boord hebben die worden gebruikt om in ploegjes aan land te gaan en opmetingen te verrichten. Vissen schijnt wel hun laatste zorg te zijn. Verder zijn de trawlers buitengewoon goed uitgerust met radar en radio. De masten zitten vol met allerlei anten nes, die men gewoonlijk niet op vis sersschepen vindt. Vraagt prljilljti roorradlgo ouno' Huurkoop 15 izeefac TIL. 11 BS (KI726) Over 10 jaar De Engelse minister van Financiën, Harold MacMillan heeft maandag in het Engelse Lagerhuis bijzonderheden bekendgemaakt over een plan, dat door de Engelse regering werd ont worpen om de belangen van Engeland, het Gemenebest en Europa in een ge deeltelijk vrijhandelsgebied op elkan der af te steramen. Hij deelde daarbij mede, dat bin nen dit vrijhandelsgébied 6 landen die douane-unie vormen en de landen daarbuiten uiteindelijk de goederen van elk aangesloten land vrij van invoerrechten zouden toelaten. De aangesloten landen buiten de douane unie zouden echter vrijheid van han delen behouden ten aanzien van de tarieven voor invoeren van buiten het vrijhandelsgebied. Er is geen sprake van, dat dit plot seling gedaan zal worden. Het zal misschien wel 10 jaren duren, aldus MacMillan. In elk plan, dat de Engel se regering in overweging zou kun nen nemen, zal echter één belangrijke uitzondering gemaakt moeten wor den: voedsel, zowel voor mens als dier, hetzij ruw of bewerkt, dan wel in ihet bewerkingsstadium, moet er van uitgesloten blijven. Tot deze levensmiddelen moeten ook dranken en tabak gerekend worden. Engeland zal ook niet deelnemen aan een rege ling, welke Engeland van het Geme nebest zou wegtrekken. De netto-invloed van de wijzigin gen zou zijn, dat ongeveer 90 procent van de tegenwoordige invoer van Engeland uit het Gemenebest niet op de een of andere wijze door deze re geling getroffen' zal worden. „Wij zijn bereid onze tarieven voor het overige deel van de wereld te ver lagen, wanneer het overige deel van de wereld zijn tarieven voor ons zal verlagen", zo voegde hij hieraan toe. Op de lange duur zal, door wat op grond van dit plan gedaan wordt, volgens MacMillan de waarde van het pond sterling verbeteren, evenals op de lange duur ook de welvaart van Euroipa er door verbeteren zal. De Engelse regering hoopt spoedig te vernemen, of haar voorstel in Europa welkom zal zijn. Nasser, zei, dat Egypte het plaatsen van waarnemers van de Ver. Naties in de Gaza-strook gaarne zou zien. Volgens zijn mening zou het inrich ten van dit gebied als een „inter nationale bufferzone" tussen Egypte en Israël „een onderwerp van bespre king" kunnen zijn. De gedelegeerde van Israël bij de Ver. Naties heeft een week geleden verklaard, dat de instelling van een bufferzone tussen Egypte en Israël een van de eerste voorwaarden was voor vrede in het Midden-Oosten. De Algerijnse guerilla Wie mocht menen, dat sinds de ge beurtenissen in Egypte de guerilla in Algerië stil heeft gestaan, kan uit officiële Franse bron vernemen, dat Fransen in de afgelopen drie weken 698 nationalistische opstandelingen gedood hebben bij gevechten in geheel Algerië. Nog zeer onlangs heeft de Franse president Robert Lacoste verklaard, dat de „pacificatie" in Algerië een succes was. De Franse ver liezen werden niet bekendgemaakt. Zaterdag j.l. vonden acht Franse soldaten de dood in een hinderlaag. De Amerikaanse havenstaking Maandag zijn 60.000 Amerikaanse havenarbeiders weer naar hun werk gegaan, waarmee althans voorlopig een einde is gekomen aan de «ta king, die gedurende negen dagen de havens aan de Amerikaanse oostkust had verlamd. De beide betrokken partijen hebben verklaard „bereid en gereed" te zijn tot een hervatting van de onder handelingen over de contracten, maar tot nu toe is nog geen datum ge noemd. De staking heeft de Amerikaanse staat naar schatting twintig miljoen dollar per dag gekost. Marktberichten LEIDEN, 27 nov. Vette varkens. Aanvoer: 257 vette varkens. Noterin gen: lichte 1.85—1.90; slagersvar kens 1.90—1.98; zeugen 1.80—1.85. Handel vlot. Tevens verden nog 3 nuchtere kalveren aangevoerd. BODEGRAVEN, 27 nov. Kaas. Aanvoer 41 partijen. Notering: eerste kwaliteit 2.402.44; tweede kwali teit 2.36—2.39; extra kwaliteit 2.56. Handel redelijk. ROTTERDAM, 27 nov. Vee. To- taolaanvoer 3235; weektotaal 4907 stuks vee waarvan 380 vette koeien; 955 gebruikpvee; 80 vette kalveren; 260 graskalveren; 717 nuchtere kal veren; 115 varkens; 280 biggen; 108 paarden; 3 veulens; 304 schapen of lammeren; 33 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien 3.003.15; 2.88—2.98; 2.78—2.86; vette kalve ren 3.00—3.20; 2.80—3.00; 2.20— 2.40 per kg.; graskalveren 440350 —250; nuchtere kalveren 6557— 47; biggen 5747—37 p. st.; slacht- paarden 2.302.10—2.00; p. k.g; schapen 130110100; lammeren 125—110—95; kalfkoeien 1100 950725; melkkoeien 1100—950 725; varekoeien 800700600; vaarzen 775675475; pinken 540—440—340. Handel: Vette koeien aanvoer klei ner, handel kalm, prijzen als giste ren; vette kalveren aanvoer korter; handel stil; prijzen vooral niet hoger; graskalveren aanvoer kleiner; handel stil; slecht prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer iets groter, handel vlot; prijzen iets hoger; biggen aan voer kleiner, handel slepend; prijzen iets lager; slachtpaarden aanvoer als vorige week; handel tamelijk; goed prijshoudend; schapen aanvoer iets kleiner; handel traag; prijzen onver anderd; lammeren aanvoer kleiner; handel heel stil; prijzen van vorige week met moeite te handhaven; melk koeien aanvoer kleiner; handel heel stil; prijzen van vorige week m«t moeite te handhaven; varekoeien aanvoer kleiner; handel lui; vooral niet hoger in prijs; vaarzen aanvoer als vorige week; handel slecht; iets lager in prijs; pinken aanvoer als vo rige week; handel slecht; iets lager in prijs. R'VEEN, 26 nov. Bloemen. Chry santen per stuk: Orchid Beauty 7—15, Aanwinst 825, Christmas Rose 11 18, Long Island 1620, Loveliiness 13 15, South. P. 813, Crysanten per bos: Golden Champion 79, Daydream 43, Migoli 69, Choco 5766, Lumina "I, Snowfall 74, Schlager 105, Aan winst 112, Or. Beauty 85102, Love liness 4779, Herco 47—72, Golden Sail 6068. Exmouth 44, Perfection 63, Sim rood 2429, rose 2529, wit 26, Brenner 2527, Elisabeth 1017, Cyclamen 5871, Blauwe Wimpel 3.00, Buttercup 74—87. Groente. Tomaten A 33—65, Tomaten B 35—75, Tomaten C 22—33, Sla 48. Andijvie 2236. RIJNSBURG, 27 nov. Bloemen. Tros Crysanten: Or. Beauty 118—126; Germ, wit 117—124; Slager 120—126; Balcon 130165; Little America 90 101; Golden Sail 100—123; Josef 105 110; Kaufmann 8594; Flory King 80—95; Hanson 117—120; Bachu„ 90— 96; Freesia Geel 90—98; Gemengde 50 62; wit 5062 alles per bos. Am. anjers: Elisabeth 24—26; Sim wit 25 —27; Sim rood 2731; Sim rose 26 28; geplozen crysanthen: falcon 34 40; Jozef 1310 ct. alles per stuk. Anemonen 6.90—7.10 per bos. Nar cissen Cragford 1.20—1.35 per bos. VINKEVEEN, 26 nov. Groente. Andijvie A. 3032 ct; andijvie B 23 25 ct; boerenkool 21—26 ct; witlof A 81 ct; Witlof A II 73—79; witlof B I 65 ct; witlof B II 58—69 ct. per kg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3