3)e£eid6e(Boti/w/vX Toenemende tussen Syrië spanning en Irak Nagy moest voor een poosje verdwijnen Stuur Zwarte Piet het Midden-Oosten Irak vraagt dringend om Amerikaanse wapens De Hongaarse regering was bezorgd voor zijn leven De stroom der ellendigen vloeit nog steeds voort Russen stuurden Britse trein terug DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13968 NAAR Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., 7.— p. kwart. Franco p. p. 17.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 IRAK EN SYRIË f^WARS DOOR SYRIë lopen de buisleidingen van de olie, wel ke in Irak gewonnen wordt. Deze leidingen zijn gedeeltelijk vernield en voor de rest afgesloten, zodat er geen druppel meer uitkomt. Irak zit dus midden in de olie en kan het kostbare goedje niet 'kwijt. Deze olie is niet alleen kostbaar voor West- Europa, maar ook voor Irak zelf, want de Iraakse schatkist drijft op de olie. Ongelukkigerwijze weigert 0 Syrië de pijpleidingen te herstellen, alvorens de „vreemde troepen" uit Egypte zijn weggetrokken, waarmee het twee vliegen in één klap meent te slaan, n.l. vriend Nasser helpen en de kwa de buurman Irak een hak zetten. Tussen de buurlanden Syrië en Irak botert het niet, want Syrië glijdt hoe langer hoe meer af naar het Sowjetblok, waarvan o.a. de wa penleveranties getuigen, welke als afkomstig uit Rusland in Syrië ge signaleerd zijn, terwijl Irak als deel nemer in het Bagdad-pact meer op de hand van het Westen is. Vandaar dat Irak zich tot Amerika heeft gewend met het dringende verzoek om Ame rikaanse wapens. Zo tekent zich een nieuw knelpunt in het Midden-Oosten af, waarbij Sy rië de voorpost is van de Sow jet-Unie en Irak van de Westerse machten. Irak naakt zich ongerust over de Syrische troepenconcentraties in het zuiden van Syrië. Wat is hun werke lijke bedoeling? Volgens de Syrische regering zijn deze troepen daar sa mengetrokken omdat Syrië bang zou zijn voor een invasie vanuit Israël, maar waarnemers van de Ver. Naties hebben geen troepenconcentraties van Israël aan de Syrische grens kunnen constateren. Dat is dus een voorwend sel, zegt men in Irak, en de eigen lijke bedoeling is een bedreiging van Irak,, dat met zijn grenzen in het zuiden eveneens onder het direkte bereik van de Syrische troepencon centraties ligt. De spanning tussen deze twee kemp hanen is dus tot een flinke hoogte ge stegen en het kon wel eens zijn, dat binnenkort de aandacht niet meer op Egypte geconcentreerd wordt, maar op Syrië-Irak. Een mooie kans voor Moskou om het Westen nog ge ruime tijd van de voorname oliebron nen in het Midden-Oosten verwij derd te houden: Syrië zit boven op de olie-pijpen en Nasser in het Suez- kanaal. Mohammedanen tegen Sowjetbewind Onder de Mohammedanen in Azia tisch Rusland is een opstand tegen het sowjetbewind groeiende, heeft een Indonesische mohammedaanse leider gisteren in Singapore ver klaard. Mohammed Asha Talib Loebis ver klaarde tegenover journalisten, dat wegens geloofsvervolging duizenden mohammedanen uit de Sowj et-Unie naar aangrenzende landen als Turkije en Perzië vluchten. Loebis, die uit Noord-Sumatra af komstig is, was zojuist met negen an dere Indonesiërs teruggekeerd van een bezoek aan de mohammedaanse gebieden in Rusland. Volgens Loebis bestaat er in de Sowj et-Unie geen godsdienstvrijheid. Hoewel er onge veer 15 miljoen moslims in Rusland wonen, kan slechts een handvol de jaarlijkse tocht naar Mekka maken. Tijdens zijn reis had Loebis slechts twee houten moskeeën en een hogere moslimschool in Oezbeek kunnen ontdekken. De enige toegestane mos- Irak heeft Amerika dringend verzocht om meer verdedigingswapens vaaronder vliegtuigen en luchtafweergeschut. Om deze extra leveranties waaronder r_ mogelijk te maken, wenst de Iraakse regering een verandering aan te bren gen in de overeenkomst over militaire hulp die in april 1954 met Amerika is gesloten. Dit heeft de Iraakse ambassadeur Moussa Al Shabander aan de Amerikaanse onderminister Rountree meegedeeld. Op een vraag naar toenemende berichten over wrijving tussen Irak en het aangrenzende Syrië, zei de ambassadeur: „Dat zijn familietwisten en die zullen we op vreedzame wijze oplossen". Irak, dat aangesloten is bij het pro-westelijke verdrag van Bagdad, heeft belangrijke oliebronen. Engeland heeft zijn wapenleveranties aan Irak on langs reeds versneld in verband met het toenemende gevaar van Russische invloed in het Midden-Oosten, met name in Syrië. Syrië meer en meer onder Russische invloed VERPLAATSING ZWAARTEPUNT. In Britse regeringskringen en in de wandelgangen van het Lagerhuis spreekt men op het ogenblik openlijk over een verplaatsing van de span ning in het Nabije Oosten van het Suezkanaal naar Syrië. Voortdurend ontvangt het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken nieuwe berich ten over leveranties van Russische wapens, waaronder tanks, straalja gers en bommenwerpers, aan Syrië. Mede op grond van deze berichten raakt men er, volgens United Press, in Londen van overtuigd dat Enge land alle verdere militaire operaties in de Suezkanaalzone moet opgeven, omdat de toestand in Syrië allereerst opgehelderd dient te worden. IRAAKSE WAARSCHUWING. De Iraakse regering heeft maandag, na een kabinetsbijeenkomst ter be spreking van de toestand in het Mid den-Oosten en de „jongste, voortdu rende beschuldigingen" van Syrische zijde, de Syrische regering een nota doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat Syrië zijn anti-Iraakse campagne moet beëindigen. „Wij zullen onze waardigheid en aanzien blijven ver dedigen en alle mogelijke middelen gebruiken om dit doel te bereiken", aldus de nota. Eerder op de dag was in officiële Iraakse kringen gezegd, dat Irak nooit wapens naar Syrië had gezon den om moeilijkheden te veroorza ken. Men zei dit naar aanleiding van verklaringen van Syrische autoritei ten en de staatsradio. In de Iraakse nota wordt gewezen op Iraks voortdurende steun aan Sy rië en de rest van de Arabische we reld en, daartegenover, „Syrië's on- vrienschappelijke houding jegens Irak" sedert het Syrische leger de macht in handen heeft. Irak vraagt Syrië zijn houding te wijzigen en de samenwerking tussen beide landen in het belang van de Arabische staten voort te zetten. DE OLIEBUISLEIDING IN SYRIë. „De Syrische regering blijft bij haar besluit, niet toe te staan, dat de buis leidingen van de Iraakse oliemaat schappij weer in bedrijf worden ge steld voordat het Egyptische gebied door de troepen van de agressie is ontruimd", aldus een erklaring van de Syrische minister van openbare werken na een onderhoud met de ver tegenwoordiger in Syrië van de maat schappij. Tito tegen Albanië Joegoslavië heeft gisteren aan Al banië verzocht, afschriften te ver schaffen van het requisitoir en het vonnis van het proces tegen Petar Bulatovitsj, die vorige week te zamen met twee Albanese titoïstische leiders in Tirana werd terechtgesteld. Zij werden beschuldigd van spionage voor een „vreemde mogendheid". Bulatovitsj, die een Joegoslavische vader en Albanese moeder had, wordt door Belgrado als Joegoslaaf be schouwd. Hij had gevraagd naar Joe goslavië te mogen repatriëren, maar dit werd door Albanië geweigerd met als argument, dat hij een Albanees onderdaan is. Volgens waarnemers zal de rege- ring-Tito een scherp protest indienen, als zij de gronden voor de terecht stelling onvoldoende beschouwt. Tus sen Joegoslavië en Albanië heerst reeds grote spanning als gevolg van een dagbladartikel, waarin de Alba nese communistische leider Enver Hoxha scherp tegen Tito stelling nam en dat door het Russische partijblad „Pravda" werd overgenomen. Tito heeft fel op dit artikel gereageerd, met als gevolg, dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie steeds slechter zijn geworden. limuitgaven zijn de Koran en een mo- hammodaanse kalender. Volgens Loebis waren er de afgelo pen jaren onder de mohammedanen in Rusland verscheidene opstanden uitgebroken, die echter alle door Rus sische troepen waren onderdrukt. Werkhervatting „De communistische partij Hongaarse regering vonden het be ter dat Nagy een poosje verdween, omdat het gevaar bestond, dat contra, revolutionairen enkele leden van de vroegere regering-Nagy zouden wil len vermoorden om de regering-Ka- dar de schuld te kunnen geven' „Wij hebben beloofd, dat Nagy en zijn aanhangers niet vervolgd zullen worden en wij zullen die belofte houden. Nagy heeft in Roemenië asiel gevonden", zo verklaarde Kadar in een radio-rede. De premier zei voorts, dat volgens hem de veel besproken kwestie Nagy niet meer aan de orde is. Iedereen weet, dat na het staken van het vu ren op 30 oktober de contra-revolu tionairen de regering meer en meer naar rechts dreven. Uit de terugkeer van kardinaal Mindszenti en graaf Eeszterhazy (een bekende Hongaar se grootgrondbezitter) bleek, dat de dagen van de regering geteld waren. Nagy beschermde volgens Kadar de contra-revolutie door zijn gebrek aan activiteit. Als communist is hij te kort geschoten, want hij had moeten aftreden, toen hij zag, dat hij geen macht meer had en hij had moeten bekendmaken, dat „de contra-revo lutionairen progressieve arbeiders op straat afslachtten". I Kadar beloofde, dat als de orde hersteld zou zijn, er wellicht com munistische en niet-communistische deskundigen in de regering opgeno men zouden kunnen worden. De niet. communisten zouden echter de wet ten en de beginselen van de volksde mocratie moeten eerbiedigen. Hij verklaarde, dat er in verschil lende delen van Hongarije nog anar chie heerst. De uitroeiing van het „terrorisme" duurt voort. De premier herhaalde de vroegere belofte, dat geen enkele arbeider we. gens deelneming aan de opstand vervolgd zal worden. Vliegramp op Zwitsers-Duitse grens AI doen de Russen verwoede pogingen de „stroom der ellendigen' met geweld van wapenen af te dammen, toch komen nog steeds vele vluchtelingen uit het rampzalige Hongarije Oostenrijk binnen. Het leed, dat aan éte grens tussen de communistische en de vrije wereld valt te aanschouwen, is mateloos. Deze foto Iaat zien hoe een familie uit het Burgenland, die een zeer verre voettocht moest maken om de vrijheid te bereiken, bij Am- dau de grens overkwam met een klein kind dat onder de inspanning van het lopen was bezweken op een in derhaast gemaakte ruwe draagstoeL ARBEIDERS HOUDEN VAST AAN NAGY. Arbeidersleiders in Boedapest hebben gezegd, dat zij hun voor naamste eis van Nagy's herstel als premier nog steeds handhaven, n dat zij eventueel bereid zijn deze te laten vallen als zij met hem per soonlijk kunnen spreken en hij hun te kennen geeft geen premier meer te willen zijn. De bussen en trams rijden weer in Boedapest en er staan minder men sen voor de levensmiddelenwinkels te wachten dan enkele dagen gele den. Langzaam aan weer aan 't werk. Radio-Boedapest maakte maandag avond bekend, dat er maandag cir ca 13.500 mijnwerkers aan het werk zijn gegaan. Zij hebben 1.000 wagon ladingen kolen geproduceerd, circa een achtste van de dagelijkse behoef te van het land. Volgens Radio-Boedapest verkeren de steenkoolmijnen bij Tatabanja in een slechte toestand. De mijnwerkers zullen eerst het water uit de schach ten moeten pompen en herstelwerk zaamheden moeten verrichten. Toch zouden „aanzienlijk meer arbeiders dan de vorige week" naar hun werk zijn getogen. Volgens de radio vinden de onder handelingen tussen de Hongaarse regering en de centrale arbeiders raad nog steeds voortgang. 2200 Hon garen zijn zondagnacht over de Oos tenrijkse grens gevlucht. Het totaal aantal is thans tot 85.000 gestegen. Even lachen. Het Sowjet-persbureau Tass heeft dinsdag verklaard, dat slechts „een klein aantal" Hongaarse burgers naar Oostenrijk is gegaan na de „onder drukking van de contra-revolutio naire opstand". In een commentaar op de „drukte, die door de westelijke pers en radio over het probleem der Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk" is ge maakt, zegt het persbureau,, dat de bedoeling hiervan is de mensen te gen de Sowjet-Unie en het „volksde- mocratische regime in Hongarije" in te nenTen. Tass zegt, dat een steeds groter aantal Hongaarse burgers in Oos tenrijk de „valse Westelijke propa ganda" doorziet en de „enige juiste weg kiest.de weg terug naar huis, naar vreedzaam scheppend werk". Twee beelden van de vliegramp, die op de Zwitsers-Duitse grens plaats vond. Een Tsjechisch vliegtuig van Russische makelij stortte neer, waarbij 23 personen om het leven kwamen. Boven: de verbrande resten van het toestel. Onder: de slachtoffers werden ter plaatse gekist. Spanning stijgt in Berlijn Voor het eerst sinds het einde van de blokkade van Berlijn ('49) is weer wrijving ontstaan tussen de Rusische militairen en de Westelijke geallieer den over de treinverbinding tussen Berlijn en het Westen. Een Engelse militaire trein, op weg van Berlijn naar West-Duitsland, is zondagnacht te Marienborn aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland door de Russen opgehouden en naar Berlijn teruggestuurd omdat er zoge naamd iets niet in orde was met de documenten, die de trein begeleidden. Een Amerikaanse militaire trein in omgekeerde richting werd, eveneens aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland, twee uur door de Russen opgehouden, maar ten slotte doorge laten. Roemeense leger wordt ontwapend Volgens het Londense blad „The Observer" wordt het Roemeense le ger in snel tempo ontwapend, want de Sowjetleiders zijn van mening, dat zij niet meer op dat leger kunnen rekenen. Het besluit tot ontwapening zou zijn genomen, zo meent het blad uit goede Roemeense bron te weten, na het bliksembezoek van Kroestsjef aan Boekarest even vóór de 4de no vember. Men herinnert zich in Berlijn, dat de blokkade van de stad in 1948'49 op dezelfde wijze met wrijvingen over het militaire transport begon. Noch de Amerikanen, noch de En gelsen wilden gisteren precies om schrijven, wat voor „documenten" de Russen willen hebben. Men heeft de indruk, dat de Russen vooral een en ge uitleg wensen van de vier-mo- gendhedenovereenkomst, die de Wes telijke mogendheden het recht geeft, speciale treinen door Oost-Duitsland te vervoeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'j HOE wordt het weer? Afnemende wind De laatste 24 uur is een hogedruk- gebied, dat zich ten noorden van de Azoren bevindt, iets in betekenis af genomen, maar nagenoeg niet van plaats veranderd. Een depressie, die gisterochtend Schotland passeerde, nam sindsdien ongeveer 30 mb. in diepte toe en bereikte vanochtend vroeg Zuid-Zweden. Een andere de pressie verplaatste zich van de omge ving van IJsland naar de kust van Zuid-Noorwegen. Tengevolge van deze ontwikkeling bleef de luchtdruk in Scandinavië laag. Tussen dit lage drukgebied en het nalbij de Azoren gelegen gebied met hoge barometer standen kwam een Westerstorm tot ontwikkeling, die op het noordelijk deel van de Noordzee kracht 11 be reikte. Na het passeren van het kou front van het genoemde depressie systeem kwam Nederland binnen het bereik van polaire luchtmassa's. Hierin klaarde de lucht flink op, ter wijl de wind een sterk buiig karakter kreeg. Windstoten van 90 tot 100 km. per uur werden vanochtend op ver- sdhillende plaatsen langs de ku6t ge meten. De komende 24 uur zal de polaire liuicht zich verder over Nederland uit breiden, zodat de temperatuur nog iets zal gaan dalen. Doordat zich midden op de Oceaan een storing bevindt, die waarschijn lijk met grote snelheid naar het oos ten komt, behoudt het weer een on bestendig karakter. De wind zal ge leidelijk iets afnemen. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te i *11.15 uur). j KOUDERE NACHT. j Wisselend bewolkt en plaatse- lijk enkele buien. Overwegend j krachtige maar langs de Wad- S denkust aanvankelijk nog storm- S achtige wind tussen west en noordwest. Vooral in de nacht lagere temperaturen. 28 Nov. zon op 8.23; onder 16.37. Maan op 3.55; onder 14.26. Hoogwaterstanden 28 Nov. van. 12.n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. —4 C. OSLO sneeuw —3 KOPENHAGEN regenbui 5 ABERDEEN sneeuwbui 2 DUBLIN licht bew. 6 LONDEN licht bew. 9 AMSTERDAM half bew. 9 BRUSSEL regen 10 PARIJS .motregen 8 BORDEAUX motregen 7 GRENOBLE nevel 2 NICE zwaar bew. 5 BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFURT regen 8 ZURICH zwaar bew. 7 GENèVE half bew. 5 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN geheel bew. 10 INNSBRUCK half bew. 1 ROME nevel 11 MALLORCA half bew. 4 Korreltje Slechte herders maken de wolven vet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1