DESPOKENJAGERS ET HU Ook in deze agrarische sector is de nood hoog gestegen Katholiek Thuisfront vierde luisterrijk jubileum Volledige steun aan instituut opleiding gezinsverzorgsters De handelsbalans in okt. slecht MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Akkerbouwers L.T.B. In restaurant Brinkmann te Haar lem hield zaterdag de vakgroep Ak kerbouwers van de L.T.B. haar alge mene jaarvergadering te Haarlem. Evenals bij de vergadering van de veehouders, onlangs ook te Haarlem gehouden, stelden de besturen van de afdelingen en kringen zich una- nieum achter de eisen, die het Land bouwschap bij de minister heeft in gediend om te komen tot een radicale verbetering van de positie der boeren en tuinders. Reeds in zijn openingsrede had de voorzitter, de heer H. A. Giesen, met name gewezen op de noodtoestand, waarin ook de akkerbouwers dreigen te geraken of reeds geraakt zijn. Ter vergadering werd nog eens de mening van de K.N.B.T.B. onder streept, dat de agrariërs de laatste ja ren niet voldoende delen in de alge mene welvaart, doordat de kosten op alle fronten zijn gestegen. Het Tweede Kamer-lid Jacques Groen gaf de vergadering de verzeke ring, dat de K.V.P.-fractie bij de be handeling van de landbouwbegroting, welke vermoedelijk na Kerstmis aan de orde komt, haar uiterste best zal doen de redelijke verzoeken van de agrariërs te doen inwilligen. Verschillende afgevaardigden ter vergadering waren van mening, dat het afgelopen jaar zulke slechte oog sten had opgeleverd (met bovendien stijgende kosten), dat het noodzake lijk moest worden geacht de kostprij zen voor het komende jaar nog hoger te ramen dan reeds gedaan was. Re kening houdend met grond- en pol- derlasten heeft het L.E.I. becijferd, dat de kosten per H.A. op 261. moesten worden gesteld. De oude norm was 160.per H.A. Derhalve werd het logisch geacht de vergoe- Aetherklanken DINSDAG. Televisieprogramma NTS: 20.30 Journ. en weerber. 20.4522.30 Operette-film: „lm weis- sen Rössel. Hilversum i, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lfcht- baken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Verder dan uw erf, v. d. boeren. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Grram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en lat.h nieuws. 13.20 Dans- muz. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie'kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: Kron. van overzee. 18.00 Lichte muz. 18.20 Vraaggesprek. 18.30 R.TV.U.: J. J. van der Laan: Nieuw Guinea in de Pacific. Tweede lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Zangrecital. 21.00 Radio- philharm. ork. en solist. I. d. pauze (21.3521.55 Kampvuren langs de Evenaar, caus.). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.20 Historie en/of le gende, caus. 11.35 Pianospel. 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuws. 13.15 Mede. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.5T Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Altviool en cla- vecimbel. 16.00 Amus. muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram: 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muz. 18.55 Pa ris vous parle. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Gitaarspel. 19.20 Zang en "D.00 dingen van de bedrijfsleiders (de boe ren) op een aanzienlijk hoger peil te brengen. Geen „witte lonen". In zijn jaarverslag merkte drs. N. van Wersch, algemeen secretaris van de L.T.B., op, dat de situatie in de ak- kerbouw-sector er niet rooskleuriger op is geworden. De winter van 1955 1956 begon laat en was streng, en na een koud en droog voorjaar bracht de zomer veel regen. De werkzaamheden zijn daardoor zo gestagneerd, dat bij voorbeeld in Wieringermeer de schade reeds globaal geschat wordt op tien miljoen. In de akkerbouwkringen is men be zorgd over de steeds stijgende kosten. Vooral de loonpost is buitengewoon hoog, vanwege het feit, dat iedereen noodgedwongen zwarte Ionen betaalt. Wie witte lonen uitbetaalt, moet maar eens gaan staan, werd er uit de vergadering geroepen. Niemand ging staan. Gezien de ontwikkeling van het probleem kostenpeil prijspeil is het vraagstuk van de zogenaamde uit gangspunten voor de berekeningen van het L.E.I. nog dringerder aan de orde gekomen. De landbouw- en land- arbeidersorganisaties zijn thans in sa menwerking met het Landbouwschap overeengekomen, dat de uitgangspun ten voor de L.E.I.-berekeningen dras tische herziening behoeven op een aantal punten. Het punt, dat in de Kamer waarschijnlijk hut meest aan leiding zal geven tot discussie is de waardering van de bedrijfsleiding in de kostprijzen. j Volgens enige kringbestuurderen, was bij de herziening van de bereke- j ningen onvoldoende de optrekking gecalculeerd van de landarbeidersio nen, omdat die aanzienlijk hoger zijn dan het L.E.I. krijgt opgegeven. Zij voelden er feitelijk veel voor om zich niets meer van de C.A.O. aan te trek ken, omdat de regelingen volkomen irreëel zijn. De voorzitter deelde daarop mede, dat er toch niet veel aan te doen valt en dat men al blij zou zijn, als de eisen van het landbouw schap bij de regering een gunstig ont haal zouden vinden. Dr. Drees heeft al gezegd, dat de eisen van het Land bouwschap veel te hoog zijn, zodat een en ander zeker niet gemakkelijk zal zijn. Voordat de discussies over de moei lijkheden in het landbouwbedrijf wa ren, werkte de vergadering in snel tempo de agenda af. In het middaguur werden er twee inleidingen gehouden, namelijk een over ,,De mechanisatie van het boe renbedrijf" door ir. P. W. Bakker-Ar- kema, rijkstuinbouwconsulent te Wa- geningen, en een over „Financierings mogelijkheden voor mechanisering van het boerenbedrijf" door mr. F. J. F. Claessens, directeur van de Cen trale Coöperatieve Boerenleenbank. Bondsraad K.A.B. Bondsraad van de Katholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam hield zaterdag zijn jaarlijkse algemene vergadering in gebouw St. Bavo te Haarlem. De Geestelijk Adviseur, rector J. Th. M. Kraakman droeg 's morgens een H. Mis op in de St. Josephkerk, die door vele afgevaardigden werd bijge woond. De voorzitter van de Bonds raad, de heer Joh. Kortink, herinner de in zijn openingstoespraak aan het leed en de ellende, gebracht over het Hongaarse volk. Staande de vergadering werden een Onze Vader en een Wees Gegroet gebeden voor het behoud van de we reldvrede. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter, wiens openingsrede wij zaterdag publiceer den, tot de oud-bestuursleden W. Steinmetz en F. Keesen, die deze ver gadering bijwoonden. De heer Kortink deelde nog mede, dat men dezer dagen tot een akkoord gekomen is over een mogelijke op richting van een eigen provinciaal be- roepskeuzerbureau in Alkmaar. An derhalf jaar geleden is hierover over leg begonnen tussen de Stichting Ka tholiek Opbouwwerk in Noordhol lands Noorderkwartier en de Stich ting voor Geestelijke Volksgezond heid. Samenwerking nodig. De Credo-Pugno-clubs tellen thans ongeveer vijftienhonderd leden en zijn werkzaam over het gehele gebied van de Haarlems-Rotterdamse Bond. Hier en daar ondervindt men een soort „concurrentie" van het bedrijfs- apostolaat. Het Credo-Pugno werk wordt dan onmogelijk. Er is, naar de voorzitter meende, in deze een samen spel gewenst. De Centrale Volksbank telt thans .180.000 spaarders en een tegoed van vijfenzestig miljoen gulden. In de bis dommen Haarlem en Rotterdam zijn honderdvijfentachtig afdelingen van de K.A.B. In vijfenzeventig van deze afdelingen is nog geen agentschap van de Centrale Volksbank gevestigd. Het bedrijfssparen beconcurreert min of meer de Centrale Volksbank. Het is ook hier noodzakelijk dat er meer coördinatie komt. De Katholieke Bond van Bejaarden telt, naar voorts ter vergadering werd medegedeeld, 11.000 leden, vierender tig plaatselijke en vijfenveertig paro chiële afdelingen. Het is noodzakelijk, dat er meer afdelingen van de Be- jaardenbond komen. K.A.V. in stijgende lijn. De K.A.V. beweegt zich in een stij gende lijn. Het ledental is de 12.000 reeds gepasseerd. Niettemin heeft de K.A.V. nog slechts in vierenzeventig piano. 10.45 Toneelbeschouwing. Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De antwoordman. 22.20 Orgelconc. 22.55 I K.A.B.-afdelingen voet aan de e ond Tk geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 geki-egen. De afdeling Boskoop wees Koersen. 23.16 Wereldkampioenschap- er in dit verband op, dat hier en daar pen dammen. 23.22 Journ. 23.35misverstand bij de geestelijkheid 23.55 Gram. heerst ten aanzien van de K.A.V. Rec tor Kraakman, geestelijk adviseur van de K.A.B., wees er in dit verband op, dat de K.A.V. een bisschoppelijk goedgekeurde en zelfstandige leken organisatie is. De parochianen heb ben het recht zelf een afdeling op te richten van de K.A.V. die in dit ver band niet te vergelijken is met bij voorbeeld een Maria-congregatie. Bij acclamatie werden de aftreden de bestuursleden, Joh. Kortink, voor zitter, A. J. Angenent, W. van Bergen Henegouwen en J. v. Bockxmeer door vergadering herkozen. Rector Kraakman sprak vervolgens een en thousiast woord tot de vergadering. Hij wekte de bestuurders op hun taak als christen in de maatschappij naar beste kunnen te vervullen. Na mens het hoofdbestuur van de K.A.B. sprak de heer Jac. Alders de verga dering toe. Hij herinnerde aan de toe nemende onkerkelijkheid ten gevolge de steeds groter wordende con centratie van arbeiders. Dit typische probleem van de Haarlems-Rotter damse bond heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur van de K.A.B. De heer Alders hield een enthousiast betoog voor de noodzaak van de een wording van Europa. Ook de K.A.B.- leden dienen het belang hiervan in te zien. Gezinsverzorgsters. Namens de afdeling Hillegom werd de medewerking van de K.A.B. inge roepen voor de steun aan het mooie instituut der gezinsverzorgsters. De voorzitter steunde dit voorstel gaarne en herinnerde er aan, dat de K.A.B. een subsidie van 75 verleent voor ieder meisje uit een K.A.B.-milieu, dat de opleiding voor de cursus ge zinszorg volgt. De afdeling Scheve- ningen had gevraagd, of het niet mo gelijk is meisjes voor een bepaalde tijd verplicht te werk te stellen in de gezinszorg, hoewel deze afdeling zich niet ontveinsde, dat dit een bijzonder moeilijke kwestie is. Het bondsbe- stuur zal deze kwestie bij de Katho lieke Gezinsraad aan de orde stellen. Op voorstel van het bondsbestuur besloot de vergadering met 7213 stemmen dat de afdelingen een aan tal abonnementen van het Kaderblad Credo-Pugno voor hun rekening zul len nemen. Dit blad zal in een nieu we uitvoering geheel in het kader van de vernieuwing van het Credo- Pugno werk verschijnen. De kos ten hiervan zullen ruim 6.000 be dragen. De bondsfinanciën laten evenwel slechts een investering van 3.600 toe. De leden van Credo-Pug no blijven het blad gratis ontvangen. Afdelingen met meer dan 2500 leden zullen nu bijvoorbeeld veertig abon nementen voor hun rekening nemen, afdelingen van honderd leden tien enz. Op voorstel van de afdelingen Boskoop, Den Haag en Ouderkerk werd dit bestuursvoorstel in stem ming gebracht en aangenomen. Met pontificale H. Mis en feestelijke receptie Het Nationaal Katholiek Thuis front heeft zaterdag in Utrecht zijn tienjarig bestaan gevierd. Des morgens om half elf droeg de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, als legerbisschop in de kathedraal een pontificale II. Mis op, met assis tentie van de hoofd vlootaalmocze nier mgr. J. F. M. de Sain als presbyter assistens. De stafaalmoezenier van de lucht macht, luitenant-kolonel R. H. M. Verhoeven en de vlootaalmoezenier, pater L. A. M. Goossens o.f.m. fun geerden als troondiakens, terwijl pa ter J. B. van Croonoenburg C.s.sp., oud-geestelijk adviseur van het Na tionaal Katholiek Thuisfront diaken en de tegenwoordige geestelijke ad viseur, rector J. Doesburg, subdiaken was. Op het priesterkoor vormden zes militairen een erewacht. Mgr. Al frink werd onder het zingen van het „Ecce Sacerdos et Pontifex" door het parochiaal zangkoor onder leiding van directeur H. Voncken, pr., de kerk binnengeleid. De plechtigheid werd bijgewoond door de vicaris-ge neraal C. J. Venings, een vertegen woordiging van het Ministerie van Oorlog, het Tweede Kamerlid mej. mr. dr. J. de Vink, de heer P. Albert van de K.V-P. en vertegenwoordi gers van talrijke sociale organisaties alsmede verscheidene officieren van leger, vloot en luchtmacht. Na het Evangelie hield de hoofd legeraalmoezenier een feestprediea- tie, waarin hij dank bracht aan alle medewerkers van het Katholiek Thuisfront en namens alle aalmoe zeniers zijn erkentelijkheid uitsprak voor de steun die zij bij de geeste lijke verzorging der militairen van Katholiek Thuisfront ondervinden. Aan alle aalmoezeniers had mgr. van Straelen verzocht vandaag de H. Mis voor de medewerkers van Katholiek Thuisfront op te dragen. Drukbezochte receptie. Tijdens de receptie, die het bestuur van het Nationaal Katholiek Thuis front hield, heeft mgr. kol. H. J. M. van Straelen namens de aalmoeze niers een door de Utrechtse beeld houwer René van Seumeren gesne den houten beeld van St. Joseph, pa troon van Katholiek Thuisfront, aan geboden. De hoofd-vlootaalmoezenier mgr. kol. J. F. M- de Sain vertolkte de dank van de aalmoezeniers bij de marine, hetgeen generaal-majoor Warringa deed namens de duizenden soldaten uit de strijd in Indonesië en namens de 'militairen, die op het ogenblik onder de wapenen zijn en die allen de weldadige zorg van Ka tholiek Thuisfront niet zozeer in ma terieel opzicht maar vooral moreel hebben ondervonden. Zeer gewaar deerd werd de vlag, die de geweste lijke commissaris, de heer Haarsma, als geschenk van de afdelingen in het bisdom Haarlem aanbood. Ver der werd belangstelling getoond o.a* door de kapitein ter zee van der Meij, commandant van het M.O.K., als ver tegenwoordiger van de staatssecre taris van Oorlog, en door luitenant- generaal Van der Kroon, voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Officierenve reniging; de garnizoens commandant van Utrecht, kolonel jhr. J. J. G. Alting von Geusau; het bestuur van de r.k. Onderofficieren vereniging „Sint Martinus"; prof. dr. J. B. Kors o.p., voorzitter van de KR.O.; burgemeester C. Matser na mens de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. en door afgevaardigden van verscheidene organisaties. Tegen het einde van de receptie heeft de heer R. Staffhorst, voorzit ter van het Nationaal Katholiek Thuisfront, de eremedaille uitgereikt aan de heer D. MöIIer, binnenhuis architect van het Rijksinkoopbureau, Tom Bouws van de K.R.O. en de heer A. L. Niesten, gewestelijk commis saris van de kring Nijmegen. Deze onderscheiding is ook toegekend aan notaris Kropman, die wegens ver blijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn. Hulde werd gebracht aan mej. R. de Boer, die lange ti.id alleen het bureau geleid heeft. Met ingang van 1 december treedt als nieuwe directeur in dienst, mr. J. F. M. Ho- mulle. OMZET AUTOMARKTEN LOOPT HARD TERUG. De benzinepositie heeft blijkbaar ook invloed op de handel in gebruikte auto's. Van de autoveiling „Enavo" vernamen wij, dat de aanvoeren daar de laatste weken ongeveer verdub beld zijn, terwijl de omzet hard ach teruit is gegaan. Er worden nu transacties gedaan voor tweederde van de normale prij zen van tweedehands wagens. Vooral van grote wagens is de aanvoer groot, terwijl de vraag zeer gering is. Oude dame streed tevergeefs tegen 't vuur Op een vreselijke manier is de al leenwonende weduwe A. de G. aan de Gerdinaweg te Rotterdam donder dagavond j.l. overleden. Zij is toen bij een brandende elektrische straal- kachel in slaap gevallen. Haar kle ding vatte vlam en ofschoon zijn alle pogingen moet hebben aangewend haar kleren uit te trekken en de om zich heen slaande vlammen te doven, heeft zij de strijd tegen het vuur ver loren en is levend verbrand. Het vuur is naderhand vanzelf uit gegaan, maar in de vloerbedekking is nog een groot gat gebrand en ook de bekleding van de stoel waarin de 76-jarige dame op die voor haar rampzalige avond zat is door het vuur aangetast. De benedenburen hebben van de tragische strijd van de weduwe niets gehoord. Wel bleven vrijdag en za terdagmorgen de gordijnen dicht, maar de buren waren in de veron derstelling, dat de weduwe de G. bij familie logeerde. Zaterdagmiddag evenwel maakte men zich ongerust en waarschuwde de politie, die daar op de woning binnendrong. NIEUWE ONTWIKKELING VAN DE SCHAATS. Uit IJlst, bakermat van de schaat- senindustrie, bereikt ons het be richt over een nieuw type toer- en lange-afstands renschaats. Deze Valk- schaats, waarop octrooien zijn aan gevraagd, is geheel uit metaal ver vaardigd, en kan het best getypeerd worden als een laag gebouwde Noor. Het is de moderne opvolger van het bekende Stheeman-type, doch mist de nadelen, die aan hout nu eenmaal verbonden zijn. De nieuwe schaats is zeer strak gebouwd, absoluut roest vrij. en belooft veel op het punt van snelheid. In brede kringen van hen, die in de Noor het bezwaar van de hoge stand zien, zal dit laaggeprijsde IJlster klasseproduct zeker ingang vinden. Naar wij vernamen, zal voor het komende seizoen nog met een be perkte productiemogelijkheid reke- Tekort over 10 maanden f 1 miljard groter Het ongunstige aspect van oktober blijkt duidelijk uit de daling van het dekkingspercentage van 94 in oktober vorig jaar tot 77 in de afgelopen maand. Over de eerste tien maanden van dit jaar beloopt het dekkings percentage eveneens slechts 77 tegen 83 in de overeenkomstige periode van 1955. Terwijl de maand oktober norma liter tot de gunstige mag worden ge rekend wat betreft onze buitenlandse handel, maakt ziij dit jaar een bij zonder slecht figuiur met een tekort van 315 miljoen, dat te meer op vallend is nu het maandelijkse han delstekort in 1956 tot en met septem ber gemiddeld 260 miljoen beliep. De eerste tien maanden van dit jaar wijizen nu een deficit op de 'han delsbalans aan van 2.670 miljoen of ruim 1 miljard groter dan in 't overeenkomstige tijdvak van vorig jaar. De teruggang in oktober van 94% tot 77is een gevolg van een stijging van de invoer met 295 miljoen en van de uitvoer met slechts 41 mil joen. (72) door ALAN SULLIVAN. 32). „In Engeland", hoorde Hector zich zelf zeggen, als in een droom. Maar hij zou geduld hebben en bewijzen zoeken, dat deze Absalom een bedrie ger was. „Ha, dat dacht ik al, en ik moet erkennen dat het leven hier meer rationeel is dan in sommige andere landen. Later zullen jullie toch moe ten verhuizen" Hij zweeg even. „Court, ik moet zeggen, dat je hou ding in deze me zeer bevalt. Heb je nog iets te vragen?" Hector waagde het niet, de blik der kille ogen te ontmoeten. Hij stond tegenover een onbekende, vinding rijker dan hij ooit een bekampt had. „Is er nog iets, dat u vindt dat ik weten moet?", pareerde hij. „Niemand kan ten allen tijde aan alles denken. En wat ik een kleinig heid vind, acht jij misschien van groot belang. Maar vraag het Dimitri en mrs Baxter. Je kent hen goed ge- noeg vooral mrs. Baxter". „Dat is zo", zei Hector langzaam, „vooral mrs. Baxter. Maar ik wil niet worden zoals Dimitri." „Dat zul je niet. Ze begonnen te laat, Ze waren niet jong meer niet eens van middelbare leeftijd". Absa lom wierp een benijdende blik op het stoer gebouwde lichaam voor hem. „Ik zou dus mijn jeugd behouden?" „Precies zoals je nu bent. Ik kan het bestaande niet verbeteren. Ik be stendig het alleen". „En zou ik dezelfde blijven als ik nu ben, ook in mijn gevoelens?" „Waarom niet?" „Ziet u, Anthea en ik beminnen elkaar. En ik zou niet willen als ik niet meer voelde. Zal ik dat kunnen liefhebben en voelen zoals nu? Ik zou liever verbranden dan verrroes- ten". Absaloms bleke lippen vertrokken. „Tk sta versteld, mr. Court". „Hoezo?" „Dat u zich kunt voorstellen, dat u op zou houden lief te hebben. An thea schijnt geen erg diepen indruk te hebben gemaakt". Slim, maar niet slim genoeg! Hij had de vraag ontweken. Hij kon niet ja zeggen zonder te liegen en durfde niet te liegen uit vrees dat zijn ge sprek met Dimitri gehoord was. Hec tor besefte dit bliksemsnel en week zelf ook uit. „Wel, meneer", erkende hij, „dat antwoord is voldoende". „Het doet me genoegen, dat je vol daan bent. Nu heeft het geval ook een andere kant, mr. Court, maar het is misschien onnodig daarop in te gaan". „Ik vindt dat we de zaak van alle kanten moeten bezien". „Zoals je wilt. het is het alternatief als je zou weigeren. Ik had het pas willen zeggen als jullie uit Londen terugkwamen. Het is eenvoudig dit: als jij en Anthea niet toestemt, help ik niemand meer". „Ook niet uw tegenwoordige pati ënten?" Hector slaagde erin het heel gewoon te zeggen. „Ook die niet", stemde Absalom toe. Hij zei het, maar het was niet te geloven. Anthea had gelijk. Hoewel Hector dit verwacht had, erop gere kend had, was het toch het meest onmenselijke, dat hij ooit van ster felijke lippen had gehoord. En Absalom meende het, De doffe ogen glinsterden. Hij kreeg een dui zelingwekkend panorama van wat dit betekenen zou. In hoeveel voorname woningen zou dit vreselijk bericb doordringen? Welke ontzettende urei zouden die hulpeloze, radeloze men sen doorbrengen voor ze zich in het onvermijdelijke leerden schikken! „Erg hard voor hen, meneer, vindt u niet?", vroeg hij. „Dat kan ik niet vinden. Ik verkoop en zij kopen. Ik houd op te verkopen en zij houden op te kopen. Mijn waar is ongewoon. En soms, Court, krijgt de leverancier genoeg van zijn oude klanten en verlangt nieuwe. Het ver schil is, dat jij en Anthea de millioe nen krijgt, die de anderen betaald hebben. Nu weet je het. Als je wei gert betekent het dat een veertigtal personen hun leven niet verlengd krijgen. Wil je nog iets interessants zien of heb je te veel slaap?" i „Ik heb geen slaap". „Ik moet Siak nog een dosis geven. Kom mee". Het laboratorium was helder ver licht en in lange reeksen stonden de glinsterende cylinders vol geheim zinnige gassen en vloeistoffen, waar van alleen Absalom het geheim ken de. De deur van de glazen cel stond open. De geleerde wierp er een blik op en nam toen een koperen spuit, zoals men ze voor de rozen gebruikt. 'Hij ging de binnenplaats op. Hector volgde als in een '■'■•oom. r>° n aan scheen helder en zond haar stra in het hok, waar de grote a hurkte, de lange, harige armen slap neerhangend tussen de korte benen, In dit spookachtig licht leek hij mon sterachtiger en onwezenlijker dan ooit Hij was een afzichtelijke afgod en wekte onnoembare gedachten aan- verborgenheden en euvel. Op het zien van Absalom begon hij de oren op te steken, zette een brede borst en deed een toornig geluid ho ren, trillend van haat en onzegbaar dreigend. „Je ziet het", zei Absalom onver stoorbaar. „Hij is tob dezelfde con clusie gekomen als Maktai, maar drukt het alleen anders uit. Maktai was ook het leven moe; het verveelde haar. Siak ergert zich. Hij is de enige van mijn kringetje, die het doet". Zijn kringetje! Hector probeerde het zich voor te stellen. Bleke finan ciers, die beurs der wereld in de kille vingers! Onzichtbare vrouwen leef- tijdloos voornaamrijk! En deze grote, gevangen aap! De levende ke ten, voorbeschikt om weldra gebro ken te worden. Dan zouden ze allen sterven mannen, vrouwep en Siak! „Ik had bijna besloten om ook Siak te doen verdwijnen", vervolgde de kille stem, „maar ik houd hem voor lopig nog. Het is in zijn geval moei lijk vast te stellen, hoeveel behande lingen hij nodig heeft, want hij is geen mens. Aan zijn humeur kun je het soms merken. Als hij mokt zoals nu heeft hij een behandeling nodig. Ik dacht, dat je die wel zou interesseren. Waarschijnlijk", liet hij er spottend op volgen, „zul je het nergens anders zien". „Gaat u hem nu behandelen?", vroeg Hector moeizaam. „Meteen". Hij hield de koperen spuit op. „Dit is een noodzakklijke voorbereiding een zeker gas. Ik ontdekte het toevallig, toen er in het laboratorium iets brak, en het heeft me sindsdien goede diensten bewezen Let nu op de uitwerking." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9