Leiden weer lichtstad in miniatuur Pro Ecclesia et Pontifice voor de heer W. Goddijn Oegstgeest vierde drievoudig jubileum van pastoor J.J.C.M. LOOYAARD Na een druk op de knop: Mej. mr. A. J. Versprille benoemd tot gemeente-archivaris te Leiden Nieuwe lampjes-patronen op oud stramien MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Televisie toestel en vele andere geschenken Gisteren heeft de St. Willibrord-pa- rochie te Oegstgeest de 70ste verjaar dag gevierd van pastoor J. J. C. M. Looyaard en tevens het feit herdacht, dat de herder 25 jaar pastoor is en 45 jaar priester. Deze drie jubilear op één dag werden aanleiding voor een getuigenis van dankbaarheid voor al les, wat de pastoor in zijn 18 Oegst- geester jaren heeft gedaan, niet r.l- leen voor zijn parochie, maar ook voor de gemeente. Want de bloem stukken, die aan de receptie, welke gistermiddag in het St. Willibrordge- bouw werd gehouden, een bijzonder cachet gaven, kwamen ook van an dersdenkenden en onder belangstel lenden en de sprekers bevonden zich eveneens niet niet:katholieken. De regen en het zondagsrijverbod oefenden geen ongunstige invloed uit op de opkomst bij de huldigingsbij eenkomst. Naast de afgevaardigden van de sociale en godsdienstige ver enigingen gaven o.a. blijk van belang stelling deken W. P. M. Haring uit Leiden, rector H. Sondaal, de kape laans van de parochie, burgemeester Du Boeuff, wethouder dr Simon Tho mas, enkele raadsleden, de dominees G. F. Callenbach en J. Eringa, mevr. Blok namens 't Bejaardencentrum en dokter H. Kortmann. De heer A. Schlatmann leidde de bij eenkomst in met een woord van wel kom tot de genodigden en een harte lijke gelukwens voor de pastoor. De leiding gaf hij daarna over aan de heer M. Elshof, die als eerste spreker aangekondigde kapelaan v. d. Zon. Televisie-toestel. De kapelaan zei vandaag een streepje voor te hebben op de pastoor, omd&t het beter is te geven dan te ontvangen en hij met het geven was belast. We hebben een gelegenheid afge wacht, aldus spreker, dat u een zon dag niet thuis was en we hebben daarvan gebruik gemaakt, om de pa rochianen onze plannen uiteen te zet ten. We wilden u bij dit jubileum nu eens niet iet£ geven voor de kerk, maar voor u persoonlijk. De moderne techniek heeft het mo gelijk gemaakt, om het wereldgebeu ren in de huiskamers te brengen en vooral als men ouder wordt en een levendige belangstelling heeft voor alles, wat er gebeurd, is dat een groot Wij hopen, dat dit geschenk van parochianen, oud-parochianen en de kapelaans van nu en vroeger u veel genoegen zal verschaffen. Na deze woorden werd een prachtig televisietoestel onthuld, dat in een hoek van de zaal stond opgesteld. Prettige samenwerking. Burgemeester Du Boeuff wees op de grote waardering, die de jubile rende pastoor ook buiten de kring van katholieken geniet. Er is altijd een prettige samenwerking tussen u en het gemeentebestuur, aldus spre ker, en u bent een steunpilaar voor het burgerlijk gezag. Als lidmaat van de Nederlands Hervormde gemeente mocht ik vanmorgen meemaken, dat uw jubileum ook tijdens onze kerk dienst is herdacht. U bent nu 18 jaar in Oegstgeest en ik kan u de verzekering geven, dat wij hopen uw zilveren jubileum ook te mogen vieren. De heer J. Nouwens, de voorzitter van de R.K. Middenstand, die wegens familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn, bood zijn gelukwensen aan per geluidsband en deze gelukwen sen gingen vergezeld van een draai bare tafel voor het televisie-toestel. De heer Paardekooper, die namens het R.K. Armbestuur sprak, zei dat het vele werk van de pastoor voor de armen niet geschikt is om aan de gro te klok te hangen. De jubilaris zou ook dat niet graag willen, maar ik mag hier wel namens de armen een woord van dank spreken voor de grote steurt, welke de pastoor altijd gegeven heeft. Rotterdam De heer J. Bruschke analyseerde in een geestig toespraakje „het kijken". Als student is de blik beperkt, als kapelaan moet men verder kijken, maar een pastoor moet achterom kij ken en tevens in de toekomst. U moet veel vooruitzien en die bezigheid brengt zeer veel zorgen mee. Met het televisie-toestel kunt u nog verder kijken en ik hoop, dat dit passieve kijken u veel genoegen zal bezorgen. Namens de collectanten zegde hij een huldeblijk toe. De heer Jaap Pitlo sprak namens de jeugdbeweging en herinnerde aan de schilden van Oegstgeest en Rotter dam, die de kerk sierden. Rotterdam is een stad, die bruist van activiteit, ondanks de zware slagen in de oorlog. In dit opzicht is de pastoor een ech te Rotterdammer. Ook hij heeft te genslagen gekend, maar nimmer is zijn enthousiasme daardoor vermin derd. Spreker hoopte, dat dit enthou siasme nog lang tot voorbeeld van de jeugd zal strekken. Dr. ir. P. Fehmers zag Rotterdam als de havenstad, waar de schepen in en uitvaren. In dit beeld kunnen we de pastoor zien als een goede kapi tein, die bij gladde zee en storm het aan hem toevertrouwde schip in de koers houdt en op zijn eindhaven richt. Nooit tevergeefs. De heer Jans, voorzitter van de K. A.B., memoreerde, dat hij nogal eens bij de pastoor moest aankloppen voor de K.A.B., maar dat hij dit nog nooit tevergeefs had gedaan. De heer L. Schrijvers sprak namens De Vriendenkring ter ere van 't H. Sacrament over de priester en de H. Eucharistie. Hij hoopte, dat Vrienden kring bij het zilveren jubileum van de pastoor nog groter zou zijn. De heer v. Weizen voerde 't woord als voorzitter van de Oranjevereni ging en het Anti-Annexatiecomité. Hij dankte de pastoor voor de prettige samenwerking en voor de steun aan de anti-annexatie-actie. De woorden, die u destijds sprak op de protestver gadering, waren ons uit het hart ge grepen. Mevr. Staal-Santvliet feliciteerde namens het Katholieke Vrouwengilde en hoopte, dat de pastoor nog lang vi taal mag blijven, om zijn werk voor de parochie en de organisaties te ver richten. Dankwoord. Pastoor Looyaard dankte voor de geschenken en vriendelijke woorden. De burgemeester heeft gewezen op de Pastoor Looyaard bewondert 't tele visietoestel, dat kapelaan v. d. Zon hem namens de parochie heeft aan geboden. (Foto: v. d. Horst). In de gemeenteraad van hedenmiddag heeft de Leidse raad mej. mr. A. J. Versprille benoemd tot gemeente-archivaris van Leiden. Mej. Versprille is reeds vele jaren op het Leids archief werkzaam. Zij heeft hier volop van de gelegenheid gebruik ge maakt zich in het rijke oud-archief van Leiden in te werken. Als resultaat van bronnenstudie heeft zij verschillende artikelen gepubliceerd, o.a. over de „faliede begijnen", het St. Catharina-gast- huis, het Leids Poorter schap, geschiedenis van de verschillende Leidse woonhuizen. Drie Okto berviering, Leidse aca demische gebouwen, en zovoorts. Bijzondere be langstelling toonde zij voor de economische en sociale geschiedenis van de stad. Mej. Versprille stelt zich voor op de eerste plaats ter hand te nemen: de reorganisatie van het archiefcomplex, modernisering van de studiezaal en administratielokalen. goede samenwerking met en in de ge meente. Ik ben daar blij om, want juist nu is die samenwerking harder nodig dan ooit. Met de predikanten en de overheid hebben wij een be langrijke taak. Wij moeten het ge vaar van het communisme bestrijden en samen een defensief apparaat vor men. Samen zijn wij sterk en samen kunnen we voorkomen, dat het com munisme over ons komt al? de vrucht van onze nalatigheden. Op datzelfde terrein ligt ook de taak van de gods dienstige verenigingen en de sociale organisaties, waarvan de vertegen woordigers mij hier hebben toege sproken. Ik ben blij, dat wij in zo'n prettige sfeer kunnen werken. Aan het slot van zijn toespraak dankte de pastoor voor de vele ge schenken, die hij in de loop van de week had ontvangen. „Als ik alle si garen, die ik gekregen heb", zo be sloot hij, „op de gezondheid van de Oegstgeestenaren heb opgerookt, dan zal er vermoedelijk geen zieke meer zijn". Na deze bijeenkomst begon de openbare receptie, die zeer druk be zocht werd. De harmonie „Triumph" bracht de jubilaris een serenade. 's Morgens had pastoor Looyaard in de prachtig versierde kerk een Plechtige H. Mis gecelebreerd met assistentie van de oud-kapelaans Hoo- Igenbosch en Grijpink. Plannen zullen voorts in studie wor den genomen om in de toekomst de inhoud van het gemeente-archief onder de aandacht van de belangstel lende Leidenaar te brengen. In dit verband wordt speciaal gedacht aan de jeugd. Studiën. Mej. A. J. Versprille heeft een op leiding gehad aan de meisje HBS te Middelburg. Zij volgde de stage en opleiding voor het examen archief- ambtenaar der tweede klasse aan het Rijks-archief in Zeeland te Middel burg. Na het examen heeft zij haar arbeid korte tijd voortgezet aan het rijksarchief te Zeeland en als archi varis der Godshuizen te Middelburg. Hierna volgde haar benoeming aan het gemeente-archief te Leiden. Tijdens haar Leidse ambtsperiode stu deerde zij sinds 1948 rechten. In februari 1951 legde zij het doctoraal examen Nederlands recht af. Deze graad legde de basis van de studie voor het examen van wetenschappe lijk archief ambtenaar der eerste klasse. Nadat zij hiervoor het examen had gehaald, volgde zij te Parijs in de wintermaanden 1955/1956 de „Stage technique internationale aan de „Ar chives Nationales de France". Mej. Versprille behoort tot de Ned. Hervormde kerk. zij is lid van de n-aatsohappij van Ned. Letterkunde, lid van de commissie voor de straat- naamgeving, bestuurslid van de Mytylstichtimg voor Leiden en om streken en lid van de SoroptLmisten- klub Leiden. In het donker is de Leidse lichtweek begonnen. Notabelen van de Sleu telstad waren in de boterhal van het Waaggebouw bijeen. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot drukte op een knop en op hetzelfde moment werd het licht in Leiden. Het gebaar was wat prozaisch, maar het effect was sprookjesachtig, want op hetzelfde moment, dat in Leiden alle lichtjes aansprongen, werd in de donkere hal de feëerieke verlichting van het diep zeebassin zichtbaar. De officials in de hal, die zich doorgaans niet snel aan gcvoelsexplosies te buiten gaan, lieten een goedkeurend gemompel horen. (J)e aaantwcen aan de diepzee Het schouwspel was het waard. Langs de wanden bewoog zich in tra ge sluierbeweging 'n fantastisch diep zeetafereel. De flourescerende beel den werden beschenen door het z.g. ZwaTte licht, het licht dat van een beschilderd stuk carton een droom beeld kan maken. Diepzeevissen zwemmen rond boven traag wuiven de zee-anemonen en gapende schelp dieren. Zeepaardjes draaiden een klein manege-nummer. Dit bassin behoort tot de dagelijkse attracties van de Leidse lichtweek, die onge twijfeld de trek naar Leiden zal be vorderen. Woorden van dank Alvorens de burgemeester, die ver gezeld was van zijn echtgenote* met zijn rechterwijsvinger de knop be roerde, waren er in de Leidse boter hal reeds enige hartelijke gelegen heidswoorden gewisseld. Wethouder D. Van der Kwaak had als voorzitter van de lichtweek-commissie van het V.V.V. allen, die het toekwam, har telijk voor de medewerking aan de voorbereiding van deze week be dankt. Hij bedankte de straatcommis sies, de heer Crèvecoeur en zijn as sistenten, die duizenden lampjes op hun plaats hadden gebracht en het gemeentebestuur. De burgemeester mocht een omvangrijke lekkernij, waarvan de aard niet onthuld werd, in ontvangst nemen. Als voorzitter van De Leidse Middenstands Centrale sprak de heer J. C. J. Lambermont vriendelijke woorden aan het adres van V.V.V. en gemeente. Er stak echter nog een klein addertje onder het gras toen de heer Lambermont van het electri- citeitsverbruik in deze lichtweek op de aangekondigde tariefverho gingen overstapte. Tenslotte sprak de burgemeester over de vooruitstrevendheid van de Leidse middenstand. „Men hoeft niet meer naar Antwerpen of Brussel te gaan", zo meende hij, „om een schone lichtweek te zien". De verlichting. Toen de genodigden, onder wie raadsleden, vertegenwoordigers van de middenstands-organisaties, en Leidse verenigingen op het schoons in het diepzee-bassin waren uitgekeken, dronken ze in de Waaghal een kopje koffie. In de stad was inmiddels de burgerij, ondanks de bijtende kou, op de been gekomen, om de ver lichting te zien. Behoudens de ver lichting die wij ons kunnen her inneren van andere jaren met hier en daar kleine veranderingen zoals de lampjesreeksen in Haar lemmerstraat, Jan Vossensteeg, Breestraat, Hogewoerd, Steen- straat (ditmaal Beestenmarkt) etc. vielen o.m. als nieuwe stukken te genieten: de stralende Helios, die de Leidse-bezoekers dadelijk te genover het Station van zijn zon newagen tegenlacht, de verlichte Morspoort en een opnieuw gebo ren Hogewoerdspoort. Rond de nieuwe Rijn zijn alweer de traditionele illuminaties te bewonde ren. Het is een „ville lumière" maaj: „en miniature". Eén van de Grote Drie Ter gelegenheid van het FEIT, dat 25 jaar geleden de heer W. Goddijn lid werd van het zang koor der St. Petruskerk, vond gis termiddag te 12 uur in de R.K. Meis jesschool aan de Lorentzkade een huldiging van de zilveren jubilaris plaats. De heer Goddijn is lahg geen onbekende in de St. Petrusparochie; hij behoort, zoals hij zelf zeide, tot de z.g. Grote Drie, die geregeld de Requiem- en Huwelijksmissen zin gen, welke altijd plaats vinden op tijden, waarop de meeste andere koor zangers door beroepsbezigheden ver hinderd zijn. Ook strekt zich zijn bij zondere zorg uit tot het jongenskoor van de St. Petrus-parochie, waarvan de duizend-en-één organisatorische beslommeringen door hem met lief de en ambitie worden gedragen. Toen de heer Goddijn met echt genote en familie om 12 uur de school werd binnengeleid, vond hij daar pastoor W. E. Blok, de kapelaans P. H. L. van Ingen en J. W. M. de Jong, de kerkmeesters S. Wijtenburg en drs. Qu Hueber, de zangers van het ikoor en een afvaardiging van het jongenskoor op hem wachten. Allereerst wenste pastoor Blok de jubilaris geluk met diens 25-jarig zangerschap in.de St. Petrusparochie, waar hij de liturgie heeft helpen om lijsten met muzikale luister. Hij maakte zich de tolk niet alleen van het mannen- en jongenskoor, maar van heel de parochie, want een goed koor wordt door de hele paro altijd zeer gewaardeerd. En als blijx van deze waardering deelde hij mede, dat het Z.H. de Paus behoagd had hem te eren met het gouden kruis pro Ecclesia et Pontifice, waarna hij mevr. Goddijn verzocht haar man het ereteken op de borst te spelden. „Lang zal hij leven" zong het koor hem toe en uit deze geschoolde en geoefende kelen klonk het beter dan gewoonlijk bij zulke plechtigheden het geval is. Vervolgens sprak de heer W. A. Bergers, vice-voorzitter van het zangkoor (de pastoor is ex officio de voorzitter), de heer Goddijn toe. Hij herinnerde er aan, dat de heer Goddijn voordat hij aan het St. Pe trus zangkoor verbonden werd, reeds jaren lang gezongen had op het koor van de voormalige Mon Père-kerk en dus als geoefend zanger een aanwinst voor het St. Petrus-koor betekende. Ook hij gewaagde ervan, dat de heer Goddijn de eer van het koor ophield in Requiem- en Huwelijksmissen r>n als blijk van vriendschap en hulde had men gedacht een gramofoon- plaat aan te bieden, waarop de jubi laris bijzonder veel prijs stelde, n.l. de Nelson-mis van Haydn. Deze plaat was evenwel nergens te vin den en daarom overhandigde hij de Mevrouw Goddijn spelt haar jubile rende echtgenoot de onderscheiding op de revers. heer Goddijn een enveloppe met in houd in de hoop, dat de heer God dijn zelf in staat zou zijn de begeer de gramofoonplaat te achterhalen. Aan mevr. Goddijn werden bloemen aangeboden. De directeur van het St. Petrus- zangkoor en de leider van het jon genskoor, de heer H. A. Rijnbeek, zeide, dat de jubilaris zijn taak op het koor hoog opvatte en dat hij zijn sporen verdiend had bij het beharti gen van de organisatorische belan gen van het jongenskoor. Hij dankte hem uit naam van de jongens, die de heer Goddijn vervolgens kwamen be danken met allerlei geschenken en bloemen. De heer Goddijn bracht daarna in een geestige toespraak dank aan God, die hem de gezondheid en de kracht had gegeven voor zijn werkzaamhe den; aan pastoor Blok voor de hem overhandigde onderscheiding, aan zijn collega's van het koor, waaron der zo'n prettige sfeer heerst, aart het kerkbestuur voor de betoonde be langstelling en medeleven en ten slotte aan de jongens voor hun waardeerde geschenken. De aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik om de heer Goddijn hartelijk te feliciteren. Helios in zijn zonnewagen op het Stationsplein.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7