£eden ACed. CICi/mpiócfïe pCaeg. uit AieCêautne teuig NAC-keeper jongleert met de bal Over Quarles van Ufford, die toch Olymp* spelen bijwoont LFC speelde tegen Wassenaar in storm en regen en verloor met 3-2 Atede>datid&e ffiadmuitati-zeye ap MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zondagmiddag werd te Rotterdam de voetbalwedstrijd FeyenoordNAC gespeeld, welke met een 22 gelijk spel eindigde. Op de foto ziet men een aanval op het NAC-doel. V.l.n.r.: doelverdediger Goedhart (N) en Schouten (F.). Communiqué ir. A. Paulen Ir. A. Paulen, bestuurslid van bet Nederlandsch Olympisch comité, ver zoekt ons te willen mededelen: „Grootewal en Kamerbeek ver trokken met mij uit Sydney donder dagnacht om 12 uur, met twee uur vertraging. Kamerbeek en ik hadden Melbourne verlaten om 14 uur 30 donderdag 22 november, de dag van de feestelijke opening der 16e Olym pische spelen. Het was natuurlijk geen prettig afscheid van Melbourne, maar ik stel er prijs op te verklaren, dat onze Melbourne-reizigers allen het onver mijdelijke hebben geaccepteerd en het principiële besluit hebben ge ëerbiedigd ofschoon de teleurstelling blijvend is-. Het is een foutieve veronderstel ling om aan te nemen en te verkon digen, dat de mensen, die naar Mel bourne zijn geweest, ten minste een reisje hebben gehad en er dus beter af zijn dan hun ploeggenoten, die in Nederland zijn gebleven. Integendeel, er zo didht bij te zijn en dan terug te gaan is zwaarder dan helemaal niet gaan. Dat gold trou wens ook voor mijzelf. En wat het reisje betreft: ondanks de uitsteken de zorgen van de KLM, in Melbour ne, op de stations onderweg en in de vliegtuigen, is deze reis stellig geen pleziertocht, omdat ik zelf nog een paar dagen in Italië achterblijf heb ik dit kleine communiqué opgeschre ven en aan Grootewal meegegeven voor eventuele persmensen, die op Schiphol aanwezig mochten zijn. Een dringend verzoek: spaar ons senti mentaliteit, zoals enkele bladen ons geliefden op te dienen: Kamerbeek met tranen in de ogen". En er is ook niemand die hem ge zegd heeft dat hij nooit meer zou kunnen atletieken als hij in Mel bourne bleef. Laten we erg nuchter blijven. Wij weten thans niet hoe de stem ming in Nederland is. Maar een ding kan bij ons niet rechtgezet worden en heeft grote verbittering gewekt, namelijk het arriveren van Quarles van Üfford op de dag, dat wij in overeenstemming met het besluit van ihet N.O.C. Melbourne verlieten. Waar wij ons onder de zwaarste om standigheden, vóór de spelen begon nen, uit Melbourne terugtrokken, is het voor ons onbegrijpelijk, dat een NOC-bestuurslid rustig in Mel bourne verschijnt met de medede ling, dat bij de gehele spelen gaat bijwonen. Dit is voorlopig alles wat wij er van kunnen zeggen. Onbe grijpelijk, tenzij Quarles als NOC- bestuurslid bedankt heeft en op eigen gelegenheid als individu naar Mel bourne meende te moeten gaan. Slechts in dat geval past een treurig schouderophalen. In alle andere ge vallen zal deze muis toch wel een flinke staart krijgen. Aan boord Atoom". w.g. PAULEN". Aldus luidde het communiqué van ir. Paulen voor de Nederlandse ver- j slaggevers op Schiphol. GROOTEWAL EN KAMERBEEK TERUG UIT AUSTRALIë. Zondagavond zijn de KNAU-coach Jo Grootewal en de tienkamper Eef Kamerbeek, de laatsten van het groepje Nederlandse atleten, dat zich in Australië bevond toen het NOC besloot niet deel te nemen, op Schip hol aangekomen. Ir. A. Paulen, die als technisch ge delegeerde van de internationale at letiek unie naar Melbourne was ge weest om het materiaal te keuren, was in Rome uitgestapt, volgens Grootewal en Kamerbeek, om m Ita lië naar een racemotor uit te zien. Ir. Paulen is een verwoed motorrij der die nog geregeld in de kam- pioensrit van de KNMV uitkomt en in 1927 al in de TT te Assen is ge start Volgens zijn zoon, die vader Paulen bijstaat in zijn hobbie, heeft ir. Paulen er al meermalen op ge zinspeeld eens naar Italië te willen gaan om motorfabrieken te bezoe- k<Grootewal en Kamerbeek (met een boemerang in zijn bagage) waren zeer opgewekt. Natuurlijk uitten z« hun teleurstelling over het feit, dat zij voor de spelen terug moesten, maar „wij begrijpen het volkomen". Met een brede lach diepte de 22- jarige Kamerbeek uit zijn porte feuille een foto op van het olympisch stadion in Rome met de opmerking „Hier gaan we de volgende keer naar toe, ik ben nog jong genoeg". Overigens was het eerste waar Ka merbeek naar vroeg „Wie die onzin had geschreven, dat hij huilend in Australië in het vliegtuig was ge stapt". Hij vertelde, dat hij aanvan kelijk had willen blijven, vooral ook omdat hij van zijn moeder een tele gram had gekregen, waarin stond, dat dit de kans van zijn leven was. „Maar daarna zijn er meer tele grammen gewisseld en toen bleek, dat mijn moeder door alles nogal overstuur was geraakt, ben ik terug GEMISTE KANS VOOR DE BRITTEN. Als de Britse atletiekofficials een fijne neus hadden gehad zou Nor man Read, de winnaar van de gou den medaille voor de 50 kilometer snelwandelen, zeer waarschijnlijk zijn opgenomen in de Britse olympi sche ploeg. Hij is namelijk in Ports mouth geboren en heeft al eens de Britse kampioenstitel bij de juniores behaald. Drie jaar geleden emigreerde Read naar Nieuw Zeeland waar hij grote vorderingen maakte in zijn speciale tak van sport. De bestuursleden van de Britse atletiek unie waren hier niet van op de hoogte, en toen hun uit Nieuw Zeeland gevraagd werd of Read voor Nieuw Zeeland mocht uitkomen, gaven zij onmiddellijk hiervoor hun toestemming. Volgens de Australische bladen had ook de Nieuwzeelandse keuze- commissie Read bijna gemist. Als hij niet reeds in Australië vertoefd had, zodat zijn deelneming aan de spelen weinig kosten zou meebrengen, zou hij misschien niet gekozen zijn. Hij werd tenslotte te elfder ure in de Nieuwzeelandse ploeg opgenomen, na een fraaie zege in een wedstrijd in Australië. ONBEKENDE WAS BRUNDAGE VOOR. Een onbekende heeft zaterdag in het Olympisch stadion te Melbourne de medailles uitgereikt na het kogel- slingeren in plaats van Avery Brun- dage, voordat de officials tussenbeide konden komen. Toen de president van het I.O.C. zich naar het podium begaf, was iemand van de ordedienst hem voor en ging op eigen initiatief de me dailles uitdelen. Op de tribunes merkte niemand wat er precies ge beurde maar de heer Hold, technisch directeur van de spelen, weet mo menteel nog niet hoe hij het heeft. „Het was verschrikkelijk", zei hij later. „Ik kon mijn ogen niet gelo ven, maar ik wilde een schandaal voorkomen en kon niets anders doen dan het individu zijn gang laten gaan. In elk geval zal zo'n incident zich niet meer kunnen herhalen". De secretaris van de Australische federatie is bezig met een onderzoek, ANENTIA SPRAK GEEN ENGELS. Het olympische dorp herbergt mo menteel één atleet die ontroostbaar is. Dat is de 23-jarige Arere Anentia uit Kenya. Hij was alleen naar Mel bourne gekomen om zijn kansen in de 10.000 meter te verdedigen, en in de afgelopen iy3 jaar was zijn trai ning. en eigenlijk zijn hele leven, daarop gericht geweest. Maar hij spreekt geen woord En gels. En toen, zaterdag j.l., de deel nemers aan de 10.000 meter per luid spreker werden opgeroepen voor de start, bleef Anentia in zijn kleedka merWat later ging hij, toch iet wat verontrust, naar de loopbaan. Maar op dat moment hadden Kuts, Gordon Pirie en de andere deelne mers de eerste 5000 meter er al op zitten. Sindsdien put de atleet uit Kenya zich uit in jammerklachten. Nie mand verstaat hem, maar men be- Zondagavond ontving de chef d'equipe van de Nederlandse Olympi sche ploeg, de heer K. Kerdel, op het vliegveld Schiphol twee terugkeren de leden van de Nederlandse Olym pische ploeg, n.l. de coach J. Groote wal en de athleet Eef Kamerbeek. Op de foto ziet men de verwelkoming bij de trap van het vliegtuig. V.l.n.r.: de heren Kerdel, Grootewal en Ka merbeek. VOORNAAMSTE UITSLAGEN. De voornaamste resultaten op de spelen te Melbourne in het afgelopen weekend zijn: 100 Meter: 1. Bob Morrow (V.S.) 10.5; 2. Thane Baker (VB.) 10.5; 3. Hector Hogain (Austr.) 10.6. 400 Meter horden: 1. Glen Davis (VB.) 50.1 sec. (oL record); 2. Eddy Southern (V.S.) 51.6 sec.; 3. Josh Guibreath (VB.) 51.6 sec. Kogelslingeren: Harold Conolly (VjS.) 63.10 meterol. record). Verspringen: 1. Gregory Bell (V.S.) 7.83 meter; 2. John Benneth (VB.) 7.68 meter; 3. Valkarna (Finland) 7.48 meter. Snelwandelen 5'0 km.: 1. Norman Read (N. Zeeland) 4.30.4i2.8. 2. Mas- kinsikov (iRiusl.) 4.32.42.8; 3. Ljungren (Zweden) 4.35.2. Schermen (equipes-floret): 1. Ita lië; 2. Frankrijk. 3. Hongarije. Speerwerpen: 1. Egli Danielsen (Noorwegen) 85.71 meter (njeuw we reldrecord). Polsstokhoogspringen1. Bob Ri chards (V.S.) 4.56 m (nieuw ol. re cord); 2. Bob Sutowski (VB.) 4.50 m.; 3. Roubanis (V.S.). 100 Meter dames: 1. Betty Guthbert (Austr.) 11.5 sec.; 2. Christa Stubnick (Duitsl.) 11.7; 3. Mariene Matthews (Austr.) 11.7 sec. 10 Meter heren: 1. Courtney (V.S.) 1. min. 47.7 sec (nieuw ol. record); 2. Johnson (GB) 1.47.8; 3. Boysen (Noorwegen) 1.46.1. Vrijwel verloren competitie-zondag Vorst en regen zijn voor de eerste maal in 'het seizoen als spelbreker op getreden in de voetbalcompetitie. Wel gingen er hier en daar wat wedstrijden door, doch de oogst was maar heel gering als men onder staand lijstje van uitslagen ziet. De eerste stagnatie is er en dius kun nen er weer inhaal-programma's worden vastgesteld. DE UITSLAGEN. (Betaald). Eerste divisie: MVVEindhoven 30; ElinkwijikSparta 13. Feij- enoord—NAC 2—2; PSV—VW 0—1. Eerste divisie A: SWKFC 12; AlkmaarADO 03; Emma(Haar lem 03 Helmondia '55De Vole- wijckers 32; WageningenLLmbur- gia 02; De GraafschapRoda Sport 20; DWSXerxes 1—4. Eerste divisie B: SittardiaEBOH 62; EDOVitesse 10; Schev. Holl. Sportfti gtersbleek 33. Fortuin a VI. —©lauw Wit 2—4; RiQHDFC 3—1; StormvogelsHermes DVS 21. Tweede divisie A: Rheden(Hee- renveen 21; Go Ahead:PEC 30 Tweede divisie B: ONAHilversum 2—2. Res. Ie klasse B: UVS 2Fortuna (VI.) 2 5—1; ADO 2—Haarlem 2 4— 3; EDO 2SHS 2 0—1; RCH 2—ONA 2 61; Stormvogels 2—SW 2 42. (Amateur). Eerste klasse A: VelöxUW 40; Zeeburgia—'HRiC 50. Eerste klasse B: Zwaagwesteinde- WVC 11; Be QuickRobur et Ve- locitas 11. Eerste klasse C: TSCBrabantia 2—2; SC. Emma—WH '16 7—2; VSV '34Vlissingen 14; Maiurits—Alli ance 10; RoermondKimibria 02. MOC '17—De Spechten 1—1. West n, Tweede klasse: LFC Wassenaar 23. Derde klasse A: AlphienAimmer- stolse SV 7—1. Res. 3e klasse C: HBS 3Gouda 3 5—1. OUD-INTERNATIONALS WONNEN TE WINSCHOTEN Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de voetbalvereniging „W.V.V." te Windschoten, speelde het eerste elftal van deze vereniging, dat uitkomt in de eerste klasse amateurs zaterdagmiddag een wedstrijd tegen een ploeg samengesteld uit oud-inter nationals. Deze ontmoeting is door de oranjehemden met 3-1 gewonnen, Voor de rust namen ze de leiding door een doelpunt van Mijnders. In de tweede helft verdubbelde de Vroet de voorsprong van de oud-internatio- anls W.V.V. scoorde toen tegen en vlak voor het einde bracht de Vroet de stand op 1-3. De opstelling van de oud-interna tionals was: Keizer (Ajax), van der Heide (Feyenoord) en Alberts (Vi tesse), Bas Pauwe (Feyenoord), Stof- felen (Ajax) en Schubert (Ajax), Wels (Unitas), de Vroet (Feyenoord), Bonsema (Velocitas), Linsen (Feye noord) en Mijnder (D.F.C.), ALPHEIN—AMMERSTOL 7—1. Een royale en verdiende zege der thiuiskljulb. Men speelt zo de tegen stander toestaat, luidt het gezegde, ■maar wat de bezoekers deze middag lieten zien, was tooh wel pover. De omzetting bij Alphen: v. Geen rechtsbuiten en v. Oort rechtshalf, heeft zeer goed voldaan. De eerste aanvallen zijn voor de bezoekers, maar al spoedig neemt Alphen het initiatief over en heeft dit gedurende de eerste helft steeds gehad (wind en regen in de ruig)Al spoedig heeft Tuinenburg succes, maar terecht wordt dit doelpunt -voor buitenspel afgekeurd. Bunschoten laat een mooie kans onbenut, doch even later doet bij het beter en weet van dichtbij de score te openen (10). Direct hierna Terrein leek door ploeg bewerkt Ondanks het zeer slechte weer ging als enige wedstrijd in Leiden door LFCWassenaar. Het veld zag er zo op het gezicht prima uit, doch na de wedstrijd geleek het wel of er een ploeg door geweest was. Het regende af en toe, en van veel pulbliek was geen sprake. Met 2 invallers kwam de ploeg uit Wassenaar in het veld, maar zij wist de Leidenaars deson danks een nederlaag op eigen terrein toe te brengen. En die overwinning is volkomen verdiend. De gasten ga ven een goed combinatie-spel te zien en opereerden steeds met verre passes en over de volle breedte over het veld, zodat de achterhoede van LFC veel werk kreeg te verzetten. Deed spil Pijnakker het de vorige week zo goed tegen Spartaan '20, nu was hij er ge heel uit. Van mooi voetbal kon geen sprake zijn omdat men zich nagenoeg grijpt de uitdrukking van zijn ge zicht, zijn wanhoopsgebaren en zijn gebroken stem: van zo heel ver ben ik gekomen, alleen voor dit num mer, en ik heb er zelfs nog geen honderd meter in kunnen lopen TOEZICHT OP RUSSISCHE ATLETEN VERSCHERPT? Volgens leden van de Russische kolonie te Melbourne hebben de lei ders van de Russische olympische ploeg het toezicht op hun atleten verscherpt sinds de verdwijning van Nina Paranuuk, een stewardess van het Russische schip „Gruzia" Australische politie heeft haar ver blijfplaats nog steeds niet ontdekt. Naar verluidt mogen de Russische atleten het olympische dorp niet meer verlaten in groepen van min- floi" TT1 r- 7fi Tf "on - crpAn afleggen, anders dan in gezelschap van een vertegenwoordiger van het Russische olympische comité. In het olympische dorp zou dezer dagen een aantal exemplaren van een anticom munistisch Russisch weekblad ver spreid zijn. In het laatste nummer kwam een open brief vooi-, waarin de aandacht gericht werd op het feit, dat Rusland de sportieve successen van zijn atleten gebruikt voor poli tieke doeleinden. OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN NIET UITVERKOCHT. In st'-yd met berichten van verle den week, waarjn het heette, dat de spelen voor vrijwel de gehele duur „uitverkocht" waren, en dat een om vangrijke handel in toegangskaarten was ontstaan tegen zwarte prijzen, publiceren de kranten te Melbourne thans een officiële mededeling, dat er nog vele plaatsen beschikbaar zijn, behalve voor de atletiekwed strijden van woensdag en zaterdag, en voor sommige zwemwedstrijden. Zo waren voor heden, maandag, nog 1900 zitplaatsen en 21.500 staanplaat sen te krijgen voor de atletiekwed strijden in het olympisch stadion. De voorzitter van het organisatie comité Kent Hughes heeft verklaard, i dat hij met „zekere officials" zal be raadslagen over de uitwerking van T.V.-uitzendingen Op de kaartver- i koop. Volgens een ochtendblad zou L het organisatiecomité van mening zijn, dat de vele uren, welke twee j onlangs geopende T.V.-stations te Melbourne dagelijks aan directe uit- jer gelegenheid van het 25-jarig be- zendingen van de spelen wijden, de staan van de Nederlandse Badmr *on- toeloop van het publiek ongunstig bond werd zo^ ""ag in de Haags? rie- beïnvloeden. I reutuin een landenwedslrijd ge- een aarwal der bezoekers, maar de miidvoor, de beste man it de voor hoede schiet tegen de lat. Als het leder snel uit de achterhoede naar voren wordt opgebracht, geeft Tui- nenburg een goede pass naar v. Geen en deze weet met een keurig schot de voorsprong te vergroten (20). Tuï- nenburg laat de achterhoede der gas ten zijn hielen zien en omspeelt ook de uitgelopen doelman (30). Eten uittrap van Britsemer gaat over de backs heen en Tuinemburg benut deze unieke kans (40). Er is dan 25 min. gespeeld. De bezoekers komnen er vrij wel niet aan te pas. Boon schiet in, de teruggeslagen bal door de doel man wordt door Ederveen in een doelpunt omgzet, doch de arbiter keurt dit doelpunt af. Nog voor de rust komt de 5 op het scorebord. Uit een corner wordt de bal tegen de lat geschoten, de terugspringende bal is een dankbare prooi van Bunschoten (5-0). Na de rust doet Alphen het wat kalmer aan, waarvan de gasten pro fiteren en iets meer in de aanval ko men. Een vrije trap even buiten het strafschopgebied lepelt de midvoor keurig over het muurtje heen. Brit semer glijdt uit en het is (51). Alphien is echter technisch beter. Een door v. Oort goed genomen "vrije trap wordt door Boon ineens keihard in gekopt (61). De aanvallen der be zoekers stranden alle op de heohte verdediging van Alphen. Als enkele mooie kansen voor Alphen onbenut zijn gebleven is het Ederveen, die op een lange pass doorloopt en van grote afstand passeert hij de uitge lopen doelman (71). niet staande kon houden en bij elke aanval vielen er één of meer spelers. Ook de voorhoede van de Kana ries was deze middag niet best op dreef. Men speelde het spel veel te kort en te doorzichtig. Het was voor LFC een gevoelige klap, toen de goal- getter van verleden week, H. Hey- mans, reeds na 16 minnuten spelen wegens een knieblessure het veld moest verlaten en werd vervangen door Eradus. Wassenaar trapte af met de sterke wind in de rug en al spoedig kwa men de giasten gevaarlijk voor het doel vain LFC. Keeper Seller werd in die eerste 15 minuten danig aan de tand gevoeld, doch wist op zeer fraaie wijze zijn 'heiligdom voor doorboring te vrijwaren, al ontstonden er dikwijls zeer rare situaties voor het doel van de thuisklub. In de 25e minuut kwam het verwachte doelpunt. Door een fout in de achterhoede van LFC kreeg Prosman de bal vrij en anet een prach tig schot gaf hij zijn klub de leiding (01). LFC probeerde nog voor rust de stand gelijk te melken, doch de paal verhinderde dat. -In de tweede helft had LFC wind- voordeel en na 7 minuten kwam de gelijkmaker uit een zeer snelle aan val op rechts door Eradius, die deze aanval besloot met een prachtig doel punt (11). Wassenaar was 'hier door niet uit het veld geslagen en vocht onvermoeid verder. Na 12 min. namen de bezoekers weer de leiding doordat de verdediging van LFC te traag reageerde op een aanval dei- bezoekers en Hilgeman de bal vrij voor doel kreeg en onhoudbaar langs Selier kopte (12). Zeer snel kwam de Wassenaarse ploeg opzetten en. maakte het de achterhoede van LFC niet gemakkelijk. Ook LFC deed nog maals een verwoede aanval en met succes. Nagtegeller was het, die uit deze aanval de bal inschoot, raaar keeper Hopman stompte het leder uit het doel, doch de bal belandde op het hoofd van Van der Heyden en met een beheerste koipbal maakte hij de stand weer gelijk (22). Beide elftal len streden daarna om het winnende doelpunt en dit kwam voor Wasse naar. Nog eenmaal kwam Wassenaar zeer gevaarlijk opzetten en Hilge man loste een laag schot, waarbij de bal werd gebeerd door de staander. Prosman, die was doorgelopen behoef de de teruggesprongen bal adleen maar met een zacht tikje langs Selier te schieten en zo konden de bezoekers de verdiende punten mee naar Was senaar nemen. speeld tussen Nederland en Frank rijk. De foto geeft een beeld van het gemengd dubVspel tussen het Ne derlandse team (voorgrond) bestaan de uit mevrouw A. Koch en de heer E. den Hoed, en het Franse team be staande uit mej. Laurent cn de heer H. PelizAa.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6