Zilveren jubilaris in Herensingelparochie LEIDEN LICHTSTAD RAAD VAN OVERLEG HIELD .SOCIALE ZONDAGMORGEN' Jubileum-feestavond Clos en Leembruggen „St. Augustinus" in geanimeerde vergadering bijeen MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Vereenzaming moderne mens" onderwerp van bezinning Men behoeft geen bewonderaar te zijn van sociale zondagmorgens om toch bewondering te hebben voor de bestuursleden van stedelijke organi saties, die de heerlijkheid van hun huiselijke zondagmorgen offerden om sociaal te zijn. De Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg had de bestuursleden der aangesloten ver enigingen uitgenodigd in Carmelites- sen-kapel en St. Antonius-clubhuis; In diepste zin is deze persoonlijke vereenzaming een vervreemding van het geloof. De moderne mens heeft een te veel aan werk en ontspan ning, om nog in stilte tot zichzelf en zó tot God te kunnen treden. Als geneesmiddel voor de vereenzaming van de persoonlijkheid zag spr. het personalistische gemeenschapsideaal, een synthese tussen de mens als in dividu en als gemeenschapswezen, een zestig ongeveer hadden gehoor een „humanisering" van de menselijke gegeven, maar wie zal het degenen euvel duiden, die het niet deden? De deken van Leiden, de hoogeerw. heer W. P. M. Haring, droeg voor deze bewonderenswaardige schare de H. Mis op en drukte hen op het hart naar aanleiding van het Jongste-Dag-evangelie dat de ge dachte aan de Wederkomst des Heren geheel ons leven moet beïnvloeden. Uit de kapel van de Carmelitessen trok het gezelschap naar het nabije St. Antonius-clubhuis; het werd daar vergast op een met zorg opge diend en met goede smaak genoten ontbijt. Toespraak dr. Couwenberg. Als spreker trad op dr. S. W. Cou wenberg, die het onderwerp behan delde: „De vereenzaming van de moderne mens". De korte inhoud van de lange rede is deze: De moderne mens voelt zich eenzaam in deze vertechniseerde en ingewikkeld-georganiseerde samen leving. Hij voelt zich daarin verlo ren en deze verlorenheid is een bron van angst. In de kunst en in de phi- losophie komt deze angst tot uiting. Het overige deel der mensheid onder gaat deze angst onbewust en ontgaat haar door verstrooiing en gejaagd heid. De oorzaak van deze vereenzaming der menselijke persoonlijkheid zocht spr. in het industrialisme, in het zeer rationalistisch uitgebouwde kapita lisme en in de verstedelijking, met de daarbij de ontwrichtende invloed van twee wereldoorlogen. Weliswaar is op sociaal-organisa torisch gebied ontzaglijk veel goeds bereikt, maar deze organisatorische opbouw laat het menselijk hart onbe roerd. Er is een samenleving ont staan van zakelijkheid en wettigheid, waarbij de menselijke betrekkingen geïnstrumentaliseerd zijn. In zulk een samenleving voelt de mens als persoonlijkheid zich eenzaam en ver loren. Hij komt als mens niet meer tot zijn recht. Er is behoefte, niet aan een wettelijke of organisatorische, maar aan een werkelijke hartelijke solidariteit. Het jubileumfonds van Clos en Leembruggen te Leiden heeft zaterdag avond een gezellige feestavond geor ganiseerd naar aanleiding van het feit, dat 7 employé's wegens een recent jubileum voor een huldiging in aan merking kwamen. Het waren voor 50 jaar trouwe dienst: de heer P. C. Gans en mej. J. C. Kalkhoven, die wegens omstan digheden niet aanwezig kon zijn, veertig jaar. mej. S. A. Bekooy en L. de Boer en 25 jaar: de heren W. F. de Ridder, H. v. d. Reyden en P. v. d. Voort. De heer J. Hartveld sprak de fees telingen, die met enig officieel be toon werden binnengehaald, harte lijk toe. Zij ontvingen naast de vele felici taties en bloemen voor de respectie velijke echtgenoten enige waarde volle geschenken. Jan de Cler presenteerde vervol gens een aangenaam programma, waaraan o.m. medewerkten: Maria Zamora met haar quintet, Cas Rus, piano, Gerry en Ferry, met dwaze liedjes, The Broytons, die geslaagde acrobatische toeren lieten zien en de illusionist Pietro Nakaro. Bal onder leiding van J. Alphe- naar besloot deze personeelsbijeen komst. verhoudingen, het beschouwen en behandelen van de ander als de even mens. Dit is een christelijke gedachte. Twintig eeuwen christendom heb ben aangetoond, hoe moeilijk ;.e te verwezenlijken is. Toch moeten we in Christus ons aan deze taak blij ven geven. In zijn dankwoord bood de voor zitter, dr. L. E. M. Valk, gedachtig aan het spreekwoord: „Een goede buur is beter dan een verre vriend" een aan de Chinese maatschappij ontleend sneeuwbal-systeem van „menselijke betrekkingen" ter over peinzing aan. De heer J. C. van Hameren wees op de komende Kerst-actie voor een zamen, welke hij van harte aanbeval. Er was geen gedachtenwissseling op deze sociale zondagmorgen; het behandelde onderwerp werd meege geven ter bezinning. K.A.B. GEWEST LEIDEN. Aanstaande woensdag 28 november zal voor het gewestelijk kader van de K.A.B. een tweede kaderforumovond gehouden worden. Het gaat deze avond over het on derwerp: „Pendelaars", met als on dertitel: „sociale spanningen en con flicten en aanpassings moeilijkheden in het gezin". Deze bijeenkomst wordt gehouden in Roelofarendsveen, Café J. Heems kerk, aanvang half acht. Er wordt evenels op de eerste bijeenkomst een grote belangstelling verwacht.. Voor de goede orde worden de deelnemers verzocht te reizen met de bussen die 5 minuten over zeven uit Leiden ver trekken. Rond Leiden: negen bekeuringen rijverbod In de omgeving van Leiden werd door de Rijkspolitie gisteren tegen negen bestuurders van een motor voertuig proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het zondags- rijverbod. Negen mensen, die liever het risico namen van een bekeuring, dan dat zij moeite deden hun hang naar comfort te bedwingen. Er waren ook enige anderen, die werden aan gehouden, niet wetend, dat er zater dagavond een wijiziging had plaatsge vonden in de voorschriften, op grond waarvan'hun vrijstelling van het ver bod was vervallen. De rijkspolitie heeft geen auto's in beslag genomen. De Leidse gemeen tepolitie heeft geen gevallen van overtreding kunnen constateren. Het Aanbiddingsfeest, dat giste ren in de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef werd ge vierd, had voor het zangkoor een zeer bijzonder feestelijk karakter, wegens de herdenking van het zilveren zangersjubileum van de heer A. Bakker. Gisterochtend vroeg droeg pastoor J. van Kleef een plechtige Hoogmis op tot intentie van de jubilaris, waarbij het zangkoor onder leiding van directeur Verburg, in samen werking met het jongenskoor, het da meskoor „Jubilate" en de gelovigen de Mis „Populi" van Hubert Cuypers uitvoerde. De orgelpartij werd ge speeld door drs. P. v. Remundt. Na de Hoogmis verzamelden de zangers zich in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg voor een huldi ging van de jubilaris, die hiervoor met zijn familie aanwezig was. Als eerste spr. voerde pastoor v. Kleef het woord, waarbij hij de ju bilaris dankte voor het werk en de offers, in het belang van de ere dienst gebracht. Hieria sprak de moderator van het zangkoor, kapelaan J. A. M. v. Adrichem, die de jubilaris vooral prees om zijn bescheidenheid en plichtsbetrachting. Hij bood hem na mens het zangkoor een oorkonde en een kistje sigaren aan. Onder het serveren van enige verversingen spraken nog de heren Klein, Thorn, Hensing en Verburg, die de jubilaris als voorbeeld stelden voor het hele zangkoor en hem ook dankten vooral voor het vervullen van de weekbeurten, waarbij meest al zo weinig zangers aanwezig kun nen zijn. Als laatste spreker voerde de jubi laris het woord, waarin hij dankte voor de aan hem gebrachte hulde. Hierna sloot kapelaan v. Adrichem de feestelijke herdenking en zette de jubilaris het feest verder in hui selijke kring voort. „Detective Story" VOOR DE LEDEN VAN K. EN O. voerde zaterdag het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, dat zich onlangs heeft geformeerd onder de artistieke leiding van Frits van Dijk en Guus Hermus, het spel van de Amerikaan Sidney Kingsley „De tective Story" op. Het stuk speelt zich af in de afd. recherche van een New Yorks poli tiebureau en men zal begrijpen, dat het daar niet zoetsappig toegaat. De modder van de New Yorkse onder wereld borrelt er naar boven en daar in verrichten de mannen van de wet hun dagelijkse arbeid. Er komen winkeldicveggen op dit bureau, jon gens die er met het geld van hun patroon vandoor zijn gegaan, maar naast deze kleine mislukkelingen ook geharde beroepsmisdadigers en zij worden allen door de recherche „behandeld". Sommigen van hen zijn ambtenaren zonder meer, anderen vatten het leven van de vrolijke kant op, weer anderen hebben een warm hart weten te bewaren met begrip voor de moeilijkheden van het harde leven. Eén van hen wordt echter gedreven door een haast p:. thologische haat tegen alles wat over de schreef gaat. Dat is recher cheur Mc Leod, een door en door betrouwbaar maar uiterst hard po litieman. Hij stoot zich op die dag wel zeer bijzonder aan de misdaad, als- hij ervaart, dat ook zijn vrouw er zijdelings bij betrokken is. Hij verliest er zijn vrouw en tenslotte zijn leven bij. IER VERT HRlHi leven zich van zijn rauv/ste kant en daaraan heeft 't tpel zich aan te pas sen. Het felste licht valt daarbij op de figuur van rechercheur Mc Leod, uitgebeeld door Guus Hermus, die bijna drie bedrijven lang in voort durend strak gespannen activiteit wordt gehouden. Een vermoeiende rol, die door Guus Hermus verbeten maar overtuigend werd gespeeld en waarvoor hij aan het einde van de avond terecht de hulde der aanwe zigen had te incasseren. In vol maakte tegenstelling tot de felle Mc Leod stond de begrijpende en meer menselijke rechercheur Brod, waar van Johan Elsensohn een smakelijke vertolking gaf. Voorts noemen we nog Maxim Hamel, als de boef Char lie (zijn stem is even volumineus als he* strafregister van Charlie!) Lucas ensing als de smerige z.g. dr. Schneiders, Ellen de Thouars als de meer komische dan zielige winkel dievegge, en Gerard Schild als de vlotte journalist. Jhon Gobau, die de rol van captain Monoghan had moe ten spelen, liet verstek gaan. Over het geheel genomen waren de talrijke types, die het politiebu reau bevolkten, goed getroffen, zo dat het een boeiende voorstelling is geworden. Manufacturenhandel „LEITEX NOORDEINDE 42 LEIDEN Tegen sterk verlaagde prijzen! DE VERKOOP LOOPT TEN EINDE PROFITEERT DEZE WEEK NOG VAN EEN PARTIJ: Interlock en Wollen Herenondergoed Damesondergoederen Theedoeken en Badhanddoeken Zakdoeken'vpor Dames, Heren en Jongens Nylonkousen Pyamaflanel Fournituren No. 507 Horizontaal: 1. kasteel, 3. trosvormige bloeiwijze. 5. wereld- tscl, 7. samengesteldbloemige plant 9. lichaamsdeel, 11. stad op 't eiland Tandjong Pinang (Indonesië), 13. fa milielid, 15. jongensnaam, 16. ge waagde toer met een vliegtuig, 18. boom, 20. houten bergplaats, 22. spoe dig, 23. stap, 24. gehalmd gewas on zer weiden. Verticaal: 1. canapé, 2. brugje over een smal water, 3. meisjesnaam, 4. half warm, 6. honingbij, 7. klein schenkkannetje bij de Mis in gebruik, 8. schuivende ijsheuvel in de Pool- zee, 10. bedorven, 12. vogel, 14. po sitieve, elektrische pool, 16. vorm, fat soen. 17. kever, 19. knaagdier, 21 korte degen. Oplossing morgenavond. Leidse Agenda MAANDAG 26 NOVEMBER. Club de Limetz. Museum voor Vol kenkunde. 8 uiur nam. R.K. Toneelver. „Vondel": „De Voetbalpool" Zaal Speelt.ver. „Oos- terkwatier, Borneostraat 8 u. nam. Gezinsvoogdij en Patronage. Con tactavond. „De Lakenhal" 8 uur nam. Bedrijfsbond, Voedings- en genot middelen. Feestavond. De Burcht, half 8 nam. Tentoonstelling „Start", Rondlei ding. „De Lakenhal" 8 uur nam. K.A.B. „St. Leonardus" Klaverjas- competitie. Haagweg 14, 8 uur nam. DINSDAG 27 NOVEMBER. Archeologische Lezing. Les Vikings et la Normandie. Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur nam. „Huishoudelijke en gezinsvoorlich ting." Excursie Brandweerkazerne. 9.30 uur v.m. Kath. Bond voor het Gezin. Pij een komst leden en belangstellenden. Na afloop film: „Meneer de Gouvernan te" Casino. 9.15 nam. K O. „Klank en beeld uit Frank rijk". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. R.K. EHBO „Peerke Donders". Be- gingioursus. Mariënpoelstraat, 8 uur namiddag. WOENSDAG 28 NOVEMBER. Lissone-Lindeman, Filmavond, De Burcht, 8 uur nam. Rollei-voordracht door K. de Groot, Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. Emigratie-filmavond, Den Burcht, 8 uur nam. K. O. Nieuw Ned. Toneelgez. „Detective-Story", Schouwburg, 8 uur nam. Lezing: dr. R. T. Zuidema: „400 jaar Ethnologie in Peru", Rijksmu seum v. Volkenkunde, 8 uur nam. Jubileum Pro Patria. Schietwed strijden te Katwijk; Taptoe Pieters kerkhof, half negen nam. Leidse postzegelverzamelaars. ,Baar- frankeerstempels". De Kleine Burcht. 8 uur nam. DONDERDAG 29 NOVEMBER. Jubileum „Pro Patria". Overdracht nieuwe uniformen, Pieterskerkhof. 10.30 uur v.m. Parade af te nemen door Z.K.H. Prins Bernhard, Stad huis, 12.20 v.m. A-R.K.A. Leiden. Gezellige avond. Na lof in Kapel Nieuwe Rijn 52, in Het Gulden Vlies", aanvang lof half 8. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Mensheid" Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Interessante lezing over Salamanders Bij afwezigheid van de voorzitter, werd zaterdagmiddag in „Het Gul den Vlies" de vergadering van de „St. Augustinusvereniging voor r.k. onderwijzers" geopend door vice- voorzitter N. B. M. Vreeburg. In zijn openingswoord deelde deze mede, dat de katholeike onderwijzers besloten hebben om ten behoeve van de hulp verlening aan de Hongaren 1% van hun maandsalaris af te staan. In de toestand van onzekerheid betreffende dfe salariëring merkte spr. een optimistische tendemz op. Ook is de vooruitgaang in de salarië ring van het kleuteronderwijs merk baar. De aanstaande pensioenregeling die echter nog niet is aangenomen door de Tweede Kamer bevat een verbetering voor de oudere leer krachten. Voorts werd een maatregel vakantiespreiding besproken, waardoor de zomervakantie voor Lei den en omgeving, indien sahool- en gemeentebesturen hiermede akkoord gaan, gehouden zal worden van onge veer 5 juli tot half augustus. Nadat spreker de heer H. G. de Boer, oud-voorzitter van de afdeling, had verwelkomd en de vergadering staande de overleden leden in gebed had herdacht, werden de notulen voorgelezen, die met een kleine aan merking door de heer J. H. van He- teren, werden goedgekeurd. Vervolgens was er gelegenheid om voorstellen en amendementen in te dienen voor de komende artikel-12 vergadering van het O.I.Z. te Utrecht. Hiertoe-werden de voorstellen door genomen, waarbij de heer J. Schouten pleitte voor meerdere publiciteit van genomen beslissingen in het belang van de onder wijzers, die in dienst zijn. Ook brak hij een lans voor het groeperen van gepensioneerden. Ge ruime tijd werd nog besteed aan de amendementen van de heer C. Cas- pers, die echter reeds achterhaald bleken door nieuwe voorstellen. De heer Caspers bestreed het „liefdadig element" dat het sociaal fonds O.I.Z. ruu het geen verzekering meer is, schijnt te bevatten. Hij zag graag meer zekerheid in de formulering van de voorwaarden tot uitkering. Lezing. Na de verkiezing van afgevaardig den voor de algemene vergadering van „St. Augustinus" en de vergade ring van het O.I.Z. te Utrecht, werd het woord gegeven aan de spreker, die voor deze vergadering was uit genodigd, dr. J. M. Lodewijks, bioloog te Den Haag. Door tijdnood was de spreker ge dwongen deaangekondigde lezing te laten vervallen, maar daarvoor in de lts liet hij zijn toehoorders ken nismaken met een van de meest voorkomende dieren in ons land: de salamander. Hij bouwde zijn lezing op aan de hand van een reeks kostelijke para doxen, waarmede hij „de leerboekjes" te lijf ging, om dan allengs tot de werkelijkheid te komen. Hij behan delde achtereenvolgens de overwin tering, ademhaling, paring en voort planting en toonde aan, dat deze biologische functies voor elk der salamander-soorten is aangepast aan d-e levensomstandigheden van de soort. Spreker besloot zijn interessante lozing met een sohitterende flim over salamanders. BESCHAMENDE VERNIELZUCHT VAN DE JEUGD. De lieve jeugd, „die toch ook wat te doen moet hebben", heeft zich zater dag- zondagavond speciaal toegelegd op het vernielen van de straatver lichting. In het Van der Werfpark hebben edele geesten de verlichte 'bloemmotieven vertrapt, enige rekla- meborden afgerukt en in het water geworpen, uit de Morschpoortverlich- ting werden lampjes gestolen, terwijl in de Breestraat een lichtmast werd ontworteld met het gevolg, dat ook hier vele gloeilampjes de geest gaven. Het is schand^ig, het is meer dan erg, het is bovendien 'n grote schade post voor de Leidse middenstand, die deze verlichting gedeeltelijk finan ciert. Succes voor koor „Gemeente werken". Het mannenkoor van die personeels' vereniging „Gemeentewerken", be haalde j.l zaterdag op het zangcon- cours te Rotterdam, een eerste prijs in de le afd. mannenkoren t.w. een zil veren lauwertak. Het koor stond o.l.v. de heer Joh. v. d. Broek, die voorlopig do taak van de heer Barendse heeft overgenomen. Leidse reddingsbrigade. Vrijdag j.l. werd door enige jeugd leden van de Leidse Reddingsbrigade het examen voor jeugdbrevet I van de Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen afgelegd. Aan allen kon het diploma worden uitgereikt. De namen zijn: de meisjes H. Chau- dron, C. Kloots, C. Kuypers en J. E. Wijling; de jongens H. Broers en H. v. d. Nadert. Géén damescongregatie. Men verzoekt ons mede te delen, dat de damescongregatie in de St. Petrusparochie deze week niet door gaat. SPIEKER. H. VAN WOUDENBERG RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. In tegenwoordigheid van enkele genodigden heeft de burgemeester van Leiden, hedenmorgen in het stad huis de heer H. van Woudenberg, chef afdeling interne controle bij de Stedelijk Lichtfabrieken, medege deeld, dat het H.M. de Konigin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in d-e Orde van Oranje-Nassau. Een onderscheiding, die hem wordt ver leend in verband met het feit, dat het vandaag een halve eeuw geleden is, dat hij overheidsdienst trad. De heer Van Woudenberg was eerst elf jaar werkzaam bij de gemeente Amersfoort en is thans al weer 30 jaar bij de o.L.F. DONATEURSAVOND „OOSTERKWARTIER". In het klublokaal „Ons Huis", werd zaterdag de jaarlijkse donateurs- avond gehouden. Voorzitter, de heer W. Frank sprak er z'n teleurstelling over uit, dat de zaal maar voor de helft was bezet, een euvel waaronder vele verenigingen lijden. Voorzitter dankte de donateurs voor de steum dit jaar ondervonden en die de ver- vereniging in staat had gesteld een piano aan te schaffen. Een van de vele wensen van het bestuur ging in ver vulling, toen St. Nicolaas en zijn knecht de zaal betraden. De hoofd leidster mevrouw Sleohtenhorst bood namens de leidsters het bestuur een compleet St. Nicolaas-costuum en Zwarte Piet-pakje aan. Vervolgens trad voor het voetlicht cie r.k. toiaeelvereniging „Vondel", met het blijspel „De Voetbalpool". Het stuk werd vlot ten tonele ge bracht. Niet tegenstaande dat diverse rollen zeer goed wei-den gespeeld, o.a. Denis Stafiord, als de zoon, is een bijzonder woord van waardering op z'n plaats voor het nichtje Jacqueline. Het hartelijk applaus is ten volle verdiend door deze vereniging. KOELHUISBOTER VOOR EEN GULDEN PER HALF POND. Het In- en Verkoopbureau voor Zuivel stelt voor binnenlands gebruik een hoeveelheid ongezouten koelhuis- boter beschikbaar, welke na 10 maart 1956 geproduceerd is. Deze boter wordt tegen gereduceerde prijs be schikbaar gesteld. De winkelprijs zal ongeveer 1.per 250 gr. bedragen. 40 JAAR MONTESSORI- ONDERWIJS IN NEDERLAND. Wat de omvang betreft, is het Montessori-onderwijs nog niet ge worden, wat de initiatiefnemers er van hebben verwacht, maar kwali tatief beschouwd is er reden tot zeer grote voldoening. Deze woorden werden gehoord in een herdenkingbijeenkomst te Den Haag, ter gelegenheid van het veertig jaren Montessori-onderwijs in Ne derland. Marktberichten ROTTERDAM, 26 nov. Vee. Aan voer 1672 stuks, w.o. 1049 vette koeien 623 varkens. Notering: Vette koeien le kwal. 3.03—3.18; 2e kwal. 2.91 —3.01; 3e kwal. 2.71—2.98; varkens 198, 196, 194 per stuk. Overzicht: v-etrte koeien aanvoer kleiner, handel tamelijk, ruim prijs houdend; varkens aanvoer als vorige week, handel lui, iets minder in prijs. IDe Hartebrugskerk, verlicht wegens het eeuwfeest, neemt in de feestver lichting van de Haarlemmerstraat een bijzondere plaats in. Burgerlijke Stand Geb.: André zn. v. A. Koren en M. Delsasso; Johanna dr v. I. J. Neute boom en J. van der Beek; Francina Wilhelmina Hendrika dr. v. M. J. Cambier en M. C. Th. Witteman. Overl.: M. Eskes, vrouw, 79 jaar; B. S. W. Broerse dochter, 7 maanden; J. M. Zaalberg, huisvr. v. Kloos. 59 jaar; G. Snijder, huisvr. v. Jeremiasse, 73 jaar; L. J. Bolkenstein, huisvr. v. v. d. Most van Spijk, 75 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2