2)<j Coix&eSou/fca/nt Hongaarse arbeiders eisen de terugkeer van Nagy 80.000 Vluchtelingen j in Oostenrijk Sc JtuAóióche hoepen giendeCen de grenzen af Aantal vluchtelingen in Oostenrijk tot 80.000 gestegen Egypte wijst Britten en Fransen uit Syrië dreigt Sowjet-steunpunt te worden MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13967 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHTJ De door de Russen gesteunde Hongaarse regering heeft zich zondag bereid verklaard te onderhandelen over de eisen van de arbeidersraad van Boeda pest. De raad eist o.m. terugkeer van Imre Nagy als premier, vrije verkie zingen en terugtrekking van de Russische troepen. Radio-Boedapest heeft bekendgemaakt, dat de regering-Kadar deze eisen als basis voor onderhandelingen heeft aanvaard. Er is nog steeds geen nieuws over de verblijfplaats van Imre Nagy, die donderdag met 40 aanhangers de Zuidslavische ambassade in Boedapest verliet, nadat hem vrijgeleide was beloofd. Volgens de Zuidslaviërs is hij ontvoerd, maar de Hongaarse regering zegt, dat hij op eigen verzoek naar Roemenië is gegaan. Kadar zei zondag: „Het feit dat Imre Nagy het land verlaten heeft, bete kent niet dat hij in ballingschap is". WAAR IS NAGY? De arbeidersraad wil weten, waar Nagy precies is om een delegatie naar hem toe te kunnen sturen. Zuid- Slavië heeft bij de Hongaarse en de Russische regering tegen de ontvoe ring van Nagy geprotesteerd. „Borba", het Zuidslavische blad, schrijft dat deze kwestie de regering-Kadar grote politieke schade zal berokkenen. Het is overigens opvallend dat de toon van de Zuidslavische nota aan Rusland aanmerkelijk gematigder is dan die aan Hongarije. Zuidslavië schijnt alles te willen voorkomen, om de gespannen verhouding met Rus land verder op de spits te drijven. De twintig Russische divisies die thans volgens een in Wenen aange komen vluchteling (hoofdambtenaar tijdens het bewind-Nagy) langs de ge hele HongaarsZuidslavische grens gelegerd zijn, zullen daar niet vreemd aan zijn. Een hoge ambtenaar uit de rege- ring-Nagy, die naar Oostenrijk is uit geweken, heeft n.l. verklaard, dat een twintigtal Russische divisies, gro tendeels gemotoriseerde infanterie, zich langs de gehele HongaarsZuid slavische grens heeft opgesteld. De afgelopen drie dagen was in Boedapest een aantal vooraanstaande politici gearresteerd, onder wie oud president Zoltan Tildy. Deze ambte naar meldde ook nieuwe gevechten tusssen verzetslieden en Russische troepen in vele delen .van het land. Het orgaan van de communistische partij in Hongarije, „Nepszabadsag", heeft zondag kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, een „ty pische vertegenwoordiger van het Horthy-fascisme" genoemd. De kardi naal houdt zich sinds 4 november schuil op de Amerikaanse legatie in Boedapest. Volgens persberichten zijn de Rus. sisdhe troepen begonnen arrestanten aan die Hongaarse autoriteiten over te leveren. Van de 650 die uitgeleverd waren, waren er al 43 op vrije voe ten gesteld. In Boedapest reden zondag weer meer trams en bussen. Op strategi sche punten hielden Russische tanks de wacht. Enkele pantserwagens pa trouilleerden. HET VLUCHTELINGENPROBLEEM In het weekeinde is het aantal Hon gaarse vluchtelingen, dat naar Oos tenrijk is uitgeweken, tot tachtigdui zend gestegen. Vijftienduizend uitge wekenen zijn intussen naar andere landen overgebracht. Het merendeel van de Hongaren wil echter voorlopig in Oostenrijk blijven, gedeeltelijk om dat velen van hen alleen maar Duits kennen, en gedeeltelijk omdat zij ho pen, spoedig naar hun land te kun nen terugkeren. Als de stroom vluchtelingen aan houdt, zal deze week het aantal van b onderdduizend worden bereikt. Vooral de huisvesting van deze men sen stelt de Oostenrijkse autoriteiten voor geweldige problemen. Op een vliegveld bij München zijn dit weekeinde vijf wagonladingen met voorraden voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangeko men, afkomstig van het Amerikaanse leger in Europa. Deze voorraden, die 6.600 ledikanten, verscheidene duizenden stuks eetgerei en een aan tal veldkeukens omvatten, zullen per vliegtuig naar Wenen worden ge bracht. De Amerikanen hebben reeds 4.200 dekens gezonden. 225 Hongaarse vluchtelingen tus sen de 15 en 21 jaar zijn zondag via de Brennerpas Italië binnengekomen. Zij vormen de eerste groep van de 2.800 vluchtelingen, die Italië een tij delijke verblijfpaats heeft beloofd. Radio-Boedapest deelt mee, dat er in de laatste weken veel kinderen van hun ouders zijn weggelopen en dat deze kleinen „nu door het platte land zwerven". Het Hongaarse Roode Kruis doet alle mogelijke moeite om deze kinde ren naar hun ouders terug te bren gen. DE RUSSISCHE „HULP". Maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie heeft zaterdag een langdurig onderhoud gehad met de Hongaarse ambassadeur in de Sow jet-Unie. In de loop van het onder houd dankte de ambassadeur maar schalk Boelganin voor de hulp van de Sowjet-Unie aan Hongarije, zo meldt Radio-Moskou. Een hooggeplaatste fiuiidior-aris van de Hongaarse spoorwegen ver klaarde over 'het bewijis te beschik ken, d'at de eerste Russische gewa pende actie in Hongarije al was be gonnen, voordat de Hongaarse rege ring er om zou hebben gevraagd. Hi, had het logboek bij zich van de stationschef van de HongaarsRus sische grensplaats Zahony, waaruit bleek, dat op 23 oktober om vijf uur 's middags drie Russische treinen met elk veertig tanks de grens waren overgereden. Meer dan twaalf uur vóór de Hongaarse verklaring, dat d«s hulp van Russische troepen was in geroepen om de orde te herstellen. Het olieprobleem De Amerikaanse Kamer van Koop handel in Frankrijk, die ongeveer 400 Amerikaanse ondernemingen verte genwoordigt, heeft op de Amerkaan- minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, een dringend be roep gedaan om onmiddellijke leve ranties van Amerikaanse olie aan Europa. In een vrijdag aan de minister Dulles gezonden telegram gaf de Amerikaanse Kamer van Koophandel uiting aan haar grote bezorgdheid over de verontwaardiging van het Franse volk over het beweerde voor nemen der Amerikaanse regering de Amerikaanse levering vam oliepro- dukten aan Frankrijk afhankelijk te stellen van de evacuatie van de En gels-Franse troepen uit Egypte. Tsjechisch vliegtuig neergestort Kort na zijn vertrek naar Praag van het vliegveld bij Zürich, is zater dagavond omstreeks zes uur een Tsjechisch passagiersvliegtuig in een veld bij Eglisau dicht bij de Duitse grens neergestort. Toen het toestel de grond raakte ontplofte het, waar door een krater van dertig meter by drie meter diepte ontstond. Drie en twintig mensen (de achttien passa giers en de vijf bemanningsleden) vonden de dood. Aan boord waren o.m. zes leden van het Tsjechische ijshockey-taem uit Branik, die wedstrijden in Zwitser land hadden gespeeld, en tien Chi nezen, medewerkers van het opera gezelschap van Peking, die van een toernee door Latijns-Amerika terug keerden. Het vliegtuig was een Russisch toestel van het type Iljoesjin. Uitwijzing of internering De Egyptische autoriteiten hebben de Franse en Britse burgers in Egypte laten weten, dat zij kunnen kiezen tussen uitwijzing en interne ring, aldus meldt AFP op grond van uit Cairo ontvangen berichten. Aanvankelijk was Egypte van plan alle Britse en Franse burgers te in terneren, maar na een protest van de Zwitserse gezant te Cairo, die de be langen van de Fransen en Britten in Egypte behartigt, werden de be trokkenen voor de keuze tussen inter nering en uitwijzing gesteld. Met een Zwitsers vliegtuig zijn zon dagavond reeds 33 Fransen in Parijs aangekomen. Zij verklaarden, dat hun juwelen en horloges bij de Egypti sche douane waren achtergebleven. Er zijn op het ogenblik ongeveer 9.000 Fransen in Egypte, aldus heeft een functionaris van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken mee gedeeld. 4.500 Van hen zijn Moham medanen. Tot dusver werden 200 Fransen in Egypte geïnterneerd en later uitgewezen. -De Egyptische stap betekent een ramp voor de betrokkenen, daar de meesten niet weten, waarheen te gaan en niet meer dan twintig pond ster ling per man mogen meenemen uit Egypte. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Zwitserse vertegen woordiger krachtig geprotesteerd te gen „zulk een barbaarse maatregel". In Egypte wonen ongeveer 13.000 Britse onderdanen. Het Suez-kanaal Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Ver. Naties heeft zaterdag avond na afloop van de zitting der Assemblee meegedeeld, dat hij drie deskundigen heeft aangewezen om hem bij te staan bij het opstellen van plannen voor de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, heeft zaterdagavond na de vergadering van de Assemblée der V.N. verklaard, dat de sluiting van het Suezkanaal on geveer 250 miljoen dollar per maand kost, waarbij het verlies dat de han del lijdt, nog niet is inbegrepen. Franse en Britse technici zijn er in geslaagd, een vaartuig van 2.500 ton te bergen, dat de Egyptenaren in de toegang tot de haven van Port Said hadden laten zinken. Hierdoor kun nen schepen tot tienduizend ton, met name zg. „Liberty"-schepen, weer de haven binnenkomen. De Britse marine heeft nu een vaargeul in de noordelijke ingang van het kanaal vrijgemaakt, waardoor acht of negen van de dertien ingeslo ten schepen de Middellandse Zee op kunnen varen. Mag dagetijhó utucPdeti handelden Mangaten Clpgehtazen pijpleidingen in het Jltidden-Ciaóten Over de berijpte velden aan de Oostenrijks-Hongaarse grens komen kleine groepjes vluchtelingen het vrije Westen binnen. Hier bij Andau zijn nog geen Russische tanks, die de grens hermetisch gesloten houden waarschijnlijk door de moerassige bodem kunnen die hier niet komen en nog dagelijks maken honderden Hongaren van de gelegenheid gebruik het geweld in hun vaderland te ontvluchten. In het Midden Oosten zijn een aantal pijpleidingen voor het olietransport naar de Middellandse Zee opge blazen. Op de foto ziet men enkele leden van een oliemaatschappij en journalisten die de ravage aan een van de leidingen in de buurt van Irbid City, Jordanië, bekijken. Grote hoeveelheden wapens De Amerikaanse regering begint zich zorgen te maken over de gang van zaken in Syrië, dat dreigt een Russisch steunpunt te worden in het toch al gemakkelijk ontvlambare Na burige Oosten. Syrië schijnt een poli tiek te volgen die aanzienlijk meer in de Russische lijn ligt dan de Egyp tische politiek van voor de actie in de kanaalzone. Grote hoeveelheden wapens worden elke week gelost in de Syrische ha ven Latakia, waar Russische sche pen, in hoofdzaak afkomstig uit havens aan de Zwarte Zee, geregelde bezoekers zijn. Er wordt zwaar ge schut gelost, tanks, auto's, munitie en andere legervoorraden, in totaal veel meer dan het Syrische leger ooit zou kunnen gébruiken. Soms kexmen er zelfs twee schepen per week aan. Daair Syrië alleen niet in staat is om een actie van enige omvang te kun nen ondernemen, slaat men in Was hington met stijgend wantrouwen de bonding gade die Syrië aanneemt te genover zijn naburen, met name tegenover Irak. De relaties tussen Syrië en Irak zijn de laatste dagen bijzonder slecht geworden. De Syrische regering be schuldigt 'rak ervan, wapens naar Humor van Kroestsjef De Belgische minister van buiten landse zaken Victor Larock heeft op het congres van de Belgische socialis tische partij de volgende anecdote over Kroestsjef verteld. Toen de Franse premier Mollet on langs bij zijn bezoek aan Moskou voor de Russische leiders een uiteen zetting gaf van de politiek van zijn regering, was parlijleider Kroestsjef plotseling in gelach uitgebarsten. Toen Mollet verbaasd naar de reden van deze hilariteit vroeg, antwoord de Kroestsjef: „De heer Mollet zit op dezelfde stoel, waar Beria op placht te zitten, totdat hij terechtgesteld werd". „Dit was één van de vermakelijk heden van de Russische gastvrijheid", aldus Larock. BOSBRAND VERGT SLACHT OFFERS. Tenminste zestien mannen zijn om het leven gekomen bij een bosbrand, die in de nacht van zondag op maan dag ruim dertienduizend hectare van het ongeveer vijftig kilometer ten Noord-Oosten van San Diego, in Ca lif ornië, gelegen Nationale Park heeft geteisterd. Syrië te smokkelen om een staats greep mogelijk te maken. Gister avond roerde radio-Moskou zich daar over. Moskou beschuldigde Irak er van pogingen te beramen om de Sy rische regering omver te werpen. Het Syrische leger zou grote voorraden binnengesmokkelde waipens in be slag hebben genomen. SPANNING IN LIBANON? Volgens mededelingen van diploma ten en reizigers zouden in Libanon steeds strengere veiligheidsmaatrege len genomen worden, vooral in de hoofdstad Beiroet. Dit zou samenhangen met het feit, dat de laatste dagen verschillende aanslagen zijn gepleegd. Als dieper liggende reden wordt genoemd de houding van bepaalde politici uit Mo hammedaanse kringen ten opzichte van het ontslag van preimer Abdal- lah Yaffi en minister van staat Saeb Salam na de weigering van president Sjamoen om de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk en Groot-Brit- tannië te verbreken. GAZA KRIJGT MILITAIR GOUVERNEUR. Het Israëlische kabinet heeft zon dag zijn goedkeuring gehecht aan het plaatsen van de kuststrook van Gaza onder een militaire gouverneur. Deze streek is op de Egyptenaren veroverd. Israëlische staatslieden hebben meer dan eens veklaard, dat Gaza onwet tig door de Egyptenaren was bezet. Storm op komst Tijdens het weekeinde werd de vorst, die bijna een week duurde, snel verdreven door het binnenstromen van zaohte Oceaanlucht. Bij Schot land ontwikkelde zich zondag een randstoring van een depressie bij Jan Mayen. Deze randstoring bracht bo ven de Noordzee stormachtige zuid westelijke tot westelijke winden te weeg, waardoor voorafgegaan door regen en ijzel, de Oceaanlucht snel naar onze omgeving werd getranspor teerd. De storing bracht in de Scan dinavische landen veel sneeuw. Op de Oceaan heeft zich intussen een zeer krachtige westelijke luchtstro ming ingesteld. Een depressie, die van Canada komende, zich in de rich ting van IJsland verplaatste, wordt zeer actief en groeit tot een volle storm aan. Verwacht wordt, dat deze dicht langs Schotland en Denemarken of de Noordduitse Bocht zal trekken, waarbij ook in ons land een flinke v/ester of noordwesterstorm zal op steken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer i WEERSVERWACHTING (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te f 11.15 uur). STORM. Veel bewolking met tijdelijke regen en later buien. Tot storm i aanwakkerende wind tussen west en noordwest. Lagere tempera- t turen. 27 Nov. zon op 8.22; onder 16.37. Maan op 2.39; onder 14.01. Hoogwaterstanden 27 Nov. v.m. 10.50; n.m. 11.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM ERUSSEL FARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA sneeuw —1 C. onbew. 3 licht bew. 4 regen 6 motregen 10 zwaar bew. 9 geheel bew. 8 geheel bew. 7 nevel 7 geheel bew. 5 nevel 1 onbew. 4 zwaar bew. 6 geheel bew. 3 geheel bew. 3 regen 2 ijzel 0 half 'bew. —1 sneeuw 4 regen —0 nevel 4 onbew. 5 Korreltje Waar de dijk het laagst is loopt het water het eerst over.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1