Crerne Puff Geen buddy-seat en geen ken tekenbewijs voor bromfietsen Adviezen aan de minister ter verbetering studentenleven Overtreding rijverbod kan zes jaar gevangenisstraf kosten Romantiek bloeit op puinhopen van menselijk leed Vluchtelingenpaartje getrouwd Kerkkoor in Oud Ade heeft twee gouden jubilarissen VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 DE I-iEIDSE COURANT PAGINA 9 Zanden, dak uaat 500.C0C&te andetdak Donderdagmiddag heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, een gedenk plaat onthuld, die is aangebracht aan de 500.000ste na de tweede wereldoorlog in Nederland gebouwde wo ning in de Rembrandt van Rijnstraat te Groningen. Op de foto ziet men ir. Witte (achter de microfoons) die de gedenktplaat onthult. He toekomstige bewoners van het huis, de heer D. J. Voorsmit en mej. S. Simmeren, die begin december hopen te trouwen, kijken belangstellend toe. MINISTER MEENT: Brom-velgen niet breder Naar aanleiding van het verbod om een buddy-seat op een rijwiel met hulpmotor te monteren, heeft de mi nister van verkeer en waterstaat het volgende geantwoord aan de Ned. Bromfietsbond, die hierover vragen gesteld had. In het kort komt het ministerieel antwoord hierop neer, dat de buddy- seat voor bromfietsen verboden is, dat de velgbreedte niet verhoogd mag worden en dat een „omgebouwde" bromfiets niet voor een kenteken bewijs in aanmerking komt. Van meet af aan is bet de bedoe ling geweest, dat rijwielen met hiulp- niotor zijn voorzien van rij wielzadels. Naar bet oordeel van de minister mag bet toch wel als lichtvaardig worden gekenschetst, wanneer op grond van uitspraken van enkele kantonrech ters, fabrikanten er toe zijn overge gaan bromfietsen te fabriceren, waar bij de buddy-seat tot de standaard- Begroting goedgekeurd Onderzoek naar PTT-tarieven De Tweede Kamer heeft gister avond na een kort debat de begroung van het staatsbedrijf der P.T.T. goed gekeurd. Minister Algera verklaarde niet in staat te zijn thans reeds mededelin gen te doen over de P.T.T.-tarieven. Op het ogenblik is een onderzoek gaande. De postraad heeft hierover advies uitgebracht. Binnenkort zullen hierover mededelingen wor den gedaan. Verscheidene Kamerleden vroegen of er geen eind kan komen aan het lange wachten van vele mensen op telefoonaansluiting. Minister Algera antwoordde, dat de aanvraag zeer groot is, zodat enige beperkingen moeten worden aangebracht". Er wordt gedaan wat mogelijk is. Op de huidige begroting zijn 86 miljoen gulden voor kapitaalinvesteringen uitgetrokken. De heer Zegering Hadders (v.v.d.) meende dat de salarissen van het PTT-personeel te laag zijn. Minister Algera zei niet die indruk te heb ben, doch hij beloofde hiernaar nog eens een onderzoek in te stellen. De heer Vermooten (arb.) kreeg op een vraag zijnerzijds over de voorbereiding van de automatisering en van de elektronische verwerking van administratieve gegevens van de minister het antwoord, dat er naar wordt gestreefd volgend jaar enige onderdelen van eletronische ap paratuur ter beschikking te krijgen voor experimentele doeleinden. Deze periode van experimenteren kan nog jaren duren, omdat er gebrek is aan deskundig personeel. Aan loketten. De heer De Ruiter (c.h.) klaagde over het verschil in behandeling dat men aan de loketten in de postkan toren ondervindt. Voor het ene loket staan soms drommen mensen, voor het andere niemand. Minister Algera verklaarde dat hieraan grote aan dacht wordt besteed, doch vroeg aan de heer De Ruiter over well.e kantoren hij te klagen had. De heer Verkerk (a.r.) vestigde er de aandacht op, dat men thans per soneel aanhoudt tot de 67-jarige leef tijd. Minister Algera wees er op, dat deze zaak niet onder zijn directe ver antwoordelijkheid ligt. De Kamer kon zich met het beleid van de minister verenigen en keurde de begroting goed. uitrusting behoort en grossiers en 'handelaren zich op ruime schaal heb ben voorzien van buddy-seats, zonder ar te wachten of deze rechterlijke uit spraken iin hocigste instantie zouden worden bekrachtigd en zonder er zich er op enigerlei wijize van te ver gewissen of de overheid zich bij deze uitspraken zou neerleggen. Men had kunnen beseffen, dat de uitspraken van de kantonrechters, hetzij door de hoge raad krachteloos ■zouden kunnen worden gemaakt, het zij voor de toekomst krachteloos zou den kunnen worden gemaakt door wijziging van de voorschriften. Duidelijk onderscheid. De minister acht het voorts voor een ieder duidelijk, dat het in 'het be lang van de veiligheid van het ver keer hoogst gewenst is, dat het onder scheid tussen rijwielen met hulpmo tor en motorrijwielen zoveel mogelijk gehandhaafd blijft en dat het aan brengen van wijzigingen in de bouw of inrichting van bromfietsen, hetzij door het vergroten van de cylinder- irihoud tot boven de 50 kubieke om. hetzij door het aan het voertuig ont nemen van een of meer rijwieleigen- schappen, de handhaving van dit on derscheid ernstig in gevaar zal bren gen. De minister heeft de rijksdienst voor het Wegverkeer verzocht de af gifte van het kentekenbewijs te wei geren ingeval dit wordt aangevraagd voor" tweewielige motorrijtuigen, welke kennelijk oorspronkelijk zijn bedoeld om als rijwiel met hulpmotor in het verkeer te worden gebruikt, doch waaraan door wijziging in bouw en inrichting als bovenbedoeld, het karakter van rijwiel met hulpmotor is ontnomen. BEPERKT AANTAL Wegenwacht blijft zondags rijden Op zondagen zullen de wegenwach ters van de A.N.W.B. op de belang rijke doorgaande verbindingen door ons land blijven patroulleren. De A.N.W.B. heeft echter het aantal der normaal op zondag dienst doende we genwachters beperkt. De band heeft de hiervoor nood zakelijke ontheffing van het zondag rijverbod verkregen, op grond van de overweging, dat het verkeer dat zich thans op zondagen op de weg bevindt overwegend van vitaal belang is, en dat dit indien zich moeilijkheden voordoen op gang moet worden ge houden. Juist des zondags zijn de meeste garage- en reparatiebedrijven gestoten, zodat de gestrande wegge bruikers slechts bij uitzondering hier hulp kan verwachten. De beperkte wegenwachtbezetting zal op zondagen dienst doen van 10 tot 18 uur. ADVERTENTIEZWENDEL LEVERDE RUIM 20 MILLE OP. Verdacht van oplichting voor ruim 20 mille heeft de recherche aange houden de 60-jarige E. A. van K. te Arnhem die directeur is geweest van een uitgeversbedrijf te Rotterdam en zich sedert begin vorig jaar blijkt te hebben schuldig gemaakt aan een zwendel met advertenties, waarvan hij met ongeveer 300 firma's in het land contracten wist af te sluiten. Voor een soortgelijk feit is Van K. reeds in 1934 veroordeeld. Van fe- bruarie 1955 omstreekt mei dit jaar heeft de man advertentie-orders af gesloten voor een blad dat hij volgens zijn zeggen van plan was uit te geven en te verspreiden onder firma's in Europa en Amerika, die Nederlandse produkten importeren. Bij vooruitbe taling moesten de advertentiekosten worden voldaan. Bij zijn arrestatie had Van K. geen cent meer over. dringend beroep: Zuinig met olie en benzine Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer teen dringend beroep op het Nederlandse volk ge daan om alle onnodig verbruik van benzine en andere olieproducten na te laten. Mede namens minister Algera, zei I minister Zijlstra, dat het departe- ment van Verkeer en Waterstaat overstroomd wordt met verzoeken om ontheffing van het rijverbod op zondag. Praktisch zal dit niet kun nen gebeuren, dan alleen voor die groepen, die reeds vanwege het de partement werdén genoemd. Voor het overige zal de regering drastisch optreden bij de aanvragen om onthef fing. Iemand, die een auto bezit kan, wanneer hij dringend op zondag ver voer nodig heeft, hetzelfde doen wat iemand, die geen autobezitter is, zou doen in dezelfde situatie. De minis ter doelde er kennelijk op, dat dan maar van een taxi of van een open baar vervoermiddel moet worden ge bruik gemaakt. Fondspremie gaat sterk omhoog De directies van de ziekenfondsen overwegen de premie voor de vrijwil lig verzekerden ingaande 1 januari te verhogen van 1.80 per week tot 2.10. Als motief voor deze percentage- gewijs aanmerkelijke verhoging van de premie, die ook ruim een jaar ge leden reeds werd verhoogd van 1.65 tot 1.80 wordt door de zieken fondsen aangevoerd dat de stijging van de kosten voor medische behan deling, ziekenhuisverpleging, kosten van medicamenten e.d. het laatste jaar dusdanig is gestegen, dat het hunnerzijds noodzakelijk wordt ge acht deze stijging te gaan doorbereke nen. Indien de ziekenfondsraad zijn fiat aan dit voorstel geeft zal ook de pre mie voor de verplicht verzekerden verhoogd worden. Momenteel is deze J premie vastgesteld op 4,2 procent van het week (maand) loon waarvan de werknemer en werkgever beiden de helft, dus 2,1 procent betalen. Dit per centage zal nu waarschijnlijk worden vastgesteld op 4,8 procent, zodat werknemer en werkgever straks ieder 2,4 procent zullen moeten betalen. Een ministeriële adviescommissie, die ingesteld werd om de problema tiek van het huidige studentenleven in Nederland te onderzoeken, heeft vandaag de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen haar rap port overhandigd, waarin verscheide ne suggesties voor verbetering wor den gedaan. De commissie die voorstelt om een diepgaand onderzoek in te laten stel- len naar de maatschappelijke behoef- 7: Meer bijstand voor de student bil te naar academici, komt tot de vol- het kiezen van studierichting. io,per jaar en per student bij dragen. Het woningvraagstuk voor studen ten dient opgelost te worden door a: Aankoop en restauratie van stu dentenhuizen; b: aankoop van panden, die hiertoe geschikt te ma ken zijn; c: bouw van nieuwe stu denten-huizen (etage-woningen of hoge woonbouw). CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's crème make-up basis en poeder in één! Creme Putt {handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDE8TRAAT 3. AM8TERDAM VILLA VAN PRINSES WILHELMINA VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft aan de Nederlandse federatie voor vluchtelingen een villa aangeboden in de omgeving van paleis Het Loo te Apeldoorn ten behoeve van de huisvesting der Hongaarse vluchte lingen. Advertentie) Het zondagsrijverbod, dat aanstaande zondag voor de eerste maai van kracht is, is uitgevaardigd op grond van de distributiewet 1939. Wie het ver bod negeert, kan gestraft worden op grond van de wet op de Economische Delicten. Bij opzettelijke overtreding van het zondagsrijverbod kan de maxi mumstraf worden gegeven van zes jaar gevangenisstraf of een boete van 100.000. Bij niet opzettelijke overtreding is d® maximumstraf één jaar ge vangenisstraf of 25.000 boete. Als bijkomende straf kan ^*vens verbeurd verklaring van de auto of de motor opgelegd worden. feest van de organist de heer A. P. v. d. Geest. Nu telt het zangkoor twee gouden jubilarissen, die beiden met trots de naam Van der Geest mogen dragen. De eerste is Cornelis J. v. d. Geest, 69 jaar, kleinzoon van wijlen Pieter v .d. Geest, woonachtig in de Blau we polder aan de rand der gemeente gende conclusies: 1: Studie-loon wordt ontraden; maar mogelijkheid moet worden ge opend om renteloze voorschotten met terugwerkende kracht om te zetten in beurzen. 2: De werkstudent is een ongewenste figuur; er moet voldoende tijd voor studie en sociale contacten zijn. 3: Kleine werkgroepen moeten ge vormd worden onder 1ste en 2de jaarsstudenten, die onder supervi sie van een hoogleraar leiding krij gen bij hun studie. 4: Het „studium generale" moet meer in het programma gepast worden en tussen candidaats- en doctoraalexamen moet plaats wor den ingeruimd voor de wijsbegeer te van het studievak, waarin ook de samenhang van dat vak met andere takken van wetenschap en met het maatschappelijk leven aan het kiezen van studierichting, eventueel met een psychotech nisch onderzoek en bindende ad viezen, met als uiterste consequen tie het ontzeggen aan een bepaal de student om bepaalde academi sche examens af te leggen. (Dit laatste zal 'n meer theoretisch sluitstuk zijn). Dat op de puinhopen van menselijk geluk toch de romantiek een levens kans ziet, bewezen gistermorgen de 20-jarige Eva Szanto en de 23-jarige E. Kalman, die te Ommen elkaar eeuwig trouw beloofden, nadat zij gedu rende een jaar in het fel-omstreden Hongaarse plaatsje Györ zich op deze dag hadden voorbereid. Het bruidje en de bruidegom zijn beiden met het eerste vlucihtelingen- transport naar Nederland gekomen en enkele dagen na aankomst tekenden zij aan. De officier van Justitie te Zwolle verleende dispensatie en (gister morgen vertaalden tolken de huwelijksifonmulen en de felicitatietoespraak, de orde k^t. mS vemacS; dat burgemeester van Ommen uitsprak. dit niet tot verlenging der studie tijd behoeft te leiden. 5: Een speciale arts moet leiding ge ven aan de gezondheidszorg in een universteitsstad en voor de uni versitaire gezondheidszorg dient de regering een vast bedrag van Alle Hongaarse vluchtelingen, die momenteel in het bungalowpark Best- menerberg te Ommen vertoeven, Vertrokken vervolgens van het stadihuis naar de kerk, waar de hoofdaalmoezenier van de vluchtelingen, de Jesuie- ten pater Rocho Radanyi, het huwelijk inzegende. Een grote boeket bloemen van de commissaris der koningin, twee zilveren wapenlepeltjes van het geméentobestuur en een groot textielpakket van het Roode Kruis, vormden de eerste cadeaus, die het jonge paar in ontvangst kon nemen. De naam Van de Geest zal eeuwig j Alkemade, op de grens met Hoogma- blijven in de annalen van het kerk- deWoubrugge. Geboren op de boer- koor te Oud-Ade. Immers enige tijd derij, waar nu de Kaagsociëteit staat, geleden vierden we het diamanten l vestigde de jubilaris zich rond 1912 in de Blauwe polder op een eigen tuindersbedryf. In 1915 trad hij in het huwelijk en na een leven van hpd werken, waarin tegenslag hem niet bespaard bleef, is hij nu eigenaar van een tuinbouwbedrijf annex vee houderij. Vanaf zijn 19e jaar is hij een toe gewijd lid van het kerkkoor. Een kleine berekening toont aan dat hij voor bezoek aan de gezongen H. Mis op Donderdag, de repetitie en de Zon dagse Mis in de 50 jaar met een ste vige gang een tippel maakte van meer dan de omtrek der aarde. Dit heeft de jubilaris waarschijn lijk nooit uitgerekend, maar we mo gen aannemen dat O.L.H. dat toch wel door heeft. De laatste tijd komt zijn bootje met buitenboord motor hem de taak wat gemakkelijker ma ken. En gezongen in die jaren! Vroeger een liefhebber van meerstemmige missen. Dat kon ook niet anders. Zijn vader was destijds organist en vóór hem traden reeds vier van zijn broers toe tot het kerkkoor. Tegenwoordig is de jubilaris ook heel ingenomen met de Gregoriaanse zang. Zo zelfs dat hij daar nu geheel de vooriceur aan geeft en voornemens is nog jaren stoer vol te houden. Het lidmaatschap van het zang koor had toch ook nog andere ge noegens? Eens in 't jaar uit? Neen, dat hebben we maar één keer gedaan 't was wel heel gezellig, maar we moeten nu eenmaal werken. Wel eens leuk Cecilia-feest ge vierd? Ja vroeger bij Pastoor van Geldrop- zaliger. We werden getracteerd op koffie, wijn en een onmetelijke hoe veelheid oliebollen en die moes ten eerst op, voor de broodjes op ta fel kwamen. Daar zat het hele zang koor mee verlegen. Een volgend jaar namen ze die schande niet. Stilletjes namen de leden een papieren zak mee in hun jaszak.... en de olie bollen verdwenen grif. De eetlust was fenomeneel. Zelfs de broodjes kon den ternauwernood de hongerige ma gen vullen. Ja, toen was de pastoor wel een beetje verlegen. Wat hadden de zangers een pret. We hopen voor de heen C. v. d. Geest zondag 25 november op zijn jubileumfeest minstens evenveel ge noegen en hopen dat nog vele jaren een gorde gezondheid en ijver voor de goede zaak zijn deel mag zijn. C. J. v. d. GEEST omtrek van de aarde CHR. J. v. d. GEEST. Foto Pijl. Tweede jubilaris. Diezelfde wensen gelden ook de heer Christianus J. v. d.Geest, 67 jaar. Deze jubilaris woont aan de Leidseweg en in het polderland ach ter zijn woning teelt hij bloembollen en snijbloemen. Tevens is hij van huis uit veehouder en varkensfokker. Ook deze jubilaris hoeft dus zijn da gen niet in ledigheid door te brengen. Doordat zijn woning van oudsher aan de weg lag bracht het bezoek aan kerk en repetitie voor hem geen. proble men mee. Vroeger toen er nog geen motorvoertuigen langs de weg daver den was het zelfs heel gezellig om ge zamenlijk naar de repetitie te wande len, of met paard en wagen er heen tegaan. Maar dat alles is voorbij. Precier 50 jaar geleden moest de jubilaris om toegelaten te worden tot het zangkoor proeve van bekwaam heid afleggen bij meester Krebbers en de heer Jac. v d. Geest Sr. Hy slaagde glorieus en werd aangenomen als zanger en hulp-organist, welke functie hij deelde met een broer van de andere jubilaris. De organist A. P. v. d. Geest was met deze aanwinst zeer ingenomen, want dan kon hij het zondagmiddaglof aan de jeugdige as sistenten overlaten. Voor de verdere opleiding zorgde de heer Oudshoorn uit Rijpwetering. Vijftien jaar lang heeft hij trouw zijn best gedaan de Gregoriaanse zang te helpen bevorde ren, al versmaadde hij de missen van Perosi niet. Met genoegen denkt deze jubilaris terug aan gezellige avonden bij pastoor van Straalen, dan werd namelijk de pot verdeeld. In latere jaren geschiedde dat ook wel in het café, maar dan werd de pot ook ge lijk verteerd. Een kaartavondje was dan het aardse loon dat zij zich zelf gaven voor een jaar lofzang. Tenstot- te is toch de arbeider zijn loon waard. De uiteindelijke beloning blijft echter voorbehouden aan O.L.H. die beide zangers, die samen een eeuw kerk zang voor hun rekening namen ten i volle zal weten te waarderen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9