Nu kopen voor Verlossende hamerklap bracht in de nacht slot van Leidse begroting Onderwijs bleef in de aandacht Subsidie veer jeugdzorg wordt herzien De r.k. Middelbare Handels avondschool „St. Pieter" Een nuttig geschenk? m DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De laatste loodjes hebben vannacht voor de Leidse raad loodzwaar gewo gen. Het begrotingsdebat sleepte zich in de laatste uren voort, aan de hori zon schemerde echter het uitzicht van een verlossende hamerklop. De ha- merklop is rond half een vannacht gevallen. De Leidse raadsleden spoedden zich daarop naar de koffiekamer, waar broodjes met koffie, croquetten en versterkende dranken te wachten stonden. Hier kwamen de tongen, die de laatste uren aanmerkelijk aan lenigheid hadden ingeboet, weer los. Tot twee uur bleven de burgervertegenwoordigers in een gezellige kout bijeen. De begrotingsagenda gisteravond leverde van alles wat op. Nieuw overleg over extra-marge B.L.f. De heer Van Aken (P.v.d.A heeft nog gesproken over de schoolproble men in Leiden. Hij maakte als zijn mening bekend, dat in Leiden een grote achterstand bestaat aan scho len. Leiden dient dan ook elke ge legenheid te baat te nemen om ..Den Haag" op de nood in de Leidse situa tie te wijzen. Men moet bovendien met vele plannen komen. „Planning" is een vereiste voor de gemeente ten aanzien van de woningbouw. De onderwijsnota, die niet z.i. ten onrechte aan de pers is toege zonden, bracht hij ter sprake, en hij stelde vast dat het onderwijs te Lei den in nog grotere moeilijkheden zal komen, indien de regel, dat op twee urgentieverklaringen elk jaar één bouwvergunning wordt verleend, wordt voortgezet. Hij zei dat de over heid haar vergunningsbeleid op de stads- en bevolkingsuitbreiding van Leiden dient af te stemmen. Wethouder Van Schaik begon gis teravond om half acht met beant woording van de vragen. Hij zei, dat het scholenplan éérst in de Commis sie behandeld zal worden vóór de raad zich met de inhoud ervan gaat bezighouden. Groot is de behoefte aan scholen; deze behoefte wordt nog ernstiger door het geleidelijk invoe-1 ren van een verlaagde leerlingen- schaal. Spreker gaf een uitvoerig overzicht over "de plannen in de di verse wijken van de stad en de ur gentie daarvan. Hij deelde o.ra. mee, dat de katholieke Ulo-school niet in het centrum van de stad -geplaatst zal worden De jongens-n'o jwn't Vrouwen kerkhof zal verhuizen naar de Potgieterlaan. Het St. Agnes-ly- ceum zal verplaatst worden naar een nieuw gebouw bij de Leidse Hout. Gebrek aan bouwgrond houdt de uitvoering van veel bouwplannen tegen. Het is de bedoeling een openbare Ulo-school te bouwen in de omge ving van de Timorstraat. Er is wel gelegenheid 12-klassige scholen met ambulant hoofd te stichten. Het Rijk verplicht echter het schoolbestuur of de gemeente de kosten voor een extra-leerkracht voor eigen rekening te nemen. Een andere vorm van samenwer king der scholen zal hij echter sterk bevorderen. De scholen kunnen on derling en overkoepelend contact hebben, naar het voorbeeld van de Engelse „Comprehensive schools". Hij sprak over de omzetting van de gemeentelijke H.B.S. in een ly ceum. B. en w. hebben nog géén con clusie getrokken uit de rapporten, die hen hierover bereikt hebben. Er zijn ook nog rapporten van de curatoren van de H.B.S. onderweg. Voor „Mathesis" zal binnenkort een bouwterrein worden aangewe zen. De kans op een spoedige verwe zenlijking van de bouw van drie nieuwe vakscholen, katholiek, chris telijk en openbaar is nog niet gun stig. M.T.S. b 1 ij f t in de aandacht. Over de M.T.S. zei de wethouder o.m. dat men over te weinig overtui gend materiaal beschikte om van heti departement een urgentieverklaring te verkrijgen. De conclusie van het E.T.I.-rapport, mag ie gemeente er niet van weerhouden naar een M.T. S. te blijven streven. Indien een textielschool in Leiden werkelijkheid wil worden, zullen de textielfabrikanten diep in de beurs moeten tasten. Het departement heeft dit aan de wethouder medege deeld. Het bedrag van 60 000, dat zy bijeengebracht hebben, is zeker niet voldoende. Tot de heer Van Dijk zei hij, dat men streeft naar een nieuw gebouw voor de Mythylschool. „Kennis is macht" is te groot voor de school aan de Plesmanlaan. Academisch betoog. In een welhaast academisch be toog tekende de wethouder de groei van de industrie en het voortgezet en technische onderwijs. Hij stelde vast, dat de ontwikkeling van het voorbereidend hoger middelbaar on derwijs in Nederland te sterk ge remd is. De bouw van gymnastiekzalen zal bevorderd worden, maar de mede werking van het Rijk is minimaal. Voor '57 is voor de bouw van gym.- zalen géén urgentieverklaring aan gevraagd, omdat de verklaringen van '56 nog geldend zijn. De ouder-com- missies en schoolgemeenschappen ontwikkelen zich in Leiden zeer gunstig. Extra-marge B.L.O. Tot de heer Van Dijk en Drijber ei hij, dat een gemeentelijke marge voor leerkrachten bij B.L.O. op be zwaren stuit. De Rijksmarge voor B.L.O.-leerkrachten bedraagt 700 gulden, terwijl een schoolhoofd ƒ800 extra ontvangt. Een B.L.O.-onderwij- zer zou dus met de extra-marge meer dan het hoofd gaan verdienen. Dit zou onrechtvaardig zijn tegen over het schoolhoofd, dat toch zeer veel doek Hij zegde echter toe, dat hij de mening van de onderwijzers- vakvereniging zal vragen. Nog geen plannen voor Stadsgehoorzaal. Wethouder Jongeleen zei, dat enkele voorzieningen aan de Stadsgehoorzaal in ieder geval noodzakelijk zijn. Er bestaan echter nog geen definitieve plan nen voor toekomstige grote res tauraties. Motie. Tijdens de replieken kwam de heer Meester (P.v.d.A.) met een motie, waarin wordt aangedrongen op uit breiding van het lager technisch- nijverheidsonderwijs in Leiden door de bouw van enige scholen. De mi nister van O. K. en W. zal op de noodtoestand in Leiden gewezen worden. Het voorstel was mede on dertekend door de heren Woudstra, Van Dijk en Drijber. Zakelijke motieven. De heer Van Dijk verwacht van „Comprehensive schools" voor Lei den niet veel. Hij sloot zich aan by de heren Woudstra en Drijber waar het betrof het ongewenste van het omzetten van de H.B.S. in een lyceum. Hij meent, dat men éérst in Lei den moet onderzoeken of er behoefte is aan een textielschool vóór men van de textielfabrikanten vraagt „diep in de beurs te tasten". In an dere branches vraagt men dit toch ook niet van de fabrikanten. Tenslotte kwam hij terug op de extra B.L.O.-marge. Het speet hem, dat hij de wethouder niet heeft kannen overtuigen. Het blijkt echter, dat men voor het BX.O. geen leerkrachten kan krijgen. Dus alleen al op zake lijke motieven zou men zijn sug gestie moeten opvolgen. Hij toon de met voorbeelden uit Amers foort, Arnhem en Utrecht aan, dat men wel elders de noodzaak van een extra B.L.O.-marge in ziet De heer Stolp (Prot. Chr.) toonde met tal van argumenten aan, dat een nieuwe behuizing voor „Kennis is macht" noodzakelijk is. Het college toonde geen bezwaar de motie-Meester ter kennis te bren gen van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Molen d'Heesterboom. De heer Ten Broek (K.V.P.) wees op de slechte toestand van de molen d'Heesterboom. De firma Noordman heeft in de loop van de tyd grote kosten voor het behoud van de mo len gemaakt. Hij verwachtte spoedig voorstellen van de gemeente over de restauratie. De heer Ten Broek gaf vervolgens een overzicht van de onderhandelin gen, die tussen gemeente en eigenaar zijn gevoerd. Hy was van mening, dat het college ndet voldoende oog heeft voor de opofferingen, die de firma zich getroost heeft voor het be houd van de molen. De firma is nu bereid 3000 gulden in de restauratie kosten by te dragen. De heer Jongeleen vindt het een eigenaardige situatie, dat nu in de raad een resumé van de onderhande lingen met de firma Noordman wordt gegeven. De gemeente wil niets lie ver dan restaureren. Een restauratie met sprenkelinstallatie kost 60.000. Na de eerste onderhandelingen wenste de firma 1000 gulden by te dragen. Er zal nieuw overleg ge pleegd worden. Nu blijkt, dat de fir ma Noordman bereid is 3000 te be talen in 10 jaarlijkse termijnen van 300 gulden. Dit betekent niet veel meer dan de onderhoudskosten. Morgenmiddag vindt een bespre king plaats met de provincie en de vereniging „De Nederlandse molen". Misschien zal besloten worden om de molen te restaureren zonder me dewerking van de eigpnaar. Wethouder Van Schaick deelde mede, dat het schetsplan voor de nieuwe Schouwburg het volgend jaar aan de orde zal komen. Volgnummers. Bij de behandeling van de volgnummers sprak de heer Van Dijk (K.V.P.) nader over de sub sidie voor het jeugdzorgwerk. De gemeente subsidieert twee jeugd- instellingen slechts met 6 tot terwijl 35% verwacht zou gen worden. Uit het feit, dat het Rijk 40% wil bijdragen blijkt wel dat deze van het nut van deze instellingen overtuigd is. De gemeente mag toch niet ach terblijven. De heer Zundermann (P.v.d-A.) dankte b. en w. voor de subsidies voor het jeugdwerk. Hij meende ech ter, dat de jeugd verblijven er over het algemeen heel slecht uitzien. Hy vroeg voor het herstel een flink be drag. Hij sloot zich aan bij het ver zoek van de heer Van Dijk om een verhoging van de jeugdsubsidies (tot 35%, indien mogelijk). De heer Questroo (Prot. Chr.) toonde zich teleurgesteld over het uitblijven van het rapport over de jeugdbonden. Wethouder Van Schaick ant woordde. Het litg in het voor nemen van b. en w. met een plan te komen tot verbetering van de subsidie aan de jeugd zorg. Overleg met Rijk en Pro vincie zal hieraan voorafgaan. Men zal streven naar een totaal van 40% van Provincie en Ge meente samen. Verbetering. Het rapport over jeugdbonden zal aan de raad en de auteurs gezonden worden. In de maand december zal van de raad een crediet gevraagd worden voor verbetering van de jeugenonkzn. De heer Van Dijk dankte de wet houder voor de toezegging en de heer Zundermann voor diens bijval. Mevr. Braggaar (P.v.d.A.) vroeg aandacht van het college voor de huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Er is veel en goed werk verricht. Men heeft o.m. behoefte aan een pro. jector, een filmapparaat en een éta lageruimte aan de straatkant. Wethouder Menken zei, dat de stichting zijn volledige belangstelling heeft. Wethouder Jongeleen, die nog een antwoord schuldig was over het hoofdstuk economische aangelegen heden, kwam tegen twaalf uur nog aan het woord. Voor het teruglopen van de personeelsbezetting in Leiden, vastgesteld in het E.T.I.-rapport, gaf hy verschillende redenen. Hij gaf toe, dat sommige textielbedrijven er toch wel zeer gunstig voorstaan. Dit tot de heer Aalders. Bij het hoofdstuk economische aan. gelegenheden sprak de heer Porthei- ne (V.V.D.) over het vreemdelingen verkeer. Hij dankte de directeur en alle medewerkers voor het goede energieke werk, dat verricht is. Hij vroeg naast het bloe mencorso om nog meer bloe- men-evenementen in de stad. Kan Leiden niet het praedicaat Bloemenstad gaan voeren? De hoofdstukken 11 (dekkingsmid delen van algemene aard), 12. (kas- voorzieningen), 13. (overige in komsten en uitgaven) en 14. (verre keningen) werden vervolgens zon der noemenswaardige reactie aange nomen. Cm vijf voor half een sloot de voorzitter, na een dankwoord van mevr. Braggaar voor de voortreffe lijke leiding, de begrotingsdebatten. Men zette zich aan een hartige hap. Gisteravond, 22 november, heeft de r.k. handelsavondschool „St. Pieter" feest gevierd en daar was reden voor: 2 Jaar na de opuriidhtiiHJ is thans aan deze school subsidie van rijks wege in het vooruitzicht gesteld. Dit betekent, dat de school nu een erken de 6chool is geworden met het recht om examens af te nemen. Het is in Leiden de enige erkende school op katholieke grondslag op dit gebied. Alle katholieke jongens en meisjes die veertien jaar of ouder zyn, en zioh verder willen ontwikkelen in1 de avonduren, kunnen zich op deze school voorbereiden, onder bevoegde leiding, op het ryksdiploma drie- en vijfjarige cursus. Hief driejarig diplo ma omvat tevens het middenstands examen. Het is een geslaagd feest gewor den. Na de opening door de directeur werd er een vlot programma afge werkt van muziek, telepathie, gooche len en voordracht, waarna er werd besloten met dansen. Op deze avond bleek weer duide lijk, hoe er in deze twee jaar een hechte band is ontstaan tussen be stuur, leraren en leerlingen. Tijdens de pauze was er nog een verloting, dank zij de welwillende medewerking van endge Leidse be drijven, welke zeer in de smaak viel. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heer D. Opsom er te Apeldoorn; geslaagd voor het doet. examen Pharma-cie mej. C. Deen te Den Haag; geslaagd voor het kand. examen Ned. Recht mej. E. N. Haver- mans te Den Haag. Leidse kleuter ernstig gewond Gistermiddag omstreeks half vier vond op dc Trekvlietweg nabij de tramhalte een aanrijding plaats waar bij een drie-jarig meisje, Cornelia M., wonende aan Lammenschansweg, ernstige verwondingen opliep. De kleine, die in het plantsoen speelde, liep plotseling zonder op het verkeer te letten door de heg de rij baan op. Zij werd daar aangereden door een bestelwagen. Het kind liep een gebroken linker dijbeen op, ernstige verwondingen aan het hoofid en een zware hersen schudding. Hoewel bij opname in het Academisch Ziekenhuis haar toestand zorgelyk was, liet het zioh gister avond aanzien, dat het levensgevaar was geweken. Haar toestand is thans naar omstandigheden redelijk wel. I|sbaan op „Roomburg" geopend Gisteravond om acht uur is de o*~ gespoten texuikt.xi.in „Roomburg" langs het kanaal voor de eerste maal in het nieuwe winterseizoen voor schaatsers open gesteld. De drie in derhaast aangebrachte schijnwerpers verlichtten enige tientallen enthou siaste schaatssportliefihdb'bers, die bin nenkort muzikale „begeleiding" zul len krijgen. Een viertal spuiters is onmiddelyk na het invallen van de vorst begonnen en de hele opper vlakte van de tennisbaan is nu door een spiegelglad ijslaag je bedekt. Van avond is de baan weer om acht uur geopend. SINT NICOLAAS geeft 't 0VER0UIN heeft 't Alleen HOOIGRACHT 62 Leiden - Tel. 25650 i aq venen ue. Marktberichten LEIDEN, 23 november. Vee. Aanvoer: 3658 stuks vee t.w.: 6 stie ren; 50 meikoeien; 280 vette koeien; 111 vare koeien; 35 graskalveren; 19 vette kalveren; 72 nuchtere kalve ren; 150 vette schapen; 2102 vette lammeren; 26 varkens (zeugen); 2Ö5 Schrammen; 528 biggen; 1 paard; 13 geiten. Notering: melkkoeien 9701080; vette koeien 250—320, levend gew.; vare koeien 660—850; graskalveren 200280; vette kalveren 225280 levend gew.; nuchtere kalveren 140— 160 levend gew.; vette schapen 100 125; vette lammeren 95130; zeugen (drachtige) 275—325; schrammen 60 95; biggen 3445. Handel: schapen gedrukt, vette kal veren rustig, nuchtere kalveren vlug, graskalveren flauw, vette koeien, verse koeien en stieren flauw, vare koeien vry goed, varkens flauw af loop minder. LEIDEN 23 november. Kaas Notering: Goudse extra kwaliteit tot 2.48; Goudse le kwaliteit 2.382.42; Goudse 2e kwaliteit 2.302.36; Leidse le kwaliteit tot 2.50. Handel Goudse: Lui. Aangevoerde partyen: Goudse: 17; Leidse 1. LEIDSCHENDAM, 22 nov. Groente. Sla A 811; sla B 26; stoofsla 1518; andijvie 1425; bospeen 22— 24; boerenkool 2430; prei 2630; bleekselderij 67; peterselie 8.40 9.20; selderij 8.38—9.90; groene kool 23—25. Eieren. Aanvoer 2400 eieren no. 0 18.18—19.20; 4600 eieren no. 1 16.50—17.65; 10.000 eieren no. 2 15.38—16.15; 24.000 eieren no. 3 13.9014.45; 10.200 eieren no. 4 12.40-13.10; 6400 eieren no. 5 11.30—12.75; 700 eieren no. 6 10.70 ƒ11.10. 25 kippen 1.854.60 2 een den 2.Q02.60; 2 konijnen 6.80 7.65 per stuk. COMPOTESCHALEN prachtig model van geperst „Bley" kristal op verzilverde schaal 11.90 ENORME SORTERING chocolade, mon.paln .n •ulk.rw.rk.urprli.. In vormnn «n figuur.)., dln zo ocht bi) hol Slnterklaasfooct horon. TEA COSY (theemuts) met plastic overtrokken.. 25 GOTHISCHE PICK-UP- KAST met schuifblad en I opbergruimte voor plalen 62.50 Prachtig bewerkt metalen BYOUTERIEDOOSJE metjjf' fluwelen voering. 1.45 7 r SOUTOIR van mooie ge- 1 lijke kralen. NytON ONDERJURK Met boutonsluiting O ?5 buil"9ewo°" "WOie coupe. Aan de onderkant een HANDIG PLASTIC EMMERTJE met schenk-l rand tezamen met eenJ afwasbak eveneens vanl plastic vervaardigd. Keurig! cellophaan verpakt. 5.751 TAFELVOETBALSPEL - met doelpuntentellers. Zeer solide constructie en flinke maat 41 92 cm 19.90 SCH EERETUI van echl rundleder met 10-delige inhoud 3 90 Modern weefstof TAFELKLEED Exclusieve dessins. 140 x 170 42.50 RIETEN FRUITMANDJE rond model In luxe uit voering. 4 maten 1.25 1.75 2.25 2.75 urnen VROOM A DREKSMAXIÏ'

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7