fc JlLtVKLGM i&ymim Penseel Goedkoper dan ooit... 10°/o 40°/o 79.- 69.- Consultatiebureau wordt binnenkort voor alcoholisten in Leiden geopend VKIJDAG 23 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In ons land minstens 30.000 alcoholisten Het Haagse Consultatiebureau voor Alcoholisme, dat sinds 1951 bestaat en bewezen heeft in een behoefte te voorzien, zal binnenkort te Leiden geregeld spreekuren gaan houden, waar zowel een psychiater als socia le werkers en- werksters te consulte ren zijn. Van deze medisch-sociale bureaus zyn er ongeveer 20 in Nederland, in elk gerechtelijk arrondissement min stens een. Zij worden gesubsidieerd door de overheid en genieten ook an dere inkomsten o.a. uit de Blauwe Weekcollecte. Voor degenen, die zich tot het bureau wenden, is het consult gratis. Hoew.el er in ons land jaarlijks voor ongeveer 600 miljoen gulden in alcoholhoudende dranken wordt om gezet, zegt dit cijfer weinig over het aantal alcoholisten, 't Is moeilijk een goede definitie te vinden voor alco holisme, maar men zou 't ongeveer zo kunnen stellen, dat een alcoholist iemand is, die het drinken niet kan laten, ondanks het feit, dat hij hier door zijn gezin ten gronde richt, zijn sociale positie in gevaar brengt, zijn gezondheid schaadt e.d. Hij heeft be hoefte aan de roes van de alcohol. Naar schatting zijn er in onsland ongeveer 30.000 alcoholisten. Nu zijn er alcoholisten, die zich ter dege bewust zijn van de moeilijke si tuatie, waarin zij verkeren, maar zelf geen uitweg zien. In andere geval len is het mogelijk gebleken alcoho listen via gesprekken ervan te over tuigen, dat zij zich op het hellende vlak bevinden. In beide gevallen opent het Consultatiebureau voor Al coholisme zeer dikwijls de weg naar levens- en gezinsgeluk. "Wie eenmaal contact heeft met een dergelijk bureau staat niet meer al leen met zijn probleem. Hij komt in aanraking met mensen, die inzicht hebben in zijn moeilijkheden en hem, indien zijnerzijds de goede wil aan wezig is, bij de oplossing ervan kun nen helpen. De spreekuren in Leiden zullen wor den gehouden maandagavond, te be ginnen met maandag 3 december a.s., GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Algemeen. Ofschoon het aanbod (de arbeids reserve), zij het in zeer geringe mate, éen stijging onderging, n.l. van 175 tot 180, bleef de arbeidsmarkt haar gunstig karakter behouden. Tegen de achtergrond van de spanningen in het huidige tijdsbestek, is deze ont wikkeling uitermate verheugend te noemen, temeer omdat vastgesteld kan worden, dat de z.g. blijvende werkgelegenheid sinds 1952 in be langrijke mate is toegenomen en.sei zoensinvloeden, zich nog steeds slechts in zeer bescheiden mate doen ge voelen. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijd stip in 1952, 1953, 1954 en 1955 be vestigen deze stelling. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 1720, 1070, 310 en 1C0. Ook een analyse van de arbeidsreserve naar vorm van werkloosheid, doet duidelijk de gun stige conjunctuurgesteldheid uitko men en levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid (korte perio den van werkloosheid bij wisseling van arbeidsplaats) 100, seizoenswerk loosheid 30, overige vormen van werkloosheid, w.o. minder vali den, 50. Wat de vraag naar arbeidskrach ten betreft, kan worden opgemerkt, dat in enige belangrijke takken van het bedrijfsleven, zoals o.a. de me taalindustrie, de textielindustrie, de bouwsector en de bedrijven, welke rechtstreeks of zijdelings bij de bouw nijverheid betrekken zijn, o.a. de be ton- en steenfabrieken. Is enerzijds sprake van seizoenfactoren, welke het aanbod deden stijgen, anderzijds onderging, eveneens tengevolge van deze factoren, de vraag, o.a. t.a.v. winkel-, bakkerij- en expeditieper- soneel, een stijging. lm totaal nam het geregistreerde aantal aanvragen toe n.l. van 440 tot 470, waarvan er 185 betrekking hadden op jeugdigen, 16 t/m 18 jaar. Jeugdbemiddeling. De vraag naar jeugdig personeel 15 t/m 18 jaar bleef aanhouden. Het aanbod onderging geen wijziging. Het behoeft dan ook geen betoog, dat het veel hoofdbrekens kost om op enigszins bevredigende wijze, gezien het geringe aanbod, aan de open staande aanvragen te voldoen. Dit houdt echter geenszins in, dat het vrijwel uitgesloten geacht moet wor den aan de ingediende aanvragen te voldoen, het betekent echter wel, dat in het algemeen meer tijd dan voor heen nodig is, om de begeerde krach, ten op te sporen. Vrouwenbemiddeling. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen nam iets toe, n.l. van 75 tot 90. De vraag naar vrou welijk personeel handhaafde zich op vrijwel gelijk niveau en beliep 375 geregistreerde aanvragen. Ongeveer 45% van deze aanvragers had betrek king op jeugdigen, 14 t/m 18 jaar. In de textiel- en confectieindustrie bestaat grote behoefte aan vrouwe lijke arbeidskrachten, terwijl daar naast zich een tekort aan huishou delijk personeel doet gevoelen en goede tot ruime plaatsingsmogelijk heid aanwezig is voor winkel- en administratief personeel. van 7 tot 9 uur in het gebouw van Sociale Zaken, Steenschuur 21 te Lei den. Men treft daar sociale werker of werkster en eens in de veertien dagen de psychiater. Indien de be langstelling groot is, bestaat de mo gelijkheid om ook nog op een andere avond spreekuur te houden. Overigens is dit bureau geen Haagse aangelegenheden alleen, want er is 'n Leidse commissie aan verbonden, die is samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle gezindten. Ook de sa menstelling van de medewerkers van het bureau is dienovereenkomstig. beroemde geneesmiddelen in fl tablet doen wonderen! Chefarine „4' n« 41* —•'dl md door h«» b.«Unddo«l Ch.l.ro* (Advertentie) Tenslotte zij nog vermeld, dat de bureaus ook reclaseringsbevoegdheid hebben en nauw samenwerken met andere reclasseringsinstellingen. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Op de Rijnsburg er weg, ter hoogte van perceel 185, vond gistermiddag omstreeks half vijf een gecompli ceerde aanrijding plaats, waarbij drie personenwagens, een vrachtauto, een autobus en een tramtrein van de NZHTM betrokken waren. Een vrachtauto stond geparkeerd voor de bushalte. Daarom was de buschauffeur genoodzaakt naast de vrachtwagen, midden op de weg te stoppen. Een volksbestelwagen, waar van de bestuurder onbekend gebleven is, wilde passeren, doch de chauffeur zag op korte afstand een tramtrein naderen uit de richting Oegstgeest. De bestuurder van een Citroën, C. de H., die de volkswagen wilde volgen, moest uitwijken omdat zijn voor ganger stopte. Hij kwam daardoor met de neus van de wagen binnen het bereik van de tram te staan. De tramtrein botste op de linkervoorzijde van de Citroën, die tevens een duw kreeg van de volksbestelwagen. Op zijn beurt botste de Citroën op een achter hem rijdende personenauto. Volkswagen en bus reden door, alleen de Citroën bleef achter met ernstige schade. Het tramverkeer ondervond ongeveer twintig minuten vertraging, omdat het linkervoorspatbord van de Citroën onder de tramwagen was geschoven. Het duurde geruime tijd voor de wagen bevrijd kon worden. De vlag in top! Loten voor de grote loterij „De Vlag in Top!", die gehouden wordt bij gelegenheid van het tienjarig be staan van Nationaal Katholiek Thuis front, zullen a.s. zondag na alle H. Missen verkocht worden aan de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef. Voor één kwartje ontvangt u twee loten, waarmee u kans hebt o.m. een van de twintig uitgeloofde televisie toestellen te winnen! Voor Hongarije. De collecte onder de leerlingen van het St. Agneslyceum ten bate van Hongarije heeft f200 opgebrachl. Aaantrekkelijke avond kath. bond voor het gezin. De katholieke bond voor het gezin organiseert dinsdag a.s. een aantrek kelijke avond, waarop wordt mede gedeeld, hoe het mogelijk is een tele visietoestel, scooter of radiotoestel voor niets te bemachtigen. Ongetwij feld een onderwerp, dat veler be langstelling zal trekken. Tot over maat van vreugde draait na een kort verslag van het wel en wee van de bond de aardige film: „Meneer de Gouvernante". Ook belangstellende katholieken worden verwacht in het Casino theater te 9.15 uur. Toegang boven achttien jaar. Jeugd EHBO Zaterdag begint de jeugd-E.H.B.O. op de normale tijd. Een ieder wordt verwacht, want er worden enige be langrijke mededelingen gedaan. Fancy-fair ten bate van Hongarije. De schoolvereniging van de Kweek school voor Voorbereidend Onderwijs heeft een fancy-fair georganiseerd ten bate "van Hongarije. Dit liefdadig heidsfeest wordt 'gehouden morgen 24 november, 's middags van 2.30 tot 5 uur voor de kinderen van lagere- en kleuterscholen vergezeld van de ouders en 's avonds vanaf half acht voor iedereen in het gebouw Vliet 8 te Leiden. SPIEKER. Vertrokken personen in de week van 8 t/m 14 november 1956. G. F. Kruit en fam., Rapenburg 123, Dordrecht, Nic. Maessingel 248; W. J. Honing en fam., ter Haarkade lf. 's Gravenhage, Beek laan 119II; P. W. Tollenaar en fam., Zoeterwoudse Singel 106, Den Helder, Jan Verfailleweg 66; C. G. J. de Jong en fam., Tesselschadestraat 8a, Noorwegen; R. J. Valkhoff en fam.. Jan v. Goyen- kade 29, Oegstgeest, Piet Heinlaan 10; H. B. Fontein en fam., Pietersk.koorsteeg 30, 's Gravenhage, Ruysdaelstraat 96b; H. J. Pfaltzer, Zoeterwoudse Singel 96, Wa- geningen, Grindweg 46; A. van der Vel den, Zoeterwoudse Singel 124, Amster dam, Ruijsstraat 911; J. E. Versnel, Witte Singel 27. Zoeterwoude, Besjeslaan 4; C. de Roode, Nic. Beetstraat 34, Rijnsburg, Smidsstraat 11; R. A. ter Laag, Aloëlaan 47a, Rotterdam, Pr. Margrietlaan 69b; G. G. Schermers, Oude Singel 50, Rotter dam, Libellenstraat 12a; F. M. M. Hos- man, Breestraat 115. Amsterdam, Baars- straat 811; E. L. Elhorst, Rapenburg 79; Bloemendaal, Burg. Den Texlaan 23; A. J. Voskuil, v. 't Hoffstraat 42a, Zoeter- meer. Leidse Wallen 42; R. Ockerse, Ka- naalweg 29, Den Helder, Buitenhaven 5; M. A. HoukesSmittenaar, Herenstraat 73, Barendrecht, Dr. Lohmanstraat 8; M. van der Meulen, Rijnsburgerweg 10, Utrecht, Catharijnesingel 101; L. T. van Barneveld, Rijnsburgerweg 10, Voorscho ten, Valkenburgseweg 92; C. Wiersma, Rijnsburgerweg 22. Wassenaar, Jonker laan 80a; J. vgn Wijk, Oude Singel 112, Ermelo, Fokko Kortlanglaan 1; R. W. M. Buers, Turfmarkt 5a, Rotterdam. Voor schoterlaan 68; K. Kop, Langebrug 48, Australië; W. E. van Aardenne, Rapen burg 57, Dordrecht, Zuidendijk 263a; D. Bakker, Hoge Rijndijk 280, Horst, woonw. Meterikseweg 35; G. A. Werdmuller, Kam. Onneslaan 36a, Tilburg, Arendplein 15; H. A. Robbers, Pioenstraat 37, Oegst geest, Karei Doormanlaan 17; D. Par- mentier, Witte Singel 103, Delft, Bagijn- hof 17; W. Lindemann, Reitzstraat 5, Duitsland; P. Thorne, Merelstraat 34, Groningen, Noorderkerkstraat 2; M. v. d. Zwam, Mezenstraat 2, 's Gravenhage, Scheveningseweg 74; P. O. D. Kausesar Sukul, Merelstraat 14, 's Gravenhage, Hugo de Grootstraat 81; R. Y. Rusche, Herengracht 19, 's Gravenhage, Regen- tesselaan 107; H. J. T. v. d. Veen, Burg- gravenlaan 137, Amsterdam, Uiterwaar denstraat 122; H. S. Teuben, Vliet 44, Bloemendaal, Houvaartkade 34; X. van Katwijk, Hoflaan 68, Haarlem, Maarten V. Heemskëtkstraat 2; J. U. van Gelein Vitringa, Oude Singel 12,- Eindhoven, Poiterslaan 7. LISSE DRIELING GEBOREEN. Mevrouw Mesman-Lieverse, woon achtig aan de Lisserdijk, heeft dins dagavond het leven geschonken aan een drieling. Van de drie meisjes we gen er twee vier pond, en een twee pond. Moeder en dochtertjes verblij ven nog in het ziekenhuis maar zij maken het goed. N00RDWIJK Jubileumactie Crescendo. Er is een actie-comité gevormd uit de Noord wij kse burgerij, om aan de mu- Leidse Agenda VRIJDAG 23 NOVEMBER Alg. Ver. v. Ned. Res.-officieren: Lt.-Gen. A. T. C. Opsomer over „Op leiding en Vorming van onze jonge officieren", Off.-mess Doelen-kazer ne 8 uur n.m. Zitting Leids Jeugdparlement. Trouwzaal Stadhuis 19.30 uur nam. ZATERDAG 24 NOVEMBER R.K. Instuif: „Instuifsfeer", Leo- nardushuis, Haagweg. 8 uur n.m. Pers.ver. Clos en Leembruggen: Feestavond. Stadsgehoorzaal 8 u. n.m. Leidse Lichtweeb: Opening Waag gebouw. 19.15 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN. Tentoonstelling Vrije- en Toege paste Kunst, 1024 november 1956, Boerhaavezalen Leiden. APOTHEKERSDIENST Voor Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen tot zaterdagmorgen 24 nov. 8 uur door apotheek „Doeza", Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek „Nieuwe Rijn", Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en apotheek „Oegstgeest" Wli- helminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in; de week van 23—30 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Blanke paria's, 18 jaar (vrijd.); „Simon en Laura", 14 jaar (zat.); „Doctor at sea", alle leeftijden (zond.); „Een vrouw aan boord", 18 jaar (maand.); „Opstand der Maori's", jaar (dinsd.) „Ontmoeting Londen Air- port", all'e leeftijden (woensd.); „In de rimboe van Australië", alle leeftij den (donderd.). Lido: „Spion voor de onderwe reld", 18 jaar. Luxor: „Het trottoir", 18 jaar. Trianon: „Alexander de Grote", 14 jaar. Rex: „De sheriff van Wichita", 14 jaar. ziekvereniging „Crescendo" te Noord- wijk, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, een huldeblijk aan te bieden in de vorm van een serie uniformen. Deze actie opent heden met 3en feestavond in het Casino van de Noordwijkse Sportvereniging. Vóór de pauze concerteert Crescendo, onder leiding van kapelmeester Van der Mey, waarna een grote verloting volgt Na de pauze zal een komische een- acter worden opgevoerd, waarvoor de beide Noordwijkse toneelvereni gingen de handen ineen hebben gesla gen en enkele van haar leden heb ben beschikbaar gesteld. KATWIJK Gemeenteraad. De raad komt donderdag 29 nov. nam. 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agende vermeldt 26 punten waarvan de belangrijkste zijn: voorstel tot verkoop van grond' aan de heer H. N. van Leeuwen; het aangaan van een grondtransactie met Jac. Parle- vliet; voorstel tot het ingebruik ge ven van een terrein aan „Quick Boys"; voorstel tot het verlenen van krediet voor het bouwrijp maken van gronden in 't uitbreidingsplan „Over- diuin". VOORSCHOTEN SPOORWEGOVERGANG „DE VINK". De spoorwegovergang nabij „De Vink" met zijn automatische beveili ging staat «ok bij het college van b. en w. niet zo erg veilig aangeschre ven. Op een vraag van de heer Grif fioen in de laatste raadsvergadering zei de burgemeester, dat hij de toe stand bij de overgang onhoudbaar vond. De heer Griffioen attendeerde het college op het feit, dat er vorige week een vrachtwagen door het oog van de naald was gekropen en bijna door de naderende trein was gegre pen. B. en w. zullen al het mogelijke doen de Rijkswaterstaat van het ge vaar aan overgang verbonden te over tuigen. Pe N.S. staan op het stand punt, dat de overgang voldoende is beveiligd. Geboren: Eduard Henri Albert, zn van G. H. G. van de Wiel en H. J. M. Peek; Marcus Albertus, zn van A. Q. Schrama en M. C. A. van den Berg; Paul, zn van H. A. Straver en D. Tie- meijer; Edgard Paulus Antonius, zn van E. Lange en A. C. H. Ostendorf; Christina, dr van S. Schaap en W. Landstra; Gijsbertus Cornelis, zn van L. J. Moret en A. C. van Berkel: te 's-Gravenhage: Paulus, zn van O. Burghardt en G. Kok; Laurentia Stanislawa Josephina, dr van J. W. Frederiks en E. Mulder. Ondertrouwd: Fr. Joh. M. Niesten te Hoensbroek en M. van der Linden. Geh.: Joh. L. C. de Cort en C. van Rijm Overleden: C. J. A. Begeer, 73 jr; D. van Heiningen, 89 jr, wed. van G. Jongeman. De enorme toeloop van de laatste weken heeft een stevige bres geslagen in onze Ascot-collectie. In de serie: 4ASCOTPRESIDENT' zijn enkele maten zelfs uitverkocht. Met de Sint-Nicolaas in het verschiet menen wij nu onze klanten een welkome verrassing te be reiden door de nog voorradige 'PRESIDENT JASSEN' in prijs te verlagen. Morgen koopt u 's werelds beste jas van 109,voor van 99,voor In de series: 'Prominent en Aristocraat' zijn alle maten nog voorhanden. Ascot kleding is uitsluitend verkrijgbaar bij Haarlemmerstraat 175

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6