Suiker, benzine worden m.i.v. I en gedistilleerd januari duurder Jji één dag, SfiangaatA KSchudeuver* bij de treinen spoedig van de baan? Hertenreservaat bij Ede VagheidAdxang üódeett atCeA VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Textielprijs stijgt niet Van de vrijstellingen omzetbelas ting, die het vorig jaar augustus en kele artikelen goedkoper maakte, wordt per 1 januari alleen de vrijstel ling op textielgoederen gehandhaafd. Dit heeft tot gevolg, dat de suiker met 3 V, cent per kilo zal stijgen, tot 0,82, waardoor de suikerprijs toch nog blijft beneden die der omliggen de landen. Benzine en gedistilleerd zullen ech ter een aanzienlijke stijging onder gaan en komen in prijs gelijk te lig gen aan de Belgische prijzen. Benzine kost per 1 januari 45 cent aan de pomp; jenever zal met 0,85 stijgen tot 9.10. MINISTER ZIJLSTRA: Beperking van bestedingen In de Tweede Kamer heeft gis teren minister Zijlstra gezinspeeld op aanvullende maatregelen tot beper king van de bestedingen als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. Hij vergeleek de mogelijke economi sche gevolgen hiervan, met het ef fect dat de strijd in Korea op onze economie heeft gehad. „Eind 1957 had men onder nor male omstandigheden kunnen be oordelen of mijn prijsstabilisatiebe- leid zou zijn geslaagd. De internatio nale gebeurtenissen maken deze beoordeling onmogelijk De nadelige gevolgen van de sluiting van het Suezkanaal zullen in de produktivi- teit, maar vooral in de ruilvoet tot uitdrukking komen. De bestedingsbeperkingen die de regering zal doorvoeren waren afge stemd op een situatie waarbij zich geen verstoringen voordoen. Als door de internationale verwikkeling een verbetering zal uitblijven, zullen ad ditionele middelen worden toege- past",aldus de minister. (Tel.) WIJZIGING EXAMEN LERAAR STENOGRAFIE. In het staatsblad is vandaag gepu bliceerd het koninklijk besluit van 9 november 1956 tot wijziging van het koninklijk besluit van 13 juli 1956 waarbij een eenmaal af te nemen ver kort examen ter verkrijging van het staatsdiploma voor leraar in de steno grafie wordt geregeld. Het is gebleken, dat met betrekking tot de toelating van kandidaten tot het verkorte examen ter verkrijging van het staatsdiploma voor leraar in de stenografie de eis, dat de vereni ging, die de kandidaat vóór 1 oktober 1955 een diplome voor onderwijzer of leraar in dat vak heeft uitgereikt, rechtspersoonlijkheid bezit, in een aantal gevallen tot Onbillijkheid leidt. Het thans uitgevaardigde koninklijk besluit strekt tot het doen vervallen van die eis. Rijwiel-groothandel te Alkmaar verbrand De Alkmaarse brandweer is gister middag met groot materiaal uitge rukt naar een uitslaande brand, die was uitgebroken in de rijwiel-engros- handel van de fa. Godijn en Modder aan de Kanaalkade. De brand, vermoedelijk ontstaan doordat licht brandbare materials/ te dicht bij de verwarmdngsinstalla- tie stonden, wend met zestien stralen bestreden. Het vuiur vond gretig voedsel in de grote voorraad rijwielbanden en cel luloid kettingkasten. Praktisch de gehele inventaris van de groothandel ging verloren; de verzekering dekt de schade die op twee a drie ton wordt geschat. Op de met 1 januari a.s. aanwezige voorraad benzine en gedistilleerd zal een na-vordering worden ingesteld en men verwacht, dat deze belasting verhogingen de opbrengst voor de schatkist zullen doen stijgen met 45 miljoen gulden per jaar. De teelt van tabakken in Ameron- gen kan herleven, als gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden, die worden geboden door teelt van nieu we soorten. Met name geldt dit voor de teelt van Flue-cured Virginia, van donker-kleurige kerntabak en van si- i garentabak. Tot deze conclusie komt het Econo misch Technisch Instituut te Utrecht in een rapport dat is uitgebracht over de bestaansbronnen en toekomst-1 mogelijkheden van de gemeente Ame- rongen. De tabaksteelt, die in de 18de en 19de eeuw uitermate belangrijk was in genoen.de gemeente, raakte voortdurend verder op de achter grond hetgeen gedeeltelijk te wijten is aan onvolkomenheden in de be drijfsvoering. Er moet meer aandacht worden be steed aan de levering van het kwali- teitsprodukt. Ook een verbeterde verhouding van de tabakkers onder- ling en van de telers ten aanzien van de adviezen van het rijkstuinbouw- consulentschap, kan bijdragen tot ge noemde herleving. Ook voor de teelt van asperges wor den in het rapport goede vooruitzich ten gezien, evenals voor die van krui den. Voor laatstgenoemde teelt is het volgens het rapport noodzakelijk, dat de kwekers zich aansluiten bij een bestaande kruidentelerscoöperatie. Voor de roker die zich graag verwent Beel Minister van Staat Bij Koninklijk Besluit van 21 no vember is de vice-minister-president van het vorige kabinet, prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister van Staat. Bij besluiten van gelijke datum is de oud-minister mr. F. J. F. M. van Thiel benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en zijn, aangezien zij reeds een koninklijke onderscheiding hadden, bij bevorde ring benoemd oud-ministers mr. J. W. Beyen en A C. de Bruyn tot groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau en de oud-ministers J. van de Kieft en prof. mr. J. C. van Oven tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De staatssecretaris van financiën van het vorige kabinet, dr. W. H. van den Berge, die eveneens reeds een koninklijke onderscheiding bezat, werd bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. EC HO VRIJE RUIMTE IN WILHELMIN AG ASTHUIS TE AMSTERDAM. (Advertentie). Bij de Ned. Spoorwegen wordt noggen in de rails tot een minimum te steeds studie gemaakt van het pro bleem der „schuddende treinen". Dit vraagstuk is volgens dr. ir. F. O. den Hollander, de president van de N.S., een gevolg van het feit, dat niet voldoende vr*dermgen gemaakt zijn met het opv. Vren van de snelheden bij de spoorwegen. En tot dusver heeft zelfs de wetenschap (vooral de toegepaste mechanica) de spoorwe- gen'nog niet voldoende gegevens kun nen verstrekken om 't „schud-euvel" tot nul te reduceren. beperken. Automatisch stoppen. Ir. Den Hollander meent verder dat het tot stlistand brengen van de trei nen over een jaar of tien a vijftien geheel automatisch zal kunnen ge schieden. Betere maatregelen om de treinen tot stilstand te brengen zijn trouwens noodzakelijk in verband met de opvoering van de snelheid. Het belangrijkste in de technische Dr. Den Hollander zei dit in een ontwikkeling noemde ir. Den Hollan- donderdagmiddag te Den Haag gehou den (door de 80-jarige dr. ir. Damme gepresideerde) bijeenkomst van het Ned. Verkeersinstituut. Twee jaar geleden heeft ir. Den Hollander wetenschapsmensen in Europa uitgenodigd een studie te le veren met betrekking tot de beweging van de wielen op spoorstaven. Er zijn 221 studies binnengekomen en thans worden zeventien geselecteerde rap porten nader bestudeerd. Ir. Den Hollander acht het niet uit gesloten dat in de loop van 1957 de bevindingen van deze commissie kun nen worden gepubliceerd en dat daarna het probleem van het schud de der treinen afdoende kan worden opgelost. Standaardspoor? De president der N.S. stond ook stil bij het Vraagstuk van de voeg in de rails, waardoor men het z.g. „tikken" van de treinen krijgt. De laatste ja ren wordt gestreefd naar gebruik van de lange spoorstaven. Men wil zover komen, dat de overgang van de ene rail op de andere niet meer voelbaar is. Maar hierbij zïjn vraagstukken met betrekking tot de houten dwarsliggers een woordje gaan meespreken. Nage gaan wordt, aldus ir. Den Hollonder, of het mogelijk is een standaard- spoor te vervaardigen. Maar ook hier- bii doen zich moeilijkheden voor. Het researchwerk in Europees vrr- band is er thans op gericht de voe der de energiebesparing. Na een voorbereiding van vijf jaar is gistermiddag in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam een echq- vrije ruimte officieel in gebruik ge nomen. De wethouder voor de open bare gezondheid en het ziekenhuiswe zen van Amsterdam, de heer A. In 't Veld, verrichtte de opening. De z.g. „camera silenta" staat ten dienste van het onderzoek xan pa tiënten met gehoorstoornissen en van de research op het gebied van het geluid en het gehoor in de universi teitskliniek voor keel-, neus- en oor heelkunde. De „camera silenta" is tijdelijk in gericht in een door de Duitsers ge bouwde bunker. Bij de uitbreiding van het ziekenhuis zal een perma nente plaats worden gezocht. POSTZEGEL TWEEMAAL GEBRUIKT: 10 BOETE. Tot 10 boete of twee dagen hech tenis veroordeelde de Utrechtse po litierechter gisteren een 49-jarige kantoorbediende uit Breukelen, die zich moest verantwoorden, omdat hij een reeds eerder gebruikte post zegel van 25 cent opnieuw had ge bruikt voor het verzenden van een poststuk. De man was in dienst van een le vensverzekeringsmaatschappij, waar hij op 31 augustus voor de betrok ken verzending gebruik maakte van een envelop van het kantoor. Het be. drog werd ontdekt en had tot gevolg, dat de man van betrekking moest veranderen. De officier van Justitie had 15 of drie dagen geëist. Verbetering van het ras De gemeente Ede heeft in de uit gestrekte bossen van de hindekamp een ongeveer zestig ha groot reservaat voor herten ingericht, waarin zich op het ogenblik waarschijnlijk reeds een vijftiental edelherten, alsmede twee reeën bevinden. Men wil het Ve- luws edelhert, dat op een steeds kleiner wordend gebied wordt terug gedrongen, voor uitsterven behoeden. Ook wil men pogen door selectie weer een zuiver type van het Veluwse edel hert te krijgen. De meeste op het ogenblik nog in vrijheid levende dieren hebben teveel vreemd bloed gekregen van in vroeger jaren geïmporeerde Silezische her ten. De conditie van het vrij levende hert laiat de laatste tientallen jaren te wensen over. Het kan in de bos sen 's winters niet voldoende voedsel meer vinden om tot volle wasdom te komen, hetgeen duidelijk merk baar is am de ontwikkeling van het gewei. De meeste bokken en dan moeten het nog flinke zijn heb ben op het ogeniblik „hongergeweien", waarvan het gewicht omstreeks drie In de buurt bij het Oostenrijkse grensplaats je Burgen land hebben de Russische troepen een brug opgeblazen die de verbinding vormde tussen beide landen. Thans kunnen de vluchtelingen alleen nog maar met de grootste moeite over de ruines van de brug het vrije Oostenrijk bereiken zoals de foto laat zien. kilo zal bedragen. Het wordt eohter mogelijk binnen enkele jaren w bokken te krijgen, die een gewei met een gewicht van circa twaalf kilo rul len torsen. Het hertenreservaat im Ede zal niet voor het publiek opengesteld worden. MELKSANERING TE AMSTELVEEN GESCHORST. In een gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering heeft de com missie van de Nederlandse Melkhan del terzake van de saneringsaangele genheden naar aanleiding van het conflict over de sanering van de melkhandel te Amstelveen, de rege- lingscomimissie inzake de sanering te Amstelveen geschorst, aldus een me dedeling van de secretaris van de landelijke organisatie van melkhan delaren. De commissie heeft de leiding op zich genomen ten einde in samenwer king met het departement van eco nomische zaken, het gemeentebestuur van Amstelveen, de plaatselijke vrou wenorganisaties en andere consumen tongroepen, te komen tot een gewo ne melkvoorziening te Amstelveen. ELEKTROMONTEUR GEDOOD. De 23-jarige monteur D. van E. van de n.v. Elektriciteitsfabriek LJs- selcentrale is te Havelte om het le ven gekomen. Voorbijgangers trof fen hem gistermiddag levenloos aan in de deuropening van een transfor matorhuisje. Men vermoedt dat de neer Van E. een vergissing heeft be gaan en als gevolg daarvan door de stroom getroffen is. Het transforma torhuisje is ingeschakeld in het tien kw-net. Het slachtoffer, dat te Zwol le woonachtig is, laat een vrouw en een kind achter. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montferland" (26 nov.) en ss „Granadero" (1 dec.) Australië: via Engeland (1 dec.). Brazilië: ms „Montferland" (26 nov.). Canada: ss Seaterdijk" (28 nov.). Chili: via New York (28 nov.). Indonesië: ss „Sarangan" (29 nov.). Ned. Antillen: ms „Breda" (27 nov.). Ned. Nw Guinea: ms. „Karimata" (29 nov.). Nieuw Zeeland: via Engeland (1 dec.). Suriname: ms „Nestor" (28 nov.). Unie van Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Winchester Castle" (1 dec.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven dj postkantoren. 78 Ben kaartje ate »t a kelteft. fen kirtjo alMttt bUR - Kérek egy jcffyet. We hebben geen va he ban eAén] Ateeóüójegyünk oTerstapkaarten, alleen roer enkele rela. Ik wtt [o/arast&pkirtan Alén fór enkela iBjss ik vil] ntnee, csakis egytteri mtaidsra ttóló. A sarkm «m de heek nltetapeea. [om don huk öjteitA^en] H akarok tuttilm. In «en hotel [In on liotolj. Szillod&ban. Hier te het goe»l, let te hier wurm en er te Mr ïaat etoit «se hlr viram an er ïsaj JU jó. iit mekg van és Daar hend lk van. Hé, d&r haut ik fto hé] Ezt tzcreiem. Te, een rijkdom aan bomen, [en rejkdom fto bóman fakban (való) gazdagaag van Ül. Plet ga jij eens aan de [pit ehi. jej ansa to Péter menj cnak, mawld csak meg a kellner ceggen, dat bij een goede geschikte kamer (kelobr zeeftaii dit hoj aa ehiija cfcaszïfct^kAmor] }-incémek, hogy egy jó mcgfelclo szabat voar me klaar maakt, hij weg niet te boog (fór ma klAr mikt hoj méch uit ta hóek] kénxfteen eU ntkem, ne leggen nagyon magatem, Zaterdag a.s. zal bij de staatsdrukkerij een boekje verschijnen waaruit Nederlanders Hongaars en Hongaren Nederland» kunnen leren. De repro- duktie toont een pagina uit dit in alle haast samengestelde boekje. CAMERA S (Advertentie) Gemeentelijk subsidie voor kerkenbouw? Voorstel B. en W. van Voorburg B. en w. van Voorburg hebben de raad voorgesteld bij het bouwen van kerken van gemeentewege een sub sidie te verlenen. Deze subsidie zou bedragen 140voor elke normale en permanente zitplaats. Een derge lijke regeling zou neerkomen op een subsidie van 15 a 20%. Indien aan de bouw van de kerk speciale stedebouwkundige eisen worden gesteld, zouden b. en w gaarne de mogelijkheid geopend zien in dergelijke gevallen een extra bij drage te kunnen verlenen. RECHTZAKEN VISSEN NAAR OUD-IJZER. Bij verstek veroordeelde de Haag se Politierechter een los-werkman uit Leiden tot een geldboete van 20 of 5 dagen. Deze was in een sloot van een garage aan het vissen ge weest naar oud-ifcer. De eigenaar van de garage, die als getuige was gedagvaard, wist niet hoe het ijzer in de sloot was gekomen. Er ligt meestal oud-ijzer naast de garage \.at een enkele keer nog wel eens wordt gebruikt. Verdachte had nog een blanco strafregister. De eis van de officier van justitie was 25 of 10 dagen. TWEE BROERS WEGENS INBRAKEN VEROORDEELD. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen twee broers uit Haarlem, die zich te verantwoorden hebben ge had wegens een inbraak in Haarlem, waarbij de buit bestond uit schroe vendraaiers, combinatietangen, een revolver enz. en wegens een inbraak in Amsterdam, waarbij een brand kast werd buitgemaakt, veroordeeld: de jongste een 24-jarige vertegen woordiger tot een jaar en zes maan den en de oudste, 'n 29-jarige chauf feur tot twee jaar, ieder met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had tegen beiden anderhalf jaar geëist. De broers waren ook verdacht van der tien andere inbraken in Heemstede, Alkmaar, Assendalft, Den Haag en Oegstgeest. Voor aeze inbraken wor den zij niet meer vervolgd. Het twee tal trok geregeld met een auto op rooftocht uit. KORTE golf Mieke Boumanv .d. Berg en haar echtgenoot, mr. Eouman zullen dezer dagen naar het buitenland vertrekken om daar het recht van de Nederlandse arrestanten in Indo nesië te bepleiten. Hierdoor zal me vrouw Bouman niet het woord kun nen voeren op de protestbijeenkomst, die op 27 november a.s. gehouden zou worden in het Amsterdamse Con certgebouw. Het bestuur van. 't Jungschlaeger- fonds heeft derhalve besloten deze bijeenkomst te laten vervallen. Mevrouw mr. A. W .Ch. d'AilIy- Fritz, echtgenote van Amsterdam's burgervader, ontving gisteren in het tehuis voor werkende meisjes aan de Olympiakade te Amsterdam uit handen van prof. I. Sam'kalden, minis ter van justitie, de versierselen be horende bij de onderscheiding Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd aan mevrouw d'Ailly, die voorzitster is van de ver eniging „Tehuizen voor werkende meisjes", uitgereikt wegens grote verdiensten op het gebied van de meisjesbescherming. Twee wagons van een elektrische trein zijn gistermiddag tengevolge van een ontijdige wisselbediening ontspoord. Een der wagens kwam dwars op de rails te staan, waardoor drie sporen werden geblokkeerd. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Het treinverkeer onder vond enige vertraging. Een suikerbiet waar geen eind aan scheen te komen, rooide men op het land van de heer J. Louwerse te Grijpskerk. Eenmaal boven de grond, bleek de biet een lengte van 1.25 m. te hebben. Wel was de peen bijzonder slank: het moet tenslotte uit de leng te of uit de breedte komen. Zijn 105(le verjaardag vierde gis teren de heer W. H. Kostering te Delft. Er was grote belangstelling. Onder de vele bezoekers was ook de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, die de feesteling een enveloppe met inhoud ter hend stelde. De ge zondheid van de jarige laat niets te wensen over. Een der drie slachtoffers van het verkeersongeluk, dat tien dagen ge leden plaats vond op een wegkrui- sing onder Someren, een 25-jarige heer uit Roosendaal, is gisteren in het St. Annaziekenhuis te Geldrop overleden. De man, die zwaar ge wond werd, is na het ongeval niet meer bij bewustzijn geweest. Twee auto's kwamen gistermid dag tegen vijf uur in botsing op het kruispunt Heemraadsingel—Mathe- nesserlaan te Rotterdam. Een 48-ja- rige verzekeringsagent uit Rotterdam, die volgens de politie geen voorrang verleend had, kwam hierbij om het leven. Een 40-jarige vertegenwoordi ger werd gewond. De bestuurder van de andere auto liep gen letsel op. - Een zevenjarige jongen, die bij het naderen van een Sint Nicolaósoptocht de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord oversalk, werd door een passerende auto aangereden. Het kind was op slag dood. Een tramwagen van lijn 15 reed dinsdagmiddag op de Zuiderpark- laan te Den Ha "tg door onbekende oorzaak een bejaarde dame aan. De vrouw, die over de heg is gevallen of gestapt, die de trambaan van het trottoir scheidt, is ter plaatse aan haar verwondingen overleden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5