MANUFACTURENHANDEL .LEITEX' Reorganisatie-opruiming Hel leven van BUDDHA in de kunst Veranderingen ten paleize Soestdijk Ooggetuige-verslag van de Hongaarse grens Scheep OMGEVING VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 SOESTDIJK 23 NOVEMBER. Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan W. J. baron van Heeckeren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten, voor uitzonder lijke trouw voor opofferingsgezindheid ontslag verleend als haar particulier secretaris. H.M. de Koningin heeft baron van Heeckeren benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr. dr. I. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten en voor de betoonde trouw ontheven van zijn functie als kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat opgedragen aan jlir. mr. E. W. Roëll, kamerheer l.b.d. Mejuffrouw mr. Martlne de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aanstelling als particulier secre taresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te komen. H.M. de Koningin heeft dit verzoek ingewilligd en mejuffrouw De Jong op de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ont heven. Lezing te Leiden Mei een stem, die dikwijls trilde van ontroering, schilderde de heer Bak ker gisteravond in de bovenzaal van restaurant „De Harmonie" voor de leden van de Leidse Expogé zijn ervaringen aan de Hongaarse grens, toen hij met een wagon levensmiddelen en medicamenten strandde op zijn weg naar Boedapest. Het was een hartstochtelijk beloog, dat de heer Bakker hield, waarin hij meer dan eens de vrije wereld bezwoer niet genoegen te nemen met een stor ting op een girorekening van een hulporganisatie, maar persoonlijk het leven zo te leven, dat men de vrijheid, die men geniet, waardig wordt en blijft. „Wij kunnen niet meer zeggen, dat wij het niet geweten hebben", zo zei de heer Bakker, „en de struisvogel-politiek van voor 1940 zal geen enkel weldenkend mens thans nog durven voeren". Expogé heeft geen plaats meer voor communisten jubileum W. Goddijn bij koor St. Petruskerk Zondag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Goddijn lid werd van het koor der St. Petruskerk. Kerkzanger is hij reeds meer dan 50 jaar, doch vóór de St. Petruskerk telde de vroegere dekenale kerk, de Mon-Père, hem onder haar zangers. Natuurlijk zal het St. Petruskoor dit jubileum niet ongemerkt laten voorbijgaan; temeer, daar de heer Goddijn zich ook zeer veel verdien sten heeft verworven voor het jon genskoor der kerk, het Sleutelkoor. Zondag wordt te zijner intentie een H. Mis opgedragen in de kapel van het Weeshuis aan de St. Jacobsgracht, natuurlijk opgeluisterd door de zang van mannen- en jongenskoor. Om 12 uur vindt de officiële huldiging plaats in de school aan de Lorentz- kade, terwijl 's avonds in aansluiting aan de viering van het St. Caecilia- feest door het koor, het jubileum in de kring der zangers herdacht zal worden. COLLECTE VOOR HONGARIJE De collecte van het Nederlandsche l,oode Kruis voor Hongarije heeft op gebracht f7.700. De resultaten per gemeente behorende tot de afdeling zijh: Oegstgeest f3.600, Warmond f 1.600, Voorhout f 1.500, Rijnsburg f 1.000. Totaal f7.700. NOORDEINDE 42 LEIDEN DE VERKOOP LOOPT TEN EINDE PROFITEERT DEZE WEEK NOG VAN EEN PARTIJ: tegen sterk verlaagde prijzen! Interlook en Wollen Herenondergoed Damesondergoederen Theedoeken en Badhanddoeken Zakdoeken voor Dames, Heren en Jongens Nylonkousen Pyamaflanel Fournituren OEGSTGEEST (Advertentie). FEEST VAN PASTOOR J. J. C. M. LOOYAARD. De 70ste verjaardag van de pastoor en zijn andere juibilea zullen gevierd worden met een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid op zondag a.s. te 8.30 uiur. 's Middags is er receptie voor genodigden en verenigingen van 2.30 tot 3.30 uur; daarna is er tot 4.30 uur gelegenheid voor alle paro chianen. om de 70-jarige jubilaris ge luk te wensen. Getrouwd: A. J. Plu en J. A. Jon ker; R. R. Haze winkel en J. M. Star- renburg; J. den Hollander en A. W. den Haan; W. Anholt en S. M. Ra- vensbergen. Ondertrouwd: D. P. A. Nakken, 48 jr, uit Alkmaar en S. H. A. RÖvekamp 39 jr; H. J. Koest 24 jr uit Warmond en M. Brussee, 23 jr. SASSEMHFJEft Geboren: Petrus Johhanes zn van J. J. Ammerlaan en A. J. Heemskerk; Afra Johanna, dr van F. B. Herruer en A. M. v. Kampen; Carla dr v. A. Kaptein en A. de Rooij. Spr. schetste hoe men vóór de oor log de verhalen uit Duitsland met een schouder-ophaling naast zich neerlegde: „Het loopt zo'n vaart niet!", maar Hitiers geschreven pro gramma had de wereld moeten waar schuwen. Het communisme heeft ook een geschreven programma en dat is niet mis te verstaan: Wereldheer schappij Geen plaats! ómdat het bewijs, wat deze we reldheerschappij brengen kan, thans op zo bloedjge wijze in Hongarije geleverd is, zal er bij de Nederlandse ex-politieke gevangenen geen. plaats meer zijn voor de communisten. Het communisme en al zijn mantelorga nisaties zullen geïsoleerd moeten worden, omdat thans, duidelijker dan ooit, aangetoond is, dat vreed zame „coëxistentie" onmogelijk is. „Enkele uren sporens van ons van daan" zo zei de heer Bakker, „be gint een concentratie-kamp, waarin 700 miljoen mensen dikwijls met wanhoop in het hart uitzien naar be vrijding*'. Het Westen praatte. Zeer ernstige critiek had spr. op de houding, die het westen op die bloedige zondag aangenomen had. Toen het duidelijk werd, dat de vrije wereld zou blijven praten terwijl Hongarije doodbloedde, hebben or ganisaties gepoogd te doen, wat mo gelijk was om het leed van de Hon garen te verzachten. PRINS BERNHARD NAAR GENèVE. Prins Bernihard zal morgen naar G-enève vertrekken, waar hij een ver gadering zal bijwonen van de Fon- dation Eiuropêenne de la culture. De ze komt daar van zaterdag 22 novem ber tot dinsdag 27 november bijeen. POTLOOD en GEEST Sigaretten voor de Hongaren Alleen zij, die ooit zelf gevan- vangen hebben gezeten, kunnen begrijpen, wat in de grootste el lende een stukje sigaret voor de gevangene betekent. De Expogé- leden hebben dit bijna allen aan den lijve ondervonden en daar om heeft men het plan ontwik keld om aan de geïnterneerde Hongaarse vrijheidsstrijders, die aan de Oostenrijkse grens ge vangen genomen werden, siga retten vanuit Holland te zenden. Voorts zullen de vrouwen, die in de vluchtelingenkampen ver blijven van de Nederlandse Ex pogé een stuk luxe toiletzeep aangeboden krijgen. Voor deze actie is natuurlijk veel geld no dig, maar de Expogé stelt zich voor, dat de leden deze bedra gen bijeen zullen brengen. No. 506. Horizontaal: 1. stand, 4. tegen, 7. pasgang van een paard, 9. een der Grote Soenda eilanden, 11. korte kous, 12. telwoord (Eng.), 14. meisjesnaam, 15. lied, 16. in loco (afk.), 17. vaartuig, 19. vriend (Fr.), 20. hevige wervelwind, 24. bijrivier van de Vecht in Overijsel, 26. voor geschreven kerkgebruik, 27. aldus. Verticaal: 1. rivier in Italië, 2. deel, brok, 3. water in Utrecht, 4. zangstem, 5. Rom.keizer, 6. voorzetsel, 8. het landen, 9. aard, 10. opgewekte geest of stemming, 11. gebod, 13. hogepries ter te Silo, 18. niet lang, 19. de ge zamenlijke edelen, 21. buitenhaven, 22. turks bevelhebber, 23. bijwoord, 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 505. Horizontaal: 1. hes, 3. rog, 5. zij, 6. ode, 7. «k, 9. el 10. ed., 12. neg, 14. elf, 15. alarm, 16. dra, 17. eng, 19. L.K., 21. er, 22. mi, 24. ant. 25. ei, 28. kot, 27. sijs. Verticaal: 1. hij, 2. sol, 3. ree, 4. gij, 5. zon, 8. kaf, 9. egaal, 11. Demer, 18. bas, 16. dom, 18. gei, 20. kat, 21. ets, 23. ik, 25 es. Binnen 48 uur had de Nederlandse Expogé een wagon goederen gereed en vier dagen later reed men Wonen binnen. Spanning in Wenen. De heer Bakker schetste vervol gens de gespannen stemming, die er deze dag heerste in de Oostenrijkse hoofdstad; het was toen 2 dagen voor de beruchte 4de november; de Rus sen hadden de grens afgesloten en beloofd, dat de Russische troepen het land zouden verlaten. In Wenen wachtte men met groten vreze, want daar kent men de Russische mentali teit beter. Een journaliste, die toen de grens nog wist te passeren, ver telde later, dat zij enkele uren, voordat de misdadige tankaanval op Boedapest begon, in een bun ker was geweest, waar jonge men sen zich verschanst hadden met geweren en flessen benzine. De journaliste had chocolade willen I uitdelen, maar dc jonge kerels en de meisjes, die zich daar voor hun, laatste gevecht gereed maak-1 ten, hadden deze voor hen exclu-1 sieve lekkernij geweigerd: „Wij hebben van het Westen geen snoepgoed nodig; wij hebben om wapens en munitie gevraagd!" Met ontroerde stem bond de„heer Bakker aan het slot van zijn betoog de zeer talrijke aanwezigen op het hart thans in ieder geval te doen, wat mogelijk is. Als Nederlander. „Bezie de Hongaren, die thans naar Nederland komen, niet als sprookjes figuren en legendarische helden, maar aanvaard hen als mens, met al le fouten en gebreken; geef hun een plaats in de Nederlandse samenle ving, zoals iedere Nederlander deze kan krijgen". Waarn. voorzitter J. Th. Witte deelde aan het begin van de avond mede, dat 12 december a.s. een bijeenkomst zal worden gehouden in de Zuiderkerk, waar Alfred van Sprang, mr Ch. Aalders en kapelaan Stoelinga zullen spreken over Hon garije. Een collecte voor Hongarije onder de aanwezigen bracht f 47.85 op. 3RIDGE BRIDGECLUB VAN R.K. O.O. UITSLAG. PARENWEDSTRIJD Zwart: 1. Dieben-v. Wijk 124 m.p.; 2. Jeuster-Winkelmolen 121 m.p.; 3. Echtpaar Dolfijn 113 m.p.; 4. Gebr. Abswoude 112 m.p.; 5/6 Scheeren-van Zijl en Cuppen-Bernsen, 105 m.p.; 7. v. Haasteren-Post 105 m.p.; 8. Werter -Bonnet 104 m.p.; 9. Dames Bik 99 m.p.; 10. Echtp. Bik 90 m.p. Rood: 1. Heren De Boer-Piket 95 m.p.; 2. Dames Schalks-Vorst 83 m.p. 3. Echtp. Stuifzand 78 m.p. 4. Echtp. v. Gent 70 m.p. 5. Dames De Boer- Piket 69 m.p. 6. Dames De Roo-v. d. Stok 68 m.p. 7. Dames Bergers-Ba- rendse 66 m.p. 8. Echtp. v. Leeuwen 60 m.p. 9. Devilee en partner 59 m.p. Concert voor Hongarije TEN BATE VAN NOODLIJDEND Hongarije organiseerde de So- cietas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis een concert (in de Zui derkerk), dat wij een first class- avond mogen noemen. Gelukkig was er veel belangstelling, wat altijd aan moedigend is voor de executanten en bovendien de acoustiek ten goede komt. René Rakier bespeelde het orgel op voortreffelijke wijze. Nog jong in jaren heeft hij de volle be schikking over zijn instrument in technisch en muzikaal opzicht. Van de beide Koraalspelen van J. S. Bach kwam „O mensch, bewein dein Sün- de grosz", waarin de organist de poë tische waarde van de inhoud fraai belichtte, uitmuntend tot zijn recht. Tijdens-'het le Koraalspel was er nog niet voldoende rust in het kerkge bouw om onverdeeld dé aandacht te kunnen wijden aan wat er gespeeld werd. In plaats van het Röntgen- kwartet speelden Joachim Röntgen en Froukje Giltay een sonate voor twee violen en orgel van de Brussel se componist Pietro van Maldere (17241768), die belangrijke wer ken schreef vóór Haydn's tijd. Het is een welluidend en boeiend vierde lig stuk. Technisch en muzikaal tot in finesses verzórgd was de uitvoe ring. Jammer, dat door de grote af stand van de violisten en 't in de hoek geplaatste orgel in plaats van dit orgel een piano gebruikt moest worden. Hoe bescheiden en muzikaal ook bespeeld, was dit niet in stijl en dientengevolge ook niet mooi. Ter afwisseling zong de Koorklasse van 't Haagse conservatorium onder leiding van Sipke de Jong een reeks van hoogstaande koorliederen, voor a cappella koor. Van de le reeks van drie liederen werd „Exultate Deo" van A. Scarlatti zeer mooi en escha- tisch gezongen. Prachtig was de zachte inzet, uitbouw en teruggang in Handel's „The'r bodies are". Ter wijl het mannenkoor veel minder bezet was dan 't vrouwenkoor heb ben de heren onder de bekwame en zeer artistieke leiding van de diri gent Sipke de Jong voor de dames niet onder gedaan, zodat het tot een samenzang van kwaliteit kwam. Van de tweede reeks van drie koorwer ken prijzen wij Bra'hms' „In stiller Nacht" en vooral het negro spiritual .,Go. down Moses". Dit werd mooi van stemming in voortreffelijke een heid uitgevoerd. Eén of een paar moo:e sopranen wilden wel eens do mineren, maar werden door de di rigent binnen de perken van de sa menzang gehouden. Dan hoorden wij Sonate voor twee violen en orgel in c. van J. S. Bach, zeer geslaagd in opzet en verwezen lijking, waarbij, wij moeten dit her halen, de piano als instrument, niet qua bespeling, uit de toon viel. Al moet de reden waarom van orgel moest worden afgezien, gebillijkt worden. Stuk voor stuk 'hebben de executanten hun eigen uitgesproken kwaliteiten en het samenspel muntte evenzeer uit als hun individueel kun nen. De heide violisten besloten hun voordracht met een reeks Duo's voor twee violen van Béla Bartok. 't Komt maar een enkele keer voor, dat op de Kamermuziekavonden twee solis ten muziek voor twee violen spelen. Twee solisten, die terdege geprepa reerd negen kleine muziekjes speel den en deze juweeltjes zo fonkelend, zo vrij in ensemblespel en voordracht tot hun recht deden komen, elk naar eigen karakter, dat 't werkelijk bril jant was. Tenslotte verwisselde René Rakier de piano nognïhals voor de orgel bank om van de „Trio sonate van J. S. Bach" een verklanking te geven (handen en voeten volledig onafhan kelijk van elkander), zeer kunstzin nig, stijlvol, transparant en boven de materie uit. Eerlijke en heel mu zikale talenten hebben saamge- werkt op instigatie van de voor noemde studentenbond om steunver- I lening aan Hongarije te bieden. I r J. KORTMANN. T-T eidienmididiag om 3 uur opende de ambassadeur van India, Zijne Excellentie B. K. Kapur, de tentoon stelling „Het leven van Buddha in de kunst" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Het is een interessante tentoonstel ling, die de bezoekers aan de hand Van reliëfs de geschiedenis verhaalt van het leven van Buddha, d.i. de Ontwaakte. Volgens de overlevering is Budhha geboren uit de rechterzijde van zijn moeder, koningin Maya. Hij moe tge- leefd hebben omstreeks 560 tot 480 voor Christus. De jonge prins trok zich terug in een leven van ascese, tot de verlich ting over hem kwam. Hij begon een .bestaan van rondtrekkend prediker, waarbij hij steeds meer leerlingen rond zich verzamelde. Oip ongeveer tachtigjarige leeftijd kwam voor hem bet ogenblik dit aardse leven te ver laten. Hij ging het z.g. parinirvana in. ïnje geschiedenis van Buddha bevat vanzelfsprekend tal van mythi sche elementen, aldus heeft men haar wel eens al.s een zonnemythe willen verklaren. Zeer duidelijk zijn de fassn in de ontwikkeling van Buddha in de reliëfs en beelden, welke in het mu seum staan tentoongesteld, te vol gen. Belangwekkend zijn ook de uitbeel dingen van de „jataka's", of de vroe gere geboorteverhalen. Deze verhalen vormen een stichtelijke lectuur, bij uitstek geschikt om de vrome 'bezoe ker van heilige plaatsen voor ogen te worden gevoerd. Dit geschiedt on een vaak naïeve, maar charmante wijze, waarbij' men wel met het gehele verhaal vertrouwd moet zijn om de ontroerende momen ten te herkennen. Maar ongetwijfeld was de vroegere bezoeker zó goed op de hoogte met de inhoud van deze literatuur, dat hij keer op keer de hoogtepunten uit Buddhas reïncar natie-verhalen ontdekte. In een vorig leven was Buddha bij- Voorbeeld een hert, dat een jonge koopman weet te redden uit een ontstudmige rivier. Het vei-haal van de laatste existentie van de „hodha- vista" is dat van de prins Vicvan- tara, wiens milddadigheid zó ver ging, dat hij eigen vrouw en kinderen en tenslotte zijn ogen wegschonk aan hen, die hierom vroegen. Deze geschiedenis is zeer bekend en tot in de huidige tijd populair in Ti bet, waar zij vaak op rolisehilderin- gen wordt uitgebeeld, en in spel ten tonele wordt gevoerd. Over de standaard-uitvoering van bet Buddha-foeeld volgens het 9 span-systeeim vertelt de expositie ook zeer interessante feiten. Diepe indruk tenslotte hebben op ons gemaakt de koperen stempels in één van de vitrines, waarmede men in zeer snel tempo buisaltaartjes aan de lopende band kan maken. In tegenstelling met deze fabriek matige acinmaak is de verheven tekst, die wordt medegedrukt: „Van alle bestaansvormen, die afhankelijk zijn van een oorzaak, daarvan heeft „Tatbagata" (Volmaakte)- de oorzaak verklaard en hoe deze 'bestaansvor men worden opgeheven ook dat heeft de Grote monni uiteengezet". Dit is de geloofsbelijdenis der Buddhisten. De tentoonstelling blijft tot 24 dec. geopend. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Laurentius Maria, zn van J. Maree errM. Nijssen Judith Elisabeth, dr van H. W. van West en I. G. Polsbroek; Petronella, dr van J. Wassenaar en J. C. Klin kenberg; Henriëtte Antonia Andrea, dr van H. Boon en A. J. M. A. Trip; Engelbertha Anna Petronella dr van A. J. J. van der Poel en T. M.. van Noort; Hendrik Karei zn van H. Tes- ke en A. W. Kijk in de Vegte; Yolan- de dr van M. J. Hansen en C. J. Ani- ba; Isaac, zn van I. van der Linden en H. van Leeuwen. Overleden: R. Naeff, man 38 jr; J. Hoogstad, zn 5 mnd. J. Arnoldus, man 80 jr; B. E. Brugman, weduwe van Noest 75 jr; H. A. van Schaik, man 69 jr. Gehuwd: W. van Steenbergen en H. G. van Benten; A. Siera en J. M. Fas- seur; C. W. Uijlenbroek en M. A. Th. Bik; A. van Vliet en M. van Houten; N. P. Langerak en C. E. Fenenga; J. C. M. Berbee en C. C. P. W. Mentink; W. J. J. Ligtenberg en C. W. E. Noord man; M. Blonk en J. A. Guleij; P. J. Jansen en C. Disseveld; L. G. Teeu- wen en E. M. W. van Kouwenhove. TREINONGELUK IN INDIA. Bij Trichinopoly in India heeft zich vrijdagochtend vroeg een ernstig treinongeluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn 50 mensen om het leven gekomen en 50 gewond. N00RBWIWHOUT Geb.: Johannes Wilhelmus Maria, z. v. G. N. Post en H. W. Limburg; Adelheid Johanna Maria d. v. J. T. Verlaan en C. M. Louter; Christine Johanna Cornelia Maria d v. C. A. v. d. Burg en A. B. J. Warmerdam; Margaretha Maria Apolia d. v. W. C. M. van Eeden en H. J. M. Bon; Wil- helmina Cornelia Maria d. v. G. J. de Jong en J. W. Heemskc-rlc; Adrianus Cornelis Maria z. v. L. P. van Marie en C. Kleverlaan. Getr.: C. G. Immerzeel en C. Heemskerk; W. T. C. Dies veld en J. G. Warmerdam. Overl.: G. A. van der Meij, 64 jaar e.v. C. S. M. Langewen. R'JKSEU"G Geboren: ElissJbeth Lydia, dr. v. G. van Egmortd en W. Guyt; Helena Ca rolina, dr. v. G. J. Binnendijk en T. L. Brussee; Pieter, zn. v. G. van Vliet en J. Ravensbergen. Ondertrouwd: P. J. Houwaart, 21 jr. en E. Kagenaar, 19 jr. V0Ö«UT FEESTVERGADERING K.A.B. Deze avond staat in het teken van ontspanning en amusement, aldus voorzitter v. d. Lans in zijn openings woord, op de feestvergadering der K.A.B. Spr. sprak nog een aanmoedi gend woordje over het kernwerk, een zeer belangrijk werk, omdat juist hier het contact gelegd wordt met de jonge K.A.B.-er. Een kort woord sprak hij over het vreeselijke drama in Hongarije, en vroeg een extra ge bed voor dit zo zwaar beproefde volk. Hierna was het woord aan de to neelvereniging „Cultuur verheft", on- derafd. van de K.A.B., die met het ontroerende toneelspel in 3 bedrijven „Onno" door Theo S. Marius het pu bliek wist te boeien. Het gaat over een gezin, dat op aanraden van oom Gee, door armoede gekweld, zijn ge liefd Brr.bnnt verliet, om zich in Am sterdam te vestigen. Deze oom bleek De eerste prediking van Buddha. Ja vaans brons, vervaardigd in navolging van het beeld van de predikende Buddha in de Candi Mendut nabij de Barabudur. echter een schurk te zijn, en dreef het gezin de afgrond in. Onno, het pleegkind van het gezin, en de onbekende moeder van Onno zijn de indirecte oorzaak, dat alles toch weer op z'n pootjes terecht komt. Er werd zeer goed gespeeld. Alle namen te noemen gaat te ver, maar een uitzondering willen wij maken voor Gee Webbing en voor mevrouw Lindberg, die door haar temperament vol spel een waarlijk onvergetelijke indruk achter liet. Dit spel was boeiend. „Met muziek door 't leven", een muziekgezelschap van de K.A.B., zorgde op voortreffelijke wijze voor de muzikale omlijsting. Ook Hongarije werd niet vergeten Een collecte voor de slachtoffers bracht 53,56 op. GOEDE UITVOERING VAN „ST. THEODULPHUS". Gisteravond opende „St. Theodul- ohus" het toneelseizoen met „De schipper van de Maartje Jacoba". Dit toneelwerk van Klaas Smelik werd enige maanden geleden als hoorspel voor de radio gebracht. Het is zeker voor regisseur P. H. van den Bosch een zware taak geweest om met dit moeilijke-stuk tot een zo goed resul taat te komen. Van speelsters en spelers werd de volle aandacht ge vraagd en gezien de resultaten ook met graagte gegeven. Vooral de ver tolkers van de hoofdrollen, de schip per, zijn vrouw, Jan, Maartje en Geert Jan, hebben dit spel tot een prachtig geheel gemaakt. Ook de kleinere rollen pasten zich hierbij schitterend aan, zodat de toneellief hebbers dit toneelstuk niet spoedig zullen vergeten. Ieder heeft meegeleefd met schip per Wolthuis, die niet alleen recht door zee, maar ook recht door het leven gaat. Zijn zoon, die op de HBS een mislukking wordt, moet als ma troos het vak op zee gaan leren en komt daarbij onder bevel te staan van een stuurman, die de vroegere verloofde is van zijn meisje. Haat en -njd zijn het gevolg en het komt tot een handgemeen, waarbij de uit dagende jongeman een ongelukkige val maakt en sterft. De stuurman wordt vrijgesproken, krijgt zijn meis je terug en de schiDper, die op vele manieren wordt teleurgesteld, blijft een ronde zeeman. Hij houdt de stuurman in dienst en laat zich niet beïnvloeden door zijn familie. Het zware stuk werd zeer goed ge speeld en een hartelijk aDolaus was de beloning voor de medewerkenden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2