BOEKEHHIEÜWS de modernste schoenenzaak met de grootste keuze in Leiden: flcita Ml-ioond Vakman ET HUIS tv U krijgt het warm, voor 'n prijs die U koud laat. L Bijverdienste geroutineerde KRACHT Chef-Slager VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 VERHULST SERVICE 1956 Waardebonnen voor herenmode artikelen BESTEEDT U 49- -I urn BESTEEDT U 98- BESTEEDT U 149- Onxe moderne ulsters sijn stuk voor stuk MEEVALLERSdoor de „WAARDEBOIX" die IJ er bij krygt. heren en Jongenskleding - herenmode DEN HAAG Grote Markt 19 LEIDEN Rreestraat 103-105 Gevraagd voor het corri geren van drukproeven een Alleen zij komen in aan merking. die reeds correc tie werkzaamheden heb ben verricht. Brieven on der no. 6737 bur. v. d. bl. Modelslagerij D. Eindho ven te Wassenaar. Kerke- hout 20, tel. 8666, heeft voor een prima 'n aantrekkelijke werk kring. Vereisten zijn; vol ledige vervanging van de patroon, o.a. slachten, worst-, keuken-, winkel- werk. Woensdagmiddag vrij. Sollicitaties liefst na telefonische afspraak. 2? Accordeonliefhebbers. Dit is uw kans Laat u of uw kind testen op muzi kaliteit. 3 Maanden gratis een accordeon in huis He den inschriiving Inl Mu ziekhandel G. Hofenk, Haarl.straat 66. Telefoon 21980-24081 Verhoog de gezelligheid op St. Nicolaas-avond met onze grote sortering sur prises, rijmpjes. St. Nico- laas inpakpapier, zegels enz.. Natuurlijk bij: Feest artikelenmagazijn G. van Brussel, Haarlemmerstraat 267. H.H. Kunst- en ama teurschilders opgelet' U koopt uw schilderslinnen op spieraam gespannen veel goedkoper bij ..Rem brandt". Prima linnen (geen katoen) vraagt vrij blijvend prijs bij ..Rem brandt, Haarlemmerstraat 208, Leiden, tel. 22919. lang bekleedde. Daartegenover teke nen zich, helder, de goede eigen schappen af, die het Russische volk zijn aangebpren. En dat alleen biedt voedsel aan de hoop op een goede toekomst voor de verdrukten achter het IJzeren Gordijn envoor ons. „De Verdrevene", door Louis de Bourbon. Uitg.: Het Thijmfonds, Den Haag. Karl Schwengler wordt tijdens het Hitlerregiem vervolgd, daar hij zich niet met de geldende opvattingen kan verenigen. Hij weet te ontkomen naar Zwitserland, maar wordt in de vrijheid gekweld door zijn eigen negatieve houding. Hij gaat te rug naar zijn vaderland, Duitsland, waar hij betrokken raakt bij de aan slag die op de Führer wordt be raamd. De putsch mislukt en weer moet Karl vluchten. Ook de vrede tenslotte, geeft hem niet de ver wachte vrede. Door een toeval weet hij naar Amerika te komen, waar hij zijn studie in de medicijnen onder valse identiteit voltooid. De schrij ver, die ons de onnaspeurlijkheid van Gods wegen wil tonen, neemt te zeer zijn toevlucht tot het toeval, dat op kritieke ogenblikken in de vorm van een geheugenstoornis of een ernsti ge zenuwcrisis, in de geschiedenis in grijpt. Niettemin een aangrijpende roman met een bevrijdend einde. Sterke Verhalen, door An thony Mertens. Uiig: Het Spectrum, Utrecht (Prisma). De trouwe lezers van het katho lieke weekblad „De Linde", zullen zich naar alle waarschijnlijkheid vele van de in dit boekje verzamelde ver halen nog herinneren. Met graagte zullen zij dan echter nogmaals de geschiedenissen lezen, die hen de spanning als een koude, knellende band om de keel doet voelen. In ver halen als de Woudloper van Woens- drecht en Het Gebed van Patton zul len de lezers met moeite hun ont roering kunnen verbergen en om an dere „stories" zullen ze van harte lachen. Gezellige lektuur voor een verlo ren uurtje. „Trommels van Kroekoe", door J. v. d. Kooy, S.M.A. Uitg.: „De Larateern", Lan- teern-reeks Nr. 45, Utrecht. Aangrijpend boek, dat ons plaatst in het moeilijke missiegebied van de Afrikaanse Westkust, waar pater Jo seph, één van de 800 missionarissen, die vielen als slachtoffer van het moordend klimaat, moet vechten te gen het duivels fetichisme, dat zich heeft vastgezet in de harde koppen van de negers. „Talleyrand", door Duff Cooper. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht (Pris ma-serie). Het is beslist niet de bedoeling van Duff Cooper geweest, de EYanse staatsman Charles-Maurice de Talley- rand-Périgord heilig te verklaren! Hij is er echter wel in geslaagd deze wonderlijke figuur even aantrekke lijk te maken voor de lezer als hij voor zijn omgeving was. Een on weerstaanbaar boek over een on weerstaanbaar man. „Droom in de Delta", door Anton Pieck en Fred Tho mas. Uitgave Zuid-Holl. Uitgeversmij Ad. M. C. Stok, den Haag. Een prachtig-uitgegeven boek over Nederland, waarvoor Anton Pieck de platen tekende en Fred. Thomas de tekst schreef. Het is een boek vol be wondering voor ons bewonderens waardig vaderland. Schrijver en te kenaar hebben in alle provincies een keuze gedaan uit de overvloed. Lei den of iets van Rijnland b.v. zal men er tevergeefs in zoeken inderdaad zoeken, omdat een register ont breekt). Ondanks deze teleurstelling: een fraai boek. „De Heilige Bernadette", voor kinderen" geschreven door Michel de St. Pierre. Castermgn brengt het boek van Michel de Saint-Pierre over het leven van de kleine heilige Bernadette. Juist in deze tijd van geloosvervlak king, ook bij de jeugd, is het goed dit boek te lezen. Ook iy. Bernadet- te's tijd werd er gestreden tegen ongeloof. Heel haar leven was een strijd hiertegen. Door haar voor spraak bij de H. Maagd worden zie ken genezen en gebeuren meerdere wonderen aan de grot waar Maria is verschenen. De mens krijgt hier door vertrouwen in God en zijn hei lige Moeder. Een altijd nieuw verhaal dat door de kinderen gaarne zal worden ge lezen. Michel Gérard verlucht het boek met prachtige tekeningen. Pris ma werk van de twee Michels. 0e fabrikanten van INDUS zijn «Hn geslaagd op ingenieuze wijze het ultra platte en bovendien waterdichte' horloge INDUS ELITE 440 «net een totale dikte van slechts 6.8 mm. te construeren. Dit zeer bijzondere horloge heeft «en Beryllium-balans met Nivarox I spiraal, waardoor een uiterst nauw. keurige gang is verzekerd. O Onbreekbare veer ©Shock-proof ©Anti-magnetisch ©Waterdicht Geheel staal, 17 steens I. 87.- Doublé 20 microns met stalen achterkast, 21 steens f. 104^ Uilsluitend verkrijgbaar bij de vakman-horloger motor of scooter moet omgaan. Voor de lange wintermaanden is dit boek zeer geschikt voor hen die het a.s. zomerseizoen een bromfiets, motor of scooter willen aanschaffen. En cok \oor hen, die al wat meer ervaring hebben op het gebied van de vele storingen die men onderweg kan krij gen. Ook zij kunnen met het boek van Alexander Spoerl him kennis verrij ken. Met vele tekeningen verduide lijkt de schrijver de tekst, om zodoen de door een leek beter begrepen te worden. Leest men dit boek heel serieus, dan kan men alle storingen en defec ten zelf verhelpen (behalve wanneer er nieuwe onderdelen aan te pas moe ten komen), en is het motorrijden een nog groter plezier. „Mijn carrière in het Rode Leger", door Mikhail Solo- vie v. Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht. (Prisma- reeks). Mikhail Solo vie v, gewezen redak- teur van het Sow jet-blad „Iswestja", is één van de weinige intellektuelen, 'die door een toeval het com munistische terreursysteem hebben kunnen ontvluchten. Velen zullen naar Solivievs memoires grijpen uit een oogpunt van sensatiezucht. Sen satie was echter niet, wat schrijver beoogde met de uitgave van dat gedeelte van zijn leven, dat hem bond aan he> Rode Leger. Hij, Rus gebleven in hart en nieren, toont slechts het voze karakter van het corrupte regiem, de weelde en het beestachtige leven waarin de vele leiders zwelgen, waarmee hij de le zers kennis kan laten maken door de bijzondere functie, die hij een tijd „De dirigent en zijn koor". Ip een boeiend boek, heeft de am- bitieuse toonkunstenaar (en voorma lige stadgenoot) Jan Smit een reeks practische wenken saamgebu.ndeld. Er bestaan wel verschillende wer ken en handleidingen voor de koor dirigent, vooral in de Duitse muziek literatuur, maar deze zijn vaak (hoe wel degelijk) uitermate saai. Jan Smit heeft na grondige voorbereiding een heel gezellig, prettig en vakkun dig boek geschreven, waarin de koor leider of toekomstige koorleider wel haast alles kan vinden, wat hij voor z'n practijk nodig heeft. Maar tevens een levend boek, waaraan de koor zanger z^n hart kan ophalen, maar dat ook deugd doet aan elke lezer, die er zich in verdiept. Jan Smit behandelt duidelijk, aai ook smaakvol, alles waarin de dirigent zich heeft te oefe nen en waartoe deze zich heeft te oefenen en waartoe deze zich heeft te vormen, met als resultaat: het in staat z^jn tot herscheppen van een werk, zoals de componist zich dit heeft ge dacht. Zo begint de schrijver met het allereerste begin: de studie van de dirigent zelf. Is hij aan dirigeren toe, dan begint hij met repeteren. Hij oefent zijn gebaar, de vele expressie-1 ve mogelijkheden, die goed en na tuurlijk gebruikt moeten worden. Hij behandelt de maat en de slagmanier, temporegeling, inzetten op verschil lende maatdelen, om zich een rit misch perfectensemble te verzekeren. De stemmen die als een lijn door de polyphonie lopen (b.v. in de Canon) raakt hij aan, evenals de wijze hoe Gregoriaans gedirigeerd dient te wor den. Aan de hand van uitspraken van beroemde dirigenten, wijst hij op oefeningen voor rhythnüsche vast heid, oefeningen voor gehoor, gestiek enz. Dan geeft hij de nodige middelen aan voor stemvorming, ademgebruik, mondstelling en alles wat bij goed zingen noodzakelijk is, waarbij uit spraak ook al een grote rol speelt. De goede dirigent, aldus de schrijver, be speelt als 't ware de „psyche van zijn koor. De schrijver vertelt in zijn boek veel nuttigs en goed én voor de diri gent én voor het koor, die met elkan der een artistiek geheel moeten vor- vormen. „De dirigent en zijn koor" uitgegeven by Het Spectrum te Utrecht is een interessant en lezens waardig boek. J. Kortmann. „Uw motor en U". door Alexander Spoerl. Uitg.: Hollandia N.V. Baarn. I Alexander Spoerl vertelt in dit boek de waarireid over Uw motor en U. Hij geeft adviezen, hoe men wél en hoe men niet met een bromfiets. IK door ALAN SULLIVAN. 30). Het tweetal keek elkaar aan. On danks al hun gevaar zouden ze het niet anders wensen. Zo groot was hun liefde, dat ze zich niet konden voor stellen, dat ze elkaar nooit ontmoet zouden hebben, Mrs. Baxter keek hen hongerig aan en draaide haar ringen rond, tot de diamanten rode striemen op het vlees achterlieten. .Absalom gaf me bevelen", zei ze, „en ik durfde niet ongehoorzaam 2ijn. Je bent te jong, Hector, om te be seffen wat hij voor me deed. Je weet de feiten, dat is alles. Maar je weet nog niet wat het zeggen wil, bang te zijn voor de dood". „Ik ben blij dat het gebeurd is". „Ben je dat?", fluisterde ze. Een ogenblik keek hij de angstige vrouw aan. Hij zag ineens, dat haar kostbare toilet, haar prachtig kapsel, haar maatschappelijke positie, haar rijkdom alles slechts klatergoud was. Bij haar vergeleken was hij onmete lijk rijk. Zij was slechts een eenzame ziel, bang voor de dood, en hij voelde een mateloos medelijden. Hoe zou ze de volle waarheid opvatten? Hij bukte zich en gaf haar een toen. „Ik ben er blij om". Mrs. Baxter bedekte het gelaat met de handen. Tranen druppelden langs de diamanten. „O, kinderen, jullie hebt me zo ge lukkig gemaakt. Natuurlijk weet ik alleen, dat jullie van elkaar houdt en niet of er al iets bepaald is. Absa lom heeft me wel gezegd, dat hij jullie rijk als Croesus zal maken." „Mts. Baxter", zei Anthea zacht, „het is heel moeilijk voor ons". Haar stem deed de oude vrouw op schrikken. „Wat bedoel je?" „Meer kan ik niet zeggen. Ik heb Hector lief en hij houdt van mij. Maar u moet er niet op rekenen, dat ik met hem trouwen zal." „Waarom niet?", hijgde mrg. Bax ter. „Omdat ik te veel van hem houd". „Maar Hector heeft juist gezegd dat». „Dat heb ik en ik herhaal het. Maar we weten niet, wat ons te wach ten staat. Ik houd van Anthea en ben ervóór, nu onmiddellijk te trou wen. Ze weigert beslist. Absalom heeft ons in een vreemde positie ge bracht en ik moet nog eens met hem spreken. Anthea wilde, dat ik heen ging voorgoed. Ik wil het niet. De hele dag hebben we over u en Di- mitri en de anderen gedacht". „Arme kinderen arme kinde ren!" „Daarom zouden we willen dat u ons hielp, om het een tijdje te ver geten. Veel tijd hebben we niet". De intelligente trekken verloren de gekunstelde uitdrukking en mrs. Bax ter toonde een moed, als ze nog nooit getoond had. Denkend aan die twee jonge mensen vergat ze zichzelf. „Het is vreemd", zei ze, hen met plotselinge tederheid aanziende, „en veel moeilijker voor jullie dan voor mij. Ik weet, wat Anthea voelt. En, kinderen, ik vind Absaloms geheime kringetje niet meer zo gezellig als vroeger. We vragen ons steeds af, hoe we er aan toe zijn en waar we aan toe zijn. Ik ben doodsbang voor dat laboratorium en óók doodsbang er niet heen te gaan. Maar ik had niet verwacht, dit te zullen zeggen. Ik wilde alleen te weten komen, of jullie besluit genomen was en dacht aan de tafel aan niets anders. Dimi- tri ook. Maar als ik jullie nu zei, dat je je over mij geen zorgen behoeft te maken - dat ik méér bereid ben tot tot wat er gebeuren mag, dan ik ooit dacht dat ik zijn zou zou dat je troosten? Ik heb van jullie iets geleerd." Anthea sloeg de zachte armen om haar heen. „Wat dan, mrs. Baxter?" „Wêl kind. je hebt een heel oude vrouw je zult nooit weten hoe oud geleerd, dat er iets is, groter dan het leven en zonder hetwelk het le ven de moeite eigenlijk niet waard is. Denk daar samen maar eens over na. En vertel niemand iets van wat we besproken hebben. En nu ga ik naar bed. Ik ik ben moe". „Ik ga even met u mee als ik mag. Wacht op me, Hector". Ze kwam weldra terug, haar blik zacht, een boek in de hand. Hij legde het weg en sloeg de armen om haar heen. Zo bleven ze een tijdje zitten. Eindelijk keek Anthea naar hem op. „Het is als een beloning. Hector. Ik had het niet zo vlug verwacht". „Bedoel je mrs. Baxter?" „Ja; ze zei, dat we gelijk hadden en kuste me, alsof ze van me hield. Dat heeft ze nog nooit gedaan". Hij probeerde te denken, dat ze gelijk hadden, maar het ging boven zijn macht en hij drukte haar vaster tegen zich aan. „Ik kan geen afstand van je doen, wat er ook gebeurt". „Luister, Hector. Mrs Baxter ver telde me, dat ze nu voor het eerst in lange, lange jaren haar angst begint te verliezen. Ze weet nu, dat alleen vrees haar naar Absalom deed gaan en wat men uit vrees doet is zelden het juiste. Ze wilde haar rijkdom, gemakken en genoegens niet opgeven. Ze zegt, dat ze zich zó lang heeft in gespannen om de werkelijkheid op de achtergrond te houden, dat ze er moe van is". „En?" Haar ernst trof hem. „Er is nog iets. Ze zegt; dat ze tot vanavond niet in staat is geweest van iemand te houden buiten zichzelf. Zo schijnen ze allemaal te zijn. Ze kunnen belang in iets stellen of ple zier hebben, maar liefhebben kun- j nen ze niet. Kan het zijn, dat de gave om lief te hebben met onze sterfe lijkheid samenhangtdat het besef dat we slechts zo kort op deze we reld zijn, ons dat gevoel geeft? En nu zegt mrs Baxter, dat ze geen emotie kan gevoelen zonder haar le ven in gevaar te brengen. En zonder genegenheid is ook geen vriendschap mogelijk. Ze zegt, dat alle anderen even eenzaam zijn als zij. Hijn ge dachten zijn steeds bij wat er lang geleden gebeurd is omdat hun he den onwezenlijk is en hun enige metgezellen zijn de schimmen derge nen die ze kennen, toen hun harten nog jong waren". Hij keek haar verschrikt aan. „Zei ze dat?" „Ja, en ik weet, dat het zo is. Ze zei, dat het anders zou zijn, als Ab salom personen had uitgezocht, die iets voor de mensheid betekenden. Maar dat heeft hij niet. Ik vind ook, dat als we dergelijke mensen konden helpen om langer te leven, ik bereid zou zijn het offer te brengen". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 14