Ieder jaar worden in Leiden 15 krotwoningen ontruimd Voorstel in raad aangenomen: Maatschappelijk werkster voor krotbewoning Woningbouwzaken vrageu intergemeentelijk cnntact Nasser wil geen Canadezen in Egypte Gomoelka weer thuis Onder olie-druk Eden overspannen Djilas gearresteerd Tifo uit de gratie DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Leidse raad heeft fristermiddag en gisteravond in de steeds sneller geregisseerde besprekingen over de begrotingen enige successen geboekt. Het voorstel „W.A.-verzckering voor alle weggebruikers, uitgezonderd voet gangers"' van de heren Kortmann, Van Iterson, Meester en Hagens, werd door het college van b. en w. overgenomen; hetzelfde geldt voor het ver zoek van de heer Van Iterson ten aanzien van verbreding van de Wil- helminabrug. De heer Van Iterson ondervond ook veel steun voor zijn voorstel elk jaar tien woningen, die onbewoonbaar zijn verklaard, te ontruimen en het gezin een nieuwe woning toe te wijzen. Hij ondervond zelfs zóveel bijval, dat hij zich verstoutte het aantal van tien op vijftien te brengen. Het voorstel werd door b. en w. overgenomen. Tenslotte improviseerde mej. Van Nienes en de heer Huurman, elk nog een voorstel. Beiden beriepen zich er op, dat zij zeer impulsief zijn. Het is n.l. niet de gewoonte dat tijdens de behandeling van de begroting nog voorstellen worden ingediend. Het voorstel van mej. Van Nienes (P.v.d. A.) betrof een maatschappelijk werk ster, die zich met krotbewoning en sociale sanering zal bezig houden, dit vooral naar aanleiding van de .mens onterende toestanden in de Caecilia- barakken. De heer Huurman (Prot. Chr.) drong aan op het instellen van een intergemeentelijke commissie van raadsleden. Beide voorstellen wer den in preadvies genomen. Onbewoonbaar. Mej. Noordman (K.V.P.) wees er op, dat herhaaldelijk tot verlenging van de termijn van onbewoonbaar- verklaring wordt overgegaan. Men kan de gezinnen niet in nieuwe wo ningen plaatsen. Daarom, meende zij, dat men moet wachten met het onbewoonbaar ver klaren van woningen, indien men weet, dat de gezinnen wiet tijdig elders geplaatst kunnen worden. Men zal dan moeten trachten de huizen, die op de nominatie staan om onbe woonbaar verklaard te worden, weer bewoonbaar te maken door de nodi ge voorzieningen. Overleg randgemeenten. De heer Piena (P.v.d.A.) stelde vast, dat het toenemend aantal wo ningzoekenden de raad met zorg moet vervullen en dat de komende 10 jaar in Leiden 8800 woningen moeten worden gebouwd. Dit aantal is binnen de gemeentegrenzen niet te realiseren. In dit verband drong hij aan op ernstig overleg met de randgemeenten. Hij pleitte voorts voor systeembouw en voor de bouw van houtrijke hui zen, ook al zouden deze wat meer ruimte vragen. Eenvoudigheid eentonig. De heer Ten Broek (K.V.P.) was verheugd, dat b. en w. schreven dat aan de particuliere bouw méér aan dacht wordt besteed. Eenvormigheid van bouwstijl was hem in de moder ne huizenbouw te Leiden opgevallen. Vroeger was er eenheid in verschei denheid, maar thans eenheid in een tonigheid. Aan de hand van een persbericht wees hij er op, dat men elders in den lande (o.m. Apeldoorn) van mening is, dat de eentonigheid in de huizen bouw doorbroken moet worden. Voorts vroeg ook hij of het niet mogelijk is houtrijke huizen in Leiden te bouwen. Volkshuizen vragen in Leiden volgens een re cent plan ruim 10 hectaren grond, Hierop zouden tenminste 650 huizen gebouwd kunnen worden. In deze tijd van nijpende wo ningnood vraagt men zich af: Wat moet prevaleren: volkstui nen of woningbouw? Hij stelde het college voor de sug gestie van de minister betreffende de bouw van houtrijke huizen in overweging te nemen. Tenminste vyf firma's zouden onderdelen van deze huizen fabrieksmatig kunnen maken. Huurtoeslag grote gezinnen. De heer De Bree (K.V.P.) sprak over de huurtoeslag voor grote ge zinnen. Hij was dankbaar voor het uitgebreide antwoord van b. en w. in de memorie van antwoord. Een gevoel van teleurstelling werd echter niet weggenomen. Hy hoopte op een spoedig binnen 3 maanden ver schijnen van het preadvies, dat b. en w. over deze kwestie beloofd heb ben. Het huurbij slag-fonds moet een bestemming hebben. De heer Hagens (V.V.D.) beschreef met welke moeilijkheden de bouwkas van Nederlandse Gemeenten te kam pen heeft gehad. Er zijn 80 spaar ders, maar er is nog steeds niets ge bouwd. De kostprijs van de huizen is door het ophouden van de plan nen aanmerkelijk gestegen. Gelukkig wordt er nu spoedig gebouwd. Krotopruiming. Mej. Van Nienes (P.v.d.A.) sprak over speciale woningen voor artsen en tandartsen in nieuwe wijken. Ook vroeg zij om woonruimte (torenflat) voor alleenstaanden. Zij vroeg in verband met de krotbewoning of er een functionaris is, die de mogelijk heid van opschuiving in de bewo ning kan voorzien. Zij wees op de mensonterende slechte bewoning in de Cecilia-barakken. Nog steeds wo nen daar negen gezinnen. Zij memo reerde het sociografisch rapport over de krotbewoning en onmaatschappe lijkheid, dat onlangs over een buurt van Leiden is verschenen en de zin snede daaruit: sociale sanering kost geld, niet saneren kost meer. Zij vroeg van het college het élan dat nodig is om aan de krotbewoning snel een einde te maken. De heer Portheine (V.V.D.) vroeg naar snelle afhandeling van het rapport over de hofjes. Intergemeentelijk contact. De heer Huurman (Prot. Chr.) bracht nog eens het rapport van de commissie ad hoe op tafel. Hij stelde vast, dat de achterstand niet in te halen is. Leiden zou volgens geraam de cijfers tenminste 9O0 woningen moeten bouwen. Als dit niet binnen eigen grenzen te verwezenlijken is, moet er over gedacht worden hoe de houding tegenover de randge meenten moet zijn. Bouwcapaciteit zou aan naburige gemeente overge dragen kunnen worden. Nu nog stel len Leiden en ook de nabuur-ge meenten zich op het standpunt, dat alléén eigen belangen gediend moe ten worden. Hij stelde ook voor een inter gemeentelijke commissie op te richten, waarin vier raadsleden van de gemeenten Leiden, Oegst- geest, Leiderdorp, Zoeterwov.de, Warmond en Voorschoten zitting nemen. Deze commissie zal de vraagstukken van stadsontwik keling. en huisvesting bespreken. Spr. richtte zich in het schrifte lijk gestelde voorstel tot het col lege met het verzoek hierover contact met genoemde gemeen ten op te nemen. Uit het vervolg van de besprekin gen bleek, dat de heren Huurman en Ravesteyn het oneens zijn over de ontwikkeld ten aanzien van het gro tere belang van de woningbouw bo ven de aanleg van volkstuinen. De heer Huurman vond het een gevaar- Een kopje thee in de koffiekamer van de Leidse raad. V.I.n.r.: de ge meentesecretaris, mr. J. Bool, de voorzitter van de Leidse raad, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, dr. H. M. J. W. J. Kortmann (K.V. P.) en de heer N. Langezaal. (P.v. d.A.). lijke stelling de heer Ravesteyn meende dat zelfs de volkstuinders het hiermede eens zullen zijn. De woningbouw. In zijn antwoord behandelde wet houder Jongeleen de woningbouw in zijn algemeen aspect. Het aantal te bouwen woningen te Leiden is vast gesteld voor 1957 op rond duizend woningen die zijn toegewezen 44 woningen voor de Vridemo en 140 voor de assistentenflat. Met nadruk wees hij erop, dat de goedkeuring van G.S. afhankelijk is van de aan vaardbare prijs, Hij gaf een overzicht van de bouwactiviteit op dit moment. Met de aannemer, die niet met een aanvaardbare prijs komt kan de ge meente niet in zee gaan". Wel wordt continu-bouw be vorderd. Aannemers, die binnen een redelijke tijd een complex woningen opleveren, maken een goede kans voor een aangren zend te bouwen complex in aan merking te komen. Met die aan nemers in Leiden Zuid-West is hierover reeds vergevorderd overleg gaande. Elk jaar tien. Over het voorstel jaarlijks tien krotwoningen te ontruimen zei de wethouder o.m.. dat er vele moeilijk heden zijn. De drang naar een be tere woninig in een andere buurt gaat dikwijls niet van de bewoners uit. Zij kunnen hogere huren niet beta len. Toch meende hij dat het voor stel van de heer Van Iterson aan vaardbaar is. In de afgelopen drie jaar zijn 53 woningen ontruimd. Op het gebied van het opruimen kan de gemeente nooit genoeg doen. Persoonlijk vindt hij de woon ruimte-verdeling een moeilijke zaak. De commissieleden blijven z.i. te lang op de stoel zitten. De verantwoording kan ook wel eens te zwaar gaan drukken. Er zijn er die 10 jaar en langer in de commissie zitten. Deze mensen staan voor een zware zaak. Het ligt niet altijd aan de huisves tingcommissie. Er zijn gevallen, j dat mensen niet willen verhui zen. Tot mej. Noordman zei hij, dat het wettelijk verboden is onbewoonbaar verklaarde woningen weer bewoon baar te maken. Bovendien zou het een slechte economie gijn. Veelzijdigheid bevorderd. Samenwerking met andere ge meenten zal zeker bevorderd wor den. Tot de heer Ten Broek, die had gesproken over eenvormigheid van bouw, zei de wethouder, dat men in het uitbreidingsplan veelvormigheid tracht te bevorderen. De beperkte oppervlakte van het L'eids grondge bied laat niet 4e bouw van houtrijke huizen toe. Het voorbeeld van de heer Ten Broek: Apeldoorn, heeft de beschikking over 32.000 hectare meer dan Leiden. De mogelijkheid voor de bouw van woningen voor alleen staanden zal het college, onderzoe ken. Hij stelde voor het voorstel-Huur- man over intergemeentelijk contact van raadsleden in preadvies te ne men. Tot de heer Ten Broek zei hij, dat juist door de hoogbouw de be hoefte aan volkstuinen is toegeno men. Sociale sanering. Wethouder Menken zei, dat de kwestie van de Sionsbarak onlangs in bespreking is gekomen in de b. en w.-vergaderimg, omdat men tot de ontstellende ontdekking was ge komen, dat in de barak weer twee gezinnen zich gevestigd hadden. De gezinnen waren er zo maar ingetrok ken. De sanering van deze barak noemde hij een „teer en vervelend punt". Hij noemde het meer een kwestie van sociale sanering, omdat men deze bewoners practisch niet bij particuliere huisbazen kan onder brengen. De verantwoordelijkheid voor deze sociale sanering is nu in handen ge legd van de dienst van Sociale Za ken. Over de huurtoeslag voor grote ge zinnen zei hij, dat deze kwestie bin nenkort in de commissie voor sociale zaken aan de orde zal worden ge steld. Maatschappelijk werkster. Bij de replieken kwam mej. Van Nienes met het voorstel een maatschappelijk werkster (wo- ninginspectrice) die de sociale sanering ter hand zal nemen, aan te stellen. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) wenste zijn voorstel tot het jaarlijks ontruimen van tien onbewoonbaar verklaarde woningen tot veertien woningen uit te breiden. Mej. Noordman (K.V.P.)wie slécht economisch inzicht was ver weten, zei dat het haar bedoeling was geweest vóór te stellen géén woningen onbewoonbaar te verkla ren, indien er géén positief uitzicht is op een andere woning. Zij steunde het voorstel-Van Iterson. De heer Ten Broek (K.V.P.) be toogde, dat indien de wethouder aan alle bewoners van hoogbouwwo- ningen een volkstuintje ter beschik king wilde stellen er wel heel wat grond te weinig zou zijn. Hij ver klaarde, dat zijn fractie accoord gaat met het bericht van de heer Men ken, dat de kwestie over het huurbij - slagfonds in de commissie behandeld zal worden. De heer Piena (P.v.d.A.) wilde weten of Leiden woningen beschik baar stelt voor Hongaarse vluchte lingen. Voldoende. De heer Woudstra (Prot. Chr.) vroeg zich af of een maatschappelijk werkster wel de aangewezen figuur is voor onderzoek naar huisvesting in krotwoningen. Hij vond de toezeg ging van de wethouder om deze zaak in handen van de dienst sociale za ken te leggen voldoende. Wethouder Jongeleen wenste het voorstel van mej. Van Nienes over de maatschappelijk werkster voor huisvestingsproblemen en a-sociale gezinnen in preadvies te nemen. Preadvies. Hij toonde geen bezwaar het aan tal ontruimingen van onbewoonbaar verklaarde woningen van 10 op 15 te brengen. Hij bleef er bij dat er in Leiden voor houtrijke huizen bijna geen plaats is. De zaak zal echter onderzocht worden. Hij deelde mee, dat het huis vestingbureau al twee huizen voor die Hongaarse gezinnen be schikbaar heeft gesteld. Het voorstel van de heer Van Iter son (jaarlijks ontruimen van 15 on bewoonbaar verklaarde woningen) werd aangenomen; de voorstellen van mej. Van Nienes (maatschappe lijk werkster woningnood) en van de heer Huurman (intergemeentelij ke commissie) werden in preadavies genomen. De Poolse partijsecretaris Gomoel ka is gisteravond in Warschau terug gekeerd van zijn besprekingen te Moskou. Bij zijn aankomst verklaar de hij dat alle kwesties, die de vriendschap tussen Polen en de Sow- jet-Unie in de weg stonden, nu gere geld zijn. Hij heeft de Russen bereid gevon den tot annulering van de Poolse schulden, leverantie van 1.400.000 ton graan en het verstrekken van een lening op lange termijn tot een be drag van 700 miljoen roebel. De Russische hulp aan Polen zal echter slechts de helft van de drin gende economische behoeften van Polen dekken en de Poolse regering zou dientengevolge financiële hulp uit het Westen kunnen zoeken, zo Ze lijken teveel op Engelsen Uit betrouwbare bron in New York wordt vernomen, dat president Nas ser het grootste deel van de Canadese bijdrage aan het V.N.-politieleger voor Egypte, niet wil toelaten. Nasser heeft, naar verluidt, tijdens zijn besprekingen met Hammars- kjoeld in Caïro verklaard, dat slechts Canadese administratieve en genees kundige troepen toegelaten zullen worden. Dit zou het eerste Egyptische be zwaar zijn tegen toelating van troe pen van één der landen, die eenhe den voor het politieleger willen leve ren. Volgens Canadese persberichten had zaterdag het Canadese vliegdek- schip „Magnificent" met duizend Ca nadese militairen voor het politiele ger uit Halifax kunnen vertrekken. Een kleine groep Canadese militairen is reeds sedert woensdag in Italië. Volgens gezaghebbende kringen te Ottawa is het vertrek van het batal jon voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar verluidt zijn de Egyptische be zwaren op de volgende drie punten gebaseerd: 1) Canada heeft zich van stemming onthouden, toen de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties Enge land, Frankrijk en Israël aanbeval het vuren te staken en zich uit Egyp te terug te trekken. 2) Het feit, dat in de afgelopen oorlogen vaak Canadese en Britse troepen schouder aan schouder heb ben gestreden. 3) De omstandigheid, dat de Cana dese uniformen gelijk zijn aan de Britse. BUITENLANDSE SCHEPEN. Het Egyptische bestuur voor havens en vuren heeft aan schepen van alle landen, uitgezonderd Engelse, Franse en Israëlische schepen, toestemming verluidde maandagavond in War schau. Nog niet rustig? Het Poolse avondblad „Express Wieczorne" heeft een bericht gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat een groep „avonturiers" zondag aansla gen heeft gepleegd in de stad Byd goszcz. Een groep jongelieden had na een aanval op politieagenten het radio-zendstation van de stad in brand gestoken. Daarna staken zij een woning in brand. Amerikaanse functionarissen heb ben maandag verklaard, dat de plan nen der Amerikaanse regering om West-Europa hulp te verlenen bij zijn olievoorziening onuitgevoerd zullen blijven, zolang er niet een zekere mate van stabiliteit in het Nabije Oos ten is hersteld. De Amerikaanse houding ten aan zien van de olievoorziening schijnt nsjuiw saimen te hangen met de kwes tie van de terugtrekking der Engels- Franse troepen uit Egypte. De Ame rikaanse regering maakt zich welis waar zorgen over de gevolgen, die een olietekort kan hebben op het eco nomische leven en de defensiepro- gram/ma's der West-Europese landen, maar is niet bereid iets te doen, dat president Nasser van Egypte in het harnas zou kunnen jagen en storend zou kunnen werken op de voorberei dingen voor de legering van een in ternationale politiemacht in Egypte. In feite, zo beweert men in diplo matieke kringen te Washington, ge bruiken de Verenigde Staten het olie tekort als een middel om Engeland en Frankrijk uit Egypte te verjagen. Men neemt aan, dat er onmiddellijk weer op volle toeren aan de olie plannen zal worden gewerkt, zodra de Engelse en Franse troepen in het Nabije Oosten vervangen zullen zijn door een doelmatige internationale politiemacht. verleend Egyptische havens binnen te komen. De vertegenwoordigers van de scheepvaartmaatschappijen moe ten de betrokken autoriteiten mede deling doen een week voor de ver moedelijke aankomst van de schepen. De toestemming voor het binnenlopen van de haven zal dan uiterlijk 24 uur later gegeven worden. Sir Anthony Eden lijdt aan „ern stige overspanning" zo wordt in een verklaring van Downingstreet 16, de ambtswoning van de premier, gezegd. Hij heeft zijn onmiddellijke afspraken afgezegd. Naar verluidt zal Butler, de lord- grootzegelbewaarder en voorzitter van het Lagerhuis, de kabinetsverga deringen leiden, zolang de premier af wezig is. Volgens politieke kringen hadden de artsen van Eden er bij hem op aangedrongen, zo spoedig mogelijk rust te nemen, daar hij al ruim een jaar geen vakantie had gehad. De premier was van plan geweest, gedurende het zomerreces van het parlement met zijn vrouw een maand op Malta door te brengen, maar dit plan ging als gevolg van de kwes tie om het Suezkanaal niet door. Sindsdien heeft Eden het bijzonder druk gehad, waarbij hij zich vaak per dag slechts twee of drie uur slaap gunde. Uit particuliere bron is in Belgra do vernomen, dat Milovan Djilas, de voormalige voorzitter van de Joe goslavische nationale vergadering, maandagmiddag na een huiszoeking in zijn woning is gearresteerd. Djilas was vroeger een medewer ker van president Tito. Hij is in 1955, nadat hij uit zijn belangrijke func ties was gezet, tot 18 maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij, op een belangrijk ogenblik een valse voorstelling van de stand van zaken in Joegoslavië had gegeven, met het doel buiten landse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het land uit te lokken en druk uit te oefenen om te komen tot een wijziging van de bin nen- en buitenlandse politiek van zijn land. Eind oktober leverde Djilas kri tiek op de Joegoslavische houding in de Veiligheidsraad bij de behan deling van de Hongaarse kwestie. Het orgaan van de Sowjet-Russi- sche partij, Prawda, heeft een waar schuwing gericht aan het adres van maarschalk Tito van Joegoslavië om op te houden „met ingrijpen in de aangelegenheden van de Oosteuro- pese communistische partijen". De Prawda kritiseerde scherp Tito's rede van 15 november, waarin de Joegoslavische leider zijn opvatting weergaf over het gebeurde in Hon garije. „Men kan daar niet anders in i zien", verklaart de Prawda, „dan dat zulke uitlatingen van Tito verband houden met de artikelen in de Joego slavische pers, waarin meer en meer de idee naar voren komt, dat de zo genaamde Joegoslavische weg naar het socialisme de enig ware en enig mogelijke weg is voor de ontwikke ling van het socialisme in bijna alle landen. Sinds Kroestsjef's reis naar Belgra do in de lente van 1955 en de ver zoening met het titoïsme is er in I geen enkel Russisch orgaan zulke 1 taal gebruikt tegen Tito. Vanmorgen is te Zoetermeer het huwelijk gesloten tus sen de heer L- Th. Wijsman uit Lisse en mej. N. Jansen "uitrZoetermeer. De heer Wijsman is mede-oprichter van de landelijke rijvereniging te Lisse en secretaris van de Landelijke Ruitersportverenigïngen in de kring Zuid-Holland, in verband hiermede werd de bruidsstoet luis ter bijgezet door drie bazuinblazers, die voor een grote groep rui'ers reden uit Lisse, Zoeterwoude en Berkel Rodenrijs. De leiding over de groep had de heer Dui nisveld uit Lisse.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8