Vrijheidsstrijder bood Koningin 'n gehavende Hongaarse vlag aan DE SPOKENJAGE Spontane hulpverlening moet met een nuchter verstand uitgevoerd worden LAAT Kinderlijke verrukking Baron Hajdu mocht niet langer dan 12 uur in ons land blijven Holland biedt geeigende mogelijkheden tot bet opnemen van vluchtelingen Drie bouwvakarbeiders stelen voor eigen objecten DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 NEDERLAND NEEMT 2000 VLUCHTELINGEN OP Voor alles: Rust, veiligheid en arbeid Het door minister Suurhoff toegezegde overleg met de ministerraad om het contingent vluchtelingen voor Nederland te verhogen, heeft gistermiddag tot resultaat gehad, dat de Nederlandse regering besloten heeft het aantal Hon gaarse vluchtelingen, dat Nederland gastvrijheid zal verlenen, te verhogen tot 2.000. Thans zijn ongeveer 1300 Hongaarse vluchtelingen in Nederland aangeko men; in de toekomst wanneer is nog niet bekend zal dus een transport van ongeveer 700 vluchtelingen in Nederland worden ontvangen. Behalve materiële problemen huisvesting, werk en goederen in de persoonlijke sfeer brengt deze op neming enkele zeer moeilijke geeste lijke problemen met zich mee, waar over enkele deskundigen gistermid dag te Amsterdam hun visie hebben laten gaan! Menselijke woorden. Prof. dr. A. Queriod, voorzitter van de nationale federatie voor volks gezondheid, wees op de bijzondere ge steldheid, waarin zowel helper als geholpene verkeren. Bij de helper overheerst momenteel 't gevoel het nuchtere verstand en bij de gehol pene is geen sprake van keuze, omdat hij losgeslagen is en een nieuw hou vast zoekt. De grote opgave voor ons volk is thans bij de Hongaarse vluchtelin gen het gevoel van menselijke waar den te behouden en +.e herstellen door het geven van rust, veiligheid en arbeid. Het pleegkind. Mevr. dr. A. J. de LeeuwAalbers, kinder-psychiater te Amsterdam, wees er op, dat de opname van een kind in het gezin een tijdelijk karakter zal moeten dragen. Men dient reke ning te houden met het feit, dat de ouders van het kind, die momenteel wellicht vermist worden, eens de rechten op hun kind zullen doen gel den. De Utrechtse zenuwarts dr. A. Poslavsiky wees op de verschillende volksaard van de Nederlanders en de Hongaren; men moet oppassen, dat Alles zou goed gegaan zijn, als hij de deur maar open had kun nen krijgen, maar óf zijn vrouw vergramd over de late thuis komst had de grendel voor de deur geschoven, óf de Hagenaar werd zo beneveld door het late uur, dat hij de verkeerde sleutel gebruikte, hoe het zij, de deur bleef gesloten en de Hagenaar kon zondagnacht zijn woning niet binnenkomen. N.og was de man niet ten einde raad. Zijn buur man, de kapper, zou wel even hulp verlenen, maar buurman was toevallig ook buitenshuis en dit verdroot de late Hagenaar zo, dat hij woedend zijn fiets door 's buurmans ruit wierp. Dit kan geen enkele politieman goed vinden, pok de Haagse niet, en daarom verdween de late Ha genaar naar het bureau, waar hij „zijn zenuwen" wat de baas kon worden. De brandweer kwam het raam van de afwezige buur man dichtspijkeren en de Lim burg Stirumstraat kon verder sla pen. men met alle hartelijkheid geen schade toebrengt. Degenen, die hel pen, moeten een „beschuttende laag" om de vluchtelingen heen leggen, op dat deze behoed worden voor vele goed bedoelde maar minder pret tige acties. Het probleem der huisvesting dient, volgens de zenuwarts, cen traal geregeld te worden door de commissie, die momenteel de ver binding vormt tussen Vluchtelin genhulp en Regering. Voor alles hebben de vluchtelin gen behoefte aan rust om zich op hun nieuwe leven voor te bereiden. HULP-ACTIES. De Maastrichtse kegelbond, die tij dens het afgelppen weekend een auto- transport naar Oostenrijk had gezon den om daar 4.000 voedselpakketten onder de vluchtelingen uit te reiken, heeft van het Internationale Roode Kruis 't verzoek ontvangen een nieu we actie, nu voor het inzamelen van beddegoed, te organiseren. Van de Coöp. Centr. Boerenleen bank te Eindhoven en van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht ver nemen wij, dat aan de bij deze instel lingen aangesloten boerenleenbanken zal worden geadviseerd de voor in gelegde spaargelden te vergoeden spaarrente met ingang van 1 jaunari 1957 te verhogen. Het Tweede-Kamerlid de heer Biesheuvel (AR) heeft aan de minis ter van Landbouw schriftelijke vra gen gesteld over een radiouitzending van zijn ministerie, waarin de contro le op de mengvoeders besproken werd door de heren dr J. Grashuis, E. J. Bats en mr. S. Leenstra. De heer Biesheuvel vraagt of het de minister bekend is, dat bij de op name van dit radiogesprek alleen de heren Grashuis en Bats aanwezig waren en dat de hierbij betrokken Het nieuwe verlaadstaüon voor ambtenaar van het ministerie later ruwe olie van de n.v. Nederlandse j aan de band bepaalde opmerkingen Aardolie Maatschappij aan de Vliet van fe heer_Leenstra heeft tccge- nabij Rijswijk is gisteren in bedrijf genomen. De eerste lichter geilden met ruwe olie gewonnen uit het olie veld Rijswijk is naar Pernis vertrek ken. De ruwe olie wordt van het olie veld naar het pompstation aan de Vliet gepompt via een pijpleiding Thans kan het transport van de olie ever de weg naar de gemeentelijke haven van Rijswijk, waar ze in lich ters werd gepompt, worden vermin derd. De Westnederlandse produktie is geleidelijk aan tot 700 kubieke meter per etmaal gestegen. Vorstelijk bezoek aan Jaarbeursgebouw Onaangekondigd heeft koningin Juliana gistermiddag een bezoek ge bracht aan de Jaarbeurshallen tc Utrecht om zich op de hoogte te stel len van de toestand der vluchtelin gen en dit bezoek heeft bij de Honga ren een onuitwisbare indruk gemaakt: „Zij is net als een „.gewone vrouw", zeiden de Hongaren zacht fluisterend, toen de koningin te midden van hen thee dronk uit een kartonnen beker tje. Jongemannen stonden buiten bij de hofauto en bevoelden het glas van de ruiten: „Niet eens gepant serd!" Tijdens haar tocht door de zalen, werd de Koningin vergezeld van een jonge Hongaar, die in de straten van Györ gestreden heeft tot zijn vrien den gesneuveld en zijn kogels ver bruikt waren. Toen vluchtte hij naar Oostenrijk en zijn enige bezit was een besmeurde, beschadigde Hongaar- diensten, die voor de vluchtelingen se vlag. Deze vlag, waar de commu-1 werken, toen zij alle zalen bezocht nistische hamer en sikkel weggeknipthad en een langdurig onderhoud was, om plaats te maken voor een brede rouwrand, bood hij Koningin Juliana aan, nadat hij hiertoe door an dere vluchtelingen geprest was. De Koningin dankte ontroerd en vroeg de jongeman haar te vergezel len op haar tocht dor de Jaarbeurs Oude kennis. In de kinderafdeling nam de Vor stin een peuter van drie jaar op haar schoot en deed spelletjes; de minuten regen zich tot uren aaneen en steeds nieuwe verrassingen bracht het be zoek. Een vrouw kwam op de konin gin toe en zei, dat zij haar nog heel goed herinnerdetijdens de 1ste wereldoorlog was deze vrouw met een groep Hongaren naar Nederland gekomen en toen door koningin Wil- helmina ontvangen, bij welke ont vangst ook koningin Juliana aanwe zig was. Toen de koningin zich volledig op de hoogte had laten stellen van de Ontmoeting op Schiphol Toen de Hongaarse vrijheidsstrij ders op zondag 4 november een dra matische wending nam, begon in En geland de uitgeweken Hongaarse ba ron Hajdu aan de werving van een „vrijheidslegioen". Ruim een dag later had hij al de beschikking over 2.000 aanmeldingen en ook in enkele Nederlandse bladen verschenen ad vertenties, die vrijwilligers opriepen. iterdagavond arriveerde deze ba ron, die sinds 1948 makelaar in Lon den is, op Schiphol, maar de vreem delingenpolitie vertelde ham bij aan komst, dat hij slechts ^nkele uren in Nederland mocht blijven en zich dien- Zal „Op de meeste plaatsen waar men zich bezig houdt met hulp aan Hon garije, heerst een verregaande hyste rie, die zich in ondoordachte, indivi duele acties manifesteert zonder ech ter constructieve hulp te bieden". Al dus de directeur van de Weense Cari tas, Mgr. Dr. Leopold Ungar, op een persconferentie van alle Caritas-orga- nisaties in Oostenrijk, waarop hij een waarschuwing liet horen tegen niet zorgvuldig overlegde hulpacties voor Hongaarse vluchtelingen, waarmee men noch de vluchtelingen noch het gastvrij opnemend land van dienste is. Holland ten voorbeeld gesteld. Mgr. Ungar waarschuwde verder voor een ordeloze massa-emigratie. Dikwijls beperkt het buitenland zich bij aanbiedingen om Hongaren te huisvesten, tot opname van geschool de arbeiders en blijft Oostenrijk zit ten met de niet geschoolden. Oosten rijk heeft na de oorlog reeds meer dan 250.000 vluchtelingen opgenomen en geïntegreerd. Zonder onoverkome lijke moeilijkheden kan het in deze tijd van hoogconjunctuur nog 20.000 opnemen. Bovendien hebben ver schillende landen, die de integratie van deze vluchtelingen in het arbei dersproces en andere gebieden garan deren, aanbiedingen gedaan voor het opnemen van minstens 7.000 Honga ren. Het heeft vanzelfsprekend geen zin vluchtelingen naar landen te stu ren, die deze integratie niet kunnen garanderen of in welke sterke com munistische partijen bestaan en de binnenlandse spanningen door de komst der Hongaren nog zullen toe spitsen. De beste mogelijkheden voor het opnemen van vluchtelingen lig gen in West-Duitsland, Oostenrijk en Holland. „Vooral Holland lvTt vol komen in overeenstemming met de planning der Caritas gehandeVl De zielzorg onder de Hongaren. Onder de tot nu toe ongeveer 30.000 uitgeweken Hongaren bevinden zich volgens een opgave van de vluchte- lingenzielzorg der Weense Caritas, slechts zes priesters. In de grote op vangskampen te Traiskirchen en Eisenstad oefenen zij de zeilzorg uit en fungeren als tolk. Een kapelwa gen een geschenk van de Paus en door hemzelf gewijd is op weg naar Wenen, waar deze zal worden ingeschakeld in een regelmatige ziel zorg onder dè Hongaren. met de vrijheidsstrijder uit GyÖr ge had had, stapte zij met de besmeurde vlag in haar hand de auto in, luide toegejuicht door de Hongaren, die na jaren van dictatuur weer ontdekt hadden, dat men ook een volk met liefde kan leiden. voegd (buiten medeweten van de heer Grashuis) waarin de heer Leenstra o.a. de opvattingen van de heer Gras huis bestreed. De heer Biesheuvel vraagt of de minister, indien genoemde feiten juist zijn, niet van mening is, dat de be doelde ambtenaar ernstig misbruik heeft gemaakt van de moderne hulp middelen ter voorbereiding van een regeringsuitzending en dat het gezag van de radiouitzending van het minis terie en van de regeringsuitzendingen in het algemeen hierdoor in hoge mate zijn geschaad. Ook vraagt hij welke maatregelen de minister denkt te nemen om herhaling van vermeld misbruik te voorkomen. ERNSTIGE BOTSING. Eén zwaargewonde. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is te Winssen (gemeente Ewijk) bij Nijmegen de heer H. van der Werf, directeur van een scheepswerf té Deest, op de Van Heemstraweg met grote snelheid op een hem tegemoet komende auto, die bestuurd werd door de heer H. Janssen uit Druten, gereden. Hij moest uitwijken voor een pony-karretje, dat hij te laat op merkte. Twee jongens, die op het karretje zaten, werden tegen de grond geslingerd en de heer Janssen is in levensgevaarlijke toestand naar het Canisius-ziekenhuis te Nij- 'megen vervoerd. Aan de oplettendheid van het per-1 lioht. Zo had de 31-jarige H. S. zich soneel van een politie-radiowagen is sienstenen en tegels toegeëigend om HAARLEMSE TRAM n;et vóór 1 september UIT AMSTERDAM Volgens vroegere plannen zou de concessie van de N.Z.H.V.M., tot ex ploitatie van de tramlijn Amsterdam HaarlemZandvoort op 31 decem ber van dit jaar worden ingetrokken. Thans staat echter vrijwel vast, dat de Haarlemse tram niet voor 1 sep tember 1957 uit Amsterdam zal ver dwijnen. Aan de raad zal binnen kort worden voorgesteld, de exploi tatievergunning te verlengen. Wanneer de tramdienst per 1 de cember van dit jaar zou worden ge staakt, zouden de verbindingen met autobussen onderhouden worden. Een busexploitatie is in het vakantie seizoen pas mogelijk, wanneer het viadukt bij het station Heemstede Aerdenhout zou zijn afgebouwd. Dit viadukt komt echter pas aan het eind van 1957 gereed. Om deze reden is men overeengekomen, dat de Blauwe Tram voorlopig blijft rijden in Amsterdam. Er worden wel kleine wijzigingen in de exploitatie aange bracht. Teneinde het verkeer niet te stagneren, zal het aantal trams in de spitsuren verminderen van 20 op 14, terwijl ook het aantal bijwagens wordt verminderd. Weliswaar is na 1 september 1957 het viaduct nog niet gereed, maar in het winterseizoen, wanneer het ver keer niet zo intensief is, wordt de spoorwegovergang geen bezwaar. Na 1 april zal de N.Z.H.V.M. ook een busdienst AmsterdamHalfweg Zwanenburg gaan onderhouden, via de tuinsteden in West. het te danken, dat een einde gemaakt is aan de activiteiten van een vijftal bouwvakarbeiders, die grote hoeveel heden bouwmaterialen hebben ge stolen van het in aanbouw zijnde Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam. De politie begon lont te ruiken, omdat een auto, die drie arbeiders hadden gehuurd, twee verschillende nummer borden had. Bij controle bleek in de auto een partij bouwmaterialen te liggen. Ook waren onder de wagen speciale beugels aangebracht, waarin twee zware balken van vier meter lengte werden vervoerd. Verder vond de politie in de auto een blik met 50 kg. menie. De mannen hadden deze van twee constructiewerkers, even- j weer vrij wel" léég eens uit Rotterdam, gekocht. Zij zijn nadat men verlede beide ook gearresteerd omdat zij be kenden nog een dergelijk blik ont vreemd te hebben. Een huiszoeking in Bergen op Zoom, de woonplaats van deze drie arbei ders, bracht nog veel meer aan het in zijn tuin een aardig tegelpad te kunnen aanleggen. De 39-jarige R. H. had bij zijn woning een vrachtauto vol met binten, planken en spijkers staan, waarmede hij een gerièflijk eigen woonhuisje in elkaar wilde zet ten. En de 48-jargie D. H. had tot in zijn woonkamer metsel- en sier- stenen opgeslagen, want hij wilde in het door hem gedreven café een schoorsteen bouwen. De politie zet het onderzoek yoort. Weerbericht voor bouwvakken de te onthouden van iedere politieke activiteit. Daarom was de baron zeer voor zichtig, toen persmensen naar zijn plannen vroegen. Hij vertelde, dat zijn doel was, de vrijheidsstrijders in Hongarije zo lang gaande te houden, dat de Wes terse mogendheden gedwongen wa ren in te grijpen. Baron Hajdu sprak prijzende woorden aan het adres van het Roode Kruis, doch zei, dat Hongarije ook andere hulp nodig had. Over het doel van zijn vrij willigers- Met ingan„ van maantlaE 3 decem- werving was de baron uiterst vaag: ber Ml het KNm in De BiIt geduren. hy vertelde, dat enkele Hongaren, die de de wintermaanden een weerbe- tot aan de opstand in ballingschap r|ciit voor de bouwvakken samenstel- geleefd hiadden, de Hongaarse grens jen> zijn overgestoken miet radiozendertjes j en dat zeer binnenkort nieuwe groe-1 Aannemers, uitvoerders en andere pen vrijwilligers naaT Hongarije zul- belanghebbende kunnen dit weerbe- len gaan. richt horen als ze een bepaald tele- Over wapens sprak die baron niet,foonnummer draaien, want zo zei hij de politie zou BU deze weerberichten wordt een dan gedwongen worden in te grijpen terminologie gebruikt, die alleen voor en de regeringen zouden verboden ingewijde begrijpelijk is, nl. voor hen moeten uitvaardigen. die over de „voorlopige richtlijnen Zondagmorgen vertrok de baron voor het doorwerken bij minder gun- weer naar Londen, nadat hij een on-stige weersomstandigheden" beschik- d'enhooid had gehad met zijn Neder-ken. landse contactman, die hem vertelde, Terwille van de nauwkeurigheid is dat in Nederland reeds 1.000 serieuze .besloten Nederland te verdelen in vier meldingen binnengekomen waren. Stijve nek Wrijven met de verwarmende, f lenigmakende Kloosterbalsem I heeft een weldadige werking. Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J (Advertentie). IN NEDERLAND 500.000 NIEUWE WONINGEN 22 November a.s. wordt te Gronin- J jaarlijks worden gebouwd om nu dus gen het 500.000e huis geopend dat na na ongeveer tien jaar te komen tot de I cede wereldoorlog in ons land een gemiddelde van 50.000 huizen per is gbo'Uiwd. Op bo '--nstaan-1^ statis- jaar. tiek is aangegeven hoeveel huizen rayons, die elk een eigen weersvoor spelling onder een eigen telefoonnum mer krijgen. ZAAL BIJNA LEEG OP HAARLEMSE KEURING. De keuringszaal was deze keer En dat viel tegen, en week op een iet wat glorieuze wijze het bolbloemen- seizoen van start had laten gaan. Nu prijkte er alleen een vaas Gerbera's van de fa. C. Alkemade uit Noordwijk Men weet ze in Noordwijk prima te kweken. Wat men er nu van tentoon stelde, was méér dan best: fraaie, grote bloemen en sterke stengels. Dat kón niet beter. STELENDE DUITSERS. De Amersfoortse politie heeft gis teren drie jonge Duitsers aangehou den, die zaterdagavond de grens zijn overgekomen en al stelend en bre kend het weekend hebben doorge bracht. Zij begonnen zaterdag met het ste len van een auto te Enschede, stalen vervolgens enkele zaklantaarns en de inhoud van het kasregister uit een winkel voor elektrische apparaten en braken een kiosk open om aan cho colade te komen. Toen zij zondag een kruideniers winkel te Apeldoorn opengebroken en de lade gelicht hadden, werden zij door de bewoners betrapt. Zij wisten nog te ontkomen, maar de gewaar schuwde politie had hen enkele uren later achter slot en grendel. Een telefoontje naar Duitsland ver telde, dat het drietal daar ook niet onbekend is bij de politie. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 13.5515.40 Eurovisie: Int. voetbalrep. te Frankfurt a/Main. VARA: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NCRV: 20.00 Zar und Zimmer- mann, 21.50 Dagsluiting. HILVERSUM l 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Amus muz. 10.05 Kamerork. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Mensen en minu ten, hoorsp. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 13.50 Omr.ork., groot koor en sol. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 Gram. 18.30 Violen, cello, clavecim- bel en orgel. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muziek in aanbouw. 20.50 Weg en werk der Kerkhervormers, caus. 21.10 Barok- ens. 21.35 Filmbeschouwing. 21.45 Kon. Militaire Kapel. 22.10 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Or gelconc. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11.30 Showboat-reprises. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian-muz. en orgel. 13.50 Medi sche kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Koorzang, sol. en ork. 17.00 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. Anton van der Horst: Antillaanse muziekin strumenten. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Pianospel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kraait de Rode Haan?, toespr. VPRO. 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Gevar. progr. 22.35 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. (67)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6