VAN NELLE Eeuwfeest der Hartebrug-parochie gevierd in luisterrijk spel „Wij zijn er nog", een juichkreet van ir. Edm. Nicolas Een nuttig geschenk? Nieuwe bussen voor stadslijnen te Leiden OMGEVING De kooplust bij politieke spanning Uitbreiding raadhuis nadert voltooiing Comité Ouden van Dagen willen geschenk aanbieden DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAG] A 5 VOORTREFFELIJKE OPVOERING door „SPELERS VAN ST. VINCENT" |\JA DE LUISTERRIJKE kerkelijke viering van het eeuwfeest van de Har- tebrug-parochie is gisteravond de buitenkerkelijke viering begonnen i met de eerste opvoering van het spel „Wij zijn er nogin het Sint An- tonius Clubhuis. Dit spel is door de bekende schrijver ir. Edmond Nicolas speciaal voor deze gelegenheid geschreven. Het schrijven van gelegenheids spelen is geen gemakkelijke opgave, doch ir. Nicolas heeft het probleem op een werkelijk geniale wijze opgelost. In recordtijd heeft hij een vijftal ta ferelen ontworpen, waarin de voorgeschiedenis van de vestiging der Fran ciscanen in de stad wordt belicht. In recordtijd hebben de Spelers van Sint Vincent het spel ingestudeerd en de decors uitgewerkt; het resultaat is even eens een record geworden: een gavë, vlotte, boeiende en ontroerende op voering, die gisteravond een grpot succes is gebleken. Pastoor Lohuis overhandigt zijn in een sigarenkist verstoffelijkte dank aan de regisseur van de „Spelers van St. Vincent" na de opvoering van „Wij zijn er nog". De schrijver is uitgegaan van de gedachte, dat de parochie van de Hartebrug nu wel het feest viert, dat zij honderd jaar in vrede en onder Gods zegen heeft bestaan, maar de geschiedenis van de ziel zorg der Franciscanen paters in de stad Leiden al van veel en veel vroeger dateert. Die voorgeschiedenis is vol van taai volgehouden strijd en uitermate boeiend; dikwijls waren de aanvallen tegen de Franciscanen, die bekend stonden als de felste voor vechters voor de z.g. „oude religie", zodanig, dat het werkelijk een wonder mag heten, dat „zij er nog zijn". Drie eeuwen van vervolging, onderdruk king openlijke en stille tegenwer king heeft hen niet ontmoedigd; zij hebben volgehouden en met hen de trouwe parochianen. Door deze drie eeuwen voert ir. Nicolas ons in zijn verbeelding, in vijf SINT NICOLAAS geeft 't OVERDUIN heeft 't Alleen HOOIGRACHT 62 Lelden - Tel. 25650 raak getekende en met humor en ge voel geschetste taferelen doorloopt nij de geschiedenis van wat wij thans noemen de „zwijgende" Kerk tot aan de zegepraal bij de bouw van de te- genwoordige Hartebrugkerfr. HET begon met de beeldenstorm, welke ook in Leiden huis hield in het jaar 1566. Het was een storm, welke betrekkelijk spoedig geluwd was, omdat de overheid, die nog vele trouwe Katholieken telde, dergelijke onregelmatigheden niet kon dulden. Het volgend jaar was men in het klooster der Minderbroeders alweer aan het werk om de schade te her stellen en daarvan vertelt het eerste tafereel. Maar het zou daar niet bij blijven. De benden van Lumey verschenen ook in ónze stad en in de vroedschap verdwenen de getrouwen; de hazen- harten vloden en de kleine schare van doorzetters kon weinig anders doen dan zich zwijgend terugtrekken in >."e schuilkerken. Een kleine eeuw later worden we geconfronteerd met de schouten, die een aardige bron van inkom sten genoten van de „papisten", cue met grof geld betalen moesten als zij met rust gelaten wilden worden. Doch ook deze „rust" duurde niet lang, want onder de verenigde druk van de predikanten en van de Janse nisten kwam het zover, dat de pa ters „uit de stad werden geleid" oil dat zij allerlei listen te baat moesten nemen om in het verborgen toch nog zielzorg te kunnen uitoefenen. In de Franse tijd keerde de geloofs vrijheid terug, doch nu kwam de stille tegenwerking, welke tenslotte toch overwonnen werd. In het jaar 1835 kon de bouw van een nieuwe kerk aan de Hartebrug worden aan besteed. De laatste hinderpaal wat was dat bouwen duur! werd genomen en in de epiloog zien wij de zegepraal, behaald dank zij de steun van de getrouwe parochianen. De historische gegevens, waarvoor ir. Nicolas dankbaar heeft geput uit de geschiedenis, welke pater Sloos over de Franciscaanse medewerking in Leiden heeft geschreven, zijn met gloed en humor voortreffelijk ge schetst. |>E UITBEELDING door de Spelers van St. Vincent was geheel in overeenstemming met de bedoelingen van de schrijver. Zij hadden een lang niet gemak- Jij ke taak, daar zij zich hadden te verplaatsen in de vele wijzigingen, ".velke zich van eeuw tot eeuw voor deden. Maar zij zijn er onder leiding van de heer H. Topper uitstekend in geslaagd. Wij zullen niet alle namen noemen, maar wij denken aan de prachtige vertolking van de rol van pater Petrus, aan het vlotte en toch waardige spel van de andere paters, aan de brillante en kostelijke creatie van de opeenvolgende Harmen Huy- genszen, aan het enthousiasme van de getrouwe burgers en niet te ver geten de ontroerende charme van de dames. Ingeleid en toegelicht door de heer j. Castelein, gaven zij een •vendig inzicht in de toestanden van die dagen. Pre/ig was o.a. in het spel, dat er nagenoeg geen hoofd rollen waren, bijna alle spelers kregen successievelijk gelegenheid om op het voorplan te komen. Er zat in het spel wel een climax, want het aardigste en geestigste taf reel was het vijfde: de moeilijkheden bij de aanbesteding van de kerk. Dat werd ook met de grootste zwier ge meeld. De decors, waarvan de wisseling verrassend vlot verliep, waren keu- •ig en welverzorgd. Pastoor Lohuis, die op de eerste van de vier parochie-avonden de aanwezigen verwelkomd had, had -\an het einde van de avond heel wat te danken en hij had er alle redên toe. Alle spelers en speelsters werden met een stoffelijk blijk van waar dering beloond onder enthousiast ir.niaus van de volle zaal. De opvoering wordt nog driemaal herhaald (dinsdag, woensdag en don- -^rdag) en naar verwachting telkens voor ei-volle zalen. HILLbGOM PRO ECCLESIA VOOR MEVR. LELTVELD—VAN TRJGT. Mevrouw G. Leliveld-Van Trigt is in verband met haar 40-jarig lid maatschap van de St. Elisabeth-ver- eniging, onderscheiden met het gouden Erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De geestelijk adviseur, pastoor Van Houten, prees het werk der bestuurs leden van deze vereniging, dat in de regel in volkomen stilte wordt ver richt. Daarom achtte hij zich ge lukkig dit blijk van waardering aan mevrouw Leliveld te mogen uit reiken. NOOR0WIJK Pluimveetentoonstelllng. Door de Pluimvee- en Konijnenhoudersver- eniging zal op 28, 29 en 30 dec. a.s. een expositie gehouden worden in de garage van de firma £lkemade aan de Schiestraat. Geb: Geertrudis A. H. M. z. v. P. Weijers en G. Vink; Maarten z. van J. de Bruin en G. den Haan; Hermina P. M. d. van C. Boot en H. Andréé; Roberto J. z. van C. Palm en H. Gort; Maria H. d. van J. de Ridder en P. de Haas. Ondertr.: C. Imthorn en M. v. d. Berg; H. Smit en D. Weenk; H. Kool loos en P. J. Hogervorst; W. Grimber- gc en M. C. v. d. Zee; P. E-rnhoorn en C. Verloop. Getr.: W. Verloop en T. Hof; J. A. Mortman en J. R. Steen voorden; C. v. Bommel en W. Th. Schulte; C. J. Houniet en H. M. Vink; C. Tissing en F. Muller. Overleden; Margaretha Hoogeveen 84 jaar, wed van C. Th. v. d. Berg. STOMPWIJK TARCISÏUS SPEELDE „DE RATTENVAL". De R.K. Toneelvereniging St. Tar- cisius opende haar tonoolseizoen met i een karakter stuk in 3 bedrijven van E. G. M. Teilingen en Kees Spie- rings. Aart Romke, een arbeider uit een grensplaats, heeft door nood ge dwongen zich vergrepen en de ge volgen van zijn misdaad blijven nog jaren na het uitzitten van zijn straf merkbaar aan het gezin. Werk voor hem en zijn kinderen is niet te krij gen. Zijn vrouw Maria blijft echter op God vertrouwen eh in het 3e be drijf blijkt haar vertrouwen niet be schaamd te worden. In de 2 maanden die liggen tussen het 2e en 3e bedrijf is de kentering gekomen, doch jammer genoeg moet men er naar raden hoe dit alles ge gaan is. De soms sterk dramatische en felle rollen werden goed uitgebeeld en het pleit voor het kunnen van regiseur Schrader, dat het publiek aandach tig toezag en hoorde. Afscheid van kapelaan. Donder dagavond om half negen is er in het Blease Paard gelegenheid om af scheid te nemen van kapelaan J. G. Velthuyse. De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag Als gevolg van de politieke span ringen in de eerste weken van nov. is het publiek tot belangrijke aanko pen overgegaan. Vooral de aankopen van levensmiddelen, textielgoederen en schoeisel hebben een omvang be reikt welke in jaren niet meer is voorgekomen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek beschikt iyu over cijfers betref fende de aankopen van het publiek in een aantal warenhuizen en groot winkelbedrijven gedurende de eerste dagen van november. Bij een gemid delde weekamzet in 1954 100, be droeg de omzet in textielgoederen, in de week van 31 oktober5 november 229 (in 1955 was dit 161), voor huis houdelijke artikelen 141 (127), voor schoeisel 176 (134), en in warenhui zen 164 (136). Voor de week van 712 november waren deze cijfers respec tievelijk 215 (129), 142 (116), 162 (98) en 163 (125). MEER RUIMTE IN NOORDWIJKERHOUT Gisteren werd in de raad bekend gemaakt dat de stadsbusdienst te Leiden van de „Eltax" voor de stadslijn 5 nieuwe bussen heeft besteld. Zij zijn in aanbouw. Wij vernamen van de „Eltax" nader, dat de carrosserieën van deze bussen geleverd worden door een Belgische firma, het chassis komt van de Mercedes-fabrieken in Duitsland. Het Interieur maakt een ruime indruk. Er zijn 28 zitplaatsen en 35 staanplaatsen, maar zelfs als de wagen geheel gevuld is, zal men niet het gevoel krijgen „als baringen in een ton opgepakt" te zijn. De chauffeur heeft een microfoon op een buigzame stan daard naast zich, waarmede hij zowel door de luidsprekers binnen of door luidsprekers in de buitenwand kan spreken. Met het in gebruik nemen van deze nieuwe voertuigen zal ongetw"feH aai de klachten over de hinderlijke dampen en de slechte outillering van de Eltax-bussen een einde komen. KARPER VAN RUIM 9 KILO. Een mooie karper (negen kilo en drie ons) in een kinderwagen! Dat niet alledaagse tafereel kon men de zer dagen in Uitgeest bekijken. De oud-gemeenteveldwachter W. de Vries een hartstochtelijk hengelaar, had in viswater De Kuil, eigendom van dé plaatselijke hengelaarsvereniging de vangst van zijn leven gedaan. Hij haalde daar een knaap van een edelkarper boven water. Toevallig stond er een zij 'het aftandse kinderwagen in de buurt, die groot genoeg bleek te zijn om de karper op te kunnen bergen. Met een schare nieuwsgierige kinderen om hem heen ging de gelukkige vi;s?r huiswaarts. (Alg. Dagblad). Een zestigjarige voerman uit Heumen werd gisteren langs de weg NijmegenVenlo onder Heumen door Binnenkort zal de uitbreiding van het raadhuis te Noordwijkerhout in gebruik kunnen worden genomen. In deze nieuwbouw die zich, gebouwd door architect van het alom bekende Noordwijkerhoutse gemeentehuis, A. J. Ki opholier, prachtig bij het be staande gebouw zal aansluiten, be vindt zich, behalve de nodige werk vertrekken, ook een zgn. burgerzaal waarin in de toekomst de huwelijken vciuuuuud uciuubumwu. zullen worden gesloten het gemeen- een hem tegemoetkomende auto aan-tebestuur officiële bezoeken zal ont- gereden en op slag gedood. De man vangen en die voorts zal dienen voor liep naast zijn kar en paard. j alle min of meer officiële doelein- Een Britse luchtvaartmaatschaR-1 den, waarvoor nu nog noodgedwongen pij, de Derby Aviation Ltd, heeft ver gunning gevraagd om een geregelde luchtdienst te mogen onderhouden voor vracht en passagiers tussen Der by, Birmingham en Rotterdam. Men de raadzaal moet worden gebruikt, hoewel die daar in wezen niet voor is bestemd. Het doel van een burgerzaal houdt in dat stoffering, meubilair, enz. daar- zou voornemens zijn drie tot zeven 1 mee in overeenstemming moeten zijn diensten per week tussen genoemde maar óók dat een ger~henk steden te onderhouden. i gehele bua*ge\g voor deze zaal, die meer dan de raadzaal voor een groot deel tot het eigen domein van de;e burgerij behooit, zeker op zijn plaats is Tot dat d iel hebban de hei'e comibé's „Ouden van Dagen" in Noordiwijl erh ut en De Zilk de kop pen bij elkaar gestoken. Daar deze instanties door hun jaarlijkse acties steeds weer kans zien de gehele bur gerij te activeren en dus het klappen van de zweep kennen, worden zij bij uitstek geschikt geacht om óók de schouders onder dit werk te zetten. Na gepleegd overleg met het ge meentebestuur zijn de beide comité's van oordeeld dat een klok, volgens een speciaal ontwerp van architect Kropholler, in de burgerzaal zeer op zijn plaats zou zijn en een waardig geschenk van de burgerij zou vormen. Zij doen daarom een beroep op de burgerzin van de gehele bevolking om een bijdrage voor dit geschenk. Tot dit doel zal dezer dagen een circulaire worden rondgegeven waar in een en ander nader zal zijn toe gelicht. Een volgens een speciaal ontwerp vervaardigde klok kost vanzelfspre kend een flink bedrag. De intiatief- De foto toont duidelijk aan, dat de nieuwbouw harmonieus aansluit bij het bestaande raadhuis. (Foto: Van der Horst). nemers hopen dan ook dat hun be roep op de bevolking niet tever- geefs zal zijn. Wanneer ieder naar vermogen bijdraagt zal de klok waar lijk een geschenk zijn van de gehele Noordwijkerhoutse en Zilkse burgerij. MUZIKAAL BEGIN SINT NICOLA AS ACTIE De 44 Noordwijkerhoudse winkeliers die tezamen met 11 collega's uit de Zilk jongstleden zaterdag hun jaar lijkse St. Ncolaasactie zijn begonnen, hebben bij die gelegenheid de beide plaatselijke muziekverenigingen be reid gevonden na een rondwandeling door het dorp een muzikale wedstrijd op het plein in de Havenstraat te or ganiseren. Als prijswinnaars kwamen uit deze „Trek aan de bel" wedstrijd te voorschijn de dames Jo Zuiderduin, Mia Timmermans, Lena Kerkvliet, St. van Eeden, Ans Kokkolkoren en Henny Baatsen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5