Indrukwekkende eeuwfeestviering in de Hartebrugskerk te Leiden Mgr Jansen celebreerde plechtig lof NIVEA Mgr. Huibers zegende Gidsencentrum „Ter Leede" te Sassenheim in Na elf jaar eigen onderdak MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Kaarslicht drong zich naar voren vanuit honderden plaatsen en verleende de bloemen, die met hun tere pracht het gehele priesterkoor schenen te vallen, een zachte glans, toen gistermorgen om kwart over tien de paro chiegeestelijken van de Hartebrugkerk door het middenschip naar voren schreden om met een plechtige Hoogmis de viering van het 100-jarig be- staansfeest der parochie in te zetten. „Heden is er zaligheid en heij in dit huis gekomen", sprak pater Gilber- tus Lohuis OJ.M. aan het begin van zyn predikatie en hij nam deze evan gelische woorden als uitgangspunt voor zijn historisch overzicht van het ontstaan der parochie, die honderd jaar geleden, toen Nederland ophield missieland te zijn, de naam „statie-kerk" wisselde voor „parochiekerk". Applaus in de kerk voor Je bisschop De welkomstgroet boven de kerkin gang Porta Coeli is echter in de afgelopen 100 jaar niet bijster goed begrepen, zo meende pater Lohuis. De „Poort van de Hemel" is voor de meeste mensen slechts een vaag be grip gebleven, een mooie gedachte voor 'n uurtje per week- Het woord van Ohristus: „Zoek eerst het Rijk Gods en al het overige zal u ge schonken worden", is door de mens van thans omgedraaid en ieder schijnt eerst „het overige" te zoeken in de verwachting, dat het Rijk Gods dan wel geschonken zal worden. De zorg voor „dat overige" heeft de mens ongelukkig gemaakt en pater Lohuis gaf de feestvierende parochianen het advies, weer naar Christus te gaan, die zegt: „Komt tot .Mij, wie belast en beladen is, Ik zal u verkwikken". Volle kerk. Provinciaal Castulus van den Eyn- den droeg de Hoogmis op, geassi steerd door pastoor N. Lohuis (pres byter assistens), pater O. Vermeulen (diaken), pater H. Nieuwenhuysen (sub-diaken), pater S. v. Swelm (ce- remoniarius). In het priesterkoor hadden plaats genomen kanunnik W. Haring, de- Ken van Leiden: gardiaan C. Tijna gel, pater dr. W. Geurts o.f.m., di recteur r.tc. lyceum, pater F. Git mans, Mill Hill, gamizoens-aalmoe- zenier Leiden, de parochiezonen C- Sloots, C. v. d. Stok, A. Lindenhoff, G. Simonis, S. v. Harteveld, R. Poll- mann, A. Kallenberg, A. Castelein, allen oi.m, father Verhoef, Mill Hill en de oud-parochiakapelaans A. Smitz o.f.m. en M. Jorna o.f.m-, be nevens pater B. v. Winden o.f.m. In de kerk, die tot de laatste plaats bezet was, bevonden zich o.m. zusters Carmelitessen, zusters Van Liefde van de parochiescholen, zusters van het Elisabethziekenhuis en dames van Verbum Dei. Bij de vele wereldlijke autoriteiten vertegenwoordigde wethouder S. Menken het gemeentebestuur. Het koor van de Hartebrug zong o.l.v. de heer W- Mizee, aan het or gel beeleid door de heer A. Martijn, de Mis „Tibilaus" van Hex-man Stra- tegier. Plechtig lof in de middag Applaus klaterde op in de Har tebrugkerk gisteravond, toen mgr. M. A. Jansen zegenend door de rijen ging na afloop van het plechtig lof, dat hij had ge celebreerd. De Hartebrugparochianen heb ben hier met een bijna Romeinse geestdrift een typisch Nederland se ongeschreven wet, dat er in de kerk geen lawaai mag zijn, met voeten getreden. Er was re den toe, want het was feest voor de honderdjarige parochie en de oud-deken van Leiden, mgr. M. Jansen, gaf door zijn komst naar de Sleutelstad aan dit feest een bijzondere glans. In de feestelijk verlichte en ver sierde kerk was geen plaats meer toen de bisschop van Rotterdam om vijf uur begeleid door vele priesters het priesterkoor betrad. „Sacerdos et pontifex": priester en bisschop, de krachtige inzet van het orgel klonk als een bazuinstoot, het gezang der duizenden orgelde in de wijde gewelven der kerk. Mgr. Jansen werd met de bisschop pelijke gewaden bekleed, waarna het lof een aanvang nam. Assistentie verleenden als troondiakens deken W. P. M. Haring en pastoor J- A. van Kleef, diakens waren pastoor Auxentius van Schalen en pastoor W. E. Blok, terwijl de secretaris van de bisschop, E. E. F. Guljé, als cere- moniarius optrad. Op het priesterkoor hadden vele geestelijken plaats genomen, onder hen waren de provinciaal van de Franciscanen, pater Castulus v. d. Eijnden. o.f.m., de pastoor van de ju bilerende parochie, pastoor N. Lo huis o.f.m., vele priesterzonen van de parochie en allen, die reeds in de De bisschop van Rotterdam houdt een toespraak tijdens het lof. V.l.n.r.: pastoor W. E. Blok, deken W. P. M. Haring, mgr. M. A. Jansen, pastoor J. A. van Kleef en pastoor Auxen tius van Schalen o.fan. morgenuren van de groep genodig den deel uitmaakten. Het koor zong tijdens dit lof „O quem amabilis" van H. Andriessen en het „Magnificat" van J. Smit. Koor en gelovigen zongen het „Te Deum" gezamenlijk. Parochiekerk juridisch 't centrum. voorkomt winter en werk handen Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid (Advertentie). „Onze parochie mag ik zeggen, want zij maakt deel uit van het bis dom, waarvan ik de bisschop mag zijn. Daarom ook is het te begrijpen, dat u vanavond beslag op mij legt". Mgr. Jansen tekende vervolgens de kerk als het door Christus gestichte normale middel om Zijn genaden uit te delen. Hij wees op de rechten, die iedere parochiaan bezit: het gebruik van de genademiddelen, de H. Sa cramenten en de zielzorg. Dit alles is juridisch geregeld in de parochie kerk. „In de kerk, aldus mgr. Jan sen, vindt de ontmoeting plaats mot Christus en door Christus met Go De mens is een „God-zoeker", de kiem hiervan is door God in zijn ziel gelegd; maar God zoekt ook de mens. Nog met zo lang geleden hebben de gebeurtenissen in de wereld bewezen dat God de enige is, op wie de mens vertrouwen kan. Zegenen sing mgr. Jansen door de rijen. Een kind, dat nieuwsgierig naar de bisschop opkeek tekende hij met een kruisje op het voorhoofd. (Foto's De Leidse Courant) ven. De priesters kunnen omgekeerd dankbaar zijn voor de volgzaamheid het vertrouwen dat in hen werd Dankbaar. Mgr. Jansen sprak vervolgens over het werk van de priesters. Honderd jaar priesterlijke arbeid in deze pa rochie zou men statistisch vast kun nen leggen in miljoenen H. Commu nies, duizenden biechten, duizenden Mgr. Jansen sprak tijdens het lof I bezoeken van en aan parochianen- de parochianen toe. Hij sprak er zijn „Dankbaarheid tot de priesters, die vreugde over uit samen dit feest van over ons zijn gesteld is op deze dag deze parochie, „onze parochie", te noodzakelijk, zij hebben hun beste kunnen vieren. krachten en hun beste jaren gege- Tenslotte wekte mgr. Jansen de gelovigen op de vernieuwing van het schone kerkgebouw door een „vernieuwing van het hart" te doen volgen. Tot besluit van de plechtigheid zong men het „Aan U o Koning der eeuwen", waarna mgr. Jansen de kerk verliet. Tweemaal klaterde spontaan het applaus op. Kerk in licht van schijnwerpers. 's Avonds was de Hartebrugkerk aan de buitenzijde door schijnwer pers verlicht. Vooral van de overzij de van de Stille Rijn kreeg men een goede indruk van gevel en toren, die zich in de avonduren baadden in helder flood-light. Het was voor de Gidsenbeweging in Huibers het centrum wilde ingezenen, de bisdommen Haarlem en Rotter-1 Zij dankte het gemeentebestuur dam zaterdag een belangrijke dag. van Sassenheim voor de gewaardeer- Immers op die dag werd het centrum de medewerking, en hoopte dat er voor de opleiding van gidsenleidsters j steeds een prettige samenwerking zou in het huis „Ter Leede" officieel in blüven. gebruik genomen. Na de oorlog heeft men deze opleiding op verschillende plaatsen moeten houden, doch nu heeft men door aankoop van het buitengoed „Ter Leede" een perma nent centrum. Bij de opening en inzegening, welke door Mgr. J. P. Huibers werd verricht waren vele personen aanwezig. On der de genodigden merkten we op het college van B. en W. van Sas senheim, de aalmoezenier Schooné- beek en Mathijssen van de bisdom men Rotterdam en aHarlem. Aalmoe zenier Tuyn; aalmoezenier Wellegen- burg, commissaresse Twaalfhoven van het hoofdkerkbestuur der MGB vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur van het Nederlands Padvinsters gilde en de dames Oosthoek en Ouborg en vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Alvorens Mgr. Huibers tot de in zegening over ging heette mej. IJs- sèlmuiden, diocesaan Hoofdcommis- resse de aanwezigen welkom. Na 11 jaar Gidsenebweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is het vandaag een bijzondere dag. Zij stelde het bijzonder op prijs, dat Mgr. Toespraak van de bisschop. Na dit welkomstwoord begaf de bisschop zich tussen een haag van Gidsen en kabouters naar de kapel welke naast het hoofdgebouw is gele gen. Geassisteerd door aalmoezenier Tuyn zegende Mgr. Huibers de kapel en het hoofdgebouw in. Hierna nam de grijze bisschop het woord. Het was voor hem een grote vreugde dit huis te mogen inzegenen. Het is de bekro ning van een jarenlang werk. In de beide bisdommen zijn nu 1400 leden der gidsen. Het is een vereniging die nog steeds vooruitgaat. Dit is ook van groot -belang, want de vorming der jonge meisjes is van het hoogste belang. De bisschop sprak vooral har telijke woorden van dank a-am mej. Dsselimuiden die er van het begin af bij is geweest. Onder haar leiding worden de leidsters gevormd. De vor ming der meisjes berust op spel, doch dit is wel degelijk doordacht. We we ten allen dat wat we in onze jeugd hebben geleerd, ons verdere leven naar gedragen. Daarom is het van groot belang dat deze vorming goed gebeurt De leidsters moeten bezield zijn van een geest van apostolaat. Het gaat om de opvoeding tot de vol maakte mens. Als 'herinnering aan diez/e belangrijke dag schonk de bis schip een schilderij voorstellende O. L. Vrouiw van Altijddurende Bijstand. Uitvoerig ging de bisschop op hetgeen dit schilderij voorstelde in. Eindelijk ruimte. Hierna nam aalmoezenier Tuyn het woord. Hij meende een gedeelte uit de H. Schrift te mogen aanhalen n.L hoofdstuk 26 van het Boek Gene sis, waarin Jacob, toen hij een bron had gevonden, sprak: „God heeft ons eindelijk ruimte gegeven'. Dit komt ook heel goed van pas bij dit centrum. In vele plaatsen van de -beide bisdommen heeft men ver toefd met dit opleidingscentrum, doch nu heeft men eindelijk het juiste gevonden. Spr. was God zeer dank baar. Hij dankte de^ bisschop voor diens geschenk. Ook het gemeente bestuur dankte hij, vooral omdat men zo vriendelijk was geweest voor de vijver in de tuin een paar zwanen af Na de Hoogmis kwamen de genodig den in de Romanuszaal bijeen. V.l. n.r.: drie parochiezonen: pater A. Castelein o.f.m., pater C. Sloots o.f.m-, pater G. Simonis o.f.m., dokter M. A. van Dongen, lid van het kerkbestuur, deken W. P. M. Haring, wethoud»»-- S. Menken, die het ge 2r1-' vert«--~"-!iwoordigde en pastoor I Lohuis. te staan, doch ook voor de bouwver gunning welke zeer laat was aange vraagd en de verdere medewerking. De financieel adviseur der bewe ging, de heer v. Adrichem en de bouwkundig inspecteur, de heer Van Alkemade, ontvingen ook woorden van dank voor hun medewerking als mede voor de schitterende geschen ken, o.a. een altaar voor de kapel. De heer Westgeest, de eigenaar der boerderij waar de gidsen gedurende een lange tijd hun bivak hadden op geslagen had het kruis in de kapel geschonken. Hij werd hiervoor har telijk bedankt. Spr. deelde nog mede, dat de nodige contanten voor dit centrum bijeen waren gebracht door de gidsen zelf. Uitreiking insignes. Mej. Usselmudden reikte hierna, namens het hoofdbestuur het zilveren vriendsohapsteken uit aan de heren v. Adrichem en Van Alkemade, als mede aan de heer Westgeest en aan mej. Hoefnagel voor de vele diensten welke door hen waren verricht ten behoeve van .de gidsen. Namens 'het Nederlands Padvinders Gilde sprak mevr. Oosthoek. Zij hoop te dat de idealen thans verwezenlijkt kuinnen worden. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een geschenk. Tenslotte nam de burgemeester het woord. Spreker feliciteerde de Gid senbeweging met dit centrum, al: combinatie van cursus-, vakantie- en bivakcentrum. In het kort ging de burgemeester de geschiedenis van het buitengoed na. Het werd gesticht in 1662 door Nicolaas Dragon. In 1807 was het in het bezit van Baron van Pal-landt 'n deskundige op het gebied van landbouw en veeteelt. Daarna was het 94 jaar lang in bezit van de familie Hubregt. Na 1911 kwam het verval. Het werd niet meer regel matig en goed bewoond. Spreker haalde een spreuk van Van Lennep aan. Deze zou gezegd hebben: „Geen Christenmens zal heden ten dage, de weg naar ter Leede vragen". De reden hiervan was dat er toen een persoon woonde, die samenspande met de duivel. De burgemeester was er echter van overtuigd, dat thans dit gezegde niet meer uitkwam. Inrichting. Hierna had men gelegenheid het centrum te bezichtigen. Zij, die weten hoe het huis er uit zag, zullen ver baasd staan van de ware metamor phose. Het oude koetsiershuis is ver bouwd tot een stemmige kapel. In het hoofdgebouw vindt men prachtige eetzalen en slaapzalen, kantine, enz. Ondanks het feit, dat het geheel heus niet overdadig is ingericht, kon toch worden geconstateerd, dat men er op heeft gerekend hier voorgoed te blijven. De ingebruikname zal zeker ook ten goede komen aan het gebouw zelf. Het is nu voor verder verval be waard. Ruim zestig meisjes vinden er een plaats. De grote tuin geeft ruimschoots de gelegenheid het bui tenspel te beoefenen, terwijl men in ongeveer 10 minuten op de Kaag De Gidsenbeweging heeft hier mede een prachtig centrum gekregen. Motie Maatschappij van Letterkunde De Maatschappij der Nederlandse letterkunde heeft in haar vergade ring een motie aangenomen, waarin wordt betreurd „dat er onder de le den personen zijn, die door hun lid maatschap van de C.P.N. of door hun niet onvoorwaardelijke afkeuring van de houding van de communisti sche partij de geestelijke vooronder stellingen voor de Maatschappij on trouw zijn". Er werd besloten in een buitengewone algemene vergadering de houding van de Maatschappij ten opzichte van deze leden nader te be palen. Inmiddels stroomt het PEN-cen- trum Nederland verder leeg. Tien leden hebben weer bedankt. AANKLACHT TEGEN DE WAARHEID. De heer G. Oversteegen heeft bij de officier van Justitie te Ütrecht een aanklacht ingediend tegen het dag blad De Waarheid. De heer Overstee gen voelt zich aangetast in zijn eer en goede naam door een artikel in De Waarheid van 13 november, onder de titel: „Zo woedde de Romme-pogrom in Utrecht". In dit artikel komen vol gens de heer Oversteegen de volgen de voor hem beledigende zinnen voor: „Het optrommelen van de hulptroe pen is geschied door de heer George Oversteegen, leider van de voormali ge rapalje partij, leider van „Vrede en Vrijheid". Het is verder bekend dat figuren uit de onderwereld door lieden van de omgeving van Over steegen thuis zijn afgehaald om bij de straatterreur te worden ingezet. Tussen de groepen met stenen gooien de studenten en scholieren zijn enke le Oversteegen-handlangers herkend. De keuze van de slachtoffers wees er op, dat Oversteegen de hand moet hebben gehad in de samenstelling van de lijsten, waarmee rooms katholie ke knapen en htm hulptroepen de stad in werden gestuurd". In zijn aanklacht merkte de heer Oversteegen op, geen leider te zijn van de anti-communistische organisa tie „Vrede en Vrijheid" en nooit lei der te zijn geweest van een zoge naamde rapalje-partij, noch minder leider van de Utrechtse onderwereld. Dit laatste beschouwt de heer Over steegen als een persoonlijke beledi ging aan zijn adres. RUIM 4 TON. BIJ HUISVESTINGSCOMITÉ. Bij het Kath. Huisvestingscomité te Den Bosch zijn tot op heden ten be hoeve van de,hulp aan de Hongaren 13.203 stortingen binnengekomen. Het totaal bedrag is 433.627,59. RECHTZAKEN INSLUIPER VOOR DE POLITIE RECHTER. Drie maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haagse politiei-echter tegen een 32-jarige fa briekarbeider uit Noordwijk aan Zee. Deze was op 31 maart j.l. te Katwijk s avonds om negen uur het huis bin nengeslopen van de heer C. Guyt aan de Rijnimondstraat. Terwijl het echtpaar G. beneden nietsvermoedend in de kamer zat, ging verdachte nanr boven, in diverse kamers kasten en bedden doorzoe ken om geld te bemachtigen. Hierbij werd j gadegeslagen door het zes tienjarig dochtertje van de heer G., dat met grote angstogen de bewegin gen van verdachte volgde. Ze durfde echter niet te roepen vóórdat ze oog in oog stond met de insluiper. Toen schreeuwde ze uit alle macht: „Moe der, er is een vent in hiuis!" Verdachte rende naar beneden, wist buiten te komen, maar werd op het erf overmand door vader Guyt en 'n buurman. Verdachte was reeds zes maal veroordeeld, waarvan vijf maal wegens diefstal en eenmaal wegens een zedenzaak tot zware straffen. „Als ik nuchter ben, gebeurt er niets', zei hij. Het vonnis luidde 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de Protestants-Christelijke reclassering.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6