Zaterdagnacht kwam 2e groep Hongaren voor nieuwe toekomst naar Nederland (Hl ET HUIS Werk genoeg maar geen woning Te lage jeugdbeloning drukt 't salaris van de gehele groep Autobotsing eist 2 doden Drie gewonden Hongaarse vrijheidsstrijder vond z'n gezin in Nederland MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA b IN TOTAAL 3000 VLUCHTELINGEN Het tweede transport Hongaarse vluchtelingen is in de nacht van za terdag op zondag in Utrecht aange komen. Om plm. kwart over twaalf kwam de trien met ruim 700 vluchte- telingen het station van Utrecht bin nen. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé en de minister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff waren evenals de bur gemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz ter begroeting aanwezig. Honderden Utrechtenaren riepen de vluchtelingen een enthousiast wel kom toe. De organisatie van het transport naar de Jaarbeurshallen liep aanmer kelijk vlotter dan tijdens het eerste transport van woensdag j.l. Onder de vluchtelingen bevinden zich talrijke jongemannen. Zij vertel den gevlucht te zijn, toen zij in So- ipron voor een overmacht stonden waartegen zij niet meer opgewassen waren. In de Margriethal van de jaarbeurs werden de vluchtelingen opgevangen en van warme koffie met koeken voorzien. Een fabrikant van soepen had speciale Hongaarse soep bereid, die met volle teugen werd genoten. „Niet hopeloos." Ook nu weer werd het enkele vrou wen te machtig toen het Hongaarse volkslied werd gespeeld. Hongaarse vlaggen met op de plaats waar eens de communistische ster zat, brede rouwstroken, negen toen de eerste strofen van het volkslied weerklon ken. De aalmoezenier van de vluchte lingen, pater Rochus Radanayi S.J. sprak de vluchtelingen het eerst toe: "Dikwijls is het in de geschiedenis van het Hongaarse volk voorgekomen •dat zij moesten strijden tussen oost en west. Enkele dagen hebben we gemeend de vrijheid herwonnen te 'hebben, maar de vierde novem'r.er weid een zwarte bladzijde in de be wogen geschiedenis van Hongarije". „Laten we de toekomst niet hope loos zien. U bent hier temidden van een gastvrij en edelmoedig volk, dat u helpen wil voorzover dat ir> zijn vermogen ligt", aldus besloot de aal moezenier. De gewestelijke commandant van het Roode Kruis te Utrecht, dr. A. Vrij landt, die sinds dinsdag slechts enkele uren heeft geslapen kon slechts met moeite woorden vinden, waarmede hij zich tot de vluchtelin gen kon richten. Hij voelt zich mach teloos, omdat hij hun taal niet be heerst, maar spreken wilde dr Vrij- landt om de Hongaren duidelijk te maken, dat ze thans vrij zijn en dat ze alles kunnen krijgen wat ze nodig hebben. Ronselaars geweerd. Streng is de controle in en rond de Jaarbeursgebouwen. De politie houdt nauwgezet toezicht op binnen komende luxe auto's en vrachtwa gens. Herhaaldelijk zijn personen aan gehouden, van wie men het vermoe den had, dat zij met andere bedoe- lirigen naar de Jaarbeurshallen ge komen waren, dan louter om te hel pen. Ook de tolken werden door de po litie ondervraagd vóór zij de gele genheid kregen het Roode Kruis te assisteren. Men is tot deze intensieve controle overgegaan, omdat bekend was, dat zich lieden onder de vluch telingen wilden begeven, die in bin nen- en buitenland vrijwilligers trachten te werven voor een vrij- heidsleger voor Hongarije. Men acht het gezien de psychische toestand, waarin de vluchtelingen momenteel verkeren, bepaald niet wenselijk, dat zij met deze personen in contact ko men. „Neem meer op". Inmiddels komen nog dagelijks gro te stromen vluchtelingen Oostenrijk binnen. Men heeft in de Nederlandse afdeling van het opvangcentrum bij Wenen slechts een wens: Laat de re gering nog meer vluchtelingen de ge legenheid geven naar Nederland te gaan. Minister Suurhoff, die zich zater dagnacht uitvoerig over de organi satie liet voorlichten, vertelde, dat de ministerraad maandagmiddag bij een zal komen om hierover te be slissen. De federatie voor vluchtelingen hulp hoopt, dat de regering het aan tal op te nemen Hongaren nog met 1700 zal verhogen, zodat er totaal 3000 Hongaren in ons land zullen worden ondergebracht. Werkgelegenheid, zo zei minister Suurhoff, is er voor de Hongaren te over, maar wij staan voor het enor me probleem van de huisvesting. Onder de tweede groep bevindt zich een groot aantal metaalbewer kers, voorts textielarbeiders, landar beiders en mijnwerkers. Nog steeds stromen de aanbiedin gen voor werkgelegenheid binnen. Deze gaan veelal gepaard met ter be schikkingstelling van huisvesting. Ook onder het tweede transport be vinden zich talrijke Rooms Kathólie- ken. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dp. B. J. Alfrink heeft de Hon gaarse priester Radanyi speciale toe stemming verleend om zondag in de kapel op het Jaarbeursterrein een Avondmis te celebreren. TWEE TELEGRAMMEN. De tweede groep Hongaren vond ook een in het Hongaars gestelde courant op hun bed in de Jaarbeurs hallen en daarin was opgenomen de welkomstwoorden, die de koningin vorige week tot het eerste contingent vludhtelingen heeft gesproken. Enkele uren na hun aankomst heb- jaar lang in een grote gevangenis waren opgesloten, wij, die door onze eigen regering in massa werden ver moord, wanneer de regering van een vreemd land als de Nederlandse re gering, ons laat delen in haar be scherming en liefde". Tijdens de medische keuring bleek, dat vele vluchtelingen uit deze tweede groep psychisch gestoord zijn. Vooral kleine kinderen, die aan verbitterde gevechten deelgenomen hebben of zagen hoe familie of kennissen neer geschoten werden, blijken ernstig geschokt. Verschillende diensten op medisch en maatschappelijk terrein zijn onmid dellijk met hun omvangrijke taak be gonnen. Nachtvoorstelling. De nachtvoorstelling in de Haagse Schouwburg, die Haagse kunstenaars hadden georganiseerd voor hulpver lening aan Hongarije, bleek zaterdag nacht veel weerklank gevonden te hebben, want de grote Schouwburg zaal was practisch tot de laatste plaats bezet en de intentie van het publiek bleek duidelijk tijdens de lotenver- koop voor enkele schilderstukken, die door Haagse kunstenaars ter be schikking waren gesteld. De voorstelling, die de kunst over een breed vlak bestreek, werd be sloten door „Die Haghe Sanghers", die het Hongaarse en Nederlandse volkslied zongen. ROODE KRUIS COLLECTEERDE IN DEN HAAG 162.002.72. De inzameling, die zaterdag te 's Gravenhage door een record-aantal collectanten, 3500, voor het Neder- landsche Roode Kruis is gehouden, heeft 162.002.72 opgebracht. H.K.W. congresseert: „Geen verkoopavond!" Bij een auto-ongeval in de Noord oostpolder, zaterdagmiddag omsteeks twaalf uur, zijn twee personen om gekomen; een persoon werd zeer ern stig, twee anderen werden minder ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt van de Kaïmperweg en de Sloef- weg tussen Emmeloord en Ens. Op de Kamperweg, dde voorrangsweg is, reed een auto, bestuurd door de heer Lieuwes uit Ens met drie lifters, die in Kampen de bus hadden gemist. Van de Sloefweg kwam een auto waarin alleen de bestuurder, de heer Kruizinga uit Emmeloord zat. Hoewel de situatie ter plaatse zeer overzich telijk is, hebben de bestuurders el- kaars wagens blijkbaar niet opge merkt, zodat zij op het kruispunt, waarschijnlijk in volle vaart, met el kaar in botsing kwamen. De auto van de heer Lieuwes kwam in een sloot terecht; de inzittenden moesten De tweejaarlijkse bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend, en Verzekeringspersoneel „St. Francis- cus van Assisië, die zondag in Belle- vue te Amsterdam is begonnen en maandag wordt voortgezet, is door de voorzitter, de heer J. de Wit uit Bussum, geopend met een rede, waarin hij een protest liet horen te gen het Russisch optreden in Hon garije: „Door bewust mee te werken aan het scheppen van sociaal-econo- mw..„. mische verhoudingen in de samenle- ben de vluchteiingen een uitgebreid ving, die beantwoorden aan de be telegram gezonden aan de koningin en aan de minister-president. Aan de koningin seinden de Hon garen o.m. „Nu het Hongaarse volk in eigen land geen beschermer heeft, grijpt het ons bijzonder aan, dat Uwe Majesteit ook Koningin en Moeder van ons, vluchtelingen, wil zijn. Wij vragen de goede God, die het volk van Mozes en die ook ons naar het land van belofte heeft geleid, dat Hij ook Uwe Majesteit, Uw geliefde fa milie en het gehele Nederlandse volk zegent en beschermt". Aan dr. Drees telegrafeerden zij o.m.: „Wat zouden wij kunnen zeg gen, die door onze eigen regering 12 ginselen van rechtvaardigheid naastenliefde, kunnen wij aan de be strijding van het communisme mee werken", aldus de voorzitter. „De stellige verwachting, dat het episcopaat inmiddels uitspraak zou hebben gedaan in het al jaien han gende vraagstuk der bedrijfsbonden en de daarmee samengaande struc tuur van de r.k. vak- en standsorga nisaties, is niet bewaarheid. De ont wikkeling op sociaal-economisch ter rein maakt een spoedige uitspraak nodig. Gelukkig kan ernstig reke ning gehouden worden met het feit, dat dit nog in de loop van dit jaar Met het tweede transport vluch telingen arriveerde zaterdag nacht Laszlo Pinter uit Györ in Utrecht en na een verkwikkende slaap, begon hij zondagmorgen zijn omgeving eens te verken nen. Laszlo had een verschrikke lijke tijd achter de rug, want toen de vrijheidsstrijd in Honga rije uitbrak, was hy met een groep vrienden naar Boedapest getrokken om daar mee te helpen de tyrannie te verdrijven. Doch deze groep verging het rond 4 november, zoals het zo- wachtten op de puinhopen van hun huis, vernomen, dat de ge hele verzetsgroep in de strijd tegen de Russen gesneuveld was, en radeloos zochten zij redding in Oostenrijk, waar zij bij het eerste transport ingedeeld wer den. Toen Laszlo nu zondagmorgen door de Jaarbeurshallen slenter de, kwam hij terecht bij een verzameling persfoto's, die aan de muur geprikt waren. Plotseling verdween alle luste loosheid uit zijn houding; hij veerde overeind en had even la- Doodgewaand na strijd om Boedapest vele groepen partisanen is ver gaan. De Russische tanks bleken sterker dan de karabijnen en praktisch de gehele groep sneu velde. Met enkele vrienden wist Laszlo de dood te ontwijken en hij keer de terug naar Györ, waar hij zijn huis in puin en zijn gezin ge vlucht vond. Totaal gedesillusioneerd wist hij Oostenrijk te bereiken, waar hij het geluk had in het tweede transport naar Nederland te recht te komen. Zijn vrouw en drie kleine kinderen hadden en kele dagen te voren, terwijl zij ter een opgewonden gesprek met de administratie. Vliegensvlug werden gegevens vergeleken en Laszlo had juist gezien: Op een van de persfoto's stonden zijn vrouw en kinderen. Onmiddellijk kwam het Roode Kruis in actie; Laszlo werd vóór alle andere vluchtelingen doorge licht en gekeurd. Terwijl de dok ter nog met hem bezig was, liet mejuffrouw Tjeen'k Willink van „Vluchtelingenhulp" haar auto warm lopen en een uurtje later werd een doodgewaande vader met zijn gezin te Eerbeek her enigd. geschiedt", aldus de heer De Wit, die kon mededelen, dat de H.K.W. thans 22.580 leden telt, onder wie 5150 vrouwen. Erkenning, gevraagd. De heer De Wit eiste volledige er kenning als representatieve groep van haar 700 leden tellende afdeling kaderpersoneel, die, ondanks de om standigheid, dat zij een der grootste in haar soort is, door de raad van hoger personeel uit de samenwerking wordt geweerd, terwijl de SER er zich te weinig aan gelegen laat lig gen. In overleg met de K.A.B. zal de H.K.W. de nodige stappen doen om verbetering in die toestand te bren gen. Als onbevredigend signaleerde de voorzitter ook de onwil van de werkgevers in het levens- en schadeverzekeringsbedrijf, in versehillende branches van groot en kleinhandel en van de accountantskantoren om een C. A.O. af te sluiten. „Met name voor het verzekeringsbedrijf is dat een onaanvaardbare toestand, omdat de gang van zaken daar zeker geen beletsel is", betoogde de heer De Wit, er aan toevoe gend, dat, wil in deze en andere bedrijfstakken de P.B.O. tot prac- tische verwezenlijking komen, er zich iets wijzigen moet. Het inhalen van de na-oorlogse achterstand van de beambtensalaris- sen vond de voorzitter een ander ne telig probleem, dat dringend om op lossing vraagt. In 1947 bedroeg het verschil in loonindexcijfers, geba seerd op de jaren 19381939, tussen het administratief personeel en de arbeiders al 22 punten. Indien 1947 als basisjaar wordt genomen, is die achterstand per 30 juni 1956 op nieuw met 9 punten gestegen. Kernprobleem. Het kernprobleem ligt hierbij in het feit, dat de basis de jeugdrege- ling te laag is. Dit werkt door in de gehele salariëring van. het admi nistratieve personeel, aldus de heer De Wit, die mededeelde, dat de jeugdmaxima 145 en 156 per maand zijn, terwijl het loon van een ongeschoolde arbeider van 23 jaar neerkomt op ƒ215 per maand, en dat vóór de 6% van kracht werd. „Reeds in 1954 en onlangs nog eens, hebben de beambtenorganisaties te genover het college van Rijksbemid delaars en tegenover de werkgevers doen blijken, dat zij de geldende jeugdregeling onaanvaardbaar achten. De bonden blijven doelbewust in de richting van de instelling van een commissie, die op grond van een on derzoek maatregelen ter verbetering zou moeten voorstellen, hoewel de werkgevers voor deze suggestie niet veel voelen". Omscholing. Ten aanzien van de automatise ring stelde spreker, dat de geleide lijke voltrekking daarvan belangrij Brommer-ongeluk te Amstelveen 2 Chauffeurs gedood Twee chauffeurs van Maarse en Kroon, de 22-jarige W. L. uit Amster dam en zijn 39-jarige collega P. O. reden zaterdagmorgen om 6.10 uur op de Luwte te Amstelveen, toen zij op een aan de rechterkant der weg geparkeerde vrachtwagen reden. Zowel de 22-jarige chauffeur, als zijn collega, die op de diuo-zit zat, werden op slag gedood. De brommer reed met gedimd licht en de 'berijder schijnt de vrachtwagen te laat bemerkt te hebben. Twee jongens op de spoorbaan gedood Op twee plaatsen in ons land kwaim in het afgelopen week-einde een kind op de spoorbaan om het leven. Op de spoorlijn Nijmegen'Den Bosch is gistermiddag, nabij de Teers- diijk onder Nijmegen, de dertienjari ge jongen W. Th. ter M. door de trein gegrepen en gedood. De jongen had met enige makkers post gevat op een soort vlonder, die ter plaatse over een tochtsloot ligt. Tussen de rails door kon hij dan .naar het eronder stromende water kijken. De knaap was zo in zijn spel verdiept, dat h(j niet bemerkte, dat de trein al zo dichtbij was. Toen hij door zijn vriendjes gewaarschuwd werd en wilde vluchten was het te laat. Hij werd door de trein gegrepen en een eind meegesleurd. De jongen werd onmiddellijk gedood. Zaterdagmiddag is op de grens van Rijswijk en Delft, op de onbewaakte spoorwegovergang „Het Haantje" een zesjarige jongen op tragische wijze om het leven gekomen. Het knaapje raakte bij het oversteken van de spoorbaan met zijn voetje bekneld tussen de rails en de houten balken van het wegdek. Hij slaagde er niet in zich snel te bevrijden en werd voor de ogen van zijn vriendjes overreden door een trein uit de richting Delft. Het kind was op slag dood. ke gevolgen zal hebben voor dat deel van het personeel, dat thans nog een voudige kantoorwerkzaamheden ver richt. Omscholing van deze beroeps- genoten, meer algemene en vaktech nische vorming van jong kantoorper soneel en meer belangstelling voor beroepskeuze en beroepsvoorlichting zag hij als remedies. „Daar waar automatisering practisch wordt over wogen, zullen werkgevers en vakor ganisaties samen moeten overleggen, hoe de sociale aspecten er van voor het personeel het beste kunnen wor den opgevangen", aldus de heer De Wit, die tot slot de herziening van het werktijdenbesluit voor winkels van maximum 53 tot 48 uur een I stap in de goede richting noemde. „De H.K.W. zal zich echter blijven verzetten tegen de invoering van een wekelijkse koopavond". Het congres huldigde de heer A. de Graaff, die bijna 25 jaar bondspen- ningmeester is geweest en nu aftrad. De geestelijk adviseur, rector C. Kla ver, deelde mede, dat de Paus de heer De Graaff benoemd had tot rid der in de orde van de H. Sylvester. onder de wagen weg worden gehaald. De heren Lieuwes en Kruizinga waren op slag dood; de drie lifters moesten naar het ziekenhuis te Kam pen worden overgebracht. Voor het leven van een hunner, de heer G. Kievit, organist van de Ned. Herv. Kerk te Emmeloord, wordt gevreesd. Minder ernstig gewond werden de heren G. J. Kanis en Van der Hoven uit Kampen. De beide auto's werden geheel ver nield. Europa's grootste transportbrug Te Sluiskil geplaatst De modernisering van de cokes- verlading te Sluiskil beleefde zondag morgen de laatste fase, toen dc trans portbrug van de opslagplaatsen naar het kanaal van Gent naar Terneuzen met behulp van Nederlands grootste bok, de „Heracles" werd geplaatst. Dit overkragend gedeelte van het cokes-verladingasysteem, dat een lengte heeft van 55 meter, waarvan 35 meter vast en 20 meter uitschuif- 'baar, is het grootste van Europa, en, voorzover bekend, van de gehele wereld. Aan het uitschuifbare gedeelte van de transportburg zal een 16 meter lange Jacobsladder met een verstel bare hoogte van 10 meter worden ge monteerd. Aan de Jacobsladder is een nieuwe vinding toe-gepast, die be rust op het gebruik van rubberban den, waardoor de slijtage tot een mi nimum zal worden beperkt. Wanneer de montage is voltooid, zal het mogelijk zijn om met de nieuwe installatie 160 ton cokes per uur in de schepen te laden; de ca paciteit voordien bedroeg 40' ton per uur. Het werk, dat om tien uur begon, was omstreeks 15.00 uur 's middags voltooid. Men voerde de plaatsing op zondag uit, omd'at de weg langs het kanaal er geheel door geblokkeerd is. Van de gehele overkra^ing steekt, als de brug uitgeschoven is, 16 meter boven water uit; het gedeelte boven de weg is 8 meter lang. Hilversum zat zonder stroom Radio's vielen uit Door een technische storing in de centrale is zaterdagmiddag om tien minuten voor vier in Hilversum de elektrische strooan uitgevallen. De radio ondervond hier in net hele land hinder van. De zenders Hilversum I en II vielen weg, en ook de Wereld omroep, die op Indonesië uitzond, verdween uit de ether. In alle stu dio's heeft men echter in geval van storing de beschikking over nood- aggregaten, zodat men vrij snel de uit zending kon hervatten. De KRO was na tien minuten weer in de lucht, de AVRO enige tijd later. Ook de Wereldomroep kon vrij snel de uit zending hervatten. De storing op het elektrische net duurde tot omstreeks half vijf, toen kon men in de studio's weer op het normale stroomnet terug schakelen. PRINS BERNHARD BEZOCHT LIMBURG. Zaterdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernihard, in gezelschap van de com missaris der koningin in de provincie Limlburg, een kort werkbezoek ge bracht aan de Staatsmijnen. Om streeks kwart voor vier arriveerden de prins en mr: dr. F. J. M. A. H. Houben aan het centraal laboratorium te Geleen. HANDEL MET BELGIë. Uien toegelaten; witte kool gestopt. België heeft thans de invoer van uien weer toegestaan, nadat enkele weken geleden een stop werd opge legd. Daar de prijs voor uien op de wereldmarkt in de tussentijd aan zienlijk steeg, heeft Nederland prak tisch geen nadelige gevolgen gehad van de invoer-stop. Nu België de uien weer toelaat, heeft het een invoer-stop uitgevaar digd voor de Nederlandse wittekool. Maandag 19 november is het laatste transport ingeklaard. es door ALAN SULLIVAN. 26). -> De jongeman was te verbluft om zich te verroeren. Hij stond op een binnenplaats, aan weerszijden ingeslo ten door een hoge muur met ijzeren punten beslagen. De gehele achter zijde werd ingenomen door een zware kooi met metalen dak. De schuifdeu ren ervan konden stevig afgesloten worden. En achter de tralies zat een grote orang-oetang, rossig van ouder dom. Hector had nog nimmer een zo gro te aap gezien. Het dier had een ge weldige mond met dunne lippen, leerachtige wangzakken, lage wenk brauwen en kleine oren. De ogen lagen verscholen achter de zware oogleden. De lengte der armen en de omvang der borst waren geweldig. De ogen van het monster fascineer den. Ze waren op Absalom geves tigd, vermoeid, vol haat en met een soort sprakeloos begrip. Het beest scheen Absalom te kennen, te weten wat hij gedaan had en nog deed; en het smeulende protest in de brute blik verried, dat de aap sinds lang het leven moe was, genoeg had van de gevangenschap en sterven wilde, maar om Absalom niet sterven kon. De aanwezigheid van een derde scheen het dier niet op te merken. Die angstaanjagende ogen waren slechts op de meester gevestigd. Absalom wees op zijn verbonden arm. „Wel, Court, ik denk, dat je dit nu wel begrijpt. Het was geen glas, maar de tijd voor een verklaring was toen nog niet aangebroken. Door on voorzichtigheid was Siak losgebro ken". Hector knikte. Hij voelde Anthea's nabyheid, maar ze leek wel een stand beeld. „De orang-oerang wordt gewoon lijk dertig jaar", vervolgde Absalom onverstoorbaar, „maar Siak is bijna even oud als Dimitri. Meermalen vreesde ik hem te zullen verliezen, maar een wijziging in de behandeling genas hem. Hij is menselijk in zijn sympathie en antipathie en heeft de laatste tijd een haat tegen mij opge vat Hij naderde" de kooi, staarde de aap aan en begon snel te spreken in een vreemde taal. Terstond begonnen de oren te be wegen en de gele tanden kwamen bloot. Het rossige haar der machtige schouders ging overeind staan; Siak leek een demon der vernieling. De oogjes gloeiden rood, de vingers kromden zich. Woede deed het zware lichaam schudden en hij praatte in zijn eigen taal met een schorre keel klank. „Zie je", zei Absalom. „Interessant, niet?" Hector, die een gevoel had of hij ge hypnotiseerd werd, kwam met een schok tot zichzelf. Anthea zag doods bleek. Werktuigelijk greep hij haar slappe hand en drukte die stevig. Haar glimlach deed zijn hart bijna breken. „Anthea voelt zich' niet goed, me neer. Kunnen we niet hier vandaan Absalom knikte en draaide Siak de rug toe. Het beest schudde aan de tra- lieg en het laatste wat Hector van hem zag, was het verwrongen gezicht en twee grote, zwarte, buigzame han den, om het ijzer gebogen. Ze gingen naar het laboratorium. Absalom wist schijnbaar niet, hoe hij beginnen zou en staarde naar zijn instrumenten. Hector hield nog steeds het roer loze meisje bij de hand. „Het zou onmogelijk zijn", vervolg de de kille stem, langzaam en dui delijk, „om je iets meer dan de voor naamste punten van mijn uitvindin gen uit te leggen. Eerst moet ik vast stellen, wat de dood „van ouderdom", zoals we dat noemen, veroorzaakt, waarom we oud worden en wat er gebeurt. Wel, dat komt eenvoudig doordat onze lichamen geen weer stand meer kunnen bieden aan wat „de harpijen des doods" genoemd wor den. Om die harpijen te vinden moest ik een middel verzinnen om ze te fotograferen". „Ze te fotograferen?" „Ja. Ik wist al jaren, dat ze be stonden, maar ik wilde ze zien. An thea, ga alsjeblieft eens voor dat scherm staan daar beweeg je niet". Hy trad op het projectie-apparaat toe, draaide aan een knop en knikte tegen Court. „Kijk nu eens naar het scherm". Blijkbaar zond het apparaat een onzichtbare straal uit en meteen ver scheen een levend beeld van hart en longen, in een bleek, phosphores- cerend patroon. Hector kon het hart zien kloppen, uiteenzetten, samen trekken en het bloed wegvloeien in een half-doorschijnende stroom. Het hart, waarmee ze leefde en adem haalde, het hart, dat ze hem geschon ken had, lag bloot voor zijn verbaas de blik. „Dit is een deel van mijn werk", klonk Absaloms stem. Ze verried geen triomf, geen trots, slechts een grote voldoening. Vroeger tastte ik in het duister, nu is het gemakkelijk. De harpijen des doods, waarvan ik sprak, staan op de projectie voor je, maar je kunt ze niet onderscheiden. Dank je, Anthea." Een klikje en het scherm was leeg. Hulpeloos keek Hector vandaar naar het meisje. Ook Anthea zweeg; een beeld. Zelfs haar hand scheen te sla pen. Hy bevochtigde de droge lippen en dwong ze tot spreken. „U u zult dat toch niet door la ten gaan", bracht hy uit. Absalom glimlachte. „Een veel ge dane vraag. Natuurlijk schuilen ze in jou ook, werkloos voor het ogenblik, maar sterk en machtig. Daar zullen we het later wel over hebben. Eerst zou ik willen vertonen wat Dimitri „het huis des levens" noemt." Hij wees op de glazen cel. „Leven!", stamelde Hector. „Leven en Dood, zijn tweeling broeders", zei Absalom peinzend. „Court, jij bent uit atomen opge bouwddat zijn we allen. Als ik nu" hij schudde het hoofd en fron ste de wenkbrauwen „nee, dat kan ik 'n leek niet uitleggen, Ik zal 't zo zeggen: Als ik je atomen zo beïn vloed, dat bereikt wordt dat ik ge makshalve een minus-effect zal noe men, dan houd je op te bestaan tenminste in de huidige- vorm. Ik weet niet, waar je blijft, maar je volgt het Guinese biggetje. Je wordt een onzichtbaar deel van de algeme ne cosmos. Kun je me volgen?" Het duizelde Hector. „Ik probeer het". „Het zou me verwonderen als het je lukte. Maar als ik aan de andere kant van plus-effect bewerfcstellig. dan neem ik de eerste stap tot het vernietigen van de harpijen des doods Die behandeling wordt na geregelde tussenpozen herhaald". (Wordit vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5