Vlees hoort erbij Dfa.yf bh f $LMiLGAT r> itofi (L S&J LtmSTAD KAB-St» Petrus en St. Lodewijk opende seizoen „Sint Willibrordus" besloot feestelijkheden De Katholieke Kerk in Amerika Wefsprekmrfheidsconcours jeugd middelbare scholen Kunstleven in eióen Eerste lustrum „Crescendo" MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 l/t Inbrekers vingen bot. Inbrekers meenden de afgelopen nacht hun slag te slaan bij de brand- stoffenhandelaar Van Haasteren aan de Zijlsingel. Door de achterdeur van de bijkeuken, die, nadat de familie bezoek had ontvangen, niet meer was gesloten, verschaften zij zich toegang tot de woning. Een lege portemon- naie werd uit een dressoir medege nomen, waarna een geldkistje, waar in zich drie voor de dief waarde loze spaarbankboekjes bevonden, ontvreemd werd. Uit een kast werd vervolgens nog een vrijwel lege portemonnaie gesto len. De buit was de moeite van tellen niet waard. De politie heeft het geval in onderzoek. Het gezin, dat zich reeds te bed had begeven, heeft van het ongenode bezoek niets gehoord. Club de Limetz. De Club de Limetz komt heden avond om acht uur weer bijeen in café-restaurant „Royal" aan de Duza- A. DE KOSTER BEGRAVEN. Zaterdagmiddag vond onder bui tengewoon grote belangstelling op de Ned. Herv. begraafplaats het ..Groene Kerkje" te Oegstgeest de teraarde bestelling plaats van de heer A. de Koster, oud-directeur van de N.V. meelfabriek „De Sleutels"' voorheen de Koster en Co. die de vorige week op 81-jarige leeftijd overleed. Onder de aanwezigen waren o.a. de heer en mevrouw Van Kinschot het bestuur van Amicitia directie en commissa rissen van het Leidsch Dagblad, mr. Leembruggen, vice-voorzitter van de Leidsche Ver. van Industrieëlen, prof. J. P. Bijl uit Leiden, oud-dir. van het Instituut voor Preventieve genees kunde, J. J. G. Verhey van Wijk, voorzitter van het Dep. Leiden Mij voor Nijverheid en Handel, vele za kenrelaties en vrienden van de over ledene. Bovendien waren aanwezig directie en commissarissen, perso neel en het bestuur van de perso- neelsver. van genoemde meelfabriek alhier: De heer H. J. de Koster uit Was senaar, zoon van de overledene, op volger van zijn vader, voerde het woord. Hierna sprak jhr. J. Ver- spijck, vice-voorzitter, Ned. Ver. van Meelfabrieken uit Wormerveer. Hierna werd het stoffelijk over schot in het familiegraf geplaatst. Aan het graf dankte de oudste zoon van de overledene, de heer A. D. de Koster, uit Wassenaar voor de laat ste eer zijn vader bewezen. Hotel „Nieuw Minerva" gaat uitbpeiden Met 85 bedden De hotel-capaciteit van hotel „Neiuw Minerva" in de Vrouwen- steeg te Leiden zal binnenkort met bedden worden uitgebreid. Men De ijver, waarmede het bestuur van de K.A.B. St.-Petrus en St.-Lodewijk acties heeft gevoerd en met name reclame heeft gemaakt voor de to- j neelavond, waarmede 't verenigings seizoen werd geopend, is beloond met zulk een opkomst van de leden en hun aanhang, dat geen enkele plaats in de grote Burchtzaal te Leiden onbezet bleef. De voorzitter van K.A.B.-wijk, de heer C. J. van Leeuwen, opende deze avond met een woord van welkom, waarin hij uiting gaf aan zijn dank baarheid, dat het seizoen zo goed was ingezet. Hij verwelkomde de geeste- adviseur, pastoor W. E. Blok, af gevaardigde van de K.A.B.-wijken te Leiden en de K.A.V. Pastoor Blok, die nog onlangs het adviseurschap van de K.A.B. St.- Petrus en St.-Lodewijk heeft aan vaard, zei in een kort woord van ken nismaking dat de 600 K.A.B.-leden in zijn parochie een belangrijke groep vormen. Hij wekte de aanwezigen op ook naar de avonden te komen, straat. Alle leden worden verzocht op deze vergadering aanwezig te zijn. Hersenschudding. Om tien voor één zondagmiddag reed op de Lage Mors weg een 15-ja rige wielrijder F. C. tegen een 11-ja- rige jongens op die achter eer. bal rennend plotseling de straat over stak. De wielrijder sloeg over de kou. Met een hersenschudding werd hij door de E.H.P. naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Gevaarlijk spel. De negenjarige R. K. viel zondag- middag om vier uur tijdens spel op i waarin de nadruk méér op het cul- heipalen gelegen aan de Koepoorts-turele dan op het feestelijke ligt. „De Gastspelers" brachten vervol gens onder regie van de heer Jac. Buis een voortreffelijke opvoering van de klucht „Het hing in de lucht". Het dankbare stuk, dat zeer lach wekkende momenten kent, werd een succes, mede dank zij het natuurlijke spel van Jac. Buis als Gerrit de Geboren: Ruurd Jetze, z. v. J. dezeeman. Ook de andere rollen in dit Jager en A. G. Koning; Petronella toneelspel, dat al enige malen in brug ap zijn kin op de grond. Hij brak zijn polr, en kreeg een bloeden de wond aan de kin. Burgerlijke Stand Adriana Maria, d. v. L. M. P. v. Berge Henegouwen en A. G. M. Buil; Aleida Josephina Maria, d. v. P. A. J. Schamper en M. A. v. Berge Hene gouwen; Elefterias, z. v. J. de C. Thomas en H. Gavala; Gerhard Hen drik Cornelis, z. v. A. de Vries en A. B. Klomp. Overleden: J. van Hooidonk wedu we v. Brugman 67 j.; P. J. M. van Kampen dochter 6 j. Leiden is opgevoerd en in de Leidse Courant is besproken, werden goed vervuld door Hanny Reizevoort als Emmy, Jac. Ouwerkerk als Niek, Amnde Kop, als Mia, Juiffr. Bartels als ïtia Vink, Nel Reizevoort als Tante Siaan, Jannie v. d. Kwartel als Lous ":ihof en M. Reizevoort als de kapi tein. Tenslotte danste men nog enige uurtjes op muziek van „The Rhythme club", o.l.v. Theo Wisse. De heer E. Castelein was balleider. Ernst en Luim De jubilerende Leidse afdeling van de Nederlandse Bond van Katholieke Werknemers in Industriële Bedrijven „St. Willibrordus", sloot zaterdag avond de feestelijkheden rond haar veertigjarig bestaan met een gezellige cabaretvoorstelling in het Jeugdge- bouw aan de Maria Gijzcnsteeg. De avond werd ingeleid door de voorzitter van de feestcommissie, de heer H: Smeéle,"die een hartelijk wel kom toeriep aan de heer J. Smit, die tevens het hoofdbestuur vertegen woordigde en aan de afgevaardigden van vele zusterverenigingen. De heer Smit die vervolgens het woord verleend werd, zeide dat de eerste strijd van de vakorganisatie geleverd werd, als antwoord op de roepstem van Paus Leo XHI, een strijd om materiële verheffing van de arbeider. De bekroning van deze eer ste periode is wel de P.B.O., maar nog is de taak van de vakbonden niet vol bracht. Het streven is in de toekomst naar een daadwerkelijke medezeg genschap in de produktie van de be drijven. Daarnaast staat ons steeds de strijd voor het christelijk ideaal voor ogen, een strijd die thans gevoerd wordt in fabrieken en werkplaatsen, op straten en pleinen. Spr. deed een beroep op de eensgezindheid van de arbeiders zich achter deze strijd te heeft ^hiertoe aangekocnt panden aan scharen en de vakbonden te laten bloeien, kwalitateif in het kader en kwantitief in het ledental. Mede namens het hoofdbestuur wenste hij de aanwezigen een plezie rige avond. Cabaret. Deze wens ging, nadat afdelings- Aalmarkt 19 en 20, waarin verleden tijd de Stadsapotheek was gevestigd. Deze panden zullen wor den ingericht als een oud-Hollands hotel. De kelder onder deze panden zal worden ingericht als een ouder wetse „Waeghkelder", die zal voor zien worden van 16e eeuwse tegeltjes. In september van het volgende jaar zal men met deze restauratie begin nen. De vrijgekomen panden heeft men gedeeltelijk ter beschikking ge steld van de Leidse afdeling van het Nederlandse Roode Kruis, met de be doeling er tijdelijk Hongaarse vluch telingen in onder te brengen. terdamse Schoffies, deed met zijn muzikale kolder zijn luisteraars bijna huilen van het lachen. De goochelen de clown Anverdi, die meters touw, „dresseerde" gebuikmakend van ki lo's zout, kon men niet van langdra digheid of zouteloosheid betichten. Zijn optreden boeide van het begin tot het einde. Henkie, de recruut zou voor mili taire aard en eigenschappen beslist onvoldoende gekregen hebben bij een beoordeling, maar het zou een bron van vrolijkheid zijn geweest op de soldatenkamer. De „Two in Harmo ny", twee jongens en een guitaar, tenslotte brachten aardige muziek ten gehore. Het programma werd ge leid door de heer A. A. de Vries en muzikaal begeleid door Theo der Kin deren. Na afloop van het cabaret was er tot twee uur gelegenheid om onder leiding van de heer L. Driessen een dansje te wagen. LEKKERSTE ROOKWORST HAALT U BIJ DE SLAGER I Hoe 't ook zij: Help Uw slager U vlot te bedienen door te bestellen: 's morgens vóór 9 uur en voor Zaterdag op Vrijdag Publikatie van de verenigde sla ers in Leiden en omsreon (Advertentie! Lezing voor St. Christoffel Geestelijken krijgen in de meeste winkels in Amerika korting en spre ker vond dit wel een voorbeeld ter navolging in Nederland. Vervolgens vertelde pater Maarsohalkerweerd nog over Washington, Indianapolis, Chi cago en vele andere steden. Hoewel de pater nog stof voldoen de had om over te vertellen besloot hij hiermede toch zijn gezellig relaas, waarvan alle leden genoten hebben. De vele leden die verstek hebben laten gaan op de j.l. vrijdag gehou den vergadering hebben een leerza me en zeer interessante avond gemist. Pater R. Maarschalkerweerd vertelde n.l. het een en ander over zijn reis j als emigranten-aalmoezenier naar Te ca. half elf uur sloot de voorzitter Amerika en Canada. de vergadering. Hij wees e-op, dat Spreker begon er op te wijzen dat j op de december vergadering ook alle men in 2 maanden niet geheel Ame-dames verwacht worden, rika en Canada kan „doen", m.a.w. hij zou vertellen hetgeen hij gezien en medegemaakt had. De tocht werd gemaakt met het s.s. Zuiderkruis. De eerste moeilijkheden voor de emigranten openbaarden zich reeds toen zij biljetten in moesten vullen, maar de taal nog niet spraken. „O, dat leer ik daar wel", zeiden de mees ten, niet beseffend hoe remmend dit zou werken om er in de vreemde „in" te komen. De kerk in Amerika. Ook het kerkelijk leven in Ameri ka is groots zoals alles er groots is. In New-York b.v. zijn er op zondag in de kerk bij de paters Franciscanen 29 H.H. Missen. Deze worden door ca. 50.000 mensen bezocht, terwijl er daags te voren 4000 biechtelingen zijn geweest. Dagelijks horen 8 paters de Het is merkwaardig, hoeveel wel sprekendheidsclubjes op middelbare scholen de laatste jaren in oprichting, of al jaren in bloei zijn. En er is alles voor. Niet alleen vormen de jongens en meisjes hun verstand en leren ze hun gedachten formuleren, maar ook: in het openbaar kunnen spreken is een belangrijke eigenschap voor „later", waarvan ze niets dan plezier hebben. En ze mogen liever nu „voor schut" staan, dan straks. Zaterdagavond was er weer een welsprekendheid-concours, georgani seerd door de Contactcommissie van de Leidse Middelbare scholen. De gehele dag door biecht. Collectes kent wedstrijd werd gehouden in de men er niet. Alleen wordt de envelop1 0i" opgehaald, waarvan men er een stel thuis krijgt voor eed jaar tegelijk en deze kan men iedere zondag (met in houd) deponeren op de schaal. Plaatsengeld betaalt men bij het binnenkomen der kerk. In de kerken is het dus rustiger dan in Holland. Daar de afstanden groot zijn en men ook de problemen kent van het parkeren, bestaat in Amerika de z.g. .drive-in-chuarch". Met de auto rijdt men het z.g. plein op en kan op deze wijze „in" de auto op geldige wijze zijn zondagsplicht vervullen. BIOSCOPEN. De films in de week van 1623 nov. zijn door de Kath. FiLm Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Casablanca", volwassenen. „De onbekende soldaat", 18 jaar. „Het trottoir", 18 jaar. „Viva Las Vegas", strikt volwassenen. „Opstand der krokodil mensen", 14 jaar. Lido: Rex: Scapino Ballet kochte zaal danste het Scapino - Ballet voor de jeugd (onder doodse stilte) met groot succes. De jeugd in kennis stellen met de balletkunst en waardering en liefde bijbrengen voor de zo moeilijke en délicate kunst is het streven van dit gezelschap. Sca pino in casu Peter Brandsma voert het woord; hij legt uit, voedt op en boeit het jeugdig publiek, wat op zichzelf al een hele prestatie is, ®ruin's» £e ^eer Smit De stichting Leidse Jeugdactie heeft had dank gezegd voor zyn vriendelij- - ke woorden, direkt in vervulling door de conférences waarmee Joop Boeree in een miminum van tijd de zaal in zijn ban had. Hij ontlokte gulle lachbuien aan de toehoorders, die zijn grappen met een geestdriftig applaus beloonden. Ook de twee Virojé's oogstten succes met name door hun vertolking van mu ziek uit „La Traviata" en Paultje van Rennes, nummer één onder alle Rot- No. 507. Horizontaal: 1. deel van het gebit, 3. taaie aardsoort, 5. bekend gebouw in Amsterdam, 7. gevangenis voor galeislaven in Tur kije, Tunis en Algiers, 9. muziek noot, 11. meisjesnaam, 13. stap, 15. gem- in Gelderl., 16. ijzeren pin, 18. grond, die bij een hoeve behoort, 20. balk, 22. tussenzetsel, 23. gem. in Gelderl., 24. huisdier. Verticaal; 1. opgooi, 2. spoedig, 3. water in Gelderl., 4. Kooksel, inzon derheid van kool, 6. Turks bevel hebber, 7. vette rook, 8. beneden, la ger dan, 10. familielid, 12. achting, 14. stok met voettrede, 16. drank, 17- plaats in België, 19. robust, 21. boom, Oplossing morgenavond. BELASTINGDIENST TE LEIDEN. De heer J. van Diggelen, verifica teur der invoerrechten en accijnzen is met ingang van 1 december ver plaatst van Roosendaal (station) naar het stationnement der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden. De heer H. Jager, assistent van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 december 1956 verplaatst van Bodegraven naar het stationnement dre Invoerrechten en Accijnzen te Leiden. De heer C. D. Gravemaker, as- sistens van 's Rijks Belastingen is met ingang van 1 januari verplaatst van Bergeyk naar het stationnement der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden. De heer W. B. Bink, schrijver van 's Rijks Belastingen ter inspectie der belastingen te Leiden le afdeling is met ingang van 1 oktober 1956 be noemd tot adjunct-commies titulair. Leidse Universiteit INAUGURATIE TE LEIDEN. Op vrijdag 23 november zal mr. W. L. G. Lemaire, die is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, zijn ambt openlijk aanvaarden met het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden. het initiatief genomen tot 't optre den van dit hard werkende gezel schap. Op vrolijke vlotte manier leidt Scapino de lieve jeugd in, in de ge heimen van 't rytme, waarna een de monstratie gegeven wordt van ver schillende danspassen, waarin de bei de gasten dansers van 't Sadler's Wells-ballet uit Engeland Fran- cine Chkliar en Ivan Baptie met recht gezegd: hun beste beentje voor zetten. Aldus een beetje ingeleid viel er veel meer te genieten van de statige Hollands huis) koos zich een elegante vrouw, een leuk kind, een frisse meid, een forse knecht, een lenige hond, die met de gekozen poes goede maat jes wordt. Leutige situaties werden in dans uitgebeeld. De kinderen lie ten het spel, dat zich in en rond een mooi oud huis afspeelde, volledig op zich inwerken. Er waren ook ouders die zich even voldaan betoonden als de kinderen. Wij hopen dan ook, dat Scapino zijn werk met succes zal voortzetten, om de jeugd begrip by te brengen voor de schoonheid ligt in rytmische uitbeelding en be wegingen. WEDSTRIJDEN E.H.B.O.-RAAD. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de E.H.B.O.- Raad, waarbij aangesloten alle E.H.B.O.-verenigingen uit Leiden en Omstreken, werden zaterdag middag in de „Don-Boscoschool" onderlinge wedstrijden georgani seerd, die dank zij de grote be langstelling en het serieuze wer ken, uitnemend zijn geslaagd. In zijn openingswoord verwelkom de voorzitter L. H. Piek allereerst de Saralbande, de vlotte Mazurka de doktoren Keegstra, Solewijn Gelke, Wiener walzer en die in moderne stijl. Men 'kon tevens genieten van de mooie effectvolle costuums en de door Peter v. Zanten kunstzinnig ge speelde begeleidingen. In afwijking van 't programma werd de middel- Nederlandse Ballade „Het was een kind, een klein kind, 'n kind van twaalf jare" (een verhalende dans dus) ten tonele gebracht. Scapino ditmaal de troubadour zeide met eenvoudige gevoelige dictie het ex pressieve gedicht. Er is in deze bal lade wel plaats voor enkele dansen en men slaagt hier wel in, wat tech nische gaven betreft en artistieke aanleg. Jean Rebel als de woeste her tog, en de moeder in de uitdruk king van haar wanhoop. Hier zar men geslaagde soli, afgewisseld door stijl volle groepsdansen; en het rytmi sche bewegingsspel van de eigenlijke hoofd persoon: het kind, was een stijl vol spel van gebaar en mimiek, en 't werd een samenkoppeling van. ballet en pantomime. De kinderen hebben aan de hand van 't verhaal, dus voorbereid, van de voorstelling genoten, muis-stil en één en al aan dacht. Tenslotte een alleraardigst vlot en Scherpenberg, mej. Cath. Verbrugge en Kortmann uit Zoeterwoude, als mede de genodigden en de heer Gouverneur namens de B.B. De E.H.B.O.-Raad stelde een bedrag beschikbaar voor de Hongaarse vluch telingen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden en het dient gezegd, dat de talrijke slacht offers op voortreffelijke wijze werden behandeld, waarmede de paraatheid van de E.H.B.O.-Raad voldoende werd aangetoond. Dokter Keegstra besprak op vaak humoristische wijze de gemaakte fouten, waarna voorzitter Piek de spanning van weken, zelfs maanden training verbrak, door de diverse uit slagen bekend te maken. Senioren (max. 220 pnt., leider 75 pnt.): 1. Kon. Ned. Ver. Oegstgeest 202 pnt. (wisselbeker), leider v. d. Sleet, 74 pnt.; 2. Kath. Nat. Bond, 189 pnt., leider Van Dam, 72 pnt.; 3. Kon. Ned. Ver. Leiden, 178 pnt., leider mej. Roman, 69 pnt.; 4. EHBO- Dienst, 159 p., leider Doesburg, 70 p.; 5. EHBO-Brigade, 138 p., leider v. d. Hoeven, 59 p. Junioren (max. 220 p., leider 75 p.) 1. Kath. Nat. Bond, 180 p. (wissel vrolijk ballet, naar 't oud-Hollandse beker), leider Van Hees, 56 p.; 2. T" A i""*" "HBO-Brigade, 153 p., leider mevr. r. Oosterwijk 55 p.; 3. EHBO-Dienst, 471 p., leider mej. Voorzaat 45H p.; Kon. Ned. Ver. Oegstgeest, 1263-1 p. leider mevr. Prins, 48 p. liedje „In Holland staat een huis' de kindermentaliteit gebaseerd, maar wel artistiek en charmant tevens, 't Was kostelijk: de heer des huizes (wel wat te coquet voor een heer in een nieuwe, fleurige kantine van het St.- Bonaventura-lyceum. Van de jury maakten deel uit leraren en lerares sen van de diverse scholen. Een groot aantal jongens en meisjes was aan wezig om de uit hun midden gekozen spre(e)k(st)ers in-de-dop te horen. Vóór de pauze waren dat van iedere school één, sprekend over een gepre pareerd onderwerp. Winnaar van deze groep werd Hans van der Kwaak (Chr! Lyceum), die gespro ken had over „De moderne Olym pische Spelen". De woordvoerder van de jury had waardering voor de opbouw, de inhoud, de overtuigende waarde van het geheel en de per soonlijke mening, die de zoon van wethouder Van der Kwaak aan de dag legde. Tweede in deze categorie werd Hans van Zijl, leerling van het R.K. Lyceum, wiens onderwerp was: „Verhalen rondom de Zuiderzee". Na de pauze stonden achtereenvol gens op het spreekgestoelte een twaalftal jongelui, om een improvi satie te houden over een onderwerp, dat een kwartier tevoren was opge geven. Winnaar van deze afdeling werd Aad Kosto (Gymnasium), die beloond werd om zijn kostelijk praatje over „de Middelbare scholier en de pijn". Tweede was Marjan Kleibrink (Meisjes-H.B.S.), die, zoals de spreekbuis van de jury zei, in weinig woorden veel goeds over „Experimentele Dichtkunst" wist te vertellen. De winnaars kregen boeken aan geboden. f-eHse A^en^a MAANDAG 19 NOVEMBER K.A.B. St. Leonardus: Kruis- en klaverjascomp. St. Leonardushuis, 8 uur n.m. L.M.C.: Jhr. dr. J. C. Mollerus over „De positie van het Nederlandse Middenstandsbedrijf". „In den Ver gulden Turk", 8 uur n.m. Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. Club de Limetz: Bijeenkomst. Café rest. „Royal". 8 uur n.m. DINSDAG 20 NOVEMBER Adviesavond „St. Eloy": Geb. Chr. Soc. Belangen, 7.308.30 uur n.m. Leidse Kunstkring „Voor Allen": 2e concert. Stadshoorzaal. 8 uur n.m. „Ex Animo": Mozart's Mis in C. Remonstrantse kerk, 8 uur n.m. „Oud Leiden": Dr. J. Bosch over „Bilderdijk en Leiden". Lakenhal 8 uur n.m. Credo Pugno. Geb. Chr. Soc. Be langen. 8 uur n.m. Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijr. er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. K. O.-Filmstudiekring: „Is film keuring censuur?" Casino, 9.15 uur n.m. WOENSDAG 21 NOVEMBER Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. Verkoping: t.b.v. Hong. Vluchte lingen. Rapenburg 6. 3 uur n.m. K. O.-rondleiding. Start-tentoon- steling. De Lakenhal. 8 uur n.m. Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk.: Gerecht 10. 8 uur n.m. Ned. Ver. van Suikerzieken. Voor lichtingsavond. 7.45 uur nam. „De Kleine Burcht". Kath. Nat. Bond van E.H.B.O. afd. Leiden. Vervolgcursus voor diegene die donderdags niet kunnen. 8 uur nam. R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENST Voor Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen tot zaterdagmorgen 24 nov. 8 uur door apotheek „Doeza", Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek „Nieuwe Rijn", Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en apotheek „Oeastgeest" Wli- helminapark 8, tel. 26274. Laatste Berichten DE WAARHEID IN AS. Onbekenden hebben zaterdagmiddag in de Haagse Fahrenheitstraat een colporteur van een communistisch dagblad (De Waarheid) leeggekocht. Zij hebben de kranten verbrand en daarna de as netjes in de goot ge veegd. LEKKERE TAART. In het gezin van de heer J. Godlieb te Tiende veen in de gemeente Bei- len heeft zich voedselvergiftiging voorgedaan. Ter gelegenheid van een gezinsuitbreiding was het gezin een taart aangeboden. Allen die hiervan gegeten hadden werden enige tijd daarna onwel. De toestand van de kraamverzorgster was èodanig, dat op advies van de dokter direct in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het echtpaar Godlieb, waarvan mevrouw Godlieb er nog het best aan toe is, kan voor lopig in huis worden verpleegd. In een met veel bloemen ver sierde zaal van de „Kleine Burcht" hield het bestuur van „Crescendo" zaterdagmiddag receptie ter gele genheid van de eerste lustrumvie ring. De voorzitter, de heer A. J. v. d. Kwartel heette allen aanwezi gen een hartelijk welkom. In zijn openingswoord deed hij de sugges tie om een verenigingsraad in Lei den te stichten. Deze raad stelt zich ten doel om samenwerking tus sen de amateurvereniging van Lei den te bevorderen. De plannen die deze raad maakt, aldus de voorzitter, wil men ook ter kennis brengen aan b. en w. van Leiden. Onder de aanwezigen waren o.a. de heer H. Stenz, vice-voorzatter van K. en O., de heer J. G. Wakka namens „Aocordanto, de heer L. T. van Spall namens WV, de heer T. Zwanenburg namens DW, de heer J. J. Wassen- burg namens „Nieuw Leven", en ver der vertegenwoordigers van het Tam boer- en Pijperskorps K. en G., UVS, Lugdunuim, Vogelvrienden „Avibus", strijkorkest „Sylvia" en van de mond- aocordeonver. „Excelsior" uit Sassen- heim. De heer T. Zwanenburg van DW en de heer J. J. Wassenburg namens „Nieuw Leven" voerden het woord. Avond. In de Stadsgehoorzaal waren des avonds donateurs en genodigden bij eengekomen voor de viering van de feestavond. De voorzitter, de heer A. J. v. d. Kwartel heette hen allen wel kom. Hierna kwam de presidente van het vrouiwencorndté, mevrouw Bras- sar aan het woord. Zij bood namens de leden en" donateurs de dirigent en het bestuur van „Crescendo" acht nieuwe muziekstandaards aan. en aan de voorzitter tevens nog een envelop pe met inhoud. De voorzitter over handigde de leden van het comité, vooral hun werk in de afgelopen 5 jaar gedaan, een mooi boeket bloe men aan. Na dit officiële gedeelte bracht „Crescendo" enige werken ten ge hore, dde door het pulbliek met een gul applaus werden beloond. Het twee de gedeelte van de avond werd ver zorgd door het cabaretgezelschap „Rotterdam- Ahoy". De zeer geslaagde le lustrumvie ring werd besloten met een gezellig dansje, o.l.v. de heer J. Alphenaar met muziek van „Melody Makers" o.l.v. Gé Hofenk. Wat lezers schrijven ST. NICOLAAS PAKKETTEN VOOR I HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Leiden, 19 november. I Wie is niet getroffen door de on- eindige stroom vluchtelingen uit Hon- Igarije? Door het rampzalige leed dat het Hongaarse volk treft, door een praktisch volledige vernietiging van een geheel volk zowel door militaire 1 akties, door deportaties en thans ook, I hoe kan het anders, door een op de hand zijnde hongersnood. Hoe vers ligt nog in ons geheugen de vernie tigende uitwerking van de laatste hongerwinter. Weet U nog wat een Zweeds wittebrood toen voor ons be tekende? Nu is het anders. We eten er goed van en hebben alles wat ons hart begeert Een klein volk dat in enkele weken tijds groter werd dan welk volk ter wereld ook heeft dat niet en is zonder doeltreffende hulp gedoemd te sterven. Laten wij dan ook iets doen. Ik denk hierbij aan het volgende. Bij verschillende plaatsen in de stad b.v. bij grote middenstands zaken, plaatsen we grote kisten waar in de bevolking haar gaven kan doen zowel voor het volk in Hongarije als mede eventueel samen te stellen St. Nicolaas-pakketten voor de vluchte lingen hier te lande. Die gaven zul len moeten bestaan uitsluitend uit verduurzaamde levensmiddelen of die welke niet aan bederf onderhevig zijn. Voor de St. Nicolaas-pakketten zullen versnaperingen welkom zijn. En dan natuurlijk geld, veel geld. Mijns inziens moet een dergelijke aktie kunnen slagen, mits de diverse zaken hieraan haar medewerking zal verlenen, waar niemand aan twijfeld. Q. J. TER HAAR. p.a. Haarlemmerstr. 228-230 Leiden. Tel. 20510. Marktberichten ROTTERDAM, 19 nov. Vee. Aan voer 1770 stuks. Vette koeien 1149; varkens 621. Notering: vette koeien le kwal. 3.00—3.15; 2e kwal. 2.88 2.98; 3e kwal. 2.782.88; varkens 200, 198, 196. Overzicht: vette koeien aanvoe? groter, handel kalm, prijzen le kwal. onveranderd; 2e en 3e kwal., enkele prima's boven notering, varkens aan voer iets minder, handel tamelijk, prijzen iets hoger.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2