Hongaarse vrijheidsstrijders verhinderden deportatie Reeds tienduizenden over de Dutitnov.rn Russische grens weggevoerd Djilas ziet einde van 't communisme naderen Hongaren over de verkeerde grens Arbeiders in Boedapest blijven doorstaken GEEN VERTROUWEN IN KADAR'S BELOFTEN „Rusf" in Boedapest teruggekeerd StalitiemacfU uatt de V,eienig.de AfMtie& in Egypte 3 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 7356 48ste JAARGANG No. 13960 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redaet'e 20015. Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p mud.. f7.— p kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p. m jn Telefoontjes f L50 Gewapende Hongaarse vrijheidsstrijders hebben gisteravond een trein overvallen, waarmee Hongaarse gezinnen werden gedeporteerd. Meer dan duizend gedeporteerden werden bevrijd, aldus meldt United Press. De overval geschiedde in het station van Celged, ten zuidoosten van Boe dapest. Het nieuws van de overval bereikte Wenen, via ooggetuigen, die over de Oostenrijkse grens kwamen. Volgens onofficiële schattingen zijn reeds tienduizenden Hongaren gede porteerd en de deportaties gaan nog steeds voort, ondanks de belofte van premier Radar, dat geen Hongaren meer zouden worden weggevoerd. Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft in een bericht uit Boedapest toegegeven, dat de Hongaren zich nog steeds verzetten tegen de regering- Radar en de Russen. GOED GEORGANISEERD. De overval op de trein te Celged was door de verzetslieden goed geor ganiseerd. Zij hadden eerst het station bezet en toen de trein met gevangenen na derde, blokkeerden zij de spoorbaan. Zij naderden vervolgens de trein yol- komen onverwacht van alle kanten, trokken de deuren van de wagons open en lieten de op elkaar gepakte Hongaren vrij. Spoorwegarbeiders en verzetslieden hebben verder op ettelijke plaatsen iri hét land de rails opgebroken en spoorweginstallaties vernield, om de portaties per trein tegen te gaan. In de hoofdstad Boedapest hebben weer massa-arrestaties plaatsgehad, die door honderden ooggetuigen zijn gemeld. Studenten werden, door de Moorddadige redders TITO IS EEN MAN, die prat gaat op zijn onafhankelijkheid. Hij wilde vroeger niet buigen voor Sta lin, hij wil nog niet buigen voor Kroestsjef of een andere Rus. Maar hij wil ook niet meegaan met het Westen, waarvoor is hij toch te veel communist. Zo pas nog heeft hij zijn onafhankelijkheid gedemon streerd, door te zeggen, dat hij het niet eens is met de Russische inter ventie in Hongarije; hij vond dat een domme streek. Toch komt hij niet in het schuitje van het Wes- 0 ten, dat de onderdrukking van de vrijheid van de mens principieel veroordeelt, want hij meent, dat de „tweede interventie" desalniettemin noodzakelijk was om ihet socialisme (lees: communisme*) in Hongarije te redden. Als de .Russen in het begin maar een beetje soepe ler en met meer inzicht waren opge treden, zou de bloedige zondag van 4 november niet nodig geweest zijn, aldus de gedachtengang van Tito. Voor Tito staat dus het „redden van het socialisme" boven aan, voor dit doel mag zelfs een heel volk met tanks en straaljagers kappt gescho ten worden. „Al moeten wij je de koppen inslaan, de zegeningen van het socialisme zullen jullie deelach tig worden". Afgezien van de eigenaardige mentaliteit, dat men z'n medemens met alle geweld gelukkig wil ma ken met iets, dat hij tot in het diepst van z'n ziel verafschuwt is het ook nog de vraag of tanks en ma chinegeweren wel het geëigende mid del zijn om een volk toegankelijk te maken voor bepaalde ideeën. Het tegendeel is waar: de Russen hebben het werk van drie jaar propaganda in een paar dagen zeif kapot gesla gen. In Hongarije is het „socialisme"! niet gered, maar vermoord. Het kan met ondersteuning van een stokje i hier en een latje daar nog enige tijd rechtop gehouden worden, yiaar in de ziel van het Hongaarse volk is het zo dood als een pier. „De Russen denken nog steeds, dat militaire tussenkomst alle problemen kan oplossen", zei Tito, „maar zij heb ben ongelijk. Het zou eens kunnen blijken, dat de tussenkomst der Sow- jet-Unie een positieve waarde had, op voorwaarde echter, dat de Sowjët- troepen zich terugtrekken op 't ogen blik, dat de toestand rustig wordt. Wij hebben de Sowjet-kameraden dit meegedeeld. Wij hebben niets verborgen. De Sowjet-kameraden zeiden, dat bun troepen dan zullen gaan". Wij vragen onS nu maar af, wan neer de Russen zullen menen, dat de toestand rustig genoeg is geworden. Dat zou wel eens een flinlk tijdje kunnen duren. Russen uit hun huizen gesleurd en op sommige punten zag men zeifis, dat de Russen hele families naar het station dreven. Arbeiders staken door. Radio-Boedapest riep gistermorgen om, dat „verscheidene arbeidsraden" in de Hongaarse hoofdstad hadden besloten de algemene staking te be ëindigen. Dit besluit zou zijn genor.ien nadat afgevaardigden opnieuw be sprekingen hadden gevoerd met Kadar. De beëindiging van de staking zou overigens niet betekenen, dat er arbeiders hun eisen hadden laten val len. Kadar scheen ettelijke beloften te 'hebben gedaan; maar waarnemers staan over het algemeen nogal scep tisch tegenover het inlossen van deze beloften. Later werd in Boedapest vernomen, dat de arbeidersleiders, die hadden gezegd, dat de staking zou worden beëindigd door hun volgelingen uit hun functies waren ontzet. De arbei ders zouden n.1. vastbesloten zijn door te staken. Het schijnt dat Kadar donderdag avond besprekingen is begonnen met de Pëtoefi-partij en de sociaal demo. craten in een poging om een coalitie regering te vormen. ZUIVERING VAN HONGAARSE LEGER? Uit Boedapest is vernomen, dat de regering een begin gaat maken met de verwijdering uit het leger van officieren, die tijdens de opstand te gen de Russen gevochten hebben. De minister van defensie, Mueti- nich, heeft alle officieren opgeroepen 'n document te ondertekenen, waarin zy verklaren., dat inroeping van de hulp der Sow jet-troepen nodig was wegens het gevaar van een „contra revolutie". Vete hoge officieren zouden het do cument nog niet getekend hebben. Parallel met Franse revolutie Milovan Djilas, de vroegere Joego slavische vice-president en voorheen een van Tito's naaste adviseurs, be toogt in een artikel in het Ameri kaanse blad „New Leader", dat de Hongaarse opstand het begin van het einde van het .communistisch sys teem betekent. Djilas, die in 1954 door Tito werd weggezuiverd en sindsdien geen deel meer heeft aan het Joegoslavische openbare leven, beschuldigde er de Joegoslavische communistenleiders van', dat zij hun belangrijkste begin selen aan Moskou hebben opgeofferd, toen zü in gebreke bleven, het Russi sche optreden in Hongarije te ver oordelen. Djilas zond zijn artikel aan „New Leader", welks uitgever hem telegra fisch om commentaar had verzocht over de gebeurtenissen in Oost-Euro. pa in een gewone luchtpostbrief uit Joegoslavië. De brief was klaarblij kelijk niet gecensureerd. Het gemak waarmee Djilas zijn artikel uit het land kreeg, noemde de uitgever van „New Leader" verbazingwekkend. „De Hongaarse opstand heeft vol gens Djilas een pad gebaand, dat an dere communistische landen vroeg of laat ook zullen moeten volgen", schrijft Djilas. „De wond die de Hon gaarse opstand het communisme toe bracht, zal nooit kunnen worden ge- D. - heeld". Djilas voorspelt verandenn- st- Laure.nt verklaarde woensdag, dat Een kleine drieduizend Russische soldaten en ongeveer zestig tankbe manningen zijn in Hongarije gede serteerd en overgelopen naar de vrijheidsstrijders, aldus heeft een lid van de Hongaarse „revolutionaire rand" meegedeeld in Parijs. Deze cijfers betreffen alleen de deserties in de Hongaarse hoofdstad. Over andere steden is nog niets be kend. NEEN, ZEI HAMMARSKJOELD. De 9ecretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld, heeft het Hongaarse aanbod om regeringsvertegenwoor digers naar Rome te zenden om daar met hem te spreken over hulpver lening, van de hand gewezen. Ham- V.N.-COMMISSIE VOOR HONGARIJE. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Dag Hammarskjoeld, heeft drie leden benoemd voor een V.N.- commissie die een onderzoek zal in stellen „naar de toestand die in Hon garije is ontstaan door buitenlands ingrijpen". In de commissie zijn benoemd: de vroegere Noorse minister van Justi tie Oscar Gundersell, de Indiase af gevaardigde by de Ver. Naties, Ar thur Lall, en de vroegere Colom biaanse secretaris-generaal van de organisatie van Amerikaanse staten iïeras. De benoeming van de commissie betekent niet dat het denkbeeld om waarnemers naar Hongarije te zen den opgegeven is. Hongarije heeft tot dusver, toelating vai} VJI.-waarne mers, als aanbevolen door de alge Vene vergadering, geweigerd. Hammarskjoeld had aanvankelijk twee commissies benoemd: een waar in Lleras zitting zou nemen, en een groep waarnemers, waarvan Gun- dersen deel zou uitmaken. Het V.N.-politieleger Het Canadese persbureau meldt uit Ottawa, dat het Canadese vliegdek- schip „Magnificent" zondag uit Hali fax kan vertrekken als de Canadese regering officieel troepen voor het V.N.-Ieger beschikbaar stelt. Premier gen in alle andere satellietlanden en met name in Tsjechoslowakije zou een eenmaal begonnen opstand vol gens hem waarschijnlijk veel verder gaan dan in Hongarije. De gebeurtenissen iri Polen noemt Djilas „een triomf van het nationale communisme". Wat betreft Hongarije ziet hij meer. Hij spreekt zelfs van „een nieuw verschijnsel", dat wel licht even belangrijk kan blijken als de Franse en Russische revoluties. PEKING MOET WACHTEN. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft met 47 tegen 24 stem men een Amerikaans voorstel aange nomen om op zijn minst nog een jaar te wachten met een debat over de toelating van oommunistisch China tot de V.N. inplaats van nationalis tisch Ohina. Acht landen onthielden zich van stemming. de regering wacht op een medede ling van Hammarskjoeld of van ge neraal Burns, de bevelhebber van het V.N.-leger, over de gewenste troepen sterkte. Men gelooft, dat de Cana dese regering wacht op de afloop van de besprekingen van Hammarskjoeld Een V.N.-woordvoerder in Napels verklaarde vrijdag, dat de „Magni ficent" op 28 november met 37 offi cieren en 938 manschappen van het Canadese leger in Napels wordt ver wacht. De „Magnificent" zal in Egyp te als drijvend hoofdkwartier van het V.N.-leger gebruikt worien. In New York is vrijdag bekend ge maakt, dat de volgende week meer dan 650 Zuid-Slavische militairen uit Sibenik aan de Adriatische Zee naar Egypte vertrekken. Dit contin gent omvat twee compagnieën pant serwagens en genie-treopen. Gene raal Burns heeft gevraagd zo spoe dig mogelijk pantserwagens naar Egypte te zenden ter ondersteuning In de zwaar gehavende steden van Hongarije is een betrekkelijke „rust" weergekeerd onder de druk van de vreemde troepen. Op de vitale punten heeft de Russische legerleiding tanks gestationeerd zoals voor het stadhuis vau Györ dat eens het hoofdkwartier van de verzetsstrijders mms (foto boven). De onderste van deze uit Hongarije gesmokkelde foto's gééft een beeld vau de eens zo vermaarde Frans-Joseph-Ring in de Hongaarse hoofd stad Boedapest. Opvallend Is het ontbreken van enig verkeer in deze zwaar verminkte stad waar het verzet ondanks de enorme overmacht nog niet geheel schijnt te zijn gebroken. HOE wordt het weer? Op het Egyptische vliegveld Asbuweir is het eerste detachement van de politiemacht van de Verenigde Naties, bestaande uit Deense manschappen, geland. Op ie foto ziet men de aangetreden manschappen op het vliegveld. van de infanterie en Zuid-Slavië is i leveren'C*kan. ^fe^M Di< zouden Zuidslavische kwartierma kers, 44 officieren en manschappen, naar Aboe Soeweir in Egypte vlie gen. Uit Agra zijn gisteren met Ame rikaanse toestellen, die speciaal voor deze reis uit Hawaii gekomen zijn, de eerste Indiase miltairen voor het internationale legern aar Capodichino bij Napels vertrekken. Het zijn 50 of ficieren en manschappen. Volgende week woensdag zal men beginnen met het overbrengen van circa 750 Indiase militairen voor het politiele- ger. Uit Zweden zouden vandaag 40 Zweedse officieren en manschappen naar Capodichino vertrekken. Zondag volgen nog 275 man. Zy reizen met Amerikaanse vliegtui gen. Het eerste Finse contingent wordt niet voor het einde van de maand ver wacht. Havenstaking in de V.S, Onder de Amerikaanse arbeiders in de havens aan de Atlantische Oceaan en dè Golf van Mexico is een staking uitgebroken. Deze staking, die de grootste in de Amerikaanse geschiedénis is, is ont staan door het mislukken van de on derhandelingen over een nieuw ar beidscontract tussen de machtige „International Longshoremen's Asso ciation" en de vertegenwoordigers van 170 scheepvaartondernemingen en stuwadoors. Er zijn ongeveer 60.000 arbeiders bij de staking betrokken. Verwacht wordt, dat ook de haven arbeiders aan de Amerikaanse west kust Maandag het werk voor 24 uur zullen neerleggen uit solidariteit met hun Collega's aan de oostkust. In regeringskringen te Washington vreest men,, dat de moeilijkheden voor de internationale scheeovaart tenge volge van de onbruikbaarheid van het Suezkanaal door deze staking nog zullen 'worden vergroot. Plaatselijk mist Het hogedrukgebied, dat enige dagen achtereen ten zuidwesten van de Britse eilanden was gelegen, neemt nu in omvang af, maar het verplaatst zich intussen langzaam naar onze omgeving. Dat betekent, dat de wind in ons land zwak en veranderlijk gaat worden, waarbij de .aanvoer van ^achte lucht van de oceaan tot stil stand komt. Boven land koelt de lucht dan geleidelijk af, zodat de tempera turen vooral in de nacht lager zullen worden. In verband met dê vochtig heid van de aanwezige lucht zal er plaatselijk mist ontstaan, die overdag in laaghangende bewolking kan over gaan. Regen wordt er voor zondag niet verwacht. j (Geldig van Zaterdagavond tot S S zondagavond. Opgemaakt te s 11.15 uur). WEINIG WIND. 1 I S Veranderlijke bewolking met plaatselijk mist. Iets lagere tem- j peraturen. Overwegend zwakke j 18 Nov. v.m. 3.n.m. 3.15. 19 Nov. v.m. 3.45; n.m. 4. Hoogwaterstanden 18 Nov. zon op 8.07; onder 16.47. Maan op 16.57; onder 8.16. 27.44 V.M. 19 Nov. zon op 8.09; onder 16.46. Maan op 17.50; onder 9.24. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 2 C. OSLO licht bew. —4 KOPENHAGEN geheel bew. 6 ABERDEEN zwaar bew. 9 DUBLIN motregen 4 LONDEN motregen 6 AMSTERDAM licht bew. 4 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS geheel bew. 7 BORDEAUX mist 0 GRENOBLE nevel 4 NICE regen 10 BERLIJN regen 8 FRANKFORT mist 4 MüNCHEN geheel bew. 1 ZüRICH mist —4 GENèVE geheel bew. 4 LOCARNO zwaar bew. 4 WENEN geheel bew. 5 INNSBRUCK zwaar bew. ROME nevel 9 MALLORCA licht bew. 12 Korreltje Geduld is een bitter kruid, maar draagt goede vrucht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1