hoog HOGER - HOOGST! Particulier initiatief kan voor vluchtelingen zorgen G. J. A. Begeer te Voorschoten overleden DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 MINISTER KLOMPÉ IN DE 2de KAMER Het particulier initiatief gaat voor-1 De woonoorden voor onmaatschap- op bij de massale hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen, van wie er volgens het besluit van onze re gering 1300 in ons land zullen wor den opgenomen. Met grote spontaneïteit heeft het Nederlandse volk uit geschonden rechtsgevoel gereageerd en ontzet tend veel aanbiedingen voor hulp stromen binnen. Reeds heeft ons volk grote financiële offers gebracht en dus is overheidsfinanciering voor deze hulp thans niet nodig. Maar, indien noodzakelijk, zal de overheid haar taak weten te verstaan. Trou wens, bij de voorfinanciering helpt de overheid weL Dit verklaarde gistermiddag de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, toen zij haar denkbeelden over maatschappe lijk werk'in de Tweede Kamer uit eenzette. Dankbaar voegde zij daaraan toe, dat de ambtenaren van haar depar tement veel werk in overuren, die zij niet betaald willen hebben, ver richten ter voorbereiding van de definitieve onderbrenging der Hon gaarse vluchtelingen. Op de voorzitter der Vereniging van Nederlandse Gemeenten is een dringend beroep gedaan, opdat zelf standige woningen voor de Hongaar se gezinnen zoveel en zo spoedig mo gelijk ter beschikking zullen wor den gesteld. Voorts deelde minister Klompé mee, dat voortaan Rijksvoorschotten voor de overtocht van Nederlanders uit Indonesië naar ons land vrijwel altijd zullen worden toegewezen bij de te verwachten massale terugkeer van 45.000 binnen twee jaar tijds. De overtochtsprocedure zal bovendien belangrijk vereenvoudigd worden. Een breed samengestelde commis sie voor de problemen der Ambone zen in ons land zal worden ingesteld. In het kamp „Lunetten' T>y Vught is de huisvesting der Ambonezen vol gens de minister, die er zelf reeds op inspectie is geweest, absoluut onvol doende. OLIE OVER NEDERLAND HET VERBRUIK EN DE PRODUKTIE VAN AARDOLIE IN NEOERLANO WIJ DEKKEN ZELF EEN KWART VAN ONZE OLIEBEHOEFTE. De moeilijkheden rond de olievoor ziening uit het Midden-Oosten doet de olieproduktie in ons eigen land in een scherper licht stellen. Zo onge veer een kwart van onze gehele be hoefte aan aardolie (benzine, petro leum, stookolie, smeermiddelen etc.) dekken wij door produktie uit eigen bodem. Ons verbruik van aardolieproduk- ten wordt voor dit jaar geraamd op ca. 4,4 miljoen ton. Vorig jaar was dit verbruik nog 3,8 miljoen ton zodat duidelijk blijkt dat ons verbruik jaarlijks stijgt. Het grootste aandeel van ons verbruik aan olie wordt niet ingenomen doorJ 1v, de autobenzine, zoals velen misschien zouden denken, maar door de stook olie. Hiervan verbruiken wij jaarlijks pelyken in ons land zullen niet wor den geliquideerd, aldus dr. Klompé. Gestreefd wordt naar een gediffe rentieerd stelsel bij het subsidiebe leid, waarbij geen concurrentieposi tie wordt geschapen tussen de te subsidiëren instellingen. De vervanging van de Armenwet door een wetgeving op het maat schappelijk werk kan in het huidige zittingsjaar niet in het vooruitzicht I worden gesteld. Wel zal een v etsont- werp tot beperking van het verhaal- recht bij alimentatie worden inge diend, verklaarde minister Klompé. CONTROLE OP PARANORMALE GENEESKUNST. Op de in Utrecht gehouden herfst- vergadering van de „commissie voor onderzoek naar paranormale begaafd heid" is besloten tot het aanstellen van „Inspecteurs voor de paranorma le geneeskunst, die over het gehele land de controle op de praktijken van z.g. paranormale genezers (magneti seurs e.d.) ter hand zullen nemen. Als zonadig werden ter vergade ring benoemd: mr K. Tj Ebes, E. Ch. A. A. Franke, W. H. van Loon, dr G. F. Meerburg, K. T. van der Plaats, drs J. Schut, dr ir R. Verschuur en D. A. Walhout. De commissie besloot verder tot vorming van een „Parapsychologi sche werkgroep", welke een onder zoek zal doen naar de eventueel pa ranormale factoren bij magnetiseurs en hun behandelingswijze. In deze werkgroep hebben zitting: ir M. J. A. van Dugteren, dr K. H. E. de Jong, ir Felix L. Ortt, jhr. mr A. M. C. Sand- berg, dr ir R. Verschuur, ds O. W. C. van Willigen van der Veen en ds J. J. W. A. Wijchers. Een „medische werkgroep" be staande uit een zevental artsen uit de commissie zal een systematisch onderzoek doen naar door paranor male genezers beweerde verrichte ge nezingen, terwijl een „juridische werkgroep", bestaande uit: mr A. van Doorninck, prof mr jhr. D. G. Ren- gers Hora Siccama, mr C. J. Nier- strasz, mr R. van Oppen en jhr mr A. M. C. Sandberg een mogelijke wetswijziging op dit gebied in stu die zal nemen. Tenslotte werd nog een „enquête werkgroep" gevormd, welke zich zal belasten met de beoordeling van de ontvangen enquête-rapporten over de resultaten van Nederlandse paranor male genezers. In de „raad van advies" van deze commissie die onder voorzitter schap staat van mr A. van Doorninck, advocaat en notaris te Epe hebben o.a zitting: Ph. D. Baron van Pallandt van Eerde, prof. dr K. J. Popma, W. H. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, prof. mr J. B. Zeijlemaker en vele an deren. KADERVORMING IN W.K.A. VOOR OPLEIDING VAN REGISSEURS. Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel gaat thans bijzondere aan dacht besteden aan de regie. Via cur sussen hoopt men tot kadervorming te komen en uit dit kader kunnen de regisseurs worden gerecruteerd. Ook in de kring Rijnland zal be gonnen worden met de kadervorming. In verschillende plaatsen zullen cur sussen worden gegeven aan groepjes van 8 tot 10 personen. Flinke subsidies zullen gegeven worden, maar ook de verenigingen zelf zullen iets moeten doen. Men hoopt, dat ook veel regis seurs zich voor deze cursussen zullen opgeven. Van elke vereniging worden minstens twee leden verwacht. Ver enigingen, die in hun plaats graag een dergelijke cursus georganiseerd zien, kunnen kennis geven aan het Kring- bestuur. Tilburgs politiechef herzag bouwtekeningen eigenmachtig Politiebureau kott 1 miljoen meer Een speciale commissie van de Til- burgse raad heeft een rapport uitge bracht, waarin ze aantoont, dat het nieuwe politiebureau van Tilburg één miljoen gulden méér gaat kosten, dan oorspronkelijk geraamd was omdat de commissaris van politie en de stadsarchitect op eigen boutje het door de raad goedgekeurde ontwerp met ongeveer 5500 m3 tot 20.5000 m3 hebben vergroot. De commissie werd benoemd, toen een extra-crediet van een miljoen voor de bouw was aangevraagd. Het gebouw, zal volgens de ver anderde bouwtekeningen belangrijk worden uitgebreid maar het zal vol gens de commissie niet te luxueus worden. De commissie die van me ning is, dat het hogere benodigde be drag niet te veel is, heeft geen be zwaar dat de raad dit crediet ver leent. De commissie heeft nog meer fou ten ontdekt, die tezamen de achter grond vormen, waartegen het mis verstand zich heeft kunnen afteke nen: B. en W. waren niet voldoende ingelicht, en de toenmalige direkteur van publieke werken heeft de gang van zaken waarvan hy niet op de hoogte was niet aan de wethou ders doorgegeven. De commissie stelt er de burge meester, als hoofd van de politie, de wethouder van publieke werken en de direkteur van publieke werken voor verantwoordelijk, dat het rfjk geen extra-vergoeding voor de uit breiding zou hebben kunnen geven. B. en W. hebben de regering over die uitbreiding niet ingelicht. Publieke werken staan bovendien aan kritiek van de commissie bloot omdat er zo traag gewerkt is. Eerst in 1954 kwamen tekeningen en be stek van het betonskelet klaar, ter wijl de opdracht al ii. 1952 was ver strekt. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. DRIE WEKEN VOOR MISHANDELING. De Haagse Politierechter veroor deelde een sloper-boorder uit Noord- wijk tot drie weken gevangenisstraf wegens mishandeling. De officier van justitie had zes weken gevange nisstraf geëist. Op 7 januari 1956 bracht verdachte enkele familiele den naar de tram. Verdachte had iets gedronken en droeg op zyn hoofd een zakdoek. Bij de tram halte stonden nog meer mensen te wachten op de laatste tram naar Lei den. Verdachte maakte ineens de op merking: „Wie durft dat ding van m'n kop te trekken". De heer N., die als getuige werd gehoord, keek om, om te zien wat er aan de hand was en opeens kreeg hij een stomp in zijn gezicht en werd hij door een ruit van een café gegooid. De vrouw van N. sprong voor haar man in de bres, maar verdachte gaf ook haar een stomp, zodat zij tegen de muur werd geslingerd. De stomp, die de ver dachte aan de heer N. had gegeven, is zeer hard aangekomen. Een tand brak af en drie snijtanden stonden los. De man ondervindt er nog steeds last van. Een visser uit Alphen aan den Rijn stond voor de Haagse Politierechter terecht, omdat hij op 24 mei de schipper R. heeft mishandeld. Ver dachte zou de schipper met een vaar boom hebben geslagen, wat ver dachte echter ontkende. „Ik heb een roeiboot en gebruik geen vaarboom". Hij lag met zijn bootje voor een sluis toen de schipper aan kwam va ren. Deze ging rakelings langs ver dachte heen. De Politierechter zei: „U heeft al een hele lijst van mishan delingen" en hy veroordeelde hem tot 50 boete of 25 dagen. De officier had veertien dagen gevangenisstraf ^DameAtaóómmade öpteekt zich uit vaat: Uit het experimented stadium Het voornaamste element van de najaarscollectie van damestassen ligt In de modieuze sfeer. Een half jaar geleden werd er nog druk geëxperi menteerd met de vorm, maar thans is de mode zeer doelbewust de rich ting Ingeslagen van „Hoog hoger hoogst!" Na de buidel- en emmermo dellen en de gladde overslagtassen wordt thans voor de hoge tassen een modieuze levensduur voorspeld van twee jaar. Natuurlijk blijven er nog veel geplooide en koffermodellen in de handel, maar de vraag hiernaar zal ongetwijfeld afnemen. Ook de en- veloppetas gaat terrein verliezen. De emmermodellen zullen zich handha ven als stads- en boodschappentas sen, waarbij reeds een tendens merk baar is van voorkeur voor textiel- weefsels op een ondergrond van rub ber. De hoge tassen hebben de ontwer pers voor een moeilijk probleem ge steld, want zij moesten rekening ou den met het gevaar, dat kleine vrou wen bang zouden zijn met deze tas sen nog kleiner te lijken. Hoelang hierover gepiekerd is, zal men nooit te weten komen, maar in ieder geval staat het vast, dat er een oplossing gevonden is, die voldoet. Van opzij gezien hebben de hoge tassen name lijk een zeer smal silhouet, waar mede een te groot „tassengewicht" wordt vermeden. Twee stromingen. In het kleurenschema van de nieu we mode manifesteren zich twee stromingen. Bij de „conservatieve" groep domineert het zwart en bij de andere richting treden bruin en beige op de voorgrond met variaties als lever, cognac, koffie, pomme de terre, noga en het dor Parijs gelan ceerde Alexandra beige, dat vooral in de grove suèdesoorten populair is. In de krokodilsoorten overweegt bruin (noisette), maar bij de avond- tassen blijft zwart domineren (anti loop, soms met paarlmoer garnering Ook in dit genre heeft de hoge lijn reeds voet aan de grond gekregen en in bepaalde modellen wordt deze richting zelfs extra benadrukt door een hoog koperen kettinghandvat. Materialen. Het nieuwste materia:; il heet hun ting. Daarnaast komen andere suè desoorten voor en ook het varkens leer doet weer van zich spreken. De gekrompen leersoorten zijn naar de achtergrond gedrongen. Hunting is een materiaal, dat tot op heden vooral in de schoenindustrie werd toegepast. Het is een tot suède geslepen vleeszijde van de grote kalfs- en runderhuiden. Voor de fij nere soorten wordt gewoon kalfs- suède verwerkt. Het plastic blijft een voorname plaats innemen, hoewel er toch een zekere wijziging in de smaak geconstateerd kan worden. De vraag naar de zeer goedkope plastic tassen neemt af en daardoor worden de prijsverschillen tussen de leren- en plastic tassen geringer, welke ont wikkeling het leer weer wat meer op de voorgrond schuift. Voor de ver werkers van plastic is dit een stir mulans geweest, om iets aantrekke lijks te brengen en dat is een plastic- bespuiting op een zeer soepele onder laag. Koffer 'n mode-artikel. Het is typisch, dat de koffer steeds meer een mode-artikel begint te worden. Vroeger beschouwde men de koffer als een practisch voorwerp, dat een stootje moest kunnen verdragen, maar naast het practische is thans aan de orde gekomen: een tint en afwerking, die opvallen. Zo ziet men de witte koffer en de beige. Op het eerste gezicht ondin gen voor practisch gebruik, maar dat valt by nader inzien erg mee. Ze zijn namelijk afwasbaar! In de duur ste kwaliteiten zelfs afwasbaar leer. Minder kostbaar is de koffer, die bestaat uit dun triplex, dat volgens het Engelse systeem wordt overtrok ken door een plastic bespoten lin nen weefsel. Nog goedkoper zijn de exemplaren, waarbij het triplex ver vangen is door karton. Afgezien van het feit, dat deze koffers variëren van duur tot goedkoop behouden zij in alle gevallen een luxe karakter, dat nog versterkt wordt door een bin- nenbekleding van een zwaar rayon weefsel. Voor de goede Sint. De najaarscollectie, die de nieuwe mode presenteert, is uiteraard ook af gestemd op de komst van St. Nicolaas, die heel dikwijls met de smalle beurs moet werken. Beneden de twintig gulden kan hij al slagen met een Amerikaans nieuwtje, een tas van lakplastic, welke bergruimte biedt in een zij vakje voor de regenmantel of een paraplu. Ook in het tuigleer kan hii nog keuze doen. Opmerkelijk is, dat deze door de oorlogstijd „opgekomen" leersoort, waarvoor de belangstelling daalde tot nihil, weer een zij het dan bescheiden plaats in de tassen- wereld heeft weten te veroveren. De geschenken in de lederwaren- branche zijn zeer gevarieerd. Bijzon der aardig zijn de soepele reispantof- fels met bijpassend étui en het over hemdétui, dat een overhemd tiidens lange reizen in „linnenkastconditie" kan houden. 1,8 miljoen ton terwijl wij aan autobenzine jaarlijks „slechts" ca. 1 miljoen ton verbruiken. Duidelijk is uit onze grafiek te zien dat wij van jaar tot jaar steeds meer olie zijn gaan verbruiken. De sterke stijging van ons auto- en motorenpark (incl. bromfietsen) speelt hier een grote rol. De andere belangrijke factbren zijn de ontwik keling van onze binnenvaart, en in dustrie. Gelukkig zien wij naast het stijgende verbruik ook regelmatig onze produktie aan aardolie stijgen Hoewel het verbruik van olie sneller stijgt dan onze produktie ziet het er met de Nederlandse olievelden gun stig uit. Er gaan zelfs geruchten, als zouden er bepaalde oliebronnen „achter de hand" worden gehouden voor als mogelijk de nood aan de man komt. Dit zijn en blijven echter niet meer dan geruchten. Voor een deel wint Nederland zijn olie bij Schoonebeek in Drente. Ge leidelijk aan wordt de olieproduktie hier echter minder en over ca. 70 jaar zou Schoonebeek geen olie meer kunnen leveren. In het Westen heeft Nederland echter veelbelovende nieu we bronnen aangeboord en deze bron nen leveren een steeds groter aandeel in onze olieproduktie. Thans levert het Westen van ons land dan ook ca. 13 van onze totale olieproduktie tegen 0,3 in 1953. De olie in het Westen wordt gevonden bij Ridder kerk, Berkel-Schiebroek, Delft, De Lier, Pijnakker, Rijswijk en Wasse naar. Bij Monster, Zoetermeer komen verkenningsboringen. Nederlandse edel smeedkunst, is op maan dagmorgen 4 nov. in zijn woonhuis naast de „ZU- verfabriek Voorschoen" waarvan hij directeur- generaal was, in de leef tijd van 73 jaar overle den: Carel J. A. Regeer. Carel Begeer verenig de in zich de eigenschap pen van scheppend ar tist en van commercieel leider en organisator. In zijn jeugd ging hij reeds de richting uit van de artisticiteit. Als zoon van een in de tachtiger jaren van de vorige eeuw reeds bekende fi guur in de edelsmeed kunst, Anlihonie Begeer te Utrecht, kreeg hy ge legenheid zijn aanleg te bekwamen aan de Quel- 1 mus-school, later aan bekende vakscholen en bij vooraanstaande edel smeden in Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië. Hij was een der eersten die met de geor namenteerde stijl van 't eindie der vorige en het begin dezer eeuw brak en naar een eigen vorm geving zocht, die het edele metaal veel meer zijn eigen karakter deed behouden. In binnen- en buitenland werden zijn toen nog enigszins revo lutionaire werkstukken op tentoon stellingen bekroond. Begeer reali seerde zich, dat het edelmetaalvak niet ontkomen zou aam de indiustria- 1 .sering. Hij wist verhand te leggen tussen het handwerk-produkt en serie-fa'bricage, en maakte ontwerpen die ook machinaal gefabriceerd tot een sierlijk resultaat leidden. Tevens ontwikkelde hij zich als leider van een groot concern op het gebied van edelmetaal. de loop der jaren was de heer ar meermalen regerings-commis saris van internationale tentoonstel lingen, te Brussel, Parijs en New York, lid van het hoofdbestuur \an de Nederlandse Maatschappij van Handel en Nijverheid envoorzitter van de afdeling Den Haag van die maat9ohappij. In de edelmetaalbe- drijfistak was !hnj jarenlang voorzitter van de Groep Industrie en lid van het hoofdbestuur van de Federatie Goud en Zilver. Ruim vijfentwintig jaar was hij president van de Inter nationale Organisatie op het gebied van Edelmetaal, Bijouterie, Juwelen en Horlogerie, de BIBOAH. Hem werd de ere-ring van deze organisatie toegekend en bij zijn zilveren jubi leum reikte men hem een zilveren schaal uit. Konöngdn Juliana heeft de heer Begeer onderscheiden met het offioierschap van de Orde van Oranje Nassau. Op uitdrukkelijke wens van de fam. is de heer Begeer hedenmorgen in zijn geboorteplaats Utrecht in intie me familiekring ter aarde besteld. OOGSTD ANKDAG. Deze dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, waaronder pastoor J. van Bemmelen een toespraak hield. Na de predicatie droegen bruidjes in een plechtige offergang de vruch ten van de aarde naar het altaar. Na de H. Mis verzamelden alle le den en hun dames zich in het vereni gingsgebouw voor een keurig ver zorgd ontbijt. De voorzitter, de heer G. van der Hulst, heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder pas toor van Bemmelen, pastoor Brans en de kapelaans van Rooijen en Groe nendijk. Wij boeren en tuinders, aldus de voorzitter, behoren tot een bevoor rechte stand. Wij staan zo dicht bij de Schepping van God, de natuur en de bron van het leven, dat wij God daarvoor moeten danken. Eveneens moeten wij dankbaar zijn dat wij vrije principiële organi saties bezitten, waarin wij vrijelijk kunnen werken aan het heil van onze leden. Tenslotte spoorde de heer Van der Hulst alle ouders aan om hun kinderen naar een R.K.landbouw- of tuinbouwschool te sturen en lid te laten worden van de L.T.M. of L.T.J. Hierna gaf de voorzitter het woord aan pastoor Brans. In een overtuigend en spranke land betoog zette spr. de wegen uiteen welke wij moeten bewandelen om te komen tot „een geestelijk gezonde boeren- en tuindersstand, krachtbron voor kerk en maatschappij". Hoe is onze verhouding tot de ge meenschap? Wees voor de anderen, dan ben je pas je zelf! Iemand die zichzelf vergeet wordt een groot mens, een grote persoonlijkheid. Aan het eind van zijn met grote aandacht beluisterde toespraak bena drukte pastoor Brans deze gedachte: Breng de zedelijke moed op om altijd te willen dienen in dienst van God. Houdt uw stand hoog om vorm te kunnen geven aan het jonge geslacht. Aan het eind van deze zeer ge slaagde morgen, dankte de g.a. kape laan Van Rooijen alle aanwezigen voor de enorme opkomst en de meis jes van de L.T.M. voor de keurige verzorging van de ontbijttafel, de bediening en niet het minst voor de muzikale omlijsting. Voor de verstrooiden. Mannen hebben de reputatie, dat zy alle zakken moeten omkeren, als ze iets nodig hebben. Om in deze te gemoet te komen zijn er thans een soort portefeuilles, waarin paspoort, bank- en reisbiljetten, cheque's, kort om alles, wat men op reis bij elkaar moet hebben, met één handgreep voor de dag kan toveren. Voor chauf feurs bestaan dergelijke portefeuilles, v/aarin rijbewijs, wegenbelasting- kaarten e.d. keurig bij elkaar zit ten. Voor de kleinere reizen zijn er al leraardigste weefcendkoffertjes, cos- tuumkoffers enz. En de dames. Voor zover St. Nicolaas een tasje moet brengen, geldt het parool: Geen hoogtevrees. Men zal moeten over schakelen op het „hoog hoger hoogst"! Naast de tassen behoort de porte- monnaie met één handbediening nog tot de veel begeerde nouveauté's. Eén druk op de knop is voldoende, om de munten op een overzichtelij ke manier bij de hand te hebben. Het geld ligt in een door de opstaande lederen kanten gevormd vierkant bakje. Dan zijn er nog het koffervormig reisklokje, dat voor de volgende va- cantie reeds een opwekkende garne ring kreeg van een paraplu, de train en beautycases, waarnaar een flinke vraag is met een voorkeur voor de grotere modellen en tenslotte de byouteriedoosjes van wit afwasbaar leer. De beauty-cases fijn vrij prijzig, maar voor sommige mensen schijnt dat geen bezwaar te zijn. In Amster dam zijn zelfs dames gesignaleerd, die in beauty-cases van 200 tot 3'00 gulden sinaasappelen halen. De lederwarencollectie biedt dit najaar voor ieder wat, zelfs voor de genen, die er naar streven buiten beentje te zijn. Bij de avondtasjes za gen wij namelijk een zwart exem plaar, dat het model had van een koffiemolen. Ook die koffiemolen zal zijn weg wel vinden! F.azzia te Heek v. Halland Fraude in het Transitcamp Hoek van Holland werd zondag avond onverwacht o** 'kt door de komst van ov.r ni en douaneambtenaren, die een razzia kwamen houden. Er waren namelijk wantoestanden ontdekt in het beheer van de NAAFI- cantine in het Engelse transitcamp daar ter plaatse en om deze wantoe standen de kop in te kunnen druk ken. had de Engelse militaire politie bijstand gevraagd van de-Nederland se douane. Café's werden geblokkeerd de aanwezigen gevisiteerd en er wer den arrestaties verricht. Waar het om ging zijn voornamelijk artikelen, die |ten behoeve van de Britse militairen accijnsvrij worden ingevoerd, zoals si- l garetten en drank. De Engelse mili taire politie stelt een onderzoek in. of er behalve van smokkel ook sprake kan zijn van diefstal. De buit van de razzia was niet bij zonder groot: de malversaties moeten echter over het verloop van jaren hebben plaatsgevonden. De Nederlandse douane schat het aantal sigaretten, dat in de loop der jaren buiten het kamp werd gesmok keld op enkele honderdduizenden. In een dagorder heeft de kampcomman dant bepaalde café's met name ge noemd verboden verklaard voor de Britse militairen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8