Leiden wil onderdak bieden aan de Hongaarse vluchtelingen Financiële positie van gemeente vraagt grote voorzichtigheid Veranderingen in provinciaal wegschema vertragen uitbreidingsplannen in Leiden Communisten in de raad volledig uitgeschakeld „De Natuurvriend" gaat in de Hortus tentoonstelling houden Wijze beperking tegenover dringende behoeften Klinkers Binnenkort belangrijke beslissingen over de universiteit Doelenkazerne DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 DE T.ETDEE OOTTRANT PAGINA 10 Rustige behandeling van Leidse begroting In alle rust en eenvoud is gister gen, dat wij in staat zijn onze goed- miödag de behandeling van de begro- of afkeuring te laten blijken, ting van de Leidse raad begonnen. Wij wijzen daarom elke poging, om ons te dwingen tot verklaringen, waardoor wij bijvoorbeeld zonden moeten breken met de C.P.N. af. Wél weten wij, dat de ontspan ning, die de laatste anderhalf jaar was ingetreden, door sommigen met nauw verbeten woede werd gadege- Wij herinneren er aan, dat de debat ten dit jaar afgehandeld zullen wor den in volgorde van de hoofdstukken. Gistermiddag sprak men over hoofd stuk 1 en 2: financiële beschouwingen. Beleid in het algemeen, het perso neelsbeleid en de ruimtelijke ordening. Alle fractievoorzitter hebben zich in de zitting gistermiddag gedistan- cieerd van de communisten in de raad. Terwijl géén van de raads leden er enige aandacht aan besteedde heeft de heer Van Weizen (Comm.) daarna een verklaring afgelegd, waar van wij een gedeelte opnemen. „Waarom géén veroordeling' Namens de heer Van Dijk (K.V.P.), die door ziekte verhinderd was, in deze raadszitting aanwezig te zijn, legie de 'heer Ten Broek voor zijn fractie een verklaring af, waarin werd herinnerd aan het droeve ge beuren in Hongarije en de woorden, die de heer Meester in een vorige zit ting, namens de vier democratische fracties heeft gesproken. „Wij kunnen, aldus de verklaring, slechts volstaan, tot God voor het zwaar beproefde volk van Hongarije te bidden en met te trachten de nood van de uit de hel gevluchte slacht offers zoveel mogelijk te helpen verlichten. Pijnlijk heeft het ons getroffen, dat in ons vrijheidslievend Neder land, thans nog mensen zijn, die de moed of het inzicht ontbreken om deze afschuwelijke gebeurte nissen zo scherp mogelijk te ver oordelen. Standpunt. De voorzitter van de Communisti sche Tweede Kamerfractie ging zelfs zo ver het wreedaardige optreden van de Russen in Hongarije goed te keuren. Bij het verdere werk in de gemeente en met name de raad is het nodig te weten, hoe men tegenover de twee leden van de communistische raadsfractie de heer Van Weizen en mevr. Vijlbrief heeft te staan. Mede om deze reden heeft de heer Van Dijk de heer Meester verzocht ook de heer Van Weizen te verzoeken de geza menlijke verklaring van. 4 nov. j.l. mede te ondertekenen. Teleurstellend was het aldus de verklaring, dat de heer Van Weizen 'hierover niet bereid bleek te zijn. Ondanks de principiële verschillen hebben de ledien van de KVP-fractie tot nu toe bij de besprekingen van de - - agenda m 6e ra,6 conatct met de antwoorden d* b. leden van de communistische fractie onderhouden. Mej. Noordman en de burgemeester tijdens de koffiepauze. (Foto's „De Leidse Courant"). Enige leden van de Prot. Christelijke fractie tijdens een korte pauze in de raad. Staande: de heren De Kier en Ravestein; zittend: de heren mr. Woudstra, Questroo en Stolp. slagen. De voorstanders van de „kou de oorlog" zijn nu in staat geweest langzaam groeiend 'het vertrouwen te vernietigen. Gaarne. Tenslotte zei de 'heer Van Weizen, dat de communistische fractie voor lopig zeer gaarne de uitsluiting door de andere raadsleden wil aanvaar den. Onderdak. Bij de aanvang van de raadszit ting te Leiden, gistermiddag deelde de voorzitter mede, dat het college van b. en w. contact heeft opgeno men met het ministerie van maat schappelijk werk over onderdak aan Hongaarse vluchtelingen. Uit de volgende organen: dienst van sociale zaken, Gewestelijk Ar beidsbureau, Sociaal Charitatief Cen trum en diaconie der Ned. Hervorm de gemeente is reeds een comité ge vormd, dat zich zal belasten met voorbereidend werk. Binnenkort zal een stichting, waarin tal van maat schappelijke groeperingen zitting heb ben, worden gevormd. Deze stichting zal zidh gaan belasten met het orga niseren van de ontvangst der Hon gaarse vluchtelingen. Ook vertegen woordigers van genoemde organen zullen in deze stichting zitting nemen. Gisteravond hield „De Natuur vriend" in het gebouw aan de Steen- schuur wederom de maandelijkse vergadering, welke slechts matig de belangstelling der leden trok. In zijn openingswoord moest de voorzitter, de heer W. Zwart, tot z'n grote spijt mededelen, dat de heer N. Ruyssenaar wegens een klein onge val ook dit keer niet aanwezig kon zijn. De lezing over de hardheid en zuurgraad van het water zal dus waarschijnlijk de volgende keer plaats vinden. Gelukkig aldus de heer toestand in Hongarije en stelde vóór uit de kas 50.— ter beschikking van het Rode Kruis te stellen, waarmee alle leden het eens waren. Na afhandeling van de gebruikelij ke agendapunten, die zonder com mentaar de hamer passeerden werd de heer P. Lagas, teneinde te voor zien in de vacature van de heer W. Fukken, op voordracht van het be stuur, als bestuurslid gekozen. De voorzitter maakte vervolgens bekend, dat het bestuur het plan had opgevat volgend jaar in de oranjerie van de Hortus een aquarium-ten- Zwart, was de heer A. C. Spoelstra, ,o 0leider van Jhet aquarium in de Dier- toonstelling te organiseren, met wei- De voorzitter deelde dit alles mede I £aarde ..Blijdorp" bereid om de leden ke heugelijke mededeling de gehele naar aanleiding van de vraag, die de deze avond iets te vertellen over zijn vergadering instemde. Hierna werd heer Meester in de vorige zitting na- belevenissen in Frankrijk. het woord gegeven aan de heer mens de vier fracties gesteld had. 1 De voorzittej wees op de ernstige I Spoelstra. De heer Woudstra (Prot. Chr.) de hij de geleidebrief van het college die gistermiddag tijdens de behan- van b. en w. bij de begroting een ge- deling van de begroting in de Leid- degen stuk, waarin vele waardevolle se raad om 3 our het woord kreeg gegevens en beschouwingen voorkomen, ging allereerst in op de internatio nale toestand, die de aandacht af leidt van zaken van plaatselijke be tekenis. Toch is de behandeling van Waar is de grens? de begroting een plicht. Hel is ook een recht, een voorrecht, een zicht baar bewijs dat wij wezen, aat ae Denoexten aer gemeenten vrij land. Hierna- ont^ j nagenoeg onbegrensd zijn. De vraag heer Woudstra de gedac e blijft, waar de grens ligt voor een re- aanzien van d^o®®™J^ni^;|e".sleren delijk verzorgingspeil: daar waar de fi- wn i nanci£n ophouden aanwezig te zijn. Met het bereiken van de verhoging van de algemene uitkering ad 660.000 kan het college natuurlijk gelukgewenst worden maar het feit dat de landsrege ring niet bereid bleek het gehele be grotingstekort te dekken, bewijst dat het haar bedoeling was een sterke rem te leggen op de steeds stijgende be hoeftebevrediging der gemeenten. De mogelijkheden voor de gemeente tot Leidse raad waarvan wij gisteren reeds melding hebben gemaakt. De heer Woudstra nam vervolgens enige reserves in acht ten aanzien van de nieuwe methode bij het behandelen der begroting. De volgnummers zullen nu hoofdstuksgewijze behandeld wor den. Deze methode moet zijn deugde lijkheid bewijzen. Mocht blijken dat de raad zich gaat verliezen in details dan zal de fractie de methode van Dehande- ling der begroting opnieuw aan de orde moeten stellen. Spr. dankte vervolgons het college en de ambtenaren voor de omvangrijke arbeid die ook dit iasr weer aan de begroting ten grondslag heeft gelegen. Nadelig sa'do. De heer Woudstra sprak ver/olger.s over de financiële positie der gemeen te. Naast de verblijdende wetenschap over de financiële resultaten over de periode tot en met 1955 weten wij thans ook, dat 1956 zal sluiten met een na delig saldo van ruim een half miljoen gulden. De begroting voor 1957 wijst voorlopig een nadelig saldo aan van rond anderhalf miljoen. In de geleide brief, aldus de heer Woudstra, heb ik met instemming gelezen, da^ uw col lege uit deze ontwikkeling de conse quenties trekt door te voorkomen dat het budget van de gemeente extra wordt uiteraard beperkt. Maatregelen op het gebied van de nutsbedrijven, die de begrotingstekorten moeten opvangen zal zijn fractie niet zonder meer afwijzen. Wijze beperking. De heer Kortmann (K.V.P.) stelde in het begin van zijn betoog, dat grote uit gaven de eerste tijd niet mogelijk zijn. Het verheugde hem. dat b. en w. blijk hebben gegeven dit in te zien. Eerder al heeft de heer Kortmann betoogd, dat het gemeentelijk huishouden in even wicht moet zijn. Een en ander is aan leiding geweest het financieel beleid sterker onder de loupe te nemen. In het algemeen stelde spr. vast dat de ge meente wijze zelfbeperking moet na streven. Tot het uiterste zullen de pogingen om de bas'sbedragen bij het Rijk ver hoogd te krijgen doorgevoerd moeten worden. L.D.M. niet autonoom. Hij vroeg zich vervolgens af welke belangen prevaleren: die van de Leidse Duinwater Maatschappij of die van de gemeente? Men kan toch niet zeggen, dat de L.D.M. een autonoom karakter heeft indien men bijvoorbeeld in aan- verhoging van de inkomsten zijn nu I merking neemt, dat nog altijd de gemeenten practisch niet meer over van Qp ijasis van vervangingswaarde een eigen belastinggebied beschikken j me^ historische kostprijs in de balans wordt gewerkt. Overigens kon hij het financieel beleid van de gemeente in grote lijnen goedkeuren. Behoeften zijn onverzadigbaar. De heer Knol (Prot. Chr.) was het met het college, dat blijk geeft groot verantwoordelijkheidsgevoel te hebben, ééns dat het doel een sluitende begro ting is. Economisch zijn echter de be hoeften van de overheid onverzadig baar. Het is de taak van het gemeente bestuur de behoeften en de beschikbare middelen tegen elkaar af te wegen. De heer Knol wenste te vernemen of vergelijkende cijfers met andere ge meenten de vraag wettigen, dat Leiden zich wat verzorgingsoeil betreft aan de minimale kant bevindt. Afbraak gevel hoek Diefstceg De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die als laatste spreker in de middagvergade ring noig aan het woord kwam, vroeg waarom de ingrijpende veranderingen in het stadsbeeld dikwijls niet worden voorge^gd aan de Comrrtissie van Open bare Werken. In dit geval had spreker op het oog de toekomstige afbraak het oude geveltje aan de Breestraal hoek Diefsteeg. Velg. ingezetenen be grijpen niets van deze afbraak. Ter wijl dit wordt toegestaan, mogen weer anderen zelfs geen raampartij verande ren, zoals b.v. de firma Van Reenen, eveneens aan de Breestraat gevestigd. In hoige mate heeft het spreker ook bevreemd, dat de benoeming van een directeur van de Gemeentelijke Reini- i gingsdienst nu al tien maanden op zich laat wachten. Voorts wenst spreker te weten voe of het nu staat met het viaduct aan de Lammenschansweg. Een ruime parkeer gelegenheid zou volgens spreker een oplossing zijn voor het saneringsolan Gortestraat, Haverstraat, Geregracht. De heer Spoelstra vertelde dat een aquariumhouder noodzakelijkerwijs tevens natuurliefhebber moest zijn, hij vond het daarom geenszins be zwaarlijk deze keer eens niet over vissen maar over al het schoons te spreken dat hij op z'n tochten door Frankrijk gezien had. Spreker toonde aan de hand van dia's het mooie landschap in Nor- manaië en weidde uit over de eigen aardige nonchalante levensgewoon ten van het volk daar. In het bijzon der wist de spreker te boeien, toen hy diep inging op de zeefauna langs de Bretonse kust. Hij toonde met de schitterende dia's hoe rijk gescha keerd deze was en vertelde over al lerlei schelpdieren en wormen, in symbiose levend met groenwieren. Sprekend over het zeewater-aqua rium deed de heer Spoelstra nog een middel aan de hand om met behulp van cement, kippegaas en oude vi trage een rotswand te maken. De Zuidkust. Na de pauze werden de leden door het mooiste gedeelte van Frankrijk geleid n.l. de zuidkust. Wederom liet spr. door z'n buitengewoon fraaie opnamen het schone landschap daar zien. Bossen, akkers, gezellige stad jes met heel nauwe steegjes en de prachtige kuststreken passeerden de revue. Nadat de leden een indruk hadden gekregen van de oorsprong van dë" Seine, vertelde spr. nog over de buitengewone helderheid van het Middellandse zeewater en het ge ringe verschil tussen eb en vloed. Tenslotte werd de heer Spoelstra, na dat hij nog enige dia's van de Ri- vièra had laten zien, door de voor zitter hartelijk dank gezegd. Soms plooien de ernstige ge- l zichten van de Leidse vroede vaderen zich tot een milde glim- lach, soms ook klinkt een scha- terlach door deze gemeentelijke t tempel der democratie. Zo riep gisteravond tijdens de behandeling van de begroting de I heer Questroo uit: „Een jaar ge- l leden moest de bestrating van de Hooigracht wachten op klinkers, Ik zou wel eens van de wethou- der willen horen waar we nu weer op moeten wachten!" Jongeleen: „Op medeklinkers". Van nu af aan zal de KVP-frac- tie zich echter geheel van de com munisten in de raad distanciëren, tenzij uit de verklaring van op de diverse vragen In de memorie van antwoord hebben gegeven conclu deerde spr., dat het college voornemens is zijn besluit in praktijk te brengen. Meer licht. Inmiddels is er, wat de rijksfinanciën F betreft iets meer licht gekomen. Ook de communistische raadsfractie zal gemeenten zullen hun bijdrage moeten blijken dat ook zij het met deleveren aan de handhaving van andere vraagstukken m van de raad weer had ingenomen. inhoud van de verklaring eens is. Wat Van Weizen ervan zei. De heer Van Weizen (C.P.N.), zei o.m. het volgende in antwoord op ae verklaring van de raadsleden: De gebeurtenissen in Hongarije worden gebruikt om de aandacht af te leiden van het land. Men wil bovendien de cotmimunis ten treffen. „Wij zijn, zo sprak het communis tische raadslid, niet minder ge troffen door de tragedie die het Hongaarse volk getroffen heeft. Aan de andere kant zijn wij van mening, dat het voor ons op net ogen blik niet moge1 ijk is, zodanig inzicht monetaire en budgetaire evenwicht. Spr. is het eens met de opmerking van het college, dat de strekking van de ge leidebrief te dezen aanzien niet te zorg vol is. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat openheid van het college ten op zichte van de raad de onderlinge ver houding te goede zal komen. Hij was dankbaar, dat de burgemeester na zijn ziekte zijn plaats als voorzitter Begroting: gedegen stak. Ook de fractievoorzitter de heer Ha- gens begon gistermiddag met te verkla ren. dat de fractie van de V.V.D. de communistische raadsleden niet meer zal erkennen als volksvertegenwoordi gers. Het is tekenend voor de C.P.N., aldus de heer Hagens, dat slechts en kele vertegenwoordigers van de partij consequenties hebben getrokken uit de afschuwelijke gebeurtenissen in Hon- ujift lil» .J.. garije. - en overzicht van de toe? tand te krij- i In het vervolg van rijn betoog noem- In auondzitting Leidse raad De eerste spreker in de avondzit ting was de heer J. Drijber (VVD). Hij sprak over de ruimtelijke orde ning. Het wachten is nog op het wegenplan. H(j vindt het jammer, dat dit in het afgelopen jaar nog niet is behandeld. Discussie is ech ter pas mogelijk als de plannen op tafel liggen. Er zon voor de aanleg van wegen een subsidieregeling door de regering in het leven ge roepen moeten worden. H(j drong aan op de aanleg van een woonark haven. HU ondersteunde de sugges tie de kazernes buiten de stad te brengen, mede in het belang van de uitbreiding van de universiteit. Te optimistisch? De heer Stolp (Prot. Chr.) meende dat de begroting nog een te optimistisch beeld geeft. De loon- en huurverhoging en andere regeringsmaatregelen zullen de financiële uitkomsten over 1957 ten nadele beïnvloeden. De gemeentelijke subsidies dienen elk jaar door een commissie opnieuw; be oordeeld te worden. Hij bepleitte ho gere subsidies voor de kerkbouw. Niet al te zuinig. De heer Zunderman (P.v.d.A.) be treurde het., dat b en w. niet overgaan tot een populaire uitgave van de be groting. In het algemeen vond hij, dat in de raad te veel nadruk is gelegd op be zuinigen. De gemeente moet niet te gauw voor het Rijk oapituleren. Juist door de begroting moet het Rijk de overtuiging krijgen, dat de behoeften in Leiden hoog zijn. De heer Portheine (WD) zei dat de „menselijke verhoudingen'" onder het gemeentepersoneel van groot belang zijn. Hij zag met belangstelling het ini tiatief van het college in deze tegemoet. Hij vroeg voorts om ideeënbussen in de bedrijven en bordjes boven de lo ketten van de ambtenaren. De heer Huurman (Prot. Chr.) sprak o.m. over het Veemarktplan, een plan ,waar haast bij is". De kwestie van de verbinding van Station met de binnen stad houdt hier verband mee. Wanneer komt het plan aan de orde? Hij krijgt de indruk dat de veemarkthal van de baan is. De heer Questroo (Prot. Chr.) wees op het belang van een goede bestrating van de Hooigracht, een belangrijke ader in de Noord-Zuid-ver binding. Doelenterrein terug aan gemeente. Tijdens de beantwoording van de vra gen kwam allereerst de voorzitter aan het woord. Over de L.D.M. zei hij, dat de algemene watervoorziening preva leert. De vervangingswaarde is op het ogenblik onmogelijk vast te stellen. Maar elk jaar wordt in het bedrijf ver nieuwd. In de praktijk is dus van ver vangingswaarde sprake. Het Doelenterrein zal aan de ge meente worden teruggegeven als het terrein niet meer voor de ka- Tenslotte zei de heer Menken, dat het college alles zal doen om de menselijke verhoudingen in de diensten te bevor deren. Dit zal o.m. geschieden door overleg met de hoofden van dienst, door het stimuleren van de besprekingen in het bedrijf. Hij wees er op, dat er reeds enige bedrijven zijn, die bijeenkomsten hebben georganiseerd, waaroo leiding gevende functionarissen iets over de taak en de betekenis van dieost of be drijf vertelden. Tenslotte «prak de wet houder met waardering over het werk I van de ambtenaren, die ondanks on- I derhezetting soms van 10 tot 18 °0 beste prestaties blijven leveren. Wegenschema verandert steeds. Wethouder Jongenen sprak uitvoerig over de planologische ontwikkeling van Zuid-HoPand en de agglomeratie rond Leiden. Vaste plannen kunnen nog niet gemaakt worden omdat het provinciaal wegenschema steeds /eranrtert. lïe nieuw ontworpen forensenweg Den zerne gebruikt zal worden. De raad Haag Leiden moet uitkomen In het zal moeten besluiten of dit terrein Morskwartier. Dit bijv. wijzigt de plan een universitaire bestemming zal »en voor dit stadsdeel. De ultbreldlnr krijgen. I van de un?versite[t zal belangrijke of- De gebouwen die hier eventueel zul len verrijzen krijgen een algemeen doel. Men streeft er naar in 1975 het complex gebouwen gereed te hebben. Het minis terie van Oorlog zal wel willen mee werken, als men op een andere plaats een kazerne bouwt. Het is de vraag of onderwijs'" en „financiën" de conse quenties en de lasten willen dragen. Menselijke verhoudingen. Wethouder Menken antwoordde op vragen over het sociaal voorzienings fonds en maatschappelijk werkster, dat een en ander weinig leeft onder het ge meentepersoneel. Is hier voor een maat schappelijk werkster een dagtaak? Deze zaak zal echter binnenkort ter sprake worden gebracht in de commissie per soneelszaken. Ook de kwestie van de naambordjes boven de loketten zal ter 1 zitting. de universiteit gaan ook naar een deel van de binnenstad. De raad z3l wat dit betreft binnenkort belangrijke beslui ten moeten nemen. Niet zo belangrijk. Op de vraag van de heer Var. Iterson zei de wethouder dat het pand op de hoek van de Diefsteeg en Breestraat, dat ten behoeve van „de Twentse Bank'" zal worden afgebroken, al „slecht op poten stond'. Rijksmonumen tenzorg vond behoud van het gebouw niet zó belangrijk. Binnenkort is een voorstel over de benoeming van een directeur van de gemeentereiniging te verwachten. Te elf uur sloot de voorzitter de

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12