S)e C^idóeSoti/fca/nt Uno-politiemacht landt vandaag in Egypte De Arabische wereld tegen Israël Kadar krijgt niet aan het de Hongaren werk Hammerskjoeld gaat eens kijken Zullen de Russen een militair gezag instellen? Engelsen en Fransen blijven tot hun taak wordt overgenomen Twee beelden uit Egypte Hammarskjoeld vandaag naar Boedapest? WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13957 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 7nnan rirvn niof vereine natie wordt en dat de sow- yd cl II UUy IllCL jettroepen zo spoedig mogelijk uit «aan knie Boedapest en Hongarije teruggetrok- Uctctr nulS ken Worden. Wij weten, dat de vakbonden en In Boedapest werd gisteren ernstig de werkende mensen voldoende gron- rekening gehouden met de mogelijk- i den hebben om wantrouwig tegen- 1 over beloften te staan, maar wij moe heid, dat de regenng-Kadar ei niet in zal slagen de arbeiders weer aan het werk te krijgen. Men acht het niet onmogelijk, dat de Russen dan Kadar opzij zullen schuiven. Zij zullen dan waarschijnlijk een militair gezag instellen en met bruut geweld de Hongaren naar fabrieken en mijnen drijven M De stakingen in Hongarije heb ben zich gisteren eerder uitgebreid dan dat zij in omvang zijn afgeno men. Naast dit vrijwel algemeen lijde lijk verzet wordt in Boedapest nog slechts actief verzet tegen de Sowjet- troepen gepleegd op het eiland Sze- pel, dat enige kilometers ten zuiden van Boedapest in de Donau ligt. Duizenden arbeiders, die zich in twee fabrieken hebben verschanst, houden hier nog stand. Het is nog steeds niet mogelijk een bevestiging te verkrijgen van de aanhoudende geruchten, dat de Rus sische partijleider Kroestsjef, in Boe dapest is voor overleg -met de mario nettenregering van Kadar. Wel is ze ker, dat een aantal andere hoge Sowj et-autoriteiten in Boedapest verblijft. Het transport in Hongarije is vol komen lamgelegd, fabrieken zijn ge sloten en boeren verlaten de collec tieve boerderijen. Duizenden Boeda- pesters slenterden gisteren door de stad om af en toe te blijven staan voor aanplakbiljetten van het verzet of om aanplakbiljetten van de rege ring af te scheuren. Men staakt. Voor de meeste fabrieken postten arbeiders om stakingsbrekers tegen te houden. Gisteravond heeft radio-Boedapest plotseling zijn programma onderbro ken voor het omroepen van een wan hopige oproep van de voorzitter van het Hongaarse vakverbond Sandor Gaspaer op de arbeiders om het werk te hervatten: „De vakbonden zijn het volledig eens en vereenzelvigen zich met de eisen van het Hongaarse volk, dat ons land een onafhankelijke en sou ten vertrouwen hebben, dat de rege ring haar beloften zal nakomen na de hervatting van het werk en het herstel van de orde, speciaal wat be treft de nationale onafhankelijkheid en de terugtrekking van de troepen", aldus de omroep. DEPORTATIES NAAR RUSLANp. Volgens berichten uit gewoonlijk betrouwbare kringen, die dinsdag avond in Wenen zijn ontvangen, heb ben arbeiders in Noord-Oost-Hon- garije maandag een trein tot stil stand gebracht door de rails op te bla zen. Zij bevrijdden de gevangenen die met de trein naar Rusland wer den gedeporteerd. Deze kringen zeiden, dat de depor tatie naar Rusland van jonge Hon garen, die de dienstplichtige leef tijd hebben, voortgaat. Duizenden zouden briefjes uit de treinen hebben gegooid met hun naam en adres en het verzoek hun familieleden mee te delen dat zij naar Rusland worden vervoerd. Tientallen van deze briefjes zijn reeds naar de ouders van de jongens in Boedapest gezonden. Volgens genoemde berichten schij nen de Russen zich voor te bereiden op een langdurig verblijf in Honga rije. Vier vliegvelden in de omgeving van Boedapest zouden zich volledig in Russische handen bevinden. OOK TITO NAAR BOEDAPEST? Volgens één van de vele geruchten, die te Belgrado de ronde doen, zou president Tito zijn uitgenodigd om vrijdag te Boedapest een gedachten- wisseling te hebben met Kroestsjef, Soeslof en Mikojan. Hoeveel er vluchtten u;t Hongarije gomoelka naar moskou. De Poolse communistische leider Gomoelka is woensdagmorgen per trein naar Moskou vertrokken, als hoofd van een Poolse afvaardiging voor besprekingen tussen de politie ke bureaus en regeringen van beide landen. Een gerucht te Belgrado, dat Gomoelka naar Boedapest zou reizen waar ook Kroestjef en Tito zouden zijn, blijkt dus onjuist. Strijd om de olie In officiële kringen te Parijs heerst een groeiend ongeduld over het aar zelen van de Amerikaanse regering haar goedkeuring te geven aan een gecoördineerd programma n olie leveranties aan Europa. Zolang deze goedkeuring niet ge geven is, z. merkt men in Franse kringen op, zijn de Amerikaanse olie maatschappijen uit vrees voor,ge rechtelijke vervolging uit hoofde van de anti-trustwet niet bereid haar in spanningen te coördineren, De Engelse minister voor vervoer en burgerluchtvaart, Harold Watkin- son, heeft tijdens een maaltijd van het instituut voor vervoer te Londen, verklaard, dat de Sowjet-Unie moge lijk gebrek aan olie zal krijgen. Hij zeide, dat de Sowjet-Unie aan het be- Naar te Wenen officieel is bekend- g staat van een zeer grote uitbrei- gemaakt, zijn er in de afgelopen 24 uur ongeveer 3.900 Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk aangekomen. Hierdoor is het aantal Hongaren, dat sinds dertig oktober naar het westen is uitgeweken, tot ruim 22.000 ge stegen. De Oostenrijkse regering heeft een bedrag van twintig miljoen schilling (bijna drie miljoen gulden) ter be schikking gesteld voor hulp aan deze vluchtelingen. ding van de industrie, hetgeen zeer grote eisen aan haar hulpbronnen zal stellen. Dit alleen al moet aldus Wat- kinson het Midóen-Oosten doel ma ken van communistische intriges. De Zweedse minister van handel. Gunnar Lange heeft het parlement voorgesteld, alle verkeer van motor voertuigen gedurende de weekeinden te verbieden en de olieleveranties voor centrale verwarmingen met on geveer 20 pet te beperken. Het is zijn bedoeling, dat déze be perkingen tot juni 1957 worden ge handhaafd. Gisteren werd gemeld, dat de eerste troepen van de internationale poll* tiemacht reeds in Egypte waren geland. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Wel zijn enige waarnemers, belast met het toezicht op de naleving van de wapenstilstand in de Suezkanaalzóne, in Port Said aangekomen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties zouden de eerste manschappen van de „vredespolitie' met drie Zwitserse toestellen eerst hedenochtend uit Napels naar een vliegveld bij Ismailia vertrekken. De vertraging was te wijten aan het feit, dat nog geen volledige verze kering was ontvangen over de toestand van de landingsterreinen voor de Zwitserse vliegtuigen in Egypte, met het oog op het verblijf van deze vlieg tuigen in Egypte na het invallen van de duisternis. hebben overgenomen. President Nasr ser van Egypte heeft als een van de voorwaarden voor het toelaten der politietroepen gesteld, dat de Engel sen en Fransen Egypte onmiddellijk zullen verlaten en dat de taak der V.N.-troepen beperkt zal blijven tot het gebied langs de demarcatielijn tussen Israël en Egypte. NASSER HEEFT Z'N EISEN. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Christian Pinoau, heeft gis teren verklaard, dat de Franse en Britse strijdkrachten in de kanaalzo ne zullen blijven tot de V.N.-poIitie- troepen op de voornaamste punten daar zullen zijn aangekomen en de taak der Engelsen en Fransen zullen Twee beelden „ergens uit Egypte": boven: twee Britse militairen dekken hun kameraden, die bezig zijn een weggezakte Centuriontank weer op de weg van Port Said naar Ismailia te krijgen. De onderste foto toont een Brits soldaat, die twee kameraden dekt, die zich aan het ingraven zijn. De plaats, waar deze opname gemaakt is levert ook niet veel moeilijkheden op om te identificeren: langs het Suez-kanaal op een afstand van 35 km van Port Said De Franse minister zei in de com missie voor buitenlandse aangelegen heden uit de Senaat, dat het Frank- rijks wens is dat de politiemacht het hele gebied van het Suezkanaal be zet. Hij legde er bovendien de nadruk op, dat Frankrijk van oordeel is, dat een van de hoofddoeleinden van de ze internationale strijdmacht is, de verzekering van de vrije doorvaart door het Suezkanaal voor alle landen Israël inbegrepen. Generaal Burns, de bevelhebber van de politiemacht van de Vér. Na ties is gisteren in Rome aangekomen voor besprekingen met secretaris-ge neraal Dag Hammarskjoeld. EGYPTISCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD. Volgens het nummer van woensdag van Britse blad „Daily Mail" heeft de president van Egypte, Nasser, 45 Egyptische officieren op beschuldi ging van verraad en spionage doen arresteren. De pn ident zou ontevreden zijn over de houding van deze officieren tijdens de strijd op het schiereiland Sinaï, terwijl een aantal van hen Groot-Brittanië Inlichtingen zou heb ben verstrekt, die de Brits-Franse luchtstrijdkrachten in staat hebben gesteld Egyptische vliegtuigeskaders op de grond te vernietigen. K.L.M. WEER NAAR CAÏRO. Gezien l et feit dat het vliegveld van Cairo weer dagelijks van 8 uur tot 17.00 uur voor burgerluchtverkeer is opengesteld, zullen de Nabije Oos ten-diensten van de X.L.M. met in gang van heden weer via deze lucht haven worden geleid. De dienstregelingstijden zullen aan de plaatsel'iLa omstandigheden wor den aangepast. De K.L.M.-diensten naar en van het Verre Oosten zullen tot nader order Cairo nog niet aan doen. „Dringende Hongaarse boodschap" Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal der Verenigde Naties, ver laat vandaag (woensdag) New York voor een missie, waarbij hij misschien eerst Boedapest zal bezoeken alvo rens naar Cairo te gaan. Dinsdagavond liet hij de Hongaren nl. weten, dat hij bereid was op kor te termijn naar Hongarije te gaan met het oog op de organisatie van het hulpverleningswerk van de V.N. Ver wacht wordt, dat Imre Horvath, de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik te New York is, Hammarskjoeld nog vóór diens vertrek het antwoord van zijn regering op dit aanbod zal meedelen. De secretaris-generaal had in de loop van dinsdag zijn vertrek naar Cairo uitgesteld, nadat hij, wat hij noemde, een „dringende" boodschap van de Hongaarse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken, 1st van Sebes, had ontvangen. Sebes liet Hammarskjoeld weten, dat zijn re gering bereid was „onderhandelingen te voeren over de wijze, waarop de vereiste hulp het beste kan worden verschaft, en over de manier, waarop de door de secretaris-generaal be noemde vertegenwoordigers ter plaat se kunnen deelnemen aan het orgarp-, seren van het hulpwerk." Waarschij^-J lijk heeft Hammarskjoeld naar aan-! leiding van dit laatste voorgesteld, zelf naar Boedapest te gaan voor het nodige overleg. Volgens doorgaans welingelichte kringen te New York wil de secreta ris-generaal graag laten zien, dat de gebeurtenissen in Hongarije hem evenzeer ter harte gaan als die in Egypte. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft daarop zonder discussie de opneming van het Midden-Oosten op de agenda Goedgekeurd. De aanbeveling van de agenda commissie, om ook Hongarije op de agenda te plaatsen, werd onmiddel lijk bestreden door de Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken Imre Horvath, die zei dat het om een bin nenlandse aangelegenheid gaat. Met 62 tegen 9 stemmen, bij 8 ont houdingen, werd ev ïwel besloten de kwestie-Hongarije op de agenda te plaatsen. De tegenstemmers waren: Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slo- wakije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraine en de Sowjet-Unie. De onthouders waren: Afghanistan, Egypte, Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Jemen en Zuid-Sla- tvië. Met 51 tegen 9 stemmen, bij 19 ont houdingen, werd besloten Hongarije in plenaire zitting en met voorrang te behandelen. Met kapel langs de Hongaarse grens Z.H. de Paus zegent drie priesters die met een mobile kapel (zichtbaar op de achtergrond) naar de OostenrijksHongaarse grens zullen gaan om daar te arbeiden onder de vluchtelingen. Door middel van grote luidsprekers op het dak van de kapel zal het gesprokene ook aan de andere kant van het IJzeren Gordijn hoorbaar zijn. Gedurende de tocht langs de grens van Hon garije, zal doorlopend getracht worden toestemming te krijgen Hongarije binnen te mogen komen. „Liquidatie de enige weg". De regering van Irak heeft giste ren geëist, dat de Joodse immigran ten in Israël naar hun landen wor den teruggestuurd en dat een miljoen Arabische vluchtelingen naar hun oorspronkelijke woningen In Israël te rugkeren. Irak, dat deel uitmaakt van het verdrag van Bagdad, was tot dusver niet zo fel anti-Israëlisch gezind als de andere Arabische landen. In een officiële verklaring zei de Iraakse regering dat de „liquidatie van de staat Israël de enige weg is voor een rechtvaardige oplossing van de Palestijnse kwestie. Israëls schan delijke agressie tegen Egypte liet buiten elke twijfel blijken welke agressieve bedoelingen Israël in het Midden-Oosten heeft", aldus Iraakse verklaring. In Beiroet, de hoofdstad van Liba non, begon gisteren de Pan-Arabische conferentie van de staatshoofden van Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Libanon, Libië, Yemen en Jordanië. De presi dent van de Libanon, Camille Cha- moun, verklaarde, dat de bestaans zekerheid, de vrijheid en waardig heid van alle Arabische landen op het spel staat. Chamoun drong aan op een verenigde Arabische steun aan Egypte. Ónder de afgevaardigden bevinden zich drie koningen: Hoessein, Feisai en Saoed. De conferentie zond groe- Opklaringen Een rug van hoge luchtdruk trok in de nacht van dinsdag op woensdag over Nederland en Noordwest-Duits- land naar het zuiden. Bijna overal handhaafde zich de reeds aanwezige mist of laaghangende bewolking het geen de nachtelijke afkoeling tegen ging. Slechts in het uiterste noord oosten van het land kwamen nog enkele opklaringen van betekenis voor, waardoor de temperatuur daar tot om het vriespunt kon dalen. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door het frontensysteem van een depressiegebied tussen Noorwegen en Groenland. Dit front passeerde Schot land en Noord-Engeland met nogal wat regen en zal voor donderdagmor gen waarschijnlijk het grootste deel van ons land gepasseerd zijn. Na de frontpassage komen in de dan aange voerde lpcht van polaire oorsprong flinke opklaringen voor. Op de Oceaan breidt een nieuw omvangrijk hogedrukgebied zich in oostelijke richting over Ierland uit, maar ten noorden hiervan begint de depressie activiteit te herleven. ten aan president Nasser, het enige Arabische staatshoofd dat niet aan wezig kon zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot s donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MORGEN OPKLARINGEN. j Aanvankelijk zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, morgen opklaringen en enkele verspreid optredende buien. Matige, tijdelijk krachti- ge wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Over het alge- 5 meen weinig verandering in tem- peratuur. 15 Nov. zon op 8.02; onder 16.51. Maan op 15.15; onder 4.36. Hoogwaterstanden 15 Nov. v.m. 0.50; n.m. 1.15 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 2 C. OSLO regen 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN onbew. 4 DUBLIN licht bew. 7 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX geheel bew. 4 GRENOBLE geheel bew. 7 NICE regen 11 BERLIJN nevel 0 FRANKFORT geheel bew. 5 MüNCHEN geheel bew. 2 ZURICH motregen 3 GENèVE geheel bew. 6 LOCARNO geheel bew. 6 WENEN nevel 4 INNSBRUCK nevel 3 ROME zwaar bew. 12 MALLORCA zwaar bew. 9 Korreltje Er zijn meei jagers dan vangers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1