Aanleg van dienweg tussen Wijngaardenlaan- Pauwenstraat Droppings boven HONGARIJE VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Gemeenteraad Voorschoten De raad van Voorschoten was gis teravond bijeengeroepen om zijn goedkeuring te hechten aan het voor stel van b. en w. inzake de aanleg van de dienweg tussen de Wijngaar denlaan en de Pauwenstraat. Op 24 augustus jl. had de raad ziin goedkeuring gegeven aan het ont werp van de Provincie betreïieuue de verruiming van de uitmonding van de Wijngaardenlaan op de Kon. Julianalaan. Te dezer zake was ook ingevoegd het plan van de verbin dingsweg tusen de Wijngaardenlaan en de Pauwenstraat. De kosten van dit gehele object zouden door de pro vincie en de gemeente op fifty-fifty- basis worden gedragen. Aangezien de bouw van d" langs deze dienweg ge projecteerde dagwinkels en étage wo ningen zover is gevorderd, dat de eerste dagwinkels half december a.s. kunnen worden betrokken is het noodzakelijk, dat op korte termijn tot NEDERLANDERS IN HONGARIJE MAKEN HET GOED. De Nederlandse gezant in Wenen mr. E. Star Busrrann heeft vanmor gen telefonisch aan de NCRV mede gedeeld, dat hem iulichtingen heb ben bereikt, volgens welke alle Ne derlanders die nog in Hongarije ver blijven, onder wie enige journalisten, zich in goede welstand bevinden. De Nederlandse regering, aldus mr. Star Busmann, heeft via Moskou stappen ondernomen om de Nederlandse staatsburgers zo spoedig mogelijk uit Hongarije te evacuëren. De Nederlandse gezant in Wenen is, in samenwerking met de Oostenrijk se regering, met een plan bezig, alle buitenlanders, dus niet alleen Neder landers, uit Hongarije te laten ver trekken. Dorp in gedrang bij uitbreiding Schiphol De toekomstige uitbreiding van het vliegveld Schiphol, waarvoor de ge meente Amsterdam een plan heeft opgemaakt, heeft gistermiddag in de gemeenteraad van Haarlemmermeer een punt van bespreking uitgemaakt. De vergroting van het vliegveld houdt o.a. in, dat de buurtschap De Rijk waar 2.000 mensen wonen, voor een belangrijk deel zal verdwijnen. B. en w. van Haarlemmermeer had den de raad voorgesteld als plaats voor de bouw van woningen, welke dienen ter vervanging van de in het buurtschap De Rijk en omgeving in verband met de uitbreiding van de luchthaven af te breken woningen de buurtschap Aalsmeerderbuurt-Zuid aan te wijzen en te bepalen dat her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen Aalsmeerderbuurt-Zuid in voorbereiding is. Tegen deze voor stellen werden door verscheidene raadsleden vele bezwaren geopperd. Zij waren het eens met de bewoners van De Rijk, die het op prijs stellen een nieuwe buurtschap te stichten aan de Kruisweg tussen de Aalsmeer- derweg en de Ringdijk. (Rozenburg). Dit gedeelte sluit aan bij een gedeel te van De Rijk, dat behouden zal blij ven. Wethouder dr M. Brouwer (A.R.) merkte op, dat een nieuw plan bij de Kruisweg moeilijkheden zal opleve ren met aanleg van wegen in de toe komst. Tenslotte zwichtten burge meester en wethouders voor de be zwaren der raadsleden. Zij gaven in overweging het uitbreidingsplan in onderdelen te herzien maar de over weging over De Rijk1 in het besluit te laten vervallen. Dit voorstel werd aangenomen, evenals dat van het raadslid de heer M. Van den Heuvel waarin b. en w. werden verzocht voorzieningen en maatregelen te treffen om te komen tot een uitbreidingsplan voor het buurtschap De Rijk aan de Kruisweg gelegen tussen de Aalsmeerder dijk en Ringdijk. „Borrel met kop erop" gaat verdwijnen In de openbare vergadering van het bedrijfschap Horeca werd gisteren z.h.s. een ontwerp-verordening vast gesteld met betrekking tot de glas- inhoud van gedistilleerd. De grondslag waarop deze verordening rust, is de door jarenlange ervaring verkregen opvatting, dat de verkoop gedistil leerd per glas omringd dient te wor den met de grootste zorg. De borrel met een kop er op zal binnenkort in de ruim 14.000 cafébedrijven in het land, aangesloten bij de Horeca, niet meer te krijgen zijn. De nieuwe ver ordening legt de hoeveelheid gedis tilleerd per verstrekking vast tussen de grenzen van 32 en 43 gram, de sinds jaar en dag als normaal ge schonken en geaccepteerde borrel- maat. Er heeft, door deze verordening noch een bepaling van de totale hoe veelheid, noch enige bepaling van de prijs plaats, terwijl deze regeling uitsluitend geldt voor gedistelleerd, dus sterk-alcoholische dranken van 30 tot 40% alcohol. De verordening beoogt uitsluitend een sociaal-hygië nische maatregel, maar ook een der gelijk sociaal voorschrift, aldus de toelichting, zal zij het in geringe mate een economische zijde hebben. Ten aanzien van de in uitzicht ge stelde verhoging van de accijns op ge distilleerd, zal het bedrijfschap adhaesie betuigen aan hetgeen te de zer zake door het produktschap voor gedistilleerd als een bezwaar tegen de verhoging naar voren zal woraen gebracht. de aanleg van deze dienweg diende te worden overgegaan. Gunning. Vandaar dat de raad van Voorscho ten voor een spoedeisende vergade ring werd bijeengeroepen om te be sluiten de dienweg alvast uit het plan te lichten en aan te leggen. Voor de uitvoering van dit werk worden de kosten geraamd op 24.500.Bij een drietal wegenbouwers is prijsop gave gevraagd. Daarbij is gebleken, dat de fa. J. Stam te Voorschoten met zijn prijs de raming van de kosten van dit object het dichtste benadert. B. en w. stelden dan ook voor de aanleg van deze dienweg onderhands op te dragen aan de fa. J. Stam te Voorschoten voor de prijs van 42.500 De heer Dekker constateerde dat de ze weg nog niet geheel op de juiste plaat6 kan worden aangelegd, omdat nog niet alle grond, waarover deze weg komt te lopen in handen is van de gemeente. Hij informeerde naar de meerkosten, die naderhand het ge volg zullen zijn, wanneer de weg door de Provincie op de juiste plaats zal worden gelegd. Ook de voorzitter j kon dit momenteel niet berekenen. Op een vraag van de heer Pels of hetj plan in zijn totaal geen wijzigingen meer zou ondergaan antwoordde de voorzitter, dat de aanleg van deze weg moet worden beschouwd als een J vooruitloper op het gehele object, doch het plan blijft, zoals het is vast gesteld. Niet te laat. De heer van Eist constateerde, dat er wel laat gedacht was aan de dienst leidingen en de dienweg en hij vroeg zich af, of er nog een redelijke voor ziening kon worden getroffen. Spr. begreep wel, dat de schuld hiervan wel niet bij de gemeente lag. De voorzitter antwoordde hierop, dat hiervoor vele oorzaken waren op te noemen, maar naar zijn mening kan dit nog wel op tijd in orde komen. Aan het begin van de vergadering verzocht de voorzitter de raadsleden op te staan en memoreerde spr. het laaghartige verraad in Hongarije. De Hongaren zijn thans afgesneden van elke menselijke hulp van het Westen. Zonder enig pardon en zonder enig respect voor de rechten van de mens is hier opgetreden en de vrijheids strijd is in bloed gesmoord. Spr. deel de mede. dat de Federatie van Vrou welijke Vrijwilligers met spoed een collecte zal verzorgen, bedoeld om de nood te lenigen. Iedere opwekking om hieraan royaal te geven achtte spr. overbodig. Ook verwachtte spr. dat vele ingezetenen zich zullen mel den, om eventueel vluchtelingen op te nemen. Hierna werd enige ogen blikken stilte in acht genomen. Spoorwegovergang. Aan het einde van de verga dering deed de voorzitter een be langrijke mededeling. Spr. ge waagde van de maatregelen, die van gemeentewege zijn genomen inzake de nieuwe wijze van be veiliging van de overweg nabij de Rijndijk. 1. Een bewaker blijft de eerste tijd (gedacht is een half jaar) aanwezig. 2. Aan de hoofden van scholen zijn folders verstrekt, waarin staat de wer king van dit nieuwe mechanis me. De hoofden van scholen zul len de kinderen instrueren. 3. Folders met ongëvee dezelfde inhoud zullen worden verstrekt aan de bewoners van de Rijndijk en het laatste gedeelte van de Leidseweg „Stenen muur". Op 16 nov. a.s. zal een propa gandist-instructeur van de N.S. een lezing houden met lichtbeel den inzake deze beveiliging in het nieuwe verenigingsgebouw en de volgende dag, 17 nov., zal met de jeugd de werking plaat selijk worden toegelicht. OVERGANG RIJNDIJK AUTOMATISCH. Vanmorgen om elf uur zijn de af sluitbomen nabij de Rijndijk wegge nomen. De waarschuwing van het wegverkeer zal geschieden door auto matische halve overwegbomen met wisselende rode lichten. Wanneer de tTein in aantocht is worden van te voren wisselende rode lichten ge toond, zowel rechts van de weg als op de bomen, terwijl tegelijktijdig een bel luidt. Kort nadat de wisselen de rode lichten zijn ontstoken dalen de bomen en sluiten de rechterhelft van de rijweg af. Ter waarschuwing van het verkeer in de bocht van de weg aan de zijde van Leiden is een geel voorwaarschuwingslicht ge plaatst. Het rijwielpad is niet voor zien van halve overwegbomen, doch is beveiligd met rode knipperlichten. Jaarvergadering U.V.V. De afd. Voorschoten van de U.V.V. hield in „De Gouden Leeuw" haar derde jaar vergadering, waarbij om. aanwezig waren de ere-presidente, mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw en Baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Na een woord van welkom door de presidente, mevr. de Graaf-Bootsma, werden de gebruikelijke agendapun ten afgehandeld, die die ditmaal wei nig tijd in beslag namen. Na de pauze werden twee fraaie kleurenfilms over Zuid-Afrika ver toond, die welwillend waren afge staan door de Inlichtingendienst van de Ambassade van Zuid-Amerika. De eerste film gaf een beeld van de Jan van Riebeek-herdenking; de tweede was een toeristische film. Grote sortering OPROEP VAN ENGELANDVAARDERS: Een groep, die voor het merendeel uit „Engelandvaarders" bestaat, heeft er in een adres aan de gezamenlijke democratische partijen en hun be sturen in Nederland er op aange drongen, dat er levensmiddelen, me dicamenten en kleding gedropt wor den boven Hongarije. De adressanten herinneren er aan, dat zij ten tijde van de hongerwin ter in 1944 ook een manifest in En geland hebben uitgegeven, waarin van de Nederlandse regering met klem werd geëist effectieve bijstand aan bevrijd en bezet Nederland te verlenen. Deze actie is destijds met succes gevoerd. Voedseldroppingen waren het gevolg. Nederland mag na de droppings boven ons land, aldus het adres, niet volstaan met de Hongaren aan hun lot over te laten. Bezwaren en be weringen van de onwettige Hongaar se regering en van de Russische be zetter mogen niet bepalend zijn. De ondergetekenden: F. M. Beu kers, drs. L. J. van der Meulen en Aug. van Rossum, zijn van mening, dat het aan Nederland is vóór te gaan. Zij verwachten van de leden der democratische partijen adhaesie- betuigingen bij hun besturen. Fa. J. N. GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN Vraagt monsterboek ter inzage. (Advertentie), KATWIJK AAN ZEE Doktersdiensten. De dokters diensten van de artsen te Katwijk aan Zee, worden waargenomen door dr. T. Lodder, Andreasplein 2 te Katwijk aan Zee. LEIffSCHENDAM St. Nicolaas arriveert 24 nov. Volgens ontvangen berichten is te verwachten, dat St. Nicolaas op za terdag 24 dezer alhier zal arriveren per salonboot en des middags zal me ren aan de Sluiskant. Het is de be doeling dat St. Nicolaas eerst een rondgang door de gemeente zal ma ken en zich daarna zal begeven naar het raadhuis waar burgemeester Ban ning dan de eer zal hebben om St. Nicolaas namens de gemeente te be groeten. Gemeenteraad Noordwijk Aanbieding begroting '57 Onder voorzitterschap van burge meester G. F. W. v. Berckel' kwam gistermiddag de raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen, waarbij de heren E. L. de Witt en D. v. d. Niet afwezig waren. In het verleng de van de raadszaal hadden tevens plaats genomen de oud-raadsleden A. Meijer, C. de Hollander, W- Schel vis, mr. C. Punt, C. W. Alkemade, J. C. v. d. Meer, H. v. d. Werf, C. Soeterman, G. H. Krau, C. v. Vliet, dir. gemeentewerken, H- Dekker, ge meente-ontvanger, W. S. v. d. Meer. oud-dir. van het distributiebedrijf en inspecteur P. Verhoef, in verband met de komst van oud-burgemeester v. d. Mortel (zie verslag elders). Na opening met gebed sprak de voorzitter ook namens de raad en geheel Noordwijk zijn diep medelij den uit met het Hongaarse volk. Ons gehele volk is hiervan diop onder de indruk en spontaan heeft geheel ons land gedaan wat in zijn vermogen is om het Hongaarse volk bij te staan. Ook Noordwijk is hierin niet ten achter gebleven en heeft in to taal 7251.19 bijeengebracht om de nood te helpen verlichten. Tevens kon spr. toezeggen, dat b. en w. zich er over beraden om meerdere acties te voeren. Na enkele ogenblikken van stilte werd overgegaan tot be handeling der agenda. Het enigst punt van deze agenda was de aan bieding van de gemeentebegroting en die der bedrijven voor 1957. Waar het gebruikelijk is dat het onderzoek van de begroting zal plaats heben in twee afdelingen wer den deze als volgt geformeerd: Afd. 1: E. L. de Witt, Jhr. v. Riemsdijk, D. v. d. Niet, H. Schmoll, G. v. Rhijn, A. Mesker, C. G. J. Alkemade, mevr. J. v. d. Wiel- Afd. 2: mevr. de Ridder, M. Sedelaar, P. Schenke- veïd, F. Urlus, J. de Geus, A. v. Bee- len en R. Rippe. In een korte toelichting wezen b. en w. er op dat de begroting van de algemene dienst en die - der bedrij ven geen reden tot optimisme geven. Alhoewel niet voornemens thans in details te treden moesten b. en w. mededelen, dat het niet mogelijk was de begroting zonder by zonder e mid delen sluitend te maken. Dank zij de verhoogde uitkering uit het gemeen tefonds was het mogelijk in de jaren 1954 en 1955 en waarschijnlijk ook nog in 1956 een reserve te vormen, welke voor een gedeelte zal moeten worden aangesproken. De begroting sluit nu met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 2.779.162.52 (vorig jaar 2.531.592,53). De voor zitter wees er op, dat het gebruike lijk is de financiële toestand van de gemeente in een algemene uiteenzet ting toe te lichten. Hieraan wordt thans de laatste hand gelegd en deze zal de raad binnenkort bereiken. CAUSERIE VOOR K.V.P. OVER RUILVERKAVELING LANGEVELD Gisteravond kwam de afd. van de KVP in café Flora bijeen onder voor zitterschap van de heer C. van Dijk. Doordat op deze bijeenkomst door de heer B. Ike een uiteenzetting zou ge geven worden over de ruilverkave ling in het algemeen en over hef Langeveld in het bijzonder, was de opkomst zeer goed. Bij de opening herdacht de voorz. met enkele woor den het wereldgebeuren van de laat ste dagen en er werd gebeden voor 't zo zwaar getroffen Hongaarse volk. Van het H.B. was' een schrijven inge komen dat de werk- en stoottroepen van de KVP op 24 nov. in 7 plaatsen in ons land, voor ons gewest in Am sterdam, in vergadering zullen bij eenkomen. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt. Bij de bestuursverkiezing werd door de vergadering voorgesteld het bestuur van 9 leden terug te brengen tot 7, wat zonder stemming werd aanvaard. Doordat de heren C. Warmenhoven en H. v. Rhijn als bestuurslid hadden bedankt, werden de 7 zittende leden WASSENAAR Bejaarde voetgangster dodelijk verongelukt Op de Rijksstraatweg ter hoogte van het Dierenpark is gisteravond ongeveer kwart voor zeven de 74-ja- rige vrouw P. de WitBunnik uit Haarlem, terwijl zij de rijweg over stak aangereden door een personen auto en op slag gedood. De vrouw was met de bus uit Haarlem geko men om een bezoek te brengen aan de ziekeninrichting Dorestad en stak tezamen met 'n andere dame de weg over, toen zij meende dat er geen ver met algemene stemmen herkozen. Als J keer naderde. Halverwege en deg voorz. werd met bijna algemene merkten de voetgangsters een uit Den stemmen gekozen de heer Boeters, Haag komende Volkswagen op. Mevr. welke deze benoeming voor een jaar aanvaardde. De heer, Ike welke in middels ter vergadering was geko men, verkreeg hierna het woord en begon met een uiteenzetting te geven van de ruil- en herkaveling in het algemeen. De ruilverkaveling kan geschieden als de eigenaars der gronden volledig hun medewerking geven, doch ook als De W. liep door en werd door deze auto gegrepen. De auto, bestuurd door de 38-jarige vertegenwoordiger r\ A. uit Oegstgeest zwenkte na de aanrijding tegen een boom langs de weg en werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. De bestuurder liep een hersenschudding en een shock op alsmede enkele snij wonden en is per ambulance-auto naar het Academisch én der grondeigenaars niet wil me- I - ekenhuis te Leiden vervoerd. dewerken, want dan kan voor de en keling een wettelijke bepaling wor den toegepast. Bij een ruilverkaveling moet men rekenen dat 5% van het land verloren gaat voor het aanleggen van wegen en voor waterhuishouding, terwijl als de gronden liggen in het uitbreidings- Het stoffelijk overschot van de voet- gangster w^rd naar het politiebureau overgebracht. Ir. H. W. VAN DER VOORT OVERLEDEN. Gisteren is in zijn woning in Was- plan van de gemeente hiervoor even-senaar plotseimg overieaen ir. H. W. eens 5% moet worden afgestaan. In van aer voort, ouü-wetnouder van de de commissie voor de ruilverkaveling gemeente Wassenaar. De heer Van in het Langeveld hebben zitting de 1 u6r yqqj.^ die na Z1jn ingenieursstu- heren G. Vogelaar te Noordwijk en j uie 19j9 kvvam bij de P. S. van Leeuwen en Th. J. War merdam te Noordwijkerhout, terwijl de heer B. Ike is toegevoegd als secretaris. Toen de heer Ike in Noordwijk kwam was hem direct opgevallen de grote dorheid der gronden in 't Lan geveld en toen hij naar de oorzaak in formeerde, gaf een oude landbouwer het rake antwoord „als je er water -brengt zijn die gronden even goed als andere". De oppervlakte van deze gronden is 330 ha., waarvan 160 ha. voor recreatie doeleinden bewaard blijft en 170 ha. voor cultuurgrond, 70 ha. zijn van eigenaars, terwijl 100 ha. aan de stichting behoort, welke na de culti vering zullen uitgegeven worden in bedrijfjes van 2 tot 3 ha. De aanleg van deze gronden moet geschieden op 3 terrassen, welke door een gemaal bevloeit zullen worden, voor dit werk zal 1 miljoen kub. m zand moeten worden verwerkt, terwijl ook nog een -k gedeelte ontveend moet worden. De vragen welke op deze uiteen- WgJ JeZefS SChrilVell zetting kwamen bewezen wel, hoe ur- J gent dit onderwerp is. De heer Ike waterstaat in Nederlands Indië en daar opklom tot hoofd-ingenieur-di- recteur van de Haven van Soerabaja, was een bekende figuur in liberale politieke kringen. Hij was in Indië o.m. raadslid in de gemeenten Makas sar en Soerabaja, werd in Neder land hoofdbestuurslid van de vroege re Liberale Staatspartij en kwam in .15 in de gemeenteraad in Wasse naar. De heer Van der Voort werd tot wethouder van gemeentewerken be noemd, later tot wethouder van de gemeentebedrijven. In 1953 legde hij net wethouderschap neer. Z0ETERMEER Oliebollenactie Zaterdagmiddag zullen gidsen, kabouters, verkenners en welpen Zoetermeer rondgaan en oliebollen verkopen. De opbrengst had hierop steeds een gedegen ant woord. Tenslotte werd de contributie-ver hoging onder protest aanvaard. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Gisteravond kwam de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde in het Hof van Holland voor haar maandelijkse vergadering bijeen onder leiding van de heer P. de Groot. Het woord werd gegeven aan de heer D. Metselaar, arts, tot het hou den van een causerie over het onder werp „Een praatje bij 'n plaatje over Nieuw Guinea". De lezing werd toe gelicht door een uit technisch oog punt zeer hoogstaande collectie kleu rendia's, welke de toehoorders in verrukking brachten over het fraaie natuurschoon. NOORDWIJKERHOUT UITREIKING E.H.B.O. DIPLOMA'S Bij gelegenheid van het uitreiken van de diploma's aan hen, die de cur sus 1955/56 van de Alg, Ver. voor E.H.B.O. met een goed examen heb ben besloten, heeft de cursusleider, dokter K. A. van Praag gisteravond zeer ernstige woorden tot de nieuw j gediplomeerden en over hun hoofden heen tot allen, die het diploma be- I zitten, gericht. „Juist in deze tijd" aldus dokter v. Praag, „van intense spanning, van oorlog veraf en dich ter bij, is het zonder meer duidelijk, dat het zo dadelijk aan u uit te reiken diploma niet alleen bepaalde rechten geeft, maar uit een oogpunt van men selijkheid ook zeer grote verplichtin gen. U is verplicht te helpen, ver plicht op de hoogte te blijven, uw hulp te geven. Maar alleen hulp ver lenen is onvoldoende, een E.H.B.O.'er moet goede, d.w.z. vakkundige hulp geven. Ik hoop, dat ieder van u zich j deze plicht goed bewust is en mag blijven. Door de internationale toe stand ben ik gerechtigd om niet al leen te zeggen, dat ik van u verwacht dat u uw kennis op peil zult houden door het volgen van herhalingscur sussen, doch ben ik ook gerechtigd te zeggen, dat de gemeenschap dit van u eist. Spreker wees vervolgens de gediplomeerde op de mogelijkheid zich aan te sluiten bij een Rode Kruis- colonne. Een dergelijke aansluiting stelt echter zware eisen aan tijd en ambitie. Heeft men de overtuiging deze te kunnen opbrengen, dan beval hij de aansluiting natuurlijk ten zeer ste aan. Na medegedeeld te hebben, dat bur gemeester Van der Weijden telefo nisch bericht van verhindering had gezonden, reikte dokter van Praag de diploma's uit aan de dames R. Zon neveld, J. Rodenburg, I. Koot, J. Al kemadeStevelius, T. Warmerdam, J. Warmerdam, J. v. d. Klugt en R. Meeuwenoord alsmede aan de heren E Bakker, J. Bouwmeester J. Broek hof, A. Griekspoor, A. Hertogh en C. DE TEWERKGESTELDEN OP DE GEMEENTEWERKPLAATSEN In deze tijd van hoogconjunctuur, nu men allerwege hoort van hoge lo nen, 3 of 6 procent, flinke vacantie- toeslagen, gratificaties e.d. doet het wel wat vreemd aan, dat de tewerk- gestelden op de G.W. altijd maar achter het net vissen. Geen 3 of 6%, geen volle vacantietoeslag, geen gra tificaties, maar wat het ergste is ook nog een schriel loon. De meeste mem sen gaan maar met even 40.naar huis, waarvoor zij, vaak met een ziek lichaam, 48 uur moeten werken. Zij zijn volledig aan de willekeur van hun superieuren overgeleverd, want een organisatie die wat voor hen zou kunnen doen, is er niet De bazen van hoog tot laag hebben 3% over 1955 gehad, krijgen nu weer 6% en hebben ook volledige vacantietoeslag bij hun zeer behoorlijke lonen. Kun nen de hogere autoriteiten nu niet eens ingrijpen, zodat ook deze men sen een behoorlijk loon krijgen met volledige vacantietoeslag, 3 of enz., enz.? Vorige winter werd er kolentoeslag verstrekt, maar inplaats van dit apart uit te betalen werd dit bij het loon gerekend, waardoor er zoveel belasting af ging, dat er niet veel over was. Voor iedereen is het een dure tijd, maar speciaal voor mensen met velen veel te laag loon, die zich letterlijk alles moeten ontzeggen. Ho pende op spoedige verbetering in de ze toestand, teken ik met de meeste hoogachting. EEN SLACHTOFFER Naschrift: Inderdaad is er nog steeds geen besluit door het Ministe rie v. Sociale Zaken genomen ten aanzien van de 3% toeslag over 1955 en de 6% verhoging in 1956. Meer malen is door de contactambtenaren van het Ministerie medegedeeld, dat hierover onderhandelingen worden gevoerd. De vacantietoeslag bedraagt nog steeds 2%. Er wordt in de G.S.W.-regeling geen brandstoffentoeslag verstrekt; alleen als art. 19 wordt gehanteerd, nl. dat de geplaatste handarbeider tenminste 105% ingevolge de Sociale Voorziening moet ontvangen, kan brandstoffentoeslag in deze S.V.B.- uitkering begrepen zijn.- Per 30 juli j.L is het basis-loon nu 0.95 per uur of 45.60 per week, voorheen 0.92 per uur of 44.16 per week. De per 30 juli geldende regeling laat boven het basisloon een premie van max. 0.15 per uur toe, zodat 1.10 per uur kan worden gehaald. Dit geldt voor zeer eenvoudig niet inspannend werk. Voor werk waar enige oefening nodig is bedraagt het basisloon 1. per uur en 0.13 premie en voor werk, hetwelk eerst na enig (spe ciaal) onderricht kan worden ver richt 1.05 0.15 premie. Ten aanzien van de opmerking in de brief over een organisatie, die de van deze actie dient om de financiën van de jeugdbeweging te versterken. Het is nu eenmaal zo dat het jeugd werk veel geld kost en het is niet mogelijk dit allemaal op de leden te verhalen. Daar men weet, dat katho liek Zoetermeer de eigen jeugdbewe ging een warm hart toedraagt, twij felt men er niet aan, dat deze olie bollenactie zal slagen. Een warme oliebol gaat er altijd in, zeker als men weet, dat ze niet duur zijn en dat men er bovendien de jeugdbewe ging aardig mee steunt. Genoeg ko pen kan men nooit, want de voor raad, die zal worden aangelegd is zo groot, dat iedereen ruimschoots van dit product voorzien kan worden. LEIDERDORP Begrafenis H. D. Osnabrugge. Onder grote belangstelling heeft gis termiddag op de algemene begraaf plaats de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer H. D. Osnabrugge. On der de aanwezigen bevonden zich burgemeester v. Diepeningen, adj. Kronenburg en daar de overledene tijdens zijn leven als aannemer in de bouwwereld verkeerde, was er ook van deze zijde een grote be langstelling. In de aula werd eerst het woord gevoerd door burgemees ter v. Diepeningen. die het vele werk van de overledene herdacht voor zijn medemens. De heer v- d. Stoel sprak namens de Chr. Oranjevereniging. Namens de afdeling Leiden van de Ned. Aannemers en Patroonsbond sprak ir. P. Veer. Allen schetsten de overledene als een harde werker, die zichzelf steeds op de achtergrond stelde. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Dijk. Z0ETERW0UDE L.T.M. en L.T.J. Gisteravond vergaderde de L.T.M. en de L.T.J. in ■het parochiehuis. Bij afwezigheid van de voorzitter opende de pen ningmeester P. van der Poel de bij eenkomst met gebed. Na enkele mededelingen over de oogstdankdag en de districtssportdag gaf de voorzitter het woord aan de heer J. A. Paardekooper, die als on derwerp had genomen de gevaren voor en de mogelijkheden van de plattelandsjongeren in de grote ste den. Spreker ging uitvoerig in op de overbevolking in de agrarische sec tor, maar daartegenover stelde hij de mogelijkheden in de steden voor de agrarische jongeren. Spreker 'behan delde tevens de financiële moeilijk heden van de jongeren, die thuis op het bedrijf werkzaam zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar ook dankbaar gebruik van gemaakt werd. Aan het slot van deze avond dank te de voorzitter, de heer Paardekoo per voor zijn mooie en leerzame in leiding. De geestelijk adviseur was zeer voldaan en sprak de wens uit, dat het voorbeeld wat hier gegeven is bij de leden zeker navolging zal mogen vinden. SPORT PAREN-COMPETITIE VAN O. EN O. De uitslagen luiden: Zwart: 1. Echtpaar Dolfijn 141 mp. (2); 2. Scheeren—v. Zijl 124 mp. (5); 3. JeusterWinkelmolen 117 mp. (1); 4. Echtpaar Bik 116 mp. (8/9); 5. Cup penBernsen 105 mp. (10); 6. v. Haas terenPost 104 mp. (3)7. Dames Bik 101 mp. (7); 8. Diebenv. Wijk 96 mp. (6); 9. WerterEonnet 95 mp. (4); 10. Gebr. Abswoude 81 mp. (8/9). Rood: 1. de BoerPiket 136 mp. (1); 2. Echtpaar v. Leeuwen 130 mp. (2); 3. AbswoudeMulder 120 mp. (8)4. De Roov. d. Stok 116 mp. (6/7); 5. SchalksVorst 114 mp. (4); 6. Echt paar Stuifzand 112 mp. (3); 7. Dames de BoerPiket 108 mp. (9): 8. Dames BergersBarends 86 mp. (6/7)9. Echt paar v. Gent 83 mp. (10); 10. Devilee Böttger 73 mp. (5). TAFELTENNIS Treffers. Morgen gaat Treffers de met spanning tegemoet geziene wedstrijd soelen tegen Nedlloyd II in Amsterdam. Dit team speelt met de oud PSV-er Schoots. de voor Treffers eveneens be kende Bouwens, vorig seizoen HBS (Den Haag) en Paul Leeuwendaal. Voor Tref fers een heel zware opgave, die met een gelijk spel nog een tevreden resul taat is. Om 7 uur in de Pancratiuszaal ook nog een belangrijke wedstrijd. Voor het eerst zal hier Ton l'Ami in de Over gangsklasse meespelen. Ook voor deze speler is het een grote stap vanuit de 2e klas. Als tegenstanders van Treffers 2 komt R'd^m I achter de groene tafel. Hier moet ook minstens een gelijk spel inzitten. -Scylla. Voor de hoofdklasse speelt Scylla m org avond te 19.30 uur in het lokaal Gr! gewet er 11 te Leiden tegen Sparta 3 uit Amsterdam. VVV. Het le damesteam van VVV versloeg haar oude rivale Scylla met 6—4; dames 2 wis met Nelbal 3 wel raad en hield door een 72 overwinning de puntjes thuis. Heren 1 kwam tegen Assu- my 1 met 64 aan de volle winst; heren 2 moest met 64 de meerdere rekennen in St. Hooger 1; heren 3 bracht van te gen Olveh 1 de winst mee door een 73 overwinning; heren 4 bleef in de run ning door een 82 overwinning op TN SA 1; heren a. stralte de competitie met een 7—3 zege op TSB e. Het wedstrijdprogram luidt: dames: 9 nov.: Net'oal 1—VVV1; 12 nov.: Sportief 2VW 2; heren: 10 nov.: VVV 1-DSB 1 13 nov.: DVC 1—VVV 3. DAMMEN Competitie I.DDB. De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrijden tus sen Nooit Gedacht (Ter Aar) en DES SS i I Ï- A, rs'uire^v.Wu I haar zal het diploma worden toege- I zonden. Filmavond De Instuif. Zondag avond om 8 uur organiseerd de In stuif in het Jeugdhuis aan de Lange- velderweg een filmavond, waar ver- toond zal worden de film The Blue Lamp. er een kern is die door de tewerkge- 1—1; D. Spek—G. Oostergo 1—1; Ant. stelden is gekozen. HartveldJ. v. Borselen 1—1H. C. Broer—B. v. Borselen 11; J. Besemer Boven alles echter geldt dat de ge-~s- Zitman 0—2; J. v. d. Starren—G. meente geen verwijt gemaakt kan sJ^r.n 4; i V" - g" worden, want het betr 't een R ij k s- o_q- n 0'_j 'v SnaterseJ. Stouthamer - ".u.v. d. Velde 02; H. Mur regeling voor alle G.S.W.-werk- (res.)-J. de Bruin 2-0. Totaal 10—10. I plaatsen m het land. 1 Nooit Gedacht 2-DES 2 4—16.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6