DE UNO praat over de kwestie HONGARIJE „Binnenlandse kwestie11 zegt Hongaarse spreker Joego-Slavië keurt optreden van Moskou af Lagerhuis bleef achter EDEN staan VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Joegoslavië keerde zich gisteren tegen het Russische optreden in Hon garije, toen de UNO-Assemblée in speciale zitting bijeenkwam om de toe stand in dat land te bespreken. Namens zijn regering eiste de Joegoslavische afgevaardigde dr. Jozef Brilej, dat de Russen zich uit Hongarije zouden te- .__o rugtrekken, en de Hongaren in de gelegenheid zouden stellen, hun eigen uur voort te zetten met het oog op zaken te regelen. I het dringende karakter van de kwes- „Mijn regering is tegenstandster van interventie van vreemde troepen in tie. De Algemene Vergadering be- welk land ook. Het Hongaarse volk is in staat zijn eigen problemen op te siO0t echter met 41 stemmen tegen lossen. Al wat wij verlangen is, dat het Hongaarse volk alle voordelen van één, by achttien onthoudingen, de de vooruitgang kan genieten. Hoe minder interventie, hoe beter voor het j bijeenkomst tot vrijdagochtend half Hongaarse volk". elf plaatselijke tijd te verdagen. Een bijzonder felle rede hield de Cubaanse afgevaardigde Emilio NunezI Portuondo. Hij verklaarde dat de Sovjet-Unie de door haar ondertekende overeenkomst over „genocide" (massamoord) geschonden heeft door 65.000 Hongaren te vermoorden. tuatie, die door de buitenlandse interventie is veroorzaakt; 4. Verslag van de secretaris-generaal over de toestand in Hongarije en over de wijze, waarop de eerste drie punten worden uitgevoerd. Krisjna Menon van India sprak de hoop uit, dat de Sowjet-troepen wel dra Hongarije zullen verlaten. Hij zei er op te vertrouwen, dat Hongarije en de Sowjet-Unie waarnemers van de V.N. in Hongarije zullen toelaten. De Franse afgevaardigde de Gui- ringaud drong er op aan, het debat niettegenstaande het vergevorderde „BINNENLANDSE KWESTIE". De eerste spreker, de Hongaarse afgevaardigde dr. Janos Szabo, had opgemerkt dat het Russische optre den in Hongarije een Hongaarse bin nenlandse aangelegenheid is. Hij pro testeerde tegen de behandeling van deze kwestie door de Ver. Naties. Maar de voorzitter, de Chileen Orte ga. herinnerde eraan dat een resolu tie, waarin het terugtrekken van de Sowjettroepen uit Hongarije wordt geëist, reeds door de algemene ver- gadering aanvaard is. Hij bepaalde dat het debat zou doorgaan opdat de afgevaardigden hun wijze van stem ming zoude^i kunnen toelichten. De Hongaarse afgevaardigde be weerde verder: „Het beroep, dat oud premier Nagy op de internationale organisatie heeft gedaan, miste elke wettelijke basis en is niet in over eenstemming met het inzicht der huidige Hongaarse regering". Dr. Szabo verklaarde dat „volgens de jongste door mij uit Boedapest ont vangen berichten, orde en rust daar en in de rest van Hongarije, reeds bijna geheel zijn hersteld". De Cubaanse spreker deed een be roep op alle vrije landen, de met ge weld gevestigde regering-Kadar van Hongarije niet te erkennen. Hij vroeg de assemblée voorts, de Hongaarse zetel in de algemene vergadering va cant te verklaren zodra de V.N. aan- Anti-commanirtische betogingen in Parijs Na de anti-communistische beto gingen, die woensdagavond j.l. in Pa rijs zijn gehouden, en die één persoon het leven hebben gekost, terwijl er een honderdtal werd gewond, hebben zich donderdag anti-communistische woelingen in verschillende provincie steden, zoals Straatsburg, Rennes, Caen, Roanne en Bourgoin, voorge daan. In deze plaatsen werden kantoren der plaatselijke communistische par tijen, en gebouwen, waarin dagbla den der communisten werden ge drukt, bestormd. Meubilair werd naar buiten gegooid en documenten ver brand. In Rennes zetten met flessen en andere voorwerpen bewapende communisten een tegenoffensief in. In Bourgoin werd een handgranaat in het gebouw der communistische partij geworpen. Een gedeelte van het meubilair werd door de daarop volgende ontploffing vernield. In Parijs begonnen communisten donderdagavond een tegendemon- stratie. Tengevolge van botsingen tussen de naar schatting achtduizend com munistische demonstranten en de po litie moesten negentien personen in een ziekenhuis worden opgenomen. Een veertigtal gewonden kon na ter plaatse te zijn verbonden huiswaarts keren. De betogers, die in het centrum van de stand lantaarns en verkeers borden vernielden, werden tenslotte door leden van republikeinse garde met de bajonet op het geweer en met behulp van traangasbommen uiteen gedreven. staande maandag in normale zitting bijeen zijn. Nederlands getuigenis. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schurmann verklaarde, dat hij zich verplicht voelde „getuigenis af te leggen van de afschuw en ver ontwaardiging ven mijn landgenoten over het barbaarse optreden van de Sowjet-Unie in Hongarije". Hij gaf een overzicht van de maat regelen die Nederland treft om hulp te bieden aan het Hongaarse volk, door het zenden van medische en an dere hulp en door het aanbod van 1.000 Hongaarse vluchtelingen in Ne derland onder te brengen. Polen en Bulgarije spraken van „binnenlandse aangelegenheid". MOTIE TEGEN RUSLAND. De Italiaanse afgevaardigde in de UNO, Vietti, diende in de Assem blée een motie in over Hongarije, waarin gevraagd wordt: 1. Onmiddellijk terugtrekking van de Russische troepen; 2. Vrije verkiezingen in Hongarije; 3. Een voortdurend onderzoek door de secretaris-generaal van de si- Wilhelmshafen begin van oliebuisleiding Wilhelmshafen is gekozen tot uit gangspunt van de oliebuisleiding van de Noordzee nar de raffinade rijen in het Rijn-Ruhr-gebied. Hier mede is na llA Jaar voorbereidende besprekingen de beslissing is het na deel van Rotterdam gevallen. De buisleiding zal in het voorjaar van 1959 in gebruik genomen moe ten worden. Zes olieondernemingen dragen bij in de analegkosten van ongeveer 195 miljoen mark. De leng te van de buisleiding is 345 km. In het eindstadium zal een verwer kingscapaciteit bereikt worden van ongeveer 20 miljoen ton ruwe olie per jaar. De deelnemende ondernemingen hebben donderdag te Hamburg de Nord-West Oelleitingsgesedllschaft opgericht, welke een maatschappe lijk kapitaal krijgt van 65 miljoen mark. Volgens een woordvoerder van de Esso heeft men Wilhelmshafen ge kozen,'omdat deze haven van alle in aanmerking komende Noordzeeha vens alleen in staat is de omstandig heden, die het lossen van supertank schepen van 45.000 ton mogelijk ma ken, tijdig genoeg te scheppen, om het ingebruik nemen van de nieuwe raffinaderij, welke via de buisleiding van ruwe olie voorzien wordt, te ver zekeren. Verder heeft een uitslui tend in de Bondsrepubliek lopende buisleiding natuurlijk ook belangrij ke voordelen boven een traject, dat door twee landen loopt. Dit sluit echter geenszins uit, dat later, in sa menhang met het buisleidingsplan De verzetshaarden in Hongarije In de provincie Boedapest zouden de sterkste verzetshaarden zich nu bevinden op het eiland Czepel in de Donau, waar veel industrie is geves tigd, en in Dunapentele, het vroegere Stalinvaros. Slechts enkele verzets strijders zouden woensdag hebben geantwoord op de aan de Russen aan geboden amnestie na het neerleggen van de wapens, maar ogenblikkelijk daarop zouden ze op het Rakoszy- plein zijn geëxecuteerd. Dit berichtte een kortegolfetation, dat in Wenen werd opgevangen. Volgens andere radio-berichten, opgevangen in Wenen, zijn de vrij heidsstrijders nu overgegaan tot een guerillataktiek. Er blijkt ook uit dat het merendeel van de Sowjet-troe pen, die in Hongarije worden ge bruikt, uit Mongolen of Armeniërs bestaat. (Advertentie) INDONESISCHE VRIJWILLIGERS VOOR EGYPTE? In Djakarta wordt vernomen, dat de Indonesische regering geen be lemmeringen zal opleggen aan parti culieren, die zich wensen aan te slui ten by een vrijwilligerscorps om Egypte te helpen tegen de Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten. HONGARUE - (MAGYARORSZAG)- 3F" Eind van het vorig Jaar telde Hongarije totaal 9,8 miljoen inwo ners. Ongeveer 40 van deze be volking woonde in de steden, waar van Boedapest met zijn meer dan 1,5 miljoen inwoners de enige stad is die een vergelijking met een grote Westeuropese stad kan doorstaan. Deze prachtige stad, die ontstaan is bij een overgangsplaats in de Donau als marktcentrum, is het geestelijke en handelscentrum van Hongarije. Alle belangrijke wegen en spoorlij nen in het land lopen via Boedapest. Wie Boedapest bezit, bezit het land. De grootste bedrijven van Hongarije vinden wij allen in of nabij Boeda pest. De andere steden van het land vallen allen in het niet by de pracht van Boedapest en zelfs de tweede stad van Hongarije, de plaats Szege- din (of Szeged) een centrum van de textielhandel, kan ondanks het inwo nertal van meer dan 100-000 niet in de schaduw staan van de economi sche betekenis van Boedapest. Ondanks de communistische opzet Brits ingrijpen voorkwam oorlog Sir Antony Eden heeft donderdag avond in het Lagerhuis het vertrou wen gekregen voor zijn gewapend optreden in Egypte. Met 320 tegen 262 stemmen werd een door de La- bour-oppositie ingediende motie ver worpen, waarin de Britse politiek in het Midden-Oosten werd afgekeurd. Tevoren had de minister van han del, Peter Thorneycroft, als voor naamste woordvoerder van de rege ring verklaard, dat uit de Brits-Fran se interventie was gebleken, dat Egypte door Rusland tot de tanden was bewapend. Hij zei, dat de Sow jet-Unie er op uit was geweest, de macht in het Midden-Oosten over te nemen en dat zij hiervoor president Nasser als instrument had willen ge bruiken. Het was Nassers vaste voor nemen de staat Israël uit te roeien. De minister achtte het niet onrede lijk te veronderstellen, dat Syrië en Jordanië zouden hebben meegedaan en dat de Fgyptische luchtmacht voor Nassers wraak had gezorgd. „Er zou vuuauju» ue vuiuiiibuiiac.auie UIKCI van Marseille een ^slei- Qm yan hfit land een industriestaat dmgstak van het Westduitse indus- te maken> draait het zwaartepunt tnegebied naar Rotterdam zal wor- yan Hongarye nog steeds rond de den aangelegd. landbouw. Ongeveer 64 van zijn bodem bestaat dan ook uit bouwland en de hoofdvoortbrengselen zyn granen, fruit, aardappelen en wijn, de beroemde tokayer. Aan delfstof fen is Hongarije betrekkelijk arm te -• noemen en het bauxiet is de enige ?8lf%°vanMdebwteldv0«raadndaM iu plaats van op vastberadenheid hadden vertrouwd, het niet alleen Boedapest zou zijn, dat nu in brand staat, maar Tel Aviv en Cairo en het gehele Midden-Oosten". Thorneycrofft verklaarde, dat En geland en Frankrijk mijsschien juist op tijd een oorlog hadden gestopt, voordat de door de Sowjet-Unie geor ganiseerde Egyptische luchtmacht in het Midden-Oosten „amok" kon ma ken. Daarom waren de Russen z.i. niet te spreken over de Britse voorwaar de, dat er een doeltreffende interna tionale politiemacht moet komen om de taak van de Britse en Franse troe pen over te nemen. „Als wij nu een vroegtijdig einde aan een oorlog hebben gemaakt, ver ontschuldigen wij ons niet tegenover Rusland of tegenover de - oppositie. Wij kunnen niet met de Russen in Hongarije worden vergeleken. Zij be gonnen een oorlog, wij maakten een einde aan een oorlog", aldus de mi nister. (zie kaart). Ook het zo belangrijke uranium is er in de laatste jaren ge vonden in de omgeving van Pees. IJzer, steenkolen en olie zijn andere voortbrengselen van het land der poesta. Het ijzer wordt in Hongarije echter maar op een plaats gevonden en het land is voor zijn behoefte aan ijzer dan ook aangewezen op de in voer uit Rusland en Tsjecho-Slowa- kije. Over de handel van Hongarije zijn slechts weinig cijfers bekend. Uit wat wij weten zien wij dat in 1949 ca. 30 van de gehele Hon gaarse uitvoer naar Rusland en Tsje- cho-Slowakije verdween. Hoezeer dit de greep van het communisme op het land wel onderstreept blijkt wel uit het feit dat voor de oorlog deze landen heel weinig betekenis voor de Hongaarse handel hadden. Om uit te voeren bezit Hongarije fruit, voe dingsmiddelen, kleding, porcelein etc. Het voert grondstoffen in vóór zijn metaal- en textiel industrie. De ge- beurtenissenN in Hongarije zijn nog tragischer als wij weten dat deze af schuwelij kheaen gebeuren in eer» Hulp aan Hongarije In twee dagen tijd is op de post girorekening van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk (giro: 990) ruim 80.000,— gestort. De stichting het Nederlandse blin denwezen heeft besloten de opbrengst van de geldinzamelingsactie in Rot terdam ten behoeve van de bouw van een revalidatiecentrum voor blinden af te staan aan het comité. Ook de opbrengst van een balletvoorstelling, die op 12 november a.s. in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen In Den Haag gehouden wordt ten bate van het revalidatiecentrum, zal aan het comité worden gegeven. Jeugdraad. De Amsterdamse jeugdraad zal za terdag 10 november een krant uitge ven, die verschijnt onder het op schrift „Helpt Hongarije Oproep van Nederlands jeugd". Deze krant, die grotendeels door de jeugd is geschreven, wordt door de jongeren in Amsterdam verspreid. Lollig avondje kostte halve ton Waar rolde het heen? De aannemer uit Delft, die 28 sep tember j.l. in Rotterdam aan de rol ging en tijdens deze bezigheid 52 briefjes van honderd kwijtraakte, heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank de laatste hoop op zijn ka pitaaltje verloren. Een 25-jarige koopman moest te recht staan, omdat hij verdacht werd de laatste bankjes uit de portefeuille van het slachtoffer gerold te hebben, nadat het grootste deel van 't geld in het café zoekgeraakt was. Het slachtoffer had daar rondjes champagne aan de lopende band rondgedeeld en dat de champagne tenslotte slechts cider-limonade was, had hij niet bemerkt. Zijn vrolijkheid had zo'n hogte be reikt, dat hij royaal-weg fooien van honderden guldens aan muzikanten en buffetjuffrouwen gaf, en hoeveel er nog in de portefeuille zat, toen de Leden van de Amsterdamse jeugd- aannemer aan het eind van de leuke organisaties belasten zich met de avond in een taxi gehesen werd, valt verkoop. De opbrengst de kranten kosten 25 cent per exemplaar is bestemd voor de Hongaarse slachtoffers. Behalve in Amsterdam wordt deze zeer moeilijk uit te maken. Medegenieters van het feest kwa men gisteren schijnheilige verklarin gen voor de rechtbank afleggen ten nadele van de verdachte koopman, jeugdkrant verspreid in Den Haag, j maar de officier, die 6 maanden eis- Rotterdam en Hoensbroek en in de loop van volgende week elders in den lande. Zigeuner-collecte. Het woonwagenkamp te Amster dam heeft 100,bijeengebracht voor Hongarije. De initiatiefnemers in te, voelde wel wat voor het verweer van de verdediger, die het maar vreemd vond, dat alleen verdachte vervolgd werd en zijn trawanten met vrome gezichten belastende verkla ringen konden komen afleggen. Daarom verklaarde de rechtbank zich accoord met het verzoek om on middellijke invrijheid-stelling, door het kamp hebben zich thans tot alle I de verdediger gedaan; de uitspraak woonwagenkampen in Nederland ge-werd bepaald op 22 november a.s. richt om ook daar een inzameling land dat reeds in het jaar 1001 zelf standig was en dat de vroegere grondwet van Hongarye reeds ui het jaar 1222 stamt- By de verkie zingen in 1945 behaalden de com munisten slechts 17 van het totale aantal stemmen. Ondanks dat werd in 1946, steunende op de Russen, de communistische republiek uitgeroe pen en werden de 19 provincies sindsdien communistisch bestuurd. Hongarije is bijna 3 X zo groot als ons land maar het is ook heel wat dunner bevolkt dan Nederland. Op een vierkante km bezit Honga rije 100 inwoners terwijl wij voor ons land op een getal van 333 ko men. Uit de geschiedenis blijkt dat er verschillende banden met Hon garije zijn geweest. Zo hebben er door de eeuwen heen heel wat Hon garen aan onze universiteiten ge studeerd en ook de eerste Hongaarse encyclopedie werd in de 17e eeuw in Utrecht gedrukt. Er 6taat in de Hon gaarse stad Debreczen zelfs nog een standbeled van Michiel de Ruyter die indertijd een aantal Hongaarse predikanten uit de slavernij heeft weten te bevrijden. De Hongaren, wier herkomst ver moedelijk in de buurt van Mongolië moet liggen, zijn voor ca. 65 ka tholiek, 27 Protestant en 3 Grieks-Katholiek. Het klimaat is er in de zomer meestal heet, met vaak grote droogtes, en in de winter zeer koud. BROERS PLEEGDEN VIJFTIEN DIEFSTALLEN. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gister middag geëist tegen twee broers, res pectievelijk 24 en 29 jaar oud, van be roep vertegenwoordiger en chauffeur. Hun was ten laste gelegd een in braak in Haarlem, waarbij de buit bestond uit schroevendraaiers, com binatietangen en een revolver en een inbraak in Amsterdam, waar het tweetal ean brandkast met inhoud uit een huis had weggehaald, Nadat zij in Assendelft waren aangehouden kwam aan het licht, dat de broers zich hadden schuldig gemaakt aan vijftien inbraken in Haarlem, Heem stede, Amsterdam, Zaandam, Assen delft, Den Haag, Oegstgeest en twee maal zelfs in Alkmaar. De Haarlem mers trokken er steeds met een auto op uit en braken in nachtelijke uren in. De verdediger mr. R. Kalbfleisch, bepleitte een lichte straf. De uit spraak werd bepaald op donderdag 22 november. te organiseren. Het Katholiek Huisvestingscomité te Den Bosch heeft (op zijn giro 34.34.8) 9.453 overschrijvingen bin nengekregen tot een totaal bedrag van 194.728,35. Geen c.p.n.-praat in Alkmaarse raad Met 23 tegen 3 stemmen heeft de Alkmaar se gemeenteraad gistermid dag besloten het enige communisti sche raadslid niet de gelegenheid te geven een verklaring af te leggen; dit raadslid, de communist Knui- stingh Neven had het woord ge vraagd, nadat de burgemeester in zyn openingswoord het gebeuren in Hongarije had herdacht. Na de reden van de burgemeester nam de raad enkele ogenblikken stil te in acht om de gevallen helden van Hongarije te herdenken; hierna vroeg de communist het woord. De burge meester deelde hem mede, dat het niet de bedoeling was, dat de raad naar aanleiding van dit herdenkings woord zou discussiëren. Toen de com munist by zijn verzoek persisteerde, gaf de burgemeester in overweging de raad te verzoeken hem het woord te verlenen; dit verzoek, door twee raadsleden van de pvda gesteund, werd daarop met 23 tegen 3 stem men verworpen. Communist uit Utrechts raad Ook uit Prov. Staten Het communistische gemeente raadslid, de heer L. D. E. J. Kramer, heeft medegedeeld voor het lidmaat schap van de gemeenteraad van Utrecht te bedanken. Hiervan heeft burgemeester C. J. A. de Ranitz gistermiddag bij de aan vang van de gemeenteraadsvergade ring mededeling gedaan. Dezer dagen legde de heer Kramer een verklaring af, waarin hij zich kantte tegen de communistische ter reur in Hongarije. De heer Kramer zal ook bedanken als lid van de Provinciale Staten van Utrecht. In de Utrechtse raad gaan de over gebleven communisten geen leuke tijd tegemoet, want het merendeel van de gemeenteraadsleden verliet gister middag de raadszaal toen het commu nistische raadslid A. C. de Vries het woord vroeg over de krotopruiming. MONTEUR BLIJFT BRANDKAST- BRAAK ONTKENNEN. Ondanks het feit, dat aan de bin nenkant van de brandkast een vin gerafdruk was gevonden die in alle opzichten met de zijne overeen kwam, bleef een 27-jarige van in braak verdachte monteur gistermor gen voor de Haagse Rechtbank per tinent ontkennen, dat hij dc dader was van een inbraak op 22 juli bij het Nederlands zutvelbureau aan de Groot Hertoglnnelaan in Den Haag. Hy was daar de bewuste middag wel met zijn vrouw binnen geweest om in dienst van een schoonmaakbe drijf het gebouw een beurt te ge ven. Toen had hij echter niets bij zonders gemerkt. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. „Ik ben me niet bewust dat ik in de brandkast ben geweest", zei verdach te en de raadsvrouwe, mej. mr. I. Boon, knoopte aan bij deze raadsel achtige opmerking. Zij veronderstel de, dat verdachte misschien in een schemertoestand had gehandeld. Dit was hem n.L al eerder overkomen. Toen was hij door de politie op straat opgepikt terwijl hy in pyama liep en zich niets meer kon herinneren. De president memoreerde nog dat deze vaker veroordeelde verdachte in diverse inrichtingen had vertoefd. In het huis van bewaring had hij een vork ingeslikt en toen hij vervolgens naar het ziekenhuis aan de Zuidwal was overgebracht had hij weten te ontsnappen. In een psychiatrisch rapport werd verdachte gekenschetst als een debiele psychopaat. Meeste abattoirs zijn onvoldoende De meeste Nederlandse abattoirs voldoen niet meer aan de thans te stellen eisen. Aldus de directeur van 't abattoirs te Rotterdam, dr. M. J. J. Houthuis in een lezing die hij van daag in het Kurhaus te Scheveningen heeft gehouden voor leden van de Ned. Bond van Groothandelaren in vlees. Hij gaf aan welk systeem moet worden toegepast. Een daartoe strek kend experiment te Rotterdam heeft een gunstig verloop gehad. Uitgangspunt moet een rationeler werkmethode in een hoog, niet ver moeiend tempo zyn. Vergelijkende cijfers tonen aan, dat in het moderne Canadese slachtsysteem 1000 runde ren per normale werkdag kunnen worden geslacht tegen 500-600 door hetzelfde aantal mensen in 10 werk uren te Rotterdam. Men kan de produktie dus verdub belen met minder vermoeidheid voor de slachters. Omdat de dieren han gen is minder ruimte nodig, zodat de bouwkosten van een abattoir lager zyn en de prestatie per vierkante me ter hoger. De vleeskeuring kan cen traal geschieden terwijl het overbren gen van een geslacht dier naar het koelhuis sneller gaat. Het Rotterdamse proefbedrijf bezit een speciale koelinrichting waarin vers, schoongespoten vlees snel ge koeld wordt. Mogelijkheden tot be derf worden daardoor geringer, ter wijl het vlees langer vers en houd baar blyft Kleur en kwaliteit blijven op hoog peil. De Nederlandse fabriek die de koeltunnel maakte, heeft hier mede zo'n succes, dat grote Canadese slagerijen dergelijke installaties heb ben gekocht. In de Rotterdamse koel tunnel kunnen 1400 runderen tegelijk worden gekoeld gedurende 20 uur. KORTE golf Vrijwel op slag werd gistermid dag de direktcur van een Zwitserse fabriek gedood, toen de auto, waarin hy meereed, nabij Nieuwe Pekela door een vrachtauto werd gegrepen. De bestuurder van de wagen werd slechts licht gewond. De materiële schade was zeer groot. Door verdrinking is gistermid dag te Delft een tweejarig kind om het leven gekomen. Het kind was bij. het spelen in de wetering bij de Van Kinschotstraat geraakt. De moeder, die het kind in het water zag liggen, haalde het eruit en waarschuwde on middellijk de geneeskundige dienst. De pogingen de levensgeesten te wekken mochten echter niet meer baten. Een aanvaring vond gisteravond omstreeks zeven uur plaats tussen twee tankschepen. De voor Pernis bestemde Noorse tanker „Northern Gulf' die 24.000 register ton meet kwam buitengaats van Hoek van Holland in botsing met de van Per nis komende „Rudolf Oetker", een vaartuig van 12.000 ton. Er ontstond slechts schade boven de waterlijn. De schepen vervolgden hun weg op eigen kracht. Twee jeugdige inbrekers werden gisteren te Hengelo op heterdaad be trapt, toen zij zich via een toilet raampje toegang verschaften tot de woning van een vroegere werkgever van een van hen. De man, een bak ker, hield het tweetal onder bedwang totdat de politie, die door zijn vrouw gealarmeerd was, arriveerde. Het m.s. „Sibajak", dat gisteren met 700 passagiers uit Indonesië naar Nederland is vertrokken, zal zijn route rond de Kaap kiezen. Indien zich geen moeilijkheden voordoen in de betrokken bunkerhavens, Kaap stad en Las Palmas, zal het Lloyd- schip op 11 december te Rotterdam arriveren. Een diefstal van 14.000 gulden werd gisteren by de Nijmeegse poli tie aangegeven. Kort daarop werden twee werklieden aangehouden, die in het betreffende huis gewerkt hadden. Ze ontkenden echter er iets van te weten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5