WA. Schrandt, 25 jaar directeur fan „Zaalberg", gehuldigd Leilse studenten protesteerden en ba(en voor verraden Hongarije „God beware ons voor ïeidhftig gepraat" Het stadsrumoer viel stil Prinses Beatrix bij solidariteitsbetoging KXP. verzette zich tegen star standpunt inzake buitenplaatsen Uitgaven voor roken blijven voortdurend toenemen 10NDERDAG 8 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANy PAGINA 1 Veleonderden Leidse studenten net hcleraren en universiteitsstaf «aren stermiddag te half vijf ver zameld» de historische Pieterskerk >tn op lardige wijze te protesteren eg? h»Russische verraad ten op iate v Hongarije. kof. A. H. de Boer, de rector man if is, opende de bijeenkomst me de de: „God beware ons voor heihaf' gepraat". Hij herinnerde aarhetit, dat 30 jaar geleden een Leis h?leraar, prof. Van Vollen hom, |leit had voor een interna- tioüle oiltiemacht, welke thans doo deood der tijden wellicht weiebjeid wordt. Professor De Boe wischuwde tegen een men- tali-it, alles, wat het westen on- derjemgoedkeurt, als reactie op hetjnirselijke gedrag van Rus- lam 'ot t wees de professor de bur gs v de Leidse civitas op hun pjhtn, indien mogelijk, gast- vfheie verlenen aan vluchtelin ge,dzal moeten geschieden in et khat, dat voor de vluchtelin- g{ ei waarlijk nieuwe „home" céen Idae praeses van het Leidse Stuinte Corps, de heer R. v. d. Berj eewarm pleidooi gehouden hadgooét Studenten Asiel Fonds, spr; eeiïongaars lid van de Leid se ïiveieitsstaf, de heer Z. Szir- maeen nkwoord voor al datgene, waNedand in verleden en heden voc'Hoiarse vluchtelingen deed en oet. Avondmis. Aansluitend aan deze demonstra tieve bijeenkomst, werd door de stu denten-pastoor, prof. dr. H. v. Rooyen, in de St. Leonardusketfk aan de Haagweg een avondmis opgedra gen voor Hongarije, die door zeer vele leden van de R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" bezocht werd. In een korte preek wees prof. Van Rooyen op het gevaar van een on christelijke houding ten opzichte van Rusland door de jongste gebeurte nissen. Het liefdegebod van Christus, dat iedere haat uitsluit, geldt ook voor de huidige situatie, aldus prof. Van Rooyen. OP ANDERE UNIVERSITEITEN. Tegelijk met de bijeenkomst te Leiden werden protest-vergaderingen gehouden in alle Nederlandse univer siteitssteden, waarbij zeer de nadruk werd gelegd op het belang van het Studenten Asiel Fonds. Het resultaat van deze propaganda is, dat gister avond reeds een bedrag van 5.925 in dit fonds was gestort, waarvan een bedrag van 1.472.50 aan vaste donaties. De Nijmeegse studenten boekten in samenwerking met de jeugdorga nisaties een opmerkelijk succes door in een dag ƒ40.000,voor Hongarije bijeen te garen. Bij de vele toespraken, welke om. door Hongaren werden uitgesproken, vielen de woorden op van de uit Hon garije afkomstige, Delftse hoogleraar prof. J. Beyer, die verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen hadden aange toond, dat een communistische op voeding niet in staat is het begrip vrijheid in het hart van jonge mensen te doden. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR H.C.VV. Uit het orgaan van de studie- en ontspanningsvereniging Geklonken en Gelaste Vriendschap", van de Hol landse Constructie Werkplaatsen al hier, vernemen wij, dat deze fabrie ken medewerken aan het bouwen van een complete zoutfabriek voor de re gering van Columbia. Hoofdaannemer van het project is de bekende Zwitserse firma Escher en Wyss te Zürich, die de verdam pers, de verpakkingsmachines en di verse andere apparaten levert. Door Escher en Wyss werd de ver vaardiging van de rest van de appa ratuur in handen gegeven van de Ne derlandse Elektrolasch Maatschappij, een zuster-onderneming van de Hol landse Constructiewerkplaatsen. Deze zal de staalconstructies ver vaardigen voor alle gebouwen, de overkapping en een gewapend-beton nen zoutsilo en de benodigde loop kranen en liftinstallaties. Het bouwwerk wordt uitgevoerd bij de zoutmijnen van Zipaquira, op vijftig kilometer van de hoofdstad Bogota, waar volgens de schattingen nog wel voor 100 jaar zout aanwezig is voor de gehele wereldbevolking. De zoutlagen hebben zulk een ge weldige dikte, dat er een kathedraal in is uitgehouwen, waarin elke zon dag een kerkdienst wordt gehouden. De werktekeningen van het projekt worden voor de N.E.M. vervaardigd door N.V. Tebodin te Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Marten, zn. v. J. M. de Bruin en G. de Haan; Adriaan, zn. v. C. Ottenhof en M. J. Petit; Corne lls Jan, zn. v. J. Korpershoek en J. G. S. Willemse; Franciscus René, zn. v. J. T. L. Zonneveld en H. M. J. Len- 3elink. Overleden: J. J. M. Olsthoorn doch ter, 3 mnd.; B. J. Kalter, hsvr. van: Goosen, 68 jr.; J. de Kievit man, 72 jr. „Dtmts in 't bedrijf hetehgrijkst" )e Halen van uw naam: TVL S. iden drie karakter- einschten aan: Willen Aan- pxen standhouden". Aldus dteer De Bruyn, onderdirec- te, vanrgen tijdens een hul- dng toe directeur van N.V. Z:berg i Zn te Leiden. Ter eivan 1 vijf en twintig-jarig juleum an de heer W. A. Srandt raren de onderne- ngsraaie staf en de bedrijfs- hing in; ontvangkamer van h bedri aan de Vestestraat ben. Vócdeze Higing plaats vond, had cheer Sc&ndt 'n korte plech- tighe: in de >mmi.ssarissenkamer moeti onderg» waar de heer H. Kernfrip, dievens een toepasse lijk pech je tld, hem namens de comnsarissemen gouden arm- bandfloge oviandigde. De eer Schidt was vergezeld van etgenote «enige andere naas te falielederOe heer De Bruyn, die dfeestredchield, wees op de karakeigensclpen van de heer Schrat, die h(tot een ideale di- recteivan hetedrijf hadden ge- maak Hetvillen" iijn karakter, aldus de he De Bruyuit zich in de tal rijke -eën, die directeur ontwik kelt. it aanpaen heeft dikwijls meer it karakt van „aanvallen". Dat directe» kan standhouden heeft j voorall moeilijke tijden bewez De er De Brn gaf vervolgens een omzicht va25-jaar geschiede nis vl ZaalberjHij beschreef de toesta; in 19311 een holle boom, uiterl had hetedrijf een naam, inwerf was hejol. De zaak stond er nilijk vo toen de heer Schra'. directe) werd. Met inzet van zi totale kihten is hij echter aan z levenswc begonnen. DanHj zijn wiot instandhouden heeft het beef door de moei lijke jisjaren g>odst. Nu is de holle lm een stige eik geworden, aldus heer de ruyn. Hij dankte de direur voor>t vele werk, dat deze iiet belanfan de zaak ver richt I. Mevrou -• vorm de daijj het thtfront. Uok haar dankt\j. Portret. De heer J. Bavelaar, voorzitter van de ondernemingsraad onthulde ver volgens Ihet geschenk van het per soneel, een schilderij van de heer Schrandt, geschilderd door Sierks Schroder. Daarbij was een album, waarin de namen van alle schenkers waren opgenomen. Aan het begin van de huldiging heeft de heer J. v. d. .Waard, procuratiehouder een woord van welkom gesproken. Tijdens een gezellig samenzijn, dat hierop volgde bracht de heer H. L J. Schrandt als naaste medewerker van de directeur een toast uit op de jubilaris. Tenstotte sprak de heer Schrandt een dankwoord. In deze tijd van toe nemende industrialisatie, waarin ma- i De heer en mevr. Schrandt bekijken het geschenk van het personeel: een geschilderd portret van de directeur. (Foto: De Leidse Courant") chines de mankracht vervangen, ook in ons bedrijf, aldus de heer Schrandt, is het niettemin bewezen, dat de mens het belangrijkste element in een zaak is". De man aan het hoofd kan niets doen zonder medewerkers. Eén van de activa, bij Zaalberg aan wezig, was en is de toewijding van de bedrijfsgenoten. De heer Schrandt toonde zich voor deze toewijding uiterst dankbaar. Zo er sprake was van succes, dan is dit aan de mede werkers van hoog tot laag te dan ken. Hij dankte allen voor het ge schenk. Om drie minuten voor twaalf vanmorgen stolde het leven In Neder land. Ook in Leiden stond alle werk en alle 7erke?r stik nadat de sire nes geloeid hadden. De motoren zwegen, de wandelaars en fietsers ble ven staan. Directeur en werkman, chauffeur en tramconducteur waren in gedachten drie minuten lang bij de lijdende mens in Hongarije. Om twaalf uur sloegen de motoren weer aan. Het leven hernam zfjn normale gang. De foto toont de stilte op de Prinsessekade. i (Foto: De Leidse Courant) H.K.H. Prinses Beatrix, temidden van haar medestuden ten, gefotografeerd in de Leidse Pieterskerk tijdens de solidariteitsbetoging van de Nederlandse studenten met de Hongaarse academici. Ook in de andere Nederlandse universiteitssteden zijn gisteren dergelijke bijeenkom sten gehouden. Gemeenteraad Wassenaar De KVP-raadsfractie heeft zich gis teren in de gemeenteraad van Was senaar verzet tegen een voorstel van b. en w. om voor 90.000,dure bouwgrond aan de Bremhorst.aan te kopen voor het stichten van twee kleuterscholen, terwijl de gemeente zelf eigenaresse is van andere aan grenzende grond, n.l. op het landgoed „De Wittenburg". De kvp-fractievoorzitter, dr. J. J. M. Veraart, herinnerde eraan, dat een half jaar geleden, toen in principe besloten werd tot het stichten van een openbare kleuterschool in het zuidelijk deel van de gemeente, als plaats werd genoemd de rand van „De Wittenburg". Nu blijkt, dat b. en w- zonder verdere argumentatie, van gedachten zijn veranderd, en wordt de raad gevraagd voor 22, per vierkante meter een stuk bouw grond van een particulier te kopen. Wat zijn de bezwaren tegen het oorspronkelijke plan?, zo vroeg de heer Veraart. Meningsverschil. Mr. C. A. van Gorcum (pvda) zei- de zich niet te hebben verbaasd over dit nieuwe voorstel. De landgoede ren, die de gemeente aankocht als recreatiegebied, moeten ongeschon den blijven. Want de ervaring leert, dat als men eenmaal met verkavelen begint, het einde ervan zoek is. Ook nir. A. van Vuure, voorzitter van de wd-fractie bleek dit standpunt te delen. De heer P. M. van Leusden (kvp) wees er nog op, dat men op het ter rein, dat b. en w. willen kopen, en dat 4100 uia groot is, twee kleuter scholen wil bouwen, terwijl er inder tijd op De Wittenburg voor een school ruim 5000 m2 gereserveerd was. Het bouwen van twee kleuter scholen aan de rand van deze bui tenplaats zal de recreatieve waarde ervan geen geweld aandoen, aldus deze spr., integendeel zal de recrea tie er door toenemen. De heer C. E. van den Berg (kvp) achtte zich door het kopen van en kele buitenplaatsen niet gebonden aan het ongewijzigd handhaven van deze bezittingen. Spr. zeide er weinig voor te voelen, deze bezittingen in de ijskast te stoppen. Dr. W. F. van Gunsteren (prot.- chr.) vroeg in dit verband een prin cipiële uitspraak van b. en w. over de bestemming van de buitenplaat sen. Alleen K.V.P. tegen. Uit het antwoord van burgemees ter Van Wijnbergen wethouder mr. dr. J. Hazenberg was verhinderd deze raadsvergadering by te wonen bleek, dat het college ernaar zal streven, de buitenplaatsen onge schonden te behouden, tenzij het col lege zich tevoren aan bepaalde be stemmingen heeft gebonden en tenzij er zich bijzondere, onvoorziene om standigheden zouden voordoen. Dr. Veraart verklaarde daarop, dat zijn fractie zich met het doctri naire standpunt van „de buitenplaat sen blijven in ieder geval buiten plaatsen" niet kan verenigen. Er kunnen zich allerlei noden voordoen, die het gebruik maken van de grond op de buitenplaatsen rechtvaardigen en het gaat beslist te ver, als men zich dan blijft blind staren op de recreatie, hoe belangrijk en nodig die ook op zichzelf is. Er zal in elk geval afzonderlijk bekeken moeten worden, wat het zwaarste weegt. Spr. toonde zich bereid tot elk com promis, maar wilde zich in geen ge val binden aan een star standpunt. In tweede instantie maakte de heer L. G. Oosterling (prot.-chr.) de op merking, dat naar zijn mening de houding van de katholieke fractie verklaard kan worden uit de om standigheid, dat er plannen zijn een andere school (het St. Adelbertcol- lege) te stichten op een andere bui tenplaats (De Hartenkamp). Dr. Ver aart ontkende dit met klem. Het voorstel van b. en w., dat door de andere fracties gesteund bleek te worden, werd aangenomen met 12 stemmen voor en de zes stemmen van de kvp-leden tegen. De rest van de agenda kostte be trekkelijk weinig tijd. Voordat tot de behandeling van de eigenlijke agenda werd overge gaan hield de voorz. een toespraak, waarin hij de gevoelens vertolkte, die ons allen bezielden na het ver nemen van het schokkende nieuws over Hongarije. Staande werden door alle leden de gevallenen her dacht tijdens enkele minuten stilte en van harte stemde de raad in met het voorstel, om voorlopig een be drag van 1000,uit de gemeente kas te storten op de rekening van het Nationaal Comité voor Hulpver lening aan het Hongaarse volk. DOKTER A. H. BERTELS OVERLEDEN. Op 59-jarige leeftijd is na een ziek te van enige weken overleden dokter A. H. Bertels, die sinds 1947 in Was senaar gevestigd was als huisarts en die zich bovendien zeer verdienste lijk heeft gemaakt als commandant van de Rode Kruis-colonne en als medisch adviseur van het Wit-Gele Kruis en* van de Katholieke Gezins zorg. Dokter Bertels begon zyn medische loopbaan in 1925, nadat hij aan de universiteit van zijn geboortestad Leiden zijn studies had voltooid, als officier van gezondheid in het toen malige Nederlands-Indië. Hij was en kele jaren werkzaam in verschillend® hospitalen in dit land, kwam vervol gens in dienst van een scheepvaart maatschappij als scheepsdokter en daarna als bedrijfsarts van de Oost Borneo Maatschappij te Samarinda. In 1932 vestigde dokter Bertels zich in Batavia, waar hij een bloeien de praktijk opbouwde en o.m. be stuurslid was van het St. Caroluê- ziekenhuis. De oorlog met Japan maakte daar aan een eind; hij werd krijgsgevan gene en hem werd alles ontnomen. Na de bevrijding vertrok hij naar Australië, waar hij een jaar werkte onder krijgsgevangenen en evacue's. In 1947 kwam hij naar ons land en vestigde hij zich in Wassenaar. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal a.s. maandag maandag plaats hebben na een plechtige Uitvaartdienst in de St. Willibrorduskerk om 10 uur. ERNSTIGE BOTSING LIEP GOED AF. Op de Rijksstraatweg bij het Ker- kehout hééft zich gistermorgen een hevige botsing voorgedaan tussen een autobus van de N.Z.H.V.M. en een vrachtauto. Twee personen werden slechts licht gewond; de materiële schade was evenwel zeer groot. De bus reed zonder passagiers in de richting Den Haag en kwam bij het passeren van een andere bus op de linkerweghelft juist toen van de andere kant een inhalende vracht auto naderde. In volle vaart botsten beide grote wagens op elkaar. De chauffeur van de vrachtwagen H. S. en een conducteur in de bus, B. B. werden licht gewond. Na in een zie kenhuis te zijn verbonden, konden zij huiswaarts keren. De vrachtauto werd zeer zwaar beschadigd, de bus werd aan de linkerzijkant over een lengte van drie meter opengereten. De uitgaven van het Nederlandse volk voor tabaksartikelen nemen nog steeds toe. Aldus mag wel worden geconcludeerd uit het feit, dat de waarde van de tabaksprodukten, die per hoofd der bevolking ter beschik king kwamen, nog voortdurend toe neemt. In de periode oktober 1955—sept. 1956 bedroeg de waarde van de ta baksproducten, die per hoofd der be volking ter beschikking kwamen, 76,23, tegen 76,11 in de vooraf gaande periode sept. 1955aug. 1956. In het tijdvak okt. 1955—sept. 1956 waren per hoofd der bevolking 87 (vor. per. 86) sigaren, 13 (onv.) ciga- Twaalf vrachtauto's vol met bedorven snoepgoed Een ogenschijnlijk nette Vlaarding- se winkel van brood, banket en snoepgoed bleek achter de schermen een ontstellende hoeveelheid bedor ven consupmtie-artikelen te bevatten. Twaalf vrachtauto's, volgeladen met dozen chocolade, flessen zuurtjes, do zen en zelfs kisten snoepgoed, blik ken met koekjes ec. moesten aan deze merkwaardige opruiming te pas ko men. De ontstellende toestand in dit win kelpand werd ontdekt door een in specteur van de Rotterdamse keu ringsdienst van waren tijdens een normaal routine-onderzoek. Hij sig naleerde alleen, dat de alleenwonen de winkelierster B. een voor haar zaak ongewoon grote voorraad had. Deze dame, die aan een haast be lachelijke hamsterwoede lijdt, bleek o.m. een aantal tot aan het plafond toe opgetaste flacons met zuurtjes van twintig jaar her te bezitten. De inhoud w~ -g veranderd in een 'bberige massa. Opmer., dat men een derge lijke rommel zelfs in de winkel niet zou durven vermoeden. De politie heeft nimmer een klacht van de klanten vernomen. Het is slechts aan de speurzin van de controleur te dan ken, dat deze lekkerijen hun pen sioengerechtigde leeftijd niet konden bereiken. rillos, 1159 (1160) sigaretten en 0,75 (onv.) kg. kerftabak beschikbaar, al dus het C.B.S. Voor het gehele Nederlandse volk kwamen in de periode okt. 1955 sept. 1956 940 (vor. per. 931) miljoen sigaren, 146 miljoen (onv.) cigarillos, 12.576 (12.573) miljoen sigaretten en 8.111.000 (8.160.000) kg kerftabak ter beschikking. De kleinhandelswaarde van deze totaal ter beschikking gekomen ta baksprodukten bedroeg 827,2 (825,1) miljoen, waarvan sigaren 186,0 (183,8) milj., cigarillos 15,2 (15,1) miljoen, sigaretten 507,4 (507,1) miljoen en kerftabak f 118,6 (119,1) miljoen. LANDELIJK ONDERZOEK NAAR HET VOORKOMEN VAN RIIEUMA. Een rheuma-team, onder leiding van de rheumatoloog dr. R. de Graaf, is nu ruim 2l/2 jaar bezig met een door de gezondheidsorganisatie T.N. O. gesteund onderzoek naar het voor komen van rheumatische aandoenin gen onder de Nederlandse bevolking. Bij dit onderzoek zijn ongeveer 70 grote en kleinere gemeenten betrok ken. Tot nu toe zijn 52 kleinere ge meenten afgewerkt. Thans wordt een aanvang gemaakt met het onderzoek in de steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Ook hier zal het onder zoek zich uitstrekken over 10% van de bevolking. De proefpersonen krij gen via het gemeentebestuur een vragenlijst toegezonden. Deze formu lieren die strikt persoonlijk zijn zul len in Den Haag door huisbezoekers worden afgehaald. Degenen die opgegeven hebben, dat ze last hebben van rheumatiek, worden later uitgenodigd, naar een zittingslokaal te komen om hun klachten met rheumatologen te be spreken. Bij een eerder gehouden onderzoek is gebleken, dat 20% der bevolking aan een vorm van rheumatiek lijdt. Op hogere leeftijd loopt dit percen tage zelfs naar de 30%. Gebleken is ook, dat vocht lang niet altijd een van de oorzaken is, doch dat zeer vaak psychische achtergronden een rol spelen in deze volksziekte.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7