.Burgerlijke Stand'van Zoeterwoude's Glorie Ams(er<iamse tekenaars werkten voor Hongarije in de kelder van de heer P. van Bemmelen Pastoor Kouwenhoven legde eers.e voor katholieke school in steen Leiderdorp 1200 Kg-melk per koe in één jaar en meer Gemeenteraad van Orstgeest DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De bewonderenswaardige intensie ve landbouw van onze tijd verdient de algemene belangstelling; het be grip „de boer" is in deze eeuw zozeer gewijzigd, dat men zonder overdrij ving kan zeggen, dat de boeren een wetenschappelijk vak beoefenen. Vooral voor degenen, die nooit ken nis nemen van de bóeren-vakpers en niet in de gelegenheid komen het werken van de landbouwer-veehou der te zien, geven wij een niet-vak- kundige maar feitelijke omschrijving van de wetenschappelijke ontwikke ling op de boerderijen. De boer moet mee of hij wil of niet Voorheen was de boer zich in hoge mate zijn onafhankelijkheid bewust, een zelfbewustzijn zó sterk, dat hij het niet verdragen kon dat anderen, zelfs niet de wetenschappelijken, zich met de boerderij bemoeiden; de vee- artsenijkundige dienst, de eerste aan raking met „de geleerdheid" kon maar moeilijk de medewerking van de boeren verkrijgen en moest vech ten tegen de vee-kwakzalverij. Soldaten met de bajonet op het geweer. Om dit te illustreren herinneren wij aan de eerste bestrijding van het mond- en klauwzeer. De naleving van de rijkswetten op de bestrijding van deze veeziekte had zo'n tegen werking van de boeren, dat in het begin van deze eeuw een militaire bezetting nodig was, om de boeren tot het nakomen van de maatregelen te dwingen. De burgers kregen alsof het oorlog was inkwartiering en bij de besmette bedrijven werden schildwachthuizen geplaatst, waarin een soldaat met de bajonet op het geweer de wacht hield om het ver voeren van vee te voorkomen, het ontsmetten van de klompen van de bezoekers te gelasten en de vee-in specteurs bij het volbrengen van him taak te beschermen. Het begrijpen en erkennen van het steunen van hun belangen door de regering, de noodzakelijkheid van toepassing van theoretische kennis en het overwinnen van deeigen wijsheid van de boer, ging wel zeer schoorvoetend, doch er kwamen lang zaam maar zeker gunstige resultaten, verbeteringen waarvoor de eerste stijfhoofdigen het hoofd hebben ge bogen. De veeziektebestrijding gaf niet zo gauw tastbare bewijzen en de veeart senij kundige dienst kon het vertrou wen niet wekken. Op het gebied van de zuivelbereiding was de gedwon gen controle het kaasmerk en de verbeteringen verkregen door de raadgevingen van de zuivelconsulen- ten de eerste verzoening met de in menging van „de heren" op de boer derij. Men moet het de boeren van die tijd niet te zwaar aanrekenen, want de doktoren konden ook de burgers vaak niet overtuigen van het besmet tingsgevaar. Bij de grote typhus-epi- demie in 1907 werd het bacillen-ge vaar, vooral door de oudere mensen, niet ernstig genomen. Organiseren en leren. Er kwam een boerenbond en een avond-landbouwschool, waar de heer J. Schouten, hoofd der jongens school, als landbouwleraar de eerste theoretische vakken scheikunde enz. aan de boerenzonen doceerde, waarop de voedings. en bemestingsleer, zui vel waar de en nog veel meer werd onderwezen. Zoeterwoude's glorie. Onder deze zinspreuk werd in 1917 door 18 leden de fok- en contrólever- eniging opgericht. Na de eerste kin derziekte trad de heer P. v. Bemme len na het behalen van het ver eiste examen op als controleur. Deze instelling is moeizaam ge groeid, het ledental kon niet stijgen en in de dertiger crisisjaren, toen de boeren, bij een melkprijs van 2 a 3 ets per liter, de contributie niet meer konden betalen, daalde de glorie; slechts zes van de hardnekkige pio niers hielden stand. Toen de melkprijs werd uitbetaald naar het vetgehalte van de melk, werd de toetreding bijna algemeen, zodat klein begonnen de vereniging is uitgegroeid tot een die op 138 be drijven de melkcontróle uitoefent, het fokregister bijhoudt en de jong vee-keuringen administreert. In de grote kelder van het woon huis, waar steeds sterke geur van het melkzuur hangt, hebben we nog vele vragen door de heer Van Bemmelen beantwoord gekregen. De hoogste melk leeftijd van een koe is 14 tot 15 jaar. Eindelijk weten we nu ook wat het verschil tussen zwartblaar en zwart bont is. De meest doorgefokte zwartblaar is een speciale vleeskoe van het Gro ninger veeslag (vroeger een zwart met witkop genoemd). De zwartbon ten stammen af uit Noord-Holland en er zijn ook nog roodbonte koeien, die hier niet veel geweid worden en uit het land van Maas, Waal en IJsel komen. Van de 138 bedrijven zijn er 105 die gebruik maken vangde kunstmati ge inseminatie van hun koeien. Met cijfers aangetoond constateert het Bureau een zeer goede invloed van de K.I.-stieren zowel op het ex terieur als op de productie. Hierbij geeft het verslag in het overzicht van de beoordeling op de jongveedag zeer belangrijke gegevens. Uit de gegevens door de heer Van Bemmelen bijeengebracht spreekt kennis en liefde voor het vak. Zes van zijn zonen hebben hem in de loop der jaren bijgestaan. Drie zijn nu nog met hem werkzaam. Jan is controleur in Leiderdorp, Leo in Wassenaar en Jo in De Wormer. Historische dag voor Leiderdorp Met het groeien van de vereniging werd ook de personeelssterkte uitge breid. De samenstelling is als volgt: P. van Bemmelen controleur-stam boekhouder, G. P. v. Bemmelen hulp- controleur, P. van Bemmelen 2e hulp-controleur, C. Th. v. Bemmelen, L. A. de Jong, J. Dobbe, H. Opdam, W. Kraan en C. v. Nierop monster nemers. Monsters. Ongeveer om de drie weken wor den de veestapels 's avonds en de daaropvolgende morgen zonder voorkennis gecontroleerd. De monsternemer neemt van elke koe een monster en weegt de geprodu ceerde melk, waarna in het laborato rium de monsters op het vetgehal te worden onderzocht. Van de 3138 koeien wordt thans met behulp van rekenmachines en tabellen over de gehele periode vanaf de kaiftijd tot aan het z.g. droogzetten genoemd de lactatie-periode van elke koe, die in de horens het brandmerk Z. G. en het nummer heeft, een register bijgehouden 'waarop alle monsterne mingen genoteerd worden, vermel dende het aantal kg. en het vet. Een jaarverslag, als een boekdeel, geeft vele statistische en vergelijken de cijfers, waarbij ook de melk en vet productie van bepaalde stambo men gegeven worden; zulks ter con trole van de fokkerij. Deze administratie is enorm uitge breid en vereist, om de belangen die achter deze cijfers staan, een zeer grote accuratesse. Enorme vooruitgang. De gemiddelde productie van de koeien is vanaf de oprichting ge stegen van 2871 kg. tot 4062 (stijging 40%). Het vetgehalte is vooruitge gaan van 3.15% tot 3.62% (stijging 12%). Hoewel er dus zeer veel bereikt is, staat Zoeterwoude's Glorie op de lijst van de contróleverenigingsn in Z.-H. nog niet op een gunstige plaats n.l. de 51ste van de 60. Dit is enigs zins te verklaren door de feiten dat Z.G. bijna uitsluitend weidebedrijven heeft, veel Jonge veebezettingen en de aansluitingen van vele bedrijven die nog nooit aan productieverbete ring hebben gedaan. Het jaarverslag geeft ieder jaar een erelijst van koeien die, in de ver schillende leeftijden gerangschikt, met de productie boven bepaalde normen komen n.l. voor 5-jarige 5400 kg., 4 j. 4600 kg., 3 j. 4200 kg., 2 j. 3400 kg., bij een vet van 3 6. Wat één produceren kan. Over het jaar 1955 lag het hoogste cijfer bij de zwartbonte. Barra 4 van A. A. de Jong, die over 325 dagen 7836 kg. melk van gem. 3.62 vet. dat is 284 kg. vet produceerde,, dat is per dag geb. 24.11 kg. met 873 vet- grammen. Behalve de jaarlijkse statistiek heeft het archief van elke koe een „levenskaart", waarop de cijfers van alle levensjaren alsook de geboorten worden aangetekend. Omdat het van groot belang is dat de dieren aan een goede produc tie een lange levensduur paren, ook deze factor uitgecijferd. Zo staat Greta van H. P. Groene- wegen uit Zoetermeer (lid van Z.G.), met een productie gedurende 9 lac- tatieperioden aangegeven op 56.737 kg. melk per periode 6304 en 3.88% vet). Om enigszins een beeld te geven van het omvangrijke bedrijf, dat door de heer Van Bemmelen nu al 38 jaar geleid wordt, noemen we ook de ad ministratie van de fok vereniging. Als er op een boerderij een kalf geboren is, wordt de boreling ge- Een korte maar niettemin belang- j Onder wie vele belangstellenden en schetst, (zie tekening) en in de bnr-rijk£ gebeurtenis voor de Katholieke 1 genodigden merkten we op wethouder gerlijke stand van Zoeterwoudes ,w „„„a «c Snel, bij verhindering van burgemees- Glorie ingeschreven met vermelding i Polking van Leiderdorp, vond gis- - - van het nummer (eventueel ook van termiddag plaats aan de Ericalaan, het nummer van het N.R.S.) data waar pastoor Kouwenhoven de eerste van dekking, draagtijd en de naam s^een ieg(je VOor de R.K. school. De die het zal dragen. Verder de na- men en nummers van de vader en fundamenten van de nieuwe R.K. de moeder en de namen van de eige- school gaven reeds een aanwijzing naar van stier en koe. j indeling van de school zal Al deze gegevens komen in het o, (als oen trouwboekje) van2210 Studenten van de Amsterdamse instituten voor kunst onderwijs hadden woensdagochtend plaats genomen op de treden van het Paleis op de Dam. De voorbijgangers konden zich laten vereeuwigen tegen een geringe ver goeding die bestemd was voor het Nationaal inzame lingscomité voor Hongarije De foto geeft een oeeia van de tekenaars en tekenaressen aan het werk voor het goede doel. I heeft en alles op alles heeft gezet om deze school te krijgen. Weest er blij mee, weest er trots op onderhoudt uw school, aldus pastoor Kouwenhoven tot het ouder-comité. Dank ook bracht hij aan de heren v. Oerle en Schrama, de aannemer en opzichters en tenslot te ook aan de arbeiders, die de school bouwen. Dank aan de aanwezigen en de kinderen die op deze prettige dag getuige zijn van de eerste steenleg ging van „hun" school. Hij hoopte dat zij, hoewel niet in lengte van jaren, St. Willibrordus, is voor Leiderdorp toch meerdere jaren op prettig» een gewichtige dag. Na veel geschrijf wijze in de school mochten doorbren- van gemeentebestuur en ouder-comi- gen. Moge de school op voorspraak té is het dan eindelijk zover, dat deze van St. Willibrord tot in lengte van eerste steenlegging kan plaats vinden dagen hier blijven staan, zo besloot Er is een gezegde: Geef de jeugd pastoor Kouwenhoven. scholen en de gevangenis kan men sluiten. Een school is niet alleen om te leren, maar ook om op te voeden in de eigen sfeer met boven alles de Dankbaarheid Hierna volgde de plechtigheid van kennis van God, want de hoogste we- de eerste steenlegging, die door pas tenschap is God. Pastoor Kouwen- .toor Kouwenhoven werd verricht. De hoven zei verheugd t<9 zijn, dat nu 'heer Broxterman, sprekende namens definitief op 1 september 1957 de het ouder-comité, dankte allen die aan school geopend zal worden en hij de voorbereidingen voor de school twijfelde niet, of alle belangstellenden medewerking hebben verleend. Hij zullen zich eveneens verheugen over verzocht weth. Snel hiervoor aan dit feit. Verder wilde hij allen geden- burgemeester v. Diepeningen zijn gro- ken, die aan dtze totstandkoming te erkentelijkheid te willen overbren- hebben bijgedragen en er hun krach- gen. Dit is, ging spr. voort, een his- ten aan hebben gegeven. In de eer- torisch moment voor de katholieke ste plaats dankte spreker B. en W. bevolking van Leiderdorp. Hij hoopte, voor de bijzondere steun en de wijze, dat het w.erk voorspoedig voortgang waarop zij deze zaak hebben behan- zou mogen vinden, zodat de school deld. Op de tweede plaats het ouder- op de vastgestelde tijd klaar zou zijn! comité, dat niet minder geijverd Weth. Snel tenslotte sprak namens het i gemeentebestuur. B. en W. zijn dank baar, dat zij deze school hebben mo gen helpen stichten. Dit is reeds de vijfde school na de bevrijding, maar ditmaal is het wel een bijzonder ge val, omdat nu de kinderen in het ver volg niet meer naar een andere ge meente behoeven te gaan om onder wijs te krijgen volgens de overtui ging, die zij zijn toegedaan. Hij hoop te dat zij gespaard zouden mogen blijven voor een ramp als Hongarije heeft getroffen en zij in volle vrij heid het onderwijs aan deze school zouden kunnen volgen. Met de wens dat de school tot in lengte van jaren aan de kinderen een prettige leertijd zou bieden, besloot spr. zijn toespraak, waarmede aan deze plechtigheid een einde kwam. \jc4>i neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. (Advertentie) Gisterenavond kwam de raad van aanleg van de straten wordt aanbe- Oegstgeest in openbare vergadering steed. Goedgekeurd, bijeen onder voorzitterschap van Het voorstel om ingaande 1 juli ter v. Diepeningen, als loco-burge- burgemeester H. L. du Boeuff. Afwe- j 1958 aan het gemeentepersoneel 6% meester; de heer Rozenstraten, bis- i zig mx- Bergmeyer weg.ens ziekte. salarisverhoging toe te kennen werd schoppelijk bouwinspecteur, de heer Na de opening sprak de voorzit- aan§en°™en met de stemmen van de L. Schipper, inspecteur van 't L.O., de ter enige woorden van medeleven beren v. Kerkhof, v. d. Hulst en v. architecten, de heren v. Oerle en met de zwaar beproefde bevolking Yoor^ tegen. Deze wilde de ver- Schrama, kapelaan Keesen, het kerk- van Hongarije. Spreker herinnerde b?.gl_Pg .°en "?gang op sep 20 bestuur, het voltallig personeel van aan het gebedsuur, dat heden avond bjJ_" Jtlksa™btenaren. de St. Bernardusschool en het Ouder- comité van de nieuwe schooL koeien op kaarten wordt bijgehou den. En dan te weten, zegt de heer Van j Voorts is er rekening mede gehou den, dat de school uitgebreid kan Toespraak pastoor. Alvorens tot de plechtigheid over worden met twee lokalen. Daartoe te gaan sprak pastoor Kouwenhoven Wytenbachweg, ten behoeve van de in alle kerken werd gehouden. behandeling van het voorstel Onder de ingekomen stukken was tot vaststellen van de nieuwe mstruc. een verzoek van de fa. G. Lubbe en tl0s vo°r de. gemeente-secretaris en Zn. om toekenning van een over- a/mvif bruggingsuitkering in verband met ,rn°'' de ontruiming van de tuinen aan di Veen voor de instructie van de direc teur van gemeentewerken ook door de raad te doen vaststellen en daar- B^ekn mlt rechta?ti« trots dat slechts een vleugel aange- over deze belangrijke gebeurtenis. SSTuS 65% ^b^ten hebben in- »ouwd te worden. Deze dag, aldus de spr., het feest van geschreven. voor art. 5 van het ambtenaren-regle- let „exterieur" van idere jonggebc ene orclt zwart op wit gezet. woningbouw. Een dergelijk verzoek was ook m0?t te raad ging hier- binnengekomen van de fa. J. G. Juf-,m~8 geoord. fermanl en Zn. Voorstel tot medewerking te ver is. en w. stelden voor deze verzoe-Ilenen aan. de siting regionaal ken in handen te stellen van de woonwagenkamp werd aangenomen. commissie voor overbruggingsuitke ringen aan pachters van gemeente eigendommen. Aldus wordt besloten. Verder was er een verzoek van de heer H. de Groot om indien de ge- nadat de heer Kerkhof had bepleit ook met de bezwaren van de com missie voor geestelijke belangen re kening te houden. De overige punten werden zonder meente in de toekomst in Oegstgeest- j besprekingen goedgekeurd en ook de Noord grond voor bedrijfsruimte 1 comptabiliteitsbesluiten werden zon- gaat uitgeven, als gevestigde Oegst- der commentaar genomen. geester middenstander in king te mogen komen. Besloten werd.de betrokkene te be richten, dat thans geen grond of be drijfsruimte beschikbaar is, doch dat hij t.z.t. zijn verzoek kan herhalen. Voorts was er een verzoek van het bestuur van de stichting tot oprich ting en instandhouding van een be jaardencentrum goed te keuren, dat bij de overdracht van de grond voor lopig uitsluitend de prijs van deze grond tot een bedrag van 118.792 offers van de Hongaarse vrijheids- wordt betaald. j strijd. Alle leden van genoemde B. en W. stellen voor uitstel van vrouwen organisaties worden opge- betaling van het 2e gedeelte der prijs wekt aan deze gebedsactie deel te te verlenen tot de datum, waarop de nemen. rondvraag leverde niets be langrijks op. ROZENKRANSGEBED VOOR HONGARIJE. In de Maria-kapel van de St. Wil- librordskerk zal morgen tussen 10 uur 's morgens en 6 uur 's middags een keten van rozenhoedjes gebeden worden door de leden van K.A.V. en Kath. Vrouwengilde voor de slacht-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6