20 pet. contant bij sluiting van afbetalingsovereenkomsten S.E.R. WIL WETTELIJK VOORSCHRIFT: J „Consument afhouden van onberaden aankopen Dekking begrotingstekort twijfelachtig genoemd Het rijk heeft 5C0 miljoen nodig Amerikaanse markt op de trappen van het Amsterdamse Dam-paleis Uitwerking voor de opneming van Hongaarse vluchtelingen Tweede week der opruiming Gouden wimpel voor Odiliapee' DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De Sociaal Economische Raad is van oordeel, dat het afbetalingsstelsel voor de consumenten een doelmatig middel kan zijn om onregelmatige uitgaven regelmatig te financieren. De raad ia echter evenzeer van oordeel dat gevaren schuilen in de wijze, waarop soms van het afbetalings stelsel gebruik wordt gemaakt. Maar de uitwassen, die zich in de vorm van overcreditering voordoen mogen geen reden zijn om de ontwikkeling van het afbetalingssysteem tegen te gaan. Daarom moet worden gestreefd naar een wettelijke regeling, die enerzijds de ontwikkeling van het afbetalings stelsel niet belemmert en anderzijds een onverantwoord gebruik van het stelsel tegengaat. Eén van de voor waarden daartoe is, dat in de wet als blijvend voorschrift wordt opgeno men, dat bij het sluiten van een afbe talingsovereenkomst ten minste digheid van de koper, zegt de S.E.R. onder meer, dat het formulier, dat de koper hiervoor moet invullen, zo be knopt mogelijk gehouden dient te worden. Daarbij kan volgens de Raad worden volstaan met enkele vragen naar de grootte en samenstelling van het gezin van de koper, zijn inkomen, reeds bestaande afbetalingsverplich tingen, andere schulden en bijzondere lasten. In tegenstelling tot de commissie- Lichtenauer, meent de S.E.R. dat niet voor alle kopen op afbetaling het in lichtingsformulier verplicht moet worden gesteld, maar alleen wanneer het gaat om grotere bedragen. De mi nister zou daarbij een grens moeten vaststellen. Akten. De S.E.R. ziet in tegenstelling tot de commissie-Lichtenauer geen aanleiding om te eisen, dat alle over eenkomsten van koop en verkoop op afbetaling, waarbij geen eigendoms voorbehoud wordt gemaakt, worden aangegaan bij een akte. Verder is de Raad van mening, dat voor de tot standkoming van afbetalingsovereen komsten door bemiddeling van een colporteur de persoonlijke medewer king van beide echtgenoten tot de akte moet worden geëist. De commissie-Licntenauer heeft de invoering van vergunningen voor het aibetalingsbtdrijf bepleit. Met de ver lening en intrekking van deze ver gunningen zouden dan de Kamers van Koophandel moeten worden be last. De S.E.R. acht zo'n vergunning stelsel niet uitvoerbaar en wil de be oordeling van de gedragingen van de afbetalingsondernemers overlaten aan de strafrechter. De S.E.R. meent, dat strafbaar moet worden gesteld de ondernemer, die op lichtvaardige wijze afbetalingsovereenkomsten af pleegt te sluiten of verkopen op af betaling pleegt te financieren, waar van over creditering het gevolg is. Evenals de commissie-Lichtenauer ADVIES AAN DE REGERING. Minister Hofstra in Tweede Kamer: In de Tweede Kamer heeft giste- remming van de vraag noodzakelijk ren de Minister van Financiën, üe is. Dat acht de regering in deze si- heer Hofstra, de bij de algemenetuatie niet verantwoord door middel Voorts wil de Raad de ondernemers verplichten naar vermogen de juist heid van de inlichtingen, die de koper van de afbetaïlugsprijs contant moet ifteeft verstrekt, te toetsen aan inlich- worden betaald. tingen door derden. Met de commis sie-Lichtenauer is de SJS.R.' van me- ning, dat een landelijke registratie wil de S.E.R. bijzondere vergunnin- van afbetalingscontracten niet vter- gen invoeren voor colporteurs in het Aldus de S.E.R. in een advies aan plicht gesteld moet worden. afbetalingsbedrijf. de staatssecretaris van Economische Zaken over een schets voor een wets ontwerp ter nadere regeling van het afbetalingsbedrijf, die is opgesteld door de commissie van onderzoek on der voorzitterschap van. mr. W. F. Lidhtenauer. De S.E.R. meent op verschillende punten voorstellen te kunnen doen, die meer concrete gedragsregels voor het afbetalingsbeleid inhouden dan de commissie-Lichtenauer heeft bepleit, en die tevens een krachtiger ingrijpen tegen uitwassen mogelijk maken. Deze regels moeten in de eerste plaats de consumenten afhouden van het doen van onberaden aankopen en voorts onberaden kopers tot het besef brengen, dat zij prijs kredietkosten en betalingscondities goed moeten af wegen aan hun financiële draagkracht Daarnaast zullen ook de verkopers en financieringsondernemingen aan voor schriften moeten worden gebonden, die het aangaan van te hoge verplich tingen door de consument tegengaan. Looncessie. Een van de maatregelen tegen na latigheid van de koper door noncha lance of onwil is volgens de S.E.R. de looncessie. Een grote meerderheid van de commissie-Lichtenauer is van oordeel dat het op grond van sociale overwegingen aanbeveling verdient in de wettelijke regeling van het af betalingsbedrijf een verbod van loon cessie op te nemen. Deze opvatting gaat de S.E.R. te ver. Volgens hem is er geen enkele aan wijzing, dat verkopers en financie ringsmaatschappijen van de mogelijk heid om verhaal te zoeken op het loon van de koper een overmatig ge bruik maken. Bovendien is de moge lijkheid van looncessie van belang, omdat daardoor voorkomen kan wor den, dat de verkoper zijn toevlucht moet nemen tot het voor de koper meer kostbare middel van loonbeslag. Een onbegrensde mogelijkheid van looncessie staat de S.E.R. intussen niet voor. De bestaande wetgeving staat deze ook niet toe: cessie kan niet plaats vinden van viervijfde gedeelte van het loon, voorzover dit tien gul den of minder per dag bedraagt. De S.E.R. is van mening dat deze bepa ling, als gevolg van de stijging van de lonen en de verkoop op afbetaling van zeer dure goederen, niet meer be vredigend is. Als het loon van de koper hoger is dan tien gulden per dag, kan im mers een zeer aanzienlijk gedeelte van het gezinsinkomen worden op geëist voor de voldoening aan afbe talingsverplichtingen. De S.E.R. acht daarom een verdere beperking van het gedeelte van het loon, dat kan worden gecedeerd als waarborg voor de verkoper op afbetaling, gewenst. Inlichtingen. Over de kwestie van het inwinnen van inlichtingen over de kredietwaar- Strenge straf voor 'n snelheidsmaniak „Erger dan Veenestraat" „Dit is erger dan de dronkemans- rit in de Haagse Veenestraat", zei - gitsermorgen de ambtenaar van het driftleven zal ook een miljard be- O.M. te Eindhoven tegen een 28-ja-dragen. rige wegpiraat, die op zondag 22 I We moeten dus tot de conclusie juli met een vaart van 150 kilome-komen, dat het rijk onherroepelijk ter in een sportwagen door de licht-1 500 miljoen nodig heeft. De rege- stad geraasd was. „In de Veenestraat ring wijst inflatoire financiering af, speelde dronkenschap een rol, maar evenals de kamer. Er is hier even- hier werd door een nuchter mens min sprake van een tijdelijk tekort, met mensenlevens gespeeld" zo Er zal in de toekomst een grote ka- vervolgde de openbare aanklager, pitaalbehoefte zijn: kernenergie, me- die de jongeman in het beklaagden bankje een potentieel moordenaar noemde. Toen de eis: een maand hechtenis en twee jaar ontzegging rijbevoegd heid was uitgesproken, voerde de verdediger als clementiegrond ^n, dat de sportwagen inmiddels op de schroothoop terecht gekomen was. van fysieke controles. Er is geen nood-situatie. Het klassieke instru ment van de monetaire politiek: de rentevoet heeft slechts een betrek kelijke waarde. Verhoging van de rentevoet met een half procent leidt tot een reële stijging van de huren van ƒ1.per week. Er blijft alleen over de begrotingspolitiek. Stabilisa tie van het budget is noodzakelijk. Wij zullen op de gemiddelde situatie van de economie 'n budget moetén ma ken, waarbij de belastingtarieven on. gewijzigd blijven. Dan kunnen er in de hoogconjunctuur reserves worden gevormd, die men kan aanwenden in ongunstiger tijden om de kerkgele genheid op gang te houden. De le- ningspolitiek zal men moeten afstem men op de situatie op de geld- en kapitaalmarkt, of er een spaarte- kort is. Maar ook al zouden we volgens de economische wetten mogen lenen op de kapitaalmarkt, men kan op het ogenblik eenvoudig niet lenen. De vijfhonderd miljoen, die het rijk no dig heeft, zijn er niet. De kabinetspolitiek gaat uit van de verantwoordelijkheid voor de eco nomische stabiliteit en de structurele ontwikkeling en de verantwoorde lijkheid voor goede sociale verhou dingen. Er blijft niet anders over dan een afremming van de bestedingen, waar bij consumenten, overheid en be drijfsleven hun deel zullen moeten dragen. Het wachten is op het advies van de Sociaal Economische Raad. Onmogelijk. Vijfhonderd miljoen bezuinigen op de staatsuitgaven is onmogelijk. Wel zal de regering naar uiterste best doen bezuinigingen tot stand te bren. gen. Ook de overheidsinvesteringen zullen moeten worden getempori seerd. Hier en daar zal belastingverho ging onvermijdelijk zijn. Toen hand having van de vrijstelling van tex tiel van omzetbelasting vaststond, is het oog gevallen op twee belasting verhogingen, ml.: op benzine en ge destilleerd. De maatschappelijke wer king hiervan is minder onaangenaam dan omzetbelasting op textiel. Ook opschorting van de investe ringsaftrek werd noodzakelijk ge acht. Verdere maatregelen zullen nog worden bekeken. Of zij zullen wor den genomen, hangt af van de ont wikkeling van de economie. Het maatschappelijk leven heeft dit zeer sterk in eigen hand. Daarom deed de bewindsman een ernstig beroep op de lagere publiekrechtelijke organen en op het bedrijfsleven om zich een wijze zelfbeperking op te leggen. Minister Hofstra verdedigde ver volgens het voornemen van de rege ring om een studie in te stellen naar de wenselijkheid en de uitvoerbaar heid van de invoering van een belas ting op de zogenaamde „capital gains", speculatiewinst, loterijwinst, enz. De bewindsman was van mening dat de omzetbelasting op suiker van minder belang is voor het particu lier budget. Daarom wilde de rege ring de omzetbelasting op dit artikel op 1 januari weer invoeren. Vervolgens deelde de minister mee, dat de verhoging van het in voerrecht van benzine van 16.65 tot f24.25 per hl. zal zijn en van de ac cijns op gedestilleerd van 475 per hl. ad 50 procent tot ƒ596.50 per hl. Na de replieken werden de alge- t mene beschouwingen over de rijks- De minister concludeerde, dat af-begroting afgesloten. beschouwingen gemaakte opmerkin- Hij constateerde grote overeen stemming tussen kabinet' en parie gen beantwoord. ment over de noodzakelijkheid van het treffen van maatregelen tegen de overspanning in de hoogconjunctuur. Alleen over de maatregelen zelf be stond wel enig verschil van inzicht, doch de minister had goede hoop, dat tenslotte hierover ook overeen stemming zou worden bereikt. Het wachten is op het advies van de Sociaal Economische Raad over de vraag op welke wijze in de sector van de consumenten, de overheid en het bedrijfsleven de bestedingen die nen te worden beperkt. De minister was het eens met de heer Van Eijsden, dat de eventuele maatregelen geleidelijk dienen te worden genomen. Het was dan ook niet te verwachten, dat de regering met een afgerond plan voor de dag zal komen, al zal zij voor zichzelf wel zo'n plan opstellen. Spr. behandelde achtereenvolgens de ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans (nationale overbeste- ding), de overspannen situatie op de kapitaalmarkt en ten slotte het feit dat de dekking van het begrotings tekort twijfelachtig is. Deze factoren hebben delaatste maanden een scherper karakter dan zich liet aan zien. Daarom zyn krachtige maatre gelen nodig. De minister constateerde dat de ontwikkeling van de betalingsbalans positie de laatste jaren een steeds grotere achteruitgang vertoont. Een ombuiging vair deze ontwikkeling is niet te verwachten. Over 1956 zal het tekort op de be talingsbalans niet veel kleiner zijn dan 400 miljoen gulden. Ook de de viezenreserves lopen achteruit, ter wijl Nederland grotere reserves moet hebben dan andere landen in ver band met zijn export- en import po sitie. Overschotten op onze betalings balans zijd noodzakelijk. Evenwicht is onvoldoende. Nederland heeft per jaar een overschot van 500 miljoen gulden nodig. De situatie is dat met stelligheid tekorten zijn te verwach ten. Wat de budgetaire positie betreft wordt het kastekort voor 1957 op 900 miljoen geschat. Daarvan zijn 400 miljoen te dekken via de voorin- schrijfrekening. Het tekort blijft 500 miljoen gulden. Ook wat de kapitaalmarktpositie betreft stelde de minister vast, dat deze geen garantie biedt dat het bud getaire tekort kan worden gedekt. Op de kapitaalmarkt zal ongeveer 2500 miljoen vrij ter beschikking staan. Maar de lagere publiekrechte lijke lichamen zullen mede ten be hoeve van de woningbouw daarvan meer dan 1 miljard opslokken. Het totale beroep van het particuliere be- chanisatie, steun aan de onderont wikkelde gebieden enz. Er is dus een nationale overbesteding van 500 mil joen, een tekort op de begroting van 500 miljoen en een tekort op de ka pitaalmarkt van 500 miljoen. Geen nood-situatie. jMINISTER KLOMPé'S WETGEVENDE ARBEID Iri^haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer kondigt de minis ter van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé, drie wetsontwerpen aan: 1. vervanging van de armenwet door een wetgeving op de maatschap pelijke zorg en het maatschap pelijk werk; 2. beperking van het verhaalsrecht jngevolge de armenwet; 3. toezicht op de bejaardentehuizen. De laatste twee onwerpen kunnen nog in dit begrotingsjaar tegemoet worden gezien, het eerste vereist een langere voorbereiding. Of een gereedl zijnd ontwerp voor een inzamelingenwet zal worden in gediend, wil minister Klompé nog overwegen. Kunst beconcurreert Collectebus jeugdig initiatief voor Hongarije „Hoe krijgen wij onze bussen vol?", De jongens en meisjes liepen elkaar bijna in de' weg op de drukste pun ten in de hoofdstad. Maar de kunstnijverhidsschoelieren waren niet voor één gat te vangen. Ze klommen op de trappen van het dachten gisteren de leerlingen van de I Koninklijk Paleis, maakten veel la- Amtserdamse Kunstnijverheidsschool,waai met deksels en bekkens en toen zij gistermorgen met de collecte- toonden de ijlings toegeschoten Am- bussen op straat verschenen en tct hun schrik bemerkten, dat ook leer lingen van andere scholen zich had den ingezet voor het inzamelen van geld voor de Hongaarse vluchtelingen. Almefo's lyceum zegt feestje af Een wel zeer tekenend gebaar van hulpverlening aan Hongarije heeft het Almelose Erasmus-lyceum gege ven, waar de leerlingen besloten om de jaarlijkse schoolavond af te gelas ten en de gelden, die daar reeds be schikbaar voor waren, aan het actie comité voor Hongarije over te ma ken. De jubileum-schoolkrant, die reeds samengesteld was, zal ook niet ver schijnen en de redaktie heeft de 100, die voor dit nummer bestemd waren, eveneens op gironummer 999 overge maakt. De regeringscommissie, die be noemd is om de ontvangst van 1000 Hongaarse vluchtelinen voor te berei den, is met voortvarendheid haar werkzaamheden begonnen. In verband hiermede vraagt het na tionale comité hulpverlening (post bus 5100 Den Haag) het gironum mer, warm aanbevolen blijft: 999. spoedige opgave van diegenen, die menen Hongaarse vluchtelingen tij delijk of permanent onderdak te kun nen verschaffen. Gegevens. Zoveel mogelijk details worden bi de opgave verwacht, zoals: aard van het aangeboden onderdak, of al niet gemeubileerd, tijdsduur der beschik baarstelling, eventueel kosten enz. naam, adres en eventueel telefoon nummer duidelijk te vermelden. Enige duizenden opgaven zijn reeds binnengekomen om Hongaarse kinderen tijdelijk of voorgoed in het gezin op te nemen; het comité ver wacht echter, dat slechts een klein aantal kinderen zonder ouders naar Nederland zullen komen. Het was niet druk op de Russische receptie De ambassadeur van de Sovjet- Unie heeft gisterochtend in verband met de viering van de 39ste verjaar dag van de oktoberrevolutie een re ceptie gehouden. Deze ontvangt was niet in het Kurhaus omdat, zoals be kend, de directie geen zalen beschik baar wilde stellen. Van de zijde der Nederlandse regering was niemand aanwezig. Van de Amerikaanse, Britse, Fran se, Australische, Westduitse, Israëli sche en andere vertegenwoordigers in Den Haag was eveneens niemand aanwezig. De Canadese ambassadeur was uitstedig. Onder de gasten bevonden zich de ambassadeurs van India en Egypte, de gezanten van Iran, Polen, Tsjecho- slawakije, Zuid-Slavië en Hongarije, alsmede de zaakgelastigden van de Chinese volksrepubliek en de repu bliek Indonesië. Woensdagochtend was de omge ving van de Russische ambassade rus tig, dank zij de afzetting van de po litie, die alle toegangswegen naar het gebouw nog steeds hield afgesloten. Ter gelegenheid van de herdenking was de rode vlag uitgestoken. Manutacturenhandel „Leitex" NOORDEINDE 42 LEIDEN Vrijdag 9 November de gehele dag gesloten Wegens voorbereidingswerkzaamheden voor de welke weer begint op zaterdag 9 uur Vele couranteartikelen met 20 pCt. korting En bovendien: ZELDZAME KOOPJES Vader stopte stelende vlucht van militairen Twee 19-jarige Nederlandse mili tairen van de Suriname-compagnie, die in een cel van het Oirsehotsc le gerkamp zaten, wegens diefstal en desertie, besloten gistermorgen de vrijheid te kiezen en braken uit. Met gestolen fietsen bereikten zij Tilburg, waar zij moderniseerden door hun fiets te ruilen tegen een auto. In Amsterdam kwam deze auto zonder benzine en daarom ko zen zij een voertuig met gevulde benzinetank uit, dat hen naar Alk maar bracht, waar de ouders van een hunner woonden. De vader voelde niets voor hun voorstel om geld en burgerkleding te verschaffen, waarmede zij naar Duitsland konden uitwijken. Htf waarschuwde de politie, die de beide avonturiers overdroeg aan de mare chaussee. VERHOGING VAN BELASTINGEN OP BENZINE EN GEDISTILLEERD. De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft gistermiddag in 4e vergadering der Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering voor nemens is voor te stellen: ten eerste, het bijzonder invoerrecht voor ben zine te verhogen van 16.75 per hec toliter op 24.25 en ten tweede de accijns op gedistilleerd te verhogen van ƒ475 per hectoliter ad 50 per cent op 596.50 per hectoliter. Naar wij vernemen zal de benzine prijs aan de pomp dan ongeveer 45 ^ept per liter worden. SCHIETPROEVEN OP HET STRAND Op vrijdag 9 november zullen 'door de commissie van proefneming schietproeven worden gehouden van 1L0P16. DO uur op het strand tussen HET VERSTREKKEN VAN MEDEDELINGEN AAN DE PERS DOOR MILITAIREN. De minister van oorlog heeft d« ministeriële beschikking van 25 Maart 1939 over „verstrekken van m.dedelingen aan de pers" ingetrok ken, zo blijkt uit een "andmachtor- der. In een toelichting wordt ge zegd: „Uiteraard blijven ten aanzien van dergelijke mededelingen van kracht de bestaande voorschriften inzake geheimhouding, terwijl het overigens in strijd moet worden geacht met de waardigheid van de militaire stand indien een militair door het ver strekken van onjuiste mededelingen aan buitenstaanders schade berok kent aan de goede naam van krijgs machtdelen of andere militairen". KUNST Tijdens het doorsmeren van een vuilnisauto is de 40-jarige W. de Wit uit Moordrecht getroffen door de plotseling neervallende laadbak en onmiddellijk overleden. Een collega van het slachtoffer kon nog juist weg komen. De heer De Wit was arbeider bij de gemeentelijke reinigingsdienst ter plaatse. sterdammers een aantal van hun schoolwerken: krijttekeningen, pas tels en zelfs een modern plastiek. „Grote Amerikaanse verkoping van eigen werken ten bate van de slacht offers in Hongarije" zo kondigden ze luidkeels aan, en in een ogenblik tijds werd er druk geboden volgens het systeem, dat een ieder betaalt wat hij méér biedt, dan het laatste voor gaande bod. De jongens met de collectebussen kwamen nu en dan handen tekort om de bijdragen van de bieders te incasseren. Een pastel „Gezicht op de haven" bracht zestig gulden op. De eigenaar, die het laatste bod met twee gulden had verhoogd, en dus voor dit be drag In het bezit kwam van het werk, stelde de plaat opnieuw voor de verkoping beschikbaar. Deze geste werd door de jongelui met een dank baar gejuich beloond. Hulpverleningskunst. Inmiddels hadden leerlingen van de Tekenakademie, het instituut tot op leiding van tekenleraren, handen vol werk met het maken van schetsen van voorbijganges, die geduldig po seerden en voor hun conterfeitsel een bedrag naar keuze deponeerden in de groene collectebussen. De politie, die het tekenen op de Dam wel gewend is, liet de ijverige jongelui rustig hun gang gaan. „Dit is beter dan dat zij ruiten in gooien of lawaai schoppen, moeder", riep een bejaarde belangstellende heer in het dove oor van zijn vrouw. Neen, aan de Amsterdamse school- leerlingen zal het niet liggen als de opbrengst in Amsterdam voor de Hongaarse vluchtelingen beneden een ton blijft was het algemeen gevoelen op de openluchtveiling. STRIJD OM DE „HELGA BOLTEN" DUURT VOORT. De strijd om het behoud van de „Helga Botten" in de Atlantische Oceaan duurt nog voort, maar de mannen van de L. Smit en Co. Inter nationale Sleepdienst geven de moed niet op, al heeft het er door een nieuwe zware storm naar uitgezien, dat de elementen sterker zouden zUn dan menselijke energie. De storm ging zo hevig woeden, dat de gehele Duitse bemanning van de „Helga Bolten" met de kapitein op nieuw het schip verliet en overstapte op het vaartuig van de Amerikaanse kustwacht. Dit heeft nu de plaats des onheils verlaten en is op weg naar Amerika waar de schepelingen aan land zullen worden gezet. Met de vier runners van de „Ebro"' ging het intussen ook niet zo best. Zij konden onmogelijk aan boord blij ven vanwege het opnieuw dreigende gevaar dat de „Helga Bolten" toch naar de bodem van de zee zou gaan. De sleepboot „Oceaan", die zoals men weet, mede ter hulp was gesneld, is inmiddels gearriveerd en heeft het werk van de „Ebro" overgenomen, maar veel heil zag men er aanvan kelijk niet meer in. Gisteravond kon echter worden gemeld, dat het aan acht man van de „Oceaan" is gelukt aan boord van het Duitse schip te te komen. Men gaat dus opnieuw aan de slag, de pompen zijn reeds aan het werk en men geeft de moed niet op de „Helga Bolten" toch nog te kunnen behouden en op de Azoren binnen te kunnen slepen. Scduiclige EMIGRANT Een Zaandammer, die z(jn faillissementsschulden nog niet 8 8 betaald had en toch wilde eml- fi greren, is in een zeer moeilijke g 8 positie geraakt, daar hij enkele uren, voordat hij aan boord van 8 't emigrantenschip naar Austra- a 8 lië wilde stappen, is aangehou- 8 den. 8 De overtocht werd hem en zijn gezin geweigerd. Daar hij momenteel geen wo ning meer bezit, en ook niet meer de beschikking heeft over huisraad, omdat een gedeelte verkocht werd en een ander deel onderweg is naar Australië, is hij tijdelijk bij familie ingetrok ken. De toekomst ziet er voor deze Zaandammer en zijn gezin niet byster rooskleurig uit. KAB-afdeling steeg met 300 pCt. Toen het vorig jaar de K.A.B.-actie „Op naar de 400.000" startte, kwamen de 9 propagandisten van het Brabantse streekdorpje Odiliapeel onder Uden bijeen om grote plannen te beramen en deze plannen bleken zo groot, dat binnen de daarvoor vastgestelde tijd het aantal K.A B.-ers in Odiliapeel steeg van 2 2tot 89. Tegen deze ledenwinst met meer dan 300 was geen enkele plaats In Nederland opgewassen en daarom kreeg Odiliapeel gis teravond de gouden verbondswimpel uitgereikt. Bij de gouden wisselwimpel bevond zich ook een kampioensvlag en hier mede kreeg de financieel vrij benarde K.A.B -afdeling van Odiliapeel ein delijk een eigen verenigingsvlag In haar bezit. De diocesane bondsvoorzitter van de Bossche K.A.B., de heer Piet Vriens, jj:c wacht nog een drukke tijd, want in Brabant zijn maar liefst tien kam- Scheveningen en Katwijk. Het onvei- pioenen in de actie „Op naar de 400.000" uit de bus gekomen, lige terrein is afgezet met veilig- l De uiteindelijke overwinnaar is natuurlijk de K.A.B. zelf, wiens aantal hêujsborden en rode vlaggen. sinds de actie gestegen is tot over de 415.000. it a

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5