Imam SfcJ LMtm Meningsverschil tussen Londen en Parijs Premier Eden over de situatie in Egypte Eerste Rode Kruis-miljoen voor Hongarije volgemaakt Volgende week duizend Hongaren naar Nederland DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verschillende bedoelingen Reuters medewerker Harold King meldt uit Parijs, dat de buitengewoon grote mate van overeenstemming, die in het afgelopen halfjaar tussen de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk heeft bestaan, thans een knauw heeft gekregen. Hiervoor bestaan twee redenen: 1. Frankrijk is het volstrekt on eens met het Britse standpunt, dat de Israëlische troepen hun veroveringen zouden moeten prijs geven en zich v/eer achter de oude, veelvuldig door de Egyptenaren geschonden bestands linies, zouden moeten terugtrekken. De Franse regering staat ten deze volkomen achter het door de Israë lische premier Ben Goerion ingeno men standpunt. Het verschil tussen de Britse en Franse standpunten komt ook tot uiting in de bewoordingen der aan de Verenigde Naties gezonden nota's waarin Groot-Brittannië en Frank rijk instemmen met een staken van de strijd. In de Franse nota wordt niets gezegd over het tweede gedeelte van de door de internationale organisatie aan vaarde resolutie, waarin een beroep op Egypte en Israël wordt gedaan hun strijdkrachten achter de vroege re bestandlinies terug te trekken, ter wijl in de Britse nota juist aandacht aan dit punt wordt geschonken. Franse diplomaten te Parijs ver klaarden de houding der Britse re gering in deze niet te begrijpen, doch zij maakten wel volkomen dui delijk, dat Israel ten volle op Franse steun kan rekenen. 2, De Franse autoriteiten zijn het niet eens met de wijze, waarop de Britse regering zich verplichtte de Eisenhowers terugkeer President Dwight Eisenhower heeft dinsdag jl een nog grotere overwin ning op zijn democratische medekan didaat voor het presidentschap der Verenigde Staten, de oud-gouverneur van Minnesota Adlai Stevenson, be haald, dan in 1952, toen beide mannen voor de eerste maal in dezelfde posi tie tegenover elkander stonden. In 1952 verenigde Eisenhower 442 r „kiesmannen" achter zich, tegen Ste venson 89. Nu staan er, terwijl een derde gedeelte der uitslagen nog be kend moet worden, reeds 457 kies mannen achter de republikeinse en 74 achter de democratische kandidaat. En de verwachting is, dat de komen de resultaten Eisenhowers overwin ning nog scherper in het daglicht zul len stellen. HET CONGRES IS DEMOCRATISCH Duidelijk is gebleken, dat Eisenho wers overwinning zijn oorsprong vindt in het grote persoonlijke gezag en de aanzien, die zijn figuur bij het Amerikaanse volk genieten, want de democraten behaalden ?n in het Huis van Afgevaardigden èn in de Senaat de meerderheid zij het slechts een, naar verwachting, zeer nauwe in laatstgenoemde instelling zodat zich, voor het eerst in deze eeuw, het feit zal voordoen dat een republikein se president het land, in samenwer king met een door democraten be heerst Congres, moet besturen. Het is tevens de tweede maal in de twintigste eeuw, dat een republi keinse president voor een tweede ambtstermijn in het Witte Huis te rugkeert. Brits-Franse troepen in de Suez- kanaalzone halt te doen houden, voor dat de officieel tevoren vastgestelde veldstochtsdoelen waren bereikt. De onafhankelijke „Le monde" schrijft in dit verband: „waarom heb ben de Brits-Franse troepen hun ope raties gestaakt alvorens de drie slue- tel-punten, waardoor het Suezka naal wordt beheerst Port Said, Is- mailia en Suez te hebben bezet, en dat terwijl hiervoor nog slechts 36 uur nodig waren?" Het blad maakt het duidelijk, dat op dit punt geen overeenstemming tussen de regerin gen van Frankrijk en Groot-Brittan nië bestond. Wat bezet is. Een woordvoerder van het gealli eerde hoofdkwartier op Cyprus ver klaarde woensdagavond, dat de ge allieerde troepen nu het noordelijke deel van het Suezkanaal, ongeveer een kwart van de totale lengte van 160 kilometer, beheersen. In de verklaring van generaal Keightley werd gezegd, dat Britse patrouilles voor het bestand een punt ongeveer anderhalve kilometer ten noorden van El Kantara bereikten. Volgens de woordvoerder wordt aan genomen, dat de Britse en Franse troepen ongeveer op dit.punt langs het kanaal halt gehouden hebben. Geen oorlogsschepen door de Dardanellen De Sowjet-Unie heeft geen toestem ming gevraagd voor oorlogsschepen om door de Dardanellen te varen en ook niet voor vliegtuigen om over Turks grondgebied te vliegen op weg naar Egypte, aldus heeft een woord voerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken donderdag te Stamboel meegedeeld. De woordvoerder verklaarde, dat de geruchten omtrent Russische vliegtuigen en oorlogsschepen, die over Turks gebied naar Egypte zou den zijn vertrokken, „met kwaadwil lige bedoeling de wereld zijn inge stuurd". Hij voegde eraan toe, dat „de Turkse regering krachtens de overeenkomst van Montreux een week voor de doortocht van schepen op de hoogte moet worden gesteld". „Wij geloven, dat het gerucht over vliegtuigen boven Turks gebied een verkeerde uitleg is van het feit, dat vliegtuigen, waarmee de Syrische president en diens gevolg voor hun bezoek naar Moskou vlogen, onlangs ~D&tf !\ef~ V A C* ^1/ Kooplust Sinds de dag na Allerheiligen is er ook in Leiden een verhoogde koop lust van de burgerij te constateren. In de warenhuizen waren het voor namelijk de textiel- en levensmidde len-afdelingen, die het moesten ont gelden. Ook de middenstandszaken moesten zo nu en dan de verkoop van sommige artikelen, zoals koffie en thee, beperken, om niet te snel uit verkocht te zijn. Hoewel er in de aanvoer van nieuwe goederen van met Turkse toestemming over Turks I JTf'a'bRekën d'oö? het "pirTonè'cls'ge" gebied hun weg hebben gekozen"1. - aldus de woordvoerder. „IN BLIJDE VERWACHTING" Dit boek van Dr. A. J. M. lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, .waarin poeder, zalf, olie. zeep, f 4.95. Voorradig in Apotheek en Drogisterij. Weten is gerust zijn. (Advertentie) Avontuur in Abessijnse leeuwenkuil brek enige stagnatie is, hopen winkeliers toch binnen enkele dagen hun voorraden aan te kunnen vullen. Vandaag was de hamsterzucht al aanzienlijk verminderd. R.K. Gymn.ver. „Sportief" De meisjes van de vrijdagmiddag- Bij een bezoek dat de leeuwentem mer Seeth bracht aan Ehtiopië, had men juist in de hoofdstad Addis Abeba een vijfentwintigtal levend gevangen Abessijnse leeuwen in een diepe kuil bijeengebracht. Keizer Menelik vroeg aan Seeth of hij dacht er in te zullen slagen een van de gevangen inheemse dieren te tem men. Seeth meende van wel en in tegenwoordigheid van de keizer en zijn gevolg begaf hij zich naar de leeuwenkuil en daalde er onmiddel lijk in af. Ieder verwachtte niet an ders, of de wilde dieren, die nog nooit een blanke hadden gezien, zouden zich op hem werpen en hem verscheuren maar Ongelofelijk maar waar, is dit ver haal dat u kunt lezen in het circus- album „De bonte droom van het circus". Een boeiende en afwisse lende geschiedenis met talloze pen tekeningen, vele prachtige kleuren platen en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of reehtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een paikje extra voor de zon dag! (Advertentie) No. 535. Horizontaal: 1. vis, 4. vaar wel,7. gem. in N. Brab., 8. voorzetsel, 9. rund, 10. voegwoord, 11. metaalhou dende delfstof, 14. zeepwater, 15. gem. in N. Brab., 17. famililielid, 19. stok, 21. academische titel (afk.), 22. stad in Zwitserland, 23. hoofddeksel, 24. doorweekt, vochtig. Verticaal: 1. vaartuig, 2. lelieachtig gewas, 3. gem. in Utrecht, 5. woe dend, 6. stadje ten Z.W. van Londen, bekend door zijn Eng. zout, 10. gem. Z.H., 12. vod, 13. Nederl. zeeheld, 16. werk van Ibsen, 18. vreemde munt, 20. boomloot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal. 1. leder, 4. one, 7. kunde, 9. Amer, 11. RT, 12. uil, 13. air, 14. le, 15. kneu, 16. uniek, 17. een, 19. lepra. Verticaal: 1. L.O., 2. enkel, 3. deur, 5. Petrus, 6. Paulus, 8. drie, 10. Mien, 13. anker, 15. keep, 18. na. Alles is nog niet geheel duidelijk Sir Anthony Eden heeft in het En gelse Lagerhuis verklaard, dat vol gens zijn informaties de Brits-Franse strijdkrachten Port Said „beheersen". „Onze troepen hebben defensieve stellingen betrokken", aldus Eden. „Wij spannen ons tot het uiterste in om de versperringen voor de haven ten spoedigste op te ruimen", z< voegde hij er aan toe. De Britse premier zei, dat de rege ring geen officiële kennisgeving heeft gekregen omtrent een aanvaarden van de wapenstilstand door de Egyp tische regering. „Er zijn berichten ge weest over een dergelijke boodschap, maar wij hebben er nog geen bevesti ging van gekregen", zei Eden. „Intussen zijn er woensdag overdag enkele schoten gevallen maar ik zou er niet teveel nadruk op willen leggen in Port Said. De wapenstil stand is van kracht tenzij onze troe pen worden aangevallen. Onze strijd krachten zijn niet van plan nog ver der op te rukken", aldus Eden. Daarop vroeg de leider van de La- bour-oppositie, Gaitskell, hem: „Geldt dit ook voor de Fransen?". De pre mier antwoordde: „Ik ben er zeker van dat zij geenszins van plan zijn verder te trekken dan hun huidige stellingen. Zij hebben even als wij de voorwaarden van de wapenstilstand aanvaard en ik weet zeker, dat zij zich eraan zullen houden. Toch moet er nog enige verplaatsing zijn, geen oprukken, van administratie-troepen en misschien tot op zekere hoogte van beveiligingstroepen." Men vroeg Antony Head, de minis ter van verdediging, hoe ver de Brits-Franse troepen langs het Suez kanaal waren gevorderd, waarop hij antwoordde, dat er berichten zijn ge weest van patrouilles die in zuidelij ke richting naar Kantara opgerukt waren. De toestand was daar echter nog „wat onduidelijk". Een Labourlid vroeg aan Eden de verzekering te geven, dat Groot-Brit- DE MOORD OP MEVR. KOLMUS. Vier personen op het eiland Bang- ka zijn heden door de politie gear resteerd, op beschuldiging betrokken te zijn geweest bij de moord op mevr. Kolmus. Zoals gemeld werd mevrouw Kolmus, een Nederlandse onderwij zeres op een Nederlandse particuliere school in Pangkalpinang. zondag avond door messteken om het leven gebracht. GEEN NOBEL-VREDESPRIJS. De Nobel-vredesprijs zal dit jaar niet worden toegekend, zo heeft de Nobelcommissie van het Noorse par lement woensdag in Oslo bekendge maakt. Een derde van het geld, dat voor de vredesprijs van 1955 beschikbaar was, zal teruggestort worden in het Nobel-fonds. Tweederde ervan gaat naar het speciale fonds voor humani taire doelen. Het geld voor de prijs van dit jaar zal tot volgend jaar blijven staan. tannië er niet op zal staan strijd krachten in Egypte te houden als de Verenigde Naties besluiten, dat Groot-Brittannië noch Frankrijk die nen deel te nemen aan de te vormen internationale politiemacht. Eden antwoordde: „Ik kan die verzekering' onmogelijk geven." Op een andere vraag antwoordde de premier: „Wij denken niet over terugtrekken van onze, noch van de Franse troepen, tenzij en totdat er een V.N.-politiemacht is, die het van ons overneemt". De leider van de liberalen, Jos Grimond, vroeg of de premier iets kon zeggen over geruchten van ver dere agressieve bedreiging van de kant van de Sowjet-Unie. Edens ant woord luidde: „Ik weid hierover van middag liever niet uit". BRITSE VLIEGTUIGEN TERUGGEROEPEN. De Britse regering heeft haar straalbommenwerpers die op Cyprus of Malta gestationeerd waren en deel- genomen hebben aan de luchtactie boven Egypte, naar Groot-Brittannië teruggeroepen. Enkele toestellen be vinden zich reeds op de terugreis, al dus een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart. Toestand in Hongarije In Pest wordt nog verzet geboden Radio-Boedapest heeft hedenoch tend gemeld, dat er in de Hongaarse hoofdstad nog steeds een uitgaans verbod van kracht is. De Sowjet-be- velhebber heeft verboden, dat de be volking tussen zeven uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends op straat komt. Verder deelde deze zender mee, dat de Russische bevelhebber allen die ongeoorloofd wapens dragen, bevolen heeft deze vóór vrijdagmiddag 5 uur in te leveren. Indien zij dit nala ten, zullen zij streng worden ge- sraft. Degenen, die weigeren gehoor te geven aan een oproep tot hervat ting van het werk, zullen ter ver antwoording worden geroepen, aldus radio-Boedapest. In een woensdagavond laat te We nen opgevangen uitzending van een opstandelingenzender is gezegd, dat er in Pest nog steeds hardnekkig wordt gevochten. Russische tanks zijn samengetrokken aan de oevers van de Donau en rondom het parlementsge bouw, het ministerie van defensie en omgeving. In de straten zijn barrica den opgeworpen en een groot ge deelte van de oude binnenstad staat in brand, aldus deze opstandelingen zender. Vanmorgen zijn te Wenen nog geen uitzendingen van de opstandelingen opgevangen. VERGADERING „ST. FRANCISCUS v. ASSISIë' In ,,'t Gulden Vlies" kwam gister avond de Leidse afdeling bijeen van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, verkopend- en verze ker ingspersooneel, „Sint Franciscus van Assisië". Bij afwezigheid van de voorzitter werd de vergadering geopend door wnd.-voorzitter, de heer H. Tooten. Na het openingsgebed werden nog de slachtoffers van de Hongaarse op stand met gebed herdacht. Secretaris, Th. H. de Wilde gaf een kort over zicht van ingekomen en verzonden stukken, waarna, met het oog op de naderende Bondsvergadering, de be schrijvingsbrief werd behandeld, zo als die is gepubliceerd in het bonds orgaan, „Réveil" van 13 oktober j.l. In de afdeling Leiden was het voor stel naar voren gekomen om de uit kering bij overlijden, die tot nog toe varieerde van 25 tot 30 gulden, in verband met de gestegen kosten te verhogen. Er werd hierbij geen limiet gesteld. Als gevolg van de geringe opkomst werd het bestuur genoodzaakt, daar geen namen naar voren waren ge bracht, zelf twee afgevaardigden naar de bondsvergadering te Amsterdam nader aan te wijzen. Voorts werd de propaganda-aktie belicht. In oktober, de eerste maand van de aktie, die tot het volgend jaar ïuni duren' zal, werden reeds tien nieuwe leden aangeworven, waardoor ",ot ledental gestegen is tot 265. De heer Tonten, die wees op de ^oodzaak georganiseerd te zijn, deed een beroep op de aanwezigen, ten minste allen één nieuw lid aan te brengen, waarna de vergadering spoedig gesloten werd. Op giro 777 van het Ned. Roode Kruis was vanmorgen 550.900.ge stort voor de hulpverlening aan Hon garije. De studenten-actie heeft ongeveer 150.000.opgebracht. Bovendien is reeds voor een waarde van ƒ400.000 aan goederen ontvangen, zodat het eerste Nederlandse Roode Kruis-mil joen reeds vol is. De volgende week zullen de 1.000 j Hongaarse vluchtelingen, die in ons land zullen worden opgenomen, in twee groepen van 500 uit Wenen ver trekken. Een uit drie leden bestaande com missie is vandaag uit Den Haag naar de Oostenrijkse noofdstad vertrok ken om gegevens over deze duizend vluchtelingen te verzamelen, zodat men hier te lande verdere maatrege len kan nemen voor de ontvangst, die overigens al voor een groot deel zijn getroffen. De voorzitter van de door de re gering ingestelde interdepartemen tale commissie, prof. E. O. baron Van Boetzelaer, die dit vandaag op een persconferentie heeft medegedeeld, zeide voorts, dat de vluchtelingen tij delijk zullen worden ondergebracht in een zevental voormalige kampen van de dienst aanvullende werkgele genheid in de Peel en in Zeeland. Deze kampen zijn sindsdien aanmer kelijk verbeterd en gemoderniseerd en lenen zich uitstekend voor het on derbrengen van de vluchtelingen in gezinsverband. KONINGIN JULIANA OVER ENKELE DAGEN TERUG. Binnen enkele dagen zal koningin Juliana naar ons land terugkeren. Op het ogenblik bevindt zij zich yveer in Taormina na een tocht van vier dagen langs historische en ar cheologische bezienswaardigheden op het eiland. VERDACHTEN VAN OVERVALLEN OP BOERENLEENBANKEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de overvallen de boerenleenbanken te Biest- Houtakker en die van veertien dagen geleden te Wijk-Aalburg zijn drie Verdachten gearresteerd. De rijkspo litie verklaart, dat de zaak in deze fond is. klub van 4.15 u. hebben met ingang van morgen weer les in de gymnas tiekzaal aan de Ursulasteeg. De meisjes van de klub van 7 uur, die graag naar de gebedsoefeningen gaan mogep morgenavond komen om 6 uur of om 8 uur. Opbrengst Roode Kruiscollecte. De voorlopige opbrengst van de gisteren gehouden Roode Kruis-col- iecte voor hulp aan Hongarije, aan welke inzameling door 600 a 700 col lectanten werd medegewerkt, be draagt 19.472,53, Er moeten nog honderd bussen worden ingeleverd. Be^rotingspositie van Leiden verbeterd Zoals in de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag van het on derzoek m de afdelingen van de Raad van de begroting voor ly57 reeds is medegedeeld, zijn na de aanbieding van de Leidse begroting nadere gegevens bekend geworden omtrent de uitkeringen uit het ge meentefonds. Hierdoor is het moge lijk gewerden de ramingen van de algemene uitkering en de belasting- uitkering onderscheidenlijk te verho gen met 904.496,en 195.951. Voorts diende op de begroting voor 1957 nog geregeld te worden het gevolg van de salarisverhoging ad 6 pet., welke 1 juli 1956 is ingegaan. Tengevolge van deze wijzigingen is de begrotingspositie voor het jaar 1957 zodanig verbeterd, dat het be drag van 2.150.000,dat voor het bereiken van het noodzakelijke even wicht, voorlopig als subjectieve verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds was geraamd, te ruggebracht kan worden tot ƒ1.499.553 BEGROTING IN LEIDSE RAAD. De Leidse raad begint op woens dag 14 november met de behande ling van de gemeentebegroting. De zittingen zijn voorlopig vastge steld op woensdag 14 november te 20 uur; donderdag 15 november te 14 uur; vrijdag 16 november te 14 uur; maandag 19 november te 14 uur en te 20 uur; dinsdag 20 novem ber te 19.30 uur; woensdag 21 no vember te 14 uur en te 20 uur, als mede zonodig op nader te bepalen tijdstippen. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Psychische Kindermishande ling", mej. B. L. F. Clemens Schrö- ner, geboren te Groningen en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „De reactie van Diisopropylfos- forofluoridaat met Esterasen", de heer R. A. Oosterbaan, geboren te Utrecht en thans wonende te Rijs wijk. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Onderzoekingen over synthese, spreiding en photochemie van enige tyrosinederivaten met een peptide band", de heer C. A. de Bock, gebo ren te Den Haag en thans wonende te Weesp. Geslaagd voor het prop. ex. God geleerdheid de heer R. M. Nepveu te Rijswijk. Geslaagd vor het semi-artsexamen mej. E. Groene wegen te Rotterdam, mej., M. A. van der Lely te De Lier, mevr. M. C. ScholtenRaphael Den Haag, mevr. J. D. R. Peerebom Wynia te Den Haag en de heren D: J. Boerstra te Den Haag, Goei Ing Liang te Leiden en W. J. J. M. Vaes- sen te Heerlen. Geslaagd voor het artsexamen mej. I. J. Liems te Den Haag en de he« ren G. Th. A. M. Bots te Dordrecht en J. de la Hayze te Baarn. Leidse Agenda DONDERDAG 8 NOVEMBER Balletuitvoering, Toos Zandvliet. St. Antonius clubhuis. 8 uur nam. Commissie voor Huish. en Gez.- voorlichting: Moderne en reform voe ding. Levendaal 1, 8 uur nam. Chr. Gem. Zangver. Halleluja. Con cert bij 45-jarig bestaan. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur nam. Milvakoor, Koksschoolkoor en ra- dioartisten (Dienst Welzijnszorg). Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Veron. De heer P. v. Prooyen over „Versterkers". Geb. Rehoboth. 8 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER K. O. Cursus Randstad Holland. Snouck Hurgronjehuis 8 uur nam. Jubileum W. A. Schrandt (Dir. Zaalberg). Feestavond Stadsgehoor zaal 7.45 uur nam. Leidse Smalfilmliga: Causerie door de heer W. Gerdes Cantine Smit, Herengracht 34, 8 uur nam. Ambtsaanvaarding dr J. M. M. Aler. Rede Groot Auditorium. Uni versiteit 4 uur nam. ZATERDAG 10 NOVEMBER Tentoonstelling „Toegepaste Kunst" Boerhaavezalen. Opening 3 uur nam. Litteris Sacrum. Toneel: Een engel kwam voorbij. Schouwburg 8 u. nam. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Excursie Zeewateraquarium, Palace- straat Scheveningen, 14.30 uur nam. Dienst der apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo- POLITIEMACHT HET BESLUIT TOT de instelling van een internationale politie macht voor het Midden-Oosten is ge nomen, zodat men verwachten mag, dat weldrra UNO-troepen aan het Suez-kanaal zullen verschijnen. Het staken van het vuren in Egyp te heeft llerwege grote opluchting veroorzaakt, omdat daarmee een bui tengewoon gevaarlijke brandhaard gedoofd werd. Maar men ver- 0 gete niet, dat er nog veel meer kleine haardjes zijn, die alle nog lustig liggen te branden en door een klein vleugje wind di rect tot uitslaande branden kunnen I opvlammen. I Zo heeft Nasser nog altijd niet for- meel ingestemd met de wapenstil- I stand; hij eist, dat eerst alle vreem de troepen van zijn grondgebied ver wijderd moeten worden. Hij wordt in zijn houding gestijfd door de zo juist aanvaarde resolutie van de Ver. Naties, waarin ook aj onmiddellijke ontruiming van Egyptisch grondge bied wordt geëist. Engeland en Frankrijk weigeren daarin toe te geven; zij willen blij- I ven zolang' totdat de politiemacht van de 'JNO hun taak kan overne- I men. Een begrijpelijk standpunt. Israël, dat in een paar dagen een I grondgebied veroverd heeft, dat drie- j maal zo groot is als z'n eigen land, wil er niet meer uit, nu niet en later niet. Het Sinaï-schiereiland is wel geen vruchtbaar gebied, maar stra- tegisch van groot belang, en boven- j dien verzekert het bezit van dit j schiereiland Israël een ongestoorde j toegang tot de Rode Zee. De Israë- lische regering van Ben Goerion is dan ook niet van plan om de troepen van de UNO op zijn pas verworven grondgebied toe te laten. Er zijn dus nog heel wat haken en ogen daar in de tuurt van het Suez kanaal, terwijl men er zeker van kan zijn, dat de twee grote mogendheden Amerika en Rusland ofschoon niet rechtstreeks bij de conflicten daar ge- interesseer d hun spelletje mee willen spelen. De Russen hebben Nasser altijd ge steund, omdat diens politiek in het Midden-Oosten geheel in de kraam van het Kremlin te pas kwam, terwijl de Amerikanen beginnen in te zien, dat het spelletje van Rusland wel eens kwalijke gevolgen zou kunnen hebben. De puzzle aan het Suez-kanaal is met de instelling van de UNO-poli- tiemacht nog lang niét opgelost. Laatste Berichten DE TOESTAND AAN HET SUEZ-KANAAL. Generaal Burns, chef-waarnemer van de V.N. in Palestina, is per vlieg tuig naar Cairo vertrokken om „met de Egyptische autoriteiten de legéring van een internationale politiemacht in Egypte te bespreken: Met de Israë lische autoriteiten heeft de generaal deze kwestie nog niet opgenomen. Van de zijde van de Egyptische regering is donderdag meegedeeld, dat er nog steeds te Port Said wordt gevochten, ondanks het Frans-Britse bevel tot staken van het vuren. Drie Italiaanse journalisten, die een bezoek aan Port Said brachten, hebben donderdag op Cyprus mee gedeeld, dat Port Said niet een vol komen bezette stad is in de zin dat alles in handen van de Britten is. Britse soldaten en tanks patrouille ren door de straten, waar een ge spannen sfeer heerst. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft de Neder landse regering verzocht bemiddeling te verlenen bij particuliere Neder landse maatschappijen, die door de Ver. Naties belast zouden worden met opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard gaarne aan dit verzoek te voldoen. LEIDERDORP Schaken. De uitslagen van de on derlinge competitiewedstrijden van deze week zijn als volgt: Joh. de JongH. A. Korswagen 10; P. C. v. d. LeekS. E. Willem is Brilman 1/2—1/2; E. M. J. v. d. Valk—C. van Tol 10; H. A. KorswagenC. van Tol 01; A. P. HelmusJoh. de Jong 01; S. E. Willems of Brilman rector J. C. de Groot 01; M. Splin terW. Goedhart 10; Ch. Sterk M. Splinter 10; J. Nagtegaal rector J. C. de Groot 10. Groep II: C. Meinema--W. v. d. Leek 10; B. CortsA. Geer lings 10; T. RasserJ. Verwijs 01; W. v. d. LeekA. Karstens 01C. Boon J. Verwijs 0—1; T. Rasser—C. Mei- nema 10; J. NeuteboomA. Kar stens 0—B. Corts—C. Boon 0—d. Z0ETERIV0UDE Het bestuur van de Kath. Vrouwen beweging spoort alle leden aan om a.s. zondagmiddag het Rozenhoedje te komen bidden in de kapel van O.L. Vrouw van Fatima in de Zuidbuurt- sekerk tot intentie van het verdrukte volk van Hongarije. Men bepale zelf de tijd daarvoor. theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Her- dingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tele foon 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 916 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxorê Trianon: „The man, who loved red heads", volwassenen. „Het rystmeisje", 18 jaar. „Alibi", 18 jaar. „De wereld der stilte", alle leeftijden. „Overrompeling der vuur duivels", 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2