2)e CckiócGotifrwd Boedapest wordt door de Russen in puin geschoten De guerilla-strijd begint in de bergen Internationale politiemacht door de Ver. Nat. aanvaard Hongersnood dreigt in Boedapest Grote aanval op de industriestad Dunapentele Russisch ultimatum werd afgewezen Zal Egypte deze soldaten toelaten Eisenhower aan 'f begin van moeilijke ambtsperiode De grens is echter potdicht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13952 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.~ p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.'m.m. Telefoontjes ƒ1.50 De strijd der Hongaren voor de vrijheid duurt nog altijd voort. Russische tanks en vliegtuigen schoten gisteren de laatste bolwerken der vrijheids strijders in het brandende Boedapest aan stukken in een laatste, overwel digende poging om het verzet voor eens en voor altijd te breken. In korte, snel gesproken uitzendingen van de nog bestaande vrije zenders werd ge meld dat de Russen ook een overweldigende aanval begonnen op Duna pentele, de grote industriestad ten zuiden van Boedapest. Dunapentele was de enige stad, die nog geheel in handen der vrijheidsstrijders was. De Russen trokken met tanks en infanterie tegen de stad op, nadat jagers en bommenwerpers de aanval hadden voorbereid. Vuur en lood dunden de gelederen van de vrijheidsstrijders zo snel, dat de val van Dunapentele slechts een kwestie van tijd was. Eén ding lijkt, blijkens de berichten die gisteren nog binnenkwamen, tlians wel zeker: de Hongaarse opstand is verleden tijd, al wordt er op ver schillende plaatsen nog verzet geboden. De strijdbare anti-Russische Hon garen trekken zich in de bergen terug om een guerrilla-oorlog te beginnen. NIETS ONTZIEND GEWELD. De Russen ontzagen niets en nie mand in hun poging, Dunapente[e in handen te krijgen. Om drie uur gis ternacht begonnen zij een-moordend artillerie-bombardement op de stad. Na enige uren werd dit. bombarde ment onderbroken voor een ultima tum aan de vrijheidsstrijders, die worden geleid door officieren van het Hongaarse leger en die voor een groot deel uit Hongaarse soldaten bestaan. De Hongaarse commandant weiger de zich over te geven, waarop de Russen het artillerievuur verdubbel den. Bommenwerpers en straaljagers schoten de straten van Dunapentele met hun kanonnen en machinegewe ren schoon. Volgens de vrije radio Racockzy hielden de vrijheidsstrijders kort na de middag nog dapper stand tegen de geweldige, gemechaniseerde over macht. Russische tanks naderden de buitenwijken van de stad toen uit drie richtingen. In Boedapest. In Boedapest werd de strijd nog voortgezet door vrije Hongaren, die zich hebben verschanst in fabrieken en openbare gebouwen. Een factor, die waarschijnlijk een grote rol speelt bij het tot de dood toe doorstrijden is de overtuiging, dat men beter in het verzet kan vallen, dan zich te moe ten overleveren aan de barbaarse Russen. In Boedapest geldt een strikt uit gaansverbod. Russische soldaten schieten op iedereen, die zich op straat vertoont. Dit werd gisteren medegedeeld in het Britse Hogerhuis door Lord John Hope, de onderstaatssecretaris van in de stad grote branden woeden en dat de verliezen onder de burgerbe volking zeer zwaar zijn. Lord Hope deed namens de regering een drin gend beroep op Rusland Rode-Kruis- konvooien uit Wenen naar Boedapest door te laten. Openlijk. In de communistische radio-uitzen dingen in Hongarije wordt nu niet meer voorgewend dat de Russen moe ten optreden om de tegenstand te breken. Openlijk wordt verklaard, dat de Sowjettroepen de „reactionaire krachten uitroeien." De Oostduitse radio heeft verklaard, dat de Hongaarse communistische partij een „zuivering van reactionaire partijleden" heeft gelast. Radio-Boe- dapest zei, dat de Hongaarse commu nisten „de vriendschap met de Russi sche soldaten onderhouden tegen alle krachten van de reactie", SLACHTOFFERS IN BOEDAPEST. Volgens onbevestigde berichten, die woensdagavond in Belgrado wer den ontvangen, zijn van zondag jl. af bij gevechten in Boedapest bijna 7.000 mensen om het leven gekomen en ongeveer 3.000 gewond. Het laatste verzet zou in de nauwe straten van de oude wijk van Boeda zijn gebroken, maar er zou in de pro vincie nog worden gevochten. De munitie der opstandelingen raakt ge leidelijk op. Rood hoofdkwartier te Parijs in brand Het hoofdkwartier van de Franse communistische partij in Parijs is gisteravond door een grote menigte jongelui bestormd en in brand ge stoken. Twee verdiepingen brandden uit. Ook het gebouw van het communis tische dagblad l'Humanité werd in brand gestoken. Minstens 25 jongelieden, zowel communisten als anti-communisten, werden gewond tijdens de gevech ten, die met straatstenen, stokken en vuisten werden geleverd. De menigte drukte de grote deu ren van het hoofdkwartier in en stormde de trappen op, waar enige partijfunctionarissen naar beneden werden geworpen. Van de tweede verdieping wierpen de demonstranten vervolgens een la wine van papieren, stoelen, bureaus, partijportretten en mappen naar bé neden. De menigte op straat had alle rui ten met stenen ingegooid. Op de eerste verdieping van het hoofdkwartier stichtten de betogers een grote brand. Spoedig was de hitte te groot geworden en verlieten de jongelieden het brandende ge bouw. Brandweerwagens werden door de menigte tegengehouden. De gehele Place de Chateau run, waar het com munistisch hoofdkwartier is geves tigd, stond zwart van de mensen. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft woensdagavond met 64 stemmen, bij twaalf onthoudingen het plan voor de oprichting van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten goedgekeurd. Er wa ren geen tegenstemmers. Vervolgens werd ook de Afrikaans-Aziatische resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op d$ onmiddellijke terugtrekking van de Britse, Fianse en Israëlische troepen uit Egypte. De stemverhouding was 65 stem men voor, één tegen (Israël) en tien onthoudingen (Frankrijk, Engeland, Australië, België, Laos, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Portugal en Zuid-Afrika). De twaalf landen, die zich van stemmen onthielden bij de kwestie van de internationale politiemacht, waren Egypte, Israël, de Sowjet-Unie, Al banië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Roe menië, Oekraine en Zuid-Afrika. De commissie van zeven landen, die Hammarskjoeld terzijde moet staan bij het organiseren van de politiemacht, zal bestaan uit vertegenwoordigers van Brazilië, Canada, Ceylon, Columbia, India, Noorwegen en Pakistan. Israël denkt er niet over Sinaï terug te geven ISRAEL WEIGERT TOELATING. David Ben Goerion, de premier van Israël, heeft gisteren in het parle- Buitenlandse Zaken. Hij zei, dat er ment te kennen gegeven dat Israël geen politiemacht van de Ver. Naties zal toelaten tot eigen gebied of tot gebied dat door Israël bezet is. Ver der zei hij dat Israël vastbesloten is de 60.000 vierkante kilometer ver- Groot was de vreugde in de balzaal van het Sheraton Parkhotel in Washington toen president Eisenhower en zijn vrouw met vele aanhangers daar de uitslag vernamen van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die zo gedecideerd in het voordeel van Eisenhower uitvielen. V.I.n.r. glunderend na de bekendmaking van de uitslag zien we hier president Dwight D. Eisenhower, die juichend de armen omhoog steekt, mevr. Mammie Eisen hower, mevr. Nixon en vice-president Richard Nixon. Telefoto A-N.P. overd gebied te behouden. Hij zei dat dit gebied bijna driemaal zo groot is als het grondgebied van Israël een week geleden. Het betoog van Ben Goerion kan in de volgende punten worden sa mengevat: 1. De bestandsovereenkomsten van 1949 bestaan niet meer. 2. De demarcatielijn met Egypte heeft geen waarde meer. 3. Israël zal geen internaionale po litiemacht toelaten in eigen ge bied of in gebied dat door de Is raëliërs bezet is. 4. Israël zal met geen enkel Arabisch land oorlog voeren als het niet wordt aangevallen. 5. Israël heeft geen geschil met het Egyptische volk, dat door presi dent Nasser bedrogen is. 6. Israël is bereid directe onderhan delingen te voeren als het niet zame vrede, zonder voorwaarden vooraf of druk van buiten Het Israëlische parlement heeft de regeringsverklaring over de campag ne in Sianï en het buitenlandse beleid met 88 tegen drie (communistische) stemmen goedgekeurd. De motie van goedkeuring werd door tien partijen van de regeringscoalitie en de oppo sitie ingediend, hetgeen nog nooit eerder voorgekomen was. De histori sche zitting werd besloten met het zingen van het volkslied, iets wat evenmin ooit te voren was gebeurd. EN WAT DOET EGYPTE? Egypte heeft gisteren in de algeme ne vergadering der Ver. Naties ver klaard te zullen doorvechten tenzij de Britse en Franse troepen onmid dellijk worden teruggetrokken. De Egyptische woordvoerder Omar Loef- ti verwierp verder het Frans-Engel se voorstel om technici van de ge combineerde Brits-Franse strijd krachten te laten beginnen met het vrijmaken van het Suezkanaal. Hij beweerde dat de strijd nog voort duurt. Dit scheen er op te wijzen, dat Egypte zich zou verzetten tegen de internationale politemacht, tenzij de aanvallende legers terstond worden teruggetrokken. De Britse afgevaardigde bij de Ver. Naties sir Pierson Dixon deelde mee, dat Engeland bereid is te onder handelen over de overdracht van zijn verantwoordelijkheid in Egypte aan de voorgestelde politiemacht. Engeland kan echter niet akkoord gaan met dat deel van de resolutie, waarin wordt aangedrongen op een onmiddellijke terugtrekking van de Britse en Franse troepen. Deze strijdkrachten, zo betoogde hij, moeten in Egypte blijven, totdat de internationale politiemacht daar is aangekomen. Hij vertelaarde, dat de Britse poli tiek er op is gericht er voor te zor gen, dat de Israëlische strijdkrachten uit Egypte worden terugggetrokken. Hongaarse minister komt pleiten in de V.N. Mej. Anna Kethly, de minister van staat in het kabinet van premier Imre Nagy dat enkele dagen Hongarije heeft geregeerd, is te New York aange komen. De 67-jarige minister wil gaan pleiten in de Verenigde Naties voor liet onderdrukte Hongaarse volk. Zij is de enige minister van de regering Nagy die in het westen is, omdat zij op het moment van de herbezetting van Boedapest door de Russische troepen, in Wenen was. Op de foto ziet men mej. Kethly op het internationale vliegveld van New York tijdens een in terview met enkele journalisten. Sinds, nu vijf dagen geleden, het uitgaansverbod in Boedapest werd afgekondigd, zijn de winkels in de Hongaarse hoofdstad gesloten ge weest. De stad wordt door een alge hele uithongering bedreigd. Reeds voor het uitbreken van het verzet baarde de levensmiddelenvoorzie ning zorgen. De bevolking zit in de huizen zonder eten en vaak zonder brandstoffen. Uit alle delen van de wereld wor den met vliegtuigen, treinen en vrachtwagens goederen voor Honga rije naar Oostenrijk gebracht, waar alles echter voorlopig opgeslagen moet worden omdat verzending naar Hongarije sedert zondag niet meer mogelijk is. Wel zijn stappen bij de Hongaarse autoriteiten, ondernomen om toe stemming voor het zenden van ko- lonnes met hulpgoederen te krijgen, doch gisteren was in Wenen het re sultaat hiervan nog niet bekend. Ra- dio-Boedapest meldde echter, dat geen hulp van het Westen aanvaard zal worden. Wanhoopskreet. Radio Dunapentele is gistermiddag weer in de ether gekomen en heeft een dringende oproep tot president Eisenhower gericht. „In de naam van alle beschaafde Hongaren", zo luidde de boodschap, „vragen wij de miljoenen van de we reld: is de vrijheid u heilig? Voor ons wel. Hebt u vrouwen en kinde ren? Die hebben wij. Hebt u gewon den? Die hebben wij. Zij bloeden uit honderden wonden en wij hebben geen verband of geneesmiddelen. Wat moeten wij onze kinderen ge ven als het laatste stuk brood op is? Bij alles wat heilig is: help ons". Hulp aan vluchtelingen. Het Internationale Rode Kruis heeft besloten een maand lang voor de Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk te zorgen. Gisteren zijn de eerste vluchtelin gen uit Oostenrijk naar Frankrijk vertrokken. Het konvooi omvatte 33 mannen, drie vrouwen en vier kin deren. Gisteravond vertrok nog een speciaal Frans vliegtuig uit Wenen met 61 vluchtelingen, bij wie 45 man nen. Engeland heeft thans aangeboden 2500 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. In Genève werd vernomen, dat reeds meer dan de helft van de 15.000 Hongaarse vluchtelingen zeker zijn van tijdelijk asiel in andere Euro pese landen dan Oostenrijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUDE NACHT. Droog weer met geleidelijk toenemende bewolking. Vannacht J minder koud, morgen overdag dezelfde of iets hogere tempera- turen. Matige tot krachtige zui- delijke wind. Hoogwaterstanden 9 Nov. v.m. 7.10; n.m. 7.30. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. OSLO motregen KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN zwaar bew. DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL 1 H 5 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH "ENèVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME MALLORCA geheel bew. onbew. mist onbew. mist motregen nevel 2 zwaar bew. 6 motregen 12 4 2 4 1 3 mist 1 mist 1 mist 0 nevel 3 onbew. 2 motregen 0 mist 1 nevel 6 onbew. 7 Korreltje Wie met modder gooit, verliest grond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1