iamSf Sfej mam Kj* C Geanimeerde forum-avond van ttSiBonifacius^ Morgen 3 minuten stilte als protest tegen het Russisch optreden in Hongarije Waarschuwing tegen verkoop kalenders en vrome blaadjes WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT Royal Typewriters helpt Hongarije. Kantoor- en fabriekspersoneel van Royal Typewriters Leiden, heeft be sloten een uur over te werken ten bate van de hulpverlening aan Hon garije. Het eindbedrag, dat op deze wijze beschikbaar komt, zal door de direktie verdubbeld worden. Father H. Verhoef. Father H. Verhoef van de congre gatie van Mill-Hill arriveerde dezer dagen in Leiden voor een korte ver lofperiode. Father Verhoef is nu ruim 19 jaar werkzaam geweest in de missie in Brits Oost Afrika, in net diocees van Kisumi, Kenya Colony. De laatste verlofperiode van deze priesterzoon van de Hartebrugs-paro- chie was acht jaar geleden. Leiden leent klokken. Het museum voor de geschiedenis vani de natuurwetenschappen te Lei den heeft slingeruurwerken van Christiaan Huygens uitgeleend aan een tentoonstelling te Londen. Deze tentoonstelling wordt in het weten schappelijk museum gehouden ter herinnering aan de driehonderdste geboortedag van de uitvinding van de slingerklok door Christiaan Huy gens. Zij wordt op 4 december a.s. door de Nederlandse ambassadeur in Londen geopend. SSR-studenten vieren lustrum. De Leidse afdeling van de Sociëtas Studiosorum Reformatorum, in 1991 opgericht, gaat het elfde lustrum vie ren. 20 November a.s. spreekt prof. Zui- dema in een plechtige bijeenkomst in het Gr 1 t Auditorium van de Leidse universiteit. 's Morgens is dan al een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de elftal len van „Sanctus Augustinus" en SSR op het universitair sportterrein. Op donderdag 22 nov. 's avonds geven in het kader van deze lus trumviering het Röntgenkwartet en het koor van het koninklijk conserva torium te Den Haag een concert in de Grote Pers van de Lakenhal. De laatste dag, 23 november, is er een LINOLEUM KROMMENIE OP BEZOEK BIJ DE V.O.L.A. Gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal gaven vele leer lingen en oud-leerlingen van de am bachtsschool aan de Haagweg blijk van hun belangstelling voor het on derwerp: linoleum. Een functionaris van de linoleumfabriek in Kromme nie lichtte m.b.v. zwart-wit dia's zijn interessant betoog toe. Alle bestanddelen, noodzakelijk voor de fabricage, als houtmeel, lijn olie, hars, gom, kleurstoffen e.d. moet men betrekken uit het buitenland. Het product, waarin slechts Neder landse arbeid ligt verdisconteerd, wordt daarom veel geëxporteerd. Het productie-proces was op gemak kelijke wijze te volgen. Opmerkelijk is de bacterie-dodende eigenschap van linoleumer heeft een constante oxydatie plaats, waardoor antiseptische stoffen vrijkomen, die het mogelijk maken, zelfs van de grond te eten! Het z.g, marmoleum wordt aan re pen gesneden en in het bekende vis graatmotief gelegd. Dit product vindt men in ons land te veel een imitatie van de bekende triplex-vloeren; bjjna de gehele productie gaat naar Zwe den. De toepassing van steeds variabele figuren en kleuren geeft aan linoleum een grote versierende functié. Spr. gaf hierover vele voorbeelden. Hij adviseerde de aanwezige dames om een harde wassoort te gebruiken, om dat linoleum geen „voeding", maar bescherming nodig heeft. GEVONDEN VOORWERPEN IN HET TIJDVAK 15 t/m 31 OKTOBER Handschoenen, sjaal, vulpen, cein tuur, gymnastiekschoenen en zwart sportbroekje, portemonnaie met in houd, muntbiljet, wieldop van auto „Chevrolet", sleutels, bankbiljet, kin derschoentje, regenjas, plastic, por tefeuille inhoud kaart Eltax-autobus, zilveren ring met steen, geluiddem per voor auto (nieuw), damespols horloge (doublé), capuchon, bril, boodschappennet en regenhoedje, rij wielhandpomp, onderjurk, kinder muts, armband, paar motorhand schoenen, zes blikken gevuld met pe troleum, spaarzegels (Rijkspostsp.), ijzeren k.g. gewicht, kogellager, zak, inhoud aardappelen, doos, inhoud potjes verf, zilveren broche, boven- kunstgebit, gouden damesring met steentje, gouden broche, heren pols horloge, badpak en badhanddoek, toi lettasje met inhoud, dubbele rijwiel tas, regenbroek, balletschoen, porte feuille met inhoud, pakje, inhoud onderdelen Gründig platenspeler, paar kinderwantjes, regenjas, blik opener en aardappelschilmesje (nieuw), kontaktsleuteltje voor auto, boodschappentas (plastic), inhoud shawl; zakmesje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat 10, op woensdag- en zaterdagmiddag tus sen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. auto- en fietsrallye, die een gehele dag in beslag neemt. Bejaarde dame gevallen. De 68-jarige mevrouw J. v. W., woonachtig aan de Schelpenkade, die gistermiddag om half een achter een pratende buurvrouw passeren wilde, kwam te vallen, toen de pratende buurvrouw onverwacht achteruit stapte. De bejaarde dame bekwam een beenfraktuur en werd door de EHD naar het academisch zieken huis vervoerd. Leids medeleven met Hongarije. De maatschappelijke werksters van alle katholieke verenigingen en organisaties te Leiden hebben van morgen tijdens een korte vergade ring onder voorzitterschap van de directeur van het sociaal charitatief centrum besloten hun diensten aan te bieden aan het Roode Kruis te Leiden om behulpzaam te zijn bij het organisatorisch werk na de col lecte voor het Hongaarse volk. B.B. Noodwachters van twee Leidse blokken hebben besloten het presentiegeld voor een cursusavond af te staan aan Hongarije. MGR. GIOBBE DRAAGT HOOGMIS OP VOOR „SANCTUS AUGUSTINUS". Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Nun tius-Internuntius in Nederland, zal zondag 11 november a.s. een ponti ficale Hoogmis opdragen in de kapel van Huize .Duinzigt," te Oegstgest bij gelegenheid van Willibrord-zon- dag. Prof. dr. H. L. M. van Rooyen O.Cr. houdt de predikantie. De KRO zal deze pontificale Hoogmis uitzen den. De H. Mis is uitsluitend voor le den van „Sanctus Augustinus". VERKOPING VOOR VLUCHTELINGEN. Evenals het vorige jaar organiseert een damescomité onder voorzitter schap van mevr. dr. E. A. Franken- Duparc (giro 5812) een eenvoudige verkoopdag ten bate van de vluchte lingen. Deze zal worden gehouden op woensdag 21 november in het Pryta- neum Rapenburg 6. De opbrengst zal worden gebruikt voor hen, die zich in de grootste nood bevinden, dus niet uitsluitend ten behoeve van de Hon gaarse vluchtelingen, die in de laatste dagen bij duizenden tegelijk over de Oostenrijkse grens zijn gevlucht. Deze stroom maakt intussen wel de behoeften oneindig veel groter. On der deze omstandigheden moge een opwekking om deze vexlkoping te be zoeken welhaast overbodig schijnen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Biolo gie mej. H. J. Pfaeltzer te Leiden. Geslaagd voor het Doet. ex Scheikun de de heren P. J. M. van Heteren te Leiden, H. W. Zweegman te Leiden en M. van Swaay te Scheveningen. Vragen op velerlei gebied Op een gisteravond door de Leidse afdeling van de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders gehouden forum avond, was wel een van de aardigste vragen, hoe zich het forum een bloeiend organisatieleven voorstelde en of het daarbij nodig was, voortdu rend te vergaderen. Voorts wenste de vraagsteller te weten, wat wel de afdoende methode zou zijn om de „vergadermoeheid" te overwinnen. Van vergadermoeheid was op deze bijeenkomst overigens niet veel te merken. Integendeel: de opkomst was bevredigend, er werden vele vragen gesteld en er was een gretige be langstelling naar de oplossingen die het forum gaf. Desondanks meende het forum de hand in eigen boezem te moeten ste ken. Nadat door een analyse was vastgesteld,-dat de mensen gemak zuchtig geworden zijn door het idee: „Het wordt toch allemaal voor me geregeld", vroeg het forumlid de heer A. van Dijk, fractievoorzitter van de K.V.P. zich af, waarom men niet een gedeelte van de vragen door het publiek-zèlf zou kunnen laten Leidse Agenda WOENSDAG 7 NOVEMBER Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Selskip „Frystèn", Fryske Joun. „As men blommen prate lit", troch toanielploech fan krite Vlaardingen. St. Franciscus van Assisië. Bonds vergadering. „'t Gulden Vlies", 8 uur nam. DONDERDAG 8 NOVEMBER Jubileum W. A. Schrandt, Dir. Zaalberg, Receptie Snouck Hurgron- je Huis 14.3017.00 uur. Balletuitvoering, Toos Zandvliet. St. Antonius clubhuis. 8 uur nam. Commissie voor Huish. en Gez.- voorlichting: Moderne en reformvoe ding. Levendaal 1, 8 uur nam, Chr. Gem. Zangver. Halleluja. Con cert bij 45-jarig bestaan. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur nam. Milvakoor, Koksschoolkoor en ra- dioartisten (Dienst Welzijnszorg). Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Veron. De heer P. v. Prooyen over „Versterkers". Geb. Rehoboth, 8 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER K. O. Cursus Randstad Holland. Snouck Hurgronjehuis 8 uur nam. Jubileum W. A. Schrandt (Dir. Zaalberg). Feestavond Stadsgehoor zaal 7.45 uur nam. Leidse Smalfilmliga: Causerie door de heer W. Gerdes Cantine Smit, Herengracht 34, 8 uur nam. Ambtsaanvaarding dr J. M, M. Aler. Rede Groot Auditorium. Uni versiteit 4 uur nam. ZATERDAG 10 NOVEMBER Tentoonstelling „Toegepaste Kunst" Boerhaavezalen. Opening 3 uur nam. Litteris Sacrum. Toneel: Een engel kwam voorbij. Schouwburg 8 u. nam. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Excursie Zeewateraquarium, Palace- straat Scheveningen, 14.30 uur nam. Dienst der apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Her- dingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstxaat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tele foon 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Herrie om Harry", 14 jaar „Onsterfelijke liefde" 14 jaar. „Beklemmende uren", 18 jaar. „Ave Maria", 14 jaar. „Moord op de voorpagina", 18 jaar. Lido: Luxor: Trianon Rex: Het forum, dat van mening was, dat men het aantal vergaderingen moest beperken en de actualiteit er van moest opvoeren om daardoor een aantrekkelijke band met de leden te verkrijgen, wilde dit idee graag in overweging nemen. Nog twaalf andere vragen werden ter beantwoording voorgelegd aan het forum, waarin, behalve de heer Van Dijk nog zitting hadden kape laan J. F. Franse, het hoofdbestuurs lid, de heer L. T. H. Spanjaard, de heer J. Aalders als werkgever en de onderwijzer, de heer J. C. van Ha meren. Waarnemers waren aanwezig van de afdelingen Den Haag en Voorburg en de heer M. I. Smid van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Vragen. De strekking van de vragen liep zeer uiteen. Er waren er, die inging- gen op het belang van katholiek on derwijs, en op het verband tussen godsdienst en arbeiders-organisatie. Men vroeg zich af of het niet de taak was van de overheid, om meer kleine woningen te laten bouwen voor ouden van dagen en wat ouders moeten aanvangen met hun kind dat een gemengde verkering dreigt aan te gaan. Ook ging men in op de be zitsvorming en op het nut dat een arbeidersbeweging nog heeft, wan neer de PBO eenmaal op volle toeren zal draaien. Voorts waren er vragen over het toenemend verkeer in de „Randstad Holland", over het biechten van kin deren die de school hebben verlaten, over het opofferen van bouwgrond aan de bouw van vele dikwijls Amerikaanse fabrieken en over het verschil dat ook in het katholieke verenigingsleven te bespeuren is tus sen de verschillende standen. Een vraag waar uitvoerig op in gegaan werd was nog waarom op 5 mei een deel van de bevolking vrij krijgt en het andere deel niet. We kregen de mening dat de vra gen wel naar tevredenheid van alle aanwezigen werden beantwoord, waarom we durven zeggen, dat de Transportarbeidersbond St. Bonifa- cius met deze forumavond succes heeft geoogst. Voordat de vergadering een aan vang nam werd staande gebeden voor de zielerust van de slachtoffers van de terreur in Hongarije. LEIDSE BRIDGECLUB „DDS". Na de 6e ronde is de stand in de Paren-competitie geworden: Groep Zwart: 1. Parmentierv. d. Voort 114.58; 2. mevr. van Zijp v. Noort 112.91; 3. KasteleynBrou wer Jr. 104.58; 4. heer en mevr. de la Court 102.50; 5. v. d. Meerde Meyier 101.67; 6. VerboogBrouwer 101.25; 7. ds. v. Ingen Schenau-— Rijnbenide 100.41; 8. heer en mevr. Lautenbach 97.91; 9. heer en mevr. Kuilman 95.84 10. mevr. Beeker Baggen 95.41; 11. heer en mevr. Krul 87.50; 12. dames Visserv. d. Meer 85.41. Groen Groen: 1. dames Verboog Brouwer 114.11; 2. v. Berge Heneg. Rijnbende 110.21; 3. v. Leeuwen Eyndhoven 107.71; 4. ds. Verstraa- tenNagel 105.76; 5. ds. Leenhouts den Holder 104.58; 6. heer en mevr. v. Heusden 104.03 7. heer en mevr. Eichhorn 103.19; 8. ds. Seisv. Al phen 101.11; 9. mevr. ReekersD. Reekers 97.92; 10. ds. Guldemond Aalbersberg 94.51; 11. ds. v. Berge Heneg.Landzaat 93.60; 12 Plou- vierLangemeyer 93.41; 13. ds. v. RooyenValk 85.77; 14. heer en mevr. Lancel 84.10. A.s. vrijdag wordt de viertallen competitie voortgezet met de 2e ronde. Vijftiende Bijdorpconcert huize Bijdorp te Oegstgeest stond weer in 't teken van voornaam musi ceren, waarvoor het vrij talrijk audi torium, de gezellige, huiselijke (maar niet al te best klinkende) kleine con certzaal ten spijt, tot groot ennthou- siasme geraakte. Mevr. Gris-Ritsema verstaat het op haar wonder-mooie ijl klinkende clavecimbel een volle avond de aandacht vast te houden; te danken aan de boeiende programma samenstelling, door haar en de mede werkende zangeres Pauline Pilaar ge kozen. Het c- ste gedeelte was gewijd aan de liedkunst van de oude meesters van Engeland en Italië. De indruk, die deze zangeres maakt, niet alleen uiterlijk, was aanstonds serieus en innemend. HeL gekozen programma (John Dowland; 'n oud Engels volks lied en een paar mooie oude Italia nen) getuigde van smaak en persoon lijke voorkeur, die wat veel naar 't melancholische neigt, terwijl zij toch wel af en toe verraste door 'n eigen lichtheid van touch en charme zoals dit te be.uerken viel in de groep oude Fransen. Bij gedragen, brede toon, viel een tekort aan stabiliteit op. Der Zauberer van Mozart werd fijn en technisch perfect gezongen. In „Der Tod und das Madchen", werd 't lage register wat onzeker en klankloos. Deze groep liederen werd op de vleugel begeleid evenals een drietal liederen van Schumann, drie van de Falla en twee van Nin. Pauli ne Pilaar vertoonde haar grote en vele kunnen en meermalen haar juiste visie. De sensitieve levensvol heid van het Spaanse lied dat zo'n passie eist in haar nog meer fel vi- passie eist Ikan in haar nog meer fel vibreren. De begeleidingen van mevrouw Gris-Ritsema waren aldoor mooi, in nig en poëtisch, zonder te vervallen in gemaniëreerde belichting waar dan ook. Haar interpretatie was meer dan uitstekend, eerst in haar bege leidingen op 't clavecimbel, later op de vleugel en haar Spanjaarden waren glorieus van toonkleur, toon- kracht en vaardigheid. Haar solistisch spel was ongemeen gracieljjk, een voudig en muzikaal om de velerlei variatie, die zij aanbrengt interes seert haar voordracht Q.a. in de va riations uit „The Dublin Virginal" zeer. De juiste betekenis van Coupe- rin „Le Grand" onderscheidt zij in perfectie. Zij speelde Les Folies fran- gaises ou les Dominos; stukken sier lijk, klein van vorm en rijk in mu zikale uitdrukking. Dit was wel 't mooiste, dat zij voordroeg op het fijne instrument, geschapen voor de ver klanking van deze vernuftige mu ziek, die (door haar muzikaliteit) een verrukking wordt om de weelde, de nuancering en de eindeloze geva rieerdheid in expressie. J. Kortmann. Burgerlijke Stand Geb.: Agatha Faustina Cordula Ursula Maria dr v, H. J. Nijhuis en C. de Geus; Paul Anton zn v. M. W. Haal en H. Groenhoff; Pieter Dirk zn. v. H. van Teijlingen en G. de Graaf; Isolde Jolanda dr. v. A. Gra- vekamp en M. C. Salman; Maria Pe- tronella Adriana dr. v. F. J. Hop en M. A. Mulder; Jannetje dr. v. J. Valk en J. Haasnoot; Herbert zn. v. P. de Krijger en N van Dijk. Overl.: S. Bekooij huisvr. v. de la Rie 47 jaar; T. M. Franse huisvr. v. Boon 56 jaar; C. Kokelaar huivr. v. Schilperoord 64 jaar; J. A. van den Keilen man, 76 jaar; T. T. de Boer vrouw, 49 jaar. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Algemeen. Over de periode van 22 l/m 27 oktober steeg het aanbodcijfer c.q. van de arbeidsreserve tengevolge van seizoeninvloeden en wrijvingsfacto ren van 135 tot 170. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid, nodig om een juist inzicht te vormen, levert het volgende beeld op: wrijvings- Oproep Stichting van de Arbeid Demonstratie van de gehele vrije wereld De centrale organisaties van werk gevers en werknemers, samenwer kende in de Stichting van de Arbeid, hebben zich hedenmorgen beraden op de oproep van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Christelijk Vakverbond om morgen in de ge hele vrije wereld het normale leven enkele minuten te onderbreken als blijk van rouw, als uiting van me deleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optreden der Sovjet-Unie in Hongarije. Na gepleegd overleg en in over eenstemming met de regering roept de Stichting van de Arbeid alle Ne derlanders op om morgen (donder dag) des ochtends van 3 minuten voor twaalf uur tot des middags twaalf uur de arbeid te onderbre ken, alle werken, alle verkeer stil tc leggen en volstrekte stilte in het ge hele leven in acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat een uitzondering dient te worden gemaakt voor werk werkloosheid 90, seizoenwerkloos- heid 30 en overige vormen van werkloosheid 50. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijd stip in 1953, 1954 en 1955 doet zien, dat de voordelige verschillen nog steeds niet onbeduidend zijn, n.l. resp. 930, 310 en 95. Uit de cijfers blykt, dat niettegen staande de nadering van de winter, de seizoensinvloeden zich tot nu toe slechts in zeer beperkte mate doen gevoelen. Wel kan verwacht worden, dat de seizoenwerkloosheid zal toenemen, terwijl ook in het algemeen een stij ging van de werkloosheid merkbaar zal zijn. Daarnaast doet zich de ge lukkige omstandigheid voor, dat de z.g. blijvende werkgelegenheid toe neemt. In diverse bedrijfstakken, zo als b.v. de metaalindustrie, de textiel industrie en de houtverwerkende be drijven (meubel-, timmer- en hout bedrijven) bestaat een tekort aan personeel, terwijl ook tot op dit'mo ment de bouwsector nog behoefte aan arbeidskrachten heeft. Van de weers gesteldheid in de komende maanden zal afhangen of de thans bestaande uitermate gunstige werkgelegenheid in deze sector zal blijven voortduren. De vraag handhaafde zich vrijwel ongewijzigd en beliep 460 geregis treerde aanvragen, waarvan er 160 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t/m 18 jaar. Jeugdbemiddeling. Het aanbod van jeugdigen maakt slechts een fractie van de vraag uit. Door. intensief contact met de jeugd, mede door middel van het avondspreekuur donderdag van 7 tot 8 uur moet getracht worden de jongelui die arbeidsplaatsen te doen bezetten, waar zij krachtens oplei ding en aanleg de meeste kans van slagen hebben. De belangen van werkgevers worden hierbij vanzelf sprekend nauwlettend in het oog ge houden. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging een niet on beduidende daling, n.l. vanl20 tot 80, enerzijds als gevolg van administra tieve maatregelen, anderzijds door plaatsing van een aantal vrijgeko men krachten, die enige tijd inge schreven stonden. De vraag nam iets af n.l. van 385 tot 365 en is voornamelijk gericht op huishoudelijk-, administratief- en winkelpersoneel, alsmede op vrouwe lijke krachten voor de confectie- en de textielindustrie. ZWENDEL De secretaris van de Sociale Raad schrijft ons: Er wordt in Leiden en omge ving gecolporteerd met een z.g. Prinsessekalender, uit gegeven floor de Boer's Kalender centrale te Bussum. Het publiek dient te weten: a. Dat de uitgever met deze naam „Prinsessekalender" verwarring schept. Immers het Nederlands Ver bond der Verenigingen „Pro Juven- tute" geeft reeds sedert een tiental jaren met instemming en medewer king van de zijde van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden onder de naam „Prinsessekalender" een kalender uit, om de arbeid der verenigingen „Pro Juventute" te fi nancieren. b. Volgens een mededeling op de achterzijde van de kalender van de uitgever De Boer zal een gedeelte van de opbrengst gestort worden bij het Nederlandse Roode Kruis ten be hoeve van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle. Bij navraag is echter gebleken dat bij het Roode Kruis niet alleen niets bekend is ovér de bovengenoemde kalenderver- koop; maar bovendien dat de door deze instelling ten behoeve van be doelde mijnrampslachtoffers gevoer de hulpactie reeds enige tyd geleden werd afgesloten. Evangelisatieblaa d jes. Op ruime schaal wordt voorts gecolporteerd met blaadjes, die enige stichtelijke stukjes en vro me versjes bevatten, en voor een flinke prijs, bijv. ƒ0.50 aan de huizen worden aangeboden. Die flinke prijs dient om een gedeel te van de oplage gratis onder zie ken en hulpbehoevenden te ver spreiden.. Dat staat er althans op. Wie mocht menen een goed werk te steunen als hij zulk een blaadje koopt, zij gewaarschuwd. Uitgevers van zulke blaadjes zijn in de regel personen, die al heel wat op hun kerfstok hebben en in wier beweringen men niet veel vertrou wen kan stellen. Wie zieken en hulpbehoevenden wil helpen en evangelisatie wil be vorderen, wende zich tot zijn kerk genootschap, tot het Ned. Bijbelge nootschap, het Leger des Heils, maar verdoe zijn geld niet aan blaadjes, die een aanfluiting zijn voor ieder, die kennis neemt van de politiemede. delingen over de personen, die er een goed bestaan mee proberen te verdienen. De Sociale Raad heeft o.m. tot taak misbruiken op zijn terrein te bekampen. Het bureau Nieuwsteeg 6, tel. 21062, is bereid ieder die voor lichting verlangt betreffende goede doeleinden, waarvoor op hem een be roep wordt gedaan, inlichtingen te verschaffen, zo nodig deze in te win nen. aan machines, die niet kunnen wor den stopgezet. De Stichting van de Arbeid ver trouwt dat het gehele Nederlandse volk deze oproep zal volgen. De regering heeft kennis genomen van de oproep van de Stichting van de Arbeid en wil deze gaarne on dersteunen. OOK DE TREINEN ZULLEN MORGEN DRIE MINUTEN STILSTAAN. Naar het ANP van de de zijde van de Nederlandse Spoorwegen ver neemt, zullen ook de Nederlandse Spoorwege het advies van de Stich ting van de Arbeid volgen en mogen drie minuten stilte in acht nemen. De treinen zullen van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur stilstaan. Laatste Berichten NEDERLANDSE ONDERWIJZERES OP BANGKA VERMOORD. Volgens vandaag in Djakarta ont vangen berichten is een Nederland se onderwijzeres, mevrouw F. Kol- mus, zondagavond in haar huis in Pangkalpinang op Bangka vermoord Mevrouw Kolmus, een weduwe van 59 jaar oud, werd in haar slaapka mer aangetroffen. Zij was met mes steken om het leven gebracht. De politie in Pangkalpinang weigerde verdere bijzonderheden over de moord mede te delen. Het hoofd van de politie verklaarde slechts, dat in tensief naar de moordenaar wordt gezocht. Mevrouw Kolmus was onderwijze res op een Nederlandse particuliere school in Pangkalpinang. Naar wij nader in Den Haag ver nemen, is volgens een particulier telegram uit Indonesië mevrouw Kol mus om het leven gebracht, toen zij zich trachtte te verzetten tegen een inbreker. „WE HOUDEN WAT WE HEBBEN". David Ben Goerion, de premier van Israël, heeft vandaag in het par lement gezegd, dat Israël vastbeslo ten is de 60.000 vierkante kilometer veroverd gebied te behouden. Hij zei dat dit gebied bijna drie maal zo groot is als het grondgebied van Israël een week geleden. OEGSTGEEST ROZENHOEDJE VOOR HONGARIJE De besturen van de K.A.V. en het Kath. Vrouwengilde roepen de leden op, om vrijdag tussen tien uur 's morgens en 6 uur 's middags het rozenhoedje te komen bidden, om Maria's bijstand af te smeken in de gespannen internationale toestand. De besturen vragen ook te bidden voor allen, die in de vrijheidsstrijd van Hongarije om het leven gekomen zijn. MIDDENSTAND HELPT HONGARIJE. Gisterenavond kwam de contact commissie, bestaande uit leden van de Prot. Chr. en R.K. Middenstand, bijeen onder voorzitterschap van de heer J. K. Veenendaal. Het bleek hierbij, dat men zoals gebruikelijk een St. Nicolaas-actie op touw wilde zetten, welke plannen zijn doorkruist door de noodlottige gebeurtenissen in Hongarije. De heer Glasbergen stelde voor van deze actie nu af te zien en iets te doen in 't belang van de zo diep getroffen bevolking van Hongarije en de gevluchte Hongaren. Het bleek, dat die gedachte ook leefde in de boezem van het bestuur der contact commissie en zo ontvouwde de heer Elshof de gedachte om dit jaar geen St. Nicolaas-actie te houden, maar van de verkoop in het tijdvak 29 nov. 6 dec. 2% af te doen dragen aan het bestuur van de afd. Rijnland van het Nederl. Rode Kruis ten bate van de hulp aan de slachtoffers van Hon garije. Dat denkbeeld is van alle kanten bekeken en vond alg. instemming. Aan de ambachtslieden en grotere bedrijven in de gemeente zal worden gevraagd deze actie te ondersteunen om de afdracht aan het Rode Kruis zo groot mogelijk te doen zijn. Men hoopt dat vele middenstanders dit voorbeeld zullen willen volgen. Ver der werd besloten op bescheiden schaal toch 'n ,inkomste" van St. Ni- colaas te houden voor de jeugd.Staan- do de vergadering gaven alle aan wezigen zich op voor de deelname aan deze acties. De niet-aanwezigen zullen nog worden verzocht zich hier bij aan te sluiten. Voorts kwam de vèrsmalling van het trottoir van 't le gedeelte van de Kempenaerstraat ter sprake, alsmede de mogelijkheid om de voortuinen in het 2e gedeelte van deze straat te doen verdwijnen. Medegedeeld werd nog dat in jan. a.s. een gecombineerde vergadering zal worden gehouden om het bekende E.L.S.-rapport aan de orde te stellen. Ook zal een schrijven worden gezon den aan het gemeentebestuur om tij dens de Kerstweek op een viertal punten in de gemeente verlichte kerstbomen te doen plaatsen. Marktberichten WOERDEN, 7 nov. Kaas. Aan gevoerd 73 partijen. Eerste kwaliteit 2.352.40, tweede kwaliteit f 2.30 2.34, extra kwaliteit tot 2.50. Han del matig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6